olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Jabil Inc. JBL

Printed Circuit Boards · SIC 3672 · Verticală: Printed Circuit Boards (SIC 3672)

258,56USD−4,84 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Jabil Inc. (NYSE: JBL) este un furnizor global de servicii de inginerie, lanț de aprovizionare și producție, care a raportat venituri nete de 36,0 miliarde USD în anul fiscal încheiat la 31 august 2026. Compania a crescut veniturile cu 21% în anul fiscal 2026 și prevede pentru anul fiscal 2027 venituri de 44,5 miliarde USD, în creștere cu 24%.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Jabil Inc. (JBL) costa 258,56 USD (−4,84 % într-o zi), cu capitalizare 26,6 mld USD, P/E 26,5 pe un EPS diluat de 9,75 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,12 %, beta 1,62, interval pe 52 de săptămâni 192,49–385,63 USD. Ultimul trimestru raportat (T4 2026): venituri de 10,6 mld USD (+28,6 % an/an), profit net de 398,0 mil USD (+82,6 % an/an), EPS diluat 3,75 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
26,6 mld USD
acțiuni la 20 oct. 2026
P/E (TTM)
26,5
EPS diluat TTM 9,75 · TTM până la 31 aug. 2026
E/P (TTM)
3,77 %
TTM până la 31 aug. 2026
Randament dividend
0,12 %
DPS 12 luni 0,32
Beta (2 ani)
1,62
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
192,49385,63

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
36,2
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
253,82 – 314,50
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,08 · lățimea benzii 21,4 %
SMA 50 / 200
296,95 / 308,00
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-9,25 / -7,89
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−14,1 %−1,1 %−13,0 pp—
3 luni−23,6 %−0,5 %−23,2 pp—
6 luni−30,6 %+4,4 %−35,0 pp—
De la început de an+13,4 %+12,3 %+1,1 pp—
1 an+23,6 %+13,5 %+10,0 pp−7,9 %
3 ani+101,4 %+76,4 %+25,0 pp+102,9 %
5 ani+296,4 %+63,7 %+232,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,0 %
15 iun. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,9 %
07 mar. 2024 → 05 aug. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
+31,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q4 2026 · 31 aug. 2026

Venituri
10,6 mld USD
+28,6 % an/an
Profit net
398,0 mil USD
+82,6 % an/an
EPS diluat
3,75
+87,9 % an/an
netă / operațională
3,7 % / 5,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26
Venituri7,0 mld6,7 mld7,8 mld8,3 mld8,3 mld8,3 mld8,8 mld10,6 mld
Costul vânzărilor6,4 mld6,2 mld7,1 mld7,5 mld7,6 mld7,5 mld7,9 mld9,6 mld
Profit brut606,0 mil576,0 mil681,0 mil783,0 mil742,0 mil746,0 mil828,0 mil1,0 mld
Cercetare și dezvoltare8,0 mil7,0 mil7,0 mil4,0 mil7,0 mil7,0 mil9,0 mil7,0 mil
Cheltuieli generale și de vânzare305,0 mil256,0 mil274,0 mil180,0 mil344,0 mil329,0 mil340,0 mil209,0 mil
Profit operațional197,0 mil245,0 mil403,0 mil337,0 mil283,0 mil374,0 mil445,0 mil602,0 mil
Amortizare și depreciere182,0 mil191,0 mil ≈249,0 mil ≈52,0 mil267,0 mil182,0 mil ≈196,0 mil ≈36,0 mil
Profit înainte de impozit139,0 mil184,0 mil290,0 mil279,0 mil220,0 mil300,0 mil366,0 mil522,0 mil
Impozit pe profit39,0 mil67,0 mil68,0 mil61,0 mil74,0 mil78,0 mil91,0 mil125,0 mil
Profit net100,0 mil117,0 mil222,0 mil218,0 mil146,0 mil223,0 mil275,0 mil398,0 mil
EPS diluat0,881,062,032,00 ≈1,352,082,593,75 ≈
Flux de numerar operațional312,0 mil334,0 mil ≈406,0 mil ≈588,0 mil323,0 mil411,0 mil ≈535,0 mil ≈733,0 mil
Investiții (capex)97,0 mil116,0 mil ≈86,0 mil ≈169,0 mil95,0 mil103,0 mil ≈184,0 mil ≈246,0 mil
Dividende plătite10,0 mil9,0 mil ≈9,0 mil ≈8,0 mil10,0 mil8,0 mil ≈9,0 mil ≈8,0 mil
Răscumpărări de acțiuni232,0 mil404,0 mil ≈339,0 mil ≈25,0 mil300,0 mil300,0 mil ≈291,0 mil ≈169,0 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 51 din propriul istoric de 41 trimestre (min 8,7, mediană 25,8, max 127,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri25,3 mld27,3 mld29,3 mld33,5 mld34,7 mld28,9 mld29,8 mld36,0 mld
Venituri an/an+14,4 %+7,8 %+7,4 %+14,3 %+3,7 %−16,8 %+3,2 %+20,6 %
Profit net287,0 mil54,0 mil696,0 mil996,0 mil818,0 mil1,4 mld657,0 mil1,0 mld
Profit net an/an+232,4 %−81,2 %+1.188,9 %+43,1 %−17,9 %+69,7 %−52,7 %+58,6 %
EPS diluat1,810,354,586,906,0211,175,929,75
EPS diluat an/an+269,4 %−80,7 %+1.208,6 %+50,7 %−12,8 %+85,5 %−47,0 %+64,7 %
netă %1,1 %0,2 %2,4 %3,0 %2,4 %4,8 %2,2 %2,9 %
Flux de numerar liber188,0 mil274,0 mil274,0 mil266,0 mil704,0 mil932,0 mil1,2 mld1,4 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 31 aug. 2026

Numerar
1,7 mld USD
Datorie financiară
3,4 mld USD
Datorie netă
1,6 mld USD
Capitaluri proprii
1,6 mld USD
Active totale
27,4 mld USD
Datorie / capitaluri
2,09x
Lichiditate curentă
0,99x
ROE
66,5 %
ROA
4,5 %
Marja FCF
3,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
28,9 mld
2025
29,8 mld
2026
36,0 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
26,2 mld
2025
27,2 mld
2026
32,6 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Profit brut
2024
2,7 mld
2025
2,6 mld
2026
3,3 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
39,0 mil
2025
26,0 mil
2026
30,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
1,1 mld
2025
1,0 mld
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Profit operațional
2024
2,0 mld
2025
1,2 mld
2026
1,7 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
696,0 mil
2025
674,0 mil
2026
681,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

EBITDA
2024
2,7 mld ≈
2025
1,9 mld ≈
2026
2,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 25 oct. 2022verificat

Profit înainte de impozit
2024
1,8 mld
2025
892,0 mil
2026
1,4 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
363,0 mil
2025
235,0 mil
2026
368,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Profit net
2024
1,4 mld
2025
657,0 mil
2026
1,0 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

EPS diluat
2024
11,17
2025
5,92
2026
9,75

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
124,3 mil
2025
110,9 mil
2026
106,9 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
2,2 mld
2025
1,9 mld
2026
1,7 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Creanțe
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 20 oct. 2023verificat

Stocuri
2024
4,3 mld
2025
4,7 mld
2026
7,4 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Active curente
2024
12,8 mld
2025
13,7 mld
2026
21,5 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Fond comercial
2024
661,0 mil
2025
841,0 mil
2026
1,2 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
143,0 mil
2025
273,0 mil
2026
603,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Active totale
2024
17,4 mld
2025
18,5 mld
2026
27,4 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
6,2 mld
2025
7,9 mld
2026
14,4 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
499,0 mil
2026
499,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
2,9 mld
2025
2,4 mld
2026
2,9 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Datorii curente
2024
11,8 mld
2025
13,7 mld
2026
21,7 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Datorii totale
2024
15,6 mld
2025
17,0 mld
2026
25,8 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Capital propriu
2024
1,7 mld
2025
1,5 mld
2026
1,6 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
1,7 mld
2025
1,6 mld
2026
2,0 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
784,0 mil
2025
468,0 mil
2026
628,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
932,0 mil ≈
2025
1,2 mld ≈
2026
1,4 mld ≈

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
1,4 mld
2025
-714,0 mil
2026
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-2,7 mld
2025
-1,2 mld
2026
-866,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Dividende plătite
2024
42,0 mil
2025
36,0 mil
2026
35,0 mil

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
2,5 mld
2025
1,0 mld
2026
1,1 mld

SEC (XBRL)· 23 oct. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
1,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
4,2 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
44,2 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
58,6 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
8,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
8,4 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
64,7 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
17,4 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
16,3 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
17,2 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
9,2 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBITDA
6,6 %
calculat olivLawFY 2026
Marja EBIT
4,7 %
calculat olivLawFY 2026
Marja netă
2,9 %
calculat olivLawFY 2026
Marja FCF
3,8 %
calculat olivLawFY 2026

Randamente

ROE
66,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
ROA
4,5 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
ROIC
44,0 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
ROCE
29,6 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
3,3 %
calculat olivLawFY 2026
Rata de distribuire (FCF)
2,5 %
calculat olivLawFY 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Datorie / capital propriu
2,1x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
2,0 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Investiții (capex)
628,0 mil USD
calculat olivLawFY 2026
Fluxul de numerar liber
1,4 mld USD
calculat olivLawFY 2026
Conversia profitului în FCF
131,9 %
calculat olivLawFY 2026
Conversia EBITDA în numerar
83,9 %
calculat olivLawFY 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
125 zile
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
26,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
28,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
25,6x
calculat olivLawFY 2026
P/E (TTM)
26,5x
calculat olivLawFY 2026
Randamentul profitului
3,8 %
calculat olivLawFY 2026
P/B
16,5x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
P/S
0,7x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
EV/EBITDA
11,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
EV/EBIT
16,6x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
EV/Venit
0,8x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
P/FCF
19,4x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Randament FCF
5,2 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,1 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 44 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

258,56 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 26,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
26,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
P/E (TTM)
26,5x
calculat olivLawFY 2026
P/B
16,5x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
EV/EBITDA
11,9x
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
ROE
66,7 %
calculat olivLawFY 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Marja netă
2,9 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
20,6 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,1 %
calculat olivLawFY 2026

Acoperire și prospețime

34/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 31 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 20 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 23 oct. 2026
verificat 2948derivat 284

Scorul pe grupe

  • Evaluare67
  • Bilanț și datorie44
  • Calitate21
  • Creștere30
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
189,04
USD pe acțiune
Mijloc
255,78
USD pe acțiune
Sus
317,60
USD pe acțiune
Preț: 258,56 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -1,1 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -1,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: aceeași bază de comparație (nu confirmări independente) · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 157,39 – 326,40 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venit157,39 – 308,79 (Mijloc 224,50)
    6 firme folosite · multiplul median 0,7x · quartile 0,5x – 0,9x
    BHE, CLS, FLEX, KE, KTCC, SANM
  • Colegi: EV/EBITDA220,68 – 326,40 (Mijloc 287,06)
    4 firme folosite · multiplul median 13,1x · quartile 10,2x – 14,8x
    BHE, CLS, KE, SANM
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Printed Circuit Boards (SIC 3672)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 44/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate9,2 %0 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate4,7 %55 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate3,8 %15 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere1,2 %5 (pe interval fix)17 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere20,6 %82 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,7x77 (pe interval fix)6 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x11 (pe interval fix)6 %
EV/Venit · Evaluare0,8x43 (față de colegi)17 %
Randament FCF · Evaluare5,2 %100 (pe interval fix)13 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,1 %100 (pe interval fix)4 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie44/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere30/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate21/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare67/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

JABIL INC (JBL). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 36,0 mld USD în 2026; creștere an/an 20,6 %; marjă netă 2,9 %; ROE 66,7 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.

Intervalul de valoare estimat este 189,04–317,60 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: aceeași bază (multipli pe același grup de comparație, nu confirmări independente)); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 255,78 USD, prețul de 258,56 USD lasă un potențial de -1,1 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -1,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 44/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 20,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,7x
  • Randament FCF: 5,2 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 4,1 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 9,2 %
  • Marja FCF: 3,8 %
  • CAGR venituri 3 ani: 1,2 %
  • Lichiditatea curentă: 1,0x

Față de mediana verticalei

Printed Circuit Boards (SIC 3672) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
26,5x
mediana verticalei 27,9x
sub mediană (−5,0 %)
EV/EBITDA
11,9x
mediana verticalei 13,1x
sub mediană (−9,4 %)
P/S
0,7x
mediana verticalei 0,9x
sub mediană (−19,7 %)
P/B
16,5x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+491,1 %)
ROE
66,7 %
mediana verticalei 11,8 %
peste mediană (+466,3 %)
Marja netă
2,9 %
mediana verticalei 2,4 %
peste mediană (+20,0 %)
Marja EBIT
4,7 %
mediana verticalei 4,6 %
la mediană
Venituri an/an
20,6 %
mediana verticalei 7,4 %
peste mediană (+179,0 %)
Datorie netă/EBITDA
0,7x
mediana verticalei -0,3x
peste mediană
Randament dividend
0,1 %
mediana verticalei 0,3 %
sub mediană (−52,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CLSCelestica Inc.29,8 mld22,430,2 %6,8 %+28,5 %−31 % / +777 %
FLEXFlex Ltd.28,5 mld27,919,1 %3,4 %+8,1 %+31 % / +303 %
JBLJabil Inc26,6 mld26,566,7 %2,9 %+20,6 %+24 % / +101 %
TTMITtm Technologies, Inc.7,7 mld29,314,3 %7,0 %+19,0 %+5 % / +389 %
SANMSanmina Corporation7,7 mld25,711,8 %2,4 %+7,4 %−8 % / +187 %
PLXSPlexus Corp.5,5 mld30,512,6 %4,6 %+1,8 %+45 % / +103 %
BHEBenchmark Electronics, Inc.2,3 mld42,25,0 %1,9 %+0,1 %+45 % / +162 %
CTSCts Corporation1,8 mld24,413,0 %12,9 %+5,2 %+46 % / +60 %
KEKimball Electronics, Inc.619,8 mil22,94,8 %2,0 %−3,7 %−11 % / +5 %
NNDMNano Dimension Ltd.278,3 mil—-28,7 %-135,2 %+77,3 %−25 % / −43 %
ELTKEltek Ltd.42,0 mil52,11,9 %1,6 %+11,3 %−27 % / −49 %
KTCCKey Tronic Corp16,2 mil—-51,3 %-12,4 %−17,4 %−44 % / −64 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru JBL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
153,34
Randament total -41 % · Pe an -41 %
271,53
Randament total 5 % · Pe an 5 %
409,62
Randament total 59 % · Pe an 59 %
3 ani
139,08
Randament total -46 % · Pe an -19 %
278,03
Randament total 8 % · Pe an 3 %
461,89
Randament total 79 % · Pe an 21 %
5 ani
126,14
Randament total -51 % · Pe an -13 %
284,68
Randament total 11 % · Pe an 2 %
520,82
Randament total 102 % · Pe an 15 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 69,51
  • Marja netă± 48,65
  • Creșterea anuală a veniturilor± 41,25
  • Diluare anuală± 4,09

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Jabil Inc. (NYSE: JBL) este un furnizor global de servicii de inginerie, lanț de aprovizionare și producție, care a raportat venituri nete de 36,0 miliarde USD în anul fiscal încheiat la 31 august 2026 1. Compania a crescut veniturile cu 21% în anul fiscal 2026 și prevede pentru anul fiscal 2027 venituri de 44,5 miliarde USD, în creștere cu 24% 2.

SWOT

Puncte tari

  • Scara globală a operațiunilor și rețeaua largă de situri permit producția în locațiile optime pentru clienți.
  • Modelul de servicii integrate, de la proiectare până la livrare, crește legătura cu clienții și reduce costurile lor.
  • Gestionarea capacității și a producției cu linii automatizate și în flux continuu susține eficiența operațională.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr mic de clienți mari face ca veniturile să fie sensibile la pierderea sau reducerea comenzilor unuia dintre ei.
  • Costurile fixe ridicate pot reduce marjele când cererea scade, iar clienții pot modifica termenele fără angajament pe termen lung.
  • Capitalul de lucru este semnificativ, iar întârzierile de plată ale clienților pot afecta fluxul de numerar.

Oportunități

  • Cererea pentru infrastructura AI și centrele de date ar putea susține creșterea și investițiile în capacitate noua.
  • Extinderea în automatizare, robotică și sectoare precum apărarea și energia ar putea diversifica portofoliul.
  • Clienții care preferă producția aproape de piețele lor ar putea genera contracte noi pentru capacități locale.

Amenințări

  • Creșterile de preț ale componentelor și deficitul de memorie și semiconductori pot comprima marjele.
  • Tensiunile geopolitice și politicile comerciale pot schimba costurile și locurile de producție.
  • Concurenții mari cu resurse mai mari sau cu capacități verticale pot exercita presiuni asupra prețurilor.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți reprezintă o parte majoră din venituri, iar pierderea unuia dintre ei ar putea afecta semnificativ rezultatele.

  • Volatilitatea comenzilorridicat

    Clienții nu se angajează pe termen lung la programe de producție și pot anula, modifica sau amâna comenzile, ceea ce poate duce la stocuri excedentare.

  • Costurile și disponibilitatea componentelormediu

    Creșterile de preț și deficitul de componente, inclusiv de memorie, pot afecta marjele dacă nu pot fi transferate clienților.

  • Riscuri geopolitice și comercialemediu

    Conflictele regionale și schimbările tarifare pot perturba lanțurile de aprovizionare și operațiunile internaționale.

  • Clienți emergențiscăzut

    Relațiile cu companiile emergente presupun risc de credit mai mare și condiții de plată extinse, cu impact asupra situației financiare.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea pentru infrastructura AI se menține, creșterea veniturilor și a marjelor ar putea fi susținută de noua capacitate și de angajamentele existente cu clienții.
  • Diversificarea în industrii reglementate, apărare și automatizare ar putea reduce dependența de un singur sector și de câțiva clienți.
  • Generarea de numerar ajustat, anunțată pentru anul fiscal 2026, ar putea oferi flexibilitate pentru investiții și pentru returnarea capitalului către acționari.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea pe câțiva clienți mari face ca reducerea unei singure comenzi majore să aibă un efect considerabil asupra rezultatelor.
  • Marjele modeste ale industriei și presiunile de preț din partea concurenților mari ar putea limita creșterea profitabilității.
  • Costurile de capital de lucru și întârzierile de plată ale clienților ar putea afecta fluxul de numerar, mai ales în perioadele de creștere rapidă.

De urmărit

  • Rezultatele primului trimestru al anului fiscal 2027 față de ghidajul de venituri și profitQ1 2027
  • Realizarea ghidajului anual de venituri și a marjei operaționale de bază2027
  • Efectul tarifelor, rambursărilor și al costurilor componentelor asupra marjelor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Jabil oferă servicii integrate de proiectare, fabricație, asamblare și gestionare a produselor, acoperind întregul ciclu de viață al unui produs, de la inovare și planificare până la livrare și servicii post-producție 1. Clienții sunt deserviți prin unități de afaceri dedicate, care combină producția automatizată, în flux continuu, cu proiectarea electronică și proiectarea pentru fabricabilitate 1. Compania are facilități în China, Malaezia, Mexic și Statele Unite și peste 100 de situri în lume, cu 60 de ani de experiență 12.

Modelul de afaceri se bazează pe o relație strânsă cu un număr relativ mic de clienți mari, fiecare unitate de afaceri servind adesea un singur client cu linii de producție dedicate 1. Jabil subliniază că dorește să urce în lanțul valoric, preluând mai multă complexitate de inginerie și fabricație de la clienți, păstrând în același timp un model cu active ușoare, potrivit comunicatului de rezultate 2.

Compania a fost raportată pe trei segmente până la 1 septembrie 2026, când segmentul Connected Living and Digital Commerce a fost redenumit Intelligent Devices and Robotics, fără a schimba componența segmentelor 1.

Segmente

Regulated Industries

Segmentul Regulated Industries vizează piețe reglementate, cu clienți din industria auto și transporturi, sănătate și ambalare, precum și din infrastructura energetică regenerabilă 1. Compania menționează creșteri solide în aceste domenii în perspectiva anului fiscal 2027, alături de apărare, aerospațial și automatizarea depozitelor 2.

Intelligent Devices and Robotics

Fostul segment Connected Living and Digital Commerce, redenumit din septembrie 2026, se concentrează pe digitalizare și automatizare, inclusiv automatizarea depozitelor și robotica, cu accent sporit pe soluții mai complexe și inginerești 1.

Piața în context

Cererea din infrastructura AI și din centrele de date a fost motorul principal al creșterii, iar comunicatul menționează că ghidajul pentru anul fiscal 2027 include și angajamente de afaceri legate de noua capacitate de producție 2.

Tendințe

  • Cererea pentru infrastructura AIvânt din spate

    Creșterea accelerată a cererii pentru infrastructura de inteligență artificială și centrele de date sprijină veniturile companiei și motivează investiții în capacitate nouă 12.

  • Relocarea producției și reglementările comercialemixt

    Clienții cer tot mai mult producție aproape de piețele lor, iar schimbările din politica tarifară a SUA, inclusiv rambursările de taxe vamale IEEPA, pot influența costurile și marjele, deși conducerea estimează un impact nesemnificativ asupra rezultatelor 1.

  • Prețul și disponibilitatea componentelorvânt din față

    Creșterile de preț ale furnizorilor și deficitul de componente, în special de memorie și semiconductori, pot reduce marjele dacă nu pot fi transferate clienților 1.

  • Diversificarea portofoliuluivânt din spate

    Extinderea în sectoare precum apărarea, aerospațialul și sănătatea poate reduce dependența de câțiva clienți mari și de o singură industrie 12.

Poziția concurențială

Compania concurează cu numeroși furnizori naționali și străini de servicii de producție electronică, cu furnizori de servicii de producție diversificată și cu furnizori de proiectare, precum și cu producția internă a propriilor clienți 1. Mulți concurenți au resurse financiare mai mari, costuri mai mici sau capacități verticale mai integrate 1.

Diferențierea se bazează pe proiectare avansată, tehnologii de automatizare și capacitatea de a gestiona lanțuri globale de aprovizionare, însă presiunea asupra prețurilor rămâne ridicată 1.

  • Flex Ltd.FLEX

    Furnizor de servicii de producție electronică din sectorul menționat de sursele ca fiind concurent direct, cu operațiuni globale; denumire și ticker confirmate ca fiind listate în SUA.

  • Celestica Inc.

    Furnizor de servicii de producție electronică menționat în categoria concurenților de producție electronică, cu prezență în mai multe regiuni.

  • Sanmina CorporationSANM

    Furnizor de servicii de producție electronică și de soluții pentru industrii reglementate, concurent din aceeași categorie generală.

  • Clienții proprii ai companiei

    Producția internă a clienților care decid între fabricarea internă și externalizare reprezintă o formă de concurență menționată explicit de companie.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-08-31 · SEC / Jabil Inc. · 23 oct. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Jabil Inc. · 30 sept. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.