olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

NextTrip, Inc. NTRP

Transportation Services · SIC 4700 · Verticală: Transportation Services (SIC 4700)

1,19USD+3,03 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

NextTrip este o companie de turism și media care leagă conținutul video de rezervările de călătorie, prin platforma sa NXT2.0 și rețeaua JOURNY TV. Compania rămâne în stadiu incipient, cu venituri în creștere, dar cu pierderi nete și incertitudini privind finanțarea, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care modelul « Watch. Scan. Book. Go. » se va dezvolta.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NextTrip, Inc. (NTRP) costa 1,19 USD (+3,03 % într-o zi), cu capitalizare 18,1 mil USD, beta 0,71, interval pe 52 de săptămâni 1,08–4,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2027): venituri de 546,7 mii USD (−27,8 % an/an), profit net de -3,7 mil USD, EPS diluat -0,25 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
18,1 mil USD
acțiuni la 14 oct. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,27 · TTM până la 31 aug. 2026
E/P (TTM)
-106,61 %
TTM până la 31 aug. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,71
Volatilitate (1 an) 98 %
Interval 52 săpt.
1,084,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
38,6
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,89 – 2,01
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,27 · lățimea benzii 77,0 %
SMA 50 / 200
1,57 / 2,27
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,14 / -0,11
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−38,0 %−2,0 %−36,0 pp—
3 luni−30,0 %−2,2 %−27,8 pp—
6 luni−54,2 %+4,3 %−58,5 pp—
De la început de an−63,2 %+10,6 %−73,7 pp—
1 an−73,0 %+10,5 %−83,4 pp−4,5 %
3 ani−72,1 %+73,7 %−145,7 pp+22,3 %
5 ani−98,0 %+61,7 %−159,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−76,5 %
07 nov. 2025 → 02 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−98,1 %
08 nov. 2021 → 02 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
−54,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2027 · 31 aug. 2026

Venituri
546,7 mii USD
−27,8 % an/an
Profit net
-3,7 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,25
indisponibil an/an
netă / operațională
-681,1 % / -606,8 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27Q2 '27
Venituri74,6 mii83,5 mii138,8 mii757,6 mii1,2 mil1,6 mil1,5 mil546,7 mii
Costul vânzărilor76,8 mii92,3 mii99,9 mii592,1 mii982,7 mii1,4 mil1,2 mil370,7 mii
Profit brut-2,1 mii-8,8 mii38,9 mii165,6 mii217,5 mii230,5 mii208,1 mii176,0 mii
Profit operațional-1,8 mil-2,2 mil-4,6 mil-3,2 mil-3,1 mil-5,4 mil-2,9 mil-3,3 mil
Amortizare și depreciere148,8 mii181,4 mii206,7 mii216,6 mii272,6 mii401,9 mii336,7 mii336,7 mii
Profit înainte de impozit-2,0 mil-4,6 mil-4,4 mil-2,9 mil-3,3 mil-5,3 mil-3,1 mil-3,7 mil
Impozit pe profit———0———0
Profit net-2,0 mil-4,6 mil-4,5 mil-2,9 mil-3,3 mil-5,3 mil-3,1 mil-3,7 mil
EPS diluat-0,35-0,77 ≈-0,68-0,39-0,37-0,43 ≈-0,22-0,25
Flux de numerar operațional-1,2 mil ≈-1,9 mil-1,0 mil572,4 mii ≈-2,0 mil ≈-2,1 mil-2,3 mil-2,5 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri402,4 mii807,5 mii1,7 mil630,4 mii382,8 mii458,8 mii501,4 mii3,7 mil
Venituri an/an+3,6 %+100,6 %+104,6 %−61,8 %−39,3 %+19,8 %+9,3 %+641,0 %
Profit net-6,3 mil-5,2 mil-7,4 mil-8,7 mil-5,0 mil-7,3 mil-10,1 mil-15,9 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-0,76-0,83-70,32-32,12-2,23-1,82
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-1.570,6 %-644,0 %-447,1 %-1.378,8 %-1.314,8 %-1.598,3 %-2.018,3 %-428,3 %
Flux de numerar liber-5,5 mil-4,9 mil-6,5 mil-8,4 mil-3,8 mil-5,7 milindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 28 feb. 2026

Numerar
1,7 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
5,4 mil USD
Active totale
13,1 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
0,81x
ROE
-249,8 %
ROA
-138,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
458,8 mii
2025
501,4 mii
2026
3,7 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
397,5 mii
2025
498,1 mii
2026
3,1 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Profit brut
2024
61,2 mii
2025
3,3 mii
2026
652,5 mii

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat

Profit operațional
2024
-5,7 mil
2025
-7,4 mil
2026
-16,4 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
1,5 mil
2025
713,2 mii
2026
1,1 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

EBITDA
2024
-4,2 mil ≈
2025
-6,7 mil ≈
2026
-15,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 mai 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
234,2 mii
2025
0
2026
—

SEC (XBRL)· 29 mai 2025verificat

Profit înainte de impozit
2024
-6,7 mil
2025
-10,1 mil
2026
-15,9 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Profit net
2024
-7,3 mil
2025
-10,1 mil
2026
-15,9 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

EPS diluat
2024
-32,12
2025
-2,23
2026
-1,82

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
228,3 mii
2025
4,6 mil
2026
8,9 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
323,8 mii
2025
1,1 mil
2026
1,7 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Creanțe
2024
34,1 mii
2025
22,6 mii
2026
119,2 mii

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Stocuri
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat

Active curente
2024
1,7 mil
2025
2,5 mil
2026
3,2 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
6,6 mii
2025
4,1 mii
2026
1,6 mii

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Fond comercial
2024
1,2 mil
2025
1,2 mil
2026
3,1 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
2,2 mil
2025
2,1 mil
2026
4,3 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Active totale
2024
5,1 mil
2025
9,9 mil
2026
13,1 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Datorii comerciale
2024
531,8 mii
2025
1,2 mil
2026
725,5 mii

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Datorii curente
2024
2,0 mil
2025
2,6 mil
2026
3,9 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Datorii totale
2024
2,0 mil
2025
2,6 mil
2026
7,3 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Capital propriu
2024
3,1 mil †
2025
7,4 mil †
2026
5,4 mil †

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
-5,7 mil
2025
-5,1 mil
2026
-4,6 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Investiții (capex)
2024
9,3 mii
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 04 sept. 2024verificat

Flux de numerar liber
2024
-5,7 mil ≈
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 04 sept. 2024derivat

Flux de numerar din investiții
2024
980,9 mii
2025
-1,0 mil
2026
-2,7 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
4,8 mil
2025
6,9 mil
2026
7,9 mil

SEC (XBRL)· 29 mai 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
641,0 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
113,3 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
17,6 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
17,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026
Marja EBITDA
-278,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026
Marja EBIT
-306,2 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026
Marja netă
-319,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-296,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
ROA
-115,3 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-223,4 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,2x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-8,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
17 zile
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
109 zile
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
18,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-106,6 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
P/S
3,8x
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 3 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

1,19 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 18,1 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
18,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
3,8x
calculat olivLawbilanț la 31 aug. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-296,7 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026 · bilanț la 31 aug. 2026
Marja netă
-319,8 %
calculat olivLawTTM până la 31 aug. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
641,0 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 31 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 31 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 14 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 15 oct. 2026
verificat 1890derivat 166

Scorul pe grupe

19 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Transportation Services (SIC 4700)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate-319,8 %8 (față de colegi)33 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere113,3 %100 (pe interval fix)44 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,5x0 (pe interval fix)22 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial8/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

NextTrip, Inc. (NTRP). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,7 mil USD în 2026; creștere an/an 641,0 %; marjă netă -319,8 %; ROE -296,7 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 3 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 18,8 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 113,3 %

Ce o infirmă

  • Marja netă: -319,8 %
  • Lichiditatea curentă: 0,5x

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Transportation Services (SIC 4700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 31,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,2x
P/S
3,8x
mediana verticalei 2,6x
peste mediană (+46,9 %)
P/B
3,8x
mediana verticalei 2,3x
peste mediană (+65,3 %)
ROE
-296,7 %
mediana verticalei 6,3 %
sub mediană (−4.794,4 %)
Marja netă
-319,8 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−5.872,4 %)
Marja EBIT
-306,2 %
mediana verticalei 8,7 %
sub mediană (−3.609,0 %)
Venituri an/an
641,0 %
mediana verticalei 13,4 %
peste mediană (+4.688,1 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,3x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BKNGBooking Holdings Inc.115,8 mld0,9——+13,4 %−21 % / +25 %
EXPEExpedia Group, Inc.32,7 mld17,8199,1 %13,0 %+7,6 %+12 % / +110 %
XPOXPO, Inc.22,3 mld45,026,5 %5,7 %+1,1 %+35 % / +122 %
GATXGATX Corporation6,7 mld17,614,2 %17,7 %+9,8 %+19 % / +75 %
GXOGXO Logistics, Inc.6,5 mld50,54,4 %1,0 %+12,5 %+12 % / +1 %
HAFNHafnia Limited4,9 mld6,534,5 %27,0 %+7,4 %+64 % / indisponibil
RXORxo, Inc.4,7 mld—-5,7 %-1,3 %+26,2 %+115 % / +35 %
LINDLindblad Expeditions Holdings, Inc.2,2 mld8.279,1—0,7 %+19,6 %+179 % / +327 %
TOURTuniu Corp1,5 mld473,03,0 %5,4 %+17,5 %−35 % / −47 %
SPCEVirgin Galactic Holdings, Inc.380,5 mil—-75,1 %-23.867,4 %−78,1 %−35 % / −94 %
VRRMVerra Mobility Corporation377,0 mil10,411,3 %33,2 %+14,6 %−89 % / −88 %
PALProficient Auto Logistics, Inc.82,5 mil—-13,0 %—indisponibil−64 % / indisponibil
NTRPNextTrip, Inc.18,1 mil—-296,7 %-319,8 %+641,0 %−73 % / −72 %
YTRAMagna Holdings Ltd.——-2,0 %-1,3 %+85,2 %−50 % / −43 %
MMYTMakeMyTrip Ltd—61,18,2 %9,7 %+25,0 %−29 % / +20 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NTRP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    NextTrip este o companie de turism și media care leagă conținutul video de rezervările de călătorie, prin platforma sa NXT2.0 și rețeaua JOURNY TV. Compania rămâne în stadiu incipient, cu venituri în creștere, dar cu pierderi nete și incertitudini privind finanțarea, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care modelul « Watch. Scan. Book. Go. » se va dezvolta.

    SWOT

    Puncte tari

    • Platformă proprie de rezervare, integrată cu conținut video și cu o rețea de distribuție în streaming, care poate reduce dependența de canalele de marketing externe.
    • Portofoliu de achiziții în nișe de valoare mare, precum croazierele, călătoriile de lux și grupurile, cu marje potențial mai bune.
    • Creșterea veniturilor pe șase luni în exercițiul fiscal 2027 arată că platformele integrate au început să producă rezultate.

    Puncte slabe

    • Compania se află într-un stadiu incipient, cu pierderi nete recurente și cu o acumulare semnificativă de pierderi în ultimii ani.
    • Raportul anual include o mențiune privind continuitatea activității, ceea ce indică o dependență clară de capital suplimentar.
    • Notorietatea brandului este redusă, iar capacitatea de a finanța campanii de marketing este limitată.

    Oportunități

    • Dacă monetizarea JOURNY TV se accelerează, veniturile din publicitate ar putea deveni o sursă importantă, complementară turismului.
    • Lansarea NextTrip Pro și extinderea JournyGO ar putea atrage agenți de turism și creatori de conținut către ecosistemul companiei.
    • Evenimentele și concertele planificate prin inițiativele YADA și NextTrip LIVE ar putea genera venituri din bilete, sponsorizări și rezervări de grup.

    Amenințări

    • Concurența din partea platformelor mari de rezervări și a rețelelor de streaming bine finanțate poate limita creșterea.
    • O scădere a cererii pentru călătorii, din cauza crizelor sau a condițiilor economice, ar putea afecta direct veniturile segmentului Travel.
    • Eșecul obținerii de finanțare în condiții acceptabile ar putea forța reducerea planului de afaceri sau alte măsuri drastice.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Raportul anual include o rezervă privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea în următoarele douăsprezece luni, fără capital suplimentar.

    • Dependența de finanțareridicat

      Marketingul și dezvoltarea produselor depind de capitalul atras, iar lipsa de fonduri ar putea încetini planurile.

    • Sensibilitatea cererii de călătoriimediu

      Evenimente sanitare, geopolitice sau climatice pot reduce brusc volumul de rezervări.

    • Dependența de motoarele de căutaremediu

      Traficul către site-urile companiei depinde de algoritmii motoarelor de căutare, care pot fi modificați fără notificare.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă veniturile din publicitate și cele din rezervări cresc în paralel, modelul integrat de conținut și comerț ar putea deveni o diferențiere reală în piață.
    • Creșterea veniturilor pe șase luni și extinderea audienței JOURNY TV arată un progres concret al platformelor.
    • Achizițiile în segmentul de lux și grupuri ar putea aduce clienți cu valoare mai mare și cu rezervări repetate.

    Ce ar strica teza

    • Compania ar putea să nu obțină finanțarea necesară, ceea ce ar putea forța reduceri de activitate sau alte măsuri dificile.
    • Veniturile din trimestrul al doilea au scăzut, iar conducerea a spus că a prioritizat dezvoltarea platformelor în detrimentul vânzărilor imediate.
    • Pierderile recurente și notorietatea redusă a brandului ar putea face dificilă atragerea de clienți și de parteneri comerciali.

    De urmărit

    • Lansarea comercială a NextTrip Pro și numărul de agenți de turism înscrișiT3 2027
    • Veniturile din publicitate și sponsorizări ale JOURNY TV, inclusiv campaniile directe2027
    • Actualizarea privind finanțarea și evaluarea continuității activitățiiurmătorul raport trimestrial
    • Contribuția inițiativelor YADA Commerce și NextTrip LIVE la veniturile segmentului Media și TravelT3 2027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    NextTrip, Inc. (NASDAQ: NTRP) își descrie activitatea ca fiind la intersecția dintre conținutul premium de călătorie și comerțul cu servicii turistice. Compania operează două segmente, Travel și Media, care sunt concepute să funcționeze ca un ecosistem integrat, în care audiența generată de conținut este canalizată către rezervări. Potrivit raportului anual pentru exercițiul fiscal încheiat la 28 februarie 2026, veniturile au fost de 3.715.528 dolari, comparativ cu 501.423 dolari în exercițiul precedent 1. Compania precizează însă că are venituri nominale și că există un stat de incertitudine semnificativă privind continuitatea activității. Pe segmentul Travel, compania menționează că platforma NXT2.0 a ajuns la peste patru milioane de proprietăți hoteliere, locuințe de vacanță și produse de croazieră la nivel global 1.

    Platforma NXT2.0 stă la baza segmentului Travel și susține mai multe site-uri, inclusiv nexttrip.com și fivestaralliance.com, precum și platformele pentru grupuri și agenți de turism. Oferta include vacanțe pentru clienți individuali, călătorii de lux prin Five Star Alliance, grupuri și evenimente prin TA Pipeline și o platformă de rezervări pentru croaziere. Modelul de plată PayDlay permite clienților să achite treptat un pachet de călătorie. Compania menționează și achiziții recente, precum Five Star Alliance (aprilie 2025) și TA Pipeline (august 2025), ambele plătite parțial în numerar și parțial în acțiuni 1.

    Segmentul Media include JOURNY.tv, rețeaua de televiziune de călătorie a companiei, care a integrat activele GoUSA TV achiziționate de la Brand USA în februarie 2026, precum și revista Travel Magazine și o asociere cu KC Global Media pentru extinderea internațională. Trimestrul al doilea al exercițiului fiscal 2027 a adus venituri de 546.687 dolari, în scădere față de trimestrul comparabil, în timp ce veniturile pe șase luni au crescut la 1.998.422 dolari 3. Conducerea spune că a acordat prioritate consolidării platformelor, nu maximizării veniturilor pe termen scurt.

    Segmente

    Travel

    Segmentul Travel cuprinde rezervările de călătorii prin NXT2.0, Five Star Alliance pentru hoteluri de lux și croaziere, TA Pipeline pentru grupuri și evenimente, precum și JournyGO și Travel Magazine Pro. Veniturile provin din comisioane, adaosuri și taxe de servicii. Produsele negociate direct cu furnizorii aduc marje mai mari decât cele pe bază de comision, iar compania spune că își concentrează strategia pe călătoriile de lux, croazierele și grupurile 1.

    Media

    Segmentul Media generează venituri din publicitate, sponsorizări, conținut de brand și programe de marketing pentru destinații. Potrivit companiei, JOURNY TV ar putea ajunge la o distribuție de aproximativ 250 de milioane de spectatori la nivel global în 2026 1, iar în perioada ianuarie–august 2026 s-au înregistrat peste 307 milioane de minute de vizionare 3. Veniturile din publicitate sunt însă încă mici, iar conducerea afirmă că o parte din rezultate depinde de dezvoltarea vânzărilor directe.

    Tendințe

    • Consumul de conținut video cu rezervare integratăvânt din spate

      Companiile de turism caută tot mai mult legături directe între inspirație și rezervare. Dacă modelul « Watch. Scan. Book. Go. » se dovedește eficient, ar putea reduce costul de achiziție al clienților și ar putea crește randamentul audienței.

    • Cerere variabilă pentru călătoriivânt din față

      Veniturile din turism depind de volumul de călătorii, care poate scădea din cauza crizelor sanitare, a conflictelor sau a condițiilor economice. Compania avertizează că o scădere prelungită ar putea afecta rezultatele.

    • Publicitate programatică în streamingmixt

      Creșterea vânzărilor programatice pe platformele de televiziune conectată poate sprijini veniturile din media, dar rămâne sensibilă la schimbările partenerilor de publicitate și la ciclurile de cheltuieli ale agenților.

    • Finanțare și cost de capitalvânt din față

      Pentru a-și susține activitatea, compania trebuie să atragă capital în condiții acceptabile. Dacă accesul la finanțare se restrânge, extinderea planificată ar putea fi încetinită.

    Poziția concurențială

    Compania activează pe o piață extrem de competitivă, în care agențiile de turism online și platformele de rezervare au branduri și resurse mult mai mari. Avantajul declarat al NextTrip constă în integrarea conținutului cu rezervarea, dar raportul anual precizează că notorietatea mărcii este încă redusă 1. Pe partea de media, concurența vine din partea rețelelor de televiziune în streaming și a platformelor de conținut de călătorie.

    • Expedia GroupEXPE

      Furnizor de inventar hotelier pentru platforma NextTrip și, în același timp, concurent direct în rezervările online de călătorii 1.

    • Booking HoldingsBKNG

      Platformă mare de rezervări online care concurează pentru aceiași clienți de călătorii individuale și pentru inventarul hotelier.

    • Platforme de agenții de turism de lux și de grupuri

      Agenții specializate în călătorii de lux și evenimente de grup, prezente în special prin rețele de consilieri de turism.

    • Operatori de televiziune de călătorie în streaming

      Canale FAST și OTT dedicate turismului, care concurează pentru audiență și bugete de publicitate.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 24 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 21 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    • Raport curent21 oct. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial15 oct. 2026
    • Raport curent15 oct. 2026
      Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent14 oct. 2026
      Vot al acționarilor
    • Raport curent08 oct. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent24 sept. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 sept. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent09 sept. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent31 aug. 2026
      Acord material · Situații financiare și anexe
    • Raport curent27 aug. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Modificarea statutului · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-02-28 · SEC / NextTrip, Inc. · 29 mai 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-31 · SEC / NextTrip, Inc. · 15 oct. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NextTrip, Inc. · 15 oct. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.