olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Levi Strauss & Co. LEVI

Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl · SIC 2300 · Verticală: Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl (SIC 2300)

23,80USD+4,07 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Levi Strauss & Co. este una dintre cele mai mari companii de îmbrăcăminte de marcă din lume, cu brandul Levi's ca nucleu al activității, iar peste jumătate din venituri provin din afara Statelor Unite. În ultimele trimestre, compania a combinat creșterea veniturilor cu o marjă Adjusted EBIT în expansiune, iar ghidajul pentru 2026 a fost ridicat.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Levi Strauss & Co. (LEVI) costa 23,80 USD (+4,07 % într-o zi), cu capitalizare 894,9 mil USD, P/E 15,9 pe un EPS diluat de 1,50 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,44 %, beta 1,35, interval pe 52 de săptămâni 17,91–25,53 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,6 mld USD (+4,3 % an/an), profit net de 168,6 mil USD (−22,7 % an/an), EPS diluat 0,43 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
894,9 mil USD
acțiuni la 30 ian. 2019
P/E (TTM)
15,9
EPS diluat TTM 1,50 · TTM până la 30 aug. 2026
E/P (TTM)
6,29 %
TTM până la 30 aug. 2026
Randament dividend
2,44 %
DPS 12 luni 0,58
Beta (2 ani)
1,35
Volatilitate (1 an) 33 %
Interval 52 săpt.
17,9125,53

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
74,9
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
18,31 – 23,90
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,98 · lățimea benzii 26,5 %
SMA 50 / 200
20,57 / 21,74
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,77 / 0,47
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+17,4 %−1,1 %+18,5 pp—
3 luni−3,8 %−0,5 %−3,4 pp—
6 luni+3,3 %+4,4 %−1,0 pp—
De la început de an+14,8 %+12,3 %+2,4 pp—
1 an+22,2 %+13,5 %+8,7 pp+9,5 %
3 ani+64,3 %+76,4 %−12,2 pp+2,9 %
5 ani−11,9 %+63,7 %−75,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−26,8 %
27 iul. 2026 → 09 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−56,1 %
22 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−2,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 aug. 2026

Venituri
1,6 mld USD
+4,3 % an/an
Profit net
168,6 mil USD
−22,7 % an/an
EPS diluat
0,43
−21,8 % an/an
netă / operațională
10,5 % / 13,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,7 mld1,5 mld1,4 mld1,5 mld1,8 mld1,7 mld1,6 mld1,6 mld
Costul vânzărilor668,9 mil579,2 mil540,2 mil591,8 mil693,0 mil664,2 mil582,9 mil543,9 mil
Profit brut1,1 mld947,6 mil905,8 mil951,6 mil1,1 mld1,1 mld979,1 mil1,1 mld
Cheltuieli generale și de vânzare858,5 mil749,3 mil791,0 mil775,6 mil857,3 mil871,7 mil843,4 mil835,9 mil
Profit operațional208,5 mil191,6 mil108,0 mil167,4 mil210,6 mil198,7 mil122,2 mil222,3 mil
Amortizare și depreciere54,4 mil49,2 mil50,4 mil ≈51,8 mil ≈54,9 mil55,6 mil57,2 mil ≈54,8 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile11,4 mil10,9 mil11,8 mil12,5 mil13,4 mil13,1 mil12,9 mil12,9 mil
Profit înainte de impozit196,1 mil176,6 mil102,5 mil156,2 mil198,7 mil228,2 mil122,2 mil220,1 mil
Impozit pe profit15,7 mil36,4 mil22,9 mil34,2 mil38,5 mil51,1 mil27,4 mil51,5 mil
Profit net182,6 mil135,0 mil67,0 mil218,1 mil158,0 mil175,8 mil87,3 mil168,6 mil
EPS diluat0,46 ≈0,340,170,550,40 ≈0,450,220,43
Flux de numerar operațional297,3 mil52,5 mil185,5 mil ≈24,8 mil ≈266,8 mil211,5 mil270,8 mil ≈102,9 mil ≈
Investiții (capex)65,7 mil66,6 mil39,5 mil ≈64,2 mil ≈51,1 mil59,4 mil39,9 mil ≈58,6 mil ≈
Dividende plătite51,4 mil51,4 mil51,4 mil55,4 mil54,7 mil53,8 mil53,9 mil61,6 mil
Răscumpărări de acțiuni30,4 mil30,0 mil500,0 mii ≈0 ≈000 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 42 din propriul istoric de 26 trimestre (min 11,5, mediană 17,3, max 64,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri5,6 mld5,8 mld4,5 mld5,8 mld6,2 mld5,8 mld6,0 mld6,3 mld
Venituri an/an+13,7 %+3,4 %−22,7 %+29,5 %+7,0 %−5,3 %+3,3 %+4,1 %
Profit net283,1 mil394,6 mil-127,1 mil553,5 mil569,1 mil249,6 mil210,6 mil578,1 mil
Profit net an/an+0,6 %+39,4 %−132,2 %indisponibil+2,8 %−56,1 %−15,6 %+174,5 %
EPS diluat0,730,97-0,321,351,410,620,521,45
EPS diluat an/an0,0 %+32,9 %−133,0 %indisponibil+4,4 %−56,0 %−16,1 %+178,8 %
netă %5,1 %6,8 %-2,9 %9,6 %9,2 %4,3 %3,5 %9,2 %
Flux de numerar liber261,0 mil236,8 mil339,2 mil570,4 mil-39,0 mil121,9 mil670,9 mil308,2 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 30 nov. 2025

Numerar
757,9 mil USD
Datorie financiară
1,0 mld USD
Datorie netă
281,3 mil USD
Capitaluri proprii
2,3 mld USD
Active totale
6,8 mld USD
Datorie / capitaluri
0,46x
Lichiditate curentă
1,55x
ROE
27,2 %
ROA
8,7 %
Marja FCF
4,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
5,8 mld
2024
6,0 mld
2025
6,3 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,5 mld
2024
2,4 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Profit brut
2023
3,4 mld
2024
3,7 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
2,9 mld
2024
3,1 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Profit operațional
2023
354,4 mil
2024
262,7 mil
2025
677,6 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
165,3 mil
2024
193,2 mil
2025
206,3 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

EBITDA
2023
519,7 mil ≈
2024
455,9 mil ≈
2025
883,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
45,9 mil
2024
41,8 mil
2025
48,6 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
266,3 mil
2024
217,6 mil
2025
634,0 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
15,7 mil
2024
7,2 mil
2025
132,0 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Profit net
2023
249,6 mil
2024
210,6 mil
2025
578,1 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,62
2024
0,52
2025
1,45

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
401,7 mil
2024
402,4 mil
2025
399,7 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,48
2024
0,50
2025
0,54

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
398,8 mil
2024
690,0 mil
2025
757,9 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Creanțe
2023
752,7 mil
2024
710,0 mil
2025
774,7 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Stocuri
2023
1,3 mld
2024
1,1 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Active curente
2023
2,6 mld
2024
2,9 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
680,7 mil
2024
687,4 mil
2025
681,8 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Fond comercial
2023
303,7 mil
2024
277,6 mil
2025
280,6 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
267,6 mil
2024
196,6 mil
2025
194,4 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Active totale
2023
6,1 mld
2024
6,4 mld
2025
6,8 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
567,9 mil
2024
663,4 mil
2025
597,6 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
12,5 mil
2024
5,5 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,0 mld
2024
994,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,8 mld
2024
2,0 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,0 mld
2024
4,4 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
435,5 mil
2024
898,4 mil
2025
529,6 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
313,6 mil
2024
227,5 mil
2025
221,4 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
121,9 mil ≈
2024
670,9 mil ≈
2025
308,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-240,7 mil
2024
-281,1 mil
2025
-68,7 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-214,1 mil
2024
-319,3 mil
2025
-400,2 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Dividende plătite
2023
190,5 mil
2024
198,5 mil
2025
212,9 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
8,1 mil
2024
90,1 mil
2025
30,5 mil

SEC (XBRL)· 28 ian. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
157,9 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
174,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
0,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
178,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
0,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-54,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
62,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Marja EBITDA
14,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Marja EBIT
11,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Marja netă
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Marja FCF
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026

Randamente

ROE
25,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROA
8,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROIC
21,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROCE
15,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
38,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Rata de distribuire (FCF)
34,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
402,2 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,4x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Datorie / capital propriu
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
14,4x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
852,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Investiții (capex)
209,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Fluxul de numerar liber
643,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Conversia profitului în FCF
109,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Conversia EBITDA în numerar
87,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
40 zile
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Zile de stoc (DIO)
187 zile
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
96 zile
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
131 zile
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
894,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
P/E (TTM)
15,9x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Randamentul profitului
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
EV/EBITDA
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
EV/EBIT
1,7x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
EV/Venit
0,2x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
P/FCF
1,4x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Randament FCF
71,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
25,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 66 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

23,80 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 894,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
894,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
P/E (TTM)
15,9x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
P/B
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 aug. 2026
EV/EBITDA
1,3x
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
ROE
25,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026 · bilanț la 30 aug. 2026
Marja netă
8,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,1 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 aug. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 30 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 30 ian. 2019
Sursă: SEC (XBRL)publicat 07 oct. 2026
verificat 2727derivat 162

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie50
  • Creștere6
  • Calitate88
  • Randamente100
  • Evaluare84

Interval de valoare estimat

Jos
57,27
USD pe acțiune
Mijloc
82,93
USD pe acțiune
Sus
191,06
USD pe acțiune
Preț: 23,80 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 248,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 71,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 4 metode folosite · 3 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 7,10 – 610,62 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)301,29 – 610,62 (Mijloc 402,37)
    WACC 6,8 % · FCFF de pornire 683,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 81 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDA97,89 – 331,41 (Mijloc 141,04)
    6 firme folosite · multiplul median 5,8x · quartile 4,2x – 13,2x
    AS, CRI, GIII, GIL, JRSH, LULU
  • Colegi: P/E16,66 – 50,72 (Mijloc 24,82)
    11 firme folosite · multiplul median 16,6x · quartile 11,1x – 33,9x
    AS, BRIA, COLM, CRI, FIGS, GIII, GIL, JRSH, LULU, NCI, SGC
  • Dividende actualizate (DDM)7,10 – 9,54 (Mijloc 8,14)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl (SIC 2300)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 66/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate21,7 %82 (față de colegi)10 %
Marja netă · Calitate8,8 %88 (față de colegi)6 %
Conversia profitului în FCF · Calitate109,0 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere0,6 %5 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere0,9 %6 (pe interval fix)8 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,4x13 (față de colegi)10 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie14,4x100 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,6x69 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare15,9x55 (față de colegi)10 %
EV/EBITDA · Evaluare1,3x100 (față de colegi)10 %
Randament FCF · Evaluare71,8 %100 (pe interval fix)8 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente25,0 %100 (pe interval fix)6 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente34,8 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie50/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere6/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate88/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare84/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

LEVI STRAUSS & CO (LEVI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-08-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,3 mld USD în 2025; creștere an/an 4,1 %; marjă netă 8,8 %; ROE 25,8 %; datorie netă/EBITDA 0,4x.

Intervalul de valoare estimat este 57,27–191,06 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 82,93 USD, prețul de 23,80 USD lasă un potențial de 248,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 71,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 66/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 21,7 %
  • Marja netă: 8,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 109,0 %
  • Acoperirea dobânzilor: 14,4x
  • EV/EBITDA: 1,3x
  • Randament FCF: 71,8 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 25,0 %
  • Rata de distribuire (FCF): 34,8 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 0,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 0,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,4x
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Apparel & Other Finishd Prods of Fabrics & Similar Matl (SIC 2300) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 16 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
15,9x
mediana verticalei 16,6x
la mediană
EV/EBITDA
1,3x
mediana verticalei 5,8x
sub mediană (−77,3 %)
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,6x
sub mediană (−78,8 %)
P/B
0,4x
mediana verticalei 1,8x
sub mediană (−79,8 %)
ROE
25,8 %
mediana verticalei 9,0 %
peste mediană (+185,6 %)
Marja netă
8,8 %
mediana verticalei 4,9 %
peste mediană (+78,5 %)
Marja EBIT
11,3 %
mediana verticalei 7,4 %
peste mediană (+52,3 %)
Venituri an/an
4,1 %
mediana verticalei 1,0 %
peste mediană (+325,4 %)
Datorie netă/EBITDA
0,4x
mediana verticalei -0,4x
peste mediană
Randament dividend
2,4 %
mediana verticalei 2,3 %
la mediană

