olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

GXO Logistics, Inc. GXO

Transportation Services · SIC 4700 · Verticală: Transportation Services (SIC 4700)

56,96USD+9,48 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

GXO Logistics este cel mai mare furnizor pur de logistică contractuală din lume, care administrează depozite, distribuție, comerț electronic și retururi pentru companii mari din retail, tehnologie și industrie. Compania trece printr-o perioadă de creștere organică, cu noi contracte câștigate și ghidaj pentru 2026 ajustat ușor, în timp ce datoria netă rămâne o temă de urmărit după achiziția Wincanton și cifra de afaceri de 13,2 miliarde USD din 2025.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea GXO Logistics, Inc. (GXO) costa 56,96 USD (+9,48 % într-o zi), cu capitalizare 6,4 mld USD, P/E 48,4 pe un EPS diluat de 1,18 USD în ultimele 12 luni, beta 1,28, interval pe 52 de săptămâni 44,17–65,59 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 3,6 mld USD (+5,7 % an/an), profit net de 64,0 mil USD (+8,5 % an/an), EPS diluat 0,56 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,4 mld USD
acțiuni la 02 nov. 2026
P/E (TTM)
48,4
EPS diluat TTM 1,18 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,07 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,28
Volatilitate (1 an) 41 %
Interval 52 săpt.
44,1765,59

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
83,6
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
43,69 – 54,02
peste banda superioară · %B 1,28 · lățimea benzii 21,1 %
SMA 50 / 200
47,27 / 51,74
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,76 / 1,03
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+23,9 %−1,1 %+25,0 pp—
3 luni+19,6 %−0,5 %+20,1 pp—
6 luni+14,1 %+4,4 %+9,7 pp—
De la început de an+8,2 %+12,3 %−4,1 pp—
1 an+2,9 %+13,5 %−10,7 pp−21,0 %
3 ani+6,1 %+76,4 %−70,3 pp+27,8 %
5 ani−39,1 %+63,7 %−102,7 pp—
Scădere maximă (1 an)
−32,7 %
20 feb. 2026 → 24 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−69,6 %
18 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−9,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
3,6 mld USD
+5,7 % an/an
Profit net
64,0 mil USD
+8,5 % an/an
EPS diluat
0,56
+9,8 % an/an
netă / operațională
1,8 % / 2,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri3,3 mld3,0 mld3,3 mld3,4 mld3,5 mld3,3 mld3,4 mld3,6 mld
Cheltuieli generale și de vânzare277,0 mil261,0 mil272,0 mil285,0 mil288,0 mil296,0 mil295,0 mil285,0 mil
Profit operațional101,0 mil-56,0 mil89,0 mil118,0 mil94,0 mil39,0 mil77,0 mil96,0 mil
Amortizare și depreciere113,0 mil109,0 mil110,0 mil118,0 mil120,0 mil115,0 mil117,0 mil115,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile34,0 mil32,0 mil36,0 mil35,0 mil30,0 mil32,0 mil35,0 mil36,0 mil
Profit înainte de impozit97,0 mil-93,0 mil43,0 mil88,0 mil66,0 mil17,0 mil48,0 mil72,0 mil
Impozit pe profit-3,0 mil2,0 mil15,0 mil28,0 mil23,0 mil12,0 mil21,0 mil7,0 mil
Profit net100,0 mil-96,0 mil26,0 mil59,0 mil43,0 mil4,0 mil25,0 mil64,0 mil
EPS diluat0,83 ≈-0,810,230,510,37 ≈0,030,220,56
Flux de numerar operațional186,0 mil29,0 mil3,0 mil ≈232,0 mil ≈170,0 mil31,0 mil76,0 mil ≈156,0 mil ≈
Investiții (capex)104,0 mil78,0 mil47,0 mil ≈144,0 mil ≈55,0 mil65,0 mil65,0 mil ≈74,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0106,0 mil94,0 mil ≈0 ≈0018,0 mil ≈84,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 67 din propriul istoric de 21 trimestre (min 19,8, mediană 43,2, max 176,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri6,1 mld6,2 mld7,9 mld9,0 mld9,8 mld11,7 mld13,2 mld
Venituri an/anindisponibil+1,7 %+28,2 %+13,3 %+8,7 %+19,7 %+12,5 %
Profit net60,0 mil-31,0 mil153,0 mil197,0 mil229,0 mil134,0 mil32,0 mil
Profit net an/anindisponibil−151,7 %indisponibil+28,8 %+16,2 %−41,5 %−76,1 %
EPS diluat0,52-0,271,321,671,921,120,28
EPS diluat an/anindisponibil−151,9 %indisponibil+26,5 %+15,0 %−41,7 %−75,0 %
netă %1,0 %-0,5 %1,9 %2,2 %2,3 %1,1 %0,2 %
Flux de numerar liber-77,0 mil111,0 mil205,0 mil200,0 mil284,0 mil190,0 mil110,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
854,0 mil USD
Datorie financiară
446,0 mil USD
Datorie netă
-408,0 mil USD
Capitaluri proprii
3,0 mld USD
Active totale
12,3 mld USD
Datorie / capitaluri
0,15x
Lichiditate curentă
0,85x
ROE
1,1 %
ROA
0,3 %
Marja FCF
0,8 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
9,8 mld
2024
11,7 mld
2025
13,2 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
998,0 mil
2024
1,1 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
318,0 mil
2024
218,0 mil
2025
245,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
361,0 mil
2024
415,0 mil
2025
457,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
679,0 mil ≈
2024
633,0 mil ≈
2025
702,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
53,0 mil
2024
103,0 mil
2025
133,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
266,0 mil
2024
146,0 mil
2025
104,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
33,0 mil
2024
8,0 mil
2025
68,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Profit net
2023
229,0 mil
2024
134,0 mil
2025
32,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,92
2024
1,12
2025
0,28

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
119,5 mil
2024
119,8 mil
2025
116,3 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
468,0 mil
2024
413,0 mil
2025
854,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
1,8 mld
2024
1,8 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active curente
2023
2,6 mld
2024
2,6 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,9 mld
2024
3,5 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
567,0 mil
2024
986,0 mil
2025
909,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Active totale
2023
9,5 mld
2024
11,3 mld
2025
12,3 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
709,0 mil
2024
776,0 mil
2025
758,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
27,0 mil
2024
110,0 mil
2025
446,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 10 mai 2023verificat

Datorii curente
2023
2,6 mld
2024
3,2 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,9 mld
2024
3,0 mld
2025
3,0 mld

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
558,0 mil
2024
549,0 mil
2025
434,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
274,0 mil
2024
359,0 mil
2025
324,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
284,0 mil ≈
2024
190,0 mil ≈
2025
110,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-410,0 mil
2024
-1,2 mld
2025
-196,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-186,0 mil
2024
636,0 mil
2025
111,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
200,0 mil

SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
13,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
16,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
12,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-76,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
-45,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
-75,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
-44,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
-42,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
5,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
2,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
1,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
1,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
6,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
26,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
433,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
259,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
174,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
127,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
56,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
55 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
6,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
47,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
48,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
8,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
21,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
0,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
37,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 48 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

56,96 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,4 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
48,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
8,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
12,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 02 nov. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 04 nov. 2026
verificat 905derivat 74

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie39
  • Evaluare51
  • Calitate59
  • Creștere50
  • Randamente23

Interval de valoare estimat

Jos
38,68
USD pe acțiune
Mijloc
47,00
USD pe acțiune
Sus
60,23
USD pe acțiune
Preț: 56,96 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -17,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -21,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 9,98 – 124,25 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)38,68 – 60,23 (Mijloc 47,00)
    WACC 9,0 % · FCFF de pornire 265,7 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 75 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 22,8 %
  • Colegi: EV/EBITDA69,88 – 124,25 (Mijloc 91,34)
    5 firme folosite · multiplul median 13,4x · quartile 10,3x – 18,2x
    BKNG, EXPE, LIND, VRRM, XPO
  • Colegi: P/E9,98 – 37,66 (Mijloc 20,73)
    7 firme folosite · multiplul median 17,6x · quartile 8,5x – 32,0x
    BKNG, EXPE, GATX, HAFN, MMYT, VRRM, XPO
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Transportation Services (SIC 4700)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 48/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate6,8 %44 (față de colegi)11 %
Marja netă · Calitate1,0 %42 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate127,9 %100 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere13,6 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere-44,9 %0 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,0x71 (față de colegi)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,3x12 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,8x0 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare48,4x33 (față de colegi)11 %
EV/EBITDA · Evaluare8,4x83 (față de colegi)11 %
Randament FCF · Evaluare2,7 %34 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,6 %23 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie39/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere50/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate59/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare51/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

GXO Logistics, Inc. (GXO). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 13,2 mld USD în 2025; creștere an/an 12,5 %; marjă netă 1,0 %; ROE 4,6 %; datorie netă/EBITDA 0,0x.

Intervalul de valoare estimat este 38,68–60,23 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 47,00 USD, prețul de 56,96 USD lasă un potențial de -17,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -21,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 48/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Conversia profitului în FCF: 127,9 %
  • CAGR venituri 3 ani: 13,6 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,0x
  • EV/EBITDA: 8,4x

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: -44,9 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,3x
  • Lichiditatea curentă: 0,8x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Transportation Services (SIC 4700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
48,4x
mediana verticalei 19,7x
peste mediană (+145,6 %)
EV/EBITDA
8,4x
mediana verticalei 15,8x
sub mediană (−47,1 %)
P/S
0,5x
mediana verticalei 3,0x
sub mediană (−84,5 %)
P/B
2,2x
mediana verticalei 2,7x
sub mediană (−21,5 %)
ROE
4,6 %
mediana verticalei 5,6 %
sub mediană (−18,6 %)
Marja netă
1,0 %
mediana verticalei 5,5 %
sub mediană (−82,3 %)
Marja EBIT
2,2 %
mediana verticalei 8,7 %
sub mediană (−74,7 %)
Venituri an/an
12,5 %
mediana verticalei 14,6 %
sub mediană (−14,1 %)
Datorie netă/EBITDA
0,0x
mediana verticalei 0,4x
sub mediană (−92,2 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BKNGBooking Holdings Inc.127,2 mld1,0——+13,4 %−13 % / +37 %
EXPEExpedia Group, Inc.36,2 mld19,7199,1 %13,0 %+7,6 %+24 % / +132 %
XPOXPO, Inc.21,9 mld44,326,5 %5,7 %+1,1 %+32 % / +118 %
GATXGATX Corporation6,7 mld17,614,2 %17,7 %+9,8 %+19 % / +75 %
GXOGXO Logistics, Inc.6,4 mld48,44,6 %1,0 %+12,5 %+3 % / +6 %
HAFNHafnia Limited4,9 mld6,534,5 %27,0 %+7,4 %+64 % / indisponibil
RXORxo, Inc.4,7 mld—-5,7 %-1,3 %+26,2 %+115 % / +35 %
LINDLindblad Expeditions Holdings, Inc.2,2 mld8.279,1—0,7 %+19,6 %+179 % / +327 %
TOURTuniu Corp1,5 mld473,03,0 %5,4 %+17,5 %−35 % / −47 %
SPCEVirgin Galactic Holdings, Inc.380,5 mil—-75,1 %-23.867,4 %−78,1 %−35 % / −94 %
VRRMVerra Mobility Corporation377,0 mil10,411,3 %33,2 %+14,6 %−89 % / −88 %
PALProficient Auto Logistics, Inc.82,5 mil—-13,0 %—indisponibil−64 % / indisponibil
NTRPNextTrip, Inc.18,1 mil—-296,7 %-319,8 %+641,0 %−68 % / −68 %
YTRAMagna Holdings Ltd.——-2,0 %-1,3 %+85,2 %−50 % / −43 %
MMYTMakeMyTrip Ltd—61,18,2 %9,7 %+25,0 %−29 % / +20 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru GXO din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
37,54
Randament total -34 % · Pe an -34 %
66,11
Randament total 16 % · Pe an 16 %
99,21
Randament total 74 % · Pe an 74 %
3 ani
43,39
Randament total -24 % · Pe an -9 %
85,28
Randament total 50 % · Pe an 14 %
139,51
Randament total 145 % · Pe an 35 %
5 ani
50,15
Randament total -12 % · Pe an -3 %
110,03
Randament total 93 % · Pe an 14 %
196,18
Randament total 244 % · Pe an 28 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 21,32
  • Marja netă± 14,92
  • Creșterea anuală a veniturilor± 11,27
  • Diluare anuală± 1,25

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

GXO Logistics este cel mai mare furnizor pur de logistică contractuală din lume, care administrează depozite, distribuție, comerț electronic și retururi pentru companii mari din retail, tehnologie și industrie. Compania trece printr-o perioadă de creștere organică, cu noi contracte câștigate și ghidaj pentru 2026 ajustat ușor, în timp ce datoria netă rămâne o temă de urmărit după achiziția Wincanton și cifra de afaceri de 13,2 miliarde USD din 2025.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider mondial pur în logistica contractuală, cu clienți de tip blue-chip și contracte pe termen lung 1.
  • Platforma tehnologică proprie și capacitatea de automatizare sunt descrise drept avantaj competitiv central 1.
  • Portofoliu diversificat de clienți și verticale, cu concentrare redusă pe un singur client 1.

Puncte slabe

  • Costurile cu forța de muncă reprezintă o parte mare din cheltuieli, iar multe contracte cu preț fix limitează transferul creșterilor către clienți 1.
  • Rezultatele trimestriale sunt sezoniere, iar anumite trimestre slabe pot accentua variațiile de profit 1.
  • Datoria crescută după achiziția Wincanton și costurile financiare mai mari reduc flexibilitatea financiară 13.

Oportunități

  • Câștigarea de noi contracte în verticale strategice și în America de Nord ar putea accelera creșterea veniturilor 3.
  • Extinderea serviciilor AI și a automatizării ar putea îmbunătăți productivitatea și marjele, dacă adoptarea clienților continuă 3.
  • Clienții care își externalizează logistica pot aduce contracte noi, iar cota din bugetul lor de logistică poate crește în timp 1.

Amenințări

  • Concurența intensă și presiunea asupra prețurilor pot reduce marjele dacă clienții cer condiții mai favorabile 1.
  • Modificările legislației muncii sau ale salariului minim ar putea crește costurile operaționale 1.
  • Fluctuațiile valutare și schimbările de politică fiscală pot afecta rezultatele raportate 1.

Riscuri

  • Concurență și presiune asupra contractelorridicat

    Clienții pot solicita oferte de la mai mulți furnizori, iar acceptarea unor clauze mai dure de către concurenți ar putea duce la marje mai mici 1.

  • Costul forței de muncăridicat

    Forța de muncă este în mare parte pe ore, iar creșterile salariale sau legislative pot afecta profitabilitatea, mai ales în contractele cu preț fix 1.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Integrarea Wincanton și eventuale achiziții viitoare pot întâmpina dificultăți operaționale, IT și de sinergii, iar cedarea contractelor cerute de autoritatea britanică nu este încă finalizată 13.

  • Expunerea valutarămediu

    Veniturile și activele în euro și lire sterline pot fluctua în raport cu dolarul, afectând cifrele raportate 12.

  • Penalități contractuale și cheltuieli fiscalescăzut

    Nerespectarea nivelelor de serviciu din contracte poate atrage penalități, iar litigiile fiscale și de reglementare pot genera cheltuieli neprevăzute 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă noile contracte câștigate și veniturile deja asigurate se traduc în creștere organică susținută, compania ar putea depăși ghidajul actual 3.
  • Poziția de lider în logistica contractuală, cu clienți mari și contracte pe termen lung, oferă vizibilitate asupra veniturilor 1.
  • Investițiile în automatizare și AI ar putea îmbunătăți marjele pe măsură ce se extind la mai multe site-uri 13.

Ce ar strica teza

  • Datoria netă ridicată după achiziția Wincanton ar putea limita flexibilitatea financiară dacă rezultatele nu cresc suficient 3.
  • Presiunea concurențială și costurile cu forța de muncă ar putea comprima marjele, mai ales în contractele cu preț fix 1.
  • Schimbările din conducerea financiară și operațională pot aduce perioade de tranziție cu risc de execuție 1.

De urmărit

  • Rezultatele trimestriale și evoluția organică a veniturilor față de ghidajul de 4% până la 5%Q3 2026
  • Ziua investitorilor, cu strategia pe termen lung și cadrul financiar16 noiembrie 2026
  • Finalizarea cedării contractelor Wincanton cerute de CMA și impactul asupra veniturilor2026
  • Evoluția datoriei nete și a conversiei fluxului de numerar liber în raport cu ghidajulnext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (04 nov. 2026), 8-K (03 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

GXO oferă depozitare și distribuție cu valoare adăugată ridicată, îndeplinirea comenzilor, servicii de comerț electronic și logistica retururilor, diferențiate prin soluții tehnologice personalizate la scară mare 1. Compania activa în 2025 în 26 de țări, cu aproximativ 154.000 de angajați și 1.043 de facilități, totalizând circa 221 de milioane de picioare pătrate 1. Modelul de business este descris ca unul ușor în active, cu contracte pe termen lung, unele cu preț fix și altele cu cost plus, ceea ce ajută la stabilitatea veniturilor 1.

Tehnologia este un element central al strategiei: platforma de gestionare a depozitelor bazată pe cloud, instrumente de productivitate a forței de muncă, automatizare cu roboți și analiză predictivă a cererii, în special pentru vârfuri sezoniere din e-commerce 1. Compania susține că datele pe care le procesează constituie un avantaj competitiv, iar în 2026 a lansat platforma GXO IQ pentru inteligență artificială și automatizare 3.

Achiziția Wincanton, finalizată în aprilie 2024, a modificat comparabilitatea rezultatelor între 2025 și 2024, iar cedarea unor contracte de retail alimentar din Regatul Unit, cerută de autoritatea britanică de concurență, este încă în curs 1.

Segmente

Omnichannel retail

Acesta este cel mai mare segment, reprezentând 49% din veniturile din 2025, ceea ce face compania sensibilă la ciclurile de consum și la sezonalitatea sărbătorilor 1.

Tehnologie, industrie și alte verticale

Tehnologia și electronicele de consum, industria și producția, alimentația și bunurile de consum ambalate contribuie împreună cu o parte mai mică, iar conducerea urmărește creșterea în verticalele strategice precum aerospațial, apărare, tehnologie, industrie și științele vieții 13.

Piața în context

Piața logisticii contractuale este descrisă ca foarte fragmentată, cu mii de companii care concurează pe plan intern și internațional, iar cererea din comerțul electronic și omnichannel este principalul motor de creștere 1. Veniturile companiei sunt concentrate în Regatul Unit, Statele Unite, Țările de Jos, Franța, Spania și Italia 1.

Activitatea are sezonalitate: trimestrul patru aduce vârfuri legate de sărbători, iar primul trimestru este de regulă mai slab, ceea ce face ca rezultatele trimestriale să nu fie direct comparabile fără a ține cont de acest efect 1.

Tendințe

  • Creșterea comerțului electronic și a omnichannelvânt din spate

    Creșterea comenzilor online și a retururilor sporește cererea pentru servicii de depozitare și retur, ceea ce ar putea susține volumele companiei pe termen lung 1.

  • Automatizarea și inteligența artificialăvânt din spate

    Adoptarea roboticii și a instrumentelor AI ar putea reduce dependența de forța de muncă și îmbunătăți marjele, dacă investițiile se traduc în productivitate 13.

  • Costurile forței de muncăvânt din față

    Creșterea salariilor, a costurilor cu forța de muncă temporară și schimbările legislative pot reduce marjele, mai ales când contractele sunt cu preț fix 1.

  • Politica fiscală și valutarămixt

    Schimbările de tarife, regulile fiscale și fluctuațiile valutare, mai ales ale lirei și euro, pot afecta rezultatele raportate în dolari, deși efectul poate fi și pozitiv în unele perioade 12.

Poziția concurențială

Compania competitoare direct cu operatori globali și regionali, iar clienții pot solicita oferte de la mai mulți furnizori, ceea ce poate apăsa asupra prețurilor și marjelor 1. Compania spune că se diferențiază prin tehnologie, scară și capacitatea de a livra soluții personalizate 1.

Riscul de pierdere a cotei de piață este amplificat de posibilitatea ca clienții să-și internalizeze operațiunile logistice, iar concurenții acceptă uneori termeni contractuali mai împovărători 1.

  • CEVA Logistics

    Operator global de logistică contractuală citat de companie ca principal concurent direct.

  • DHL Group

    Grup logistic internațional care include și divizii de logistică contractuală, menționat în lista concurenților.

  • Kuehne + Nagel

    Furnizor internațional de logistică din Elveția, citat printre concurenți.

  • Ryder SystemR

    Furnizor american de logistică și transport, menționat printre concurenți.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / GXO Logistics, Inc. · 25 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / GXO Logistics, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / GXO Logistics, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.