olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Starz Entertainment Corp. STRZ

Services-Motion Picture & Video Tape Production · SIC 7812 · Verticală: Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812)

24,32USD−4,18 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Starz Entertainment Corp. este un furnizor de servicii premium de streaming și distribuție prin cablu pentru public adult din SUA și Canada, desprins de Lionsgate la mai puțin de un an. Trimestrul al doilea din 2026 arată o creștere a veniturilor OTT, dar și pierderi operaționale mari din cauza costurilor de restructurare, iar compania se află într-o perioadă de reajustare a structurii costurilor cu conținutul. Veniturile trimestriale de 307.9 milioane USD și datoria totală de 625.1 milioane USD sunt cifrele centrale pentru a înțelege poziția actuală.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Starz Entertainment Corp. (STRZ) costa 24,32 USD (−4,18 % într-o zi), cu capitalizare 419,7 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,29, interval pe 52 de săptămâni 8,65–30,21 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 322,4 mil USD (+0,5 % an/an), profit net de -34,8 mil USD, EPS diluat -2,02 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
419,7 mil USD
acțiuni la 28 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -24,36 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
-100,16 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
1,29
Volatilitate (1 an) 68 %
Interval 52 săpt.
8,6530,21

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
53,5
neutru
Bollinger (20, 2)
20,56 – 26,31
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,65 · lățimea benzii 24,6 %
SMA 50 / 200
24,34 / 20,84
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,21 / -0,48
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+4,9 %−5,9 %+10,9 pp—
3 luni−5,5 %−4,6 %−0,9 pp—
6 luni+21,0 %+0,2 %+20,8 pp—
De la început de an+107,9 %+7,4 %+100,4 pp—
1 an+127,3 %+8,2 %+119,1 pp−47,6 %
3 aniindisponibil+68,4 %indisponibil−61,2 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−31,0 %
11 dec. 2025 → 05 feb. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−58,7 %
30 mai 2025 → 05 feb. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 30 sept. 2026

Venituri
322,4 mil USD
+0,5 % an/an
Profit net
-34,8 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-2,02
indisponibil an/an
netă / operațională
-10,8 % / -6,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri970,5 mil330,6 mil319,7 mil320,9 mil322,8 mil ≈306,9 mil307,9 mil322,4 mil
Profit operațional35,8 mil-142,3 mil-26,9 mil-34,8 mil-4,7 mil ≈-152,8 mil-175,5 mil-21,2 mil
Amortizare și depreciere43,8 mil48,1 mil48,7 mil47,9 mil47,3 mil ≈68,5 mil67,3 mil67,4 mil
Cheltuieli cu dobânzile69,1 mil10,9 mil13,2 mil15,8 mil14,2 mil ≈13,9 mil13,6 mil14,0 mil
Profit înainte de impozit-14,5 mil-154,0 mil-42,6 mil-52,2 mil-20,7 mil ≈-168,1 mil-190,6 mil-36,5 mil
Impozit pe profit4,0 mil0-100,0 mii400,0 mii0 ≈-3,2 mil-1,2 mil-1,7 mil
Profit net-21,9 mil-153,0 mil-42,5 mil-52,6 mil-20,7 mil ≈-164,9 mil-189,4 mil-34,8 mil
EPS diluat-0,09-9,15-2,54-3,15-1,24 ≈-9,83-11,27-2,02
Flux de numerar operațional-335,3 mil ≈-63,5 mil65,4 mil-26,1 mil ≈-21,4 mil ≈73,2 mil——
Investiții (capex)14,0 mil ≈3,9 mil6,9 mil5,2 mil ≈4,5 mil ≈4,5 mil——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022⚠ 202320242025
Venituri4,1 mld3,7 mld3,9 mld3,3 mld3,6 mld1,4 mld1,4 mld1,4 mld
Venituri an/an+29,0 %−10,9 %+5,7 %−15,9 %+10,2 %—−2,1 %−1,6 %
Profit net473,6 mil-284,2 mil-188,4 mil-18,9 mil-188,2 mil-1,9 mld-915,2 mil-211,2 mil
Profit net an/an+3.100,0 %−160,0 %indisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibil
EPS diluat2,15-1,33-0,86-0,09-0,84-8,82-54,73-12,63
EPS diluat an/an+2.288,9 %−161,9 %indisponibilindisponibilindisponibil—indisponibilindisponibil
netă %11,5 %-7,7 %-4,8 %-0,6 %-5,2 %-131,5 %-65,7 %-15,4 %
Flux de numerar liber340,5 mil383,7 mil583,5 mil-35,5 mil-694,0 mil-472,6 mil-152,2 mil-63,6 mil

Seria se rupe înainte de 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 mar. 2025

Numerar
17,8 mil USD
Datorie financiară
699,9 mil USD
Datorie netă
682,1 mil USD
Capitaluri proprii
766,4 mil USD
Active totale
2,2 mld USD
Datorie / capitaluri
0,91x
Lichiditate curentă
0,27x
ROE
indisponibil
ROA
-9,8 %
Marja FCF
-4,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Profit operațional
2023
-1,3 mld
2024
-903,5 mil
2025
-170,4 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Amortizare și depreciere
2023
155,7 mil
2024
161,8 mil
2025
170,3 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

EBITDA
2023
-1,2 mld ≈
2024
-741,7 mil ≈
2025
-100,0 mii ≈

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
221,2 mil
2024
269,8 mil
2025
45,6 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
-1,4 mld
2024
-933,5 mil
2025
-223,9 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Impozit pe profit
2023
-18,3 mil
2024
-128,9 mil
2025
-8,6 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Profit net
2023
-1,9 mld
2024
-915,2 mil
2025
-211,2 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

EPS diluat
2023
-8,82
2024
-54,73
2025
-12,63

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
227,9 mil
2024
16,7 mil
2025
16,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mai 2021verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
272,1 mil
2024
23,0 mil
2025
17,8 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Creanțe
2023
582,1 mil
2024
52,9 mil
2025
52,7 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Active curente
2023
1,1 mld
2024
126,8 mil
2025
170,5 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
51,1 mil
2025
48,6 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Fond comercial
2023
494,0 mil
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,3 mld
2024
991,8 mil
2025
816,0 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Active totale
2023
7,4 mld
2024
2,1 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Datorii comerciale
2023
368,1 mil
2024
80,3 mil
2025
64,5 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Datorie pe termen scurt
2023
41,4 mil
2024
860,3 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 13 nov. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,0 mld
2024
1,6 mld
2025
699,9 mil

SEC (XBRL)· 14 aug. 2025verificat

Datorii curente
2023
2,6 mld
2024
408,4 mil
2025
622,5 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Datorii totale
2023
6,3 mld
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Capital propriu
2023
786,0 mil
2024
-310,5 mil
2025
766,4 mil †

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-438,3 mil
2024
-131,8 mil
2025
-46,0 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Investiții (capex)
2023
34,3 mil
2024
20,4 mil
2025
17,6 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
-472,6 mil ≈
2024
-152,2 mil ≈
2025
-63,6 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-42,5 mil
2024
-24,8 mil
2025
-99,2 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
428,1 mil
2024
132,0 mil
2025
126,0 mil

SEC (XBRL)· 26 iun. 2025verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mai 2021verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 25 mai 2023verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-27,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-18,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
-8,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
-28,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
-32,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
-87,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
-23,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
-28,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
-32,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
590,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
date insuficiente
Datorie / capital propriu
2,5x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
-6,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
91,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Investiții (capex)
21,1 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 mar. 2026
Fluxul de numerar liber
70,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
19 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
419,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
1,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-100,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
EV/EBIT
indisponibil
date insuficiente
EV/Venit
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
6,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
16,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

24,32 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 419,7 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
419,7 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
1,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
date insuficiente
ROE
-87,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
-32,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-1,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 28 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2321derivat 155

Scorul pe grupe

44 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
69,89
USD pe acțiune
Mijloc
104,62
USD pe acțiune
Sus
178,19
USD pe acțiune
Preț: 24,32 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 330,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 76,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 69,89 – 178,19 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)69,89 – 178,19 (Mijloc 104,62)
    WACC 6,7 % · FCFF de pornire 116,8 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 81 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate-28,4 %0 (pe interval fix)24 %
Marja netă · Calitate-32,5 %43 (față de colegi)14 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-27,6 %0 (pe interval fix)19 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-6,4x0 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,3x0 (pe interval fix)10 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare16,7 %100 (pe interval fix)19 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate16/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Starz Entertainment Corp. (STRZ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,4 mld USD în 2025; creștere an/an -1,6 %; marjă netă -32,5 %; ROE -87,9 %.

Intervalul de valoare estimat este 69,89–178,19 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 104,62 USD, prețul de 24,32 USD lasă un potențial de 330,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 76,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Randament FCF: 16,7 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • ROIC: -28,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: -27,6 %
  • Acoperirea dobânzilor: -6,4x
  • Lichiditatea curentă: 0,3x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
0,3x
mediana verticalei 1,4x
sub mediană (−75,4 %)
P/B
1,6x
mediana verticalei 2,9x
sub mediană (−46,2 %)
ROE
-87,9 %
mediana verticalei -5,8 %
sub mediană
Marja netă
-32,5 %
mediana verticalei -0,7 %
sub mediană
Marja EBIT
-28,1 %
mediana verticalei -31,5 %
peste mediană
Venituri an/an
-1,6 %
mediana verticalei 20,7 %
sub mediană (−107,9 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LIONLionsgate Studios Corp.3,7 mld——-0,7 %+1,8 %+68 % / +19 %
FUBOFuboTV Inc.2,6 mld—-5,8 %-0,7 %+18,6 %−79 % / −80 %
ANGXAngel Studios, Inc.617,3 mil——-37,5 %+233,2 %−32 % / indisponibil
STRZStarz Entertainment Corp.419,7 mil—-87,9 %-32,5 %−1,6 %+127 % / indisponibil
CURICuriositystream Inc.149,5 mil484,20,1 %0,0 %+40,1 %−48 % / +265 %
MPUMega Matrix Inc46,3 mil—-213,2 %-131,4 %−27,9 %−95 % / −95 %
TOONKartoon Studios, Inc.30,3 mil9,921,7 %26,9 %+20,7 %−34 % / −70 %
GAIAGaia, Inc——-9,3 %-1.090,3 %+55,2 %−67 % / −52 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru STRZ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

    Pe scurt

    Starz Entertainment Corp. este un furnizor de servicii premium de streaming și distribuție prin cablu pentru public adult din SUA și Canada, desprins de Lionsgate la mai puțin de un an. Trimestrul al doilea din 2026 arată o creștere a veniturilor OTT, dar și pierderi operaționale mari din cauza costurilor de restructurare, iar compania se află într-o perioadă de reajustare a structurii costurilor cu conținutul 23. Veniturile trimestriale de 307.9 milioane USD 3 și datoria totală de 625.1 milioane USD 3 sunt cifrele centrale pentru a înțelege poziția actuală.

    SWOT

    Puncte tari

    • Catalogul de filme lansate în cinema și seriale originale cu public fidel oferă o identitate clară pe piață 1.
    • Acordurile de exclusivitate pe ferestre de difuzare protejează o parte din conținut față de alte servicii 1.
    • Veniturile OTT au rămas stabile în trimestrul al doilea din 2026, arătând o bază de abonați rezistentă 23.

    Puncte slabe

    • Compania este mai mică și mai puțin diversificată decât fosta companie-mamă, ceea ce face rezultatele mai volatile 1.
    • Pierderile operaționale mari din trimestrul al doilea din 2026 au fost cauzate în mare parte de costurile de restructurare 3.
    • Datoria totală rămâne ridicată, iar raportul de levier este în pragul țintelor stabilite de conducere 3.

    Oportunități

    • Dacă veniturile OTT continuă să crească, compania ar putea compensa declinul liniar și ar putea reduce dependența de distribuitori 3.
    • Realizarea țintelor de flux de numerar ar putea susține reducerea datoriei și reînnoirea acordurilor cu distribuitorii 3.
    • Succesul unor premiere originale, precum «Fightland», ar putea atrage noi abonați și ar putea justifica investițiile în conținut 3.

    Amenințări

    • Declinul continuu al televiziunii liniare ar putea reduce veniturile din pachetele de cablu și satelit 2.
    • Concurența puternică din partea serviciilor cu resurse mai mari ar putea crește costurile conținutului și reduce cota de piață 1.
    • Modificările de reglementare privind datele utilizatorilor sau regulile de anulare a abonamentelor ar putea crește costurile de conformitate 1.

    Riscuri

    • Dependența de distribuitoriridicat

      Veniturile depind de contractele cu distribuitori care pot să nu fie reînnoite pe condiții favorabile 1.

    • Restructurare și depreciereridicat

      Restructurările recente și reducerea conținutului au generat cheltuieli mari și depreciere a activelor 23.

    • Datorie și lichiditatemediu

      Datoria totală ridicată și numerarul limitat pot face finanțarea suplimentară mai scumpă sau mai dificilă 3.

    • Preferințele publiculuimediu

      Succesul depinde de gustul publicului, care este greu de prezis și poate afecta rapid abonamentele 1.

    • Reglementarescăzut

      Reglementările privind datele, anularea abonamentelor și neutralitatea rețelei pot crește costurile sau reduce cererea 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă veniturile OTT continuă să crească și restructurarea reduce costurile, marjele ar putea reveni la niveluri mai sănătoase 3.
    • Catalogul de filme și seriale originale cu public fidel poate sprijini retenția abonaților pe termen lung 1.
    • Ținta de levier și previziunile de flux de numerar, dacă sunt atinse, ar putea reduce presiunea financiară 3.

    Ce ar strica teza

    • Declinul liniar și pierderile operaționale mari ar putea continua dacă veniturile OTT nu compensează scăderile 23.
    • Costurile ridicate ale conținutului și concurența puternică ar putea limita marjele chiar și după restructurare 1.
    • Datoria ridicată poate restrânge flexibilitatea financiară dacă rezultatele nu urmează previziunile 3.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor OTT și a numărului de abonațiQ3 2026
    • Realizarea țintei de levier Adjusted OIBDA la finalul lui 20262026
    • Impactul costurilor de restructurare și al taxelor de reziliere asupra rezultatuluiQ3 2026
    • Reînnoirea acordurilor cu distribuitorii majorinext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

    Afacerea

    Compania distribuie serviciul premium STARZ, cu aproximativ 19.6 milioane de abonați la 31 martie 2025 1, prin platforme OTT precum Amazon, Apple, Google și Hulu, precum și prin distribuitori MVPD ca Comcast, Charter, DIRECTV și DISH Network 1. Modelul se bazează pe taxe lunare plătite de abonați sau pe tarife legate de numărul de abonați, iar aplicația STARZ vinde și direct consumatorului 12.

    Conținutul este format în mare parte din filme lansate în cinema, care reprezintă aproximativ 80% din catalog 1, completat de seriale originale precum «Outlander» și «Power», care sunt tratate ca francize. Aceste licențe exclusive de ieșire în cinema, cu Lionsgate și Universal, dau Starz ferestre de difuzare protejate 1.

    Din mai 2025, compania s-a desprins de Lionsgate Studios, iar în 2025 a schimbat anul fiscal la 31 decembrie 12. Structura ei este acum mai mică și mai puțin diversificată decât cea a fostei companii-mamă 1, ceea ce face ca rezultatele să fie mai sensibile la schimbările de piață.

    Segmente

    Operațiuni internaționale

    Operațiunile din afara SUA și Canadei au fost în mare parte închise în restructurarea începută în 2023 12. India și Asia de Sud-Est au fost transferate către Lionsgate Studios de la 1 aprilie 2025, deci segmentul internațional nu mai are o pondere semnificativă 2.

    Piața în context

    Piața de programe video prin abonament este descrisă în sursă ca foarte competitivă și în schimbare rapidă, cu atenție sporită la consumul prin streaming și la serviciile gratuite susținute de publicitate 1. Veniturile Starz depind de numărul de abonați la distribuitori și de preferințele publicului pentru conținut, lucru care poate fi greu de anticipat 1.

    Migrarea de la televiziunea liniară la OTT este o tendință persistentă, iar veniturile din canalele liniare sunt în scădere 12. Compania a reacționat prin reducerea costurilor cu conținutul, cu anulări și renunțări la programe cu valoare strategică limitată 2.

    Tendințe

    • Migrarea spre streaming directvânt din spate

      Consumul prin OTT și abonamentele direct către consumatori cresc, iar veniturile OTT au rămas aproape stabile în al doilea trimestru din 2026 23. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini veniturile recurente ale companiei.

    • Declinul televiziunii liniarevânt din față

      Veniturile liniare și alte venituri au scăzut în trimestrul al doilea din 2026 comparativ cu anul anterior 2. Presiunea asupra pachetelor de cablu și satelit pune în dificultate partea tradițională a afacerii.

    • Raționalizarea conținutuluimixt

      Compania a anulat programe, a renunțat la unele conținuturi și a plătit taxe de reziliere pentru filme live-action, pentru a-și reduce costurile cu conținutul 2. Acest lucru poate îmbunătăți marjele pe termen scurt, dar poate limita oferta pentru abonați.

    • Presiunea costurilor de conținutvânt din față

      Concurența poate crește costurile de talent și de producție, iar sindicatele au impus scumpiri recente 1. Dacă aceste costuri cresc mai repede decât veniturile, marjele ar putea fi afectate.

    Poziția concurențială

    Starz concurează cu alte servicii de televiziune prin cablu, cu televiziunile naționale și cu serviciile de streaming, pentru a păstra abonații și pentru a obține conținut dorit 1. Concurenții mai mari au resurse financiare mai mari și pot oferi mai mult conținut sau pot licita mai agresiv pentru proiecte și talent 1.

    Serviciile FAST, gratuite și susținute de publicitate, adaugă presiune, deoarece schimbă așteptările consumatorilor privind prețul și disponibilitatea conținutului 1. Succesul companiei depinde deci nu doar de calitatea programelor, ci și de capacitatea de a păstra abonații în această concurență 1.

    • NetflixNFLX

      Serviciu de streaming pe abonament care concurează direct pentru atenția și abonamentele publicului adult, menționat în categoria generală de servicii de streaming din sursă.

    • Furnizorii de cablu și satelit (Comcast, Charter, DISH)

      Distribuitori care reprezintă un canal important pentru Starz, dar și concurenți pentru atenția spectatorilor prin pachetele lor de televiziune.

    • Lionsgate Studios Corp.

      Fosta companie-mamă, separată în mai 2025, care produce conținut și continuă să furnizeze filme și seriale către Starz prin acorduri de licențiere 12.

    • Servicii FAST gratuite

      Canale liniare susținute de publicitate, care schimbă modelul de consum al spectatorilor și concurează cu serviciile pe abonament 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 11 mai 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-03-31 · SEC / Starz Entertainment Corp. · 26 iun. 2025
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Starz Entertainment Corp. · 07 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Starz Entertainment Corp. · 07 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Starz Entertainment Corp. (STRZ): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw