olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

MINISO Group Holding Limited MNSO

Retail-Variety Stores · SIC 5331 · Verticală: Retail-Variety Stores (SIC 5331)

10,21USD−2,02 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

MINISO Group Holding este un retailer global de valoare, cu game de produse lifestyle și jucării pop, care operează pe două mărci: MINISO și TOP TOY. În 2025, veniturile au ajuns la 21443,8 milioane RMB, iar ponderea vânzărilor din afara Chinei continentale a crescut la 41,3%, ceea ce face compania relevantă pentru cei care urmăresc extinderea internațională a retailului de consum.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea MINISO Group Holding Limited (MNSO) costa 10,21 USD (−2,02 % într-o zi), cu beta 1,04, interval pe 52 de săptămâni 8,60–21,87 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
indisponibil
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM 2,10 · TTM până la 31 dec. 2024
E/P (TTM)
indisponibil
TTM până la 31 dec. 2024
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,04
Volatilitate (1 an) 37 %
Interval 52 săpt.
8,6021,87

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
9,16 – 10,75
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,66 · lățimea benzii 15,9 %
SMA 50 / 200
9,59 / 13,56
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,16 / 0,13
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+15,6 %−2,0 %+17,6 pp—
3 luni−17,6 %−2,2 %−15,4 pp—
6 luni−30,2 %+4,3 %−34,5 pp—
De la început de an−45,5 %+10,6 %−56,1 pp—
1 an−52,1 %+10,5 %−62,6 pp+21,0 %
3 ani−61,7 %+73,7 %−135,3 pp+25,3 %
5 ani−38,9 %+61,7 %−100,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−60,7 %
12 nov. 2025 → 18 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,4 %
11 nov. 2021 → 27 sept. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−9,4 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu201920202021202220232024
Venituri9,4 mld9,0 mld9,1 mld10,1 mld11,5 mld17,0 mld
Venituri an/anindisponibil−4,4 %+1,0 %+11,2 %+13,8 %+48,1 %
Profit net-290,6 mil-262,3 mil-1,4 mld638,2 mil1,8 mld2,6 mld
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+177,2 %+48,0 %
EPS diluat-0,32-0,26-1,180,521,412,10
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+171,2 %+48,9 %
netă %-3,1 %-2,9 %-15,6 %6,3 %15,4 %15,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
6,3 mld CNY
Datorie financiară
571,3 mil CNY
Datorie netă
-5,8 mld CNY
Capitaluri proprii
10,4 mld CNY
Active totale
18,1 mld CNY
Datorie / capitaluri
0,06x
Lichiditate curentă
2,04x
ROE
27,2 %
ROA
16,6 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (CNY)

Marje

Cont de profit și pierdere · CNY

Venituri
2022
10,1 mld
2023
11,5 mld
2024
17,0 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Costul vânzărilor
2022
7,0 mld
2023
7,0 mld
2024
9,4 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Profit brut
2022
3,1 mld
2023
4,4 mld
2024
7,6 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Profit operațional
2022
882,0 mil
2023
2,2 mld
2024
3,3 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
389,9 mil
2023
391,2 mil
2024
808,7 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

EBITDA
2022
1,3 mld ≈
2023
2,6 mld ≈
2024
4,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
33,4 mil
2023
34,6 mil
2024
92,9 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
906,8 mil
2023
2,3 mld
2024
3,3 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
267,1 mil
2023
551,8 mil
2024
712,1 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Profit net
2022
638,2 mil
2023
1,8 mld
2024
2,6 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

EPS diluat
2022
0,52
2023
1,41
2024
2,10

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
1,2 mld
2023
1,3 mld
2024
1,2 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Bilanț · CNY

Numerar
2022
5,3 mld
2023
6,5 mld
2024
6,3 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Creanțe
2022
1,1 mld
2023
1,2 mld
2024
2,2 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Stocuri
2022
1,2 mld
2023
1,5 mld
2024
2,8 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Active curente
2022
8,1 mld
2023
9,9 mld
2024
11,7 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
419,9 mil
2023
534,6 mil
2024
1,4 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Fond comercial
2022
19,4 mil
2023
21,1 mil
2024
21,4 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
43,1 mil
2023
25,3 mil
2024
8,8 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Active totale
2022
11,3 mld
2023
13,4 mld
2024
18,1 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
3,1 mld
2023
3,0 mld
2024
3,9 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
445,0 mii
2023
—
2024
567,0 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2022
6,5 mil
2023
7,2 mil
2024
4,3 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Datorii curente
2022
3,8 mld
2023
3,9 mld
2024
5,7 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Datorii totale
2022
4,3 mld
2023
4,5 mld
2024
7,8 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Capital propriu
2022
7,0 mld
2023
8,9 mld
2024
10,4 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2022
—
2023
—
2024
1,2 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Fluxuri de numerar · CNY

Flux de numerar operațional
2022
1,4 mld
2023
1,7 mld
2024
2,2 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Flux de numerar din investiții
2022
-2,1 mld
2023
-293,4 mil
2024
-533,3 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
-733,6 mil
2023
-326,0 mil
2024
-1,7 mld

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Dividende plătite
2022
306,3 mil
2023
370,8 mil
2024
—

SEC (XBRL)· 19 oct. 2023verificat

Răscumpărări de acțiuni
2022
82,2 mil
2023
32,7 mil
2024
313,4 mil

SEC (XBRL)· 24 apr. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
48,1 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
23,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR venituri 5 ani
12,6 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EBIT (an/an)
49,2 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea profitului net (an/an)
48,0 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
48,9 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
44,9 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBITDA
24,3 %
calculat olivLawFY 2024
Marja EBIT
19,5 %
calculat olivLawFY 2024
Marja netă
15,4 %
calculat olivLawFY 2024
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
26,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROA
16,1 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROIC
70,7 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
ROCE
26,8 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-5,8 mld CNY
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Datorie netă / EBITDA
-1,4x
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Acoperirea dobânzilor
35,7x
calculat olivLawFY 2024

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,0x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea rapidă
1,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024
Lichiditatea imediată
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2024

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,2 mld CNY
calculat olivLawFY 2024
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
52,6 %
calculat olivLawFY 2024

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
40 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de stoc (DIO)
91 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Zile de plată (DPO)
143 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Ciclul de conversie a numerarului
-12 zile
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul profitului
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,21 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: indisponibil

Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/E (TTM)
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/B
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
26,9 %
calculat olivLawFY 2024 · bilanț la 31 dec. 2024
Marja netă
15,4 %
calculat olivLawFY 2024
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
48,1 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2024
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2024
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 24 apr. 2026
verificat 192

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

46 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Variety Stores (SIC 5331)

    Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitate70,7 %100 (față de colegi)23 %
    Marja netă · Calitate15,4 %100 (față de colegi)14 %
    Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
    CAGR venituri 3 ani · Creștere23,3 %100 (pe interval fix)18 %
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,4x100 (față de colegi)23 %
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie35,7x100 (pe interval fix)14 %
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,0x100 (pe interval fix)9 %
    P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Calitate100/100 · 2/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    MINISO Group Holding Limited (MNSO). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: venit 17,0 mld CNY în 2024; creștere an/an 48,1 %; marjă netă 15,4 %; ROE 26,9 %; datorie netă/EBITDA -1,4x.

    Intervalul de valoare estimat este 34,33–50,94 CNY pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • ROIC: 70,7 %
    • Marja netă: 15,4 %
    • CAGR venituri 3 ani: 23,3 %
    • Datorie netă / EBITDA: -1,4x
    • Acoperirea dobânzilor: 35,7x
    • Lichiditatea curentă: 2,0x

    Ce o infirmă

    Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Retail-Variety Stores (SIC 5331) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    —
    mediana verticalei 21,2x
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei 12,7x
    P/S
    —
    mediana verticalei 1,3x
    P/B
    —
    mediana verticalei 5,3x
    ROE
    26,9 %
    mediana verticalei 26,4 %
    la mediană
    Marja netă
    15,4 %
    mediana verticalei 3,9 %
    peste mediană (+294,6 %)
    Marja EBIT
    19,5 %
    mediana verticalei 5,6 %
    peste mediană (+249,0 %)
    Venituri an/an
    48,1 %
    mediana verticalei 10,1 %
    peste mediană (+374,4 %)
    Datorie netă/EBITDA
    -1,4x
    mediana verticalei -0,3x
    sub mediană
    Randament dividend
    —
    mediana verticalei 1,0 %

    Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    WMTWalmart Inc.990,6 mld45,123,4 %3,0 %+4,7 %+13 % / +141 %
    COSTCostco Wholesale Corp451,7 mld49,128,4 %3,0 %+10,1 %+12 % / +72 %
    TGTTarget Corporation70,1 mld16,026,4 %4,1 %−1,7 %+70 % / +15 %
    DGDollar General Corp28,8 mld17,019,7 %3,9 %+5,2 %+19 % / −0 %
    DLTRDollar Tree, Inc.25,2 mld16,445,9 %8,0 %+10,4 %+21 % / +8 %
    BJBj’s Wholesale Club Holdings, Inc.13,8 mld24,027,7 %2,6 %+4,7 %+23 % / +69 %
    FIVEFive Below, Inc.13,0 mld21,228,3 %11,7 %+22,9 %+43 % / +25 %
    OLLIOllie's Bargain Outlet Holdings, Inc.5,3 mld19,914,9 %9,8 %+16,6 %−28 % / +21 %
    PSMTPriceSmart, Inc.5,0 mld29,712,3 %2,8 %+11,5 %+30 % / +138 %
    MNSOMINISO Group Holding Limited——26,9 %15,4 %+48,1 %−52 % / −62 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MNSO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (14 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026).

    Pe scurt

    MINISO Group Holding este un retailer global de valoare, cu game de produse lifestyle și jucării pop, care operează pe două mărci: MINISO și TOP TOY. În 2025, veniturile au ajuns la 21443,8 milioane RMB, iar ponderea vânzărilor din afara Chinei continentale a crescut la 41,3%, ceea ce face compania relevantă pentru cei care urmăresc extinderea internațională a retailului de consum 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Recunoaștere globală a brandului MINISO și o rețea extinsă de magazine în multe țări.
    • Model de produse rapid, cu lansări frecvente de SKU-uri și lanț de aprovizionare integrat digital.
    • Parteneriate cu licențiatori de IP-uri cunoscuți, care susțin atractivitatea produselor.

    Puncte slabe

    • Dependența puternică de brandul MINISO, care reprezintă majoritatea veniturilor.
    • Sensibilitatea vânzărilor la nivelul cererii de consum discreționar din China și din alte piețe.
    • Veniturile per magazin au fluctuat semnificativ în trecut, ceea ce face performanța mai greu de anticipat.

    Oportunități

    • Extinderea în piețe externe cu potențial ridicat și consolidarea operațiunilor directe din anumite regiuni.
    • Dezvoltarea TOP TOY în China și în străinătate, pe segmentul jucăriilor pop.
    • Formate noi de magazine, precum cele emblematice și cele tematice, care ar putea crește vânzările pe metru pătrat.

    Amenințări

    • Scăderea economică prelungită în China sau global ar putea reduce cheltuielile consumatorilor.
    • Imitarea produselor și utilizarea unor nume asemănătoare pot slăbi imaginea brandului.
    • Schimbările de reglementare din China și restricțiile legate de listarea în SUA ar putea afecta investitorii.

    Riscuri

    • Dependența de brandridicat

      Dacă brandul principal nu își mai păstrează atractivitatea, veniturile și rezultatele operaționale ar putea fi afectate semnificativ.

    • Cererea de consumridicat

      O scădere a cheltuielilor discreționare, în China sau în alte piețe, ar putea reduce vânzările magazinelor.

    • Reglementarea din Chinamediu

      Modificările rapide ale legislației chineze și autoritatea statului asupra operațiunilor pot schimba condițiile de activitate.

    • Parteneri de retail și distribuitorimediu

      Dacă partenerii nu își îndeplinesc obligațiile sau dacă relațiile se deteriorează, imaginea și rezultatele ar putea suferi.

    • Volatilitatea acțiuniiscăzut

      Prețul ADS-urilor a fost volatil, iar concentrarea acțiunilor la acționarii principali limitează influența investitorilor.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă expansiunea internațională continuă și ponderea veniturilor din străinătate crește, compania ar putea diversifica riscul de piață.
    • Succesul TOP TOY ar putea adăuga o linie de venit cu un ticket mediu mai mare, dacă interesul pentru jucăriile pop se menține.
    • Digitalizarea lanțului de aprovizionare și a gestionării magazinelor ar putea susține marjele pe termen lung.

    Ce ar strica teza

    • Dacă consumul discreționar slăbește în China, vânzările și marjele ar putea fi afectate chiar și cu o rețea extinsă.
    • Dependența de un singur brand principal face compania vulnerabilă dacă atractivitatea acestuia scade.
    • Riscurile de reglementare și de listare pot influența încrederea investitorilor, indiferent de rezultatele operaționale.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din afara China continentală2026
    • Numărul de magazine TOP TOY și vânzările per magazin2026
    • Integrarea Yonghui Superstores și efectul asupra rezultatelor2026
    • Oferta TOP TOY pe bursa din Hong Kong, dacă se finalizează2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 24 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (26 oct. 2026), 6-K (21 oct. 2026), 6-K (14 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (05 oct. 2026).

    Afacerea

    Compania descrie activitatea sa ca pe cea a unui retailer global de valoare cu rapidă creștere, care oferă produse lifestyle la prețuri accesibile, cu design bazat pe IP-uri distinctive. Marca principală, MINISO, reprezintă 91,1% din veniturile totale din 2025, iar la finalul anului rețeaua număra 8151 de magazine în peste 90 de țări și regiuni 1. Al doilea brand, TOP TOY, se concentrează pe jucării pop și avea 334 de magazine la 31 decembrie 2025 1.

    Modelul operațional se sprijină pe trei piloni: dezvoltarea dinamică a produselor, un lanț de aprovizionare eficient și know-how operațional susținut de digitalizare. Compania lansează în medie circa 1600 de SKU-uri MINISO pe lună și oferă aproximativ 17000 de SKU-uri TOP TOY 1. În China continentală, aproape toate magazinele sunt operate prin modelul de parteneri de retail, în timp ce în străinătate se folosesc și distribuitori și operațiuni directe 1.

    În februarie 2025, compania a finalizat achiziția unui pachet de 29,4% din acțiunile Yonghui Superstores, pentru aproximativ 6,3 miliarde RMB în numerar, ceea ce extinde poziționarea sa dincolo de retailul de tip variety store 1.

    Segmente

    MINISO – China continentală

    Segmentul MINISO din China continentală include designul, achiziția și vânzarea produselor lifestyle. Numărul magazinelor a crescut de la peste 3600 la 30 iunie 2023 la 4568 la 31 decembrie 2025, iar majoritatea sunt operate de parteneri de retail 1.

    MINISO – internațional

    Segmentul internațional include vânzările MINISO în afara Chinei continentale, prin parteneri de retail, distribuitori și, în anumite piețe, operațiuni directe. Numărul magazinelor din străinătate a crescut la aproximativ 3600 până la 31 decembrie 2025 1.

    TOP TOY

    Segmentul TOP TOY vizează jucăriile pop, cu un interval larg de prețuri și valori medii ale comenzii mai mari decât la MINISO. Din cele 334 de magazine, 304 sunt în China continentală 1.

    Piața în context

    Compania activează pe piața retailului de valoare și al produselor lifestyle, iar sursele nu oferă o estimare a dimensiunii pieței. Veniturile din China continentală reprezentau 58,7% din total în 2025, iar restul proveneau din alte piețe asiatice, America de Nord, America Latină și Europa 1.

    Cererea depinde de venitul disponibil și de încrederea consumatorilor, factori care influențează cheltuielile discreționare. Compania se bazează pe creșterea rețelei în orașele de nivel inferior din China și pe extinderea internațională pentru a-și menține ritmul de creștere 1.

    Tendințe

    • Extinderea internaționalăvânt din spate

      Ponderea veniturilor din afara China continentală a crescut, ceea ce ar putea compensa o încetinire pe piața internă, dacă expansiunea în noi piețe rămâne rentabilă.

    • Consumul discreționarvânt din față

      Cererea pentru produse neesențiale ar putea scădea dacă veniturile disponibile se reduc, ceea ce ar afecta direct vânzările magazinelor.

    • Economia pop toymixt

      Interesul pentru jucăriile pop și colecțiile de tip IP creează oportunități pentru TOP TOY, dar popularitatea acestor produse poate fi volatilă.

    • Digitalizarea operațiunilorvânt din spate

      Instrumentele digitale de gestionare a magazinelor și a stocurilor pot îmbunătăți eficiența, mai ales dacă datele în timp real sunt folosite pentru reaprovizionare.

    Poziția concurențială

    Compania susține că intră pe o piață cu concurență intensă, în care produsele sale trebuie să rămână atractive din punct de vedere al designului și al prețului. Sursa nu identifică în detaliu concurenții, dar avertizează asupra copiilor de produse și a companiilor cu nume foarte asemănătoare 1.

    Avantajele declarate sunt scara aprovizionării, viteza de lansare pe piață și relațiile cu licențiatorii de IP-uri, precum Disney, Sanrio și Universal 1. Dacă aceste avantaje se diminuează, poziția competitivă ar putea fi afectată.

    • Alți retaileri de tip variety store și lifestyle

      Sursa nu numește concurenții direcți, dar avertizează că imitatorii și companiile cu nume similare pot diverta traficul de clienți.

    • Producători de copii ale produselor de marcă

      Riscul de imitație a produselor este menționat explicit ca presiune competitivă asupra brandului.

    • Retaileri de jucării pop și colecții

      TOP TOY activează într-un segment specializat, unde concurența depinde de atractivitatea IP-urilor.

    • Lanțuri de hipermarketuri și supermarketuri

      Acestea sunt relevante prin achiziția Yonghui Superstores, care a extins compania spre retailul alimentar.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 30 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / MINISO Group Holding Limited · 24 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.