olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

TTM Technologies, Inc. TTMI

Printed Circuit Boards · SIC 3672 · Verticală: Printed Circuit Boards (SIC 3672)

73,38USD−10,11 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

TTM Technologies produce plăci de circuite imprimate avansate, sisteme radar și componente RF pentru aerospațial, apărare, centre de date și automotive. Creșterea rapidă a cererii pentru infrastructura AI din centrele de date a ridicat compania la un nivel record de vânzări, în timp ce analiștii urmăresc cum se va integra o serie de achiziții recente. Vânzările din anul fiscal 2025 au fost de aproximativ 2,9 miliarde de dolari, iar în trimestrul al treilea din 2026 au depășit 1,2 miliarde de dolari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea TTM Technologies, Inc. (TTMI) costa 73,38 USD (−10,11 % într-o zi), cu capitalizare 7,7 mld USD, P/E 29,3 pe un EPS diluat de 2,51 USD în ultimele 12 luni, beta 2,23, interval pe 52 de săptămâni 58,45–221,47 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,2 mld USD (+59,9 % an/an), profit net de 84,8 mil USD (+59,8 % an/an), EPS diluat 0,79 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,7 mld USD
acțiuni la 23 oct. 2026
P/E (TTM)
29,3
EPS diluat TTM 2,51 · TTM până la 28 sept. 2026
E/P (TTM)
3,41 %
TTM până la 28 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,23
Volatilitate (1 an) 91 %
Interval 52 săpt.
58,45221,47

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
65,52 – 122,43
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,14 · lățimea benzii 60,6 %
SMA 50 / 200
111,32 / 127,85
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-10,71 / -9,62
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−44,9 %−1,1 %−43,8 pp—
3 luni−44,1 %−0,5 %−43,6 pp—
6 luni−55,4 %+4,4 %−59,8 pp—
De la început de an+6,3 %+12,3 %−6,0 pp—
1 an+10,7 %+13,5 %−2,8 pp−7,9 %
3 ani+401,2 %+76,4 %+324,8 pp+102,9 %
5 ani+413,5 %+63,7 %+349,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−66,9 %
22 iun. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−66,9 %
22 iun. 2026 → 04 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
+38,7 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 28 sept. 2026

Venituri
1,2 mld USD
+59,9 % an/an
Profit net
84,8 mil USD
+59,8 % an/an
EPS diluat
0,79
+58,0 % an/an
netă / operațională
7,0 % / 13,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri651,0 mil648,7 mil730,6 mil752,7 mil774,3 mil846,0 mil1,0 mld1,2 mld
Costul vânzărilor524,4 mil517,7 mil582,5 mil596,0 mil608,5 mil664,8 mil792,2 mil912,0 mil
Profit brut126,5 mil131,0 mil148,1 mil156,7 mil165,9 mil181,2 mil211,9 mil291,9 mil
Cercetare și dezvoltare7,9 mil8,1 mil7,0 mil7,0 mil6,9 mil7,8 mil8,0 mil9,6 mil
Profit operațional9,0 mil50,3 mil61,8 mil71,9 mil80,7 mil72,4 mil109,1 mil162,3 mil
Cheltuieli cu dobânzile11,2 mil11,5 mil11,1 mil10,4 mil12,4 mil10,6 mil10,5 mil12,8 mil
Profit înainte de impozit14,3 mil41,0 mil45,5 mil61,8 mil62,0 mil58,5 mil81,2 mil141,7 mil
Impozit pe profit9,2 mil8,8 mil4,0 mil8,8 mil11,3 mil8,5 mil-1,8 mil56,9 mil
Profit net5,2 mil32,2 mil41,5 mil53,1 mil50,7 mil50,0 mil83,0 mil84,8 mil
EPS diluat0,05 ≈0,310,400,500,48 ≈0,470,770,79
Flux de numerar operațional86,1 mil-10,7 mil97,8 mil ≈141,8 mil ≈62,9 mil21,7 mil96,4 mil ≈154,7 mil ≈
Investiții (capex)56,0 mil63,3 mil60,4 mil ≈99,5 mil ≈69,4 mil106,8 mil62,4 mil ≈82,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni017,9 mil0 ≈0 ≈000 ≈0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 59 din propriul istoric de 29 trimestre (min 5,6, mediană 23,0, max 84,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20172018201920202022202320242025
Venituri2,5 mld2,2 mld2,1 mld2,1 mld2,2 mld2,5 mld2,4 mld2,9 mld
Venituri an/anindisponibil−11,7 %−4,7 %−1,3 %indisponibil+11,0 %−2,1 %+19,0 %
Profit net34,9 mil173,6 mil41,3 mil177,5 mil54,4 mil94,6 mil56,3 mil177,4 mil
Profit net an/anindisponibil+397,9 %−76,2 %+329,9 %indisponibil+73,8 %−40,5 %+215,2 %
EPS diluat0,341,380,391,670,500,910,541,68
EPS diluat an/anindisponibil+305,9 %−71,7 %+328,2 %indisponibil+82,0 %−40,7 %+211,1 %
netă %1,4 %7,8 %1,9 %8,4 %2,4 %3,8 %2,3 %6,1 %
Flux de numerar liber213,2 mil123,0 mil169,4 mil183,9 mil94,7 mil170,0 mil51,2 mil-683,0 mii

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 29 dec. 2025

Numerar
501,2 mil USD
Datorie financiară
916,2 mil USD
Datorie netă
414,9 mil USD
Capitaluri proprii
1,8 mld USD
Active totale
3,8 mld USD
Datorie / capitaluri
0,52x
Lichiditate curentă
1,93x
ROE
10,7 %
ROA
4,9 %
Marja FCF
-0,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,5 mld
2024
2,4 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
2,0 mld
2024
2,0 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
458,0 mil
2024
477,4 mil
2025
601,7 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
24,8 mil
2024
31,8 mil
2025
29,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
210,4 mil
2024
116,0 mil
2025
264,7 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
45,5 mil
2024
47,5 mil
2025
45,3 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
182,9 mil
2024
83,9 mil
2025
210,3 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
88,3 mil
2024
27,7 mil
2025
32,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
94,6 mil
2024
56,3 mil
2025
177,4 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,91
2024
0,54
2025
1,68

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
103,9 mil
2024
104,1 mil
2025
105,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
402,7 mil
2024
503,9 mil
2025
501,2 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
473,2 mil
2024
448,6 mil
2025
563,7 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
170,6 mil
2024
225,0 mil
2025
250,1 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,5 mld
2024
1,6 mld
2025
1,9 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
724,2 mil
2024
870,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
760,4 mil
2024
670,1 mil
2025
670,1 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
288,0 mil
2024
191,8 mil
2025
154,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
3,3 mld
2024
3,5 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
361,8 mil
2024
406,2 mil
2025
543,5 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
50,0 mil
2024
3,8 mil
2025
3,8 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
879,4 mil
2024
914,4 mil
2025
912,3 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
761,3 mil
2024
809,1 mil
2025
962,2 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,5 mld †
2024
1,6 mld †
2025
1,8 mld †

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
272,9 mil
2024
236,9 mil
2025
291,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
102,9 mil
2024
185,7 mil
2025
292,6 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
170,0 mil ≈
2024
51,2 mil ≈
2025
-683,0 mii ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-395,5 mil
2024
-146,2 mil
2025
-273,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-11,3 mil
2024
-36,8 mil
2025
-20,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
35,4 mil
2024
34,5 mil
2025
17,9 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
8,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
128,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
215,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
48,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
-0,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
211,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
49,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
0,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-101,3 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
22,2 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Marja netă
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Marja FCF
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026

Randamente

ROE
14,3 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
ROA
5,8 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
ROIC
13,4 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
ROCE
11,2 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
767,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,8x
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
9,2x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,5x
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
335,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Investiții (capex)
321,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
14,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
64 zile
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
94 zile
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
8,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
28,8x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
P/E (TTM)
29,3x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Randamentul profitului
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
P/S
2,0x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
20,0x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
EV/Venit
2,2x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
P/FCF
522,9x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
Randament FCF
0,2 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 27 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

score < 40

Preț de închidere

73,38 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
P/E (TTM)
29,3x
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 28 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,3 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026 · bilanț la 28 sept. 2026
Marja netă
7,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
19,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 28 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 28 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 23 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 28 oct. 2026
verificat 2412derivat 169

Scorul pe grupe

  • Evaluare2
  • Randamente33
  • Calitate28
  • Bilanț și datorie51
  • Creștere48

Interval de valoare estimat

Jos
5,62
USD pe acțiune
Mijloc
10,01
USD pe acțiune
Sus
13,10
USD pe acțiune
Preț: 73,38 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -86,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -633,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,48 – 20,93 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)0,48 – 5,28 (Mijloc 2,28)
    WACC 8,5 % · FCFF de pornire 51,0 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 76 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/Venit10,75 – 20,93 (Mijloc 17,73)
    6 firme folosite · multiplul median 0,7x · quartile 0,5x – 0,8x
    BHE, FLEX, JBL, KE, KTCC, SANM
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Printed Circuit Boards (SIC 3672)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 27/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate22,2 %0 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate11,1 %91 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate0,4 %2 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere8,9 %36 (pe interval fix)18 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere19,0 %73 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,7x51 (pe interval fix)7 %
EV/Venit · Evaluare2,2x0 (față de colegi)18 %
Randament FCF · Evaluare0,2 %4 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,0 %33 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial51/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere48/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate28/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente33/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare2/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

TTM TECHNOLOGIES, INC. (TTMI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-28.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld USD în 2025; creștere an/an 19,0 %; marjă netă 7,0 %; ROE 14,3 %.

Intervalul de valoare estimat este 5,62–13,10 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 10,01 USD, prețul de 73,38 USD lasă un potențial de -86,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -633,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 27/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja EBIT: 11,1 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 19,0 %

Ce o infirmă

  • Marja brută: 22,2 %
  • Marja FCF: 0,4 %
  • EV/Venit: 2,2x
  • Randament FCF: 0,2 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.

Față de mediana verticalei

Printed Circuit Boards (SIC 3672) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 11 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
29,3x
mediana verticalei 26,5x
peste mediană (+10,4 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,9x
P/S
2,0x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+149,1 %)
P/B
3,8x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+35,6 %)
ROE
14,3 %
mediana verticalei 11,8 %
peste mediană (+21,8 %)
Marja netă
7,0 %
mediana verticalei 2,4 %
peste mediană (+190,6 %)
Marja EBIT
11,1 %
mediana verticalei 4,6 %
peste mediană (+140,3 %)
Venituri an/an
19,0 %
mediana verticalei 7,4 %
peste mediană (+156,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,3x
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,3 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CLSCelestica Inc.29,8 mld22,430,2 %6,8 %+28,5 %−31 % / +777 %
FLEXFlex Ltd.28,5 mld27,919,1 %3,4 %+8,1 %+31 % / +303 %
JBLJabil Inc26,6 mld26,566,7 %2,9 %+20,6 %+23 % / +124 %
TTMITtm Technologies, Inc.7,7 mld29,314,3 %7,0 %+19,0 %+11 % / +401 %
SANMSanmina Corporation7,7 mld25,711,8 %2,4 %+7,4 %−8 % / +187 %
PLXSPlexus Corp.5,5 mld30,512,6 %4,6 %+1,8 %+45 % / +103 %
BHEBenchmark Electronics, Inc.2,3 mld42,25,0 %1,9 %+0,1 %+45 % / +162 %
CTSCts Corporation1,8 mld24,413,0 %12,9 %+5,2 %+46 % / +60 %
KEKimball Electronics, Inc.619,8 mil22,94,8 %2,0 %−3,7 %−11 % / +5 %
NNDMNano Dimension Ltd.278,3 mil—-28,7 %-135,2 %+77,3 %−25 % / −43 %
ELTKEltek Ltd.42,0 mil52,11,9 %1,6 %+11,3 %−27 % / −49 %
KTCCKey Tronic Corp16,2 mil—-51,3 %-12,4 %−17,4 %−44 % / −64 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TTMI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
46,08
Randament total -37 % · Pe an -37 %
81,30
Randament total 11 % · Pe an 11 %
122,23
Randament total 67 % · Pe an 67 %
3 ani
48,79
Randament total -34 % · Pe an -13 %
96,46
Randament total 31 % · Pe an 10 %
158,65
Randament total 116 % · Pe an 29 %
5 ani
51,66
Randament total -30 % · Pe an -7 %
114,45
Randament total 56 % · Pe an 9 %
205,92
Randament total 181 % · Pe an 23 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 24,12
  • Marja netă± 16,88
  • Creșterea anuală a veniturilor± 13,29
  • Diluare anuală± 1,42

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Pe scurt

TTM Technologies produce plăci de circuite imprimate avansate, sisteme radar și componente RF pentru aerospațial, apărare, centre de date și automotive. Creșterea rapidă a cererii pentru infrastructura AI din centrele de date a ridicat compania la un nivel record de vânzări, în timp ce analiștii urmăresc cum se va integra o serie de achiziții recente. Vânzările din anul fiscal 2025 au fost de aproximativ 2,9 miliarde de dolari 1, iar în trimestrul al treilea din 2026 au depășit 1,2 miliarde de dolari 3.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o gamă largă de produse, de la sisteme radar până la PCB-uri HDI, ceea ce permite soluții integrate pentru clienți 1.
  • Cererea din centrele de date și din aerospațial se reflectă într-un raport book-to-bill ridicat și într-un backlog important 3.
  • Rețeaua de fabrici din mai multe regiuni oferă diversificare geografică pentru clienții care caută alternative față de China 12.

Puncte slabe

  • Costurile fixe ridicate fac ca scăderile de utilizare a capacității să aibă un efect puternic asupra marjelor 1.
  • Concentrarea vânzărilor la un număr mic de clienți mari crește riscul de dependență 13.
  • Îndatorarea a crescut după achiziții recente, ceea ce limitează flexibilitatea financiară pe termen scurt 3.

Oportunități

  • Creșterea investițiilor în infrastructura AI și în centrele de date ar putea susține vânzările pe mai mulți ani 3.
  • Bugetele de apărare orientate spre radare și sisteme AESA ar putea deschide noi contracte pentru divizia A&D 1.
  • Extinderea în Europa prin achiziții ar putea aduce noi clienți și diversificare geografică 3.

Amenințări

  • Tarifele asupra PCB-urilor și politicile comerciale schimbătoare ar putea reduce marjele sau cererea 1.
  • Scăderea cererii din centrele de date ar putea afecta rapid veniturile, având în vedere ponderea mare a acestui segment 2.
  • Modificările reglementărilor privind export ar putea aduce concurență mai ieftină din străinătate 1.

Riscuri

  • Dependența de contractele guvernamentaleridicat

    O parte importantă a veniturilor vine din produse vândute guvernului federal, iar întârzierile bugetare sau anularea programelor ar putea afecta rezultatele 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Cei mai mari zece clienți reprezintă o parte mare din vânzări, iar pierderea unuia dintre ei ar putea avea efecte semnificative 13.

  • Tarife și comerț internaționalmediu

    Tarifele asupra PCB-urilor și restricțiile comerciale ar putea reduce marjele și veniturile 1.

  • Îndatorare după achizițiimediu

    Achizițiile recente au crescut datoria, iar încorporarea lor ar putea fi mai dificilă decât s-a anticipat 3.

  • Fluctuații valutarescăzut

    Veniturile și costurile în RMB și ringgit malaezian pot fi afectate de schimbările de curs, ceea ce ar putea modifica profitabilitatea 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Cererea pentru infrastructura AI și pentru centrele de date pare să rămână puternică, iar rezultatele trimestriale recente indică o creștere accelerată 3.
  • Backlogul mare din aerospațial și apărare și raportul book-to-bill peste unu oferă vizibilitate pentru mai mulți ani 3.
  • Dacă marjele rămân ridicate după integrarea achizițiilor, compania ar putea să își consolideze poziția pe piața PCB-urilor avansate 3.

Ce ar strica teza

  • Dependența de câteva segmente cu cerere ciclică, precum centrele de date, ar putea duce la volatilitate mare a vânzărilor dacă investițiile se încetinesc 2.
  • Creșterea datoriei după achizițiile recente ar putea limita flexibilitatea și capacitatea de investiții dacă fluxul de numerar scade 3.
  • Tarifele și restricțiile comerciale ar putea reduce marjele într-un mediu cu concurență de prețuri 1.

De urmărit

  • Rezultatele trimestrului al patrulea și realizarea ghidajului de vânzări pentru 2026Q4 2026
  • Finalizarea achiziției Ophir Optics și nivelul de îndatorare față de intervalul țintăQ4 2026
  • Începerea producției de volum în fabrica din Syracuse2026
  • Ghidajul final pentru 2027 comparativ cu previziunea preliminară2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 22 oct. 2026; de atunci au apărut 10-Q (28 oct. 2026).

Afacerea

TTM Technologies este un producător global de produse tehnologice, care livrează sisteme de misiune, componente RF, ansambluri RF și microelectronice și produse de interconectare avansate, inclusiv plăci de circuite imprimate și substraturi 1. Compania oferă un serviciu complet de proiectare, inginerie și fabricație, numit de ea « one-stop », cu scopul de a reduce timpul până la piață al clienților. În 2025 avea aproximativ 18.200 de angajați și 24 de unități specializate în America de Nord și Asia 1. Clienții includ OEM-uri, furnizori EMS, ODM-uri, distribuitori și agenții guvernamentale 1.

Activitatea este organizată în trei segmente raportabile: A&D, Commercial și RF&S Components 1. Compania a reorganizat segmentele în a doua jumătate a anului 2025, separând PCB-urile în segmente distincte pentru aerospațial și apărare, respectiv comercial 1. Prin achiziții anterioare, precum Anaren și Telephonics, TTM a extins activitatea de la simpla producție pe bază de desen către sisteme integrate și către proiectare de componente RF 1. Luna trecută și în luna curentă au fost anunțate achiziții suplimentare în Europa și în SUA, ceea ce indică o extindere geografică continuă 3.

Compania își descrie strategia ca fiind o combinație între diferențiere tehnologică, operațiuni eficiente, achiziții selective și diversificare pe piețe în creștere 1. Ponderea clienților mari este semnificativă: primii zece clienți reprezentau 55% din vânzările din 2025 1 și același procent în primul semestru din 2026 2. Investițiile recente includ o fabrică nouă în Syracuse, New York, a cărei producție de volum este așteptată în a doua jumătate a lui 2026 12.

Segmente

A&D (aerospațial și apărare)

Segmentul A&D cuprinde 13 unități domestice de sisteme, subansambluri și fabricație de PCB-uri, și este cel mai mare segment după ponderea în vânzări, cu 44% din total în 2025 1. Include sisteme radar, sisteme de comunicații și sisteme IFF, vândute în principal către integratori de rang întâi și către agenții guvernamentale 1. În trimestrul al treilea din 2026, backlogul programelor A&D a ajuns la 2,0 miliarde de dolari, iar raportul book-to-bill global a fost de 2,13 3.

Commercial

Segmentul Commercial include fabrici de PCB-uri din SUA, China, Malaysia și Canada și produce plăci multistrat și HDI pentru centre de date, rețelistică, automotive și echipamente medicale 1. Este segmentul care a crescut cel mai rapid în ultimii ani, pe fondul construcției de centre de date pentru AI 23. Cota centrelor de date și a rețelisticii a ajuns la 40% din vânzările trimestriale din al doilea trimestru al lui 2026 2.

RF&S Components

Segmentul RF&S Components produce componente RF pasive și active, module multi-cip și ceramică RF, folosite în stații de bază celulare, WLAN și aplicații 5G 1. Are o fabrică domestică și una în China 1. Compania a anunțat achiziția unor producători suplimentari de componente și module, ceea ce ar putea modifica ponderea acestui segment în anii următori 2.

Piața în context

Pe termen mediu, compania se așteaptă să continue creșterea în piețele cheie, cu accent pe centrele de date și pe aerospațial și apărare 3. Previziunea preliminară pentru 2027 indică vânzări de 6,5 până la 6,75 miliarde de dolari, incluzând achizițiile deja închise 3. Dacă cererea din centrele de date ar încetini sau dacă bugetele de apărare s-ar schimba, impactul asupra acestor estimări ar putea fi semnificativ 13.

Tendințe

  • Tarife comerciale și politici de comerțvânt din față

    Atât SUA, cât și China au inclus PCB-urile în tarifele asupra importurilor, ceea ce poate afecta veniturile și marjele companiei 1.

  • Relocarea producției și diversificarea lanțului de aprovizionaremixt

    Clienții caută furnizori cu fabrici în afara Chinei, iar TTM investește în Eau Claire, Syracuse și Penang pentru a răspunde acestei cerințe 12. Această tendință ar putea sprijini creșterea, dar și presiona investițiile de capital 1.

  • Achiziții și îndatoraremixt

    Seria de achiziții recente a crescut îndatorarea, iar conducerea a indicat că nivelul de îndatorare se va reduce către intervalul țintă dacă fluxul de numerar rămâne solid 3. Integrarea acestor active ar putea influența marjele pe termen scurt 3.

Poziția concurențială

Compania concurează pe piețe în care furnizorii de PCB-uri și de componente RF se luptă pe timp de livrare, calitate și capacitate, iar sursele oficiale nu numesc concurenți specifici 1. Presiunea prețurilor provine și din producătorii străini, care ar putea deveni mai competitivi dacă restricțiile de export s-ar relaxa 1. Avantajul declarat al TTM este capacitatea de a oferi soluții integrate, de la proiectare până la producție în volum 1.

Clienții mari și concentrarea pe câțiva furnizori pot schimba raportul de forțe în negocieri, iar compania recunoaște că dependența de un număr mic de clienți este un factor de risc 3. Concurența din zona RF și microunde este descrisă ca fiind influențată de accesul la tehnologie și de cerințele guvernamentale 1.

  • MKS Inc. (activitate Ophir Optics)MKSI

    Vinde afacerea Ophir Optics către TTM, ceea ce arată că aceasta este o sursă de active, nu neapărat un concurent direct 3.

  • Furnizori de PCB-uri din Asia

    Producătorii asiatici sunt menționați ca posibili concurenți cu prețuri mai mici dacă restricțiile de export s-ar modifica 1.

  • Producători de electronică de apărare din SUA

    Sunt descriși ca furnizori principali ai guvernului și ca parteneri, ceea ce face ca piața să depindă de contracte mari 1.

  • Producători de PCB-uri din Germania

    Achiziția ILFA GmbH arată că există producători europeni relevanți, pe care compania îi integrează în locul să îi concureze direct 3.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 22 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport trimestrial28 oct. 2026
  • Raport curent28 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent22 oct. 2026
    Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent19 oct. 2026
    Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent30 sept. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent24 sept. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Item 3.03 · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 sept. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent17 aug. 2026
    Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Rezultate financiare · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-29 · SEC / TTM Technologies, Inc. · 17 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-29 · SEC / TTM Technologies, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / TTM Technologies, Inc. · 22 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.