olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

CDW Corporation CDW

Retail-Catalog & Mail-Order Houses · SIC 5961 · Verticală: Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961)

149,77USD−0,54 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

CDW este un furnizor multibrand de soluții IT pentru companii, guverne, instituții de educație și sănătate din SUA, Regatul Unit și Canada, care combină hardware, software și servicii integrate. Pentru compania aflată în atenția publică, cifra de afaceri din exercițiul 2025 a ajuns la 22424.1 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 vânzările au crescut cu 10.0 la sută, pe fondul investițiilor în infrastructură, cloud și AI.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea CDW Corporation (CDW) costa 149,77 USD (−0,54 % într-o zi), cu capitalizare 18,7 mld USD, P/E 18,0 pe un EPS diluat de 8,32 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,68 %, beta 1,02, interval pe 52 de săptămâni 99,30–165,20 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 6,6 mld USD (+10,0 % an/an), profit net de 274,4 mil USD (+1,2 % an/an), EPS diluat 2,15 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
18,7 mld USD
acțiuni la 31 iul. 2026
P/E (TTM)
18,0
EPS diluat TTM 8,32 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,56 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
1,68 %
DPS 12 luni 2,52
Beta (2 ani)
1,02
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
99,30165,20

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
47,4
neutru
Bollinger (20, 2)
136,89 – 170,30
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,39 · lățimea benzii 21,8 %
SMA 50 / 200
147,69 / 133,32
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
3,41 / 4,36
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+12,4 %−2,0 %+14,4 pp—
3 luni−2,7 %−2,2 %−0,6 pp—
6 luni+9,5 %+4,3 %+5,2 pp—
De la început de an+10,0 %+10,6 %−0,6 pp—
1 an−3,3 %+10,5 %−13,7 pp−2,6 %
3 ani−28,5 %+73,7 %−102,2 pp+16,0 %
5 ani−19,0 %+61,7 %−80,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,7 %
11 dec. 2025 → 12 mai 2026
Scădere maximă (5 ani)
−61,5 %
27 mar. 2024 → 12 mai 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−4,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
6,6 mld USD
+10,0 % an/an
Profit net
274,4 mil USD
+1,2 % an/an
EPS diluat
2,15
+4,9 % an/an
netă / operațională
4,2 % / 6,5 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri5,5 mld5,2 mld5,2 mld6,0 mld5,7 mld5,5 mld5,7 mld6,6 mld
Costul vânzărilor4,3 mld4,0 mld4,1 mld4,7 mld4,5 mld4,3 mld4,5 mld5,3 mld
Profit brut1,2 mld1,2 mld1,1 mld1,2 mld1,3 mld1,3 mld1,2 mld1,3 mld
Cheltuieli generale și de vânzare719,1 mil746,7 mil760,9 mil821,0 mil812,2 mil823,7 mil814,0 mil891,2 mil
Profit operațional481,6 mil408,6 mil361,4 mil420,2 mil443,3 mil430,7 mil376,0 mil428,6 mil
Amortizare și depreciere69,1 mil69,5 mil74,9 mil73,3 mil73,3 mil74,1 mil74,9 mil75,3 mil
Profit înainte de impozit427,6 mil351,5 mil304,0 mil364,9 mil389,4 mil369,1 mil319,0 mil372,9 mil
Impozit pe profit111,2 mil87,3 mil79,1 mil93,7 mil98,4 mil89,6 mil83,6 mil98,5 mil
Profit net316,4 mil264,2 mil224,9 mil271,2 mil291,0 mil279,5 mil235,4 mil274,4 mil
EPS diluat2,341,97 ≈1,692,052,212,14 ≈1,822,15
Flux de numerar operațional342,1 mil ≈345,3 mil287,2 mil155,9 mil ≈328,3 mil ≈433,8 mil274,8 mil-55,1 mil ≈
Investiții (capex)33,6 mil ≈28,6 mil26,9 mil22,5 mil ≈29,8 mil ≈37,9 mil26,4 mil27,5 mil ≈
Dividende plătite82,7 mil ≈83,1 mil82,8 mil82,3 mil ≈81,8 mil ≈81,7 mil81,1 mil79,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni100,0 mil ≈146,0 mil200,1 mil150,0 mil ≈149,9 mil ≈153,0 mil201,0 mil343,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 14 din propriul istoric de 43 trimestre (min 14,7, mediană 22,2, max 31,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri16,2 mld18,0 mld18,5 mld20,8 mld23,7 mld21,4 mld21,0 mld22,4 mld
Venituri an/an+9,5 %+11,0 %+2,4 %+12,7 %+14,1 %−10,0 %−1,8 %+6,8 %
Profit net643,0 mil736,8 mil788,5 mil988,6 mil1,1 mld1,1 mld1,1 mld1,1 mld
Profit net an/an+22,9 %+14,6 %+7,0 %+25,4 %+12,7 %−0,9 %−2,4 %−1,0 %
EPS diluat4,194,995,457,048,138,107,978,08
EPS diluat an/an+26,6 %+19,1 %+9,2 %+29,2 %+15,5 %−0,4 %−1,6 %+1,4 %
netă %4,0 %4,1 %4,3 %4,7 %4,7 %5,2 %5,1 %4,8 %
Flux de numerar liber819,8 mil790,9 mil1,2 mld684,6 mil1,2 mld1,5 mld1,2 mld1,1 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
618,7 mil USD
Datorie financiară
5,6 mld USD
Datorie netă
5,0 mld USD
Capitaluri proprii
2,6 mld USD
Active totale
16,0 mld USD
Datorie / capitaluri
2,16x
Lichiditate curentă
1,18x
ROE
43,0 %
ROA
6,9 %
Marja FCF
4,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
21,4 mld
2024
21,0 mld
2025
22,4 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
16,7 mld
2024
16,4 mld
2025
17,6 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
4,7 mld
2024
4,6 mld
2025
4,9 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
3,0 mld
2024
3,0 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
1,7 mld
2024
1,7 mld
2025
1,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
270,7 mil
2024
275,3 mil
2025
295,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
2,0 mld ≈
2024
1,9 mld ≈
2025
2,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
1,5 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
345,9 mil
2024
357,6 mil
2025
360,8 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Profit net
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
8,10
2024
7,97
2025
8,08

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
136,3 mil
2024
135,2 mil
2025
132,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
2,39
2024
2,49
2025
2,51

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
588,7 mil
2024
503,5 mil
2025
618,7 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
4,6 mld
2024
5,1 mld
2025
6,3 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
668,1 mil
2024
605,3 mil
2025
563,4 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active curente
2023
6,7 mld
2024
7,4 mld
2025
8,5 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
195,5 mil
2024
192,0 mil
2025
171,5 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
4,4 mld
2024
4,6 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Active totale
2023
13,3 mld
2024
14,7 mld
2025
16,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
613,1 mil
2024
235,8 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,0 mld
2024
5,6 mld
2025
4,6 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
5,4 mld
2024
5,5 mld
2025
7,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,0 mld †
2024
2,4 mld †
2025
2,6 mld †

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,6 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
148,2 mil
2024
122,6 mil
2025
117,1 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
1,5 mld ≈
2024
1,2 mld ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-229,6 mil
2024
-659,2 mil
2025
70,2 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,1 mld
2024
-686,9 mil
2025
-1,2 mld

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
321,5 mil
2024
332,1 mil
2025
328,6 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
500,0 mil
2024
500,0 mil
2025
653,0 mil

SEC (XBRL)· 20 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-1,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
4,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
0,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-1,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-1,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
6,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
1,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-0,2 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
8,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
-5,8 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
21,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
7,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
44,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
18,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
30,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (FCF)
37,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
5,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
2,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
981,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
121,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
860,2 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
79,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia EBITDA în numerar
49,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
101 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de stoc (DIO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
18,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
24,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
17,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
7,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
0,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
12,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
14,4x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
1,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
21,8x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randament FCF
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
6,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 48 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

149,77 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 18,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
18,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,0x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
7,7x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
12,2x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
44,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 iul. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 2699derivat 211

Scorul pe grupe

  • Evaluare57
  • Randamente94
  • Calitate71
  • Bilanț și datorie18
  • Creștere0

Interval de valoare estimat

Jos
141,26
USD pe acțiune
Mijloc
181,26
USD pe acțiune
Sus
205,15
USD pe acțiune
Preț: 149,77 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 21,0 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 17,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 32,92 – 253,87 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/EBITDA153,34 – 205,15 (Mijloc 199,73)
    3 firme folosite · multiplul median 15,4x · quartile 12,5x – 15,7x
    AMZN, BZUN, NSIT
  • Colegi: P/E141,26 – 253,87 (Mijloc 181,26)
    7 firme folosite · multiplul median 21,8x · quartile 17,0x – 30,5x
    AMZN, CHWY, GCT, HOUR, NSIT, RVLV, VIPS
  • Dividende actualizate (DDM)32,92 – 44,27 (Mijloc 37,76)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 48/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate16,1 %67 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate4,6 %79 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate79,6 %71 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-1,9 %0 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-0,2 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie2,8x13 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x31 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare18,0x75 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare12,2x40 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare4,6 %57 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente6,3 %89 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente37,7 %100 (pe interval fix)4 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie18/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate71/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente94/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare57/100 · 3/3 factori cu valoare

Memo

CDW CORP (CDW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 22,4 mld USD în 2025; creștere an/an 6,8 %; marjă netă 4,6 %; ROE 44,0 %; datorie netă/EBITDA 2,8x.

Intervalul de valoare estimat este 141,26–205,15 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 181,26 USD, prețul de 149,77 USD lasă un potențial de 21,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 17,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 4,6 %
  • Conversia profitului în FCF: 79,6 %
  • P/E (TTM): 18,0x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 6,3 %
  • Rata de distribuire (FCF): 37,7 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -1,9 %
  • CAGR EPS 3 ani: -0,2 %
  • Datorie netă / EBITDA: 2,8x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Acoperirea dobânzilor.

Față de mediana verticalei

Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 28 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
18,0x
mediana verticalei 23,7x
sub mediană (−24,2 %)
EV/EBITDA
12,2x
mediana verticalei 9,5x
peste mediană (+28,4 %)
P/S
0,8x
mediana verticalei 0,4x
peste mediană (+116,4 %)
P/B
7,7x
mediana verticalei 1,3x
peste mediană (+476,8 %)
ROE
44,0 %
mediana verticalei -6,3 %
peste mediană
Marja netă
4,6 %
mediana verticalei -1,7 %
peste mediană
Marja EBIT
7,1 %
mediana verticalei 0,5 %
peste mediană (+1.221,4 %)
Venituri an/an
6,8 %
mediana verticalei 5,7 %
peste mediană (+19,6 %)
Datorie netă/EBITDA
2,8x
mediana verticalei -0,4x
peste mediană
Randament dividend
1,7 %
mediana verticalei 5,0 %
sub mediană (−66,4 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMZNAmazon.com, Inc.2.710,7 mld20,327,4 %16,9 %+12,4 %+7 % / +72 %
CDWCdw Corp18,7 mld18,044,0 %4,6 %+6,8 %−3 % / −28 %
NSITInsight Enterprises, Inc.5,2 mld25,713,1 %2,5 %−5,2 %+103 % / +16 %
JMIAJumia Technologies AG1,3 mld—-108,9 %-32,6 %+12,8 %−57 % / +60 %
BZUNBaozun Inc.597,0 mil—-6,6 %-2,4 %+10,2 %+21 % / +16 %
LITBLightInTheBox Holding Co., Ltd.590,4 mil68,0—3,7 %−12,1 %+42 % / −63 %
GCTGigacloud Technology Inc539,8 mil13,732,3 %10,6 %+11,1 %+56 % / +495 %
HNSTThe Honest Company, Inc.476,3 mil—-6,9 %-3,6 %−1,9 %+65 % / +86 %
TDUPThredUp Inc.287,5 mil—-36,8 %-6,6 %+19,5 %−71 % / +12 %
DIBS1stdibs.com, Inc.186,9 mil—-9,2 %-8,5 %+1,5 %−3 % / +30 %
NXHNeighborhood Intelligence, Inc.163,0 mil—-47,0 %-7,1 %−25,1 %−72 % / −91 %
AKAa.k.a. Brands Holding Corp.115,3 mil—-25,5 %-4,4 %+4,4 %−26 % / +9 %
SFIXStitch Fix, Inc.79,5 mil—-6,3 %-0,9 %+6,4 %−31 % / −21 %
HOURHour Loop, Inc.53,9 mil37,021,8 %1,1 %+3,0 %−28 % / +3 %
GROVGrove Collaborative Holdings, Inc.47,4 mil——-4,1 %−14,6 %−19 % / −44 %
LVLULulu’s Fashion Lounge Holdings, Inc.31,0 mil—-602,9 %-3,2 %−10,6 %+107 % / −74 %
UZXLinkage Global Inc21,7 mil—-63,1 %-144,5 %−50,5 %−98 % / indisponibil
GIFTGiftify, Inc.21,1 mil—-36,2 %-8,8 %−6,5 %−47 % / −85 %
CHWYChewy, Inc.2,3 mii35,372,0 %2,1 %+6,2 %−33 % / +34 %
QVCGQVC Group, Inc.8—-6,3 %-0,2 %−7,8 %indisponibil / indisponibil
PTRNPattern Group Inc.——6,6 %0,9 %+39,3 %+22 % / indisponibil
HEPSD-MARKET Electronic Services & Trading——-39,7 %-2,8 %+11,1 %+19 % / +100 %
LUXELuxExperience B.V.——63,3 %45,2 %+50,1 %+7 % / +224 %
VIPSVipshop Holdings Limited—1,418,3 %6,8 %+2,0 %−30 % / −14 %
WWayfair Inc.———-2,5 %+5,1 %+12 % / +121 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CDW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
86,04
Randament total -41 % · Pe an -41 %
152,61
Randament total 4 % · Pe an 4 %
230,55
Randament total 56 % · Pe an 56 %
3 ani
73,11
Randament total -48 % · Pe an -19 %
146,88
Randament total 3 % · Pe an 1 %
245,09
Randament total 70 % · Pe an 19 %
5 ani
62,13
Randament total -53 % · Pe an -14 %
141,36
Randament total 3 % · Pe an 1 %
260,55
Randament total 85 % · Pe an 13 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 36,72
  • Marja netă± 25,70
  • Creșterea anuală a veniturilor± 22,48
  • Diluare anuală± 2,16

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

CDW este un furnizor multibrand de soluții IT pentru companii, guverne, instituții de educație și sănătate din SUA, Regatul Unit și Canada, care combină hardware, software și servicii integrate. Pentru compania aflată în atenția publică, cifra de afaceri din exercițiul 2025 a ajuns la 22424.1 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 vânzările au crescut cu 10.0 la sută, pe fondul investițiilor în infrastructură, cloud și AI 13.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o rețea largă de clienți și o bază diversificată pe segmente, ceea ce i-a permis să reziste ciclurilor economice și să câștige cotă de piață 1.
  • Relațiile cu furnizorii au certificări de cel mai înalt nivel, ceea ce aduce acces la prețuri favorabile și la programe de stimulente 1.
  • Creșterea vânzărilor în trimestrul al doilea 2026 a fost susținută de cerere solidă pentru infrastructură, iar conducerea a raportat o creștere solidă a profitului brut 3.

Puncte slabe

  • Marjele brute și operaționale au scăzut față de anul precedent, din cauza mixului de produse și a costurilor cu personalul 13.
  • Datoria netă a crescut, iar fluxul de numerar operațional s-a redus semnificativ în prima jumătate a anului 2026 2.
  • Dependența de câțiva furnizori și distribuitori mari expune compania la riscul unor schimbări în condițiile contractuale 1.

Oportunități

  • Cererea pentru infrastructură AI, cloud și securitate cibernetică ar putea aduce noi categorii de vânzări și servicii cu valoare mai mare 23.
  • Extinderea serviciilor de consultanță, integrare și gestionare ar putea sprijini marje mai ridicate decât cele ale hardware-ului 1.
  • Reorganizarea segmentelor în Comercial, Guvernamental și Educațional ar putea face mai clară strategia de creștere pe fiecare piață verticală 12.

Amenințări

  • Furnizorii care vând direct către clienți sau prin platforme de cloud ar putea reduce rolul revânzătorilor tradiționali 1.
  • Incertitudinea comercială și politicile tarifare ar putea încetini deciziile de investiții ale clienților și crește costurile de aprovizionare 12.
  • Reglementarea în creștere a inteligenței artificiale ar putea crește costurile de conformitate și riscul de răspundere pentru compania 1.

Riscuri

  • Dependența de furnizori și distribuitoriridicat

    Contractele cu furnizorii sunt în mare parte pe termen scurt și pot fi reziliate, iar o reducere a programelor de finanțare ar putea afecta rezultatele 1.

  • Presiunea concurențială asupra prețurilormediu

    Concurenții care reduc prețurile ar putea obliga compania să vândă mai multe produse pentru a menține același nivel al vânzărilor și al profitului brut 1.

  • Riscuri legate de inteligența artificialămediu

    Dezvoltarea și utilizarea AI pot aduce probleme etice, de securitate și de confidențialitate, iar reglementările noi ar putea crește sarcina de conformitate 1.

  • Securitatea sistemelor informaticemediu

    Întreruperile sau atacurile asupra sistemelor IT ale companiei ar putea afecta operațiunile, reputația și capacitatea de a respecta obligațiile față de clienți 1.

  • Îndatorarea și fluxul de numerarscăzut

    Creșterea datoriei nete și reducerea fluxului de numerar operațional ar putea limita flexibilitatea financiară dacă tendința continuă 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Creșterea vânzărilor în trimestrul al doilea 2026 și creșterea profitului pe acțiune, susținute de cererea pentru infrastructură AI și cloud, arată că strategia multibrand poate continua să atragă clienți 3.
  • Dacă serviciile de consultanță și integrare cresc mai repede decât hardware-ul, marjele companiei ar putea reveni treptat la nivelurile anterioare 13.
  • Diversificarea pe segmente și pe țări ar putea ajuta compania să depășească ciclurile economice și să rămână un partener important pentru furnizori 1.

Ce ar strica teza

  • Scăderea marjei brute și a fluxului de numerar operațional ar putea indica o presiune durabilă asupra profitabilității, dacă mixul spre hardware cu marje mici continuă 23.
  • Vânzările directe ale furnizorilor și platformele de cloud ar putea reduce treptat rolul revânzătorilor, ceea ce ar limita creșterea pe termen lung 1.
  • Creșterea datoriei nete și a costurilor de finanțare ar putea reduce flexibilitatea financiară dacă cererea încetinește 2.

De urmărit

  • Evoluția marjei brute în segmentele noi Comercial, Guvernamental și EducaționalQ3 2026
  • Ritmul de creștere al vânzărilor din categoriile legate de AI și infrastructură2026
  • Nivelul datoriei nete și al fluxului de numerar operaționalnext 10-K
  • Tendințele bugetelor guvernamentale și educaționale din SUA2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

CDW Corporation este un furnizor de soluții IT multibrand, cu sediul în Statele Unite, care livrează produse hardware și software, precum și soluții integrate care includ capabilități on-premise și cloud 1. Compania se prezintă ca fiind independentă față de vânzător, tehnologie și model de consum, cu peste 100000 de produse și servicii din peste 1000 de parteneri vânzători 1. În exercițiul 2025 cifra de afaceri a fost de 22424.1 milioane USD, iar marja brută de 21.7 la sută 1.

Modelul de afaceri se află la mijlocul ecosistemului IT: CDW cumpără de la producători, editori de software, furnizori de cloud și distribuitori angro și adaugă valoare prin consultanță, integrare și servicii gestionate 1. Livrările se fac în mare parte prin modelul de expediere directă, care reprezintă aproximativ 51 la sută din vânzările din America de Nord în 2025 1. Compania are două centre de distribuție în America de Nord și unul în Regatul Unit 1.

În trimestrul încheiat la 30 iunie 2026, vânzările nete au atins 6572.2 milioane USD, iar profitul net diluat per acțiune a fost de 2.15 USD 23. Din 1 ianuarie 2026 segmentele raportabile s-au reorganizat în Comercial, Guvernamental și Educațional, iar compania și-a menținut ritmul de creștere în ciuda incertitudinii economice și comerciale 12.

Segmente

Comercial (Corporate și Small Business în 2025)

Segmentul Corporate a generat 9442.4 milioane USD vânzări în 2025 și servește clienți din sectorul privat cu peste 250 de angajați, iar Small Business a adus 1726.7 milioane USD 1. Din 2026 aceste activități sunt reunite în segmentul Comercial, care în trimestrul al doilea a avut vânzări de 3965 milioane USD 13.

Piața în context

Cererea clienților este modelată de incertitudinea din politicile comerciale globale și de presiunile prețurilor la componentele de memorie, determinate de investițiile în centrele de date pentru AI 2. Bugetele guvernamentale, sanitare și educaționale pot influența în continuare nivelul cheltuielilor IT, dacă finanțarea publică se modifică 2.

Tendințe

  • Investițiile în AI și modernizarea infrastructuriivânt din spate

    Clienții investesc în infrastructură pregătită pentru AI, în cloud și în securitate, iar CDW a semnalat că astfel de soluții susțin creșterea vânzărilor din trimestrul al doilea 2026 23. Totuși, o parte dintre clienți încă evaluează atent prioritățile, ceea ce poate întârzia unele cheltuieli.

  • Incertitudinea comercială și geopoliticămixt

    Politicile comerciale globale și tensiunile geopolitice pot afecta lanțurile de aprovizionare și ritmul de decizie al clienților, iar conducerea le descrie ca factori încă neclari 12. Efectul este mixt, întrucât poate amâna cheltuielile, dar și poate crește cererea pentru soluții de reziliență.

  • Cheltuielile guvernamentale și sectorul publicvânt din față

    Schimbările bugetare și nivelul de finanțare al agențiilor, spitalelor și școlilor influențează direct achizițiile din segmentul public, iar o nouă întrerupere a activității guvernului federal ar putea încetini cererea 12. Acest factor este o presiune potențială pentru creșterea companiei.

Poziția concurențială

Piața soluțiilor IT este extrem de competitivă și se bazează pe personalizarea soluțiilor, calitatea serviciilor, prețul și viteza de livrare 1. CDW se confruntă cu revânzători, producători care vând direct, integratori de sisteme, furnizori de cloud, piețe ale hiperscalerilor, companii de comerț electronic și comercianți de articole de birou 1.

Conducerea avertizează că piețele hiperscalerilor și vânzările directe ale furnizorilor pot reduce rolul tradițional al revânzătorilor și pot presa marjele 1. Compania spune că scara, cultura orientată spre performanță și capacitățile de servicii îi oferă avantaje, dar un concurent care oferă prețuri mai mici ar putea obliga CDW să reducă tarifele 1.

  • Insight EnterprisesNSIT

    Revânzător concurent de soluții IT, menționat indirect de sursele prin categoria revânzătorilor și integratorilor de sisteme.

  • Ingram Micro

    Distribuitor angro care furnizează produse CDW și, în același timp, activează în piață, fiind citat printre cei doi distribuitori cheie.

  • TD SYNNEX

    Distribuitor angro, de asemenea furnizor și concurent pe piața distribuției de tehnologie, citat în riscurile companiei.

  • Furnizori de cloud și piețe ale hiperscalerilor

    Platforme care vând direct către clienți, ceea ce poate reduce rolul revânzătorilor tradiționali.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent04 nov. 2026
    Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent19 oct. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent21 sept. 2026
    Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
  • Raport curent15 sept. 2026
    Acord material · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial05 aug. 2026
  • Raport curent05 aug. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 aug. 2026
    Rezultate financiare · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent26 mai 2026
    Modificarea statutului · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Raport curent13 mai 2026
    Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CDW Corporation · 20 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / CDW Corporation · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CDW Corporation · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.