olivLaw · Cercetare acțiuni Europa
Kvika banki hf. KVIKA.IC
Islanda · Nasdaq Iceland · ISIN IS0000020469 · Verticală: Companii listate din Islanda
Kvika banki hf. este o bancă islandeză cu activități de bancă universală, care oferă servicii pentru clienți de retail și corporativi și este activă și în zona investițiilor și a leasingului. În 2024 banca a raportat un profit net de 8149.97 mil. ISK, cu venituri nete din dobânzi de 9680.8 mil. ISK, ceea ce îi arată puterea de câștig în contextul pieței financiare islandeze.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Kvika banki hf. (KVIKA.IC) costa 13,40 ISK (−0,74 % într-o zi), cu capitalizare 63,1 mld ISK, P/E 7,7 pe un EPS diluat de 1,73 ISK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,33, interval pe 52 de săptămâni 11,75–19,60 ISK.
Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 62,9
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 12,07 – 14,00
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,69 · lățimea benzii 14,8 %
- SMA 50 / 200
- 12,75 / 15,26
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,25 / 0,22
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | EURO STOXX 50 | Față de EURO STOXX 50 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +9,4 % | +0,4 % | +9,0 pp | — |
| 3 luni | −1,8 % | −3,3 % | +1,4 pp | — |
| 6 luni | −12,1 % | +4,0 % | −16,1 pp | — |
| De la început de an | −27,2 % | +8,1 % | −35,3 pp | — |
| 1 an | −18,5 % | +10,7 % | −29,2 pp | −7,8 % |
| 3 ani | −2,2 % | +50,1 % | −52,3 pp | +13,1 % |
| 5 ani | −50,7 % | +43,6 % | −94,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 3 trimestre (min 11,8, mediană 18,6, max 20,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Venituri | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Venituri an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Profit net | 4,9 mld | 4,0 mld | 8,1 mld |
| Profit net an/an | indisponibil | −17,7 % | +102,6 % |
| EPS diluat | 1,02 | 0,84 | 1,73 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −17,6 % | +106,0 % |
| netă % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| Flux de numerar liber | indisponibil | -16,2 mld | 18,0 mld |
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2024 · 31 dec. 2024
- Numerar
- indisponibil ISK
- Datorie financiară
- indisponibil ISK
- Datorie netă
- indisponibil ISK
- Capitaluri proprii
- 89,5 mld ISK
- Active totale
- 354,6 mld ISK
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 9,5 %
- ROA
- 2,4 %
- Marja FCF
- indisponibil
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (ISK)
Cont de profit și pierdere · ISK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Profit înainte de impozit | 4,8 mld | 3,0 mld | 5,8 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Impozit pe profit | -45,3 mil | 389,7 mil | 766,5 mil | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Profit net | 4,9 mld | 4,0 mld | 8,1 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
| EPS diluat | 1,02 | 0,84 | 1,73 | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,00 | 0,40 | 0,00 | esef· 25 feb. 2025derivat |
Bilanț · ISK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Imobilizări corporale nete | 480,7 mil | 618,4 mil | 543,4 mil | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Active totale | 299,7 mld | 335,4 mld | 354,6 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Datorii totale | 218,6 mld | 253,4 mld | 265,1 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Capital propriu | 81,1 mld | 82,0 mld | 89,5 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 4,8 mld | 4,8 mld | 4,7 mld | esef· 25 feb. 2025derivat |
- 2022
- 4,8 mld
- 2023
- 4,8 mld
- 2024
- 4,7 mld
esef· 25 feb. 2025derivat
Fluxuri de numerar · ISK
| Linie | 2022 | 2023 | 2024 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -1,9 mld | -15,8 mld | 18,0 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Investiții (capex) | — | 342,7 mil | 91,0 mil | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Flux de numerar liber | — | -16,2 mld ≈ | 18,0 mld ≈ | esef· 25 feb. 2025derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,8 mld | -1,9 mld | 558,2 mil | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 1,8 mld | 5,3 mld | -12,3 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Dividende plătite | 0 | 1,9 mld | 0 | esef· 25 feb. 2025verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 3,0 mld | 1,0 mld | 1,0 mld | esef· 25 feb. 2025verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 63,1 mld ISK
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.
Scorul pe grupe
35 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 6,5 %
- Prima de risc a pieței
- 6,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 12,5 %
- Creștere terminală
- 3,0 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 220,4 % | 100 (pe interval fix) | 18 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 7,7x | 83 (față de colegi) | 29 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 28,5 % | 100 (pe interval fix) | 24 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 23 (pe interval fix) | 18 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 0,0 % | 100 (pe interval fix) | 12 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente54/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare91/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Kvika banki hf. (KVIKA.IC). Ultimul exercițiu complet: 2024; date până la 2024-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 9,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 29,94–35,53 ISK pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 30,08 ISK, prețul de 13,40 ISK lasă un potențial de 124,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 55,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 35,4 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 220,4 %
- P/E (TTM): 7,7x
- Randament FCF: 28,5 %
- Rata de distribuire (FCF): 0,0 %
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA.
Față de mediana verticalei
Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 11 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HAGA.ICHagar hf. | 133,6 mld | 20,5 | 18,2 % | 3,8 % | +9,3 % | +8 % / +83 % |
| FESTI.ICFesti hf. | 90,9 mld | 22,8 | 10,1 % | 2,6 % | +13,4 % | −8 % / +67 % |
| HEIMAR.ICHeimar hf. | 61,3 mld | 7,5 | 13,5 % | 55,5 % | +7,7 % | −6 % / +49 % |
| BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf. | 37,1 mld | 17,3 | 13,7 % | 5,9 % | +7,7 % | −24 % / +0 % |
| NOVA.ICNova Klúbburinn hf | 12,0 mld | 14,8 | 8,5 % | 6,1 % | +2,8 % | −26 % / −16 % |
| ALVO.ICAlvotech | — | — | — | 9,0 % | +43,4 % | −14 % / −58 % |
| ASAR.ICSíminn hf. | — | 17,4 | — | — | +3,0 % | −19 % / +27 % |
| BRIM.ICBrim hf. | — | — | 11,9 % | 14,6 % | +5,2 % | +19 % / +13 % |
| EIK.ICEik Fasteignafélag Hf. | — | — | 10,2 % | 43,6 % | +9,5 % | +1 % / +23 % |
| EIM.ICEimskipafélag Íslands hf. | — | — | 3,2 % | 1,2 % | −4,7 % | +6 % / −35 % |
| HAMP.ICHampiðjan hf | — | — | 1,7 % | 1,2 % | +15,7 % | −26 % / −37 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KVIKA.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Kvika banki hf. este o bancă islandeză cu activități de bancă universală, care oferă servicii pentru clienți de retail și corporativi și este activă și în zona investițiilor și a leasingului. În 2024 banca a raportat un profit net de 8149.97 mil. ISK, cu venituri nete din dobânzi de 9680.8 mil. ISK, ceea ce îi arată puterea de câștig în contextul pieței financiare islandeze 1.
SWOT
Puncte tari
- Banca are o bază solidă de capital și de depozite, ceea ce îi oferă stabilitate în finanțare.
- Diversificarea veniturilor între dobânzi, comisioane și alte operațiuni reduce dependența de o singură sursă.
- Prezența pe mai multe segmente, de la retail la corporativ, sprijină creșterea pe termen mediu.
Puncte slabe
- Costurile administrative sunt ridicate în raport cu veniturile, ceea ce poate limita eficiența.
- Piața locală este de dimensiune mică, ceea ce restrânge posibilitățile de creștere organică.
- Veniturile din alte operațiuni sunt volatile și depind de condițiile de piață.
Oportunități
- Digitalizarea serviciilor poate reduce costurile și poate atrage clienți noi.
- Creșterea creditării către întreprinderi mici și mijlocii ar putea extinde baza de venituri din dobânzi.
- Extinderea gamei de servicii de investiții și de leasing poate aduce venituri din comisioane.
Amenințări
- O deteriorare a economiei islandeze ar putea crește pierderile din credite.
- Concurența din partea băncilor mari și a fintech-urilor poate presa marjele și comisioanele.
- Schimbările de reglementare sau taxele speciale pentru instituțiile financiare pot reduce profitabilitatea.
Riscuri
- Risc de creditridicat
Dacă economia se răcește, clienții ar putea întâmpina dificultăți în rambursarea creditelor, ceea ce ar crește pierderile din depreciere.
- Risc de dobândămediu
Modificările bruște ale dobânzilor pot afecta atât veniturile din credite, cât și costul finanțării, cu efecte asupra marjei nete.
- Risc de reglementaremediu
Taxele speciale și cerințele de capital mai stricte ar putea reduce rentabilitatea băncii.
- Risc operațional și tehnologicmediu
Problemele de securitate cibernetică sau întreruperile platformelor digitale ar putea afecta încrederea clienților.
- Risc de concentrarescăzut
Dependența de piața islandeză face banca vulnerabilă la șocuri economice locale.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă veniturile din dobânzi și comisioane continuă să crească, profitabilitatea băncii ar putea rămâne solidă.
- Baza de depozite și capitalurile proprii oferă un colchin de siguranță în fața șocurilor de finanțare.
- Dezvoltarea serviciilor digitale ar putea reduce costurile și ar putea extinde clientela.
Ce ar strica teza
- Dacă economia islandeză încetinește, pierderile din credite ar putea reduce semnificativ profitul.
- Costurile administrative ridicate pot limita marja, mai ales dacă veniturile nu cresc în același ritm.
- Presiunea concurențială și taxele speciale ar putea reduce rentabilitatea pe termen mediu.
De urmărit
- Evoluția calității creditelor și a provizioanelor pentru pierderi2025
- Nivelul costurilor administrative față de veniturile nete2025
- Impactul taxelor speciale asupra profitului2025
- Evoluția depozitelor și a costului finanțăriinext annual report
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Bilanțul consolidat la 31 decembrie 2024 arată active totale de 354594.4 mil. ISK și capitaluri proprii de 89517.3 mil. ISK 1. Structura de finanțare se bazează în mare parte pe depozite, iar datoriile sunt însoțite de obligațiuni emise și datorii subordonate, conform notelor din raport 1.
Compania a fost auditată de un auditor extern care a emis o opinie fără rezerve privind conformitatea cu cerințele ESEF, iar raportul anual include și informații despre structura acționariatului și politicile de guvernanță 1. Acest context ajută la evaluarea fiabilității datelor financiare prezentate.
Segmente
Venituri din dobânzi și credite
Venitul net din dobânzi, care a atins 9680.8 mil. ISK în 2024 1, reprezintă principala sursă de venit a băncii. Creditele către clienți se află pe o traiectorie de creștere, ceea ce susține această componentă.
Comisioane și servicii
Venitul net din comisioane și taxe, de 6136.5 mil. ISK în 2024 1, provine din activitățile de plăți, administrare și servicii pentru clienți. Această componentă oferă un venit mai stabil decât cel din dobânzi.
Alte venituri și investiții
Alte venituri operaționale, inclusiv câștiguri din active financiare și din participații, au contribuit la veniturile nete din operațiuni 1. Acest segment este mai volatil și depinde de condițiile de piață.
Piața în context
Piața depinde de nivelul dobânzilor, de activitatea economică din Islanda și de condițiile de finanțare externă. Un mediu cu dobânzi mai ridicate poate susține veniturile din dobânzi, dar poate crește și riscul de credit al clienților.
Tendințe
- Creșterea veniturilor din dobânzivânt din spate
Veniturile din dobânzi au crescut în 2024 față de 2023 1, ceea ce sugerează o expansiune a bilanțului. Dacă această tendință continuă, ar putea susține profitabilitatea băncii.
- Costuri operaționale ridicatevânt din față
Cheltuielile administrative se află la un nivel ridicat în raport cu veniturile, iar presiunea costurilor poate limita marja de profit dacă veniturile nu cresc în paralel 1.
- Dobânzi și ciclul economicmixt
Nivelul dobânzilor influențează atât veniturile din credite, cât și costul depozitelor. Efectul net poate fi favorabil într-un mediu stabil, dar poate deveni negativ dacă creditarea se deteriorează.
- Digitalizarea serviciilor bancaremixt
Dezvoltarea serviciilor digitale poate reduce costurile de distribuție și poate extinde baza de clienți, însă necesită investiții continue în tehnologie.
Poziția concurențială
Kvika banki concurează cu alte bănci islandeze de dimensiune mare și cu instituții nebancare care oferă credite și servicii de plată. Pe o piață cu un număr limitat de jucători, cotele de piață se pot schimba în funcție de prețuri, de serviciile digitale și de acordurile de finanțare.
Avantajul competitiv al băncii depinde de capacitatea de a menține costuri eficiente și de a păstra clienții corporativi și de retail. Presiunea din partea fintech-urilor poate crește dacă noii jucători oferă comisioane mai mici.
- Íslandsbanki hf.
Bancă islandeză de dimensiune mare, care concurează direct pe creditare și depozite pe piața locală.
- Arion banki hf.
Bancă islandeză cu activități de retail și corporativ, prezentă în aceleași segmente de piață.
- Landsbankinn hf.
Cea mai mare bancă din Islanda după dimensiunea bilanțului, cu o pondere importantă în depozite.
- Furufyrirtæki și fintech-uri locale
Companii nebancare care oferă servicii de plată și credite digitale și pot atrage clienți din segmentele de retail.
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Rapoarte anuale (ESEF)
- Raportul anual 202425 feb. 2025
- Raportul anual 202320 feb. 2024
Surse
- [1] Annual report, fiscal year ended 2024-12-31 (ESEF) · SEC / Kvika banki hf. · 31 dec. 2024
Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.