olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Evolv Technologies Holdings, Inc. EVLV
Computer Peripheral Equipment, NEC · SIC 3577 · Verticală: Computer Peripheral Equipment, NEC (SIC 3577)
Evolv Technologies vinde sisteme de screening cu inteligență artificială pentru detectarea armelor, oferite în model Security-as-a-Service, cu hardware și abonament software. Compania a raportat un venit de 43,8 milioane USD în al doilea trimestru din 2026, într-un context în care cererea pentru controlul accesului în locuri publice este în creștere.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea Evolv Technologies Holdings, Inc. (EVLV) costa 4,61 USD (−1,71 % într-o zi), cu capitalizare 835,0 mil USD, beta 1,38, interval pe 52 de săptămâni 4,05–7,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 43,8 mil USD (+34,4 % an/an), profit net de -9,3 mil USD, EPS diluat -0,05 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 4,03 – 4,92
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 20,0 %
- SMA 50 / 200
- 4,77 / 5,64
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,09
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,9 % | −2,3 % | +3,2 pp | — |
| 3 luni | −18,8 % | −0,8 % | −18,1 pp | — |
| 6 luni | −35,4 % | +4,7 % | −40,2 pp | — |
| De la început de an | −35,6 % | +10,2 % | −45,8 pp | — |
| 1 an | −40,4 % | +10,3 % | −50,7 pp | −8,2 % |
| 3 ani | +2,0 % | +73,0 % | −71,0 pp | −12,8 % |
| 5 ani | −25,3 % | +61,8 % | −87,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 27,4 mil | 29,1 mil | 32,0 mil | 32,5 mil | 42,9 mil | 38,5 mil | 46,3 mil | 43,8 mil |
| Costul vânzărilor | 11,6 mil | 12,4 mil | 12,9 mil | 16,3 mil | 21,5 mil | 19,9 mil | 22,7 mil | 21,8 mil |
| Profit brut | 15,8 mil | 16,7 mil | 19,2 mil | 16,2 mil | 21,3 mil | 18,6 mil | 23,6 mil | 22,0 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 5,8 mil | 5,4 mil | 4,9 mil | 4,7 mil | 5,6 mil | 5,4 mil | 5,9 mil | 5,8 mil |
| Profit operațional | -19,2 mil | -18,9 mil | -14,4 mil | -17,5 mil | -8,6 mil | -8,0 mil | -8,5 mil | -10,6 mil |
| Amortizare și depreciere | 4,6 mil | 5,4 mil | 5,5 mil | 5,8 mil | 6,5 mil | 6,5 mil | 6,8 mil | 7,1 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 0 | 1,0 mii | 0 | 713,0 mii | 1,0 mil | 962,0 mii | 965,0 mii |
| Profit înainte de impozit | -30,4 mil | -15,7 mil | -1,6 mil | -40,5 mil | -1,8 mil | 10,9 mil | -5,0 mil | -9,3 mil |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 63,0 mii | -1,0 mii | 0 | 0 | -37,0 mii | 0 |
| Profit net | -30,4 mil | -15,7 mil | -1,7 mil | -40,5 mil | -1,8 mil | 10,9 mil | -5,0 mil | -9,3 mil |
| EPS diluat | -0,19 | -0,10 ≈ | -0,01 | -0,25 | -0,01 | 0,06 ≈ | -0,03 | -0,05 |
| Flux de numerar operațional | 3,7 mil ≈ | 3,2 mil | -2,5 mil | 2,1 mil ≈ | 3,5 mil ≈ | 15,6 mil | -3,2 mil | 11,9 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2020 | 2021 | ⚠ 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,8 mil | 23,4 mil | 52,7 mil | 79,6 mil | 103,9 mil | 145,9 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +388,9 % | — | +50,9 % | +30,5 % | +40,5 % |
| Profit net | -27,4 mil | -10,9 mil | -86,8 mil | -108,0 mil | -54,0 mil | -33,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | -3,07 | -0,15 | -0,60 | -0,72 | -0,34 | -0,20 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -572,5 % | -46,5 % | -164,6 % | -135,8 % | -52,0 % | -22,7 % |
| Flux de numerar liber | -29,9 mil | -60,5 mil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Seria se rupe înainte de 2022: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 49,2 mil USD
- Datorie financiară
- 28,6 mil USD
- Datorie netă
- -20,6 mil USD
- Capitaluri proprii
- 119,4 mil USD
- Active totale
- 304,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,24x
- Lichiditate curentă
- 1,23x
- ROE
- -28,0 %
- ROA
- -11,6 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 4,8 mil | 23,4 mil | 52,7 mil | 79,6 mil | 103,9 mil | 145,9 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 3,5 mil | 19,4 mil | 51,3 mil | 47,7 mil | 44,4 mil | 70,6 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 1,3 mil | 4,0 mil | 1,4 mil | 31,9 mil | 59,5 mil | 75,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 15,7 mil | 11,5 mil | 18,5 mil | 24,5 mil | 23,4 mil | 20,6 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -26,9 mil | -55,3 mil | -103,0 mil | -90,1 mil | -82,3 mil | -48,5 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 1,1 mil | 2,9 mil | 5,4 mil | 9,7 mil | 17,4 mil | 24,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -25,8 mil ≈ | -52,4 mil ≈ | -97,5 mil ≈ | -80,4 mil ≈ | -64,9 mil ≈ | -24,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 430,0 mii | 6,1 mil | 712,0 mii | 654,0 mii | 0 | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -27,4 mil | -10,9 mil | -86,8 mil | -108,0 mil | -54,0 mil | -33,1 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 0 | 0 | 0 | 51,0 mii | 0 | 62,0 mii | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Profit net | -27,4 mil | -10,9 mil | -86,8 mil | -108,0 mil | -54,0 mil | -33,1 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -3,07 | -0,15 | -0,60 | -0,72 | -0,34 | -0,20 | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 8,9 mil | 71,7 mil | 143,9 mil | 149,2 mil | 156,6 mil | 168,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 149,2 mil
- 2024
- 156,6 mil
- 2025
- 168,4 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,7 mil | 307,5 mil | 229,8 mil | 67,2 mil | 37,0 mil | 49,2 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 1,4 mil | 6,5 mil | 26,4 mil | 21,5 mil | 28,4 mil | 30,8 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 1,6 mil | 2,9 mil | 12,4 mil | 10,3 mil | 17,0 mil | 9,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Active curente | 9,8 mil | 331,1 mil | 288,7 mil | 173,4 mil | 121,4 mil | 151,3 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 10,1 mil | 23,8 mil | 44,7 mil | 113,2 mil | 123,7 mil | 127,5 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Active totale | 21,8 mil | 362,9 mil | 344,2 mil | 297,1 mil | 268,1 mil | 304,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 4,4 mil | 6,0 mil | 18,2 mil | 17,4 mil | 10,5 mil | 9,8 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 2,0 mil | 10,0 mil | 0 | 0 | 0 | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 16,4 mil | 7,9 mil | 19,7 mil | 0 | 0 | 28,6 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 12,6 mil | 24,3 mil | 58,9 mil | 81,3 mil | 96,7 mil | 123,0 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 30,7 mil | 72,6 mil | 117,6 mil | 153,0 mil | 150,4 mil | 185,0 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | -84,8 mil † | 290,3 mil † | 226,6 mil † | 144,1 mil † | 117,7 mil † | 119,4 mil † | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -23,3 mil | -56,8 mil | -74,7 mil | -9,8 mil | -30,9 mil | 18,7 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 6,6 mil | 3,7 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 28 mar. 2022verificat |
| Flux de numerar liber | -29,9 mil ≈ | -60,5 mil ≈ | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 24 mar. 2023derivat |
| Flux de numerar din investiții | -6,6 mil | -17,6 mil | -23,9 mil | -123,1 mil | -1,4 mil | -41,8 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 17,2 mil | 377,8 mil | 20,5 mil | -29,7 mil | 1,8 mil | 35,4 mil | SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -123,1 mil
- 2024
- -1,4 mil
- 2025
- -41,8 mil
SEC (XBRL)· 10 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 51 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 835,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Calitate25
- Creștere98
- Bilanț și datorie22
- Evaluare20
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,86 – 1,92 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
- Colegi: EV/Venit0,86 – 1,92 (Mijloc 1,11)4 firme folosite · multiplul median 1,0x · quartile 0,8x – 1,9xCRSR, MITK, MYND, XRX
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 51/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 49,9 % | 25 (pe interval fix) | 16 % |
| Marja EBIT · Calitate | -20,8 % | 25 (față de colegi) | 13 % |
| Marja FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 40,4 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 40,5 % | 94 (față de colegi) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,2x | 22 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | 4,7x | 20 (față de colegi) | 25 % |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial22/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere98/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate25/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial20/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Evolv Technologies Holdings, Inc. (EVLV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 145,9 mil USD în 2025; creștere an/an 40,5 %; marjă netă -3,0 %; ROE -4,9 %.
Intervalul de valoare estimat este 0,86–1,92 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1,11 USD, prețul de 4,61 USD lasă un potențial de -75,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -313,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 51/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance, returns, valuation. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 40,4 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 40,5 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 49,9 %
- Marja EBIT: -20,8 %
- Lichiditatea curentă: 1,2x
- EV/Venit: 4,7x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja FCF, Datorie netă / EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Computer Peripheral Equipment, NEC (SIC 3577) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PANWPalo Alto Networks, Inc. | 287,7 mld | 879,3 | 1,7 % | 2,7 % | +24,5 % | +85 % / +138 % |
| FTNTFortinet, Inc. | 92,7 mld | 41,0 | 153,1 % | 29,0 % | +14,2 % | +56 % / +140 % |
| LOGILogitech International S.A. | 13,4 mld | 17,0 | 38,2 % | 16,4 % | +6,3 % | −16 % / +8 % |
| CRSRCorsair Gaming, Inc. | 1,3 mld | 37,9 | 5,8 % | 2,5 % | +11,9 % | +87 % / −5 % |
| EVLVEvolv Technologies Holdings, Inc. | 835,0 mil | — | -4,9 % | -3,0 % | +40,5 % | −40 % / +2 % |
| MITKMitek Systems, Inc. | 812,0 mil | 38,3 | 9,2 % | 11,4 % | +4,4 % | +103 % / +59 % |
| SSYSStratasys Ltd. | 589,9 mil | — | -12,7 % | -18,9 % | −3,7 % | −22 % / −38 % |
| IMMRImmersion Corporation | 235,4 mil | 21,4 | 3,5 % | 0,6 % | +11,2 % | −0 % / +9 % |
| RDCMRadcom Ltd. | 166,3 mil | 14,1 | 11,4 % | 16,8 % | +17,2 % | −24 % / +27 % |
| XRXXerox Holdings Corp | 164,8 mil | — | -128,0 % | -11,9 % | +12,9 % | −55 % / −91 % |
| MYNDMynd.ai, Inc. | 159,2 mil | — | -995,5 % | -32,2 % | −37,2 % | −44 % / −97 % |
| INVEInve Technologies, Inc. | 64,7 mil | — | -10,9 % | -62,9 % | −19,3 % | −21 % / −61 % |
| LINKInterlink Electronics, Inc | 59,5 mil | — | -10,5 % | -7,9 % | +1,8 % | +4 % / −31 % |
| TACTTransact Technologies Inc | 55,6 mil | — | -1,3 % | -0,8 % | +18,7 % | +21 % / −20 % |
| WETHWetouch Technology Inc. | 11,6 mil | 1,3 | 6,0 % | 17,6 % | +6,8 % | −57 % / indisponibil |
| AIMDAinos, Inc. | 4,6 mil | — | -196,3 % | -106.283,3 % | +499,0 % | −70 % / −96 % |
| YIBOPlanet Image International Limited | — | — | -14,4 % | -5,3 % | +3,6 % | 0 % / indisponibil |
| VTIXVirtuix Holdings Inc. | — | — | — | -543,2 % | +18,4 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru EVLV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Evolv Technologies vinde sisteme de screening cu inteligență artificială pentru detectarea armelor, oferite în model Security-as-a-Service, cu hardware și abonament software. Compania a raportat un venit de 43,8 milioane USD în al doilea trimestru din 2026 3, într-un context în care cererea pentru controlul accesului în locuri publice este în creștere.
SWOT
Puncte tari
- Puncte forte includ un model cu abonament pe durată lungă, date proprietare pentru antrenarea algoritmilor și o integrare hardware-software difícil de replicat 1.
- Creșterea veniturilor și a ARR, precum și extinderea rețelei de clienți, arată că produsul este adoptat în diferite sectoare 3.
- Parteneriatele cu revânzători și operatori de locuri mari oferă acces la clienți pe care compania nu i-ar putea atinge singură rapid 1.
Puncte slabe
- Compania nu a fost profitabilă istoric și pierderile nete rămân prezente, deși s-au redus 13.
- Probleme în controlul intern financiar au dus la o retratare a situațiilor financiare pentru perioadele anterioare 1.
- Dependența de un număr mic de furnizori de componente și de un contract de fabricație nou ridică riscuri operaționale 12.
Oportunități
- Piața potențială de locații este mare, iar extinderea către zone noi și pe plan internațional ar putea susține creșterea pe termen lung 1.
- Dacă marjele se îmbunătățesc odată cu scalarea, compania ar putea atinge profitabilitate mai devreme decât estimează acum 3.
- Adăugarea de produse și servicii adiacente ar putea crește valoarea medie a fiecărui client 1.
Amenințări
- Noi intrați sau concurenți cu tehnologii alternative ar putea reduce cota de piață sau presiona prețurile 1.
- Restricțiile de componente și volatilitatea costurilor ar putea afecta livrările și marjele 2.
- Riscurile legate de eficacitatea detectării și de reglementare ar putea afecta reputația și veniturile 1.
Riscuri
- Pierderi nete persistenteridicat
Compania a raportat pierderi nete în anii recenți și nu poate garanta profitabilitatea pe termen lung 1.
- Controlul intern și retratarearidicat
Slăbiciunile materiale de control intern au dus la retratarea unor situații financiare anterioare, iar remedierea nu este încă validată complet 1.
- Lanțul de aprovizionaremediu
Dependența de furnizori limitați și constrângerile pe chipseturi ar putea întârzia producția sau crește costurile 12.
- Concentrarea pe sectorul publicmediu
O parte din venituri provine de la entități guvernamentale, care pot avea cicluri de achiziție mai lungi și mai incerte 1.
- Eficacitatea detectăriimediu
Dacă produsele nu detectează corect amenințările, reputația și contractele ar putea fi afectate serios 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor, a ARR și a numărului de clienți noi, combinată cu îmbunătățirea ghidajului, arată că adoptarea produsului accelerează 3.
- Modelul pe abonament și datele proprietare ar putea crea venituri recurente predictibile și un avantaj tehnologic greu de copiat 1.
- Dacă marjele ajustate cresc în continuare, compania ar putea atinge un profil financiar mai solid decât în prezent 3.
Ce ar strica teza
- Compania nu este încă profitabilă, iar pierderile nete ar putea persista dacă investițiile în vânzări și cercetare cresc mai repede decât veniturile 1.
- Problemele de control intern și retratarea anterioară ar putea reduce încrederea investitorilor și ar putea crește costurile de conformitate 1.
- Concurența și dependența de componente scumpe sau rare ar putea limita marjele și viteza de creștere 12.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri pentru 2026, între 180 și 185 milioane USD2026
- Evoluția ARR la sfârșitul anului, cu ținta de 148 până la 150 milioane USD31 decembrie 2026
- Evoluția marjei brute, pe măsură ce crește ponderea abonamentelor cu achizițieQ3 2026
- Eventuale remedieri ale slăbiciunilor de control intern și raportările ulterioareurmătorul 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Evolv Technologies Holdings, Inc. (EVLV) dezvoltă soluții de screening bazate pe inteligență artificială, destinate detectării armelor ascunse în locuri unde circulă mult public, precum școli, spitale, stadioane și lăcașuri de cult 1. Produsele principale sunt Evolv Express, pentru screening-ul persoanelor, și Evolv eXpedite, pentru screening-ul automat al bagajelor 1.
Modelul de business este Security-as-a-Service: clientul primește hardware, software, date, suport și reparații pe durata contractului, de regulă de patru ani 13. Compania oferă două modele de vânzare, abonament pur și abonament cu achiziție, ambele cu abonament software activ și conectat 1.
Veniturile recurente, măsurate prin ARR, și obligațiile de performanță rămase, indicatorii RPO, sunt principalele repere ale companiei pentru adoptarea produselor și stabilitatea veniturilor 13. Evolv își desfășoară activitatea în principal în Statele Unite, iar extinderea internațională este prezentată ca o direcție viitoare 1.
Segmente
Evolv Express și Evolv eXpedite
Evolv Express screenează volume mari de persoane pentru amenințări ascunse, iar Evolv eXpedite scanează automat bagajele, fără operator X-ray calificat 1. Împreună, cele două produse formează un checkpoint stratificat, pentru zone cu mult zgomot vizual, cum sunt școlile sau birourile cu mai mulți chiriași 1.
Evolv Insights și servicii
Evolv Insights este o platformă cloud de analiză inclusă în abonament, care oferă date despre fluxul de vizitatori, alarme și performanța sistemului 1. Serviciile de suport și reparații sunt incluse în abonament, ceea ce face din servicii o parte integrantă a ofertei 1.
Canalele de vânzare și parteneri
Compania lucrează printr-o rețea de revânzători cu valoare adăugată și, în trecut, printr-un acord de licențiere cu Columbia Tech, care a expirat la 31 decembrie 2025 1. Veniturile din licență sunt așteptate să scadă treptat, fiind înlocuite de vânzările de produse 1.
Piața în context
Piața vizată include locuri de adunare publică, unde screening-ul de securitate este tot mai frecvent considerat, nu doar aeroporturile sau tribunalele 1. Compania estimează că aceste facilități însumează aproape 400.000 de locații și aproximativ 700.000 de praguri potențiale de instalare 1. Cererea este susținută de temerile legate de violența armată, dar veniturile depind de ritmul de adoptare de către clienți 1.
Ghidajul pentru 2026 a fost ridicat în august 2026, cu venituri estimate între 180 și 185 milioane USD 3. Compania anticipează că o pondere mai mare a abonamentelor cu achiziție ar putea crește veniturile din primii ani ai contractului, dar ar putea reduce temporar marja brută raportată 3.
Tendințe
- Îngrijorarea privind violența armatăvânt din spate
Compania susține că nevoia de screening eficient ar putea crește, pe fondul numărului mare de atacuri cu arme din Statele Unite 1. Dacă clienții care nu aveau screening începe să-l adopte, cererea pentru produsele companiei ar putea crește 1.
- Trecerea de la metal detectoare la screening inteligentvânt din spate
Multe locuri publice caută soluții fără fricțiune, care să reducă cozile și contactul fizic cu personalul de securitate 13. Compania consideră că această tranziție ar putea accelera adoptarea produselor sale 1.
- Componente și lanțul de aprovizionarevânt din față
Limitările de capacitate și disponibilitatea chipseturilor și a componentelor de memorie ar putea afecta livrările și costurile 2. Compania a încheiat un contract de fabricație cu Plexus pentru a-și diversifica producția 12.
- Modelul cu abonament cu achizițiemixt
Creșterea ponderii abonamentelor cu achiziție accelerează recunoașterea veniturilor, dar reduce temporar marja brută, deoarece costurile hardware sunt recunoscute imediat 3. Efectul este, deci, mixt: sprijină creșterea veniturilor, dar presează marjele pe termen scurt 3.
Poziția concurențială
Compania concurează cu detectoarele de metal tradiționale, cu bagheta manuală și cu sistemele pasive sau active de screening bazate pe câmp magnetic, unde milimetrică sau terahertz 1. Avantajul declarat este detectarea cu mai puține alarme false și un flux de vizitatori mai rapid 1.
Competiția include și noi intrați pe piață, iar riscul ca acestea să reducă vânzările sau profitabilitatea este menționat explicit în factorii de risc 1. Valoarea competitivă depinde în mare măsură de datele proprietare și de actualizările algoritmilor 1.
- Detectoare de metal tradiționale
Sisteme walk-through, cu fluxuri înguste și verificare manuală, menționate ca soluție veche care încetinește accesul 1.
- Sisteme cu câmp magnetic
Sisteme pasive sau active de detecție a armelor bazate pe senzori de câmp magnetic 1.
- Sisteme de imagistică milimetrică sau terahertz
Tehnologii de imagistică pentru detecția armelor, citate ca alternativă concurentă în screening-ul de securitate 1.
- Alți furnizori de sisteme de screening
Companii care vând sisteme de screening de securitate, menționate ca potențiali concurenți și noi intrați 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Gorilla Sinks 11% Despite Guiding 2027 Revenue Up to 29% Above Consensus, Evolv Technologies and Ambarella Tick UpYahoo Finance — News · 25 aug. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport trimestrial11 aug. 2026
- Raport curent11 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 aug. 2026Alte evenimente
- Raport curent22 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent13 mai 2026Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial12 mai 2026
- Raport curent12 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)30 apr. 2026
- Raport anual10 mar. 2026
- Raport curent10 mar. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Evolv Technologies Holdings, Inc. · 10 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Evolv Technologies Holdings, Inc. · 11 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Evolv Technologies Holdings, Inc. · 11 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.