olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
CuriosityStream Inc. CURI
Services-Motion Picture & Video Tape Production · SIC 7812 · Verticală: Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812)
CuriosityStream este o companie de divertisment factual care vinde abonamente de streaming și își licențiază biblioteca de conținut către companii media și de inteligență artificială. Compania a trecut în 2026 de la pierderi la profit în trimestrul al doilea, iar licențierea a devenit motorul principal al veniturilor, ceea ce face profilul ei relevant pentru investitorii atenți la monetizarea conținutului.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea CuriosityStream Inc. (CURI) costa 2,52 USD (−5,26 % într-o zi), cu capitalizare 149,5 mil USD, P/E 484,2 pe un EPS diluat de 0,01 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 12,86 %, beta 1,39, interval pe 52 de săptămâni 2,35–4,91 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 23,2 mil USD (+22,3 % an/an), profit net de 8,9 mil USD (+1.032,9 % an/an), EPS diluat 0,15 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 39,7
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 2,46 – 2,93
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 17,2 %
- SMA 50 / 200
- 2,77 / 2,96
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,07 / -0,05
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −14,3 % | −5,9 % | −8,3 pp | — |
| 3 luni | −6,0 % | −4,6 % | −1,3 pp | — |
| 6 luni | −19,7 % | +0,2 % | −20,0 pp | — |
| De la început de an | −33,7 % | +7,4 % | −41,1 pp | — |
| 1 an | −38,4 % | +8,2 % | −46,6 pp | −34,3 % |
| 3 ani | +320,0 % | +68,4 % | +251,6 pp | −70,3 % |
| 5 ani | −73,2 % | +56,5 % | −129,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 12,6 mil | 14,1 mil | 15,1 mil | 19,0 mil | 18,4 mil | 19,2 mil | 15,2 mil | 23,2 mil |
| Profit operațional | -3,3 mil | -3,9 mil | 79,0 mii | 480,0 mii | -4,5 mil | -3,4 mil | -1,5 mil | 9,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 75,0 mii ≈ | 54,0 mii | 41,0 mii | 42,0 mii ≈ | 39,0 mii ≈ | 42,0 mii | 41,0 mii | 47,0 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | -3,0 mil | -2,8 mil | 347,0 mii | 669,0 mii | -4,0 mil | -3,5 mil | -1,3 mil | 9,3 mil |
| Impozit pe profit | 100,0 mii | 32,0 mii | 28,0 mii | -115,0 mii | -200,0 mii | 314,0 mii | 24,0 mii | 434,0 mii |
| Profit net | -3,1 mil | -2,8 mil | 319,0 mii | 784,0 mii | -3,7 mil | -3,8 mil | -1,3 mil | 8,9 mil |
| EPS diluat | -0,06 | -0,05 ≈ | 0,01 | 0,01 | -0,06 | -0,06 ≈ | -0,02 | 0,15 |
| Flux de numerar operațional | 2,3 mil ≈ | 3,0 mil | 1,9 mil | 2,8 mil ≈ | 4,4 mil ≈ | 4,0 mil | 1,2 mil | -4,2 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 0 ≈ | 0 | 77,0 mii | 0 ≈ | 0 ≈ | 25,0 mii | 0 | 0 ≈ |
| Dividende plătite | 1,3 mil ≈ | 1,4 mil | 2,3 mil | 10,4 mil ≈ | 4,6 mil ≈ | 4,7 mil | 4,9 mil | 5,0 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 192,0 mii ≈ | 33,0 mii | 0 | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 311,0 mii | 560,0 mii ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 511,1, mediană 511,1, max 511,1; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 18,0 mil | 39,6 mil | 71,3 mil | 78,0 mil | 56,9 mil | 51,1 mil | 71,7 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +119,8 % | +79,9 % | +9,5 % | −27,1 % | −10,1 % | +40,1 % |
| Profit net | -42,7 mil | -48,6 mil | -37,6 mil | -50,9 mil | -48,9 mil | -12,9 mil | -6,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -3,30 | -1,02 | -0,96 | -0,92 | -0,24 | -0,11 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -236,7 % | -122,7 % | -52,8 % | -65,2 % | -85,9 % | -25,3 % | -9,0 % |
| Flux de numerar liber | -45,5 mil | -53,9 mil | -73,6 mil | -39,7 mil | -16,2 mil | 8,2 mil | 13,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 18,3 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 41,5 mil USD
- Active totale
- 75,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,23x
- ROE
- -12,9 %
- ROA
- -7,9 %
- Marja FCF
- 18,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 39,6 mil | 71,3 mil | 78,0 mil | 56,9 mil | 51,1 mil | 71,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | — | 1,2 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat |
| Profit brut | — | 70,1 mil ≈ | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2022derivat |
| Profit operațional | -38,8 mil | -52,5 mil | -55,3 mil | -44,5 mil | -13,3 mil | -7,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 391,0 mii | 612,0 mii | 699,0 mii | 496,0 mii | 339,0 mii | 164,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -38,4 mil ≈ | -51,9 mil ≈ | -54,6 mil ≈ | -44,0 mil ≈ | -13,0 mil ≈ | -7,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | -48,4 mil | -37,3 mil | -50,6 mil | -48,4 mil | -12,8 mil | -6,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 179,0 mii | 360,0 mii | 367,0 mii | 506,0 mii | 132,0 mii | 14,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit net | -48,6 mil | -37,6 mil | -50,9 mil | -48,9 mil | -12,9 mil | -6,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -3,30 | -1,02 | -0,96 | -0,92 | -0,24 | -0,11 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 18,9 mil | 51,8 mil | 52,8 mil | 53,0 mil | 54,5 mil | 57,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 53,0 mil
- 2024
- 54,5 mil
- 2025
- 57,7 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 11,2 mil | 15,2 mil | 40,0 mil | 37,7 mil | 7,8 mil | 18,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 7,2 mil | 23,5 mil | 10,9 mil | 4,8 mil | 6,1 mil | 8,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active curente | 51,2 mil | 113,3 mil | 69,5 mil | 45,3 mil | 39,5 mil | 37,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,3 mil | 1,3 mil | 1,1 mil | 727,0 mii | 520,0 mii | 404,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 2,8 mil | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 25 mar. 2024verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | — | 1,4 mil | 251,0 mii | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2023verificat |
| Active totale | 88,6 mil | 217,6 mil | 154,1 mil | 101,0 mil | 86,2 mil | 75,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,6 mil | 3,4 mil | 6,1 mil | 4,8 mil | 5,6 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 21,7 mil | 48,0 mil | 31,0 mil | 23,4 mil | 23,9 mil | 30,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 43,6 mil | 55,6 mil | 36,5 mil | 28,4 mil | 28,3 mil | 34,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 45,0 mil | 161,9 mil | 117,6 mil † | 72,6 mil † | 57,8 mil † | 41,5 mil † | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -53,5 mil | -73,2 mil | -39,5 mil | -16,2 mil | 8,2 mil | 13,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 367,0 mii | 351,0 mii | 130,0 mii | 5,0 mii | 0 | 102,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -53,9 mil ≈ | -73,6 mil ≈ | -39,7 mil ≈ | -16,2 mil ≈ | 8,2 mil ≈ | 13,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 25,5 mil | -74,9 mil | 62,7 mil | 14,0 mil | -31,4 mil | 23,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 36,6 mil | 148,3 mil | -218,0 mii | -123,0 mii | -7,0 mil | -25,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 0 | 4,1 mil | 22,0 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 0 | 251,0 mii | 0 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 14,0 mil
- 2024
- -31,4 mil
- 2025
- 23,1 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- -123,0 mii
- 2024
- -7,0 mil
- 2025
- -25,8 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 149,5 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
54 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 0,0 % | 86 (față de colegi) | 12 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 22.379,2 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -2,8 % | 0 (pe interval fix) | 15 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,8x | 0 (pe interval fix) | 8 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 484,2x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 3,6 % | 45 (pe interval fix) | 15 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 13,4 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 358,1 % | 0 (pe interval fix) | 8 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate93/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente60/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare20/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
CURIOSITYSTREAM INC. (CURI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 71,7 mil USD în 2025; creștere an/an 40,1 %; marjă netă 0,0 %; ROE 0,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 54,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja netă: 0,0 %
- Conversia profitului în FCF: 22 379,2 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 13,4 %
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -2,8 %
- Lichiditatea curentă: 0,8x
- P/E (TTM): 484,2x
- Rata de distribuire (FCF): 358,1 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LIONLionsgate Studios Corp. | 3,7 mld | — | — | -4,1 % | +1,8 % | +68 % / +19 % |
| FUBOFuboTV Inc. | 2,6 mld | — | -5,8 % | -0,7 % | +18,6 % | −79 % / −80 % |
| ANGXAngel Studios, Inc. | 617,3 mil | — | — | -37,5 % | +233,2 % | −32 % / indisponibil |
| STRZStarz Entertainment Corp. | 419,7 mil | — | -87,9 % | -32,5 % | −1,6 % | +122 % / indisponibil |
| CURICuriositystream Inc. | 149,5 mil | 484,2 | 0,1 % | 0,0 % | +40,1 % | −38 % / +320 % |
| MPUMega Matrix Inc | 46,3 mil | — | -213,2 % | -131,4 % | −27,9 % | −95 % / −95 % |
| TOONKartoon Studios, Inc. | 30,3 mil | 9,9 | 21,7 % | 26,9 % | +20,7 % | −34 % / −70 % |
| GAIAGaia, Inc | — | — | -9,3 % | -1.090,3 % | +55,2 % | −67 % / −52 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CURI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 0,11 Randament total -96 % · Pe an -96 % | 0,19 Randament total -92 % · Pe an -92 % | 0,29 Randament total -89 % · Pe an -89 % |
| 3 ani | 0,09 Randament total -96 % · Pe an -67 % | 0,18 Randament total -93 % · Pe an -59 % | 0,30 Randament total -88 % · Pe an -51 % |
| 5 ani | 0,07 Randament total -97 % · Pe an -51 % | 0,17 Randament total -93 % · Pe an -42 % | 0,31 Randament total -88 % · Pe an -34 % |
- P/E la ieșire± 0,04
- Marja netă± 0,03
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,03
- Diluare anuală± 0,00
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
CuriosityStream este o companie de divertisment factual care vinde abonamente de streaming și își licențiază biblioteca de conținut către companii media și de inteligență artificială. Compania a trecut în 2026 de la pierderi la profit în trimestrul al doilea, iar licențierea a devenit motorul principal al veniturilor, ceea ce face profilul ei relevant pentru investitorii atenți la monetizarea conținutului.3
SWOT
Puncte tari
- Biblioteca de conținut factual este mare și diversă, iar compania deține drepturi asupra unui volum mare de programe și înregistrări audio. Această arhivă susține licențierea către terți.
- Compania a raportat profit operațional și net în trimestrul al doilea din 2026, fără datorii, ceea ce îi oferă flexibilitate financiară.
- Modelul diversificat, cu surse multiple de venit, reduce dependența de un singur canal de distribuție.
Puncte slabe
- Numărul abonaților directi a scăzut în ultimii ani, iar veniturile din această linie s-au redus.
- Veniturile din licențiere sunt neregulate și depind de câteva contracte importante, ceea ce face rezultatele greu de prevăzut.
- Compania are o echipă mică și o acumulare de pierderi istorice, ceea ce limitează capacitatea de a investi în producție proprie.
Oportunități
- Dacă cererea pentru date de antrenare a modelelor de inteligență artificială continuă, licențierea ar putea deveni o sursă de venit stabilă.
- Expansiunea internațională a serviciilor și parteneriatele noi de distribuție ar putea deschide piețe suplimentare.
- Veniturile din publicitate și din canale gratuite susținute de reclame ar putea crește dacă partenerii de sponsorizare se extind.
Amenințări
- Concurența intensă din partea platformelor mari de streaming poate limita capacitatea de a atrage și păstra abonați.
- Declinul televiziunii liniare reduce veniturile din pachetele de distribuție, pe care compania nu le poate compensa complet cu alte surse.
- Reglementările privind confidențialitatea datelor și utilizarea conținutului pentru antrenarea modelelor ar putea modifica condițiile de licențiere.
Riscuri
- Dependența de licențierea pentru inteligența artificialăridicat
O parte importantă a creșterii veniturilor vine din câteva acorduri de licențiere pentru antrenarea modelelor. Dacă aceste contracte nu se reînnoiesc sau cererea scade, veniturile ar putea scădea brusc.
- Scăderea abonaților direcțimediu
Numărul de abonați din canalele directe s-a redus în 2024 și 2025. Dacă tendința continuă, veniturile din această linie ar putea rămâne sub presiune.
- Rezultate greu de prevăzutmediu
Compania avertizează că rezultatele trimestriale pot fluctua mult, din cauza naturii contractelor de licențiere și a costurilor de producție și achiziție de conținut.
- Riscuri legate de acorduri în parteneriatmediu
Compania depinde de partenerii de distribuție și de operatorii de televiziune. Încetarea unui acord important poate afecta rapid veniturile, așa cum s-a întâmplat în 2022.
- Reglementare privind datelescăzut
Legile privind securitatea și confidențialitatea datelor se schimbă și pot afecta felul în care compania colectează, folosește și licențiază date.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă licențierea pentru inteligența artificială rămâne puternică, veniturile și profitabilitatea companiei ar putea continua să crească, iar dividendul trimestrial ar putea fi susținut.
- Biblioteca de conținut factual poate fi valorificată în mai multe forme, ceea ce ar putea oferi companiei un avantaj față de furnizorii cu arhive mai înguste.
- Disciplina de costuri și eliminarea brandurilor neesențiale ar putea îmbunătăți marjele pe termen lung.
Ce ar strica teza
- Creșterea recentă depinde mult de câteva contracte de licențiere, iar dacă acestea nu se repetă, veniturile ar putea reveni la niveluri mai scăzute.
- Abonamentele directe continuă să scadă, iar concurența din partea platformelor mari face greu de reconstruit baza de abonați.
- Istoricul de pierderi nete și faptul că profitabilitatea este recentă înseamnă că rezultatele pot reveni rapid în zona negativă.
De urmărit
- Realizarea ghidajului de venituri și EBITDA ajustat pentru 2026next 10-K
- Evoluția veniturilor din licențiere și numărul de noi parteneriate AIQ3 2026
- Tendința abonaților directi și efectul creșterilor de prețQ4 2026
- Efectul cedării brandurilor Curiosity University și Catholic Stream asupra veniturilor din comision2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
CuriosityStream își construiește afacerea pe conținut factual premium din domenii precum știință, istorie, natură și tehnologie, fondat de John Hendricks, fost președinte Discovery Communications. Veniturile provin din patru surse: abonamentele directe (DTC și Partner Direct), licențierea conținutului către companii media și de inteligență artificială, pachetele distribuite prin operatori MVPD și vMVPD și publicitatea sau sponsorizările.1
În 2025 veniturile au fost de 71,7 milioane dolari, iar contribuția licențierii a ajuns aproape de nivelul abonamentelor directe, ceea ce a schimbat structura modelului de venit. În al doilea trimestru al anului 2026, compania a cedat brandurile Curiosity University, Catholic Stream și Curiosity Audio unui terț, păstrând însă o licență pe termen lung asupra conținutului și un comision de 10% din veniturile cumpărătorului.2
Compania funcționează ca un singur segment operațional, cu o echipă mică, de 42 de angajați cu normă întreagă la sfârșitul lui 2025, ceea ce indică un model bazat mai ales pe parteneriate și pe conținut existent, nu pe producție proprie amplă.1
Segmente
Licențiere de conținut și date pentru AI
Licențierea include vânzări din bibliotecă către companii media, schimburi de conținut fără plată în bani și licențe de date pentru antrenarea modelelor de inteligență artificială. În 2025 această linie a crescut foarte mult, iar în al doilea trimestru al anului 2026 a devenit cea mai mare sursă de venit a companiei.13
Abonamente directe (DTC și Partner Direct)
Aceasta include abonamentele vândute direct pe site și în aplicații, precum și cele vândute prin platforme partenere. În 2025 veniturile din DTC au scăzut, în timp ce Partner Direct a crescut, iar în trimestrul al doilea din 2026 abonamentele au scăzut ușor față de anul precedent.12
Distribuție în pachet și publicitate
Distribuția în pachet cuprinde acorduri cu operatori de televiziune prin cablu și furnizori de bandă largă, cu taxă anuală fixă sau per abonat, iar veniturile au scăzut în 2025 din cauza nereînnoirii unor parteneriate. Publicitatea și sponsorizările, inclusiv pe YouTube și în canale FAST sau AVOD, rămân o linie mică.1
Piața în context
Compania activează pe piața streamingului de conținut factual, un segment mai restrâns decât divertismentul general. Piața abonamentelor a devenit mai matură, iar consumatorii pot trece ușor de la un serviciu la altul, ceea ce face ca atragerea și păstrarea abonaților să fie dificilă. Piața licențierii de conținut pentru antrenarea modelelor de inteligență artificială este nouă și încă puțin structurată.1
Televiziunea liniară prin cablu și satelit se află în declin, ceea ce afectează distribuția în pachet. Dacă cererea pentru date și conținut video din partea companiilor de inteligență artificială se menține, veniturile din licențiere ar putea rămâne o componentă importantă a afacerii.1
Tendințe
- Cererea de date video pentru inteligența artificialăvânt din spate
Companiile care dezvoltă modele de inteligență artificială caută seturi mari de conținut video, audio și cod de calitate. CuriosityStream a început să livreze astfel de seturi și a raportat parteneriate noi în 2026. Dacă această cerere continuă, licențierea ar putea susține creșterea veniturilor.
- Declinul televiziunii liniarevânt din față
Operatorii tradiționali de televiziune prin cablu pierd abonați, iar acest lucru reduce veniturile din pachetele de distribuție. Compania a raportat deja scăderi în această linie în 2025.
- Maturizarea piețelor de streamingvânt din față
Piața abonamentelor de streaming a ajuns la maturitate, iar consumatorii sunt mai sensibili la prețuri. Compania a mărit prețurile și a căutat să reducă abandonul, însă aceste măsuri pot afecta numărul de abonați.
- Eficiența operaționalămixt
Compania a redus cheltuielile de operare și a obținut profit operațional în trimestrul al doilea din 2026. Dacă disciplina de costuri se menține, marjele ar putea rămâne mai bune, deși unele costuri generale au crescut.
Poziția concurențială
CuriosityStream concurează pentru timpul și atenția utilizatorilor cu furnizori de televiziune prin cablu și satelit, cu alte servicii SVOD și cu platforme de muzică, radio și social media. Concurenții mari au recunoaștere de brand mai mare, buget de conținut mai mare și resurse financiare superioare, ceea ce poate limita capacitatea companiei de a atrage abonați noi.1
În zona licențierii de conținut și a datelor pentru inteligența artificială, compania se confruntă cu alți furnizori de date și cu studiouri media care își pot licenția propriile biblioteci. Avantajul său constă în volumul și diversitatea arhivei factuale.13
- Amazon Prime VideoAMZN
Serviciu SVOD menționat în sursă ca concurent pentru atenția utilizatorilor, cu bugete de conținut mult mai mari.
- NetflixNFLX
Serviciu SVOD menționat în sursă ca alternativă pentru consumatorii de streaming, cu recunoaștere de brand foarte mare.
- Hulu
Serviciu SVOD menționat în sursă ca concurent, parte din ecosistemul mediei americane.
- Furnizori de televiziune prin cablu și satelit
Operatori tradiționali menționați în sursă, care concurează pentru timpul de vizionare și care sunt și parteneri de distribuție.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Does CuriosityStream Stock's 12% Dividend Make It a Buy?Yahoo Finance — News · 21 sept. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent26 aug. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial13 aug. 2026
- Raport curent12 aug. 2026Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent07 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent01 iul. 2026Alte evenimente
- Raport curent21 mai 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial14 mai 2026
- Raport curent14 mai 2026Rezultate financiare · Alte evenimente
- Convocare AGA (proxy)10 apr. 2026
- Raport anual12 mar. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CuriosityStream Inc. · 12 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / CuriosityStream Inc. · 13 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CuriosityStream Inc. · 12 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.