olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

AS LHV Group LHV1T.TL

Estonia · Nasdaq Tallinn · ISIN EE3100102203 · Verticală: Companii listate din Estonia

3,28EUR+1,08 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AS LHV Group (LHV1T.TL) costa 3,28 EUR (+1,08 % într-o zi), cu capitalizare 95,9 mil EUR, P/E 1,7 pe un EPS diluat de 1,94 EUR în ultimele 12 luni, randament al dividendului 10,91 %, beta 0,15, interval pe 52 de săptămâni 3,24–3,69 EUR.

Date la · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
95,9 mil EUR
acțiuni la 31 dec. 2021
P/E (TTM)
1,7
EPS diluat TTM 1,94 · TTM până la 31 dec. 2021
E/P (TTM)
59,24 %
TTM până la 31 dec. 2021
Randament dividend
10,91 %
DPS 12 luni 0,36
Beta (2 ani)
0,15
Volatilitate (1 an) 12 %
Interval 52 săpt.
3,243,69

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
51,2
neutru
Bollinger (20, 2)
3,24 – 3,29
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,68 · lățimea benzii 1,7 %
SMA 50 / 200
3,29 / 3,42
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,01 / -0,01
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+0,2 %+0,4 %−0,2 pp—
3 luni−2,1 %−3,3 %+1,2 pp—
6 luni−4,0 %+4,0 %−7,9 pp—
De la început de an−8,4 %+8,1 %−16,5 pp—
1 an+0,2 %+10,7 %−10,5 pp−7,5 %
3 ani−8,0 %+50,1 %−58,1 pp−10,3 %
5 ani−27,3 %+43,6 %−70,9 pp—
Scădere maximă (1 an)
−12,1 %
02 ian. 2026 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−36,0 %
09 nov. 2021 → 25 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−6,2 %
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 1,5, mediană 1,9, max 2,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20202021
Venituriindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibil
Profit net38,0 mil58,3 mil
Profit net an/anindisponibil+53,5 %
EPS diluat1,291,94
EPS diluat an/anindisponibil+50,4 %
netă %indisponibilindisponibil
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2021 · 31 dec. 2021

Numerar
3,9 mld EUR
Datorie financiară
indisponibil EUR
Datorie netă
indisponibil EUR
Capitaluri proprii
324,8 mil EUR
Active totale
6,8 mld EUR
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
20,4 %
ROA
1,0 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (EUR)

Cont de profit și pierdere · EUR

Profit înainte de impozit
2020
48,7 mil
2021
71,2 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Impozit pe profit
2020
8,8 mil
2021
11,0 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Profit net
2020
38,0 mil
2021
58,3 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

EPS diluat
2020
1,29
2021
1,94

esef· 17 mar. 2022verificat

Dividend pe acțiune
2020
0,24
2021
0,36

esef· 17 mar. 2022derivat

Bilanț · EUR

Numerar
2020
2,4 mld
2021
3,9 mld

esef· 17 mar. 2022verificat

Imobilizări corporale nete
2020
2,8 mil
2021
4,5 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Fond comercial
2020
3,6 mil
2021
3,6 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2020
15,1 mil
2021
11,8 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Active totale
2020
5,0 mld
2021
6,8 mld

esef· 17 mar. 2022verificat

Datorii totale
2020
4,7 mld
2021
6,5 mld

esef· 17 mar. 2022verificat

Capital propriu
2020
245,3 mil
2021
324,8 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2020
28,8 mil
2021
29,3 mil

esef· 17 mar. 2022derivat

Fluxuri de numerar · EUR

Flux de numerar operațional
2020
1,4 mld
2021
1,3 mld

esef· 17 mar. 2022verificat

Flux de numerar din investiții
2020
-292,2 mil
2021
181,5 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Flux de numerar din finanțare
2020
31,4 mil
2021
114,6 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Dividende plătite
2020
6,8 mil
2021
10,5 mil

esef· 17 mar. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
53,5 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
50,4 %
calculat olivLawFY 2021
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
21,1 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROA
1,0 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
18,4 %
calculat olivLawFY 2021
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,3 mld EUR
calculat olivLawFY 2021
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
95,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
1,6x
calculat olivLawFY 2021
P/E (TTM)
1,7x
calculat olivLawFY 2021
Randamentul profitului
59,2 %
calculat olivLawFY 2021
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
10,9 %
calculat olivLawFY 2021
Randamentul distribuirilor către acționari
10,9 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 2 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

3,28 EUR

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 95,9 mil EUR

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
95,9 mil EUR
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
P/E (TTM)
1,7x
calculat olivLawFY 2021
P/B
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2021
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
21,1 %
calculat olivLawFY 2021 · bilanț la 31 dec. 2021
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
10,9 %
calculat olivLawFY 2021

Acoperire și prospețime

17/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2021
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2021
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2021
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2021
Sursă: esefpublicat 17 mar. 2022
verificat 38derivat 4

Datele sunt mai vechi decât pragul de prospețime.

Scorul pe grupe

17 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
11,88
EUR pe acțiune
Mijloc
22,90
EUR pe acțiune
Sus
32,45
EUR pe acțiune
Preț: 3,28 EUR
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 599,3 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 85,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,88 – 32,45 EUR.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (EUR pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E11,88 – 32,45 (Mijloc 22,90)
    7 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 6,1x – 16,7x
    HPR1T.TL, NCN1T.TL, PRF1T.TL, SFG1T.TL, TAL1T.TL, TSM1T.TL, TVE1T.TL
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului4,86 – 6,62 (Mijloc 5,61)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
3,0 %
Prima de risc a pieței
5,5 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
8,5 %
Creștere terminală
2,0 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare1,7x100 (față de colegi)63 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente10,9 %100 (pe interval fix)38 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AS LHV Group (LHV1T.TL). Ultimul exercițiu complet: 2021; date până la 2021-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 21,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 11,88–32,45 EUR pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 22,90 EUR, prețul de 3,27 EUR lasă un potențial de 599,3 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 85,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 2 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 16,7 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • P/E (TTM): 1,7x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 10,9 %
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, Conversia profitului în FCF, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Companii listate din Estonia · aceeași țară · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
1,7x
mediana verticalei 14,1x
sub mediană (−88,0 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei —
P/S
—
mediana verticalei 1,0x
P/B
0,3x
mediana verticalei 0,8x
sub mediană (−60,1 %)
ROE
21,1 %
mediana verticalei 7,4 %
peste mediană (+183,3 %)
Marja netă
—
mediana verticalei 6,7 %
Marja EBIT
—
mediana verticalei 4,8 %
Venituri an/an
—
mediana verticalei 3,0 %
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei —
Randament dividend
10,9 %
mediana verticalei 2,3 %
peste mediană (+373,3 %)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
TAL1T.TLAktsiaselts Tallink Grupp482,6 mil34,62,0 %1,8 %+61,7 %+15 % / −3 %
TSM1T.TLaktsiaselts TALLINNA SADAM327,2 mil17,15,1 %16,0 %+2,5 %−1 % / +7 %
TVE1T.TLAktsiaselts Tallinna Vesi217,4 mil16,411,2 %20,6 %+5,3 %+2 % / +0 %
LVN1T.TLLiven AS38,2 mil70,03,1 %2,0 %−23,8 %indisponibil / indisponibil
SFG1T.TLAktsiaselts Silvano Fashion Group37,2 mil3,820,1 %16,9 %+1,6 %−7 % / −6 %
NCN1T.TLNordecon AS17,1 mil7,07,7 %0,8 %+26,5 %−12 % / −10 %
HPR1T.TLHepsor AS16,5 mil11,87,2 %10,8 %−14,0 %−30 % / −41 %
PRF1T.TLAS PRFoods2,1 mil5,33,8 %1,5 %−53,5 %−9 % / −74 %
PKG1T.TLAS Pro Kapital Grupp——106,4 %69,0 %+216,0 %−47 % / −46 %
TKM1T.TLTallinna Kaubamaja Grupp AS——8,8 %2,6 %+3,4 %−4 % / −10 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru LHV1T.TL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

Analiză AI

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Produse, piață și concurență

Analiza calitativă nu este încă scrisă pentru această firmă.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Rapoarte anuale (ESEF)

Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

AS LHV Group (LHV1T.TL): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw