olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
American Airlines Group Inc. AAL
Air Transportation, Scheduled · SIC 4512 · Verticală: Air Transportation, Scheduled (SIC 4512)
American Airlines Group este holding-ul unei mari companii aeriene americane care operează o rețea globală de zboruri programate pentru pasageri și marfă, prin hub-uri din Statele Unite și parteneriate din alianța oneworld. În contextul în care prețul combustibilului a crescut puternic în al treilea trimestru din 2026, compania raportează venituri record, dar rezultate nete negative, ceea ce face din evoluția costurilor cu combustibilul principalul subiect de urmărit.
La închiderea din 02 nov. 2026, acțiunea American Airlines Group Inc. (AAL) costa 13,08 USD (+3,81 % într-o zi), cu capitalizare 8,7 mld USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 1,76, interval pe 52 de săptămâni 10,18–18,15 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 16,7 mld USD (+16,3 % an/an), profit net de 71,0 mil USD (−88,1 % an/an), EPS diluat 0,11 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 55,6
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 11,68 – 13,23
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,90 · lățimea benzii 12,5 %
- SMA 50 / 200
- 12,94 / 13,53
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,11 / -0,23
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +1,1 % | −2,3 % | +3,4 pp | — |
| 3 luni | −18,5 % | −0,8 % | −17,7 pp | — |
| 6 luni | +10,8 % | +4,7 % | +6,0 pp | — |
| De la început de an | −14,7 % | +10,2 % | −24,8 pp | — |
| 1 an | −0,4 % | +10,3 % | −10,6 pp | −0,6 % |
| 3 ani | +9,2 % | +73,0 % | −63,9 pp | +71,9 % |
| 5 ani | −36,6 % | +61,8 % | −98,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 13,6 mld | 13,7 mld | 12,6 mld | 14,4 mld | 13,7 mld | 14,0 mld | 13,9 mld | 16,7 mld |
| Profit operațional | 89,0 mil | 1,1 mld | -270,0 mil | 1,1 mld | 151,0 mil | 452,0 mil | -41,0 mil | 446,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 479,0 mil | 776,0 mil | 468,0 mil | 476,0 mil | 474,0 mil | 782,0 mil | 475,0 mil | 478,0 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 480,0 mil | 470,0 mil | 428,0 mil | 433,0 mil | 432,0 mil | 422,0 mil | 397,0 mil | 409,0 mil |
| Profit înainte de impozit | -256,0 mil | 795,0 mil | -648,0 mil | 838,0 mil | -142,0 mil | 142,0 mil | -476,0 mil | 107,0 mil |
| Impozit pe profit | -107,0 mil | 205,0 mil | -175,0 mil | 239,0 mil | -28,0 mil | 43,0 mil | -94,0 mil | 36,0 mil |
| Profit net | -149,0 mil | 590,0 mil | -473,0 mil | 599,0 mil | -114,0 mil | 99,0 mil | -382,0 mil | 71,0 mil |
| EPS diluat | -0,23 | 0,65 ≈ | -0,72 | 0,91 | -0,17 | 0,15 ≈ | -0,58 | 0,11 |
| Flux de numerar operațional | 277,0 mil ≈ | 398,0 mil | 2,5 mld | 963,0 mil ≈ | -46,0 mil ≈ | -274,0 mil | 4,2 mld | 471,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 468,0 mil ≈ | 740,0 mil | 824,0 mil | 499,0 mil ≈ | 826,0 mil ≈ | 1,6 mld | 811,0 mil | 822,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 44,5 mld | 45,8 mld | 17,3 mld | 29,9 mld | 49,0 mld | 52,8 mld | 54,2 mld | 54,6 mld |
| Venituri an/an | +4,5 % | +2,8 % | −62,1 % | +72,4 % | +63,9 % | +7,8 % | +2,7 % | +0,8 % |
| Profit net | 1,4 mld | 1,7 mld | -8,9 mld | -2,0 mld | 127,0 mil | 822,0 mil | 846,0 mil | 111,0 mil |
| Profit net an/an | +10,1 % | +19,4 % | −627,0 % | indisponibil | indisponibil | +547,2 % | +2,9 % | −86,9 % |
| EPS diluat | 3,03 | 3,79 | -18,36 | -3,09 | 0,19 | 1,21 | 1,24 | 0,17 |
| EPS diluat an/an | +16,1 % | +25,1 % | −584,4 % | indisponibil | indisponibil | +536,8 % | +2,5 % | −86,3 % |
| netă % | 3,2 % | 3,7 % | -51,2 % | -6,7 % | 0,3 % | 1,6 % | 1,6 % | 0,2 % |
| Flux de numerar liber | -212,0 mil | -453,0 mil | -8,5 mld | 496,0 mil | -373,0 mil | 1,2 mld | 1,3 mld | -680,0 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,1 mld USD
- Datorie financiară
- 28,3 mld USD
- Datorie netă
- 27,2 mld USD
- Capitaluri proprii
- -3,7 mld USD
- Active totale
- 61,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 0,50x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- 0,2 %
- Marja FCF
- -1,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17,3 mld | 29,9 mld | 49,0 mld | 52,8 mld | 54,2 mld | 54,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | -10,4 mld | -1,1 mld | 1,6 mld | 3,0 mld | 2,6 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EBITDA | -8,0 mld ≈ | 1,2 mld ≈ | 3,9 mld ≈ | 5,3 mld ≈ | 4,8 mld ≈ | 3,7 mld ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,2 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -11,5 mld | -2,5 mld | 186,0 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 190,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -2,6 mld | -555,0 mil | 59,0 mil | 299,0 mil | 308,0 mil | 79,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Profit net | -8,9 mld | -2,0 mld | 127,0 mil | 822,0 mil | 846,0 mil | 111,0 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | -18,36 | -3,09 | 0,19 | 1,21 | 1,24 | 0,17 | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 483,9 mil | 644,0 mil | 655,1 mil | 719,7 mil | 721,3 mil | 661,1 mil | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,10 | 0,00 | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 22 feb. 2022verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 719,7 mil
- 2024
- 721,3 mil
- 2025
- 661,1 mil
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 399,0 mil | 408,0 mil | 586,0 mil | 681,0 mil | 902,0 mil | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Creanțe | — | — | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active curente | 11,1 mld | 17,3 mld | 15,3 mld | 13,6 mld | 13,2 mld | 12,2 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | 4,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,0 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 2,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Active totale | 62,0 mld | 66,5 mld | 64,7 mld | 63,1 mld | 61,8 mld | 61,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,2 mld | 1,8 mld | 2,1 mld | 2,4 mld | 2,5 mld | 2,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 2,7 mld | 2,3 mld | 3,1 mld | 3,5 mld | 5,2 mld | 3,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 29,3 mld | 35,0 mld | 31,8 mld | 28,9 mld | 24,6 mld | 24,6 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 16,6 mld | 19,0 mld | 21,5 mld | 22,1 mld | 24,3 mld | 24,5 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -6,9 mld † | -7,3 mld † | -5,8 mld † | -5,2 mld † | -4,0 mld † | -3,7 mld † | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 2,1 mld
- 2024
- 2,0 mld
- 2025
- 2,1 mld
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -6,5 mld | 704,0 mil | 2,2 mld | 3,8 mld | 4,0 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 2,0 mld | 208,0 mil | 2,5 mld | 2,6 mld | 2,7 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -8,5 mld ≈ | 496,0 mil ≈ | -373,0 mil ≈ | 1,2 mld ≈ | 1,3 mld ≈ | -680,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -4,3 mld | -6,0 mld | 636,0 mil | -502,0 mil | -968,0 mil | -1,9 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 11,0 mld | 5,3 mld | -2,6 mld | -3,2 mld | -2,8 mld | -1,1 mld | SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 43,0 mil | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 22 feb. 2023verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 173,0 mil | 18,0 mil | 21,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 22 feb. 2023verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -502,0 mil
- 2024
- -968,0 mil
- 2025
- -1,9 mld
SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 21 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
02 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,7 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Creștere15
- Calitate25
- Evaluare37
- Bilanț și datorie10
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 13,08 – 87,89 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)13,08 – 87,89 (Mijloc 34,67)WACC 6,0 % · FCFF de pornire 1,7 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 84 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -10,0 %
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · date insuficiente
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 21/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -0,6 % | 25 (față de colegi) | 10 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 3,7 % | 31 (pe interval fix) | 13 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -3,6 % | 0 (pe interval fix) | 13 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 8,4x | 20 (față de colegi) | 17 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,6x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,1x | 33 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 3,3 % | 41 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie10/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere15/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial25/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare37/100 · 2/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
American Airlines Group Inc. (AAL). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 54,6 mld USD în 2025; creștere an/an 0,8 %; marjă netă -0,6 %; datorie netă/EBITDA 8,4x.
Intervalul de valoare estimat este 13,08–87,89 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 34,67 USD, prețul de 13,08 USD lasă un potențial de 165,0 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 62,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 21/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: quality, returns. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Prețul este sub intervalul de valoare estimat
Ce o infirmă
- Marja netă: -0,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -3,6 %
- Datorie netă / EBITDA: 8,4x
- Acoperirea dobânzilor: 0,6x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, P/E (TTM), Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Air Transportation, Scheduled (SIC 4512) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| LTMLATAM Airlines Group S.A. | 25.661,7 mld | 18.042,0 | 141,1 % | 10,2 % | +11,2 % | −7 % / indisponibil |
| RYAAYRyanair Holdings plc | 57,7 mld | 38,0 | — | — | +3,8 % | −19 % / +17 % |
| DALDelta Air Lines, Inc. | 54,9 mld | 16,7 | 15,9 % | 4,6 % | +2,8 % | +30 % / +126 % |
| UALUnited Airlines Holdings, Inc. | 35,5 mld | 10,0 | 22,3 % | 5,5 % | +3,5 % | +7 % / +177 % |
| LUVSouthwest Airlines Co | 21,5 mld | 21,7 | 13,9 % | 3,3 % | +2,1 % | +26 % / +72 % |
| AALAmerican Airlines Group Inc. | 8,7 mld | — | — | -0,6 % | +0,8 % | −0 % / +9 % |
| CPACopa Holdings, S.A. | 5,6 mld | 8,4 | 26,1 % | 18,6 % | +5,0 % | +13 % / +48 % |
| ALKAlaska Air Group, Inc. | 4,3 mld | — | -4,6 % | -1,2 % | +21,3 % | −11 % / +1 % |
| SKYWSkywest Inc | 3,1 mld | 7,9 | 15,1 % | 9,7 % | +15,0 % | −20 % / +73 % |
| ALGTAllegiant Travel Co | 2,1 mld | 53,3 | 1,8 % | 0,9 % | +3,7 % | +1 % / +12 % |
| ULCCFrontier Group Holdings, Inc. | 1,7 mld | — | -175,4 % | -8,9 % | −1,4 % | +63 % / +90 % |
| JBLUJetblue Airways Corp | 1,2 mld | — | -55,4 % | -10,0 % | −2,3 % | −31 % / −28 % |
| RJETRepublic Airways Holdings Inc. | 918,2 mil | 9,2 | 7,5 % | 4,6 % | +13,7 % | −2 % / +82 % |
| FJETStarfighters Space, Inc. | 45,2 mil | — | -94,2 % | — | indisponibil | indisponibil / indisponibil |
| AZULAzul SA | — | — | — | 0,6 % | +10,8 % | indisponibil / indisponibil |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AAL din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
American Airlines Group este holding-ul unei mari companii aeriene americane care operează o rețea globală de zboruri programate pentru pasageri și marfă, prin hub-uri din Statele Unite și parteneriate din alianța oneworld. În contextul în care prețul combustibilului a crescut puternic în al treilea trimestru din 2026, compania raportează venituri record, dar rezultate nete negative, ceea ce face din evoluția costurilor cu combustibilul principalul subiect de urmărit.
SWOT
Puncte tari
- Rețea globală largă, cu hub-uri importante și membru fondator al alianței oneworld, care oferă conexiuni extinse pentru clienți.
- Programul de fidelizare AAdvantage generează venituri stabile din parteneriate, cu plăți în numerar de la partenerii de carduri de credit.
- Lichiditate ridicată la sfârșitul trimestrului al treilea din 2026, ceea ce oferă flexibilitate în fața șocurilor de cost.
Puncte slabe
- Nivel ridicat de datorii și obligații, mai mari decât ale multor concurenți, care limitează flexibilitatea financiară.
- Compania nu are contracte de hedging pentru combustibil, ceea ce o expune integral la fluctuațiile prețului.
- Rezultatul net a fost negativ în trimestrul al treilea din 2026, iar costurile cu personalul au crescut semnificativ.
Oportunități
- Cererea premium și veniturile din pasageri de afaceri sunt în creștere, ceea ce ar putea susține veniturile unitare.
- Programele de eficientizare și reengineering ar putea reduce costurile și îmbunătăți randamentul capitalului de lucru.
- Extinderea locurilor premium și a conectivității pe flotă ar putea atrage clienți și crește veniturile din fidelizare.
Amenințări
- Volatilitatea prețului combustibilului, alimentată de conflicte geopolitice, poate afecta semnificativ rezultatele.
- Concurența din partea companiilor low-cost și ultra-low-cost poate pune presiune pe tarife pe multe rute.
- Incertitudinea politicilor comerciale și a bugetului guvernului SUA poate afecta cererea și operațiunile aeriene.
Riscuri
- Expunerea la prețul combustibiluluiridicat
Compania nu are hedging activ pentru combustibil, astfel încât creșterile de preț se transmit integral în costuri, ceea ce poate afecta rezultatele și lichiditatea.
- Îndatorare ridicatăridicat
Datoriile și obligațiile mari limitează capacitatea de a obține finanțare suplimentară și pot face compania vulnerabilă la scăderi economice.
- Nevoi mari de capitalmediu
Planurile de investiții în flotă și alte active necesită finanțare substanțială, iar accesul la capital ar putea fi mai dificil dacă condițiile de piață se înrăutățesc.
- Evenimente externe și geopoliticemediu
Războaiele, pandemiile, perturbările din sistemul de control al traficului aerian și condițiile meteo extreme pot reduce cererea și perturba operațiunile.
- Litigii legate de accidentescăzut
După accidentul aerian din ianuarie 2025, există acțiuni în justiție împotriva guvernului, a filialei PSA și a companiei, iar rezultatul acestora este incert.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Veniturile au atins niveluri record în trimestrul al treilea din 2026, iar cererea premium și cea de afaceri rămân puternice, ceea ce ar putea susține creșterea veniturilor.
- Dacă programele de eficientizare produc economiile preconizate, compania ar putea îmbunătăți marjele chiar și în condiții de costuri ridicate ale combustibilului.
- Programul AAdvantage și parteneriatele de carduri generează venituri relativ stabile, care pot reduce dependența de cererea de zbor.
Ce ar strica teza
- Costurile cu combustibilul au crescut mult, iar compania nu are hedging, astfel încât rezultatul net ar putea rămâne negativ dacă prețurile se mențin ridicate.
- Îndatorarea ridicată și nivelul ridicat al obligațiilor pot limita flexibilitatea companiei în fața șocurilor economice sau a concurenței agresive.
- Creșterea salariilor și a beneficiilor ar putea comprima marjele, mai ales dacă veniturile nu cresc suficient pentru a le compensa.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului patru și evoluția prețului combustibilului față de estimarea de 4,70 dolari pe galonQ4 2026
- Ghidajul pentru anul 2026 privind pierderea ajustată pe acțiune și rezultatul anual2026
- Ritmul de creștere a rețelei în 2027, pe care compania a anunțat că îl va încetini2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
American Airlines Group Inc. (AAG) este o companie holding al cărei principal activ este American Airlines, Inc., alături de filialele regionale Envoy, PSA și Piedmont, care operează sub marca American Eagle. Activitatea principală este operarea unei companii aeriene de rețea majore, care transportă pasageri și marfă prin hub-uri precum Charlotte, Chicago, Dallas/Fort Worth, Los Angeles, Miami, New York, Philadelphia, Phoenix și Washington, D.C. Compania a transportat aproximativ 224 de milioane de pasageri în 2025 și deservește peste 350 de destinații, iar 1.013 aeronave mainline erau operate la 31 decembrie 2025, la care se adaugă 567 de aeronave regionale 1.
Compania este membru fondator al alianței oneworld, care include, potrivit surselor, mai multe companii aeriene partenere, și are acorduri de afaceri comune pe rutele transatlantice, transpacifice și din Australia și Noua Zeelandă. Rezultatele trimestriale din 2026 arată o creștere puternică a veniturilor, dar și o presiune serioasă a costurilor, în special a combustibilului 23.
Piața în context
Mediul macroeconomic este influențat de conflictele din Orientul Mijlociu și din Ucraina, care au alimentat volatilitatea prețurilor la petrol și gaze, precum și de politicile comerciale ale SUA 2. Dacă aceste tensiuni se intensifică sau se prelungesc, ar putea afecta în continuare costurile companiei și cererea de călătorii.
Tendințe
- Creșterea prețului combustibiluluivânt din față
Cheltuielile cu combustibilul au crescut puternic în trimestrul al treilea din 2026, iar compania nu are contracte de hedging în vigoare la 30 septembrie 2026 2. Pentru trimestrul patru, compania estimează un preț mediu de aproximativ 4,70 dolari pe galon 3. Presiunea este semnificativă, iar efectul asupra rezultatelor depinde de evoluția prețurilor.
- Creșterea costurilor cu personalulvânt din față
Cheltuielile cu salariile și beneficiile au crescut în 2025 ca urmare a majorărilor contractuale și a acordurilor de muncă nou ratificate 1. În trimestrul al treilea din 2026 aceste costuri au continuat să crească, ceea ce comprimă marjele operaționale.
- Investiții în conectivitate și flotămixt
Compania investește în conectivitate Starlink pe întreaga flotă mainline, în saloane și în modernizarea avioanelor, ceea ce ar putea sprijini experiența clienților și cererea pe termen lung 3. Aceste investiții aduc însă cheltuieli de capital importante, iar finanțarea lor depinde de condițiile de piață 1.
Poziția concurențială
Pe rutele nonstop domestice, American se confruntă cu concurența altor companii aeriene majore, a companiilor low-cost și ultra-low-cost, iar pe rutele cu escală concurența este semnificativă prin hub-uri concurente. Prețurile sunt influențate în mare măsură de necesitatea de a răspunde concurenței, iar multe companii egalează rapid reducerile de tarife 1.
Pe piața internațională, compania concurează cu alte companii americane, cu companii aeriene străine investitoare private și cu companii deținute de stat, iar concurența din partea companiilor low-cost pe rute de lungă distanță a crescut 1. Alianțele și acordurile de afaceri comune sunt un instrument important pentru a rămâne competitivă.
- Delta Air LinesDAL
Companie aeriană majoră care concurează pe rute nonstop domestice și prin hub-uri, menționată în raportul anual al companiei.
- United AirlinesUAL
Companie aeriană majoră care concurează pe rute domestice și în conexiuni prin hub-uri, menționată în sursele companiei.
- Southwest AirlinesLUV
Companie low-cost care concurează pe rute nonstop domestice, menționată în raportul anual al companiei.
- Alaska Airlines
Companie aeriană care concurează pe rute domestice și care are, de asemenea, un parteneriat strategic cu American.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Preşedintele american Donald Trump a confirmat că SUA au lansat noi atacuri asupra IranuluiFinancial Intelligence (RO) · 03 nov. 2026 · RO
- How American & United Airlines Are Turning 19-Year-Olds With Zero Flight Hours Into Branded Airline PilotsSimple Flying · 03 nov. 2026 · EN
- On American destroyers, avoid a self-inflicted wound in SpainDefense News (US, EN) · 03 nov. 2026 · EN
- /FOTO/ Tragedia aviatică din Florida: Au fost identificate cele nouă victime, printre care un om de afaceri american și familia saTV8 (MD) · 03 nov. 2026 · RO
- American slugger Hilliard delivers key plays with bat, glove in 1st KBO postseason gameYonhap News (KR, EN) · 03 nov. 2026 · EN
- Sfârșitul secolului americanAdevărul · 03 nov. 2026 · RO
- Președintele Donald Trump anunță încetarea oricărui ajutor militar american pentru Israel în valoare de patru miliarde de dolari anualG4Media · 03 nov. 2026 · RO
- Sánchez’s Latin American allies skip Madrid summitEuractiv · 03 nov. 2026 · EN
- Nicușor Dan îl primește la Cotroceni pe Elbridge Colby. Oficialul american ar fi cerut aliaților NATO să tempereze discursul anti-RusiaAdevărul · 03 nov. 2026 · RO
- Korean American candidates vie for congressional, gubernatorial seats in U.S. midtermsYonhap News (KR, EN) · 03 nov. 2026 · EN
- The American Right Must Rediscover Its Soul Through UkraineKyiv Post · 03 nov. 2026 · EN
- Scrutin decisiv pentru viitorul politic al lui Trump. Agenda liderului american ar putea fi blocată în următorii doi ani - Evenimentul ZileiSurge — Google News · 03 nov. 2026 · RO
- Who Is Chris Pappas, the Greek-American Favored to Win a US Senate Seat?To Vima International (GR, EN) · 03 nov. 2026 · EN
- Dolarul american, influențat de războiul din Iran și alegerile din SUA. Australia ridică dobânda la maximul ultimilor 18 aniMediafax · 03 nov. 2026 · RO
- Emisarul american a anunțat data discuțiilor trilaterale cu Rusia și Ucraina. - Vietnam.vnSurge — Google News · 03 nov. 2026 · RO
- Индексы S&P 500 и Nasdaq снизились в понедельник, Dow Jones выросInterfax Russia (RU) · 03 nov. 2026 · RU
- Planul lui Trump: gaz rusesc în Europa, printr-un intermediar americanAdevărul · 03 nov. 2026 · RO
- Not Port-au-Prince: American Airlines Returns To Haiti After 2+ Years With All-Haitian CrewSimple Flying · 03 nov. 2026 · EN
- American Airlines Expected To Nearly Double Size Of Philadelphia Flagship LoungeSimple Flying · 03 nov. 2026 · EN
- Congresmanul american care iubește micii, sarmalele și are o soție româncă. „Cred că România joacă un rol esențial”Antena 3 CNN · 02 nov. 2026 · RO
Depuneri SEC
- Raport trimestrial22 oct. 2026
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial23 iul. 2026
- Raport curent23 iul. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 iul. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent16 iun. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent10 iun. 2026Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
- Raport curent29 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)28 apr. 2026
- Raport trimestrial23 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / American Airlines Group Inc. · 18 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / American Airlines Group Inc. · 22 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / American Airlines Group Inc. · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.