olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Linkage Global Inc UZX
Retail-Catalog & Mail-Order Houses · SIC 5961 · Verticală: Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961)
Linkage Global Inc este un furnizor de servicii integrate de comerț electronic transfrontalier, cu sediul în Japonia și operațiuni în Japonia, Hong Kong și China continentală. În anul fiscal 2025 veniturile au scăzut la 5,10 milioane USD, pe fondul prăbușirii vânzărilor transfrontaliere, ceea ce face ca tranziția spre servicii de operare gestionată să fie acum esențială pentru companie.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Linkage Global Inc (UZX) costa 1,01 USD (−1,75 % într-o zi), cu capitalizare 21,7 mil USD, beta -0,06, interval pe 52 de săptămâni 1,00–50,32 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 30,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,94 – 1,19
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,29 · lățimea benzii 24,2 %
- SMA 50 / 200
- 1,63 / 15,35
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,19 / -0,24
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −17,6 % | −2,0 % | −15,6 pp | — |
| 3 luni | −82,1 % | −2,2 % | −79,9 pp | — |
| 6 luni | −93,8 % | +4,3 % | −98,0 pp | — |
| De la început de an | −97,6 % | +10,6 % | −108,2 pp | — |
| 1 an | −97,3 % | +10,5 % | −107,7 pp | +3,8 % |
| 3 ani | indisponibil | +73,7 % | indisponibil | +14,1 % |
| 5 ani | indisponibil | +61,7 % | indisponibil | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,5 mil | 22,0 mil | 12,7 mil | 10,3 mil | 5,1 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +42,4 % | −42,2 % | −19,2 % | −50,5 % |
| Profit net | 751,7 mii | 1,1 mil | -652,7 mii | -439,3 mii | -7,4 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | +41,9 % | −161,2 % | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,04 | 0,05 | -0,33 | -0,21 | -1,27 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +25,0 % | −760,0 % | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 4,9 % | 4,8 % | -5,1 % | -4,3 % | -144,5 % |
| Flux de numerar liber | -1,8 mil | 687,5 mii | -3,9 mil | indisponibil | -4,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 30 sept. 2025
- Numerar
- 734,7 mii USD
- Datorie financiară
- 819,6 mii USD
- Datorie netă
- 84,9 mii USD
- Capitaluri proprii
- 16,3 mil USD
- Active totale
- 21,4 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,05x
- Lichiditate curentă
- 5,08x
- ROE
- -63,1 %
- ROA
- -43,3 %
- Marja FCF
- -95,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 15,5 mil | 22,0 mil | 12,7 mil | 10,3 mil | 5,1 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 12,9 mil | 18,3 mil | 10,9 mil | 6,1 mil | 1,4 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Profit brut | 2,5 mil | 3,7 mil | 1,9 mil | 4,2 mil | 3,7 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 102,9 mii | 628,4 mii | 588,1 mii | 302,3 mii | 585,3 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Profit operațional | 881,0 mii | 1,4 mil | -570,9 mii | -76,6 mii | -4,6 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 81,6 mii | 83,2 mii | 86,9 mii | 49,1 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| EBITDA | — | 1,5 mil ≈ | -487,7 mii ≈ | 10,4 mii ≈ | -4,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 2,8 mii | 57,3 mii | 102,4 mii | 62,9 mii | 78 | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 853,2 mii | 1,5 mil | -716,7 mii | 150,3 mii | -7,0 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 101,5 mii | 386,0 mii | -64,0 mii | 589,7 mii | 402,8 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Profit net | 751,7 mii | 1,1 mil | -652,7 mii | -439,3 mii | -7,4 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,04 | 0,05 | -0,33 | -0,21 | -1,27 | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 20,0 mil | 20,0 mil | 2,0 mil | 2,1 mil | 5,8 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 2,0 mil
- 2024
- 2,1 mil
- 2025
- 5,8 mil
SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 1,8 mil | 3,7 mil | 1,1 mil | 2,0 mil | 734,7 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Creanțe | — | 2,2 mil | 2,0 mil | 6,3 mil | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Stocuri | — | 339,9 mii | 679,7 mii | 66,3 mii | 2,0 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Active curente | — | 7,1 mil | 9,6 mil | 12,0 mil | 20,7 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 3,1 mil | 1,8 mil | 158,6 mii | 85,8 mii | 222,3 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Active totale | 7,5 mil | 9,1 mil | 10,6 mil | 12,7 mil | 21,4 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Datorii comerciale | — | 518,3 mii | 1,1 mil | 624,7 mii | 52,4 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 103,6 mii | 535,2 mii | 32,8 mii | 149,8 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | — | 2,7 mil | 2,0 mil | 839,6 mii | 669,8 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Datorii curente | — | 3,7 mil | 4,7 mil | 4,4 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Datorii totale | — | 6,3 mil | 7,1 mil | 5,7 mil | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,7 mil † | 2,7 mil † | 3,5 mil † | 7,0 mil † | 16,3 mil † | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | 20,0 mil | 21,5 mil | — | SEC (XBRL)· 27 ian. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 20,0 mil
- 2024
- 21,5 mil
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 27 ian. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 1,2 mil | 1,2 mil | -3,9 mil | -1,6 mil | -4,7 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 3,1 mil | 481,4 mii | 12,1 mii | — | 171,1 mii | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -1,8 mil ≈ | 687,5 mii ≈ | -3,9 mil ≈ | — | -4,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,2 mil | 743,7 mii | 1,8 mil | -365,4 mii | -9,3 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 2,0 mil | 45,7 mii | -398,4 mii | 2,9 mil | 12,6 mil | SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 1,8 mil
- 2024
- -365,4 mii
- 2025
- -9,3 mil
SEC (XBRL)· 30 ian. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 21,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | -34,7 % | 25 (față de colegi) | 24 % |
| Marja netă · Calitate | -144,5 % | 0 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -38,6 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -59.106,3x | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 5,1x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -22,4 % | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie40/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate16/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Linkage Global Inc (UZX). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,1 mil USD în 2025; creștere an/an -50,5 %; marjă netă -144,5 %; ROE -63,1 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 5,1x
Ce o infirmă
- ROIC: -34,7 %
- Marja netă: -144,5 %
- CAGR venituri 3 ani: -38,6 %
- Acoperirea dobânzilor: -59 106,3x
- Randament FCF: -22,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Retail-Catalog & Mail-Order Houses (SIC 5961) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 28 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMZNAmazon.com, Inc. | 2.710,7 mld | 20,3 | 27,4 % | 16,9 % | +12,4 % | +7 % / +72 % |
| CDWCdw Corp | 18,7 mld | 18,0 | 44,0 % | 4,6 % | +6,8 % | +4 % / −29 % |
| NSITInsight Enterprises, Inc. | 5,2 mld | 25,7 | 13,1 % | 2,5 % | −5,2 % | +103 % / +16 % |
| JMIAJumia Technologies AG | 1,3 mld | — | -108,9 % | -32,6 % | +12,8 % | −57 % / +60 % |
| BZUNBaozun Inc. | 597,0 mil | — | -6,6 % | -2,4 % | +10,2 % | +21 % / +16 % |
| LITBLightInTheBox Holding Co., Ltd. | 590,4 mil | 68,0 | — | 3,7 % | −12,1 % | +42 % / −63 % |
| GCTGigacloud Technology Inc | 539,8 mil | 13,7 | 32,3 % | 10,6 % | +11,1 % | +56 % / +495 % |
| HNSTThe Honest Company, Inc. | 476,3 mil | — | -6,9 % | -3,6 % | −1,9 % | +65 % / +86 % |
| TDUPThredUp Inc. | 287,5 mil | — | -36,8 % | -6,6 % | +19,5 % | −71 % / +12 % |
| DIBS1stdibs.com, Inc. | 186,9 mil | — | -9,2 % | -8,5 % | +1,5 % | −3 % / +30 % |
| NXHNeighborhood Intelligence, Inc. | 163,0 mil | — | -47,0 % | -7,1 % | −25,1 % | −72 % / −91 % |
| AKAa.k.a. Brands Holding Corp. | 115,3 mil | — | -25,5 % | -4,4 % | +4,4 % | −26 % / +9 % |
| SFIXStitch Fix, Inc. | 79,5 mil | — | -6,3 % | -0,9 % | +6,4 % | −31 % / −21 % |
| HOURHour Loop, Inc. | 53,9 mil | 37,0 | 21,8 % | 1,1 % | +3,0 % | −28 % / +3 % |
| GROVGrove Collaborative Holdings, Inc. | 47,4 mil | — | — | -4,1 % | −14,6 % | −19 % / −44 % |
| LVLULulu’s Fashion Lounge Holdings, Inc. | 31,0 mil | — | -602,9 % | -3,2 % | −10,6 % | +107 % / −74 % |
| UZXLinkage Global Inc | 21,7 mil | — | -63,1 % | -144,5 % | −50,5 % | −97 % / indisponibil |
| GIFTGiftify, Inc. | 21,1 mil | — | -36,2 % | -8,8 % | −6,5 % | −47 % / −85 % |
| CHWYChewy, Inc. | 2,3 mii | 35,3 | 72,0 % | 2,1 % | +6,2 % | −33 % / +34 % |
| QVCGQVC Group, Inc. | 8 | — | -6,3 % | -0,2 % | −7,8 % | indisponibil / indisponibil |
| HEPSD-MARKET Electronic Services & Trading | — | — | -39,7 % | -2,8 % | +11,1 % | +19 % / +100 % |
| VIPSVipshop Holdings Limited | — | 1,4 | 18,3 % | 6,8 % | +2,0 % | −30 % / −14 % |
| RVLVRevolve Group, Inc. | — | 21,8 | 12,6 % | 4,8 % | +8,5 % | −17 % / +50 % |
| PTRNPattern Group Inc. | — | — | 6,6 % | 0,9 % | +39,3 % | +22 % / indisponibil |
| LUXELuxExperience B.V. | — | — | 63,3 % | 45,2 % | +50,1 % | +7 % / +224 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru UZX din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 ian. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026).
Pe scurt
Linkage Global Inc este un furnizor de servicii integrate de comerț electronic transfrontalier, cu sediul în Japonia și operațiuni în Japonia, Hong Kong și China continentală. În anul fiscal 2025 veniturile au scăzut la 5,10 milioane USD, pe fondul prăbușirii vânzărilor transfrontaliere, ceea ce face ca tranziția spre servicii de operare gestionată să fie acum esențială pentru companie 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un model integrat care combină vânzările cu serviciile de operare, iar datele colectate din vânzări susțin serviciile către comercianți 1.
- Marja brută a companiei a crescut considerabil, ajungând în anul fiscal 2025 la un nivel ridicat comparativ cu anii anteriori 1.
- Echipa de management are experiență în comerțul cu amănuntul, în servicii și în dezvoltarea de afaceri pe piețele din Japonia și China 1.
Puncte slabe
- Veniturile au scăzut pe trei ani consecutivi, iar vânzările directe au colapsat, ceea ce arată o dependență de un model care s-a erodat 1.
- Cheltuielile operaționale s-au dublat în anul fiscal 2025, iar pierderea operațională a crescut considerabil 1.
- Datoriile sub formă de obligațiuni convertibile cu dobânzi foarte mari generează cheltuieli financiare mari în raport cu veniturile 1.
Oportunități
- Expansiunea în Asia de Sud-Est ar putea deschide noi surse de venit, dacă se obțin parteneriate locale și comercianți noi 1.
- Cererea pentru externalizarea operării magazinelor online ar putea crește, dacă vânzătorii preferă soluții gestionate 1.
- Propusa achiziție a unei companii de tokenizare a activelor reale ar putea modifica profilul companiei, dacă tranzacția se finalizează 1.
Amenințări
- Concurența tot mai intensă din partea furnizorilor cu resurse mai mari ar putea reduce în continuare cota de piață 1.
- Schimbările rapide ale reglementărilor din China și Hong Kong ar putea afecta operațiunile și valoarea titlurilor 1.
- Riscul de sistem și de securitate cibernetică ar putea întrerupe platforma și pierde date ale clienților 1.
Riscuri
- Scăderea continuă a veniturilorridicat
Veniturile ar putea scădea în continuare dacă cheltuielile consumatorilor, concurența sau condițiile economice se înrăutățesc 1.
- Structura holding și riscul pentru investitoriridicat
Investitorii nu dețin acțiuni în entitățile operaționale, iar autoritățile chineze ar putea desființa structura, ceea ce ar putea reduce valoarea titlurilor 1.
- Costul datorieimediu
Obligațiunile convertibile cu dobânzi foarte mari ar putea limita flexibilitatea financiară a companiei 1.
- Controlul intern și raportareamediu
Raportul menționează slăbiciuni de control intern la raportarea financiară, ceea ce ar putea afecta încrederea investitorilor 1.
- Tranzacții cu părți afiliatescăzut
Tranzacțiile semnificative cu părți afiliate pot crea conflicte de interese care ar putea afecta rezultatele 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă modelul de operare gestionată continuă să crească, marja ridicată ar putea susține redresarea rezultatelor financiare 1.
- Expansiunea în Asia de Sud-Est și succesul pe platformele TikTok ar putea aduce comercianți noi și venituri suplimentare 1.
- Baza de date despre cheltuielile consumatorilor poate deveni un avantaj competitiv dacă este folosită eficient pentru marketing 1.
Ce ar strica teza
- Dacă vânzările directe nu își revin, veniturile totale ar putea rămâne sub nivelurile din anii anteriori 1.
- Costurile operaționale și cheltuielile cu dobânzile ar putea continua să depășească veniturile, adâncind pierderile 1.
- Riscul de reglementare și structura holding ar putea afecta valoarea titlurilor, chiar dacă activitatea operațională merge bine 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din operarea gestionată a magazinelor onlinenext 10-K
- Finalizarea sau renunțarea la achiziția propusă a unei companii de tokenizare2026
- Rezultatele lansării în Indonezia și Filipine2026
- Situația datoriei convertibile și a cheltuielilor cu dobânzilenext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 ian. 2026; de atunci au apărut 6-K (04 nov. 2026), 6-K (02 nov. 2026), 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 oct. 2026), 6-K (24 sept. 2026).
Afacerea
Compania funcționează ca societate holding în Insulele Cayman, fără operațiuni proprii, iar activitatea este desfășurată prin entitățile operaționale din Japonia, Hong Kong și China continentală 1. Misiunea declarată este « să facă tranzacțiile transfrontaliere mai ușoare » 1. Activitatea are două linii complementare: vânzările transfrontaliere de produse din Japonia și China și serviciile integrate de comerț electronic, care includ operarea gestionată a magazinelor online 1.
Clienții vânzărilor transfrontaliere sunt în principal vânzători de pe platforme precum Amazon, Lazada, Shopee, Rakuten sau TikTok, iar comenzile sunt plasate direct prin e-mail, cu livrare de la furnizori sau din depozitul propriu din Japonia 1. Compania susține că datele colectate din vânzări ajută la construirea unei baze de date despre cheltuielile consumatorilor finali, folosită pentru marketing și servicii către comercianți 1.
Pe parcursul anului fiscal 2025 compania a încetat activitatea de marketing digital prin HQT NETWORK, în aprilie 2025, și a suspendat afacerea cu agenți TikTok, concentrându-se pe operarea gestionată a magazinelor online 1. Strategia declarată include extinderea în Asia de Sud-Est, în Thailanda, Malaezia, Indonezia și Filipine 1.
Piața în context
Raportul indică și o expansiune regională, compania intenționând să ajungă în Asia de Sud-Est, unde deja a obținut statutul de guild TikTok de top în Thailanda 1. Creșterea cererii de servicii de operare pentru comercianți transfrontalieri ar putea susține segmentul gestionat, dacă presiunea concurențială nu se intensifică mai mult 1.
Tendințe
- Presiunea concurențială în vânzările transfrontalierevânt din față
Concurența tot mai acerbă a redus competitivitatea produselor vândute direct, ceea ce a dus la scăderea volumelor 1. Dacă această presiune persistă, vânzările directe ar putea rămâne slabe.
- Cererea pentru operare gestionată pe platformevânt din spate
Vânzătorii care au fabrici și produse proprii caută tot mai mult externalizarea operării zilnice a magazinelor online, un segment care a crescut în anul fiscal 2025 1. Această tendință ar putea sprijini veniturile pe termen mediu.
- Expansiunea în Asia de Sud-Estmixt
Compania și-a propus extinderea în Indonezia și Filipine în 2026, după ce a intrat în Malaezia și Thailanda 1. Succesul acestei expansiuni depinde de parteneriate locale și de atragerea de comercianți noi 1.
- Costurile de finanțare și riscul de reglementarevânt din față
Compania a contractat obligațiuni convertibile cu dobânzi foarte ridicate, iar cheltuielile cu dobânzile au trecut de 2 milioane USD în anul fiscal 2025 1. Mediul de reglementare din China și Hong Kong poate schimba rapid condițiile de operare 1.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență din partea furnizorilor de lanț de aprovizionare, a comercianților cu amănuntul și cu ridicata, a furnizorilor de publicitate și a altor servicii transfrontaliere, mulți dintre ei având istorii mai lungi, mărci mai cunoscute și resurse financiare mai mari 1. Raportul precizează că aceste avantaje ar putea permite concurenților să obțină condiții mai bune de la furnizori și să cheltuiască mai mult pe marketing 1.
Raportul nu numește concurenți specifici cu acțiuni listate la bursele din SUA, descriind concurența în termeni generali 1. Din această cauză, comparația directă cu companii listate nu poate fi făcută doar pe baza sursei 1.
- Furnizori offline și online de lanț de aprovizionare
Concurenți menționați generic în raport, fără identificare individuală 1.
- Comercianți cu amănuntul și cu ridicata
Companii care vând produse similare pe canale proprii sau pe platforme, menționate generic 1.
- Furnizori de servicii de publicitate
Agenții care oferă marketing digital comercianților, un segment în care compania a renunțat în 2025 1.
- Alți furnizori de servicii transfrontaliere
Concurenți care oferă servicii de comerț electronic transfrontalier în Japonia și China 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Chemical-linkage-regulated single-phase crystallization and uniform gallium alloying for efficient solution-processed chalcopyrite solar cellsNature Energy · 29 oct. 2026 · EN
- Molecular basis for discrimination of cGAMP linkage isomers by a c-di-GMP-II riboswitch variantPNAS · 20 oct. 2026 · EN
- Linkage-Engineered Fabrication of a Robust 1,6-Anthrazoline-Linked Covalent Organic Framework with Significantly Promoted Exciton Dissociation for Superior PhotocatalysisJournal of the American Chemical Society · 13 oct. 2026 · EN
- Synergistic Linkage Engineering in Donor–Acceptor Covalent Organic Frameworks for NIR-II Absorption and Efficient Photothermal ConversionJournal of the American Chemical Society · 29 sept. 2026 · EN
- Linkage Global Signs Non-Binding LOI for Up to $20 Million PIPE InvestmentYahoo Finance — News · 14 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 29 oct. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)04 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 nov. 2026
- Raport curent (emitent străin)22 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)15 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)24 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)09 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 iun. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-09-30 · SEC / Linkage Global Inc · 30 ian. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.