olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Lowe's Companies, Inc. LOW

Retail-Lumber & Other Building Materials Dealers · SIC 5211 · Verticală: Retail de materiale de construcții (SIC 52xx)

229,38USD+7,50 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Lowe's este al doilea cel mai mare retailer de îmbunătățiri pentru locuință din lume, cu peste 1.750 de magazine și peste 540 de sucursale care deservesc atât clienții DIY, cât și pe cei profesioniști. Compania a finalizat achiziția Foundation Building Materials și Artisan Design Group, iar vânzările din al doilea trimestru 2026 au crescut la 26,0 miliarde USD.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Lowe's Companies, Inc. (LOW) costa 229,38 USD (+7,50 % într-o zi), cu capitalizare 128,7 mld USD, P/E 19,4 pe un EPS diluat de 11,84 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,11 %, beta 0,62, interval pe 52 de săptămâni 179,50–287,39 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 26,0 mld USD (+8,3 % an/an), profit net de 2,4 mld USD (+0,0 % an/an), EPS diluat 4,27 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
128,7 mld USD
acțiuni la 25 aug. 2026
P/E (TTM)
19,4
EPS diluat TTM 11,84 · TTM până la 31 iul. 2026
E/P (TTM)
5,16 %
TTM până la 31 iul. 2026
Randament dividend
2,11 %
DPS 12 luni 4,85
Beta (2 ani)
0,62
Volatilitate (1 an) 30 %
Interval 52 săpt.
179,50287,39

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
74,8
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
178,00 – 221,67
peste banda superioară · %B 1,18 · lățimea benzii 21,9 %
SMA 50 / 200
196,45 / 225,14
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
6,50 / 3,20
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+27,8 %−1,1 %+28,9 pp—
3 luni+4,3 %−0,5 %+4,7 pp—
6 luni−1,7 %+4,4 %−6,1 pp—
De la început de an−4,9 %+12,3 %−17,2 pp—
1 an−3,5 %+13,5 %−17,1 pp−9,0 %
3 ani+17,7 %+76,4 %−58,7 pp−40,9 %
5 ani−2,6 %+63,7 %−66,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−37,5 %
13 feb. 2026 → 05 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−37,5 %
13 feb. 2026 → 05 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−0,5 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 31 iul. 2026

Venituri
26,0 mld USD
+8,3 % an/an
Profit net
2,4 mld USD
+0,0 % an/an
EPS diluat
4,27
0,0 % an/an
netă / operațională
9,2 % / 13,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri20,2 mld18,6 mld20,9 mld24,0 mld20,8 mld20,6 mld23,1 mld26,0 mld
Costul vânzărilor13,4 mld12,5 mld13,9 mld15,9 mld13,7 mld13,9 mld15,5 mld17,4 mld
Profit brut6,8 mld6,1 mld7,0 mld8,1 mld7,1 mld6,7 mld7,5 mld8,6 mld
Cheltuieli generale și de vânzare3,8 mld3,8 mld4,0 mld4,2 mld4,2 mld4,4 mld4,4 mld4,5 mld
Profit operațional2,5 mld1,8 mld2,5 mld3,5 mld2,5 mld1,7 mld2,6 mld3,5 mld
Amortizare și depreciere433,0 mil511,0 mil507,0 mil457,0 mil475,0 mil637,0 mil644,0 mil572,0 mil
Profit înainte de impozit2,2 mld1,5 mld2,2 mld3,2 mld2,1 mld1,3 mld2,2 mld3,2 mld
Impozit pe profit524,0 mil378,0 mil516,0 mil758,0 mil513,0 mil304,0 mil527,0 mil776,0 mil
Profit net1,7 mld1,1 mld1,6 mld2,4 mld1,6 mld1,0 mld1,6 mld2,4 mld
EPS diluat2,991,99 ≈2,924,272,881,79 ≈2,904,27
Flux de numerar operațional1,3 mld ≈911,0 mil3,4 mld4,2 mld ≈687,0 mil ≈1,6 mld3,4 mld3,7 mld ≈
Investiții (capex)571,0 mil ≈548,0 mil518,0 mil495,0 mil ≈597,0 mil ≈603,0 mil521,0 mil542,0 mil ≈
Dividende plătite654,0 mil ≈650,0 mil645,0 mil645,0 mil ≈673,0 mil ≈673,0 mil674,0 mil672,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni751,0 mil ≈1,4 mld112,0 mil1,0 mil ≈98,0 mil ≈0363,0 mil3,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 26 din propriul istoric de 43 trimestre (min 15,0, mediană 21,0, max 38,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri71,3 mld72,1 mld89,6 mld96,3 mld97,1 mld86,4 mld83,7 mld86,3 mld
Venituri an/an+3,9 %+1,2 %+24,2 %+7,4 %+0,8 %−11,0 %−3,1 %+3,1 %
Profit net2,3 mld4,3 mld5,8 mld8,4 mld6,4 mld7,7 mld7,0 mld6,7 mld
Profit net an/an−32,9 %+85,0 %+36,3 %+44,7 %−23,8 %+20,0 %−10,0 %−4,4 %
EPS diluat2,845,497,7512,0410,1713,2012,2311,85
EPS diluat an/an−30,6 %+93,3 %+41,2 %+55,4 %−15,5 %+29,8 %−7,3 %−3,1 %
netă %3,2 %5,9 %6,5 %8,8 %6,6 %8,9 %8,3 %7,7 %
Flux de numerar liber5,0 mld2,8 mld9,3 mld8,3 mld6,8 mld6,2 mld7,7 mld7,7 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 30 ian. 2026

Numerar
982,0 mil USD
Datorie financiară
39,8 mld USD
Datorie netă
38,8 mld USD
Capitaluri proprii
-9,9 mld USD
Active totale
54,1 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,08x
ROE
indisponibil
ROA
13,7 %
Marja FCF
8,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
86,4 mld
2025
83,7 mld
2026
86,3 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
57,5 mld
2025
55,8 mld
2026
57,4 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit brut
2024
28,8 mld
2025
27,9 mld
2026
28,9 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2024
15,6 mld
2025
15,7 mld
2026
16,8 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit operațional
2024
11,6 mld
2025
10,5 mld
2026
10,2 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
1,9 mld
2025
2,0 mld
2026
2,2 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

EBITDA
2024
13,5 mld ≈
2025
12,4 mld ≈
2026
12,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2024
10,2 mld
2025
9,2 mld
2026
8,7 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
2,4 mld
2025
2,2 mld
2026
2,1 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Profit net
2024
7,7 mld
2025
7,0 mld
2026
6,7 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

EPS diluat
2024
13,20
2025
12,23
2026
11,85

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
584,0 mil
2025
568,0 mil
2026
560,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2024
4,35
2025
4,55
2026
4,75

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
921,0 mil
2025
1,8 mld
2026
982,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Stocuri
2024
16,9 mld
2025
17,4 mld
2026
17,3 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Active curente
2024
19,1 mld
2025
20,4 mld
2026
21,0 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
17,7 mld
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mai 2024verificat

Fond comercial
2024
311,0 mil
2025
311,0 mil
2026
3,9 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
—
2025
277,0 mil
2026
5,9 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Active totale
2024
41,8 mld
2025
43,1 mld
2026
54,1 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
8,7 mld
2025
9,3 mld
2026
9,8 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
0
2025
2,6 mld
2026
0

SEC (XBRL)· 28 mai 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
35,8 mld
2025
35,3 mld
2026
39,8 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii curente
2024
15,6 mld
2025
18,8 mld
2026
19,5 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Datorii totale
2024
56,8 mld
2025
57,3 mld
2026
64,1 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Capital propriu
2024
-15,1 mld †
2025
-14,2 mld †
2026
-9,9 mld †

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
8,1 mld
2025
9,6 mld
2026
9,9 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
2,0 mld
2025
1,9 mld
2026
2,2 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
6,2 mld ≈
2025
7,7 mld ≈
2026
7,7 mld ≈

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-1,9 mld
2025
-1,7 mld
2026
-12,3 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
-6,7 mld
2025
-7,0 mld
2026
1,6 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2024
2,5 mld
2025
2,6 mld
2026
2,6 mld

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
6,1 mld
2025
4,1 mld
2026
211,0 mil

SEC (XBRL)· 23 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
-3,8 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
-0,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
-3,0 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
-4,4 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR profit net 3 ani
1,1 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
2,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
-3,1 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR EPS 3 ani
5,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
8,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
-0,6 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
33,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja EBITDA
14,0 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja EBIT
11,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Marja FCF
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
13,0 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
29,6 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Rata de distribuire (EPS)
41,0 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Rata de distribuire (FCF)
38,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
-820,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,1x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Lichiditatea rapidă
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
9,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Investiții (capex)
2,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Fluxul de numerar liber
7,0 mld USD
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Conversia profitului în FCF
105,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Conversia EBITDA în numerar
73,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
103 zile
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Zile de plată (DPO)
62 zile
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
128,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
127,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
Capitalizare / profit net TTM
19,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
19,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Randamentul profitului
5,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
1,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
EV/EBITDA
10,1x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
EV/EBIT
12,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
EV/Venit
1,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
P/FCF
18,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Randament FCF
5,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,5 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 59 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

229,38 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 128,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
128,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
19,4x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
10,1x
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026 · bilanț la 31 iul. 2026
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,1 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 31 iul. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 iul. 2026
Data ultimului bilanț: 31 iul. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 25 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 27 aug. 2026
verificat 2850derivat 256

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie64
  • Evaluare71
  • Calitate80
  • Creștere17
  • Randamente61

Interval de valoare estimat

Jos
211,13
USD pe acțiune
Mijloc
237,99
USD pe acțiune
Sus
274,70
USD pe acțiune
Preț: 229,38 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 3,8 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 3,6 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 62,42 – 395,59 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDA211,13 – 274,70 (Mijloc 237,99)
    4 firme folosite · multiplul median 10,5x · quartile 9,3x – 12,1x
    BLDR, FND, HD, TSCO
  • Colegi: P/E283,13 – 395,59 (Mijloc 294,47)
    5 firme folosite · multiplul median 24,9x · quartile 23,9x – 33,4x
    FAST, FND, HD, SHW, TSCO
  • Dividende actualizate (DDM)62,42 – 83,94 (Mijloc 71,60)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail de materiale de construcții (SIC 52xx)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 59/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate7,3 %60 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitate105,4 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-3,8 %0 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere5,2 %35 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,1x80 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x25 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare19,4x83 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare10,1x60 (față de colegi)13 %
Randament FCF · Evaluare5,4 %68 (pe interval fix)10 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,5 %35 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente38,5 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie64/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere17/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate80/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente61/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare71/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

LOWES COMPANIES INC (LOW). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-07-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 86,3 mld USD în 2026; creștere an/an 3,1 %; marjă netă 7,3 %; datorie netă/EBITDA -0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 211,13–274,70 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 237,99 USD, prețul de 229,38 USD lasă un potențial de 3,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 3,6 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 59/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 105,4 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,1x
  • P/E (TTM): 19,4x
  • Rata de distribuire (FCF): 38,5 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -3,8 %
  • Lichiditatea curentă: 1,1x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Retail de materiale de construcții (SIC 52xx) · aceeași diviziune (SIC 2 cifre) · comparată cu 10 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
19,4x
mediana verticalei 29,2x
sub mediană (−33,5 %)
EV/EBITDA
10,1x
mediana verticalei 11,3x
sub mediană (−10,6 %)
P/S
1,4x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+21,3 %)
P/B
—
mediana verticalei 2,2x
ROE
—
mediana verticalei 5,4 %
Marja netă
7,3 %
mediana verticalei 2,7 %
peste mediană (+175,5 %)
Marja EBIT
11,4 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+434,3 %)
Venituri an/an
3,1 %
mediana verticalei 2,3 %
peste mediană (+34,4 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,1x
mediana verticalei -0,1x
sub mediană
Randament dividend
2,1 %
mediana verticalei 2,2 %
la mediană

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
HDThe Home Depot, Inc.354,6 mld24,9104,3 %8,4 %+3,2 %−0 % / +13 %
LOWLowes Companies Inc128,7 mld19,4—7,3 %+3,1 %−4 % / +18 %
SHWThe Sherwin-Williams Company87,8 mld33,463,7 %10,7 %+2,1 %+6 % / +30 %
FASTFastenal Co61,0 mld43,135,3 %15,6 %+8,7 %+32 % / +77 %
TSCOTractor Supply Co19,1 mld10,373,4 %11,9 %+4,3 %−33 % / −10 %
BLDRBuilders Firstsource, Inc.7,5 mld185,91,0 %0,3 %−7,4 %−38 % / −48 %
FNDFloor & Decor Holdings, Inc.5,6 mld23,99,9 %5,1 %+5,1 %−16 % / −42 %
GRWGGrowgeneration Corp.89,6 mil—-17,1 %-10,1 %−14,4 %−2 % / −43 %
JCTCJewett-Cameron Trading Company Ltd.10,1 mil—-43,7 %-20,9 %−12,4 %+17 % / −41 %
IPWiPower Inc.1,9 mil—-66,0 %-58,2 %−68,4 %−100 % / −100 %
ZKHZKH Group Limited——-4,6 %-1,6 %+2,6 %−59 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LOW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
124,26
Randament total -44 % · Pe an -44 %
220,64
Randament total -2 % · Pe an -2 %
333,67
Randament total 48 % · Pe an 48 %
3 ani
101,21
Randament total -52 % · Pe an -22 %
204,00
Randament total -5 % · Pe an -2 %
341,41
Randament total 56 % · Pe an 16 %
5 ani
82,44
Randament total -58 % · Pe an -16 %
188,61
Randament total -8 % · Pe an -2 %
349,34
Randament total 65 % · Pe an 11 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 51,00
  • Marja netă± 35,70
  • Creșterea anuală a veniturilor± 31,85
  • Diluare anuală± 3,00

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 aug. 2026).

Pe scurt

Lowe's este al doilea cel mai mare retailer de îmbunătățiri pentru locuință din lume, cu peste 1.750 de magazine și peste 540 de sucursale care deservesc atât clienții DIY, cât și pe cei profesioniști. Compania a finalizat achiziția Foundation Building Materials și Artisan Design Group, iar vânzările din al doilea trimestru 2026 au crescut la 26,0 miliarde USD 12.

SWOT

Puncte tari

  • Poziția de al doilea cel mai mare retailer de îmbunătățiri pentru locuință, cu o rețea extinsă de magazine și sucursale, oferă scară și acces la clienți.
  • Capacitatea de a genera flux de numerar operațional ridicat permite finanțarea investițiilor și distribuirea de dividende către acționari.
  • Strategia Total Home acoperă atât clienții DIY, cât și pe cei profesioniști, cu o integrare omnicanal care a dat rezultate în creșterea comparabilă.

Puncte slabe

  • Cheltuielile discreționare ale clienților DIY au rămas slabe, iar numărul tranzacțiilor comparabile a scăzut în anul fiscal 2025.
  • Achizițiile recente au adăugat costuri operaționale și amortizări ale activelor necorporale, care au diluat marja operațională.
  • Dependența de condițiile pieței imobiliare face ca cererea să fie greu de prevăzut pe termen scurt.

Oportunități

  • Extinderea segmentului Pro mare prin achizițiile FBM și ADG ar putea deschide noi surse de venit în construcții rezidențiale și comerciale.
  • O eventuală revenire a activității imobiliare ar putea stimula cererea pentru produsele și serviciile companiei.
  • Creșterea serviciilor de instalare și a programelor de fidelizare ar putea îmbunătăți valoarea medie per client.

Amenințări

  • Tarifele vamale și schimbările de politică comercială pot crește costurile de achiziție și pot afecta marjele.
  • Concurența din partea retailerilor online și a rivalilor omnicanal ar putea reduce cota de piață dacă serviciile de livrare nu sunt competitive.
  • Inflația și constrângerile de credit ar putea limita cheltuielile consumatorilor pentru proiecte de locuință.

Riscuri

  • Adaptarea la comportamentul cliențilorridicat

    Dacă Lowe's nu reușește să identifice și să răspundă schimbărilor de comportament și demografie, ar putea pierde cota de piață, mai ales în fața concurenților eficienți din punct de vedere al costurilor.

  • Competiția online și de livrareridicat

    Concurenții online oferă livrare rapidă și prețuri transparente, iar lipsa unor capacități competitive de livrare ar putea afecta vânzările.

  • Costurile forței de muncămediu

    Piața competitivă a muncii și presiunea salarială pot crește costurile, iar sindicalizarea la FBM ar putea modifica modul de operare.

  • Reputația și imaginea publicămediu

    Criticile din mass-media sau campaniile negative din social media ar putea afecta încrederea clienților, a furnizorilor și a angajaților.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea FBM și ADG ar putea întâmpina dificultăți operaționale și de cost, iar amortizările din achiziții continuă să apese asupra rezultatelor.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea constantă a vânzărilor către clienții Pro, a canalelor online și a serviciilor de instalare ar putea susține o revenire a rezultatelor dacă piața imobiliară se redresează.
  • Poziția de lider ca al doilea cel mai mare retailer de îmbunătățiri din lume oferă avantaje de scară în achiziții și logistică.
  • Angajamentul față de returnarea capitalului către acționari, prin dividende și programe de răscumpărare, este un element pe care investitorii îl pot urmări.

Ce ar strica teza

  • Dacă cheltuielile discreționare DIY rămân slabe, creșterea comparabilă ar putea rămâne aproape de zero.
  • Tarifele și schimbările de politică comercială ar putea reduce marjele, mai ales dacă rambursările nu se repetă.
  • Achizițiile recente aduc amortizări și costuri operaționale care ar putea diminua rentabilitatea în perioada următoare.

De urmărit

  • Evoluția vânzărilor comparabile și a segmentului DIYQ3 2026
  • Actualizarea prognozei pentru anul fiscal 2026 privind vânzările și EPS2026
  • Efectul tarifelor și al eventualelor rambursări suplimentare în a doua jumătate a anuluiQ4 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 19 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (27 aug. 2026).

Afacerea

Lowe's Companies, Inc. este un retailer omnicanal de îmbunătățiri pentru locuință, listat la NYSE sub simbolul LOW, cu sediul în Mooresville, Carolina de Nord 12. Strategia sa Total Home se concentrează pe penetrarea segmentului Pro, accelerarea vânzărilor online, extinderea serviciilor de instalare, crearea unui ecosistem de loialitate și creșterea productivității spațiului comercial 1. Vânzările nete au fost de 86,3 miliarde USD în anul fiscal 2025, în creștere cu 3,1% 1.

Segmente

Sucursale pentru clienți Pro

Rețeaua de sucursale, care depășește 540 de locații în Statele Unite și Canada, se adresează clienților profesioniști mari și se ocupă de livrarea și instalarea materialelor de construcție 1. Achizițiile FBM și ADG au extins această activitate către segmentul rezidențial și comercial 12.

Canale online și servicii de instalare

Vânzările online au crescut cu 15,7% în al doilea trimestru 2026, iar serviciile de instalare sunt furnizate prin contractori independenți și un model terț 12. Aceste canale susțin strategia de creștere, deși nu au compensat complet presiunea din segmentul DIY 2.

Tendințe

  • Creșterea segmentului Provânt din spate

    Vânzările către clienții profesioniști au susținut creșterea comparabilă, iar achizițiile recente extind oferta către clienții Pro mari 12. Dacă această tendință se menține, ar putea compensa slăbiciunea din segmentul DIY.

  • Vânzări online în creșteremixt

    Canalele online și omnicanal sunt tot mai importante, iar clienții compară prețurile în timp real cu instrumente digitale 12. Investițiile în livrare rapidă sunt costisitoare, dar susțin cota de piață.

  • Presiune asupra cheltuielilor DIYvânt din față

    Cheltuielile discreționare ale clienților individuali au rămas sub presiune, potrivit comunicatului din august 2026 2. Dacă condițiile macroeconomice nu se îmbunătățesc, volumul vânzărilor DIY ar putea rămâne slab.

  • Tarife vamale și rambursărimixt

    Politica comercială și tarifele pot afecta costurile de achiziție, iar rambursările IEEPA au influențat rezultatele trimestrului doi 2026 12. Compania a exclus rambursările suplimentare posibile din a doua jumătate a anului din prognoză 2.

Poziția concurențială

Lowe's concurează cu lanțuri naționale și regionale de depozite pentru îmbunătățiri, cu magazine de ferărie, cu retailerii generali, cu cluburile de vânzare cu ridicata și cu retailerii online 1. Factorii cheie sunt amplasarea magazinelor, sortimentul, prețurile, nivelul stocurilor și capacitățile omnicanal 1.

  • The Home DepotHD

    Principalul rival din categoria depozitelor de îmbunătățiri pentru locuință, menționat ca lanț național concurent în piața din Statele Unite.

  • Retailerii online și omnicanal

    Comercianți online care oferă livrare rapidă și prețuri comparabile, descriși în sursă ca o presiune competitivă în creștere.

  • Lanțurile de ferărie și magazinele specializate

    Magazine tradiționale de ferărie, instalații sanitare și electrice care concurează pe categorii specifice de produse.

  • Distribuitorii de materiale de construcție

    Distribuitori cu care concurează în segmentul profesional, inclusiv prin achizițiile recente din zona de materiale de construcție.

Știri și depuneri

Din presă

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-01-30 · SEC / Lowe's Companies, Inc. · 23 mar. 2026
  2. [2] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Lowe's Companies, Inc. · 19 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.