olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
LuxExperience B.V. LUXE
Retail-Catalog & Mail-Order Houses · SIC 5961 · Verticală: Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961)
LuxExperience B.V. este un grup digital multi-brand de lux care vinde haine, încălțăminte, genți și bijuterii prin platforme precum Mytheresa, NET-A-PORTER, MR PORTER și YOOX. Compania își integrează achiziția YNAP din aprilie 2025 și încearcă să transforme pierderile segmentelor preluate, într-o piață de lux online care se consolidează. Cifra de afaceri consolidată din exercițiul 2026 a fost de €2.502,7 milioane.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea LuxExperience B.V. (LUXE) costa 10,05 USD (+0,40 % într-o zi), cu beta 1,31, interval pe 52 de săptămâni 6,86–10,51 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 61,5
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 8,88 – 10,38
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,78 · lățimea benzii 15,6 %
- SMA 50 / 200
- 9,03 / 8,41
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,16 / 0,13
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,1 % | −1,1 % | +4,2 pp | — |
| 3 luni | +18,2 % | −0,5 % | +18,7 pp | — |
| 6 luni | +10,4 % | +4,4 % | +6,0 pp | — |
| De la început de an | +20,4 % | +12,3 % | +8,0 pp | — |
| 1 an | +6,6 % | +13,5 % | −7,0 pp | −2,6 % |
| 3 ani | +209,2 % | +76,4 % | +132,8 pp | +12,3 % |
| 5 ani | −64,2 % | +63,7 % | −127,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
prețul (USD) și raportarea sunt în monede diferite
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 379,1 mil | 449,5 mil | 612,1 mil | 687,8 mil | 766,0 mil | 840,9 mil | 1,3 mld |
| Venituri an/an | indisponibil | +18,6 % | +36,2 % | +12,4 % | +11,4 % | +9,8 % | +50,1 % |
| Profit net | 1,7 mil | 6,4 mil | -32,6 mil | -9,3 mil | -17,0 mil | -24,9 mil | 570,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +284,6 % | −613,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,02 | 0,09 | -0,42 | -0,11 | -0,20 | -0,29 | 5,65 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +350,0 % | −566,7 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 0,4 % | 1,4 % | -5,3 % | -1,4 % | -2,2 % | -3,0 % | 45,2 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 iun. 2025
- Numerar
- 603,6 mil EUR
- Datorie financiară
- 10,0 mil EUR
- Datorie netă
- -593,6 mil EUR
- Capitaluri proprii
- 1,4 mld EUR
- Active totale
- 2,3 mld EUR
- Datorie / capitaluri
- 0,01x
- Lichiditate curentă
- 2,52x
- ROE
- 63,3 %
- ROA
- 38,3 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (EUR)
Marje
Cont de profit și pierdere · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 449,5 mil | 612,1 mil | 687,8 mil | 766,0 mil | 840,9 mil | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit brut | 209,9 mil | 287,0 mil | 353,0 mil | 380,0 mil | 384,5 mil | 603,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit operațional | 20,9 mil | -32,2 mil | 2,9 mil | -8,7 mil | -22,0 mil | 578,6 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Amortizare și depreciere | 7,9 mil | 8,2 mil | 9,1 mil | 11,7 mil | 15,2 mil | 25,4 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| EBITDA | 28,8 mil ≈ | -23,9 mil ≈ | 12,0 mil ≈ | 3,0 mil ≈ | -6,7 mil ≈ | 604,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 11,2 mil | 7,3 mil | 998,0 mii | 2,8 mil | 4,8 mil | 7,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit înainte de impozit | 9,8 mil | -17,1 mil | 1,9 mil | -11,1 mil | -26,7 mil | 573,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Impozit pe profit | 3,4 mil | 15,5 mil | 11,2 mil | 5,9 mil | -1,8 mil | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Profit net | 6,4 mil | -32,6 mil | -9,3 mil | -17,0 mil | -24,9 mil | 570,0 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| EPS diluat | 0,09 | -0,42 | -0,11 | -0,20 | -0,29 | 5,65 | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 70,2 mil | 77,4 mil | 86,3 mil | 86,6 mil | 86,8 mil | 100,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 86,6 mil
- 2024
- 86,8 mil
- 2025
- 100,9 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
Bilanț · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 9,4 mil | 76,8 mil | 113,5 mil | 30,1 mil | 15,1 mil | 603,6 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Creanțe | — | — | — | 7,5 mil | 11,8 mil | 96,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Stocuri | 169,1 mil | 247,1 mil | 230,1 mil | 360,3 mil | 370,6 mil | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Active curente | 202,3 mil | 343,3 mil | 413,8 mil | 440,0 mil | 442,9 mil | 1,9 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Imobilizări corporale nete | 9,6 mil | 8,8 mil | 17,7 mil | 37,2 mil | 43,7 mil | 55,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Fond comercial | 138,9 mil | 138,9 mil | 138,9 mil | 138,9 mil | 138,9 mil | 138,9 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Active totale | 385,8 mil | 521,9 mil | 614,8 mil | 694,0 mil | 696,5 mil | 2,3 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorii comerciale | — | 43,6 mil | 45,2 mil | 71,1 mil | 85,3 mil | 285,7 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorie pe termen scurt | 10,0 mil | — | — | — | — | 10,0 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorie pe termen lung | 191,2 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 15 oct. 2021verificat |
| Datorii curente | 108,7 mil | 124,4 mil | 161,9 mil | 198,1 mil | 217,6 mil | 735,6 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Datorii totale | 321,4 mil | 136,2 mil | 183,1 mil | 250,5 mil | 260,9 mil | 917,1 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Capital propriu | 64,4 mil | 385,0 mil | 429,6 mil | 443,4 mil | 435,6 mil | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | 84,5 mil | 84,7 mil | 84,9 mil | 85,3 mil | 137,3 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
- 2023
- 84,9 mil
- 2024
- 85,3 mil
- 2025
- 137,3 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
Fluxuri de numerar · EUR
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 10,6 mil | -16,6 mil | 54,8 mil | -55,1 mil | 10,0 mil | -30,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar din investiții | -2,4 mil | -2,9 mil | -11,9 mil | -22,8 mil | -11,8 mil | 617,5 mil | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -878,0 mii | 86,9 mil | -6,1 mil | -5,4 mil | -13,3 mil | 89,0 mii | SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat |
- 2023
- -22,8 mil
- 2024
- -11,8 mil
- 2025
- 617,5 mil
SEC (XBRL)· 30 oct. 2025verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Prețul și raportarea sunt în monede diferite; indicatorii de piață sunt indisponibili.
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
46 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 58,11 – 158,81 EUR.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/EBITDA58,11 – 74,01 (Mijloc 68,05)4 firme folosite · multiplul median 14,8x · quartile 12,5x – 16,1xAMZN, BZUN, CDW, NSIT
- Colegi: P/E105,29 – 158,81 (Mijloc 122,30)8 firme folosite · multiplul median 21,6x · quartile 18,6x – 28,1xAMZN, CDW, CHWY, GCT, HOUR, NSIT, RVLV, VIPS
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 3,0 %
- Prima de risc a pieței
- 5,5 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 8,5 %
- Creștere terminală
- 2,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 74,6 % | 100 (față de colegi) | 23 % |
| Marja netă · Calitate | 45,2 % | 100 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 22,4 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | -1,0x | 75 (față de colegi) | 23 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 79,5x | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 100 (pe interval fix) | 9 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie88/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate100/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
LuxExperience B.V. (LUXE). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,3 mld EUR în 2025; creștere an/an 50,1 %; marjă netă 45,2 %; ROE 63,3 %; datorie netă/EBITDA -1,0x.
Intervalul de valoare estimat este 81,70–116,41 EUR pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 45,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 74,6 %
- Marja netă: 45,2 %
- CAGR venituri 3 ani: 22,4 %
- Datorie netă / EBITDA: -1,0x
- Acoperirea dobânzilor: 79,5x
- Lichiditatea curentă: 2,5x
Ce o infirmă
- Metodele de evaluare diverg
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 28 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMZNAmazon.com, Inc. | 2.876,6 mld | 21,5 | 27,4 % | 16,9 % | +12,4 % | +14 % / +82 % |
| CDWCdw Corp | 21,1 mld | 20,3 | 44,0 % | 4,6 % | +6,8 % | +17 % / −20 % |
| NSITInsight Enterprises, Inc. | 5,2 mld | 25,7 | 13,1 % | 2,5 % | −5,2 % | +103 % / +16 % |
| JMIAJumia Technologies AG | 1,3 mld | — | -108,9 % | -32,6 % | +12,8 % | −57 % / +60 % |
| BZUNBaozun Inc. | 597,0 mil | — | -6,6 % | -2,4 % | +10,2 % | +21 % / +16 % |
| LITBLightInTheBox Holding Co., Ltd. | 590,4 mil | 68,0 | — | 3,7 % | −12,1 % | +42 % / −63 % |
| GCTGigacloud Technology Inc | 539,8 mil | 13,7 | 32,3 % | 10,6 % | +11,1 % | +56 % / +495 % |
| HNSTThe Honest Company, Inc. | 476,3 mil | — | -6,9 % | -3,6 % | −1,9 % | +65 % / +86 % |
| TDUPThredUp Inc. | 287,5 mil | — | -36,8 % | -6,6 % | +19,5 % | −71 % / +12 % |
| DIBS1stdibs.com, Inc. | 186,9 mil | — | -9,2 % | -8,5 % | +1,5 % | −3 % / +30 % |
| NXHNeighborhood Intelligence, Inc. | 163,0 mil | — | -47,0 % | -7,1 % | −25,1 % | −72 % / −91 % |
| AKAa.k.a. Brands Holding Corp. | 115,3 mil | — | -25,5 % | -4,4 % | +4,4 % | −26 % / +9 % |
| SFIXStitch Fix, Inc. | 79,5 mil | — | -6,3 % | -0,9 % | +6,4 % | −31 % / −21 % |
| HOURHour Loop, Inc. | 53,9 mil | 37,0 | 21,8 % | 1,1 % | +3,0 % | −28 % / +3 % |
| GROVGrove Collaborative Holdings, Inc. | 47,4 mil | — | — | -4,1 % | −14,6 % | −19 % / −44 % |
| LVLULulu’s Fashion Lounge Holdings, Inc. | 31,0 mil | — | -602,9 % | -3,2 % | −10,6 % | +107 % / −74 % |
| UZXLinkage Global Inc | 21,7 mil | — | -63,1 % | -144,5 % | −50,5 % | −98 % / indisponibil |
| GIFTGiftify, Inc. | 21,1 mil | — | -36,2 % | -8,8 % | −6,5 % | −47 % / −85 % |
| CHWYChewy, Inc. | 2,3 mii | 35,3 | 72,0 % | 2,1 % | +6,2 % | −33 % / +34 % |
| QVCGQVC Group, Inc. | 8 | — | -6,3 % | -0,2 % | −7,8 % | indisponibil / indisponibil |
| PTRNPattern Group Inc. | — | — | 6,6 % | 0,9 % | +39,3 % | +22 % / indisponibil |
| HEPSD-MARKET Electronic Services & Trading | — | — | -39,7 % | -2,8 % | +11,1 % | +19 % / +100 % |
| LUXELuxExperience B.V. | — | — | 63,3 % | 45,2 % | +50,1 % | +7 % / +209 % |
| VIPSVipshop Holdings Limited | — | 1,4 | 18,3 % | 6,8 % | +2,0 % | −30 % / −14 % |
| WWayfair Inc. | — | — | — | -2,5 % | +5,1 % | +12 % / +121 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LUXE din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 sept. 2026; de atunci au apărut 6-K (25 sept. 2026).
Pe scurt
LuxExperience B.V. este un grup digital multi-brand de lux care vinde haine, încălțăminte, genți și bijuterii prin platforme precum Mytheresa, NET-A-PORTER, MR PORTER și YOOX. Compania își integrează achiziția YNAP din aprilie 2025 și încearcă să transforme pierderile segmentelor preluate, într-o piață de lux online care se consolidează. Cifra de afaceri consolidată din exercițiul 2026 a fost de €2.502,7 milioane 1.
SWOT
Puncte tari
- Grupul are segmente complementare, cu baze de clienți diferite, și un portofoliu de branduri de lux cu relații vechi cu casele de modă 1.
- Segmentul Mytheresa are o marjă brută în creștere și un EBITDA de segment pozitiv, ceea ce oferă o bază financiară solidă 1.
- Programele pentru clienții de top și colecțiile exclusive susțin fidelizarea și valoarea medie ridicată a comenzilor 1.
Puncte slabe
- Segmentul NAP & MRP a avut în exercițiul 2026 un EBITDA de segment negativ, iar numărul clienților activi a scăzut 1.
- Segmentul YOOX a înregistrat pierderi și un număr mai mic de comenzi, ceea ce indică presiune asupra modelului de off-price 1.
- Rezultatele consolidate nu sunt comparabile direct din cauza achiziției YNAP și a clasificării THE OUTNET ca operațiune întreruptă 1.
Oportunități
- Migrarea pe platforma tehnologică proprie și integrarea ERP ar putea genera economii și eficiență operațională în timp 1.
- Piața de lux online are potențial de creștere, iar grupul ar putea prelua cotă de piață de la competitorii aflați în dificultate 1.
- Analiza de date comună a grupului ar putea sprijini personalizarea ofertei și creșterea valorii pe client 1.
Amenințări
- Competiția intensă și reducerile de prețuri ale concurenților ar putea diminua marjele și afecta relațiile cu brandurile partenere 1.
- Schimbările din politicile platformelor digitale ar putea crește costurile de achiziție a clienților 1.
- Scăderea cererii din partea clienților sensibili la economie sau reputația afectată ar putea reduce vânzările 1.
Riscuri
- Competiția în sectorul de lux onlineridicat
Concurenții cu resurse mai mari sau cu noi tehnologii ar putea atrage clienți și branduri partenere, afectând veniturile 1.
- Schimbarea preferințelor cliențilormediu
Dacă modă și preferințele se schimbă rapid, stocurile pot rămâne neutilizate, iar marjele ar putea scădea 1.
- Dependența de publicitate digitalămediu
Modificările algoritmilor platformelor ar putea reduce traficul și ar putea crește costul achiziției de clienți 1.
- Reputația branduluimediu
Plângerile publice sau incidentele de securitate a datelor ar putea afecta încrederea clienților și a brandurilor partenere 1.
- Integrarea achizițiilormediu
Integrarea YNAP și migrarea tehnologică ar putea întârzia sinergiile și ar putea afecta operațiunile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Segmentul Mytheresa a crescut și și-a îmbunătățit marja, ceea ce ar putea arăta că strategia de lux cu prețuri întregi funcționează 1.
- Dacă planul de transformare aduce economiile promise, grupul ar putea reduce pierderile din segmentele achiziționate 1.
- Creșterea clientelei bogate și a pieței de lux online ar putea sprijini cererea pe termen lung 1.
Ce ar strica teza
- Segmentele NAP & MRP și YOOX au raportat EBITDA negativ și un număr mai mic de clienți activi, ceea ce ar putea prelungi perioada de recuperare 1.
- Presiunea concurențială și reducerile de prețuri ar putea limita creșterea marjelor în întregul sector 1.
- Comparabilitatea limitată a cifrelor și dependența de publicitate digitală ar putea face dificilă evaluarea progresului real 1.
De urmărit
- Evoluția EBITDA-ului segmentului NAP & MRP după migrarea tehnologicănext 10-K
- Nivelul economiilor realizate din planul de transformare2027
- Numărul clienților activi în segmentele Luxury și YOOXnext 10-K
- Efectele vânzării THE OUTNET asupra structurii de costuri2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 16 sept. 2026; de atunci au apărut 6-K (25 sept. 2026).
Afacerea
LuxExperience Group se prezintă ca un lider global al comerțului de lux online multi-brand, cu accent pe o selecție curatoriată din brandurile de lux cele mai căutate. Modelul de business combină tehnologie, moda de lux și servicii personalizate, cu platforme mobile-first localizate pe limbă, monedă și metode de plată 1. Compania a fost creată din magazinul Theresa din Munchen și din platforma Mytheresa lansată în 2006, iar după achiziția YNAP din aprilie 2025 a devenit un grup cu trei segmente raportabile 1.
Segmentul Luxury | Mytheresa are ca piață principală Europa și oferă circa 250 de branduri de lux pentru femei, cu venituri de €994,3 milioane în exercițiul 2026 1. Luxury | NAP & MRP reunește NET-A-PORTER și MR PORTER, cu o prezență puternică în America de Nord și vânzări de €994,8 milioane 1. Off-Price | YOOX vinde colecții din sezoanele anterioare și a generat €485,1 milioane 1.
În aprilie 2026 grupul a vândut către The O Group LLC activele platformei THE OUTNET, ca parte a planului de transformare anunțat în mai 2025 1. Planul urmărește economii de costuri, migrarea pe o platformă tehnologică proprie și simplificarea structurii juridice. Comparațiile dintre exercițiile 2025 și 2026 nu sunt directe, întrucât achiziția a contribuit doar din 23 aprilie 2025 1.
Segmente
Piața în context
Piața personal luxury goods a atins €358 miliarde în 2025, iar prognozele indică o creștere în 2026, cu un interval estimat de €365 până la €373 miliarde 1. Compania consideră că luxul este una dintre ultimele categorii atractive care se dezvoltă online, deși rămâne subreprezentat comparativ cu îmbrăcămintea obișnuită 1. Numărul bogaților din lume, HNWI, a crescut cu 7,9% în 2025, ceea ce sprijină cererea 1.
Prognozele din studiile citate indică o creștere de 2% până la 5% a pieței în 2026 și o rată anuală compusă de 4% până la 7% între 2026 și 2029 1. Avantajul grupului ar putea depinde de capacitatea de a prelua cotă de piață pe fondul consolidării comercianților de lux online 1.
Tendințe
- Creșterea clientelei cu venituri ridicatevânt din spate
Numărul și averea HNWI au crescut în 2025, ceea ce susține cererea pentru produse de lux și ar putea sprijini vânzările segmentelor premium 1.
- Trecerea cumpărătorilor de lux spre canalul digitalvânt din spate
Compania susține că luxul este încă subdezvoltat online, o tendință care ar putea aduce clienți noi dacă experiența digitală rămâne competitivă 1.
- Presiunea competitivă și reducerile de prețurivânt din față
Consolidarea sectorului și vânzările la prețuri reduse ale competitorilor în dificultate ar putea afecta marjele și relațiile cu brandurile partenere 1.
- Costurile de achiziție a clienților în publicitate digitalămixt
Schimbările algoritmilor și ale politicilor platformelor digitale pot crește costurile de marketing, iar recuperarea traficului organic poate dura mai multe trimestre 1.
Poziția concurențială
Sectorul comerțului online de lux este fragmentat și foarte competitiv, cu retaileri multi-brand globali, marketplace-uri, boutique-uri și magazine de consignație 1. Concurenții mai mari au avantaje de infrastructură, de date și de resurse financiare, iar unii au intrat în insolvență în 2025 și 2026 1.
Compania arată că mai mulți retaileri de lux au cerut protecție în baza legilor insolvenței, printre care LuisaViaRoma, Ssense și Saks Global 1. Această consolidare poate reduce numărul de concurenți, dar poate și accentua presiunea asupra prețurilor 1.
- Saks Global
Retailer multi-brand de lux care a cerut protecție în baza legilor insolvenței în ianuarie 2026, menționat ca exemplu al consolidării sectorului 1.
- LuisaViaRoma
Retailer online de lux care a intrat în procedură de insolvență în august 2025, indicat în riscurile competitive ale grupului 1.
- Ssense
Platformă multi-brand de lux care a cerut protecție în baza legilor insolvenței în august 2025 1.
- Operatori de marketplace și boutique-uri de lux
Marketplace-uri, boutique-uri mono-brand și magazine de consignație concurează pentru aceiași clienți cu venituri ridicate 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- LuxExperience (LUXE) Reports NET-A-PORTER and MR PORTER Growth. Are Customers Returning?Yahoo Finance — News · 20 sept. 2026 · EN
- LuxExperience CEO on Luxury Retail Customer ResiliencyYahoo Finance — News · 17 sept. 2026 · EN
- LuxExperience B.V. Q4 2026 Earnings Call SummaryYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- Why LuxExperience Stock Is Skyrocketing TodayYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
- LuxExperience Shares Rise Nearly 16% as Quarterly Revenue Exceeds ExpectationsYahoo Finance — News · 16 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 20 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 25 sept. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)25 sept. 2026
- Raport anual (emitent străin)16 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)16 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)30 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)11 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)25 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)19 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)19 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)19 nov. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / LuxExperience B.V. · 16 sept. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.