olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Copa Holdings, S.A. CPA

Air Transportation, Scheduled · SIC 4512 · Verticală: Air Transportation, Scheduled (SIC 4512)

145,89USD+7,16 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Copa Holdings este o companie aeriană latino-americană care transportă pasageri și marfă prin hubul său din Panama City, prin cele două filiale principale, Copa Airlines și AeroRepública. Compania se bazează pe o flotă tânără de Boeing 737, cu o rețea de peste 80 de destinații și o comandă fermă de aeronave care se întinde până în 2034, fapt ce contează în contextul creșterii cererii de transport aerian din regiune. Pasagerii aduc aproape toate veniturile, ceea ce face compania sensibilă la ciclul economic regional.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Copa Holdings, S.A. (CPA) costa 145,89 USD (+7,16 % într-o zi), cu capitalizare 6,0 mld USD, P/E 9,0 pe un EPS diluat de 16,28 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,43 %, beta 1,05, interval pe 52 de săptămâni 107,81–157,19 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
6,0 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,0
EPS diluat TTM 16,28 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
11,16 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,43 %
DPS 12 luni 6,46
Beta (2 ani)
1,05
Volatilitate (1 an) 44 %
Interval 52 săpt.
107,81157,19

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,8
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
126,68 – 141,08
peste banda superioară · %B 1,33 · lățimea benzii 10,8 %
SMA 50 / 200
132,22 / 133,17
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
1,13 / 0,17
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+7,7 %−2,0 %+9,7 pp—
3 luni−3,2 %−2,2 %−1,1 pp—
6 luni+19,0 %+4,3 %+14,8 pp—
De la început de an+21,0 %+10,6 %+10,4 pp—
1 an+17,8 %+10,5 %+7,3 pp+0,7 %
3 ani+67,2 %+73,7 %−6,5 pp+69,9 %
5 ani+85,3 %+61,7 %+23,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−30,0 %
06 feb. 2026 → 30 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−42,5 %
16 feb. 2022 → 16 iun. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+13,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 60 din propriul istoric de 5 trimestre (min 6,0, mediană 8,3, max 80,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,7 mld2,7 mld801,0 mil1,5 mld3,0 mld3,5 mld3,4 mld3,6 mld
Venituri an/an+6,2 %+1,1 %−70,4 %+88,5 %+96,4 %+16,6 %−0,3 %+5,0 %
Profit net88,2 mil247,0 mil-607,1 mil43,8 mil348,1 mil514,1 mil608,1 mil671,6 mil
Profit net an/an−75,7 %+180,1 %−345,8 %indisponibil+693,8 %+47,7 %+18,3 %+10,4 %
EPS diluatindisponibilindisponibil-14,281,037,8812,7814,5516,28
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil+665,0 %+62,2 %+13,8 %+11,9 %
netă %3,3 %9,1 %-75,8 %2,9 %11,7 %14,9 %17,6 %18,6 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
382,6 mil USD
Datorie financiară
2,0 mld USD
Datorie netă
1,6 mld USD
Capitaluri proprii
2,8 mld USD
Active totale
6,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,71x
Lichiditate curentă
1,31x
ROE
26,1 %
ROA
10,9 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,5 mld
2024
3,4 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
807,2 mil
2024
753,0 mil
2025
819,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
306,1 mil
2024
330,7 mil
2025
365,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,1 mld ≈
2024
1,1 mld ≈
2025
1,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
13,3 mil
2024
13,9 mil
2025
18,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
611,1 mil
2024
705,8 mil
2025
775,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
97,0 mil
2024
97,7 mil
2025
104,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
514,1 mil
2024
608,1 mil
2025
671,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
12,78
2024
14,55
2025
16,28

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
40,2 mil
2024
41,8 mil
2025
41,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
3,19
2024
6,54
2025
6,46

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
206,4 mil
2024
613,3 mil
2025
382,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
159,2 mil
2024
169,0 mil
2025
197,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
116,6 mil
2024
132,3 mil
2025
148,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,3 mld
2024
1,6 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
3,2 mld
2024
3,5 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
5,2 mld
2024
5,7 mld
2025
6,6 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
184,9 mil
2024
232,0 mil
2025
167,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
222,4 mil
2024
254,9 mil
2025
172,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
1,2 mld
2024
1,4 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,1 mld
2024
3,4 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,1 mld
2024
2,4 mld
2025
2,8 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
42,0 mil
2024
41,2 mil
2025
41,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,0 mld
2024
996,8 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-543,0 mil
2024
-343,1 mil
2025
-1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-394,0 mil
2024
-219,6 mil
2025
-36,1 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
134,2 mil
2024
269,1 mil
2025
265,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
6,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
35,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
8,8 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
10,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
24,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
11,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
27,4 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
32,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
22,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
18,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
26,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
10,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
18,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
15,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
39,7 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
1,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
1,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
45,2x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
1,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,2 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
97,2 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
18 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
6,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
7,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
8,9x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
9,0x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
11,2 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
6,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
9,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
2,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
4,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 75 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

145,89 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 6,0 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
6,0 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
9,0x
calculat olivLawFY 2025
P/B
2,2x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
6,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
26,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
18,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
5,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,4 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 26 feb. 2026
verificat 284derivat 3

Scorul pe grupe

  • Evaluare77
  • Randamente63
  • Calitate86
  • Bilanț și datorie63
  • Creștere79

Interval de valoare estimat

Jos
112,77
USD pe acțiune
Mijloc
173,04
USD pe acțiune
Sus
292,69
USD pe acțiune
Preț: 145,89 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 18,6 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 15,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 84,92 – 504,77 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/EBITDA112,77 – 292,69 (Mijloc 173,04)
    8 firme folosite · multiplul median 7,4x · quartile 5,3x – 11,5x
    AAL, ALGT, ALK, DAL, LUV, RJET, SKYW, UAL
  • Colegi: P/E158,26 – 504,77 (Mijloc 270,86)
    7 firme folosite · multiplul median 16,6x · quartile 9,7x – 31,0x
    ALGT, DAL, LUV, RJET, RYAAY, SKYW, UAL
  • Dividende actualizate (DDM)84,92 – 114,21 (Mijloc 97,41)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Air Transportation, Scheduled (SIC 4512)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 75/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate18,2 %78 (față de colegi)13 %
Marja netă · Calitate18,6 %100 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere6,9 %57 (pe interval fix)10 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere27,4 %100 (pe interval fix)10 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie1,3x50 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie45,2x100 (pe interval fix)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,3x42 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare9,0x88 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare6,4x67 (față de colegi)13 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente4,4 %63 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie63/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere79/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate86/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial63/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare77/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

COPA HOLDINGS, S.A. (CPA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,6 mld USD în 2025; creștere an/an 5,0 %; marjă netă 18,6 %; ROE 26,1 %; datorie netă/EBITDA 1,3x.

Intervalul de valoare estimat este 112,77–292,69 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 173,04 USD, prețul de 145,89 USD lasă un potențial de 18,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 15,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 75/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 18,2 %
  • Marja netă: 18,6 %
  • CAGR EPS 3 ani: 27,4 %
  • Acoperirea dobânzilor: 45,2x
  • P/E (TTM): 9,0x

Ce o infirmă

  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Air Transportation, Scheduled (SIC 4512) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 14 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
9,0x
mediana verticalei 19,0x
sub mediană (−52,9 %)
EV/EBITDA
6,4x
mediana verticalei 8,0x
sub mediană (−20,0 %)
P/S
1,7x
mediana verticalei 0,6x
peste mediană (+175,2 %)
P/B
2,2x
mediana verticalei 1,8x
peste mediană (+22,4 %)
ROE
26,1 %
mediana verticalei 7,5 %
peste mediană (+247,8 %)
Marja netă
18,6 %
mediana verticalei 2,1 %
peste mediană (+776,5 %)
Marja EBIT
22,6 %
mediana verticalei 7,4 %
peste mediană (+207,5 %)
Venituri an/an
5,0 %
mediana verticalei 3,7 %
peste mediană (+33,1 %)
Datorie netă/EBITDA
1,3x
mediana verticalei 1,8x
sub mediană (−24,3 %)
Randament dividend
4,4 %
mediana verticalei 0,2 %
peste mediană (+2.507,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
LTMLATAM Airlines Group S.A.27.436,0 mld19.289,5141,1 %10,2 %+11,2 %−1 % / indisponibil
RYAAYRyanair Holdings plc61,6 mld40,6——+3,8 %−13 % / +25 %
DALDelta Air Lines, Inc.54,8 mld16,615,9 %4,6 %+2,8 %+30 % / +126 %
UALUnited Airlines Holdings, Inc.34,8 mld9,822,3 %5,5 %+3,5 %+5 % / +172 %
LUVSouthwest Airlines Co21,3 mld21,413,9 %3,3 %+2,1 %+25 % / +70 %
AALAmerican Airlines Group Inc.9,0 mld——-0,8 %+0,8 %−3 % / +10 %
CPACopa Holdings, S.A.6,0 mld9,026,1 %18,6 %+5,0 %+18 % / +67 %
ALKAlaska Air Group, Inc.4,5 mld—-4,6 %-1,2 %+21,3 %−7 % / +6 %
SKYWSkywest Inc3,1 mld8,015,1 %9,7 %+15,0 %−19 % / +74 %
ALGTAllegiant Travel Co2,2 mld56,71,8 %0,9 %+3,7 %+7 % / +19 %
ULCCFrontier Group Holdings, Inc.1,6 mld—-175,4 %-8,9 %−1,4 %+55 % / +81 %
JBLUJetblue Airways Corp1,3 mld—-55,4 %-10,0 %−2,3 %−22 % / −19 %
RJETRepublic Airways Holdings Inc.958,4 mil9,67,5 %4,6 %+13,7 %+2 % / +90 %
FJETStarfighters Space, Inc.46,8 mil—-94,2 %—indisponibilindisponibil / indisponibil
AZULAzul SA———0,6 %+10,8 %indisponibil / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CPA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
88,53
Randament total -36 % · Pe an -36 %
156,34
Randament total 12 % · Pe an 12 %
235,25
Randament total 67 % · Pe an 67 %
3 ani
90,04
Randament total -27 % · Pe an -10 %
178,52
Randament total 38 % · Pe an 11 %
294,35
Randament total 121 % · Pe an 30 %
5 ani
91,58
Randament total -19 % · Pe an -4 %
203,84
Randament total 67 % · Pe an 11 %
368,30
Randament total 189 % · Pe an 24 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 44,63
  • Marja netă± 31,24
  • Creșterea anuală a veniturilor± 25,08
  • Diluare anuală± 2,63

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (15 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (07 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (15 iul. 2026).

Pe scurt

Copa Holdings este o companie aeriană latino-americană care transportă pasageri și marfă prin hubul său din Panama City, prin cele două filiale principale, Copa Airlines și AeroRepública. Compania se bazează pe o flotă tânără de Boeing 737, cu o rețea de peste 80 de destinații și o comandă fermă de aeronave care se întinde până în 2034, fapt ce contează în contextul creșterii cererii de transport aerian din regiune. Pasagerii aduc aproape toate veniturile, ceea ce face compania sensibilă la ciclul economic regional.

SWOT

Puncte tari

  • Poziția hubului din Panama, un aeroport cu altitudine la nivelul mării și cu puține întreruperi meteo, oferă o bază operațională stabilă 1.
  • Costurile operaționale joase și o flotă tânără, echipată cu winglets, susțin eficiența și rentabilitatea 1.
  • Punctualitatea și rata ridicată de finalizare a zborurilor sunt recunoscute de servicii de evaluare externe 1.

Puncte slabe

  • Dependența de economia Panamei și de hubul de la Tocumen face compania vulnerabilă la șocurile locale 1.
  • Veniturile sunt aproape în întregime din pasageri, ceea ce face compania sensibilă la ciclul de cheltuieli discreționare 1.
  • Costurile fixe ridicate fac rezultatele trimestriale variabile, mai ales în afara sezonului de vară și al sărbătorilor 1.

Oportunități

  • Creșterea cererii de transport aerian în America Latină poate permite noi rute și frecvențe suplimentare 1.
  • Comanda fermă de avioane Boeing 737 MAX ar putea susține expansiunea dacă livrările vin la timp 1.
  • Creșterea vânzărilor directe și a canalelor digitale ar putea reduce costurile de distribuție 1.

Amenințări

  • Concurența point-to-point și noile hub-uri pot devia traficul de la Panama 1.
  • Tensiunile politice din Venezuela și perturbările de zbor din regiune pot afecta operațiunile 1.
  • Costul finanțării aeronavelor ar putea crește dacă piața JOLCO se restrânge sau dobânzile urcă 1.

Riscuri

  • Execuția strategiei de extinderemediu

    Dacă noile rute nu aduc trafic suficient la tarifele așteptate, companiei i-ar putea fi greu să își acopere costurile de lansare 1.

  • Dependența de Panamaridicat

    O mare parte a activelor și a pasagerilor este legată de Panama, iar o schimbare politică sau o retrogradare de rating ar putea crește costurile de finanțare 1.

  • Întârzieri în livrarea aeronavelormediu

    Întârzierile producătorului sau dificultățile de finanțare ar putea amâna planurile de flotă și ar putea crește costurile de operare 1.

  • Reglementări pentru 737 MAXmediu

    Directivele de navigabilitate pot duce la imobilizări temporare, cu anulări de zboruri și perturbări ale programului 1.

  • Prețul combustibiluluimediu

    Lipsa acoperirilor împotriva prețului kerosenului poate expune compania la creșteri bruște ale costurilor 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Hubul din Panama și rețeaua extinsă de codeshare pot susține creșterea dacă cererea regională rămâne solidă 1.
  • Flota modernă și costurile operaționale joase pot menține marja dacă prețul combustibilului rămâne sub control 1.
  • Comanda fermă de Boeing 737 MAX oferă vizibilitate asupra capacității pe termen lung 1.

Ce ar strica teza

  • Concurența din partea transportatorilor point-to-point ar putea reduce cererea pentru zborurile prin Panama dacă rutele directe devin mai atractive 1.
  • Dependența de economia Panamei și de călătoriile de agrement face veniturile sensibile la șocuri economice 1.
  • Perturbările din Venezuela și incertitudinea comercială din SUA pot afecta traficul și costurile de operare 1.

De urmărit

  • Ritmul livrărilor Boeing 737 MAX și respectarea calendarului2026
  • Evoluția factorului de încărcare și a randamentuluiQ1 2027
  • Evoluția prețului kerosenului și eventualele acoperirinext 10-K
  • Stadiul contestațiilor fiscale din Panama și Columbia2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (15 oct. 2026), 6-K (09 oct. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (07 aug. 2026), 6-K (05 aug. 2026), 6-K (15 iul. 2026).

Afacerea

Copa Holdings, S.A. este un furnizor important de servicii aeriene de pasageri și marfă din America Latină, care operează prin două filiale principale: Compañía Panameña de Aviación, S.A. (Copa Airlines), cu baza în Panama, și AeroRepública, care operează modelul low-cost Wingo în Columbia și în alte orașe din regiune 1. Modelul său operațional este de tip hub-and-spoke, centrat pe aeroportul Tocumen din Panama City, ceea ce permite consolidarea traficului către destinații care nu ar justifica zboruri directe. Rețeaua include zboruri în America de Nord, Centrală și de Sud și în Caraibe, iar codeshare-urile cu United și alți parteneri extind accesul la peste 200 de destinații 1. Compania a precizat că ține costurile operaționale joase și că pasagerii de agrement reprezintă o parte importantă a traficului.

În 2025, veniturile din pasageri au reprezentat 94,8% din totalul veniturilor, iar cele din marfă 3,2%, restul provenind din alte activități 1. Compania a investit 922,2 milioane de dolari în aeronave și avansuri, mai ales pentru cele 12 aeronave sosite în 2025, față de 465,9 milioane în 2024 1. Cota de conducere a CIASA, care deține 26,6% din capitalul social la 31 decembrie 2025, reprezintă un element de structură de acționariat important de urmărit 1.

Istoria companiei începe în 1947 în Panama, iar holding-ul Copa Holdings a fost înființat în 1998, în contextul vânzării unei participații către Continental Airlines 1. Achiziția AeroRepública în 2005 a extins prezența în Columbia, iar Wingo, lansat în 2016, a diversificat oferta low-cost 1.

Segmente

Transport de pasageri

Segmentul pasagerilor este principala sursă de venit, cu factor de încărcare de 87,0% și randament de 12,16 cenți pe mil în 2025 1. Traficul de agrement, aproape jumătate din total, urmează sezonalitatea vacanțelor, cu vârfuri în iulie-august și decembrie-ianuarie 1.

Transport de marfă

Cargoul reprezintă o parte mică a veniturilor, dar compania a menționat că La Nueva Aerolínea a efectuat din august 2025 exclusiv operațiuni de marfă 1. Veniturile acestui segment depind de volumul comerțului intraregional 1.

Alte activități

Alte venituri includ comisioanele pentru bilete vândute pe alte companii, taxele speciale, programul de fidelizare non-aerian și serviciile oferite altor companii aeriene 1. Ponderea lor în venituri este mică și compania nu le detaliază separat 1.

Piața în context

Piața din Columbia este a treia ca populație din America Latină, iar infrastructura rutieră și feroviară slabă face din avion o alternativă convenabilă 1. Compania a notat că expansiunea Latinoamericană rămâne probabilă în următorul deceniu, dar condițiile economice și politice pot modifica ritmul acesteia 1.

Tendințe

  • Creștere a cererii de transport aerianvânt din spate

    Compania se așteaptă ca cererea de transport aerian în America Latină să crească în următorul deceniu, ceea ce ar putea susține planurile de extindere a rețelei și a frecvențelor 1.

  • Prețul combustibiluluimixt

    Prețul mediu al combustibilului per galon a scăzut în 2025, dar o creștere prelungită a prețului kerosenului ar putea afecta semnificativ rezultatele, compania neavând acoperiri pentru nevoile din 2025 1.

  • Tensiuni comerciale și politici tarifarevânt din față

    Măsurile tarifare ale SUA și incertitudinea privind politica comercială pot afecta traficul internațional și cererea de călătorii, ceea ce ar putea reduce veniturile dacă tensiunile se extind 1.

  • Modernizarea floteivânt din spate

    Livrările de Boeing 737 MAX, programate între 2026 și 2034, pot reduce costurile și îmbunătăți punctualitatea, dacă sunt integrate fără întârzieri 1.

Poziția concurențială

Principala presiune vine din transportatorii point-to-point și low-cost, care oferă zboruri directe între destinațiile servite prin hubul din Panama, iar noile hub-uri deschise de concurenți pot devia traficul 1. Compania a răspuns cu modelul Wingo, dar a precizat că aceste presiuni ar putea crește 1.

Pe piața din Panama, Air Panama operează avioane turbopropulsoare cu mai puțin de 50 de locuri și oferă servicii internaționale limitate, fiind singurul alt transportator local menționat 1. Alianța cu United și parteneriatele Star Alliance rămân elemente de diferențiere 1.

  • United AirlinesUAL

    Partener strategic prin codeshare și Star Alliance, dar și presiune concurențială în anumite rute, conform sursei 1.

  • Air Panama

    Operator local care servește piața internă din Panama cu avioane turbopropulsoare și servicii internaționale limitate 1.

  • Transportatori low-cost point-to-point

    Companii care oferă zboruri directe pe rute cu cerere suficientă și care pot ocoli hubul Panama 1.

  • Noi hub-uri regionale

    Hub-uri deschise de concurenți în diferite țări, care pot concura direct cu Panama City ca punct de conectare 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 25 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 15 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Copa Holdings, S.A. · 26 feb. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Copa Holdings, S.A. (CPA): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw