olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Mega Matrix Inc. MPU

Services-Motion Picture & Video Tape Production · SIC 7812 · Verticală: Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812)

1,34USD−8,22 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Mega Matrix Inc. (MPU) operează FlexTV, o platformă de streaming de seriale scurte cu sediul în Singapore, care își finanțează activitatea din abonamente și publicitate. În 2025 veniturile au scăzut vizibil față de anul anterior, iar compania a extins între timp strategia de trezorerie digitală cu stablecoin-uri, ceea ce face ca profilul ei să fie mai complex decât cel al unui simplu producător de conținut.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Mega Matrix Inc. (MPU) costa 1,34 USD (−8,22 % într-o zi), cu capitalizare 46,3 mil USD, beta 0,80, interval pe 52 de săptămâni 1,31–26,80 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
46,3 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2024
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,75 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-55,97 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,80
Volatilitate (1 an) 129 %
Interval 52 săpt.
1,3126,80

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
28,0
supravândut (≤ 30)
Bollinger (20, 2)
0,91 – 2,98
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,21 · lățimea benzii 106,1 %
SMA 50 / 200
2,83 / 9,72
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,44 / -0,44
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−48,5 %−5,9 %−42,5 pp—
3 luni−68,1 %−4,6 %−63,5 pp—
6 luni−88,8 %+0,2 %−89,1 pp—
De la început de an−92,6 %+7,4 %−100,1 pp—
1 an−93,6 %+8,2 %−101,8 pp−34,3 %
3 ani−90,4 %+68,4 %−158,9 pp−52,1 %
5 ani−99,3 %+56,5 %−155,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−95,1 %
28 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,5 %
03 ian. 2022 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−63,0 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu2022202320242025
Venituriindisponibilindisponibil36,2 mil26,1 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil−27,9 %
Profit net-8,5 mil-4,1 mil-8,9 mil-34,3 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,37-0,13-0,23-0,75
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibil-24,6 %-131,4 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
7,3 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
18,1 mil USD
Active totale
22,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
-213,2 %
ROA
-163,7 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
—
2024
36,2 mil
2025
26,1 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
—
2024
15,2 mil
2025
11,7 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
—
2024
21,0 mil
2025
14,4 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
-5,3 mil
2024
-11,6 mil
2025
-28,9 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
4,6 mil
2025
5,0 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

EBITDA
2023
—
2024
-7,0 mil ≈
2025
-23,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
—
2024
-131,3 mii
2025
-101,9 mii

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-4,6 mil
2024
-10,8 mil
2025
-34,3 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
87,1 mii
2024
-275,4 mii
2025
1,6 mii

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Profit net
2023
-4,1 mil
2024
-8,9 mil
2025
-34,3 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
-0,13
2024
-0,23
2025
-0,75

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
31,3 mil
2024
38,0 mil
2025
45,7 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
3,1 mil
2024
8,9 mil
2025
7,3 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
—
2024
422,8 mii
2025
508,8 mii

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Active curente
2023
11,6 mil
2024
14,9 mil
2025
17,7 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
2,9 mil
2025
2,9 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
183,8 mii
2025
113,5 mii

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Active totale
2023
13,3 mil
2024
19,5 mil
2025
22,4 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
1,0 mil
2025
775,3 mii

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,9 mil
2024
5,4 mil
2025
4,4 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
10,4 mil
2024
14,1 mil
2025
18,1 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
—
2024
34,5 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mar. 2025verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-3,0 mil
2024
4,1 mil
2025
-9,9 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-4,8 mil
2024
-1,9 mil
2025
-1,6 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
3,7 mil
2024
3,5 mil
2025
9,9 mil

SEC (XBRL)· 16 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-27,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
55,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
-91,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
-110,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
-131,4 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-213,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
-163,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-283,9x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-9,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
7 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
28 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
46,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-56,0 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,34 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 46,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
46,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-213,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
-131,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-27,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2024
Sursă: SEC (XBRL)publicat 16 apr. 2026
verificat 88

Scorul pe grupe

13 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-131,4 %14 (față de colegi)50 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-283,9x0 (pe interval fix)50 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial14/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Mega Matrix Inc (MPU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 26,1 mil USD în 2025; creștere an/an -27,9 %; marjă netă -131,4 %; ROE -213,2 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 12,5 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • Marja netă: -131,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: -283,9x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Motion Picture & Video Tape Production (SIC 7812) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei —
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
1,8x
mediana verticalei 1,1x
peste mediană (+65,4 %)
P/B
2,6x
mediana verticalei 2,4x
peste mediană (+6,7 %)
ROE
-213,2 %
mediana verticalei -5,8 %
sub mediană
Marja netă
-131,4 %
mediana verticalei -0,7 %
sub mediană
Marja EBIT
-110,8 %
mediana verticalei -28,1 %
sub mediană
Venituri an/an
-27,9 %
mediana verticalei 20,7 %
sub mediană (−234,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
—
mediana verticalei —

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LIONLionsgate Studios Corp.3,7 mld——-0,7 %+1,8 %+68 % / +19 %
FUBOFuboTV Inc.2,6 mld—-5,8 %-0,7 %+18,6 %−79 % / −80 %
ANGXAngel Studios, Inc.617,3 mil——-37,5 %+233,2 %−32 % / indisponibil
STRZStarz Entertainment Corp.419,7 mil—-87,9 %-32,5 %−1,6 %+122 % / indisponibil
CURICuriositystream Inc.149,5 mil484,20,1 %0,0 %+40,1 %−48 % / +265 %
MPUMega Matrix Inc46,3 mil—-213,2 %-131,4 %−27,9 %−94 % / −90 %
TOONKartoon Studios, Inc.30,3 mil9,921,7 %26,9 %+20,7 %−34 % / −70 %
GAIAGaia, Inc——-9,3 %-1.090,3 %+55,2 %−67 % / −52 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MPU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (01 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (02 sept. 2026), 6-K (21 aug. 2026), 6-K (25 iun. 2026), 6-K (01 iun. 2026).

    Pe scurt

    Mega Matrix Inc. (MPU) operează FlexTV, o platformă de streaming de seriale scurte cu sediul în Singapore, care își finanțează activitatea din abonamente și publicitate. În 2025 veniturile au scăzut vizibil față de anul anterior, iar compania a extins între timp strategia de trezorerie digitală cu stablecoin-uri, ceea ce face ca profilul ei să fie mai complex decât cel al unui simplu producător de conținut.

    SWOT

    Puncte tari

    • Compania are o bază largă de utilizatori activi în mai multe regiuni și un model de conținut achiziționat care reduce costurile fixe.
    • Eficiența cheltuielilor de marketing s-a îmbunătățit clar față de anul anterior, ceea ce arată disciplină operațională.
    • Platforma are mai multe fluxuri de venit, inclusiv abonamente, publicitate și licențiere, ceea ce diversifică dependența de un singur model.

    Puncte slabe

    • Veniturile totale s-au redus în 2025, iar compania încă raportează o pierdere EBITDA ajustată.
    • Activitatea de publicitate este nouă, cu istoric limitat, și clienții nu au contracte pe termen lung.
    • Compania depinde de platformele de aplicații pentru distribuție și de terți pentru conținut, ceea ce îi limitează controlul.

    Oportunități

    • Integrarea conținutului generat cu ajutorul inteligenței artificiale ar putea reduce costurile de producție și extinde oferta.
    • Parteneriatele cu operatori de telefonie mobilă din Asia de Sud-Est ar putea deschide noi canale de distribuție.
    • Creșterea licențierii de seriale către platforme terțe ar putea aduce venituri mai previzibile.

    Amenințări

    • Concurența intensă pe piața serialelor scurte ar putea menține costurile de achiziție a utilizatorilor la un nivel ridicat.
    • Volatilitatea activelor digitale ar putea genera noi deprecieri și afecta rezultatele financiare.
    • Reglementările privind conținutul și drepturile de autor ar putea duce la suspendarea aplicației pe platformele de distribuție.

    Riscuri

    • Necesitatea de capital suplimentarridicat

      Compania spune că va avea nevoie de finanțare suplimentară, iar emisiunile de acțiuni sau obligațiuni convertibile ar putea diluă acționarii actuali. Dacă finanțarea nu este disponibilă la condiții acceptabile, investițiile în marketing și produs ar putea fi reduse.

    • Volatilitatea trezoreriei digitaleridicat

      Activele digitale din bilanț sunt supuse unor fluctuații mari de preț, iar compania a recunoscut deja pierderi din deprecieri. Dacă prețurile scad în continuare, rezultatele ar putea fi afectate semnificativ.

    • Dependența de platformele de distribuțiemediu

      Aplicațiile sunt distribuite prin Apple App Store și Google Play, iar suspendarea sau modificarea condițiilor de către aceste platforme ar putea reduce baza de utilizatori.

    • Reținerea utilizatorilormediu

      Utilizatorii pot renunța la abonamente din motive economice sau din cauza concurenței, iar schimbările de preț ar putea fi nepopulare. Acest lucru ar putea reduce veniturile din abonamente.

    • Risc de reglementare și conținutscăzut

      Notificările privind încălcarea drepturilor de autor sau conținutul considerat inadecvat ar putea duce la eliminarea aplicației și la efecte negative asupra reputației.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă eficiența marketingului continuă să se îmbunătățească, pierderea operațională ar putea scădea și mai mult, iar compania ar putea ajunge la profitabilitate mai devreme decât se aștepta.
    • Extinderea conținutului generat cu inteligență artificială ar putea reduce costurile și ar putea susține o ofertă mai variată pe piețe noi.
    • Creșterea licențierii către platforme terțe și parteneriatele regionale ar putea diversifica veniturile și reduce dependența de abonamente.

    Ce ar strica teza

    • Scăderea veniturilor din abonamente și numărul mai mic de utilizatori plătitori ar putea arăta că modelul de monetizare nu se susține fără investiții mari.
    • Strategia de trezorerie digitală aduce expunere la active volatile, iar deprecierile ar putea afecta rezultatele chiar dacă activitatea de streaming merge bine.
    • Piața serialelor scurte este competitivă, iar presiunea concurenței ar putea forța compania să mărească din nou cheltuielile de achiziție a utilizatorilor.

    De urmărit

    • Evoluția veniturilor din abonamente și a numărului de utilizatori plătitoriQ1 2026
    • Nivelul pierderii EBITDA ajustate și al cheltuielilor de publicitate în raport cu veniturileQ1 2026
    • Rezultatele integrării conținutului generat cu inteligență artificială2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (01 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (02 sept. 2026), 6-K (21 aug. 2026), 6-K (25 iun. 2026), 6-K (01 iun. 2026).

    Afacerea

    Mega Matrix Inc. este o societate holding înregistrată în Insulele Cayman și cu sediul în Singapore, care deține indirect platforma FlexTV prin intermediul Yuder Pte. Ltd. FlexTV oferă seriale scurte în engleză, japoneză și thailandeză, traduse în mai multe limbi pentru utilizatori din Europa, America, Asia de Sud-Est și alte regiuni. Potrivit raportului anual, compania a trecut de la producția proprie la un model mai ușor, bazat pe achiziționarea de conținut de la terți, iar veniturile provin din abonamente și plăți în aplicație, publicitate și licențierea conținutului. Din 2025, compania a adăugat o strategie de trezorerie digitală axată pe stablecoin-uri și tokenuri de guvernare, separată de activitatea de streaming.

    Din punct de vedere financiar, compania a raportat în 2025 o pierdere EBITDA ajustată mai mică decât în anul precedent, ceea ce indică un control mai strict al costurilor de marketing. Totuși, activitatea rămâne în pierdere, iar finanțarea s-a bazat pe emisiuni de acțiuni, inclusiv un program ATM și o plasare privată, precum și pe fonduri din tranzacții cu active digitale.

    Segmente

    Licențierea conținutului

    Compania licențiază serialele proprii către platforme online terțe pentru o perioadă convenită, cu un preț fix și o componentă variabilă legată de veniturile clienților. Segmentul a generat aproximativ 1,9 milioane USD în 2025, față de 0,9 milioane USD în 2024.

    Piața în context

    Piața serialelor scurte s-a intensificat în 2025, cu costuri ridicate de achiziție a utilizatorilor și cheltuieli mari de marketing la majoritatea concurenților, care au înregistrat pierderi operaționale. Compania a răspuns reducând ponderea cheltuielilor de publicitate în venituri, care a scăzut de la 62% la 47%, și a crescut veniturile medii per utilizator activ la 3,42 USD. Dacă această tendință de eficiență se menține, marja operațională ar putea evolua mai bine decât în trecut, dar rămâne neclar cât va dura.

    Activitatea de streaming a companiei este concentrată pe mai multe regiuni, iar venitul mediu per utilizator variază puternic: în Statele Unite și Canada este cel mai ridicat, iar în America Latină cel mai scăzut. Compania remarcă și că penetrarea și creșterea bazei de utilizatori au fluctuat între jurisdicții, ceea ce face ca extinderea globală să depindă de succesul local al conținutului.

    Tendințe

    • Eficiență în marketingvânt din spate

      Reducerea cheltuielilor de publicitate în raport cu veniturile arată că strategia de achiziție a utilizatorilor a devenit mai disciplinată. Dacă disciplina costurilor se păstrează, pierderea operațională ar putea continua să se micșoreze.

    • Trecerea la conținut achiziționatmixt

      Compania s-a îndepărtat de producția proprie și a trecut la licențierea conținutului de la terți, ceea ce reduce costurile fixe. Riscul este că dependența de furnizori externi limitează diferențierea serialelor.

    • Scăderea veniturilor din abonamentevânt din față

      Veniturile din abonamente s-au redus în 2025 față de 2024, iar numărul utilizatorilor plătitori a scăzut considerabil. Dacă această tendință continuă, creșterea afacerii ar depinde mai mult de publicitate și de licențiere.

    • Strategia de trezorerie digitalăvânt din față

      Compania a adăugat active digitale precum ENA și BTC la bilanț, iar evaluările lor sunt volatile, cu depreciere de aproximativ 5,5 milioane USD în 2025. Dacă prețurile acestor active continuă să fluctueze, rezultatele financiare ar putea fi afectate independent de activitatea de streaming.

    Poziția concurențială

    Compania concurează cu alte platforme de seriale scurte, dar și cu televiziunea liniară, serviciile de streaming, jocurile video și conținutul generat de utilizatori, care ocupă același timp liber. Concurenții mai mari au resurse financiare superioare pentru extinderea ofertei și pentru atragerea publicității.

    În publicitate, FlexTV se confruntă cu presa scrisă, panourile publicitare, televiziunea și radioul, precum și cu alți furnizori de spații digitale. Pe distribuție, compania depinde de magazinele de aplicații Apple App Store și Google Play, unde condițiile pot fi modificate de platforme.

    • Alte platforme de seriale scurte

      Concurenți directi pe piața de seriale scurte, unii cu resurse financiare mai mari, care concurează pentru aceiași utilizatori și publicitate.

    • Platforme de streaming video

      Furnizori de conținut video care concurează pentru timpul liber al utilizatorilor, inclusiv servicii cu conținut piratat, a căror prezență afectează retenția.

    • Televiziunea liniară

      Concurent pentru atenția utilizatorilor și pentru bugetele publicitare, în special prin canale de televiziune și radio.

    • Conținut generat de utilizatori

      Alternativă de divertisment gratuită care poate reduce disponibilitatea utilizatorilor de a plăti pentru abonamente.

    Știri și depuneri

    Surse

    1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Mega Matrix Inc. · 16 apr. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Mega Matrix Inc. (MPU): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw