olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Planet Green Holdings Corp. PLAG
Canned, Frozen & Preservd Fruit, Veg & Food Specialties · SIC 2030 · Verticală: Industria alimentară (SIC 203x)
Planet Green Holdings este o companie-holding din Nevada, cu operațiuni în China și Canada, activă în ceaiuri pe bază de tărâțe fermentate, publicitate online și, până de curând, combustibili chimici. Compania se află într-o tranziție profundă, cu venituri în scădere în 2025 și o pierdere netă majoră, dar cu o creștere puternică a vânzărilor de ceai în prima jumătate a lui 2026. Situația de continuitate a activității rămâne însă marcată de incertitudine semnificativă.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Planet Green Holdings Corp. (PLAG) costa 0,37 USD (−0,35 % într-o zi), cu capitalizare 5,2 mil USD, beta 0,18, interval pe 52 de săptămâni 0,34–5,81 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 790,2 mii USD (+25.146,1 % an/an), profit net de -906,2 mii USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 32,8
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 0,23 – 0,77
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,25 · lățimea benzii 107,4 %
- SMA 50 / 200
- 0,62 / 1,55
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,09 / -0,09
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −50,8 % | −1,1 % | −49,7 pp | — |
| 3 luni | −37,5 % | −0,5 % | −37,1 pp | — |
| 6 luni | −82,3 % | +4,4 % | −86,7 pp | — |
| De la început de an | −83,2 % | +12,3 % | −95,5 pp | — |
| 1 an | −78,9 % | +13,5 % | −92,5 pp | −4,2 % |
| 3 ani | −93,2 % | +76,4 % | −169,6 pp | −32,4 % |
| 5 ani | −97,3 % | +63,7 % | −160,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mil | 938,6 mii | 840,3 mii | 3,1 mii | 771,6 mii | 521,7 mii | 6,4 mil | 790,2 mii |
| Costul vânzărilor | 1,4 mil | 830,5 mii | 785,5 mii | 1,7 mii | 743,3 mii | 512,4 mii | 442,4 mii | 733,4 mii |
| Profit brut | 95,9 mii | 108,1 mii | 54,9 mii | 1,5 mii | 28,3 mii | 9,2 mii | 1,5 mil | -703,3 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 13,9 mii | 13,7 mii | 16,3 mii | 20,1 mii | 17,4 mii | 16,3 mii | 12,4 mii | 836 |
| Profit operațional | -405,2 mii | -882,7 mii | -621,5 mii | -295,2 mii | -3,4 mil | -13,1 mil | 554,3 mii | -1,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 527,2 mii ≈ | — | 217,1 mii | — | — | — | — | — |
| Cheltuieli cu dobânzile | 20,5 mii | 23,6 mii | 22,5 mii | 2,2 mii | 48,5 mii | 47,4 mii | 49,1 mii | 303 |
| Profit înainte de impozit | -329,2 mii | -970,4 mii | -644,7 mii | -302,7 mii | -3,4 mil | -13,1 mil | 502,9 mii | -1,2 mil |
| Impozit pe profit | — | — | — | — | 11,3 mii | 9 | — | 8,8 mii |
| Profit net | -1,2 mil | -3,3 mil | -796,9 mii | -773,6 mii | -12,1 mil | -13,3 mil | 311,9 mii | -906,2 mii |
| EPS diluat | -0,16 ≈ | -0,46 ≈ | — | — | — | — | — | — |
| Flux de numerar operațional | 948,0 mii ≈ | 377,0 mii | -345,3 mii | -1,7 mil ≈ | 697,5 mii ≈ | -457,1 mii | 4,6 mil | -5,1 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 52 ≈ | -6,4 mii | 2,5 mii | 7 ≈ | 11 ≈ | 2,4 mii | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | ⚠ 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | ⚠ 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 6,8 mil | 1,1 mil | 3,6 mil | 37,8 mil | 44,8 mil | 17,7 mil | 4,7 mil | 3,0 mil |
| Venituri an/an | +33,6 % | — | +228,9 % | +937,9 % | +18,5 % | — | −73,4 % | −35,2 % |
| Profit net | 16,8 mil | 2,9 mil | -11,1 mil | -10,0 mil | -25,8 mil | -20,8 mil | -7,3 mil | -27,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | — | −475,0 % | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 6,91 | -0,81 | -1,09 | -0,39 | -0,43 | -0,29 | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat an/an | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil | indisponibil | — | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 246,5 % | 266,4 % | -303,7 % | -26,5 % | -57,7 % | -118,0 % | -156,2 % | -887,2 % |
| Flux de numerar liber | -14,6 mil | -6,0 mil | -4,2 mil | -1,9 mil | indisponibil | -5,3 mil | 810,6 mii | -1,8 mil |
Seria se rupe înainte de 2019, 2023: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 15,8 mii USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- -2,2 mil USD
- Active totale
- 11,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,58x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -146,8 %
- Marja FCF
- -58,9 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 3,6 mil | 37,8 mil | 44,8 mil | 17,7 mil | 4,7 mil | 3,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 2,4 mil | 33,9 mil | 40,4 mil | 16,1 mil | 4,1 mil | 2,9 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 1,3 mil | 3,8 mil | 4,4 mil | 1,6 mil | 554,6 mii | 100,9 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | — | 808,4 mii | 402,7 mii | 54,9 mii | 57,1 mii | 70,2 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -2,8 mil | -6,2 mil | -5,3 mil | -6,6 mil | -2,6 mil | -17,6 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | — | 2,2 mil | 1,3 mil | 1,8 mil | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat |
| EBITDA | — | -4,0 mil ≈ | -4,0 mil ≈ | -4,7 mil ≈ | — | — | SEC (XBRL)· 11 apr. 2025derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 23,4 mii | 283,7 mii | 633,8 mii | 10,7 mii | 70,5 mii | 155,5 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -11,2 mil | -9,9 mil | -15,3 mil | -18,2 mil | -2,6 mil | -17,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 56,5 mii | 1,5 mil | 35,3 mii | — | 11,3 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Profit net | -11,1 mil | -10,0 mil | -25,8 mil | -20,8 mil | -7,3 mil | -27,0 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -1,09 | -0,39 | -0,43 | -0,29 | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 10,1 mil | 24,8 mil | 59,5 mil | 7,3 mil | 7,3 mil | 8,1 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 7,3 mil
- 2024
- 7,3 mil
- 2025
- 8,1 mil
SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,4 mil | 750,7 mii | 93,5 mii | 270,3 mii | 48,4 mii | 15,8 mii | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 835,4 mii | 3,8 mil | 3,0 mil | 3,0 mil | 56,3 mii | 134,3 mii | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 2,3 mil | 7,8 mil | 4,2 mil | 1,4 mil | 851,7 mii | 599,3 mii | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Active curente | 13,5 mil | 27,3 mil | 13,8 mil | 22,4 mil | 14,9 mil | 7,9 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 4,6 mil | 23,0 mil | 22,6 mil | 12,3 mil | 5,0 mil | 4,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,3 mil | 18,2 mil | 4,7 mil | 4,7 mil | 4,7 mil | 7,0 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 1,5 mil | 4,2 mil | 3,1 mil | 980,0 mii | 819,1 mii | 709,2 mii | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Active totale | 22,0 mil | 86,0 mil | 60,7 mil | 42,6 mil | 25,4 mil | 11,3 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,3 mil | 6,2 mil | 3,5 mil | 3,0 mil | 1,9 mil | 1,5 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | 3,8 mil | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2022verificat |
| Datorie pe termen lung | 31,4 mii | 380,3 mii | 287,2 mii | 3,8 mil | 411,0 mii | — | SEC (XBRL)· 11 apr. 2025verificat |
| Datorii curente | 3,6 mil | 34,4 mil | 19,6 mil | 23,2 mil | 13,3 mil | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,7 mil | 34,8 mil | 20,1 mil | 23,2 mil | 13,7 mil | 13,5 mil | SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 18,3 mil | 51,3 mil | 40,6 mil | 19,4 mil | 11,7 mil | -2,2 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
- 2023
- 980,0 mii
- 2024
- 819,1 mii
- 2025
- 709,2 mii
SEC (XBRL)· 14 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -3,5 mil | -519,4 mii | -9,0 mil | -5,3 mil | 811,8 mii | -1,8 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 695,5 mii | 1,4 mil | — | 26,4 mii | 1,2 mii | 4,8 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -4,2 mil ≈ | -1,9 mil ≈ | — | -5,3 mil ≈ | 810,6 mii ≈ | -1,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -852,8 mii | -11,8 mil | -3,9 mil | 2,5 mil | 190 | -4,3 mii | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 238,4 mii | 8,9 mil | 10,8 mil | 2,9 mil | -837,6 mii | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 31 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 5,2 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -308,0 % | 0 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -59,2 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -117,2x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,3x | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -4,6 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie0/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
PLANET GREEN HOLDINGS CORP. (PLAG). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,0 mil USD în 2025; creștere an/an -35,2 %; marjă netă -308,0 %; ROE -706,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- Marja netă: -308,0 %
- CAGR venituri 3 ani: -59,2 %
- Acoperirea dobânzilor: -117,2x
- Lichiditatea curentă: 0,3x
- Randament FCF: -4,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Industria alimentară (SIC 203x) · același grup industrial (SIC 3 cifre) · comparată cu 7 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| KHCKraft Heinz Co | 30,1 mld | — | -9,0 % | -14,0 % | −3,5 % | −0 % / −28 % |
| SJMJ M SMUCKER Co | 14,1 mld | 61,6 | 3,9 % | 2,5 % | +3,7 % | +27 % / +21 % |
| LWLamb Weston Holdings, Inc. | 7,8 mld | 30,8 | 14,2 % | 3,8 % | +2,5 % | −4 % / −43 % |
| MZTIThe Marzetti Company | 3,1 mld | 17,7 | 16,8 % | 9,1 % | +1,1 % | −33 % / −32 % |
| BRFHBarfresh Food Group Inc. | 8,8 mil | — | -364,2 % | -17,9 % | +32,6 % | −83 % / −61 % |
| PLAGPlanet Green Holdings Corp. | 5,2 mil | — | -706,0 % | -308,0 % | −35,2 % | −79 % / −93 % |
| FAMIFarmmi, Inc. | 538,9 mii | — | -36,1 % | -189,8 % | −56,4 % | −94 % / −99 % |
| SENEASeneca Foods Corporation | — | — | 12,2 % | 5,6 % | +8,2 % | +21 % / +200 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru PLAG din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Planet Green Holdings este o companie-holding din Nevada, cu operațiuni în China și Canada, activă în ceaiuri pe bază de tărâțe fermentate, publicitate online și, până de curând, combustibili chimici. Compania se află într-o tranziție profundă, cu venituri în scădere în 2025 și o pierdere netă majoră, dar cu o creștere puternică a vânzărilor de ceai în prima jumătate a lui 2026 12. Situația de continuitate a activității rămâne însă marcată de incertitudine semnificativă 12.
SWOT
Puncte tari
- Compania are un proces integrat de producție a ceaiului, de la aprovizionare la distribuție, cu control al calității în etapele critice 1.
- Tehnicile proprii de remodelare a cărămizilor de ceai oferă un avantaj de convenabilitate fără a sacrifica autenticitatea 1.
- Rețeaua de agenți de vânzări permite extinderea distribuției cu costuri fixe reduse în regiunile fără prezență directă 12.
Puncte slabe
- Pierderile nete mari și cheltuielile generale ridicate din 2025 arată o structură de costuri greu de susținut fără creșterea veniturilor 1.
- Marjele brute au devenit negative în al doilea trimestru din 2026 din cauza costurilor promoționale, ceea ce indică o dependență de cheltuieli de marketing 2.
- Există incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, cu un deficit de capital de lucru și datorii mari față de active 1.
Oportunități
- Integrarea achizițiilor recente și extinderea canalului enterprise ar putea sprijini creșterea veniturilor din ceai 2.
- Cererea pentru formate mici și cadouri ar putea deschide noi segmente de piață pentru produsele existente 1.
- Dacă marjele se stabilizează, reducerea dependenței de costurile promoționale ar putea îmbunătăți rezultatele pe termen mediu 2.
Amenințări
- Reglementările chineze privind listările externe și supravegherea companiilor cu operațiuni în China ar putea limita accesul la capital 1.
- Concurența fragmentată și barierele de intrare scăzute pot presa prețurile și pot reduce rentabilitatea 1.
- Restricțiile valutare asupra transferului de fonduri din China ar putea limita utilizarea numerarului pentru operațiunile din afara țării 2.
Riscuri
- Continuitatea activitățiiridicat
Auditorii și conducerea semnalează incertitudine majoră privind capacitatea companiei de a-și continua activitatea, cu finanțare dependentă de plasamente private și de părți afiliate 1.
- Lichiditate și datoriiridicat
Raportul datorii/active a crescut semnificativ în 2025, iar lichiditatea disponibilă este limitată, ceea ce ar putea forța companiei să caute finanțare alternativă în condiții nefavorabile 1.
- Reglementări din Chinaridicat
Schimbările rapide ale politicilor chineze privind listările externe și securitatea datelor ar putea afecta operațiunile sau valoarea acțiunilor 1.
- Marje sub presiunemediu
Costurile promoționale ridicate au dus la marje brute negative în trimestrul al doilea din 2026, iar menținerea vânzărilor ar putea necesita cheltuieli continue 2.
- Restricții valutaremediu
Transferul fondurilor din China către holdingul din Statele Unite este supus unor proceduri de schimb valutar, ceea ce ar putea limita dividendele și finanțarea operațiunilor externe 12.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă vânzările de ceai din al doilea trimestru din 2026 se mențin, iar costurile promoționale scad, compania ar putea arăta o creștere solidă a veniturilor și o revenire a marjelor.
- Integrarea Hubei Shengsili și extinderea rețelei de agenți ar putea consolida o poziție de distribuție mai largă în segmentul ceaiului.
- Dezinvestirea activității chimice ar putea simplifica structura companiei și concentra resursele pe ceai și publicitate.
Ce ar strica teza
- Dacă pierderile și presiunea asupra lichidității continuă, compania ar putea rămâne dependentă de finanțare suplimentară cu condiții costisitoare.
- Creșterea veniturilor din 2026 depinde în mare parte de cheltuieli promoționale mari, ceea ce ar putea face ca vânzările să nu fie rentabile.
- Reglementările chineze și restricțiile valutare ar putea limita capacitatea companiei de a utiliza și transfera numerarul din China.
De urmărit
- Evoluția marjei brute și a costurilor promoționale în ceaiQ3 2026
- Mișcările de numerar și finanțarea pentru susținerea continuității activitățiinext 10-K
- Contribuția publicitatii online la venituri după integrarea noilor achiziții2027
- Efectul reglementărilor chineze asupra listării și a operațiunilor2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Planet Green Holdings Corp. are sediul în Flushing, New York, și este o companie-holding din Nevada care își desfășoară activitatea prin filiale în China și Canada 1. Potrivit rapoartelor sale, activitățile cuprind produse de consum, produse chimice și publicitate online 1. În 2026, principalele operațiuni sunt producția și distribuția de ceai negru și verde, precum și serviciile de publicitate online, derulate prin Xianning Bozhuang, Hubei Shengsili și Fast Approach Inc 2.
Segmente
Produse de ceai
Segmentul principal este producția de ceai dark, în special ceai comprimat în cărămidă, cunoscut ca Qingzhuan, cu procesare, fermentare controlată și distribuție prin vânzări directe, distribuitori terți și agenți de vânzări 1. În primul semestru din 2026, vânzările de ceai au crescut substanțial după achiziția Hubei Shengsili, dar au fost însoțite de costuri promoționale mari 2.
Publicitate online
Serviciile de publicitate online erau o linie de venituri în 2025, cu scădere față de anul precedent, însă au contribuit la creșterea veniturilor din trimestrul al doilea din 2026 alături de ceai 12. Segmentul rămâne mai mic în raport cu ceaiul, iar contribuția sa exactă nu este detaliată în sursele disponibile 2.
Piața în context
Piața ceaiului din China este foarte competitivă și fragmentată, mai ales în segmentul ceaiului dark, cu numeroși producători regionali și fără un lider național dominant 1. Comerțul electronic și rețelele de agenți de vânzări au devenit canale tot mai importante pentru accesarea pieței 12. Cererea pentru formate mai mici, cadouri și produse convenabile este un factor care influențează concurența 1.
Tendințe
- Expansiunea rețelei de distribuțiemixt
Compania a extins vânzările prin agenți comisionari, ceea ce a dus la creșterea rapidă a veniturilor, dar și la costuri promoționale mari care au erodat marjele 12.
- Cerere pentru produse convenabilevânt din spate
Formatele miniatură și produsele ușor de preparat răspund preferințelor consumatorilor moderni, ceea ce ar putea susține vânzările dacă marjele se stabilizează 1.
- Reglementări din Chinavânt din față
Autoritățile chineze pot modifica rapid reglementările privind listările externe și securitatea datelor, ceea ce ar putea afecta compania dacă aplicarea lor se extinde 1.
- Concurența fragmentatăvânt din față
Barierele de intrare sunt relativ scăzute pe piețele locale, ceea ce menține presiunea asupra prețurilor și a marjelor 1.
Poziția concurențială
Compania concurează cu producători și mărci consacrate din Hubei, Hunan, Guangxi și Yunnan, multe cu istorie lungă și recunoaștere de origine, precum și cu procesatori locali mici și ateliere familiale 1. Concurenții mari au avantaje de scară în aprovizionare, integrare verticală și distribuție 1. Planet Green se diferențiază prin tehnici proprii de remodelare a cărămizilor de ceai, care îmbunătățesc ușurința de utilizare 1.
Pe segmentul de publicitate și în cel de combustibili, concurența este de asemenea intensă, cu presiuni asupra prețurilor la intrări și asupra rentabilității proiectelor 1. Lipsa unei poziții dominante în orice nișă limitează puterea de stabilire a prețurilor 1.
- Producători regionali de ceai din Hubei și Hunan
Producători tradiționali cu recunoaștere de origine și rețele de distribuție bine stabilite 1.
- Mărci de ceai din Yunnan și Guangxi
Concurenți cu istorie lungă în ceaiul fermentat, avantaje de scară și brand puternic 1.
- Procesatori locali și ateliere familiale
Actori mici care concurează prin prețuri flexibile și relații directe cu clienții 1.
- Vânzători online de ceai
Canal de vânzare concurențial care poate atrage clienți cu prețuri și oferte rapide 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent20 oct. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 oct. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)28 sept. 2026
- Raport curent21 aug. 2026Încetarea unui acord material
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent13 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent14 iul. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent17 iun. 2026Achiziție sau vânzare de active · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 mai 2026Schimbări în conducere
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Planet Green Holdings Corp. · 31 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Planet Green Holdings Corp. · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Planet Green Holdings Corp. · 21 nov. 2011
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.