olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Lulu's Fashion Lounge Holdings, Inc. LVLU

Retail-Catalog & Mail-Order Houses · SIC 5961 · Verticală: Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961)

10,80USD−3,66 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Lulus este un brand de îmbrăcăminte feminină născut digital, orientat spre femeile din generațiile Z și Millennial, care vinde rochii de eveniment și articole de modă la prețuri accesibile. În 2026 compania trece printr-o restructurare: vânzările scad, dar marja brută și profitabilitatea ajustată cresc, iar conducerea analizează opțiuni strategice, inclusiv o posibilă tranzacție. Pentru trimestrul al doilea al lui 2026, venitul net a fost de 67,8 milioane USD, cu 17% mai mic decât în anul precedent.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Lulu's Fashion Lounge Holdings, Inc. (LVLU) costa 10,80 USD (−3,66 % într-o zi), cu capitalizare 31,0 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,63, interval pe 52 de săptămâni 4,37–26,16 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 67,8 mil USD (−16,8 % an/an), profit net de -1,5 mil USD, EPS diluat -0,52 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
31,0 mil USD
acțiuni la 07 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -2,94 · TTM până la 28 iun. 2026
E/P (TTM)
-27,23 %
TTM până la 28 iun. 2026
Randament dividend
0,00 %
DPS 12 luni 0,00
Beta (2 ani)
0,63
Volatilitate (1 an) 124 %
Interval 52 săpt.
4,3726,16

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
44,0
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
9,11 – 14,65
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 46,7 %
SMA 50 / 200
11,79 / 12,54
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,41 / -0,33
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−12,9 %−1,1 %−11,8 pp—
3 luni−39,6 %−0,5 %−39,2 pp—
6 luni+4,9 %+4,4 %+0,5 pp—
De la început de an+106,9 %+12,3 %+94,6 pp—
1 an+140,0 %+13,5 %+126,5 pp−2,6 %
3 ani−66,4 %+76,4 %−142,8 pp+16,0 %
5 aniindisponibil+63,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−72,5 %
23 ian. 2026 → 17 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,9 %
03 iun. 2022 → 30 iul. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 28 iun. 2026

Venituri
67,8 mil USD
−16,8 % an/an
Profit net
-1,5 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,52
indisponibil an/an
netă / operațională
-2,2 % / -1,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri80,5 mil66,1 mil64,2 mil81,5 mil73,6 mil63,0 mil57,5 mil67,8 mil
Costul vânzărilor49,9 mil41,1 mil38,3 mil44,6 mil42,2 mil35,1 mil31,6 mil34,9 mil
Profit brut30,6 mil25,1 mil25,8 mil36,9 mil31,4 mil27,9 mil25,9 mil33,0 mil
Profit operațional-6,8 mil-34,9 mil-8,1 mil-2,6 mil-1,9 mil39,0 mii-3,5 mil-1,2 mil
Amortizare și depreciere1,4 mil ≈1,4 mil1,4 mil1,3 mil ≈1,3 mil ≈1,2 mil1,1 mil1,0 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile305,0 mii313,0 mii577,0 mii856,0 mii544,0 mii487,0 mii394,0 mii302,0 mii
Profit înainte de impozit-6,9 mil-35,3 mil-8,1 mil-2,9 mil-2,3 mil-256,0 mii-3,9 mil-1,5 mil
Impozit pe profit11,0 mii-3,4 mil-74,0 mii62,0 mii53,0 mii147,4 mii193,0 mii-9,0 mii
Profit net-6,9 mil-31,9 mil-8,0 mil-3,0 mil-2,3 mil-403,0 mii-4,1 mil-1,5 mil
EPS diluat-2,47-11,44 ≈-2,86-1,08-0,84-0,14 ≈-1,44-0,52
Flux de numerar operațional-5,5 mil ≈-2,5 mil8,3 mil-1,4 mil ≈-1,8 mil ≈-3,8 mil6,9 mil586,0 mii ≈
Investiții (capex)386,0 mii ≈29,0 mii140,0 mii136,0 mii ≈32,0 mii ≈42,0 mii46,0 mii86,0 mii ≈
Răscumpărări de acțiuni189,0 mii ≈220,0 mii239,0 mii503,0 mii ≈144,0 mii ≈0——

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu201920212022202320242025
Venituri369,6 mil248,7 mil375,6 mil355,2 mil315,9 mil282,3 mil
Venituri an/anindisponibilindisponibil+51,1 %−5,4 %−11,1 %−10,6 %
Profit net-469,0 mii-19,3 mil2,0 mil-19,3 mil-55,3 mil-13,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil−1.045,4 %indisponibilindisponibil
EPS diluat-0,03-1,13-6,08-7,27-20,00-4,90
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-0,1 %-7,8 %0,5 %-5,4 %-17,5 %-4,9 %
Flux de numerar liber9,7 mil4,2 mil25,4 mil13,5 mil1,3 mil1,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 28 dec. 2025

Numerar
2,7 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
3,0 mil USD
Active totale
89,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,58x
ROE
-167,4 %
ROA
-13,9 %
Marja FCF
0,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
355,2 mil
2024
315,9 mil
2025
282,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
206,9 mil
2024
185,6 mil
2025
160,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
148,2 mil
2024
130,2 mil
2025
122,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-20,2 mil
2024
-52,4 mil
2025
-12,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
4,8 mil
2024
5,5 mil
2025
5,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-15,4 mil ≈
2024
-46,9 mil ≈
2025
-7,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,7 mil
2024
1,3 mil
2025
2,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
-21,0 mil
2024
-53,0 mil
2025
-13,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-1,7 mil
2024
2,3 mil
2025
188,4 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-19,3 mil
2024
-55,3 mil
2025
-13,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-7,27
2024
-20,00
2025
-4,90

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
2,7 mil
2024
2,8 mil
2025
2,8 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,00
2025
0,00

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,5 mil
2024
4,5 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
3,5 mil
2024
2,2 mil
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
35,5 mil
2024
34,0 mil
2025
32,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active curente
2023
52,5 mil
2024
51,5 mil
2025
43,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
4,7 mil
2024
3,6 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
35,4 mil
2024
7,1 mil
2025
7,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,3 mil
2024
2,8 mil
2025
2,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active totale
2023
149,4 mil
2024
108,2 mil
2025
89,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
8,9 mil
2024
11,0 mil
2025
8,3 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 16 dec. 2021verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat

Datorii curente
2023
61,9 mil
2024
74,3 mil
2025
75,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
88,5 mil
2024
94,8 mil
2025
86,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
61,0 mil †
2024
13,4 mil †
2025
3,0 mil †

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
15,4 mil
2024
2,6 mil
2025
1,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,9 mil
2024
1,3 mil
2025
350,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
13,5 mil ≈
2024
1,3 mil ≈
2025
1,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-4,0 mil
2024
-2,9 mil
2025
-2,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-19,1 mil
2024
2,2 mil
2025
-1,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
—
2024
496,0 mii
2025
886,0 mii

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-10,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-9,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
-20,9 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
45,1 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja EBITDA
-0,8 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja EBIT
-2,5 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja netă
-3,2 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Marja FCF
0,6 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Randamente

ROE
-602,9 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
ROA
-8,8 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
-87,5 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
date insuficiente
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
-3,9x
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
0,2x
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Investiții (capex)
206,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
1,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
4 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
84 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
30 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
58 zile
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
31,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-27,2 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
0,1x
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
18,3x
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Randament FCF
5,5 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,9 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

10,80 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 31,0 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
31,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 28 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-602,9 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026 · bilanț la 28 iun. 2026
Marja netă
-3,2 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
-10,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,0 %
calculat olivLawTTM până la 28 iun. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 28 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 28 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 07 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 12 aug. 2026
verificat 896derivat 67

Scorul pe grupe

40 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-3,2 %36 (față de colegi)16 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere-9,1 %0 (pe interval fix)21 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie-3,9x0 (pe interval fix)16 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)11 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare5,5 %68 (pe interval fix)21 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,9 %41 (pe interval fix)16 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial36/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial41/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial68/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Lulu’s Fashion Lounge Holdings, Inc. (LVLU). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-28.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 282,3 mil USD în 2025; creștere an/an -10,6 %; marjă netă -3,2 %; ROE -602,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 39,6 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -9,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: -3,9x
  • Lichiditatea curentă: 0,5x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 28 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 21,8x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 11,3x
P/S
0,1x
mediana verticalei 0,4x
sub mediană (−71,8 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,9x
ROE
-602,9 %
mediana verticalei -6,3 %
sub mediană
Marja netă
-3,2 %
mediana verticalei -0,6 %
sub mediană
Marja EBIT
-2,5 %
mediana verticalei 0,6 %
sub mediană (−548,3 %)
Venituri an/an
-10,6 %
mediana verticalei 6,3 %
sub mediană (−268,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei -0,0x
Randament dividend
0,0 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−100,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMZNAmazon.com, Inc.2.876,6 mld21,527,4 %16,9 %+12,4 %+14 % / +82 %
CDWCdw Corp21,1 mld19,742,5 %4,5 %+6,8 %+17 % / −20 %
NSITInsight Enterprises, Inc.5,2 mld25,713,1 %2,5 %−5,2 %+103 % / +16 %
JMIAJumia Technologies AG1,3 mld—-108,9 %-32,6 %+12,8 %−57 % / +60 %
BZUNBaozun Inc.597,0 mil—-6,6 %-2,4 %+10,2 %+21 % / +16 %
LITBLightInTheBox Holding Co., Ltd.590,4 mil68,0—3,7 %−12,1 %+42 % / −63 %
GCTGigacloud Technology Inc539,8 mil13,732,3 %10,6 %+11,1 %+56 % / +495 %
HNSTThe Honest Company, Inc.476,3 mil—-6,9 %-3,6 %−1,9 %+65 % / +86 %
TDUPThredUp Inc.290,9 mil—-39,2 %-6,9 %+19,5 %−71 % / +12 %
DIBS1stdibs.com, Inc.186,9 mil—-9,2 %-8,5 %+1,5 %−3 % / +30 %
NXHNeighborhood Intelligence, Inc.163,0 mil—-47,0 %-7,1 %−25,1 %−72 % / −91 %
AKAa.k.a. Brands Holding Corp.116,0 mil—-29,5 %-4,8 %+4,4 %−26 % / +9 %
SFIXStitch Fix, Inc.79,5 mil—-6,3 %-0,9 %+6,4 %−31 % / −21 %
HOURHour Loop, Inc.53,9 mil37,021,8 %1,1 %+3,0 %−28 % / +3 %
GROVGrove Collaborative Holdings, Inc.47,4 mil——-4,1 %−14,6 %−19 % / −44 %
LVLULulu’s Fashion Lounge Holdings, Inc.31,0 mil—-602,9 %-3,2 %−10,6 %+140 % / −66 %
UZXLinkage Global Inc21,7 mil—-63,1 %-144,5 %−50,5 %−98 % / indisponibil
GIFTGiftify, Inc.21,1 mil—-36,2 %-8,8 %−6,5 %−47 % / −85 %
CHWYChewy, Inc.2,3 mii35,372,0 %2,1 %+6,2 %−33 % / +34 %
QVCGQVC Group, Inc.8—-6,3 %-0,2 %−7,8 %indisponibil / indisponibil
CPNGCoupang, Inc.——-36,0 %-3,8 %+14,1 %−39 % / +12 %
BWMXBetterware De Mexico, S.a.p.i. De C.v——54,1 %5,0 %+8,4 %+19 % / +22 %
DDLDingdong (Cayman) Limited——25,7 %1,0 %+10,2 %+10 % / −11 %
HEPSD-MARKET Electronic Services & Trading——-39,7 %-2,8 %+11,1 %+19 % / +100 %
VIPSVipshop Holdings Limited—1,418,3 %6,8 %+2,0 %−30 % / −14 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LVLU din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Lulus este un brand de îmbrăcăminte feminină născut digital, orientat spre femeile din generațiile Z și Millennial, care vinde rochii de eveniment și articole de modă la prețuri accesibile. În 2026 compania trece printr-o restructurare: vânzările scad, dar marja brută și profitabilitatea ajustată cresc, iar conducerea analizează opțiuni strategice, inclusiv o posibilă tranzacție. Pentru trimestrul al doilea al lui 2026, venitul net a fost de 67,8 milioane USD, cu 17% mai mic decât în anul precedent 3.

    SWOT

    Puncte tari

    • Brand digital cu o bază mare de recenzii și date despre clienți, ceea ce susține personalizarea și reaprovizionarea rapidă 1.
    • Marjă brută în creștere și stocuri mai mici, semne că restructurarea produce rezultate 3.
    • Control integrat asupra lanțului de valoare, de la produs la servicii pentru clienți 1.

    Puncte slabe

    • Scăderea numărului de clienți activi și a comenzilor afectează volumul vânzărilor 13.
    • Capitalul propriu este negativ la sfârșitul trimestrului al doilea 2026, iar compania depinde de linii de credit și de finanțare prin acțiuni 23.
    • Dependența de publicitate pe platforme terțe face costurile de achiziție a clienților sensibile la schimbările de algoritm 1.

    Oportunități

    • Extinderea en-gros ar putea aduce clienți noi fără investiții mari în magazine 1.
    • Piețele internaționale oferă potențial de creștere, dacă experiența de cumpărare este localizată 1.
    • O eventuală tranzacție strategică, analizată de comitetul special, ar putea genera valoare pentru acționari 2.

    Amenințări

    • Concurența puternică din modă online și schimbările din căutarea AI pot reduce traficul 1.
    • Diluarea acționarilor prin emisiuni de acțiuni în cadrul liniilor de finanțare ar putea afecta investitorii actuali 2.
    • Cererea discreționară poate scădea din cauza inflației și a tarifelor, cu efect asupra vânzărilor 13.

    Riscuri

    • Scăderea clienților activiridicat

      Numărul de clienți activi a scăzut în 2025 și a continuat să scadă în 2026, ceea ce ar putea reduce vânzările dacă tendința persistă 13.

    • Capitalul propriu negativridicat

      Capitalul propriu s-a făcut negativ, iar compania a primit notificări Nasdaq privind conformitatea; a revenit la conformitate, dar riscul rămâne 23.

    • Diluare prin finanțaremediu

      Liniile de vânzare de acțiuni ar putea duce la emisiuni noi care diluează acționarii existenți 2.

    • Dependența de platforme terțemediu

      Schimbările de algoritm sau de politici ale platformelor de publicitate pot crește costul de achiziție a clienților 1.

    • Sezonalitate și cerere fluctuantăscăzut

      Veniturile sunt concentrate în trimestrul al doilea, iar o cerere slabă în acea perioadă ar avea impact mare asupra anului 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Marja brută a crescut semnificativ și compania a raportat Adjusted EBITDA pozitiv, ceea ce ar putea indica o revenire dacă disciplina se menține 3.
    • Vânzările en-gros au crescut rapid, iar parteneriatele cu retaileri mari ar putea extinde baza de clienți 13.
    • Opțiunile strategice analizate de comitetul special ar putea aduce valoare suplimentară acționarilor 2.

    Ce ar strica teza

    • Veniturile continuă să scadă și numărul de clienți activi este în declin, ceea ce ar putea afecta perspectiva pe termen lung 3.
    • Capitalul propriu negativ și nevoia de finanțare prin acțiuni ar putea diluează acționarii 23.
    • Mediul macroeconomic incert și concurența online ar putea împiedica o revenire a cererii 13.

    De urmărit

    • Evoluția numărului de clienți activi și a veniturilorQ3 2026
    • Utilizarea liniilor de vânzare de acțiuni și eventuala diluare2026
    • Rezultatul analizei comitetului special privind opțiunile strategice2026
    • Realizarea obiectivelor din ghidajul pentru 2026 privind Adjusted EBITDAnext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Lulus vinde prin site-ul www.lulus.com și prin aplicația mobilă, cu un model direct către consumator, bazat pe un ciclu de creație « test, learn, and reorder » care aduce produse noi aproape în fiecare zi lucrătoare 1. Compania își definește clientela activă ca fiind persoanele care au cumpărat cel puțin o dată în ultimele 12 luni; la 28 decembrie 2025 erau 2,3 milioane de clienți activi 1. Compania colaborează cu aproximativ 250 de furnizori și a livrat mărfuri în circa 150 de țări, deși majoritatea cererii provine din Statele Unite 1.

    Din punct de vedere al structurii, Lulus își controlează integral lanțul de valoare, de la marcă și produs până la marketing, distribuție și serviciul clienți 1. Tehnologia proprietară, inclusiv un sistem de reaprovizionare bazat pe date și instrumente de inteligență artificială, susține personalizarea și eficiența operațională 1.

    Compania începe și o extindere prin canale en-gros: din 2026 produsele sunt disponibile în toate magazinele Nordstrom din SUA, iar vânzările en-gros au crescut mult față de anul anterior, deși rămân o parte mică din activitate 13.

    Segmente

    Vânzare directă prin canale digitale

    Canalul principal este vânzarea directă online, prin site și aplicația mobilă, către femeile din generațiile Z și Millennial. Strategia se bazează pe recenzii proprii, consultanți de stil și un program de loialitate 1.

    Vânzare en-gros

    Canalul en-gros include parteneriate cu magazine departamentale și retaileri precum Dillard’s, Urban Outfitters și Amazon. Veniturile din acest canal au crescut rapid, dar rămân o parte mai mică din total 13.

    Servicii de nuntă și eveniment

    Serviciile de tip concierge pentru mirese și stiliștii personali susțin categoria rochiilor de eveniment, care este un punct de diferențiere al mărcii și determină o parte importantă din cererea de primăvară și vară 1.

    Piața în context

    Piața de îmbrăcăminte, încălțăminte și accesorii pentru femei este mare, fragmentată și foarte competitivă, cu concurenți tradiționali și comercianți online care vând și mărci proprii 1. Sezonalitatea este moderată: trimestrul al doilea este de obicei cel mai puternic, datorită cererii pentru rochii de eveniment 1.

    Cererea depinde de consumul discreționar și de încrederea consumatorilor, care sunt afectate de inflație, dobânzi și tarife; compania a răspuns cu ajustări de prețuri și promoții 13.

    Tendințe

    • Schimbarea comportamentului de căutarevânt din față

      Căutările se mută tot mai mult spre platforme cu inteligență artificială, ceea ce ar putea reduce traficul organic către site dacă compania nu se adaptează 1.

    • Restructurare și disciplină a stocurilormixt

      Compania a redus stocurile și a realiniat asortimentul, ceea ce a ajutat marja, deși a afectat volumul vânzărilor 3.

    • Expansiune en-grosvânt din spate

      Parteneriatele cu retaileri mari ar putea aduce clienți noi și notorietate, dacă acestea se mențin pe termen lung 13.

    • Presiune macroeconomicăvânt din față

      Tarifele, inflația și încrederea scăzută a consumatorilor pot reduce cererea de articole de modă, mai ales pentru clientele tinere 13.

    Poziția concurențială

    Concurența include branduri tradiționale, retaileri cu magazine fizice și platforme online care funcționează ca magazine universale, precum și branduri digitale similare 1. Lulus susține că este un brand născut digital cu o comunitate fidelă, dar nu poate garanta că își va menține poziția 1.

    • NordstromJWN

      Retailer cu magazine fizice și online, care vinde și Lulus în magazinele sale din SUA începând cu 2026 1.

    • Dillard’sDDS

      Lanț de magazine departamentale, partener en-gros al companiei 1.

    • Urban OutfittersURBN

      Retailer de modă tânără care apare ca partener en-gros în strategia companiei 1.

    • AmazonAMZN

      Platformă de comerț electronic care este atât canal de vânzare, cât și concurent în categoria de modă online 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-28 · SEC / Lulu's Fashion Lounge Holdings, Inc. · 30 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / Lulu's Fashion Lounge Holdings, Inc. · 12 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Lulu's Fashion Lounge Holdings, Inc. · 12 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.