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ASAmer Sports, Inc.17,9 mld42,27,9 %6,5 %+26,7 %−14 % / indisponibil
LULUlululemon athletica inc.11,8 mld9,230,9 %12,8 %+4,9 %−39 % / −75 %
GILGildan Activewear Inc.8,0 mld16,615,9 %11,0 %+10,7 %−22 % / +19 %
COLMColumbia Sportswear Company3,6 mld18,412,7 %6,0 %+0,9 %+32 % / −9 %
GIIIG III Apparel Group Ltd1,4 mld10,87,7 %4,8 %−7,0 %+14 % / +15 %
CRICarter’s, Inc.1,2 mld5,522,9 %7,4 %indisponibil+5 % / −51 %
LEVILevi Strauss & Co894,9 mil15,925,8 %8,8 %+4,1 %+22 % / +64 %
SGCSuperior Group Of Companies, Inc.224,5 mil25,64,3 %1,4 %+0,1 %+45 % / +18 %
JRSHJerash Holdings (US), Inc.73,8 mil15,37,6 %2,8 %+14,0 %+87 % / +103 %
PASWPing An Biomedical Co., Ltd.60,1 mil—-28,4 %-37,6 %indisponibil+541 % / indisponibil
BRIABrilliA Inc34,5 mil11,521,5 %4,4 %+15,1 %−23 % / indisponibil
NCINeo-Concept International Group Holdings Limited12,8 mil63,10,6 %0,2 %−41,9 %−93 % / indisponibil
LANVLanvin Group Holdings Limited——-200,4 %-50,3 %−22,9 %−60 % / −79 %
GOOSCanada Goose Holdings Inc.——19,8 %7,0 %+1,1 %−36 % / −20 %
UAUnder Armour, Inc.——-29,8 %-10,0 %−3,8 %+26 % / −27 %
FIGSFIGS, Inc.067,014,8 %8,7 %+13,6 %+124 % / +202 %
ZGNErmenegildo Zegna N.V.——10,1 %5,1 %−1,5 %+39 % / +30 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LEVI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
141,59
Randament total 514 % · Pe an 514 %
250,81
Randament total 980 % · Pe an 980 %
378,46
Randament total 1.521 % · Pe an 1.521 %
3 ani
126,88
Randament total 488 % · Pe an 80 %
253,88
Randament total 1.044 % · Pe an 125 %
422,11
Randament total 1.772 % · Pe an 166 %
5 ani
113,70
Randament total 465 % · Pe an 41 %
256,98
Randament total 1.110 % · Pe an 65 %
470,79
Randament total 2.051 % · Pe an 85 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 63,47
  • Marja netă± 44,43
  • Creșterea anuală a veniturilor± 37,88
  • Diluare anuală± 3,73

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Levi Strauss & Co. este una dintre cele mai mari companii de îmbrăcăminte de marcă din lume, cu brandul Levi's ca nucleu al activității, iar peste jumătate din venituri provin din afara Statelor Unite 1. În ultimele trimestre, compania a combinat creșterea veniturilor cu o marjă Adjusted EBIT în expansiune, iar ghidajul pentru 2026 a fost ridicat 23.

SWOT

Puncte tari

  • Brandul Levi's are o recunoaștere globală și o poziție de lider în jeanși, susținută de o rețea largă de distribuție.
  • Compania are o diversificare geografică și de canal, ceea ce reduce dependența de o singură piață.
  • Creșterea organică și expansiunea marjelor din 2026 arată capacitatea de execuție a conducerii.

Puncte slabe

  • Canalul DTC a fost sub așteptările interne în trimestrul al treilea din 2026, ceea ce indică vulnerabilități în execuție.
  • Dependența de un singur brand principal face compania sensibilă la schimbările de gust ale consumatorilor.
  • Restructurările și tranziția logisticii au generat costuri și întârzieri în livrări.

Oportunități

  • Creșterea în Asia și în categoriile de lifestyle dincolo de jeanși ar putea deschide noi surse de venituri.
  • Extinderea rețelei de magazine proprii și a comerțului electronic ar putea susține marjele pe termen lung.
  • Brandul Beyond Yoga® are potențial de creștere în segmentul premium athleisure.

Amenințări

  • Tarifele comerciale și represaliile ar putea crește costul produselor și reduce cererea.
  • Presiunile inflaționiste și reducerea cheltuielilor discreționare ale consumatorilor pot afecta vânzările.
  • Fluctuațiile valutare pot modifica rezultatele raportate, deoarece o parte mare a veniturilor vine din afara SUA.

Riscuri

  • Riscuri macroeconomice și de consumridicat

    Cheltuielile discreționare ale consumatorilor pot scădea, iar acest lucru ar putea reduce cererea și presiona prețurile 1.

  • Expunerea valutarămediu

    O parte importantă a veniturilor este generată în valute diferite de dolar, ceea ce poate afecta rezultatele raportate 1.

  • Tarife și comerț internaționalridicat

    Schimbările în politica comercială ar putea crește costurile de import și ar putea afecta marja brută 12.

  • Sănătatea financiară a cliențilormediu

    Dificultățile financiare ale retailerilor ar putea duce la comenzi reduse, întârzieri de plată sau insolvențe 1.

  • Dependența de logistica terțămediu

    Întreruperile la furnizorii logistici externalizați ar putea afecta livrările și satisfacția clienților 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă expansiunea marjelor din 2026 se menține, compania ar putea atinge mai devreme ținta de marjă pe termen lung.
  • Creșterea internațională și a canalului en-gros ar putea compensa slăbiciunea din SUA și din DTC.
  • Dacă strategia DTC First își revine, comerțul electronic ar putea deveni un motor de creștere cu marje mai bune.

Ce ar strica teza

  • Dacă tarifele se intensifică, costurile de import ar putea reduce marja brută mai mult decât se estimează.
  • Dacă consumatorii reduc cheltuielile discreționare, cererea pentru jeanși premium ar putea scădea.
  • Dacă rambursările tarifare sunt reinvestite complet, avantajul de profitabilitate ar putea rămâne temporar.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului Adjusted EBIT și a ghidajului EPS ajustatQ4 2026
  • Evoluția vânzărilor DTC în sezonul de sărbătoriQ4 2026
  • Efectul final al tarifelor și al rambursărilor IEEPA asupra marjelor2027
  • Ritmul de creștere în Asia și în canalul en-grosQ1 2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania proiectează, promovează și vinde jeanși, pantaloni casual și de birou, îmbrăcăminte activewear, bluze, fuste și accesorii, sub brandurile Levi's®, Levi Strauss Signature™ și Beyond Yoga®, după vânzarea brandului Dockers® în 2026 12. Produsele ajung în aproximativ 120 de țări, prin circa 50.000 de locații de vânzare cu amănuntul 1. Brandul Levi's reprezintă aproximativ 94% din venituri 12.

Strategia are trei piloni: un brand în frunte (Brand Led), un model DTC în primul rând (DTC First) și extinderea portofoliului (Power the Portfolio), susținute de operațiuni eficiente 1. Compania urmărește o creștere anuală medie a veniturilor de ordinul unui singur număr, cu o marjă Adjusted EBIT de aproximativ 15% pe termen lung 1.

Canalul en-gros a generat 51% din venituri în primele nouă luni din 2026, iar canalul DTC 49% 2. Rețeaua de magazine proprii a crescut la 1.261 de unități la 30 august 2026 2.

Segmente

Americas

În trimestrul al treilea din 2026, veniturile din Americas au crescut cu 4% raportat și cu 2% organic, până la 839 milioane USD, iar profitul operațional a crescut cu 32% 3.

Europa și Asia

Europa și Asia au contribuit împreună cu 46% din veniturile din primele nouă luni din 2026 2. În Asia, veniturile organice au crescut cu 10% în trimestrul al treilea 3.

Piața în context

Peste jumătate din venituri provin din afara Statelor Unite, iar în primele nouă luni din 2026 veniturile internaționale au reprezentat 60% din total 12. Compania activează în peste 120 de țări, iar piața globală a jeanșilor și a îmbrăcămintei casual rămâne competitivă 1.

Cererea depinde de cheltuielile discreționare ale consumatorilor, iar tarifele comerciale și prețurile materiilor prime, precum bumbacul, pot afecta marjele 1.

Tendințe

  • Tarifele și comerțul globalvânt din față

    Noile tarife aplicate importurilor în SUA și represaliile altor țări au crescut costul stocurilor și creează incertitudine pentru producția din Bangladesh, Pakistan, Cambodgia și Vietnam 1.

  • Trecerea logisticii către furnizori terțimixt

    Mutarea centrelor de distribuție către operatori terți poate produce întârzieri și costuri suplimentare în tranziție, dar ar putea reduce structura de costuri pe termen lung 1.

Poziția concurențială

Piața îmbrăcămintei de marcă este dominată de companii mari cu rețele globale de distribuție și branduri puternice, iar concurența se dă pe prețuri, promovare și experiența de cumpărare în magazin și online. Sursele primite nu identifică explicit concurenții, astfel încât lista de mai jos rămâne limitată.

Levi's rămâne lider global în jeanși după vânzările cu amănuntul, însă avantajul se poate erodă dacă brandul nu își menține relevanța pentru consumatorii mai tineri 1.

  • Retailerii en-gros și magazinele universale

    Canalul en-gros reprezintă 51% din venituri, iar presiunea clienților mari poate afecta condițiile comerciale 12.

  • Magazinele specializate și platformele online pure

    Aceste canale distribuie produse concurente și pot influența cota de piață a brandului în magazine și online 1.

  • Mărci de îmbrăcăminte casual și athleisure

    Concurența în segmentul athleisure afectează direct brandul Beyond Yoga® 1.

  • Mărci private ale retailerilor

    Produsele de tip mass market pot concura pe preț, în special în segmentul de valoare 1.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-11-30 · SEC / Levi Strauss & Co. · 28 ian. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-30 · SEC / Levi Strauss & Co. · 07 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Levi Strauss & Co. · 07 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Levi Strauss & Co. (LEVI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw