olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Proficient Auto Logistics, Inc. PAL

Transportation Services · SIC 4700 · Verticală: Transportation Services (SIC 4700)

2,94USD−0,34 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Proficient Auto Logistics este o companie specializată în transportul și logistica autovehiculelor în America de Nord, care deservește în principal producătorii auto și rețeaua lor de dealeri. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au scăzut cu 5,3%, iar marja operațională ajustată s-a degradat sub presiunea costurilor, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care compania își echilibrează creșterea prin achiziții cu profitabilitatea actuală.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Proficient Auto Logistics, Inc. (PAL) costa 2,94 USD (−0,34 % într-o zi), cu capitalizare 82,5 mil USD, beta 1,70, interval pe 52 de săptămâni 2,42–10,54 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 109,4 mil USD (−5,3 % an/an), profit net de -3,9 mil USD, EPS diluat -0,14 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
82,5 mil USD
acțiuni la 10 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -1,31 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
-44,56 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,70
Volatilitate (1 an) 81 %
Interval 52 săpt.
2,4210,54

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,8
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
2,20 – 3,71
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,49 · lățimea benzii 51,2 %
SMA 50 / 200
3,81 / 6,25
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,31 / -0,39
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,1 %−2,0 %−16,1 pp—
3 luni−58,2 %−2,2 %−56,1 pp—
6 luni−59,8 %+4,3 %−64,1 pp—
De la început de an−69,5 %+10,6 %−80,1 pp—
1 an−58,5 %+10,5 %−68,9 pp−4,5 %
3 aniindisponibil+73,7 %indisponibil+20,2 %
5 aniindisponibil+61,7 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−77,0 %
03 feb. 2026 → 29 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−88,2 %
14 aug. 2024 → 29 oct. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
109,4 mil USD
−5,3 % an/an
Profit net
-3,9 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,14
indisponibil an/an
netă / operațională
-3,6 % / -3,0 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri91,5 mil—95,2 mil115,5 mil——93,7 mil109,4 mil
Cheltuieli generale și de vânzare1,5 mil1,2 mil4,1 mil4,3 mil1,4 mil1,4 mil4,4 mil4,5 mil
Profit operațional-2,2 mil—-2,4 mil125,4 mii——-6,9 mil-3,2 mil
Amortizare și depreciere7754,3 mii8,9 mil25,9 mii23,2 mii30,0 mii10,0 mil9,6 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile1,4 mil—1,6 mil1,8 mil——1,4 mil1,4 mil
Profit înainte de impozit-1,7 mil—-3,9 mil-1,9 mil——-8,3 mil-4,7 mil
Impozit pe profit-327,8 mii-1,4 mil-702,6 mii-325,3 mii——-1,8 mil-814,5 mii
Profit net-1,4 mil-3,2 mil-3,2 mil-1,6 mil-3,0 mil-28,3 mil-6,5 mil-3,9 mil
EPS diluat-0,05—-0,12-0,06-0,11—-0,23-0,14
Flux de numerar operațional——1,6 mil11,6 mil ≈——2,0 mil-1,3 mil ≈
Investiții (capex)——2,6 mil319,1 mii ≈——784,5 mii1,8 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni——————517,9 mii0 ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20242025
Venituriindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net-8,5 mil-36,0 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil
EPS diluat-0,47-1,31
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil
netă %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
14,3 mil USD
Datorie financiară
74,3 mil USD
Datorie netă
60,0 mil USD
Capitaluri proprii
311,4 mil USD
Active totale
478,0 mil USD
Datorie / capitaluri
0,24x
Lichiditate curentă
1,12x
ROE
-11,1 %
ROA
-7,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Cont de profit și pierdere · USD

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
—
2024
3,4 mil
2025
5,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
—
2024
5,4 mii
2025
88,3 mii

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
2,2 mil
2024
-1,2 mil
2025
-7,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Profit net
2023
—
2024
-8,5 mil
2025
-36,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
—
2024
-0,47
2025
-1,31

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
4,3 mii
2024
15,4 mil
2025
14,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
19,8 mil
2024
37,4 mil
2025
42,2 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active curente
2023
23,4 mil
2024
67,7 mil
2025
71,4 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
18,0 mil
2024
122,6 mil
2025
115,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
169,1 mil
2025
148,5 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
—
2024
132,5 mil
2025
122,8 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Active totale
2023
43,0 mil
2024
508,1 mil
2025
478,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
2,5 mil
2024
9,8 mil
2025
8,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
1,6 mil
2024
19,1 mil
2025
20,3 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
5,0 mil
2024
56,3 mil
2025
54,0 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
15,3 mil
2024
52,6 mil
2025
63,9 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
26,4 mil
2024
170,1 mil
2025
166,6 mil

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
7,8 mil †
2024
338,0 mil †
2025
311,4 mil †

SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
-13,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-9,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
55,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
0,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
82,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
138,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-50,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 1 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

2,94 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 82,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
82,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-13,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 10 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 14 aug. 2026
verificat 284derivat 8

Scorul pe grupe

4 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Transportation Services (SIC 4700)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,2x32 (pe interval fix)100 %
P/E (TTM) · Evaluareindisponibilindisponibil—
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial32/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

PROFICIENT AUTO LOGISTICS, INC. (PAL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE -13,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 1 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 4,2 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Transportation Services (SIC 4700) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 31,4x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 12,2x
P/S
—
mediana verticalei 2,8x
P/B
0,3x
mediana verticalei 2,7x
sub mediană (−90,1 %)
ROE
-13,0 %
mediana verticalei 6,3 %
sub mediană (−305,1 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 5,4 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 7,5 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 14,0 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,3x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
BKNGBooking Holdings Inc.115,8 mld0,9——+13,4 %−21 % / +25 %
EXPEExpedia Group, Inc.32,7 mld17,8199,1 %13,0 %+7,6 %+12 % / +110 %
XPOXPO, Inc.22,3 mld45,026,5 %5,7 %+1,1 %+35 % / +122 %
GATXGATX Corporation6,7 mld17,614,2 %17,7 %+9,8 %+19 % / +75 %
GXOGXO Logistics, Inc.6,5 mld50,54,4 %1,0 %+12,5 %+12 % / +1 %
HAFNHafnia Limited4,9 mld6,534,5 %27,0 %+7,4 %+64 % / indisponibil
RXORxo, Inc.4,7 mld—-5,7 %-1,3 %+26,2 %+115 % / +35 %
LINDLindblad Expeditions Holdings, Inc.2,2 mld8.279,1—0,7 %+19,6 %+179 % / +327 %
TOURTuniu Corp1,5 mld473,03,0 %5,4 %+17,5 %−35 % / −47 %
SPCEVirgin Galactic Holdings, Inc.380,5 mil—-75,1 %-23.867,4 %−78,1 %−35 % / −94 %
VRRMVerra Mobility Corporation377,0 mil10,411,3 %33,2 %+14,6 %−89 % / −88 %
PALProficient Auto Logistics, Inc.82,5 mil—-13,0 %—indisponibil−58 % / indisponibil
NTRPNextTrip, Inc.18,1 mil—-296,7 %-319,8 %+641,0 %−68 % / −68 %
YTRAMagna Holdings Ltd.——-2,0 %-1,3 %+85,2 %−50 % / −43 %
MMYTMakeMyTrip Ltd—61,18,2 %9,7 %+25,0 %−29 % / +20 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PAL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Proficient Auto Logistics este o companie specializată în transportul și logistica autovehiculelor în America de Nord, care deservește în principal producătorii auto și rețeaua lor de dealeri. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au scăzut cu 5,3% 3, iar marja operațională ajustată s-a degradat sub presiunea costurilor, ceea ce face relevantă evaluarea modului în care compania își echilibrează creșterea prin achiziții cu profitabilitatea actuală.

SWOT

Puncte tari

  • Scara flotei, acoperirea geografică largă și relațiile de lungă durată cu producătorii auto sunt avantaje greu de replicat rapid 1.
  • Modelul combinat, cu active proprii și subcontractare, oferă flexibilitate în fața fluctuațiilor cererii 1.
  • Compania a demonstrat disciplină în achiziții și integrare, inclusiv prin preluarea Hansen & Adkins 2.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr mic de clienți face ca pierderea unui contract important să aibă efect semnificativ asupra rezultatelor 1.
  • Marja operațională ajustată s-a deteriorat în trimestrul al doilea din 2026, iar prețurile au rămas în urma costurilor 3.
  • Îndatorarea netă a crescut, iar datoriile și achizițiile recente cresc sarcina financiară 3.

Oportunități

  • Consolidarea industriei fragmentate ar putea oferi achiziții suplimentare și sinergii de costuri 1.
  • Extinderea serviciilor pentru clienții existenți, cum ar fi depozitarea regională, ar putea deschide noi surse de venit 1.
  • Dacă presiunea de capacitate din industrie persistă, tarifele ar putea urca și ar putea sprijini marjele 3.

Amenințări

  • Scăderea vânzărilor auto sau șocurile de politică comercială, inclusiv tarifele, pot reduce volumele 1.
  • Reclasificarea contractorilor independenți ca angajați ar putea genera costuri suplimentare semnificative 1.
  • Concurenții cu resurse mai mari sau costuri mai mici ar putea presa tarifele și cota de piață 1.

Riscuri

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Un număr mic de clienți generează o parte majoră a veniturilor, iar pierderea lor ar afecta puternic rezultatele 1.

  • Marja sub presiuneridicat

    Costurile au crescut mai repede decât tarifele, iar ajustarea prețurilor a început abia spre sfârșitul trimestrului al doilea din 2026 3.

  • Îndatorare și finanțaremediu

    Compania a contractat datorii suplimentare pentru achiziții și plănuiește o emisiune de obligațiuni convertibile, ceea ce ar putea limita flexibilitatea financiară 2.

  • Reglementare și clasificarea șoferilormediu

    Schimbările de reglementare sau deciziile judecătorești privind statutul contractorilor ar putea modifica substanțial costurile 1.

  • Costul combustibiluluiscăzut

    Volatilitatea prețului combustibilului poate afecta costurile înainte ca suprataxele să le compenseze complet 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă rata de ajustare a tarifelor continuă și capacitatea din industrie rămâne restrânsă, marjele ar putea reveni treptat la nivelurile anterioare 3.
  • Scara companiei și strategia de achiziții ar putea permite creșterea cotei de piață pe o industrie fragmentată 1.
  • Dacă integrarea Hansen & Adkins decurge bine, sinergiile ar putea sprijini profitabilitatea în perioada următoare 2.

Ce ar strica teza

  • Dacă costurile cu forța de muncă și echipamentele rămân ridicate, marja operațională ar putea rămâne sub presiune 3.
  • Scăderea volumelor de unități și dependența de producătorii auto ar putea limita creșterea veniturilor 3.
  • Creșterea datoriei pentru achiziții ar putea reduce spațiul de manevră dacă rezultatele operaționale nu se îmbunătățesc 2.

De urmărit

  • Evoluția marjei operaționale ajustate și a tarifelor după ajustările din trimestrul al doileaQ3 2026
  • Integrarea Hansen & Adkins și realizarea sinergiilor anunțate2027
  • Finalizarea emisiunii de obligațiuni convertibile și utilizarea veniturilor pentru refinanțareQ3 2026
  • Dinamica clienților majori și a contractelor reînnoite în raportul anual următornext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Compania s-a format prin combinarea a cinci operatori din industrie în legătură cu oferta publică inițială din mai 2024 și operează una dintre cele mai mari flote de transport auto din America de Nord, cu aproximativ 800 de active deținute 1. Din cele 57 de facilități răspândite în Statele Unite 1, compania transportă vehicule finite de la fabrici, porturi și stații de cale ferată către dealeri. Clienții săi includ aproape toți producătorii auto globali activi pe piața nord-americană, precum și dealeri, case de licitații, companii de închiriere și de leasing 1. Modelul de business combină o flotă proprie, cu procent important de venituri generate de vehiculele operate de companie 1, și subcontractarea, pentru capacitatea suplimentară.

Segmente

Company Drivers

Segmentul Company Drivers, bazat pe active proprii, generează venituri din contracte OEM, mișcări spot și contracte de servicii pe termen lung 1. Venitul depinde de tarifa medie pe unitate și de numărul de vehicule transportate, iar marja operațională este principalul indicator de performanță 1. Cheltuielile majore sunt combustibilul, salariile șoferilor și întreținerea, în timp ce amortizarea echipamentului de transport are o pondere importantă în costurile fixe 1. În trimestrul al doilea din 2026 veniturile per unitate din acest segment au rămas aproape stabile față de anul anterior 3.

Subhaulers

Segmentul Subhaulers funcționează cu un model mai ușor din punct de vedere al activelor, transferând transportul către șoferi independenți și transportatori terți, în timp ce compania păstrează relația cu clientul și facturarea 1. Costul principal este achiziția de transport, variabilă în raport cu volumul 1. În al doilea trimestru din 2026, acest segment a reprezentat 62% din venituri, iar volumul unităților a scăzut mai accentuat decât în cazul celuilalt segment 3.

Piața în context

Piața transportului auto este fragmentată, cu mulți operatori regionali și locali 1, iar cererea depinde direct de volumul de automobile noi vândute în Statele Unite, Canada și Mexic, un sector ciclic 1. Compania a semnalat că presiunile de reglementare, costurile în creștere și dificultatea de a atrage șoferi remodelează economia industriei și restrâng capacitatea disponibilă 3. Dacă aceste tendințe persistă, companiile cu flotă proprie ar putea beneficia de o consolidare a pieței, însă rămân expuse ciclului auto și presiunii asupra tarifelor 1.

Tendințe

  • Presiunea costurilor forței de muncă și a șoferilorvânt din față

    Creșterea salariilor șoferilor și dificultatea de a-i reține sunt descrise drept factori care ar putea afecta profitabilitatea 1. Conducerea a indicat că prețurile nu au ținut pasul cu inflația costurilor în trimestrul al doilea din 2026 3.

  • Consolidarea industriei și achizițiilevânt din spate

    Industria este fragmentată, iar compania vede oportunități de a achiziționa operatori regionali și de a crește densitatea rețelei 1. Achiziția Hansen & Adkins, încheiată în august 2026, arată că strategia de achiziții continuă 2.

  • Reglementare și ciclul automixt

    Reglementările privind șoferii, emisiile și clasificarea contractorilor pot modifica costurile și practicile operaționale 1. Tarifele și incertitudinea privind consumatorii afectează cererea de vehicule noi, legătura directă cu volumele companiei 1.

  • Prețul combustibilului și suprataxelemixt

    Compania recuperează parțial costul combustibilului prin suprataxe, dar decalajul față de prețurile reale poate afecta rezultatele 1. În trimestrul al doilea din 2026, suprataxele mai mari au compensat parțial volumele mai mici 3.

Poziția concurențială

Concurența se dă pe calitate, timp de livrare, preț și proximitate geografică, cu companii naționale mari, operatori regionali mai mici, care pot avea costuri fixe mai reduse, și căi ferate pentru transportul pe distanțe lungi 1. Compania susține că se diferențiază prin servicii, scară și acoperire geografică 1. În plus, concurenții mai mari ar putea avea resurse mai ample pentru achiziții 1.

  • Competitori auto de dimensiuni mari

    Companii naționale de transport auto menționate generic în raportul companiei, fără identificare nominală în sursele date.

  • Operatori regionali și locali

    Firme mai mici, cu structuri de costuri mai reduse, care pot oferi tarife mai mici pe anumite piețe locale.

  • Căi ferate

    Pot oferi livrări pe distanțe lungi la costuri mai mici decât transportul rutier, potrivit riscurilor descrise de companie.

  • Brokeri și transportatori independenți

    Concurează pe capacitate și servicii, iar unii operează cu modele fără active proprii.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

  • Raport curent30 oct. 2026
    Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Situații financiare și anexe
  • Raport curent05 oct. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial14 aug. 2026
  • Raport curent14 aug. 2026
    Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent10 aug. 2026
    Acord material · Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
  • Raport curent01 iun. 2026
    Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
  • Raport curent07 mai 2026
    Rezultate financiare · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Proficient Auto Logistics, Inc. · 31 mar. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Proficient Auto Logistics, Inc. · 14 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Proficient Auto Logistics, Inc. · 10 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.