olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Fabrinet FN
Telephone & Telegraph Apparatus · SIC 3661 · Verticală: Telephone & Telegraph Apparatus (SIC 3661)
Fabrinet este un furnizor de servicii avansate de ambalare optică și de fabricație de precizie pentru producătorii de echipamente originale din comunicațiile optice, auto, laserele industriale și senzori. În anul fiscal 2026 veniturile au crescut cu 35,7% până la 4,64 miliarde USD, iar creșterea din ultimul trimestru l-a plasat la un nivel record.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Fabrinet (FN) costa 292,97 USD (−14,25 % într-o zi), cu capitalizare 10,5 mld USD, P/E 22,1 pe un EPS diluat de 13,25 USD în ultimele 12 luni, beta 2,26, interval pe 52 de săptămâni 292,97–746,47 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 1,5 mld USD (+50,7 % an/an), profit net de 103,5 mil USD (+7,9 % an/an), EPS diluat 2,86 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 35,6
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 267,32 – 457,01
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 52,4 %
- SMA 50 / 200
- 395,99 / 521,23
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -26,21 / -23,89
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −40,1 % | −5,9 % | −34,2 pp | — |
| 3 luni | −46,1 % | −4,6 % | −41,5 pp | — |
| 6 luni | −53,2 % | +0,2 % | −53,4 pp | — |
| De la început de an | −35,7 % | +7,4 % | −43,1 pp | — |
| 1 an | −39,8 % | +8,2 % | −48,0 pp | −15,0 % |
| 3 ani | +81,3 % | +68,4 % | +12,9 pp | −22,8 % |
| 5 ani | +143,3 % | +56,5 % | +86,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 25 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 833,6 mil | 871,8 mil | 909,7 mil | 978,1 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,5 mld |
| Costul vânzărilor | 732,8 mil | 769,6 mil | 798,4 mil | 861,7 mil | 995,2 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,3 mld |
| Profit brut | 100,8 mil | 102,2 mil | 111,3 mil | 116,4 mil | 137,7 mil | 144,3 mil | 158,1 mil | 173,8 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 21,2 mil | 22,1 mil | 22,2 mil | 22,2 mil | 23,3 mil | 24,3 mil | 23,7 mil | 26,7 mil |
| Profit operațional | 79,6 mil | 78,9 mil | 89,1 mil | 94,2 mil | 114,4 mil | 120,0 mil | 134,2 mil | 146,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 13,0 mil ≈ | 13,4 mil ≈ | 14,2 mil | 14,9 mil | 16,1 mil ≈ | 17,8 mil ≈ | 19,6 mil | 21,7 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 0 | 0 | 0 | 0 | — | — | — | 231,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 94,9 mil | 86,3 mil | 93,2 mil | 101,4 mil | 119,7 mil | 134,2 mil | 199,7 mil | 129,5 mil |
| Impozit pe profit | 8,3 mil | 5,0 mil | 6,0 mil | 5,5 mil | 7,1 mil | 9,0 mil | 60,5 mil | 26,0 mil |
| Profit net | 86,6 mil | 81,3 mil | 87,2 mil | 95,9 mil | 112,6 mil | 125,2 mil | 139,3 mil | 103,5 mil |
| EPS diluat | 2,38 | 2,25 | 2,42 ≈ | 2,66 | 3,11 | 3,45 | 3,83 ≈ | 2,86 |
| Flux de numerar operațional | 115,9 mil ≈ | 74,2 mil ≈ | 55,1 mil | 102,6 mil | 46,3 mil ≈ | 52,9 mil ≈ | 55,0 mil | 21,3 mil |
| Investiții (capex) | 21,9 mil ≈ | 28,5 mil ≈ | 50,4 mil | 45,3 mil | 51,6 mil ≈ | 63,8 mil ≈ | 91,9 mil | 158,7 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 68,7 mil ≈ | 34,8 mil ≈ | 22,3 mil | 268,0 mii | 4,8 mil ≈ | 151,0 mii ≈ | 0 | 29,1 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 57 din propriul istoric de 40 trimestre (min 12,2, mediană 20,3, max 47,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,9 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | 4,6 mld |
| Venituri an/an | +15,5 % | +3,6 % | +14,5 % | +20,4 % | +16,9 % | +9,0 % | +18,6 % | +35,7 % |
| Profit net | 121,0 mil | 113,5 mil | 148,3 mil | 200,4 mil | 247,9 mil | 296,2 mil | 332,5 mil | 473,0 mil |
| Profit net an/an | +43,7 % | −6,2 % | +30,7 % | +35,1 % | +23,7 % | +19,5 % | +12,3 % | +42,3 % |
| EPS diluat | 3,23 | 3,01 | 3,95 | 5,36 | 6,73 | 8,10 | 9,17 | 13,05 |
| EPS diluat an/an | +46,2 % | −6,8 % | +31,2 % | +35,7 % | +25,6 % | +20,4 % | +13,2 % | +42,3 % |
| netă % | 7,6 % | 6,9 % | 7,9 % | 8,9 % | 9,4 % | 10,3 % | 9,7 % | 10,2 % |
| Flux de numerar liber | 128,7 mil | 108,3 mil | 76,1 mil | 34,7 mil | 152,0 mil | 365,6 mil | 207,3 mil | 4,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 26 iun. 2026
- Numerar
- 346,7 mil USD
- Datorie financiară
- 0 USD
- Datorie netă
- -346,7 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,5 mld USD
- Active totale
- 3,9 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,00x
- Lichiditate curentă
- 2,25x
- ROE
- 21,3 %
- ROA
- 14,0 %
- Marja FCF
- 0,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,3 mld | 2,6 mld | 2,9 mld | 3,4 mld | 4,6 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | 3,0 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 221,4 mil | 278,6 mil | 336,3 mil | 356,1 mil | 413,3 mil | 556,5 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 70,6 mil | 73,9 mil | 77,7 mil | 78,5 mil | 87,5 mil | 93,5 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | 150,8 mil | 204,5 mil | 251,7 mil | 277,6 mil | 324,4 mil | 462,9 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 36,3 mil | 38,7 mil | 43,8 mil | 49,0 mil | 53,4 mil | 68,4 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| EBITDA | 187,0 mil ≈ | 243,3 mil ≈ | 295,5 mil ≈ | 326,6 mil ≈ | 377,9 mil ≈ | 531,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,1 mil | 432,0 mii | 1,5 mil | 124,0 mii | 0 | 84,0 mii | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 150,5 mil | 207,0 mil | 260,1 mil | 311,4 mil | 355,2 mil | 555,1 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 2,1 mil | 6,6 mil | 12,2 mil | 15,2 mil | 22,7 mil | 82,1 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Profit net | 148,3 mil | 200,4 mil | 247,9 mil | 296,2 mil | 332,5 mil | 473,0 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | 3,95 | 5,36 | 6,73 | 8,10 | 9,17 | 13,05 | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 37,6 mil | 37,4 mil | 36,9 mil | 36,6 mil | 36,3 mil | 36,3 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 78,5 mil
- 2025
- 87,5 mil
- 2026
- 93,5 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
- 2024
- 36,6 mil
- 2025
- 36,3 mil
- 2026
- 36,3 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 303,0 mil | 198,0 mil | 231,4 mil | 410,0 mil | 306,4 mil | 346,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 336,5 mil | 452,7 mil | 531,8 mil | 592,5 mil | 758,9 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 422,1 mil | 557,1 mil | 519,6 mil | 463,2 mil | 581,0 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Active curente | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 2,0 mld | 2,4 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 241,1 mil | 292,3 mil | 310,4 mil | 307,2 mil | 380,6 mil | 615,1 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 4,4 mil | 3,5 mil | 2,4 mil | 2,3 mil | 2,2 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Active totale | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,8 mld | 3,9 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 12,2 mil | 12,2 mil | 12,2 mil | 0 | — | 0 | SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 27,4 mil | 15,2 mil | 0 | — | — | 0 | SEC (XBRL)· 03 nov. 2026verificat |
| Datorii curente | 444,4 mil | 538,5 mil | 481,9 mil | 557,9 mil | 809,8 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 503,6 mil | 582,0 mil | 511,0 mil | 592,8 mil | 849,6 mil | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,1 mld † | 1,3 mld † | 1,5 mld † | 1,7 mld † | 2,0 mld † | 2,5 mld † | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 2,3 mil
- 2025
- 2,2 mil
- 2026
- 2,5 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 122,2 mil | 124,2 mil | 213,3 mil | 413,1 mil | 328,4 mil | 256,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 46,1 mil | 89,6 mil | 61,4 mil | 47,5 mil | 121,1 mil | 252,5 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 76,1 mil ≈ | 34,7 mil ≈ | 152,0 mil ≈ | 365,6 mil ≈ | 207,3 mil ≈ | 4,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -8,9 mil | -135,5 mil | -98,7 mil | -169,8 mil | -286,3 mil | -183,6 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -42,8 mil | -92,9 mil | -81,0 mil | -64,9 mil | -147,0 mil | -30,7 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 18,8 mil | 59,9 mil | 47,6 mil | 39,5 mil | 125,7 mil | 5,2 mil | SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -169,8 mil
- 2025
- -286,3 mil
- 2026
- -183,6 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
- 2024
- -64,9 mil
- 2025
- -147,0 mil
- 2026
- -30,7 mil
SEC (XBRL)· 18 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 10,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
100 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/Venitindisponibil · colegi insuficienți
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 11,9 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 10,0 % | 83 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | -3,7 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 20,6 % | 82 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 35,7 % | 100 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -0,5x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,0x | 73 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 2,0x | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | -1,8 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,3 % | 39 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie86/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere88/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente39/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare57/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
FABRINET (FN). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-25.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 4,6 mld USD în 2026; creștere an/an 35,7 %; marjă netă 9,4 %; ROE 21,0 %; datorie netă/EBITDA -0,5x.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja EBIT: 10,0 %
- CAGR venituri 3 ani: 20,6 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 35,7 %
- Datorie netă / EBITDA: -0,5x
- Lichiditatea curentă: 2,0x
- EV/Venit: 2,0x
Ce o infirmă
- Marja brută: 11,9 %
- Marja FCF: -3,7 %
- Randament FCF: -1,8 %
Față de mediana verticalei
Telephone & Telegraph Apparatus (SIC 3661) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CIENCiena Corp | 32,7 mld | 51,5 | 22,4 % | 10,9 % | +18,8 % | +13 % / +403 % |
| FNFabrinet | 10,5 mld | 22,1 | 21,0 % | 9,4 % | +35,7 % | −40 % / +81 % |
| CLFDClearfield, Inc. | 390,1 mil | — | -2,8 % | -4,7 % | +19,6 % | −2 % / +13 % |
| ADTNADTRAN Holdings, Inc. | 336,6 mil | — | -19,2 % | -2,2 % | +17,5 % | −48 % / −21 % |
| AUDCAudiocodes Ltd. | 207,2 mil | 24,7 | 4,9 % | 3,6 % | +1,4 % | −15 % / −32 % |
| FKWLFranklin Wireless Corp. | 26,3 mil | — | -14,9 % | -13,0 % | −20,8 % | −50 % / −23 % |
| CLROClearone Inc | 12,1 mil | — | -275,7 % | — | indisponibil | −14 % / −63 % |
| SONMDNA X, Inc. | 3,4 mil | — | — | -14,5 % | −37,7 % | −60 % / −98 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 194,41 Randament total -34 % · Pe an -34 % | 342,13 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 513,20 Randament total 75 % · Pe an 75 % |
| 3 ani | 230,60 Randament total -21 % · Pe an -8 % | 452,47 Randament total 54 % · Pe an 16 % | 739,01 Randament total 152 % · Pe an 36 % |
| 5 ani | 273,53 Randament total -7 % · Pe an -1 % | 598,39 Randament total 104 % · Pe an 15 % | 1.064,17 Randament total 263 % · Pe an 29 % |
- P/E la ieșire± 113,12
- Marja netă± 79,18
- Creșterea anuală a veniturilor± 59,06
- Diluare anuală± 6,65
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
Fabrinet este un furnizor de servicii avansate de ambalare optică și de fabricație de precizie pentru producătorii de echipamente originale din comunicațiile optice, auto, laserele industriale și senzori. În anul fiscal 2026 veniturile au crescut cu 35,7% până la 4,64 miliarde USD 1, iar creșterea din ultimul trimestru l-a plasat la un nivel record 2.
SWOT
Puncte tari
- Compania are capacități tehnologice diferențiate în ambalare optică și integrare, iar mulți clienți o consideră unicul partener extern de fabricație 1.
- Integrarea verticală în optică personalizată și sticlă personalizată sprijină produsele clienților și reduce numărul de furnizori 1.
- Creșterea rapidă a veniturilor și a profitului în ultimele trimestre arată un impuls puternic al afacerii 2.
Puncte slabe
- Dependența de un număr mic de clienți majori face ca veniturile să fie vulnerabile la pierderea sau reducerea comenzilor 1.
- Majoritatea veniturilor provine din Asia-Pacific, iar operațiunile din mai multe țări adaugă complexitate 1.
- Comenzile sunt de regulă pe termen scurt, fără angajamente ferme dincolo de 13 săptămâni, ceea ce face dificilă planificarea 1.
Oportunități
- Diversificarea către semiconductori, biotehnologie și metrologie ar putea reduce dependența de comunicațiile optice 1.
- Deschiderea de centre de inovare în Silicon Valley și Israel poate atrage noi proiecte pentru fabricația din Thailanda 1.
- Extinderea în Europa, Asia-Pacific și Orientul Mijlociu ar putea deschide noi piețe pentru clienți 1.
Riscuri
- Concentrarea cliențilorridicat
Pierderea sau reducerea comenzilor unui client important ar putea afecta în mod semnificativ veniturile 1.
- Volatilitatea trimestrialămediu
Veniturile și marjele au fluctuat semnificativ de la un trimestru la altul, ceea ce face comparațiile dificile 1.
- Întreruperi în lanțul de aprovizionaremediu
Lipsa materialelor de la furnizori unici poate crește costurile și reduce marja brută 12.
- Costuri de personal în Asiamediu
Creșterea salariilor și fluctuațiile monedelor locale pot reduce rentabilitatea operațiunilor 1.
- Risc de credit al cliențilorscăzut
Clienții cu datorii mari pot întâmpina dificultăți financiare, iar compania poate suporta pierderi din stocuri și creanțe 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă cererea pentru centre de date și comunicații continuă să crească, compania ar putea menține ritmul de creștere al veniturilor 12.
- Profitul non-GAAP pe acțiune a atins un nivel record în anul fiscal 2026, ceea ce arată eficiență operațională 2.
- Diversificarea către noi piețe ar putea reduce dependența de un singur segment în timp 1.
Ce ar strica teza
De urmărit
- Rezultatele efective față de ghidajul de venituri pentru primul trimestruQ1 2027
- Evoluția marjei brute și a costurilor de personal din Thailanda și China2027
- Ponderea clienților majori în veniturile totale din raportul anual următornext 10-K
- Progresul diversificării către semiconductori și biotehnologie2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 18 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
Fabrinet oferă producătorilor de echipamente originale (OEM) servicii de proiectare a proceselor, gestionare a lanțului de aprovizionare, fabricație, asamblare de plăci cu circuite imprimate, ambalare optică avansată, integrare și testare pentru produse complexe 1. Compania produce componente și module pentru comunicațiile optice, lasere industriale, componente auto, dispozitive medicale și senzori, iar în unele cazuri este singurul partener extern de fabricație al clienților săi 1. Compania fabrică și optică personalizată și sticlă personalizată, pe care le încorporează în produsele clienților sau le vinde pe piața liberă 1.
Segmente
Piața în context
Piața în care operează Fabrinet este determinată de cererea pentru lățime de bandă și de extinderea centrelor de date, precum și de externalizarea producției de către OEM-uri 1. Compania susține că piețele auto, laserele industriale și senzorii sunt substanțial mai mari decât piața componentelor optice de comunicații 1. Peste 77% din veniturile anului fiscal 2026 au venit de la clienți din afara Americii de Nord 1.
Tendințe
- Creșterea centrelor de datevânt din spate
Cererea pentru cablare optică de mare viteză în centrele de date a crescut rapid, iar segmentul a devenit principala sursă de venituri 1. Dacă această creștere continuă, ar putea susține cererea pentru serviciile companiei 1.
- Externalizarea producției de către OEM-urivânt din spate
Producătorii de echipamente optice și de laser externalizează tot mai mult fabricația către parteneri specializați, ceea ce deschide oportunități noi pentru companie 1.
- Consolidarea cliențilorvânt din față
Achizițiile dintre clienții din industrie reduc numărul de clienți potențiali și le cresc puterea de negociere, cu presiuni asupra prețurilor 1.
- Costurile salariale în Thailanda și Chinamixt
Creșterea salariilor în Thailanda și China poate reduce marja de profit, deși compania încearcă să compenseze prin productivitate 1.
Poziția concurențială
Principala concurență vine din capacitățile interne ale clienților, care pot decide să fabrice singuri 1. Printre competitorii din fabricația serviciilor optice se află companii de servicii electronice mari și producători specializați din China 1. Mulți dintre concurenți au istorii mai lungi și resurse financiare mai mari 1.
- Benchmark ElectronicsBHE
Competitor în fabricația serviciilor optice menționat în sursă 1.
- CelesticaCLS
Competitor în fabricația serviciilor optice menționat în sursă 1.
- JabilJBL
Competitor în fabricația serviciilor optice menționat în sursă 1.
- SanminaSANM
Competitor în fabricația serviciilor optice menționat în sursă 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Stocks making the biggest moves after hours: Fabrinet, Clorox, Apple, Palantir & moreCNBC — Top News · 02 nov. 2026 · EN
- Supply Constraints Weighed on Fabrinet (FN)Yahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
- How Far Can Fabrinet Stock Fall While Its Business Accelerates?Yahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
- Fabrinet (FN): A Hidden AI Infrastructure Stock to WatchYahoo Finance — News · 01 sept. 2026 · EN
- Fabrinet (FN) Beat Every Estimate. Its Stock Still Fell 11%Yahoo Finance — News · 28 aug. 2026 · EN
- Fabrinet Just Lost Billions in Market Value Due to Nvidia. Here’s Why the Reaction Is Overdone.Yahoo Finance — News · 23 aug. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 02 nov. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial03 nov. 2026
- Raport curent02 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)20 oct. 2026
- Raport anual18 aug. 2026
- Raport curent17 aug. 2026Acord material · Rezultate financiare · Obligație financiară nouă · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 mai 2026
- Raport curent04 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial03 feb. 2026
- Raport curent02 feb. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 dec. 2025Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-26 · SEC / Fabrinet · 18 aug. 2026
- [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Fabrinet · 17 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.