olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Dollar Tree, Inc. DLTR
Retail-Variety Stores · SIC 5331 · Verticală: Retail-Variety Stores (SIC 5331)
Dollar Tree, Inc. este un lanț nord-american de magazine discount cu prețuri de bază fixate la o unitate monetară, care operează sub brandurile Dollar Tree și Dollar Tree Canada. În exercițiul fiscal 2025 vânzările nete au atins 19.4 mld. USD, iar în prezent compania se concentrează pe reproiectarea sortimentului cu multi-preț și pe gestionarea costurilor de import în contextul tarifelor, fapt care contează pentru profitabilitatea viitoare.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Dollar Tree, Inc. (DLTR) costa 137,94 USD (−6,16 % într-o zi), cu capitalizare 25,9 mld USD, P/E 16,8 pe un EPS diluat de 8,19 USD în ultimele 12 luni, beta 0,63, interval pe 52 de săptămâni 86,80–147,00 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 4,9 mld USD (+7,0 % an/an), profit net de 514,5 mil USD (+173,1 % an/an), EPS diluat 2,70 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 60,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 112,50 – 142,71
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,84 · lățimea benzii 23,7 %
- SMA 50 / 200
- 122,25 / 116,76
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 5,18 / 3,53
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +18,7 % | −5,9 % | +24,7 pp | — |
| 3 luni | +6,4 % | −4,6 % | +11,0 pp | — |
| 6 luni | +42,6 % | +0,2 % | +42,3 pp | — |
| De la început de an | +12,1 % | +7,4 % | +4,7 pp | — |
| 1 an | +31,5 % | +8,2 % | +23,3 pp | +24,7 % |
| 3 ani | +20,0 % | +68,4 % | −48,5 pp | +28,0 % |
| 5 ani | +25,4 % | +56,5 % | −31,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2027 · 01 aug. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 | Q2 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,3 mld | 5,0 mld | 4,6 mld | 4,6 mld | 4,8 mld | 5,5 mld | 5,0 mld | 4,9 mld |
| Costul vânzărilor | 2,8 mld | 3,1 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,0 mld | 3,3 mld | 3,1 mld | 2,8 mld |
| Profit brut | 1,5 mld | 1,9 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 2,1 mld | — | — |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld |
| Profit operațional | 330,7 mil | 533,6 mil | 384,1 mil | 231,0 mil | 343,3 mil | 694,7 mil | 473,3 mil | 690,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 135,5 mil | 149,8 mil | 151,1 mil | 162,0 mil | 164,5 mil | 170,5 mil | — | — |
| Profit înainte de impozit | 302,3 mil | 540,3 mil | 423,1 mil | 208,6 mil | 321,3 mil | 676,5 mil | 462,4 mil | 686,4 mil |
| Impozit pe profit | 70,0 mil | 140,1 mil | 109,6 mil | 53,1 mil | 76,7 mil | 164,8 mil | 115,1 mil | 171,9 mil |
| Profit net | 233,3 mil | -3,7 mld | 343,4 mil | 188,4 mil | 244,6 mil | 506,1 mil | 347,3 mil | 514,5 mil |
| EPS diluat | 1,08 | -17,17 | 1,61 | 0,91 | 1,20 | 2,53 ≈ | 1,76 | 2,70 |
| Flux de numerar operațional | 785,6 mil ≈ | — | — | — | — | — | — | — |
| Investiții (capex) | 341,4 mil ≈ | 294,8 mil | 248,8 mil | 245,1 mil ≈ | 376,4 mil ≈ | 263,7 mil | 252,5 mil | 246,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 427,7 mil | 496,5 mil ≈ | 387,8 mil ≈ | 236,0 mil | 585,8 mil | 623,1 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 23 din propriul istoric de 31 trimestre (min 11,6, mediană 20,6, max 27,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | ⚠ 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 22,8 mld | 23,6 mld | 25,5 mld | 26,3 mld | 15,4 mld | 16,8 mld | 17,6 mld | 19,4 mld |
| Venituri an/an | +2,6 % | +3,5 % | +8,0 % | +3,2 % | — | +8,9 % | +4,8 % | +10,4 % |
| Profit net | -1,6 mld | 827,0 mil | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | -998,4 mil | -3,0 mld | 1,3 mld |
| Profit net an/an | −192,8 % | indisponibil | +62,3 % | −1,0 % | — | −161,8 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -6,69 | 3,47 | 5,65 | 5,80 | 7,21 | -4,54 | -14,03 | 6,22 |
| EPS diluat an/an | −192,8 % | indisponibil | +62,8 % | +2,7 % | — | −163,0 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -7,0 % | 3,5 % | 5,3 % | 5,0 % | 10,5 % | -5,9 % | -17,2 % | 6,6 % |
| Flux de numerar liber | 948,9 mil | 835,0 mil | 1,8 mld | 410,3 mil | 975,8 mil | 1,5 mld | indisponibil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 31 ian. 2026
- Numerar
- 717,8 mil USD
- Datorie financiară
- 2,4 mld USD
- Datorie netă
- 1,7 mld USD
- Capitaluri proprii
- 3,8 mld USD
- Active totale
- 13,5 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,65x
- Lichiditate curentă
- 1,07x
- ROE
- 33,2 %
- ROA
- 8,0 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 25,5 mld | 26,3 mld | 15,4 mld | 16,8 mld | 17,6 mld | 19,4 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 17,7 mld | 18,6 mld | 9,6 mld | 10,8 mld | 11,3 mld | 12,3 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 7,8 mld | 7,7 mld | 5,8 mld | 6,0 mld | 6,3 mld | 7,1 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 5,9 mld | 5,9 mld | 3,7 mld | 4,2 mld | 4,8 mld | 5,5 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,9 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 1,8 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 686,6 mil | 716,0 mil | 365,3 mil | 400,5 mil | 526,9 mil | 648,1 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 2,6 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 2,5 mld ≈ | 2,2 mld ≈ | 2,0 mld ≈ | 2,3 mld ≈ | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 1,7 mld | 1,6 mld | 2,0 mld | 1,7 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 397,9 mil | 304,3 mil | 471,6 mil | 396,1 mil | 341,1 mil | 404,2 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Profit net | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | -998,4 mil | -3,0 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 5,65 | 5,80 | 7,21 | -4,54 | -14,03 | 6,22 | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 237,3 mil | 229,0 mil | 224,1 mil | 219,9 mil | 215,9 mil | 206,3 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 219,9 mil
- 2025
- 215,9 mil
- 2026
- 206,3 mil
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,4 mld | 984,9 mil | 642,8 mil | 425,2 mil | 1,3 mld | 717,8 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Active curente | 5,1 mld | 5,6 mld | 6,4 mld | 6,1 mld | 9,1 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,1 mld | 4,5 mld | 5,0 mld | 3,8 mld | 4,5 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 423,3 mil | 421,2 mil | 423,2 mil | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Active totale | 20,7 mld | 21,7 mld | 23,0 mld | 22,0 mld | 18,6 mld | 13,5 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,5 mld | 1,9 mld | 1,9 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,2 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | 3,4 mld | 2,4 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 3,7 mld | 4,2 mld | 4,2 mld | 4,7 mld | 8,6 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 13,4 mld | 14,0 mld | 14,3 mld | 14,7 mld | 14,7 mld | 9,7 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 7,3 mld † | 7,7 mld † | 8,8 mld † | 7,3 mld † | 4,0 mld † | 3,8 mld † | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 2,7 mld | 1,4 mld | 1,6 mld | 2,7 mld | — | — | SEC (XBRL)· 20 mar. 2024verificat |
| Investiții (capex) | 898,8 mil | 1,0 mld | 639,0 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 1,8 mld ≈ | 410,3 mil ≈ | 975,8 mil ≈ | 1,5 mld ≈ | — | — | SEC (XBRL)· 20 mar. 2024derivat |
| Flux de numerar din investiții | -889,7 mil | -1,0 mld | -1,3 mld | -2,1 mld | — | — | SEC (XBRL)· 20 mar. 2024verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -949,9 mil | -836,5 mil | -686,8 mil | -530,0 mil | -411,3 mil | -2,6 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 400,0 mil | 950,0 mil | 647,5 mil | 500,0 mil | 400,0 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -530,0 mil
- 2025
- -411,3 mil
- 2026
- -2,6 mld
SEC (XBRL)· 16 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 55 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 25,9 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate64
- Creștere33
- Bilanț și datorie17
- Randamente100
- Evaluare79
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 131,29 – 279,50 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/EBITDA131,29 – 196,35 (Mijloc 188,34)6 firme folosite · multiplul median 13,1x · quartile 9,3x – 13,6xBJ, DG, OLLI, PSMT, TGT, WMT
- Colegi: P/E164,43 – 279,50 (Mijloc 188,44)8 firme folosite · multiplul median 23,0x · quartile 20,1x – 34,1xBJ, COST, DG, FIVE, OLLI, PSMT, TGT, WMT
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 55/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 30,3 % | 63 (față de colegi) | 14 % |
| Marja netă · Calitate | 8,0 % | 67 (față de colegi) | 8 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 8,0 % | 67 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -4,8 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,7x | 13 (față de colegi) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 28 (pe interval fix) | 6 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 16,8x | 88 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 9,7x | 71 (față de colegi) | 14 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 7,1 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie17/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere33/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate64/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare79/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DOLLAR TREE, INC. (DLTR). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-01.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 19,4 mld USD în 2026; creștere an/an 10,4 %; marjă netă 8,0 %; ROE 45,9 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.
Intervalul de valoare estimat este 147,86–237,93 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 188,39 USD, prețul de 137,94 USD lasă un potențial de 36,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 26,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- P/E (TTM): 16,8x
- EV/EBITDA: 9,7x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 7,1 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- CAGR EPS 3 ani: -4,8 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,7x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Acoperirea dobânzilor, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Variety Stores (SIC 5331) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| WMTWalmart Inc. | 1.013,3 mld | 46,1 | 23,4 % | 3,0 % | +4,7 % | +16 % / +146 % |
| COSTCostco Wholesale Corp | 472,2 mld | 51,3 | 28,4 % | 3,0 % | +10,1 % | +17 % / +80 % |
| TGTTarget Corporation | 71,8 mld | 16,4 | 26,4 % | 4,1 % | −1,7 % | +74 % / +18 % |
| DGDollar General Corp | 30,4 mld | 18,0 | 19,7 % | 3,9 % | +5,2 % | +26 % / +5 % |
| DLTRDollar Tree, Inc. | 25,9 mld | 16,8 | 45,9 % | 8,0 % | +10,4 % | +31 % / +20 % |
| BJBj’s Wholesale Club Holdings, Inc. | 14,1 mld | 24,3 | 27,7 % | 2,6 % | +4,7 % | +25 % / +72 % |
| FIVEFive Below, Inc. | 13,3 mld | 21,6 | 28,3 % | 11,7 % | +22,9 % | +46 % / +28 % |
| OLLIOllie's Bargain Outlet Holdings, Inc. | 5,5 mld | 20,8 | 14,9 % | 9,8 % | +16,6 % | −24 % / +27 % |
| PSMTPriceSmart, Inc. | 5,0 mld | 30,1 | 12,3 % | 2,8 % | +11,5 % | +32 % / +141 % |
| MNSOMINISO Group Holding Limited | — | — | 26,9 % | 15,4 % | +48,1 % | −44 % / −56 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DLTR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 88,52 Randament total -36 % · Pe an -36 % | 156,24 Randament total 13 % · Pe an 13 % | 234,99 Randament total 70 % · Pe an 70 % |
| 3 ani | 92,05 Randament total -33 % · Pe an -13 % | 182,22 Randament total 32 % · Pe an 10 % | 300,03 Randament total 118 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 95,72 Randament total -31 % · Pe an -7 % | 212,52 Randament total 54 % · Pe an 9 % | 383,08 Randament total 178 % · Pe an 23 % |
- P/E la ieșire± 45,55
- Marja netă± 31,89
- Creșterea anuală a veniturilor± 25,33
- Diluare anuală± 2,68
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Dollar Tree, Inc. este un lanț nord-american de magazine discount cu prețuri de bază fixate la o unitate monetară, care operează sub brandurile Dollar Tree și Dollar Tree Canada. În exercițiul fiscal 2025 vânzările nete au atins 19.4 mld. USD, iar în prezent compania se concentrează pe reproiectarea sortimentului cu multi-preț și pe gestionarea costurilor de import în contextul tarifelor, fapt care contează pentru profitabilitatea viitoare 13.
SWOT
Puncte tari
- Rețeaua extinsă de magazine, modelul de preț de bază recunoscut și sortimentul de tip vânătoare de comori oferă o poziție solidă pe piața de proximitate 1.
- Fluxul de numerar operațional puternic și programul activ de răscumpărări arată capacitatea companiei de a finanța investițiile și de a remunera acționarii 3.
- Separarea de Family Dollar a dus la o structură mai simplă, axată pe un singur brand 1.
Puncte slabe
- Marja depinde mult de costul importurilor, iar aproape toate produsele au un preț fix, ceea ce limitează ajustările de preț 1.
- Rezultatele recente includ câștiguri neobișnuite din restituirea tarifelor, care nu sunt recurente și pot masca tendințele de bază 3.
- Compania menționează că nu are contracte pe termen lung cu furnizorii, ceea ce o expune la fluctuații de cost 1.
Oportunități
- Extinderea sortimentului cu prețuri multiple și parteneriatele de livrare ar putea crește valoarea coșului și frecvența vizitelor 13.
- Noile centre de distribuție ar putea reduce costurile de transport și îmbunătăți disponibilitatea produselor în regiunile vestice și sud-vestice 1.
- Programul de modernizare a magazinelor ar putea aduce randament mai mare pe capitalul investit, dacă se realizează conform planului 1.
Amenințări
- Modificările politicii tarifare și eventualele tarife noi ar putea crește costul mărfurilor importate din China 1.
- Un cost mai mare al forței de muncă și creșterea salariului minim ar putea presa marjele în mod susținut 1.
- Concurenții cu platforme online mai dezvoltate ar putea câștiga clienți în detrimentul magazinelor fizice 1.
Riscuri
- Presiunea costurilor de importridicat
Tarifele și măsurile comerciale pot crește costul mărfurilor sau pot întrerupe livrările, cu efect direct asupra vânzărilor și profitabilității 1.
- Incertitudine privind restituirea tarifelorridicat
Valoarea și momentul restituirilor IEEPA sunt incerte, iar câștigurile recente ar putea fi inversate sau reinvestite în afara bazei de profit 13.
- Costul forței de muncămediu
Piața muncii strânsă și creșterile salariului minim pot ridica costurile de personal peste previziunile companiei 1.
- Întreruperi în lanțul de aprovizionaremediu
Congestia porturilor, conflictele geopolitice și dezastrele naturale pot afecta distribuția către magazine 1.
- Execuția programului de modernizaremediu
Întârzierea deschiderii centrelor noi sau a renovărilor ar putea reduce creșterea și randamentul investițiilor 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea vânzărilor comparabile și a traficului în a doua parte a exercițiului fiscal 2026 ar putea indica faptul că sortimentul extins este bine primit de clienți 3.
- Fluxul de numerar operațional și programul de răscumpărări arată o capacitate financiară solidă, care poate susține investițiile în magazine și logistică 3.
- Structura simplificată după cedarea Family Dollar ar putea permite o gestionare mai eficientă a costurilor generale 1.
Ce ar strica teza
- Câștigurile din restituirea tarifelor sunt unice și pot masca o marjă de bază mai slabă, dacă tarifele revin sau cresc 13.
- Dependența de importurile din China și incertitudinea politicii comerciale ar putea reduce competitivitatea prețurilor 1.
- Dacă costurile forței de muncă și logisticii cresc mai repede decât vânzările, marja operațională ar putea scădea 1.
De urmărit
- Evoluția marjei brute fără efectul restituirilor tarifareQ3 2026
- Realizarea ghidajului de vânzări nete și de creștere comparabilă pentru anul fiscal 20262026
- Deschiderea centrului de distribuție din Phoenix și impactul asupra costurilorspring 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Lanțul de aprovizionare include 16 centre de distribuție în SUA, iar în 2025 compania a cumpărat un centru nou lângă Phoenix și a reconstruit centrul din Marietta, Oklahoma, distrus de un tornado 1. Aproximativ 40% din achizițiile la valoare de vânzare cu amănuntul sunt importuri directe, cu China drept sursă principală 1. Compania are peste 150000 de angajați, dintre care majoritatea sunt în magazine și centre de distribuție 3.
Rezultatele trimestrului al doilea al exercițiului fiscal 2026 includ un câștig net din restituirea tarifelor IEEPA după decizia Curții Supreme, ceea ce a ridicat puternic marja brută și EPS-ul, iar compania a returnat 605 milioane USD acționarilor prin răscumpărări de acțiuni 3. Compania rămâne însă dependentă de evoluția politicii tarifare, astfel încât acest câștig nu poate fi considerat o bază stabilă pentru perioadele următoare 13.
Piața în context
Piața de retail de tip discount și variety este extrem de competitivă, cu concurență din magazine discount, supermarketuri, cluburi cu ridicata, magazine online și farmacii 1. Consumatorii cu venituri diferite sunt vizați de rețeaua de magazine de proximitate, iar presiunea concurențială se măsoară după preț, locație și calitatea sortimentului 1.
Creșterea vânzărilor comparabile în primul semestru al exercițiului fiscal 2026 a fost susținută de valoarea medie a bonului, iar traficul a rămas aproape constant, ceea ce arată că piața răspunde mai bine la sortimentul extins decât la numărul de vizite 23.
Tendințe
- Tarife și politică comercialăvânt din față
Tarifele asupra importurilor din China și incertitudinea după decizia Curții Supreme privind IEEPA pot crește costul mărfurilor, deși compania încearcă să le compenseze prin renegocierea contractelor și schimbarea țărilor de origine 1.
- Modernizarea rețelei de distribuțiemixt
Noile centre din Phoenix și Marietta ar putea îmbunătăți eficiența și capacitatea, însă costurile de tranziție pot diminua temporar marja brută 1.
- Costul forței de muncăvânt din față
Creșterile salariului minim la nivel de stat și local și presiunea pe piața muncii cresc costurile de personal, care rămân un factor major al profitabilității 1.
Poziția concurențială
Compania se află în concurență directă cu alte lanțuri de magazine discount, cu magazine de tip depozit și cu retaileri online 1. Diferențierea se bazează pe prețuri joase, sortiment variat și amplasare comodă, nu pe servicii complexe 1.
Rivalii pot răspunde mai rapid la schimbările tarifare și pot avea platforme online mai avansate, ceea ce ar putea reduce avantajul prețului al companiei 1.
- Dollar GeneralDG
Lanț concurent de magazine discount din SUA, menționat în categoria dollar stores din sursele companiei 1.
- WalmartWMT
Retailer de tip mass merchandiser care concurează pe preț și sortiment 1.
- Costco WholesaleCOST
Club de cumpărături cu ridicata, concurent pe segmentul de valoare 1.
- Magazine online și farmacii
Retailerii online și lanțurile de farmacii concurează pentru aceiași clienți, în special pentru produsele de uz curent 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Is Dollar Tree Stock Outperforming the S&P 500?Yahoo Finance — News · 15 sept. 2026 · EN
- A Tale of Two Dollars: Why Dollar General Outpaced Dollar Tree This QuarterYahoo Finance — News · 12 sept. 2026 · EN
- Dollar General (DG) or Dollar Tree (DLTR): Which Stock Is Better?Yahoo Finance — News · 05 sept. 2026 · EN
- Dollar General and Dollar Tree send message to Kroger and PublixYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
- Dollar Tree (DLTR) Q2 2027 Earnings Call TranscriptYahoo Finance — News · 31 aug. 2026 · EN
- Dollar Tree Says Higher Fuel Prices Are Becoming a ‘Very, Very Meaningful’ HeadwindYahoo Finance — News · 30 aug. 2026 · EN
- Dollar Tree (DLTR) Received $369M of Tariff Refunds and $14M of Interest. Will Reinvestment Produce Durable Traffic Growth?Yahoo Finance — News · 29 aug. 2026 · EN
- Dollar Tree, Inc. Q2 2027 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Why Did Dollar Tree Stock Drop Today?Yahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Dollar General Advances 5% on Raised Full-Year Outlook, Dollar Tree Slips 3%Yahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Dollar Tree Earnings Score With Tariff Refunds. Why the Stock Is Falling.Yahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Dollar Tree Q2 Earnings Call HighlightsYahoo Finance — News · 27 aug. 2026 · EN
- Dear Dollar Tree Stock Fans, Mark Your Calendars for August 27Yahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 15 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent03 nov. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 sept. 2026Modificarea statutului · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial27 aug. 2026
- Raport curent27 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iul. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent23 iun. 2026Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial28 mai 2026
- Raport curent28 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 mai 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-31 · SEC / Dollar Tree, Inc. · 16 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-01 · SEC / Dollar Tree, Inc. · 27 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Dollar Tree, Inc. · 27 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.