olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
RADCOM Ltd. RDCM
Computer Peripheral Equipment, NEC · SIC 3577 · Verticală: Computer Peripheral Equipment, NEC (SIC 3577)
RADCOM Ltd. este un furnizor israelian de soluții de asigurare automatizată a serviciilor și analiză a experienței clienților pentru operatorii de telecomunicații, cu accent pe rețelele 5G. În exercițiul financiar 2025 veniturile au crescut considerabil, iar compania a încheiat anul cu lichidități substanțiale, în timp ce dependența de un număr mic de clienți rămâne semnificativă.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea RADCOM Ltd. (RDCM) costa 10,17 USD (+0,79 % într-o zi), cu capitalizare 168,7 mil USD, P/E 14,3 pe un EPS diluat de 0,71 USD în ultimele 12 luni, beta 0,80, interval pe 52 de săptămâni 9,91–16,14 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,5
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 9,84 – 10,63
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,42 · lățimea benzii 7,7 %
- SMA 50 / 200
- 10,22 / 12,12
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,02 / -0,01
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,3 % | −2,0 % | −0,3 pp | — |
| 3 luni | +1,6 % | −2,2 % | +3,8 pp | — |
| 6 luni | −36,4 % | +4,3 % | −40,7 pp | — |
| De la început de an | −22,2 % | +10,6 % | −32,8 pp | — |
| 1 an | −22,8 % | +10,5 % | −33,2 pp | −13,0 % |
| 3 ani | +31,9 % | +73,7 % | −41,8 pp | −9,4 % |
| 5 ani | −13,2 % | +61,7 % | −75,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 5 trimestre (min 18,4, mediană 33,6, max 98,9; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 34,1 mil | 33,0 mil | 37,6 mil | 40,3 mil | 46,1 mil | 51,6 mil | 61,0 mil | 71,5 mil |
| Venituri an/an | −8,5 % | −3,1 % | +13,8 % | +7,2 % | +14,3 % | +12,0 % | +18,2 % | +17,2 % |
| Profit net | -2,4 mil | -6,8 mil | -4,0 mil | -5,3 mil | -2,3 mil | 3,7 mil | 7,0 mil | 12,0 mil |
| Profit net an/an | −183,2 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +87,7 % | +72,1 % |
| EPS diluat | -0,18 | -0,50 | -0,29 | -0,37 | -0,16 | 0,24 | 0,43 | 0,71 |
| EPS diluat an/an | −178,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +79,2 % | +65,1 % |
| netă % | -7,1 % | -20,7 % | -10,6 % | -13,1 % | -4,9 % | 7,2 % | 11,4 % | 16,8 % |
| Flux de numerar liber | -2,6 mil | 6,1 mil | -477,0 mii | 1,6 mil | 5,9 mil | 4,5 mil | 11,0 mil | 14,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 30,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 114,1 mil USD
- Active totale
- 145,0 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 5,75x
- ROE
- 11,4 %
- ROA
- 8,7 %
- Marja FCF
- 19,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 37,6 mil | 40,3 mil | 46,1 mil | 51,6 mil | 61,0 mil | 71,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 10,8 mil | 11,4 mil | 12,7 mil | 13,8 mil | 15,7 mil | 17,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 26,8 mil | 28,9 mil | 33,3 mil | 37,8 mil | 45,3 mil | 54,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 19,2 mil | 20,3 mil | 21,5 mil | 19,6 mil | 18,7 mil | 20,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -4,6 mil | -5,5 mil | -4,1 mil | -662,0 mii | 3,1 mil | 8,3 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 699,0 mii | 540,0 mii | 477,0 mii | 621,0 mii | 679,0 mii | 694,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -3,9 mil ≈ | -5,0 mil ≈ | -3,6 mil ≈ | -41,0 mii ≈ | 3,8 mil ≈ | 9,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -3,8 mil | -5,1 mil | -2,1 mil | 3,9 mil | 7,2 mil | 12,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 220,0 mii | 124,0 mii | 159,0 mii | 182,0 mii | 234,0 mii | 595,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -4,0 mil | -5,3 mil | -2,3 mil | 3,7 mil | 7,0 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -0,29 | -0,37 | -0,16 | 0,24 | 0,43 | 0,71 | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 13,9 mil | 14,1 mil | 14,5 mil | 15,3 mil | 16,2 mil | 16,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 15,3 mil
- 2024
- 16,2 mil
- 2025
- 16,8 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 13,5 mil | 11,9 mil | 9,5 mil | 10,9 mil | 19,2 mil | 30,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 12,4 mil | 10,0 mil | 11,1 mil | 13,4 mil | 19,0 mil | 20,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 540,0 mii | 931,0 mii | 795,0 mii | 246,0 mii | 1,7 mil | 318,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active curente | 83,4 mil | 83,5 mil | 87,5 mil | 97,4 mil | 117,2 mil | 132,5 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,3 mil | 1,3 mil | 1,0 mil | 798,0 mii | 879,0 mii | 988,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | — | 1,2 mil | 1,2 mil | 1,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | — | — | 1,7 mil | 1,4 mil | 1,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Active totale | 93,6 mil | 91,7 mil | 101,0 mil | 107,5 mil | 130,6 mil | 145,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,6 mil | 2,7 mil | 2,7 mil | 2,6 mil | 2,5 mil | 2,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 14,9 mil | 16,2 mil | 22,8 mil | 20,1 mil | 27,9 mil | 23,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 21,6 mil | 21,5 mil | 28,2 mil | 25,0 mil | 34,9 mil | 30,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 72,0 mil | 70,2 mil | 72,8 mil | 82,5 mil † | 95,7 mil † | 114,1 mil † | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 13,9 mil | 14,2 mil | 14,7 mil | 15,3 mil | 15,9 mil | 16,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 1,7 mil
- 2024
- 1,4 mil
- 2025
- 1,0 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
- 2023
- 15,3 mil
- 2024
- 15,9 mil
- 2025
- 16,6 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -50,0 mii | 2,0 mil | 6,0 mil | 4,7 mil | 11,4 mil | 14,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 427,0 mii | 437,0 mii | 150,0 mii | 232,0 mii | 427,0 mii | 384,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -477,0 mii ≈ | 1,6 mil ≈ | 5,9 mil ≈ | 4,5 mil ≈ | 11,0 mil ≈ | 14,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 7,6 mil | -3,5 mil | -8,4 mil | -3,6 mil | -2,7 mil | -4,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 7,6 mil | -3,5 mil | -8,4 mil | — | — | 335,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 168,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
72 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 76,0 % | 90 (pe interval fix) | 15 % |
| Marja EBIT · Calitate | 11,6 % | 75 (față de colegi) | 12 % |
| Marja FCF · Calitate | 19,9 % | 80 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 15,8 % | 63 (pe interval fix) | 24 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 17,2 % | 71 (față de colegi) | 12 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,8x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 8,4 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere66/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
RADCOM LTD. (RDCM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 71,5 mil USD în 2025; creștere an/an 17,2 %; marjă netă 16,8 %; ROE 11,4 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 76,0 %
- Marja EBIT: 11,6 %
- Marja FCF: 19,9 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 17,2 %
- Lichiditatea curentă: 5,8x
- Randament FCF: 8,4 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Computer Peripheral Equipment, NEC (SIC 3577) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 17 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| PANWPalo Alto Networks, Inc. | 286,5 mld | 875,5 | 1,7 % | 2,7 % | +24,5 % | +84 % / +137 % |
| FTNTFortinet, Inc. | 94,1 mld | 41,6 | 153,1 % | 29,0 % | +14,2 % | +58 % / +144 % |
| LOGILogitech International S.A. | 13,2 mld | 16,7 | 38,2 % | 16,4 % | +6,3 % | −18 % / +6 % |
| CRSRCorsair Gaming, Inc. | 1,4 mld | 41,4 | 5,8 % | 2,5 % | +11,9 % | +104 % / +3 % |
| EVLVEvolv Technologies Holdings, Inc. | 871,2 mil | — | -4,9 % | -3,0 % | +40,5 % | −25 % / +20 % |
| MITKMitek Systems, Inc. | 861,4 mil | 40,7 | 9,2 % | 11,4 % | +4,4 % | +115 % / +69 % |
| SSYSStratasys Ltd. | 587,3 mil | — | -12,7 % | -18,9 % | −3,7 % | −22 % / −38 % |
| IMMRImmersion Corporation | 237,8 mil | 21,6 | 3,5 % | 0,6 % | +11,2 % | +1 % / +10 % |
| RDCMRadcom Ltd. | 168,7 mil | 14,3 | 11,4 % | 16,8 % | +17,2 % | −23 % / +32 % |
| XRXXerox Holdings Corp | 155,0 mil | — | -128,0 % | -11,9 % | +12,9 % | −58 % / −92 % |
| MYNDMynd.ai, Inc. | 126,0 mil | — | -995,5 % | -32,2 % | −37,2 % | −56 % / −97 % |
| INVEInve Technologies, Inc. | 64,0 mil | — | -10,9 % | -62,9 % | −19,3 % | −22 % / −62 % |
| TACTTransact Technologies Inc | 54,4 mil | — | -1,3 % | -0,8 % | +18,7 % | +19 % / −22 % |
| LINKInterlink Electronics, Inc | 52,3 mil | — | -10,5 % | -7,9 % | +1,8 % | −8 % / −39 % |
| WETHWetouch Technology Inc. | 11,6 mil | 1,2 | 6,0 % | 17,6 % | +6,8 % | −57 % / indisponibil |
| AIMDAinos, Inc. | 5,4 mil | — | -196,3 % | -106.283,3 % | +499,0 % | −65 % / −95 % |
| VTIXVirtuix Holdings Inc. | — | — | — | -543,2 % | +18,4 % | indisponibil / indisponibil |
| YIBOPlanet Image International Limited | — | — | -14,4 % | -5,3 % | +3,6 % | +5 % / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru RDCM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 6,76 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 11,90 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 17,86 Randament total 76 % · Pe an 76 % |
| 3 ani | 8,02 Randament total -21 % · Pe an -8 % | 15,74 Randament total 55 % · Pe an 16 % | 25,71 Randament total 153 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 9,52 Randament total -6 % · Pe an -1 % | 20,82 Randament total 105 % · Pe an 15 % | 37,03 Randament total 264 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 3,94
- Marja netă± 2,76
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,05
- Diluare anuală± 0,23
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (17 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).
Pe scurt
RADCOM Ltd. este un furnizor israelian de soluții de asigurare automatizată a serviciilor și analiză a experienței clienților pentru operatorii de telecomunicații, cu accent pe rețelele 5G. În exercițiul financiar 2025 veniturile au crescut considerabil, iar compania a încheiat anul cu lichidități substanțiale, în timp ce dependența de un număr mic de clienți rămâne semnificativă 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție bună de numerar și profitabilitate ridicată în raport cu veniturile, cu marje brute de peste trei sferturi din venituri 1.
- Soluția cloud-native și experiența cu implementări la operatori mari sunt argumente de diferențiere declarate de conducere 1.
- Compania are o ofertă care combină analiza rețelelor 3G-5G și funcții de inteligență artificială generativă, ceea ce o face atractivă pentru operatorii aflați în tranziție 1.
Puncte slabe
- Veniturile depind de un număr foarte mic de clienți, iar pierderea oricăruia dintre ei ar avea un efect important asupra rezultatelor 1.
- Compania are resurse mai reduse decât unii concurenți, ceea ce poate limita ritmul de extindere pe piețe noi 1.
- Clienții mari au putere de negociere ridicată, ceea ce poate impune condiții contractuale mai puțin favorabile 1.
Oportunități
- Dacă operatorii accelerează trecerea la 5G SA și la rețele cloud-native, cererea pentru soluțiile companiei ar putea crește 1.
- Extinderea în analiza cu inteligență artificială și în contracte recurente pe mai mulți ani ar putea stabiliza veniturile 1.
- Parteneriatele cu furnizori de cloud și de hardware ar putea deschide acces la noi categorii de clienți 1.
Amenințări
- Operatorii care reduc investițiile în capital ar putea amâna noile sisteme de asigurare, cu efecte asupra vânzărilor 1.
- Concurenții cu resurse mai mari ar putea reduce cota de piață a companiei dacă își extind ofertele de inteligență artificială 1.
- Atacurile cibernetice sau întreruperile sistemelor IT ar putea afecta operațiunile și reputația companiei 1.
Riscuri
- Dependența de clienții mariridicat
Trei clienți reprezintă marea majoritate a veniturilor, iar schimbarea condițiilor contractuale sau a bugetelor acestora ar putea afecta semnificativ rezultatele 1.
- Concurența intensăridicat
Concurenții cu resurse mai mari și furnizorii de echipamente ar putea reduce cota de piață a companiei 1.
- Ritmul de adoptare a 5Gmediu
Dacă operatorii amână trecerea la rețele 5G sau la sisteme cloud-native, ciclurile de vânzare s-ar putea prelungi 1.
- Securitatea ciberneticămediu
Atacurile informatice și defecțiunile sistemelor IT ar putea duce la pierderi de date sau de servicii pentru clienți 1.
- Volatilitatea veniturilor trimestrialemediu
Rezultatele trimestriale variază în funcție de dimensiunea și calendarul proiectelor, ceea ce face dificilă anticiparea performanței 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor din 2025 și profitabilitatea ridicată arată că modelul de afaceri poate susține investițiile în cercetare și dezvoltare 1.
- Dacă implementările la operatori mari se extind la alți clienți, dependența de câțiva clienți ar putea scădea în timp 1.
- Poziția de numerar solidă oferă flexibilitate pentru achiziții și parteneriate care ar putea extinde piața accesibilă 1.
Ce ar strica teza
- Concentrarea veniturilor pe câțiva clienți face ca rezultatele să depindă de deciziile lor de buget și de contracte 1.
- Presiunea concurențială și cerințele de preț ale clienților mari ar putea limita marjele pe termen lung 1.
- Dacă tranziția la 5G încetinește, cererea pentru noile soluții de asigurare ar putea rămâne sub așteptările conducerii 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor pe clienți și concentrarea acestoraQ1 2027
- Numărul de contracte noi cu operatori din afara clienților actuali2027
- Evoluția cheltuielilor de cercetare și dezvoltare, anunțate pentru 20262026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (29 oct. 2026), 6-K (17 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (11 aug. 2026), 6-K (30 iul. 2026).
Afacerea
Clienții includ operatori precum AT&T, Dish, Rakuten și Telia, iar compania a extins în ultimii ani oferta prin inteligență artificială generativă, cum ar fi aplicația NetTalk și seria de agenți AI RADCOM Neura lansată în februarie 2026 1. Compania a achiziționat în aprilie 2023 tehnologia și contractele Continual, un specialist în analiza experienței de mobilitate, pentru 2.5 milioane de dolari în numerar 1.
Strategia declarată urmărește operatorii Tier 1 și rețelele greenfield, trecerea la contracte recurente pe mai mulți ani și extinderea pieței accesibile prin dezvoltare internă, parteneriate și achiziții 1.
Segmente
Servicii
Veniturile din servicii, care includ garanții extinse, suport și servicii gestionate, au crescut la 34.6 milioane de dolari în 2025 de la 32.8 milioane în 2024, mai ales datorită clienților existenți din America de Nord 1.
Raportare
Compania raportează un singur segment, deoarece conducerea evaluează performanța la nivel consolidat, iar veniturile sunt analizate doar pe client și pe regiune geografică 1.
Piața în context
Cererea depinde de deciziile interne ale operatorilor privind investițiile în echipamente și infrastructură, iar presiunea financiară din sector poate întârzia aceste decizii, ceea ce ar putea prelungi ciclurile de vânzare 1.
Tendințe
- Tranziția la 5G SAvânt din spate
Operatorii își extind rețelele 5G și trebuie să monitorizeze simultan rețelele vechi 4G, 3G și 2G, ceea ce creează nevoia de soluții de asigurare care acoperă întreg parcul de rețea 1.
- Automatizare și cloudvânt din spate
Mutarea spre automatizare și rețele definite software favorizează soluțiile software care rulează pe cloud public, privat sau hibrid, dar cere și interoperabilitate cu sistemele existente 1.
- Presiune asupra investițiilor operatorilorvânt din față
Operatorii au redus în ultimii ani bugetele pentru proiecte intensive în capital, iar reducerea veniturilor lor din abonați ar putea încetini achizițiile de noi sisteme de asigurare 1.
- Presiune asupra prețurilormixt
Transformarea rețelelor spre cloud reduce costurile de infrastructură ale operatorilor, dar creează și presiune în jos asupra prețurilor soluțiilor, iar concurența poate accentua această presiune 1.
Poziția concurențială
Compania își desfășoară activitatea într-o piață în care mai mulți concurenți oferă soluții de asigurare a serviciilor și de management al experienței clienților, unii cu resurse financiare, tehnologice și de distribuție mult mai mari 1. Riscul este că vânzările să fie pierdute dacă concurenții sau furnizorii de echipamente încorporează funcții similare 1.
Avantajul declarat al companiei constă în experiența cu implementări la scară largă la operatori de top și în arhitectura nativ cloud, pe care conducerea o consideră mai avansată decât ofertele concurenților 1.
- Concurenți cloud-native de asigurare a serviciilor
Sursa menționează mai mulți concurenți care oferă soluții cloud-native și automatizate de asigurare a serviciilor, fără a-i numi 1.
- Furnizori de echipamente de rețea
Furnizorii de echipamente pot dezvolta capabilități similare în produsele lor, ceea ce ar reduce cererea pentru soluțiile companiei 1.
- Furnizori de sisteme OSS și de analiză
Compania menționează intensificarea concurenței și în privința funcțiilor bazate pe inteligență artificială 1.
- Concurenți cu resurse mai mari
Unii concurenți au resurse tehnologice, financiare și de distribuție superioare și o recunoaștere de piață mai mare 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)29 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)20 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)19 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)15 apr. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / RADCOM Ltd. · 31 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.