olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

FuboTV Inc. FUBO

Services-Motion Picture & Video Tape Production · SIC 7812 · Verticală: Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812)

7,69USD−6,56 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

FuboTV este o platformă de televiziune live în streaming, axată pe sport, care înlocuiește televiziunea prin cablu, cu accent pe evenimente sportive în direct. După combinarea cu Hulu + Live TV din octombrie 2025, compania a ajuns la un venit trimestrial de 1.482 miliarde USD în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026. Relevanța ei crește pe măsură ce consumatorii migrează de la televiziunea tradițională la streaming.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea FuboTV Inc. (FUBO) costa 7,69 USD (−6,56 % într-o zi), cu capitalizare 2,6 mld USD, beta 1,58, interval pe 52 de săptămâni 7,61–47,28 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,5 mld USD (+290,0 % an/an), profit net de -8,2 mil USD, EPS diluat -0,25 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
2,6 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,40 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-5,20 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,58
Volatilitate (1 an) 78 %
Interval 52 săpt.
7,6147,28

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
7,40 – 8,73
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,22 · lățimea benzii 16,5 %
SMA 50 / 200
9,31 / 11,69
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,40 / -0,45
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−12,9 %−5,9 %−7,0 pp—
3 luni−14,5 %−4,6 %−9,8 pp—
6 luni−28,7 %+0,2 %−29,0 pp—
De la început de an−74,6 %+7,4 %−82,0 pp—
1 an−84,3 %+8,2 %−92,5 pp−34,3 %
3 ani−78,4 %+68,4 %−146,9 pp−52,1 %
5 ani−98,0 %+56,5 %−154,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−83,9 %
10 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,1 %
08 nov. 2021 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−54,5 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,5 mld USD
+290,0 % an/an
Profit net
-8,2 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,25
indisponibil an/an
netă / operațională
-0,6 % / -1,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri386,2 mil1,1 mld416,3 mil380,0 mil377,2 mil1,5 mld1,6 mld1,5 mld
Cercetare și dezvoltare21,2 mil020,1 mil19,3 mil19,5 mil13,6 mil20,8 mil20,9 mil
Profit operațional-58,6 mil-38,6 mil-25,4 mil-6,0 mil-20,2 mil-20,3 mil-9,1 mil-26,6 mil
Amortizare și depreciere9,8 mil09,9 mil10,1 mil10,3 mil24,2 mil36,0 mil36,2 mil
Cheltuieli cu dobânzile5,3 mil04,7 mil4,7 mil4,7 mil1,4 mil2,8 mil3,0 mil
Profit înainte de impozit-54,5 mil-38,6 mil193,1 mil-7,9 mil-22,1 mil-18,7 mil-5,9 mil-25,0 mil
Impozit pe profit195,0 mii04,6 mil152,0 mii-3,2 mil367,0 mii343,0 mii728,0 mii
Profit net-52,4 mil-38,6 mil188,5 mil-8,0 mil-18,9 mil-6,0 mil-2,1 mil-8,2 mil
EPS diluat-0,16-0,11 ≈0,55-0,02-0,06-0,02-0,07-0,25
Flux de numerar operațional235,0 mii ≈-42,6 mil161,4 mil-34,6 mil ≈-6,5 mil ≈-200,3 mil——
Investiții (capex)1,6 mil ≈0348,0 mii366,0 mii ≈3,0 mii ≈520,0 mii——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2017201820192020⚠ 2021202220232024
Venituri41,0 miiindisponibil4,3 mil217,7 mil638,4 mil1,0 mld1,4 mld1,6 mld
Venituri an/an+70,8 %indisponibilindisponibil+4.998,2 %—+58,0 %+35,6 %+18,6 %
Profit net10,5 mil-10,6 mil-34,4 mil-570,3 mil-382,8 mil-561,5 mil-287,5 mil-172,3 mil
Profit net an/anindisponibil−201,3 %indisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,74-2,37indisponibil-12,82-2,78-3,08-1,04-0,54
EPS diluat an/anindisponibil−420,3 %indisponibilindisponibil—indisponibilindisponibilindisponibil
netă %25.546,3 %indisponibil-804,5 %-261,9 %-60,0 %-55,7 %-21,0 %-10,6 %
Flux de numerar liber-618,0 miiindisponibil1,6 mil-149,2 mil-199,3 mil-317,8 mil-178,7 mil-82,2 mil

Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024

Numerar
161,4 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
180,8 mil USD
Active totale
1,1 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,53x
ROE
-74,2 %
ROA
-14,9 %
Marja FCF
-5,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2022
1,0 mld
2023
1,4 mld
2024
1,6 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Cercetare și dezvoltare
2022
69,3 mil
2023
67,7 mil
2024
80,0 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Profit operațional
2022
-411,9 mil
2023
-289,4 mil
2024
-196,0 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2022
36,7 mil
2023
36,5 mil
2024
38,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

EBITDA
2022
-375,1 mil ≈
2023
-252,9 mil ≈
2024
-157,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2022
14,2 mil
2023
13,7 mil
2024
20,9 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2022
-426,7 mil
2023
-294,0 mil
2024
-177,1 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Impozit pe profit
2022
-1,7 mil
2023
-879,0 mii
2024
659,0 mii

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Profit net
2022
-561,5 mil
2023
-287,5 mil
2024
-172,3 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

EPS diluat
2022
-3,08
2023
-1,04
2024
-0,54

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2022
182,5 mil
2023
276,3 mil
2024
319,7 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Bilanț · USD

Numerar
2022
337,1 mil
2023
245,3 mil
2024
161,4 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Creanțe
2022
44,0 mil
2023
80,3 mil
2024
71,1 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Stocuri
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 29 mai 2020verificat

Active curente
2022
436,9 mil
2023
386,8 mil
2024
274,0 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2022
5,0 mil
2023
4,8 mil
2024
6,1 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Fond comercial
2022
618,5 mil
2023
622,8 mil
2024
615,4 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2022
171,8 mil
2023
158,4 mil
2024
133,7 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Active totale
2022
1,3 mld
2023
1,2 mld
2024
1,1 mld

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Datorii comerciale
2022
67,0 mil
2023
74,3 mil
2024
67,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 13 mai 2021verificat

Datorie pe termen lung
2022
—
2023
—
2024
—

SEC (XBRL)· 29 mai 2020verificat

Datorii curente
2022
438,8 mil
2023
517,3 mil
2024
515,3 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Datorii totale
2022
874,4 mil
2023
948,8 mil
2024
896,6 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Capital propriu
2022
401,7 mil
2023
283,8 mil
2024
180,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2022
-316,7 mil
2023
-177,6 mil
2024
-79,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Investiții (capex)
2022
1,1 mil
2023
1,1 mil
2024
2,7 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Flux de numerar liber
2022
-317,8 mil ≈
2023
-178,7 mil ≈
2024
-82,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2022
-12,4 mil
2023
-25,4 mil
2024
-15,8 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2022
296,3 mil
2023
111,2 mil
2024
11,5 mil

SEC (XBRL)· 03 mar. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,6 %
calculat olivLawFY 2024
CAGR venituri 3 ani
36,5 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2024
CAGR venituri 5 ani
228,1 %
calculat olivLawFY 2019 → FY 2024
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-1,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-1,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-2,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-6,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-80,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 dec. 2025
Investiții (capex)
1,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 dec. 2025
Fluxul de numerar liber
-81,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
-261,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-5,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-3,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 5 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

7,69 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 2,6 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
2,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-5,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-0,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,6 %
calculat olivLawFY 2024
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2024
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 1737derivat 118

Scorul pe grupe

33 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-0,7 %57 (față de colegi)19 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere36,5 %100 (pe interval fix)25 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-6,4x0 (pe interval fix)19 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x17 (pe interval fix)13 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-3,1 %0 (pe interval fix)25 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie7/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial57/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

FuboTV Inc. (FUBO). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,6 mld USD în 2024; creștere an/an 18,6 %; marjă netă -0,7 %; ROE -5,8 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 36,5 %

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: -6,4x
  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Randament FCF: -3,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,5x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−61,0 %)
P/B
3,2x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+57,1 %)
ROE
-5,8 %
mediana verticalei -9,3 %
peste mediană
Marja netă
-0,7 %
mediana verticalei -32,5 %
peste mediană
Marja EBIT
-1,5 %
mediana verticalei -31,5 %
peste mediană
Venituri an/an
18,6 %
mediana verticalei 20,7 %
sub mediană (−10,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LIONLionsgate Studios Corp.3,7 mld——-0,7 %+1,8 %+68 % / +19 %
FUBOFuboTV Inc.2,6 mld—-5,8 %-0,7 %+18,6 %−84 % / −78 %
ANGXAngel Studios, Inc.617,3 mil——-37,5 %+233,2 %−32 % / indisponibil
STRZStarz Entertainment Corp.419,7 mil—-87,9 %-32,5 %−1,6 %+122 % / indisponibil
CURICuriositystream Inc.149,5 mil484,20,1 %0,0 %+40,1 %−48 % / +265 %
MPUMega Matrix Inc46,3 mil—-213,2 %-131,4 %−27,9 %−95 % / −95 %
TOONKartoon Studios, Inc.30,3 mil9,921,7 %26,9 %+20,7 %−34 % / −70 %
GAIAGaia, Inc——-9,3 %-1.090,3 %+55,2 %−67 % / −52 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FUBO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    FuboTV este o platformă de televiziune live în streaming, axată pe sport, care înlocuiește televiziunea prin cablu, cu accent pe evenimente sportive în direct. După combinarea cu Hulu + Live TV din octombrie 2025, compania a ajuns la un venit trimestrial de 1.482 miliarde USD în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 23. Relevanța ei crește pe măsură ce consumatorii migrează de la televiziunea tradițională la streaming.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platforma se concentrează pe sport și oferă o experiență de utilizare apreciată, cu funcții de personalizare bazate pe date proprii.
    • Combinarea cu Hulu Live a creat unul dintre cei mai mari furnizori virtuali de televiziune plătită din America de Nord.
    • Integrarea cu ecosistemul Disney aduce canale de achiziție eficiente și o tehnologie publicitară mai bună.

    Puncte slabe

    • Compania a raportat pierderi nete în mai multe trimestre și nu a atins încă o profitabilitate durabilă.
    • Datoria convertibilă și obligațiile de răscumpărare creează presiune asupra lichidității.
    • Veniturile sunt sezoniere, iar abonații tind să scadă între sfârșitul unui an și trimestrele următoare.

    Oportunități

    • Migrarea continuă de la televiziunea prin cablu către streaming ar putea aduce noi abonați.
    • Extinderea publicității și a funcțiilor premium ar putea crește venitul mediu per utilizator.
    • Dacă integrarea cu Disney avansează, distribuția și publicitatea ar putea deveni mai eficiente.

    Amenințări

    • Costurile conținutului pot crește, iar reînnoirea contractelor ar putea fi mai puțin favorabilă.
    • Furnizorii de conținut care lansează propriile servicii directe ar putea reduce valoarea agregării.
    • Condițiile macroeconomice pot diminua bugetele publicitare și înscrierile de abonați.

    Riscuri

    • Lipsa profitabilitățiiridicat

      Compania a raportat pierderi nete repetate, iar dacă veniturile nu cresc mai repede decât cheltuielile, profitabilitatea poate rămâne îndepărtată.

    • Datorie și refinanțareridicat

      Obligațiile convertibile și eventualele răscumpărări pot cere lichiditate suplimentară, iar refinanțarea ar putea fi costisitoare.

    • Dependența de sezonul sportivmediu

      Dacă evenimentele majore nu se desfășoară sau abonații nu vin la timp, rezultatele trimestriale pot fi afectate semnificativ.

    • Costurile de conținutmediu

      Creșterea taxelor pentru canale poate reduce marjele, mai ales dacă nu pot fi transferate abonaților.

    • Controlul de către Disneymediu

      Hulu deține majoritatea votului, iar integrarea cu Disney poate schimba prioritățile strategice ale companiei.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă migrarea spre streaming continuă, platforma sportivă ar putea atrage mai mulți abonați cu costuri de achiziție mai mici.
    • Creșterea ratelor de umplere și a CPM-urilor după integrarea cu Disney ar putea îmbunătăți veniturile din publicitate.
    • Dacă ținta de EBITDA ajustat pentru exercițiul fiscal 2028 este atinsă, compania ar putea ajunge la o profitabilitate mai stabilă.

    Ce ar strica teza

    • Dacă pierderile nete persistă, compania ar putea avea nevoie de capital suplimentar, cu diluare pentru acționari.
    • Creșterea costurilor de conținut ar putea rămâne mai rapidă decât creșterea veniturilor, ceea ce ar limita marjele.
    • Dacă concurenții mai mari își îmbunătățesc ofertele sportive, FuboTV ar putea pierde din avantajul său de nișă.

    De urmărit

    • Strategia noului CEO și actualizarea privind creșterea și profitabilitateanoiembrie 2026
    • Evoluția EBITDA ajustat pro forma și a ghidajului pentru exercițiul fiscal 2026Q4 2026
    • Numărul abonaților nord-americani și rata de retenție a canalului ESPNQ4 2026
    • Pozitia de numerar și fluxul de numerar liber previzionat pentru exercițiile fiscale 2027 și 20282027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    La 31 decembrie 2024 compania avea aproximativ 1.7 milioane de abonați plătiți în America de Nord, în timp ce ARPU-ul său nord-american a fost de 85.97 USD în 2024 1. Venitul din publicitate a fost de aproximativ 115.2 milioane USD în 2024, în timp ce pierderea netă din operațiunile continue a fost de 177.8 milioane USD 1. Datoria consolidată era de 330.3 milioane USD la sfârșitul anului 2024 1.

    După finalizarea combinării cu Hulu Live, Hulu deține o participație economică de 70% în Newco, iar FuboTV deține 30%, iar numărul abonaților nord-americani a ajuns la 5.75 milioane în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 23. Compania a raportat o pierdere netă de 25.7 milioane USD în același trimestru și o poziție de numerar de 236.4 milioane USD 3.

    Segmente

    Abonamente live TV

    Venitul din abonamente reprezintă sursa principală de venit, prin pachete flexibile cu canale sportive, de știri și de divertisment, plus opțiuni suplimentare numite Attachments 1. Pachetele includ peste 100 de canale, inclusiv rețele Nielsen în top și canale regionale sportive 1.

    Publicitate digitală

    Publicitatea pe platforma FuboTV valorifică inventarul nesăribil și datele comportamentale ale abonaților, iar din octombrie 2025 vânzarea este gestionată de afiliați ai Disney, în schimbul unui comision de agenție de 15% 12. Integrarea cu Disney Ad Server a îmbunătățit ratele de umplere și CPM-urile în trimestrul al treilea al exercițiului fiscal 2026 3.

    Venit wholesale Hulu Live

    Prin acordul comercial cu Hulu, FuboTV primește taxe echivalente cu o parte din cheltuielile de transport ale serviciului Hulu Live, parte care urcă treptat în anii următori 2. Acest venit nu depinde de vânzarea directă de abonamente, care rămâne în sarcina Hulu 2.

    Piața în context

    Piața televiziunii live în streaming din Statele Unite crește, pe măsură ce spectatorii trec de la televiziunea plătită prin cablu sau satelit la OTT, deși televiziunea tradițională mai deține o parte semnificativă din orele de vizionare 1. Sportul și știrile sunt factori cheie în reținerea audienței, iar serviciile de streaming au fost până de curând concentrate pe divertisment 1. Dacă această migrare continuă, segmentul sportiv poate deveni un avantaj competitiv pentru FuboTV 1.

    Publicitatea se mută tot mai mult de la televiziunea tradițională către OTT, însă anunțurile tradiționale rămân competitive, iar cheltuielile publicitare sunt sensibile la condițiile economice 1. Pe termen scurt, Campionatul Mondial de Fotbal din 2026 a generat venituri publicitare semnificative pentru FuboTV, conform rezultatelor trimestriale 3.

    Tendințe

    • Migrarea de la cablu la streamingvânt din spate

      Abonații trec tot mai mult de la televiziunea plătită tradițională la streaming, datorită prețului și experienței de utilizare, ceea ce ar putea extinde baza de abonați a FuboTV 1.

    • Ciclicitatea sezonieră a sportuluimixt

      Veniturile și înscrierile cresc cel mai mult în trimestrele al treilea și al patrulea, din cauza sezonului NFL și fotbalului universitar, iar evenimente precum Cupa Mondială sau Jocurile Olimpice pot schimba rezultatele anuale 1.

    • Presiunea costurilor de conținutvânt din față

      Costurile conținutului reprezintă cea mai mare parte a cheltuielilor operaționale, iar reînnoirea contractelor pe termeni mai puțin favorabili ar putea reduce marjele 1.

    • Integrarea în ecosistemul Disneymixt

      Integrarea cu ESPN și Disney Ad Server aduce abonați cu rate bune de conversie și retenție, dar mută parțial controlul distribuției și al publicității către partenerul Disney 3.

    Poziția concurențială

    FuboTV concurează cu operatorii tradiționali de televiziune plătită precum DirecTV, Comcast, Cox și Altice, dar și cu alte servicii vMVPD precum YouTube TV, Hulu + Live TV, Philo și Sling TV 1. Concurența include și servicii directe de streaming ale rețelelor, precum Peacock, Paramount+ și ESPN+ 1.

    Principalele criterii de competiție sunt calitatea și varietatea conținutului, mai ales a sportului live, funcțiile platformei, experiența utilizatorului și propunerea de valoare 1. Mulți consumatori au abonamente multiple, ceea ce face ca prezența concurenților să contribuie și la creșterea generală a pieței 1.

    • YouTube TV

      Serviciu vMVPD care concurează direct pentru abonați de televiziune live, conform surselor.

    • Operatori de televiziune plătită tradițională

      Companii de cablu și satelit care rețin audiența prin pachete de sport și știri, menționate în sursă.

    • Peacock, Paramount+ și ESPN+

      Servicii de streaming ale rețelelor care concurează mai ales prin conținut sportiv și de divertisment.

    • Sling TV și Philo

      Servicii vMVPD cu pachete de canale care concurează pentru același tip de consumator.

    Știri și depuneri

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2024-12-31 · SEC / FuboTV Inc. · 03 mar. 2025
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / FuboTV Inc. · 05 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / FuboTV Inc. · 05 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    FuboTV Inc. (FUBO): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw