olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AerCap Holdings N.V. AER

Services-Equipment Rental & Leasing, NEC · SIC 7359 · Verticală: Services-Equipment Rental & Leasing, NEC (SIC 7359)

166,17USD+0,27 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

AerCap Holdings N.V. este cel mai mare lessor de aeronave din lume, cu un portofoliu de aproximativ 3.500 de aeronave, motoare și elicoptere, care include și servicii de tranzacționare, piese de schimb și închiriere de elicoptere prin Milestone. Compania a raportat în 2025 un profit net atribuit de 3,8 miliarde USD, ceea ce o face relevantă pentru modul în care industria aviatică își finanțează flota.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea AerCap Holdings N.V. (AER) costa 166,17 USD (+0,27 % într-o zi), cu capitalizare 27,7 mld USD, P/E 7,8 pe un EPS diluat de 21,30 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,69 %, beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 130,99–166,17 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
27,7 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,8
EPS diluat TTM 21,30 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
12,82 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
0,69 %
DPS 12 luni 1,15
Beta (2 ani)
0,84
Volatilitate (1 an) 26 %
Interval 52 săpt.
130,99166,17

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
76,4
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
136,11 – 167,13
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,97 · lățimea benzii 20,5 %
SMA 50 / 200
147,02 / 144,99
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
5,12 / 3,19
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+13,6 %−5,9 %+19,6 pp—
3 luni+7,0 %−4,6 %+11,7 pp—
6 luni+11,9 %+0,2 %+11,7 pp—
De la început de an+15,6 %+7,4 %+8,2 pp—
1 an+24,4 %+8,2 %+16,1 pp+31,5 %
3 ani+156,7 %+68,4 %+88,2 pp+25,4 %
5 ani+146,2 %+56,5 %+89,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−15,0 %
18 feb. 2026 → 20 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−45,1 %
08 nov. 2021 → 06 iul. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+19,7 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 63 din propriul istoric de 8 trimestre (min 5,4, mediană 7,4, max 9,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri4,8 mld4,9 mld4,5 mld5,2 mld7,0 mld7,6 mld8,0 mld8,5 mld
Venituri an/an−4,7 %+2,9 %−9,0 %+16,3 %+34,3 %+8,1 %+5,5 %+6,5 %
Profit net1,0 mld1,1 mld-298,6 mil1,0 mld-726,0 mil3,1 mld2,1 mld3,8 mld
Profit net an/an−5,6 %+12,8 %−126,1 %indisponibil−172,6 %indisponibil−33,1 %+78,7 %
EPS diluat6,838,43-2,346,71-3,0213,7810,7921,30
EPS diluat an/an+6,2 %+23,4 %−127,8 %indisponibil−145,0 %indisponibil−21,7 %+97,4 %
netă %21,2 %23,2 %-6,6 %19,2 %-10,4 %41,4 %26,2 %44,0 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,4 mld USD
Datorie financiară
43,6 mld USD
Datorie netă
42,2 mld USD
Capitaluri proprii
18,3 mld USD
Active totale
71,7 mld USD
Datorie / capitaluri
2,38x
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
21,1 %
ROA
5,2 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
7,6 mld
2024
8,0 mld
2025
8,5 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
464,1 mil
2024
488,9 mil
2025
545,9 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
2,5 mld
2024
2,6 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,8 mld
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 23 feb. 2024verificat

Profit înainte de impozit
2023
3,3 mld
2024
2,3 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
291,1 mil
2024
323,7 mil
2025
555,2 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Profit net
2023
3,1 mld
2024
2,1 mld
2025
3,8 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
13,78
2024
10,79
2025
21,30

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
227,7 mil
2024
194,5 mil
2025
176,1 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,00
2024
0,75
2025
1,15

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026derivat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,6 mld
2024
1,2 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
85,7 mil
2024
90,9 mil
2025
112,4 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
57,1 mld
2024
58,6 mld
2025
57,8 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Active totale
2023
71,3 mld
2024
71,4 mld
2025
71,7 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
46,5 mld
2024
45,3 mld
2025
43,6 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
54,7 mld
2024
54,3 mld
2025
53,3 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
16,6 mld
2024
17,2 mld
2025
18,3 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
202,5 mil
2024
186,8 mil
2025
166,9 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
5,3 mld
2024
5,4 mld
2025
5,4 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar din investiții
2023
-3,2 mld
2024
-3,7 mld
2025
-1,7 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-2,0 mld
2024
-2,1 mld
2025
-3,7 mld

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
140,0 mil
2025
192,4 mil

SEC (XBRL)· 12 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
6,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
13,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea profitului net (an/an)
78,7 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
97,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja netă
44,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
21,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
5,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
5,4 %
calculat olivLawFY 2025
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
42,2 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
2,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
5,4 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
27,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
69,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
7,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
12,8 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
3,3x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
8,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
0,7 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
0,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Risc

Altman Z
indisponibil
lipsesc date de intrare

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • indicatori disponibili: 4 din minimum 6
  • acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

166,17 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 27,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
27,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
7,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
1,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
21,1 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
44,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,5 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,7 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

22/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 12 feb. 2026
verificat 463derivat 4

Scorul pe grupe

31 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
204,91
USD pe acțiune
Mijloc
325,16
USD pe acțiune
Sus
433,22
USD pe acțiune
Preț: 166,17 USD
Prețul este sub interval
Potențial până la valoarea centrală: 95,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 48,9 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 204,91 – 433,22 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: P/E204,91 – 433,22 (Mijloc 325,16)
    8 firme folosite · multiplul median 15,3x · quartile 9,6x – 20,3x
    EQPT, KPLT, MGRC, PRG, SUNB, TRTN-PA, UPBD, URI
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului15,15 – 20,38 (Mijloc 17,38)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Equipment Rental & Leasing, NEC (SIC 7359)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate44,0 %90 (față de colegi)20 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere6,7 %56 (pe interval fix)27 %
CAGR EPS 3 ani · Creștereindisponibilindisponibil—
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare7,8x78 (față de colegi)33 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente0,7 %10 (pe interval fix)20 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
  • Creștere· parțial56/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Calitate· parțial90/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial10/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial78/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AerCap Holdings N.V. (AER). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 8,5 mld USD în 2025; creștere an/an 6,5 %; marjă netă 44,0 %; ROE 21,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 204,91–433,22 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 325,16 USD, prețul de 166,17 USD lasă un potențial de 95,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 48,9 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 4 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 31,2 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 44,0 %
  • P/E (TTM): 7,8x
  • Prețul este sub intervalul de valoare estimat

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 0,7 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Services-Equipment Rental & Leasing, NEC (SIC 7359) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 10 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
7,8x
mediana verticalei 17,4x
sub mediană (−55,2 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 8,3x
P/S
3,3x
mediana verticalei 1,0x
peste mediană (+215,7 %)
P/B
1,5x
mediana verticalei 2,2x
sub mediană (−30,6 %)
ROE
21,1 %
mediana verticalei 15,5 %
peste mediană (+36,3 %)
Marja netă
44,0 %
mediana verticalei 5,4 %
peste mediană (+713,8 %)
Marja EBIT
—
mediana verticalei 8,4 %
Venituri an/an
6,5 %
mediana verticalei 8,3 %
sub mediană (−21,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 3,2x
Randament dividend
0,7 %
mediana verticalei 1,4 %
sub mediană (−52,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
URIUnited Rentals, Inc.64,6 mld22,630,6 %16,3 %+4,9 %+28 % / +119 %
SUNBSunbelt Rentals Holdings, Inc.31,2 mld22,418,2 %12,1 %+3,4 %indisponibil / indisponibil
AERAerCap Holdings N.V.27,7 mld7,821,1 %44,0 %+6,5 %+24 % / +157 %
MGRCMcGRATH RENTCORP3,1 mld19,612,9 %16,8 %+3,7 %+24 % / +25 %
TRTN-PATriton International Limited2,5 mld4,918,8 %854,3 %+22,4 %−6 % / −5 %
CTOSCustom Truck One Source, Inc.2,1 mld70,43,7 %1,4 %+7,9 %+46 % / +60 %
PRGProg Holdings, Inc.1,5 mld10,520,0 %5,5 %+0,4 %+35 % / +43 %
UPBDUpbound Group, Inc.1,5 mld13,115,5 %2,4 %+8,7 %+39 % / −15 %
EQPTEquipmentShare.com Inc1,1 mld17,47,4 %1,3 %+16,3 %indisponibil / indisponibil
KPLTKatapult Holdings, Inc.49,1 mil7,0—5,4 %+18,0 %+59 % / −10 %
EHGOEShallGo Inc.——-117,3 %-69,4 %+21,1 %−66 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AER din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
105,92
Randament total -36 % · Pe an -36 %
187,06
Randament total 13 % · Pe an 13 %
281,51
Randament total 70 % · Pe an 70 %
3 ani
107,36
Randament total -34 % · Pe an -13 %
212,92
Randament total 31 % · Pe an 9 %
351,15
Randament total 114 % · Pe an 29 %
5 ani
108,83
Randament total -32 % · Pe an -7 %
242,34
Randament total 50 % · Pe an 8 %
438,02
Randament total 170 % · Pe an 22 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 53,23
  • Marja netă± 37,26
  • Creșterea anuală a veniturilor± 29,96
  • Diluare anuală± 3,13

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (29 iul. 2026), 6-K (07 iul. 2026).

Pe scurt

AerCap Holdings N.V. este cel mai mare lessor de aeronave din lume, cu un portofoliu de aproximativ 3.500 de aeronave, motoare și elicoptere, care include și servicii de tranzacționare, piese de schimb și închiriere de elicoptere prin Milestone. Compania a raportat în 2025 un profit net atribuit de 3,8 miliarde USD, ceea ce o face relevantă pentru modul în care industria aviatică își finanțează flota.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliu foarte mare și diversificat de aeronave, motoare și elicoptere, cu o utilizare ridicată a flotei deținute.
  • Istoric solid de achiziții și integrare, cu tranzacții mari precum ILFC și GECAS, descrise de companie ca avantaj competitiv.
  • Acces la finanțare global diversificat și rating de credit îmbunătățit la BBB+ de toate cele trei agenții.

Puncte slabe

  • Concentrare în industria aviatică, sensibilă la ciclurile economice și la situația companiilor aeriene clienți.
  • Expunere la recuperări neobișnuite legate de conflictul din Ucraina, a căror pondere în rezultat este semnificativă și greu de prevăzut.
  • Dependența de finanțare cu dobândă, cu expunere la schimbări ale ratelor, chiar dacă o parte este acoperită prin instrumente derivate.

Oportunități

  • Cererea pentru aeronave noi și eficiente energetic ar putea susține noi contracte de leasing pe termen lung.
  • Extinderea activității cargo și a tranzacțiilor de tip sale-and-leaseback ar putea diversifica sursele de venit.
  • Program de răscumpărare de acțiuni și dividende ar putea sprijini distribuirea de valoare către acționari dacă rezultatele rămân solide.

Amenințări

  • Dificultăți financiare ale clienților ar putea duce la restructurări de contracte și reposesii de active.
  • Sancțiunile și restricțiile geopolitice ar putea afecta recuperarea activelor și accesul pe anumite piețe.
  • Schimbările de reglementare sau de cerere pentru tipuri specifice de aeronave ar putea reduce valoarea reziduală.

Riscuri

  • Dificultăți financiare ale cliențilorridicat

    Dacă clienții nu își îndeplinesc obligațiile, compania ar putea fi nevoită să restructureze contracte sau să recupereze active, cu costuri și întârzieri semnificative.

  • Expunerea la conflictul din Ucrainaridicat

    Pierderile și recuperările legate de aeronavele din Rusia au avut un efect major asupra rezultatului, iar evoluția litigiilor și a recuperărilor rămâne incertă.

  • Riscul de dobândămediu

    Majoritatea finanțării este cu dobândă, iar o parte din expunerea la ratele variabile este acoperită, dar nu în totalitate, ceea ce ar putea afecta cheltuielile financiare.

  • Riscul valorii rezidualemediu

    Valoarea aeronavelor la sfârșitul contractelor depinde de piață, de starea tehnică și de cererea pentru tipul respectiv, ceea ce poate modifica randamentul.

  • Concentrare pe industria aviaticăscăzut

    Activitatea depinde de condițiile din aviația comercială și de evenimente externe, precum crize economice sau politice care afectează traficul aerian.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Poziția de lider global în leasingul de aeronave și motoare, cu o flotă tânără și utilizare ridicată, ar putea susține venituri stabile dacă cererea rămâne solidă.
  • Achizițiile mari și integrarea lor istorică ar putea oferi economii de scară și acces la active care sunt greu de replicat.
  • Ratingul de credit îmbunătățit și accesul la finanțare diversificată ar putea reduce costul capitalului pe termen lung.

Ce ar strica teza

  • Recuperările neobișnuite din 2025 au contribuit semnificativ la profit, iar fără ele rezultatul ar putea fi mult mai redus.
  • Concentrarea pe industria aviatică și pe câțiva clienți mari ar putea amplifica impactul unei crize în sectorul companiilor aeriene.
  • Creșterea costului finanțării sau a valorii aeronavelor la sfârșitul contractelor ar putea reduce marjele pe termen lung.

De urmărit

  • Rata de utilizare a flotei și nivelul ratelor de leasing pentru noile contracte2026
  • Ritmul livrărilor de aeronave din comenzile existente și al achizițiilor noi2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 12 feb. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (16 sept. 2026), 6-K (29 iul. 2026), 6-K (07 iul. 2026).

Afacerea

În 2025 compania a executat 705 tranzacții cu active aviatice, iar factorii care influențează veniturile din leasing includ rata contractuală, numărul de aeronave închiriate și performanța clienților 1. Finanțarea este un element central: în 2025 au fost aranjate finanțări de 13,2 miliarde USD prin emisiuni pe piețele de capital, credite bancare și facilități revolving 1.

Gestionarea scadențelor contractelor și a valorii reziduale este esențială, deoarece compania încearcă să reducă timpul în care activele nu generează venit, prin prelungiri de contracte și recontractare timpurie 1. Modelul se bazează pe achiziții directe de la producători, tranzacții de tip sale-and-leaseback și utilizarea relațiilor globale cu clienții pentru a menține o utilizare ridicată 1.

Piața în context

Cererea și ratele de leasing depind de condițiile economice globale, de piața companiilor aeriene și de echilibrul dintre cerere și ofertă pentru tipul de aeronavă, iar utilizarea ridicată a flotei este un indicator al cererii actuale 1. Costul și disponibilitatea capitalului de împrumut influențează, de asemenea, capacitatea de a achiziționa noi active 1.

Tendințe

  • Cerere ridicată pentru aeronave noi și eficientevânt din spate

    Compania a cumpărat în 2025 aeronave tehnologice noi, eficiente energetic, ceea ce poate sprijini ratele de leasing pe termen lung dacă cererea rămâne solidă 1.

  • Costul finanțăriivânt din față

    Costul datoriei și instrumentele derivate influențează cheltuielile cu dobânzile, iar o creștere a ratelor ar putea reduce marjele dacă nu este acoperită prin hedging 1.

  • Rating de credit îmbunătățitvânt din spate

    Compania a primit o creștere a ratingului la BBB+ de la Fitch, fiind acum notată BBB+ de toate cele trei mari agenții, ceea ce ar putea facilita accesul la finanțare 1.

Poziția concurențială

Sursa furnizată nu identifică în detaliu concurenții direcți, dar menționează alți lessori istorici precum GPA și ILFC, care au contribuit la extinderea leasingului operațional în aviație 1. Compania își sprijină poziția pe scara portofoliului și pe achizițiile mari precum GECAS 1.

  • Guinness Peat Aviation (GPA)

    Lessor istoric de aeronave menționat în sursă ca pionier al leasingului aviatic, fără date financiare comparabile în documentul furnizat.

  • International Lease Finance Corporation (ILFC)

    Lessor istoric de aeronave, achiziționat de AerCap, menționat în sursă ca parte a consolidării sectorului.

  • GE Capital Aviation Services (GECAS)

    Activitate de leasing aviatic achiziționată de AerCap în 2021, una dintre cele mai mari tranzacții din istoria leasingului aviatic.

  • Milestone Aviation Group

    Parte a AerCap, mențiune necesară pentru contextul concurențial în segmentul elicopterelor, dar fără tratare separată ca rival.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 05 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 28 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AerCap Holdings N.V. · 12 feb. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

AerCap Holdings N.V. (AER): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw