olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni Europa

Skagi hf. SKAGI.IC

Islanda · Nasdaq Iceland · ISIN IS0000007078 · Verticală: Companii listate din Islanda

19,00ISK−0,52 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Skagi hf. este un grup islandez de asigurări, investment banking și administrare de active, care reunește VÍS tryggingar, Líftryggingafélag Íslands, Fossar fjárfestingarbanki și Íslensk verðbréf. În 2025 profitul grupului a scăzut față de anul anterior, pe fondul unor evaluări și al unei structuri de active în schimbare, ceea ce face relevantă urmărirea echilibrului dintre asigurări și investiții. Grupul a propus un dividend de 760 milioane ISK pentru exercițiul 2025.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Skagi hf. (SKAGI.IC) costa 19,00 ISK (−0,52 % într-o zi), cu capitalizare 36,1 mld ISK, P/E 19,0 pe un EPS diluat de 1,00 ISK în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1.389,47 %, beta 0,25, interval pe 52 de săptămâni 16,30–22,60 ISK.

Date la · analiza AI din · Sursa: rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
36,1 mld ISK
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
19,0
EPS diluat TTM 1,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
5,26 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
1.389,47 %
DPS 12 luni 264,00
Beta (2 ani)
0,25
Volatilitate (1 an) 27 %
Interval 52 săpt.
16,3022,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
61,3
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
17,07 – 19,82
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,70 · lățimea benzii 14,9 %
SMA 50 / 200
17,98 / 18,63
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,40 / 0,36
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaEURO STOXX 50Față de EURO STOXX 50Mediana verticalei
1 lună+11,8 %+0,4 %+11,4 pp—
3 luni+2,2 %−3,3 %+5,4 pp—
6 luni+5,6 %+4,0 %+1,6 pp—
De la început de an−4,5 %+8,1 %−12,6 pp—
1 an0,0 %+10,7 %−10,7 pp−7,8 %
3 aniindisponibil+50,1 %indisponibil+13,1 %
5 aniindisponibil+43,6 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−27,9 %
08 dec. 2025 → 18 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−27,9 %
08 dec. 2025 → 18 sept. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
EURO STOXX 50 +7,5 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 2 trimestre (min 18,2, mediană 19,0, max 19,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202320242025
Venituriindisponibilindisponibilindisponibil
Venituri an/anindisponibilindisponibilindisponibil
Profit net1,8 mld2,3 mld1,9 mld
Profit net an/anindisponibil+22,6 %−16,1 %
EPS diluat0,971,191,00
EPS diluat an/anindisponibil+22,7 %−16,0 %
netă %indisponibilindisponibilindisponibil
Flux de numerar liber-98,6 mil-5,8 mld-3,2 mld

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,8 mld ISK
Datorie financiară
indisponibil ISK
Datorie netă
indisponibil ISK
Capitaluri proprii
24,0 mld ISK
Active totale
85,0 mld ISK
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
8,2 %
ROA
2,3 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (ISK)

Cont de profit și pierdere · ISK

Profit înainte de impozit
2023
1,8 mld
2024
2,5 mld
2025
2,4 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
-40,2 mil
2024
286,8 mil
2025
534,6 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Profit net
2023
1,8 mld
2024
2,3 mld
2025
1,9 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,97
2024
1,19
2025
1,00

esef· 10 mar. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,55
2024
524,00
2025
264,00

esef· 10 mar. 2026verificat

Bilanț · ISK

Numerar
2023
2,3 mld
2024
2,3 mld
2025
1,8 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
914,0 mil
2024
700,4 mil
2025
1,4 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Active totale
2023
65,8 mld
2024
79,0 mld
2025
85,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
44,7 mld
2024
56,7 mld
2025
61,1 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
21,2 mld
2024
22,3 mld
2025
24,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
1,9 mld
2024
1,9 mld
2025
1,9 mld

esef· 10 mar. 2026derivat

Fluxuri de numerar · ISK

Flux de numerar operațional
2023
-2,2 mil
2024
-5,6 mld
2025
-3,0 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
96,3 mil
2024
207,9 mil
2025
178,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-98,6 mil ≈
2024
-5,8 mld ≈
2025
-3,2 mld ≈

esef· 10 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
940,4 mil
2024
-1,5 mld
2025
-138,5 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,0 mld
2024
7,2 mld
2025
2,6 mld

esef· 10 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
939,3 mil
2024
984,8 mil
2025
500,1 mil

esef· 10 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
352,4 mil
2024
500,0 mil
2025
0

esef· 10 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
-16,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
-16,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
8,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,3 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
26.400,0 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-3,0 mld ISK
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
178,1 mil ISK
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-3,2 mld ISK
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-167,7 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
36,1 mld ISK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
19,0x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
19,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
5,3 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-8,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
1.389,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
1,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

19,00 ISK

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 36,1 mld ISK

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
36,1 mld ISK
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
19,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
8,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1.389,5 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

18/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: esefpublicat 10 mar. 2026
verificat 59derivat 3

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — fără ipoteze de evaluare pentru moneda de raportare

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

    Ipoteze (ilustrative, editoriale)

    Rata fără risc
    6,5 %
    Prima de risc a pieței
    6,0 %
    Beta (implicit)
    1,00
    Costul capitalului propriu
    12,5 %
    Creștere terminală
    3,0 %

    Scorul pe factori

    Date insuficiente

    Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

    FactorValoareScorPondere folosită
    ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
    Marja netă · Calitateindisponibilindisponibil—
    Conversia profitului în FCF · Calitate-167,7 %0 (pe interval fix)20 %
    CAGR venituri 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
    Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
    P/E (TTM) · Evaluare19,0x33 (față de colegi)33 %
    EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
    Randament FCF · Evaluare-8,8 %0 (pe interval fix)27 %
    Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,4 %20 (pe interval fix)20 %
    Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

    Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

    Grupele scorului

    • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
    • Creștere· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
    • Calitate· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
    • Randamente· parțial20/100 · 1/2 factori cu valoare
    • Evaluare19/100 · 2/3 factori cu valoare

    O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

    Memo

    SKAGI HF. (SKAGI.IC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

    Cifre calculate din situațiile financiare: ROE 8,2 %.

    Intervalul de valoare estimat este 1 303,51–1 609,80 ISK pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 1 439,85 ISK, prețul de 19,00 ISK lasă un potențial de 7 478,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 98,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

    Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

    Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

    Ce susține teza

    • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

    Ce o infirmă

    • Conversia profitului în FCF: -167,7 %
    • Randament FCF: -8,8 %
    • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,4 %
    • Metodele de evaluare diverg

    Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Marja netă, CAGR venituri 3 ani, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).

    Față de mediana verticalei

    Companii listate din Islanda · aceeași țară · comparată cu 11 firme

    Multipli și rentabilitate față de mediană

    P/E
    19,0x
    mediana verticalei 17,3x
    peste mediană (+9,5 %)
    EV/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    P/S
    —
    mediana verticalei 0,9x
    P/B
    1,5x
    mediana verticalei 2,1x
    sub mediană (−27,8 %)
    ROE
    8,2 %
    mediana verticalei 10,2 %
    sub mediană (−19,5 %)
    Marja netă
    —
    mediana verticalei 6,0 %
    Marja EBIT
    —
    mediana verticalei 11,2 %
    Venituri an/an
    —
    mediana verticalei 7,7 %
    Datorie netă/EBITDA
    —
    mediana verticalei —
    Randament dividend
    1.389,5 %
    mediana verticalei 1,4 %
    peste mediană (+96.761,8 %)

    Firmele verticalei

    CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
    HAGA.ICHagar hf.133,6 mld20,518,2 %3,8 %+9,3 %+8 % / +83 %
    FESTI.ICFesti hf.90,9 mld22,810,1 %2,6 %+13,4 %−8 % / +67 %
    HEIMAR.ICHeimar hf.61,3 mld7,513,5 %55,5 %+7,7 %−6 % / +49 %
    BERA.ICÖlgerðin Egill Skallagríms hf.37,1 mld17,313,7 %5,9 %+7,7 %−24 % / +0 %
    NOVA.ICNova Klúbburinn hf12,0 mld14,88,5 %6,1 %+2,8 %−26 % / −16 %
    ALVO.ICAlvotech———9,0 %+43,4 %−14 % / −58 %
    ASAR.ICSíminn hf.—17,4——+3,0 %−19 % / +27 %
    BRIM.ICBrim hf.——11,9 %14,6 %+5,2 %+19 % / +13 %
    EIK.ICEik Fasteignafélag Hf.——10,2 %43,6 %+9,5 %+1 % / +23 %
    EIM.ICEimskipafélag Íslands hf.——3,2 %1,2 %−4,7 %+6 % / −35 %
    HAMP.ICHampiðjan hf——1,7 %1,2 %+15,7 %−26 % / −37 %

    Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru SKAGI.IC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

    Prognoza motorului olivLaw

    Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

    Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

    Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

    Scenarii ilustrative

    Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Skagi hf. este un grup islandez de asigurări, investment banking și administrare de active, care reunește VÍS tryggingar, Líftryggingafélag Íslands, Fossar fjárfestingarbanki și Íslensk verðbréf 1. În 2025 profitul grupului a scăzut față de anul anterior, pe fondul unor evaluări și al unei structuri de active în schimbare, ceea ce face relevantă urmărirea echilibrului dintre asigurări și investiții 1. Grupul a propus un dividend de 760 milioane ISK pentru exercițiul 2025 1.

    SWOT

    Puncte tari

    • Grupul are o structură diversificată, care acoperă asigurări, investment banking și administrarea activelor sub aceeași companie-mamă 1.
    • Politica de dividende este clar definită și legată de profitul după impozitare, ceea ce oferă previzibilitate acționarilor 1.
    • Situațiile financiare au fost auditate și au primit o opinie fără rezerve, ceea ce sprijină credibilitatea informațiilor 1.

    Puncte slabe

    • Profitul anului 2025 este mai mic decât cel din anul anterior, ceea ce indică o presiune asupra rezultatelor 1.
    • O parte semnificativă a instrumentelor financiare este evaluată pe baza unor ipoteze, nu pe prețuri observabile pe piață 1.
    • Comparabilitatea cu anul anterior este afectată de reclasificări în contul de profit și pierdere 1.

    Oportunități

    • Dacă cererea pentru produsele de economisire și investiții crește, activitatea de administrare a activelor ar putea beneficia de o bază mai largă de clienți 1.
    • Structura de grup permite eventual extinderea ofertei prin combinarea asigurărilor cu produse bancare și de investiții 1.
    • Un profit mai ridicat ar putea susține distribuții suplimentare către acționari, dacă consiliul decide un dividend extraordinar 1.

    Amenințări

    • Dacă ipotezele privind daunele avansate se dovedesc greșite, obligațiile din asigurări ar putea crește semnificativ 1.
    • Scăderea valorii instrumentelor nelistate ar putea afecta rezultatele și capitalul grupului 1.
    • Modificările reglementării financiare ar putea impune cerințe suplimentare de solvabilitate și capital 1.

    Riscuri

    • Incertitudinea estimărilor privind dauneleridicat

      Obligațiile pentru daune avansate depind de estimări privind plățile viitoare, iar revizuirea acestor ipoteze ar putea modifica substanțial pasivele 1.

    • Evaluarea instrumentelor nelistateridicat

      Instrumentele financiare fără preț pe piața activă sunt evaluate prin modele, ceea ce ar putea duce la ajustări ale valorii lor contabile 1.

    • Scăderea profituluimediu

      Profitul anului 2025 a fost sub nivelul anului 2024, iar dacă tendința continuă, distribuirile către acționari ar putea fi afectate 1.

    • Riscurile de solvabilitate și capitalmediu

      Grupul este supus cerințelor de solvabilitate ca conglomerat financiar, iar încălcarea lor ar putea implica măsuri ale autorității de supraveghere 1.

    • Comparabilitatea informațiilor financiarescăzut

      Reclasificările din contul de profit și pierdere pot îngreuna compararea directă a rezultatelor cu perioadele precedente, ceea ce ar putea influența interpretarea performanței 1.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Grupul are o activitate diversificată, care combină asigurările cu investment banking și administrarea activelor, și o politică de dividende legată de profit 1. Dacă profitul revine la niveluri anterioare, remunerarea acționarilor ar putea urma aceeași tendință 1.
    • Activele totale au crescut în 2025 față de finalul lui 2024, ceea ce indică o bază de capital mai largă pentru activitatea grupului 1.
    • Auditul independent a confirmat că situațiile financiare oferă o imagine fidelă a poziției grupului, ceea ce sprijină încrederea în cifre 1.

    Ce ar strica teza

    • Profitul anului 2025 a scăzut față de anul anterior, iar dacă tendința persistă, rentabilitatea grupului ar putea fi sub așteptări 1.
    • Ponderea mare a obligațiilor din asigurări face bilanțul sensibil la schimbările de ipoteze privind daunele, ceea ce ar putea genera ajustări semnificative 1.
    • O parte din instrumentele financiare nu are prețuri de piață observabile, ceea ce înseamnă că valorile contabile depind de estimările conducerii 1.

    De urmărit

    • Aprobarea dividendului propus pentru exercițiul 2025 în adunarea generală2026
    • Evoluția profitului comparativ cu anul 2025next 10-K
    • Modificările ipotezelor privind daunele avansate2026
    • Valoarea instrumentelor financiare nelistate evaluate la valoare justănext 10-K

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    Skagi hf. este o societate pe acțiuni care activează în baza Legii nr. 100/2016 privind activitatea de asigurări și a Legii nr. 161/2002 privind instituțiile financiare, sub supravegherea autorității islandeze de supraveghere financiară 1. Activitatea grupului se împarte în asigurări, investment banking, administrarea activelor și a fondurilor, prin filialele sale 1. Profitul pentru anul 2025 a fost de 1.902.466 mii ISK, comparativ cu 2.258.417 mii ISK în 2024 1.

    Activele totale ale grupului la 31 decembrie 2025 au fost de 85.035.018 mii ISK, față de 78.980.095 mii ISK la finalul lui 2024 1. Pasivele includ obligații din contracte de asigurare și investiții care sunt măsurate, în mare parte, la valoare justă 1. Situațiile financiare au fost aprobate de consiliul de administrație la 18 februarie 2026 1.

    Grupul aplică politica de a distribui 40% din profitul net după impozitare ca dividend, iar consiliul își rezervă dreptul de a propune un dividend extraordinar 1. Auditul a fost realizat de un auditor numit la adunarea generală din 27 martie 2025 1.

    Segmente

    Asigurări (VÍS și Líftryggingafélag Íslands)

    Segmentul de asigurări, format din VÍS tryggingar și Líftryggingafélag Íslands, reprezintă cea mai mare parte a pasivelor grupului, în special prin obligațiile din contracte de asigurare de aproximativ 30,3 miliarde ISK la finalul lui 2025 1. Obligațiile privind daunele avansate sunt estimate pe baza datelor disponibile și a ipotezelor, ceea ce le face sensibile la schimbările de ipoteze 1.

    Investment banking și administrarea activelor (Fossar și Íslensk verðbréf)

    Fossar fjárfestingarbanki și Íslensk verðbréf acoperă activitatea de investment banking și administrarea activelor și fondurilor 1. Instrumentele financiare ale grupului au o valoare contabilă de 55,9 miliarde ISK, iar o parte de 15,7 miliarde ISK din acestea nu este cotată și este evaluată la valoare justă pe baza unor modele de evaluare 1.

    Investiții ale grupului

    Activitatea de investiții a grupului include active financiare, valori mobiliare utilizate pentru acoperire economică și investiții în fonduri, unele dintre ele evaluate pe baza valorii activelor nete publicate de administratorii fondurilor 1.

    Piața în context

    Skagi operează pe piața islandeză de servicii financiare, sub supravegherea autorității naționale, iar situațiile sale financiare sunt întocmite conform IFRS, așa cum sunt adoptate în Uniunea Europeană 1. Dimensiunea pieței locale este dată de volumul total al activelor grupului, de 85.035.018 mii ISK la 31 decembrie 2025 1.

    Cadrul de reglementare include Legea privind supravegherea oficială a activităților financiare și cerințele pentru conglomeratele financiare, ceea ce face ca solvabilitatea și adecvarea capitalului să fie monitorizate la nivel de grup 1. Cererea pentru produsele de asigurare și investiții depinde de condițiile economice locale, care nu sunt detaliate în sursa analizată 1.

    Tendințe

    • Schimbarea structurii de contabilitate și a prezentăriimixt

      Unele venituri și cheltuieli au fost reclasificate în cadrul situației rezultatului global, fără efect asupra profitului anului, ceea ce face comparabilitatea cu anii anteriori mai dificilă de interpretat direct 1.

    • Evaluarea instrumentelor nelistate la valoare justăvânt din față

      O parte a instrumentelor financiare nu are prețuri observabile pe piețe active, iar evaluarea lor depinde de ipoteze ale conducerii, ceea ce introduce incertitudine în rezultate 1.

    • Politica de dividende bazată pe profitvânt din spate

      Politica de a distribui 40% din profitul după impozitare sprijină remunerarea acționarilor, dacă profitul rămâne la nivelul actual 1.

    • Creșterea obligațiilor din asigurărimixt

      Obligațiile din contracte de asigurare au crescut în ultimul an și reprezintă jumătate din pasivele totale, ceea ce face echilibrul dintre prime și daune un factor important de urmărit 1.

    Poziția concurențială

    Sursa analizată nu identifică concurenții grupului și nu oferă date comparative despre cota de piață. Din structura activității, concurența apare în asigurările generale și de viață, în investment banking și în administrarea fondurilor, însă aceste informații nu sunt confirmate de documentul sursă 1.

    Pentru o comparație completă ar fi necesare rapoarte ale altor societăți active pe aceleași segmente, deoarece documentul sursă nu conține informații despre poziția relativă a grupului 1.

    • Alți asigurători și bănci de investiții islandezi

      Concurenți din aceleași segmente, nenumiți în sursă; necesită verificare separată.

    • Administratori de fonduri locali

      Concurență în administrarea activelor și a fondurilor, identificată din structura activității, nu din sursă.

    • Societăți de asigurări de viață

      Concurență în segmentul de asigurări de viață, neconfirmată de documentul analizat.

    • Case de investiții nordice

      Concurență posibilă în investment banking, fără detalii în sursa primită.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Rapoarte anuale (ESEF)

    Surse

    1. [1] Annual report, fiscal year ended 2025-12-31 (ESEF) · SEC / Skagi hf. · 31 dec. 2025

    Cifre calculate de olivLaw din rapoartele anuale ESEF și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Skagi hf. (SKAGI.IC): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw