olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Allot Ltd. ALLT

Computer Communications Equipment · SIC 3576 · Verticală: Computer Communications Equipment (SIC 3576)

8,66USD+4,72 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Allot Ltd. dezvoltă soluții de inteligență a rețelei și de securitate pentru furnizori de servicii de comunicații și întreprinderi, care le permit să protejeze și să monetizeze experiența digitală. Compania își mută accentul spre securitatea oferită ca serviciu, o linie de venituri recurente care a crescut în 2025 față de anul precedent, dar al cărei ritm de creștere a fost mai lent decât se anticipase, în timp ce veniturile din 2025 au fost susținute de piețele mobile și fixe.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Allot Ltd. (ALLT) costa 8,66 USD (+4,72 % într-o zi), cu capitalizare 421,3 mil USD, P/E 108,3 pe un EPS diluat de 0,08 USD în ultimele 12 luni, beta 1,71, interval pe 52 de săptămâni 6,25–11,50 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
421,3 mil USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
108,3
EPS diluat TTM 0,08 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
0,92 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,71
Volatilitate (1 an) 62 %
Interval 52 săpt.
6,2511,50

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
50,5
neutru
Bollinger (20, 2)
8,14 – 9,44
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,40 · lățimea benzii 14,8 %
SMA 50 / 200
8,34 / 8,01
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,06 / 0,15
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+3,0 %−2,0 %+5,0 pp—
3 luni+10,0 %−2,2 %+12,2 pp—
6 luni+11,6 %+4,3 %+7,3 pp—
De la început de an−11,9 %+10,6 %−22,5 pp—
1 an−3,3 %+10,5 %−13,8 pp+10,4 %
3 ani+441,2 %+73,7 %+367,6 pp+48,3 %
5 ani−43,8 %+61,7 %−105,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−45,7 %
07 ian. 2026 → 27 mar. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−91,8 %
08 nov. 2021 → 06 dec. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−10,9 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 1 trimestre (min 122,9, mediană 122,9, max 122,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri95,8 mil110,1 mil135,9 mil145,6 mil122,7 mil93,2 mil92,2 mil102,0 mil
Venituri an/an+16,9 %+14,9 %+23,5 %+7,1 %−15,7 %−24,1 %−1,0 %+10,6 %
Profit net-10,4 mil-8,7 mil-9,3 mil-15,0 mil-32,0 mil-62,8 mil-5,9 mil3,7 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluatindisponibilindisponibil-0,27-0,42-0,87-1,66-0,150,08
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %-10,9 %-7,9 %-6,9 %-10,3 %-26,1 %-67,4 %-6,4 %3,6 %
Flux de numerar liber-2,5 mil12,4 mil-19,8 mil-16,0 mil-38,2 mil-32,2 mil2,7 mil15,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
17,1 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
113,4 mil USD
Active totale
172,7 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,65x
ROE
4,5 %
ROA
2,4 %
Marja FCF
15,2 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
93,2 mil
2024
92,2 mil
2025
102,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
40,5 mil
2024
28,5 mil
2025
29,4 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
52,7 mil
2024
63,7 mil
2025
72,6 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-64,9 mil
2024
-6,0 mil
2025
3,6 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
8,3 mil
2024
6,4 mil
2025
4,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-56,6 mil ≈
2024
410,0 mii ≈
2025
7,7 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
-61,7 mil
2024
-4,1 mil
2025
4,9 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
1,1 mil
2024
1,8 mil
2025
1,2 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-62,8 mil
2024
-5,9 mil
2025
3,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-1,66
2024
-0,15
2025
0,08

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
37,9 mil
2024
38,9 mil
2025
46,2 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
14,2 mil
2024
16,1 mil
2025
17,1 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Stocuri
2023
11,9 mil
2024
8,6 mil
2025
13,2 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Active curente
2023
89,9 mil
2024
90,2 mil
2025
125,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
11,2 mil
2024
7,7 mil
2025
6,0 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
31,8 mil
2024
31,8 mil
2025
31,8 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
915,0 mii
2024
305,0 mii
2025
0

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Active totale
2023
138,2 mil
2024
139,6 mil
2025
172,7 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
39,4 mil
2024
36,0 mil
2025
47,2 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
49,8 mil †
2024
49,8 mil †
2025
113,4 mil †

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
38,4 mil
2024
39,5 mil
2025
48,6 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-29,7 mil
2024
4,8 mil
2025
17,8 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
2,5 mil
2024
2,1 mil
2025
2,3 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-32,2 mil ≈
2024
2,7 mil ≈
2025
15,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
31,6 mil
2024
-2,9 mil
2025
-28,5 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
0
2024
1,0 mii
2025
11,1 mil

SEC (XBRL)· 26 mar. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-6,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
-5,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
472,1 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
71,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
7,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
3,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
15,2 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
2,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
2,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
17,8 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
2,3 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
15,5 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
418,3 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
232,5 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
421,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
113,7x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
108,3x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
0,9 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
4,1x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
27,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
3,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

8,66 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 421,3 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
421,3 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
108,3x
calculat olivLawFY 2025
P/B
3,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
4,5 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
3,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

26/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 26 mar. 2026
verificat 432

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Computer Communications Equipment (SIC 3576)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate71,1 %78 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate3,5 %53 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate15,2 %61 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-6,0 %0 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere10,6 %53 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,7x100 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare3,7 %74 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere18/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate65/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial74/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

ALLOT LTD. (ALLT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 102,0 mil USD în 2025; creștere an/an 10,6 %; marjă netă 3,6 %; ROE 4,5 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 71,1 %
  • Lichiditatea curentă: 2,7x
  • Randament FCF: 3,7 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: -6,0 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Computer Communications Equipment (SIC 3576) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
108,3x
mediana verticalei 40,0x
peste mediană (+170,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 26,9x
P/S
4,1x
mediana verticalei 2,3x
peste mediană (+81,2 %)
P/B
3,7x
mediana verticalei 4,0x
sub mediană (−7,5 %)
ROE
4,5 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−39,1 %)
Marja netă
3,6 %
mediana verticalei -3,5 %
peste mediană
Marja EBIT
3,5 %
mediana verticalei -3,4 %
peste mediană
Venituri an/an
10,6 %
mediana verticalei 9,7 %
peste mediană (+10,0 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CSCOCisco Systems, Inc.406,0 mld30,927,3 %21,0 %+11,8 %+34 % / +113 %
ANETArista Networks, Inc.214,3 mld53,631,5 %38,4 %+28,6 %+30 % / +209 %
FFIVF5, Inc.18,8 mld26,419,8 %22,0 %+9,7 %+38 % / +93 %
EXTRExtreme Networks, Inc.3,0 mld58,067,1 %4,0 %+12,6 %+31 % / +42 %
DGIIDigi International Inc.2,8 mld57,57,5 %9,6 %+1,5 %+74 % / +208 %
ATENA10 Networks, Inc.1,7 mld40,019,4 %13,9 %+11,0 %+38 % / +91 %
NTGRNETGEAR, Inc.606,6 mil—-5,3 %-3,7 %+3,8 %−16 % / +64 %
ALLTAllot Ltd.421,3 mil108,34,5 %3,6 %+10,6 %−3 % / +441 %
LTRXLantronix, Inc.263,9 mil—-4,3 %-3,5 %−1,6 %+10 % / 0 %
SILCSilicom Ltd.181,2 mil—-9,4 %-18,5 %+6,6 %+112 % / +95 %
BOSCBos Better Online Solutions Ltd29,8 mil7,414,4 %7,1 %+26,6 %−9 % / +48 %
CIITTianci International, Inc.16,5 mil—-59,1 %-14,7 %+7,7 %−93 % / −96 %
FOXXFoxx Development Holdings Inc.13,3 mil——-100,2 %−20,2 %−58 % / −83 %
INTZIntrusion Inc.11,9 mil—-140,9 %-194,0 %+21,6 %−66 % / −93 %
WLDSWearable Devices Ltd.4,2 mil—-72,3 %-1.253,0 %+23,9 %−92 % / −100 %
HUBCHUB Cyber Security Ltd.3,4 mil——-134,5 %−30,7 %−100 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ALLT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
4,41
Randament total -49 % · Pe an -49 %
7,83
Randament total -10 % · Pe an -10 %
11,85
Randament total 37 % · Pe an 37 %
3 ani
3,50
Randament total -60 % · Pe an -26 %
7,07
Randament total -18 % · Pe an -7 %
11,85
Randament total 37 % · Pe an 11 %
5 ani
2,78
Randament total -68 % · Pe an -20 %
6,38
Randament total -26 % · Pe an -6 %
11,85
Randament total 37 % · Pe an 6 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 1,77
  • Marja netă± 1,24
  • Creșterea anuală a veniturilor± 1,12
  • Diluare anuală± 0,10

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (23 iun. 2026).

Pe scurt

Allot Ltd. dezvoltă soluții de inteligență a rețelei și de securitate pentru furnizori de servicii de comunicații și întreprinderi, care le permit să protejeze și să monetizeze experiența digitală. Compania își mută accentul spre securitatea oferită ca serviciu, o linie de venituri recurente care a crescut în 2025 față de anul precedent, dar al cărei ritm de creștere a fost mai lent decât se anticipase, în timp ce veniturile din 2025 au fost susținute de piețele mobile și fixe 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o ofertă diversificată de soluții de inteligență a rețelei și securitate, vândută prin canale directe și prin parteneri 1.
  • Costurile au fost reduse prin eficientizare, ceea ce a îmbunătățit marja brută în 2025 1.
  • Compania beneficiază de granturi pentru cercetare și dezvoltare din Israel și Spania, care reduc presiunea asupra cheltuielilor 1.

Puncte slabe

  • Creșterea liniei SECaaS a fost mai lentă decât se anticipase, iar dependența de contracte recurente rămâne o provocare 1.
  • Compania depinde de câțiva clienți mari, iar contractele se bazează pe comenzi individuale, fără angajamente de achiziție viitoare 1.
  • Veniturile sunt expuse fluctuațiilor valutare, deoarece cheltuielile majore sunt în shekeli israelieni 1.

Oportunități

  • Extinderea în securitate ca serviciu ar putea crește veniturile recurente, dacă operatorii adoptă rapid aceste servicii 1.
  • Piețele noi și extinderea prezenței globale ar putea aduce clienți suplimentari, mai ales în segmentul operatorilor mari 1.
  • Creșterea cerinței de servicii profesionale și de suport ar putea susține veniturile din mentenanță 1.

Amenințări

  • Concurenții mai mari și noii intrați bazați pe inteligență artificială ar putea reduce cota de piață a companiei 1.
  • Tarifele vamale, sancțiunile legate de conflictul din Ucraina și problemele din lanțurile de aprovizionare ar putea afecta activitatea 1.
  • Prețurile în creștere ale componentelor hardware standard ar putea reduce marjele 1.

Riscuri

  • Creșterea lentă a securității ca serviciuridicat

    Dacă recurența SECaaS nu crește cum se preconizează, creșterea pe termen lung a companiei ar putea fi mai slabă 1.

  • Concentrarea cliențilorridicat

    Pierderea unui client mare ar putea afecta rezultatele, deoarece relațiile se desfășoară pe bază de comenzi individuale 1.

  • Riscul valutarmediu

    Cheltuielile în shekeli și veniturile în euro ar putea genera pierderi dacă cursurile se mișcă nefavorabil 1.

  • Concurența și noii intrațimediu

    Concurenții cu resurse mai mari și noii intrați bazați pe inteligență artificială ar putea reduce cota de piață 1.

  • Sancțiunile și lanțurile de aprovizionaremediu

    Sancțiunile legate de conflictul din Ucraina și perturbările din lanțurile de aprovizionare ar putea afecta operațiunile și rezultatele 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă securitatea ca serviciu își accelerează creșterea, veniturile recurente ar putea deveni o parte mai importantă și mai stabilă a activității 1.
  • Eficientizarea costurilor a îmbunătățit marja brută, iar aceasta ar putea susține rentabilitatea dacă veniturile rămân stabile 1.
  • Diversificarea clienților și a canalelor de vânzare ar putea reduce dependența de un singur segment de piață 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă creșterea SECaaS rămâne sub așteptări, compania ar putea avea dificultăți în atingerea obiectivelor sale pe termen lung 1.
  • Concurența din partea unor companii mai mari și a noilor intrați bazați pe inteligență artificială ar putea presa marjele și cota de piață 1.
  • Dacă un client important își reduce comenzile, rezultatele ar putea fi afectate semnificativ, deoarece nu există angajamente de achiziție viitoare 1.

De urmărit

  • Evoluția ponderii SECaaS în veniturile totale2026
  • Marja brută și efectul eficientizării costurilorQ1 2027
  • Efectul cursurilor de schimb asupra cheltuielilor în shekeli2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 26 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (22 oct. 2026), 6-K (15 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (09 sept. 2026), 6-K (12 aug. 2026), 6-K (23 iun. 2026).

Afacerea

Allot Ltd. este, potrivit raportului său anual pe 2025, un furnizor de soluții inovatoare de inteligență a rețelei și securitate, care permit furnizorilor de servicii și întreprinderilor să protejeze și să personalizeze experiența digitală. Compania își vinde produsele prin vânzări directe și prin parteneri de canal, printre care distribuitori, revânzători, OEM-uri și integratori de sisteme, către o bază diversificată de clienți formată din furnizori de servicii, întreprinderi, entități guvernamentale și de aplicare a legii 1. Veniturile provin din vânzarea sistemelor de gestionare a traficului de rețea, a aplicațiilor de management și a soluțiilor de securitate, precum și din servicii de mentenanță, suport și servicii profesionale 1. În 2025, principalii factori ai veniturilor au fost piețele mobile și fixe 1.

Compania este constituită în Israel, își raportează rezultatele în dolari SUA conform US GAAP și depune raportul anual la SEC în calitate de emitent străin privat 1. Cheltuielile de cercetare și dezvoltare sunt parțial finanțate prin granturi de la Israel Innovation Authority și de la autoritatea fiscală din Spania, iar sediile din Hod-Hasharon beneficiază de statutul de Approved Enterprise 1. Dependența de câțiva clienți mari rămâne o caracteristică a afacerii: cei mai mari doi clienți au reprezentat 7% din venituri fiecare în 2025 1.

Segmente

Soluții de rețea și management al traficului

Această linie include sistemele de gestionare a traficului de rețea și platformele de inteligență a rețelei, vândute furnizorilor de servicii pentru a monitoriza și gestiona traficul pe aplicație, abonat și dispozitiv 1. Raportul arată că această linie a fost motorul de bază al veniturilor, deși concurența din partea producătorilor de routere și switch-uri a încetinit creșterea ofertelor de inteligență a rețelei 1.

Securitate ca serviciu (SECaaS)

Oferta SECaaS, bazată pe contracte recurente, a adus 26% din venituri în 2025 1. Compania pune accent pe creșterea acestei linii prin Allot Secure, dar avansează mai lent decât se anticipase, deoarece trebuie să convingă operatorii și apoi abonații lor să adopte servicii de securitate 1.

Piața în context

Compania activează pe piețe de rețele de bandă largă inteligente și securitate, unde își disputa clienții de tip Tier 1 și întreprinderi mari 1. Creșterea acestor piețe a atras noi concurenți, iar consolidarea industriei poate duce la competitori mai puternici 1. Costurile și veniturile sunt influențate de cursurile de schimb, deoarece o parte importantă a veniturilor se realizează în euro, iar cheltuielile majore sunt în shekeli israelieni, care s-au apreciat cu 14% față de dolar în 2025 1.

Cererea depinde de investițiile operatorilor de telecomunicații și de întreprinderilor, iar ciclurile de vânzare mai lungi, specifice furnizorilor de servicii mari, fac calendarul vânzărilor mai greu de prevăzut 1. Ar putea fi afectată și de tarifele vamale și de măsurile de retorsiune, precum și de sancțiunile legate de conflictul din Ucraina, care ar putea perturba lanțurile de aprovizionare 1.

Tendințe

  • Trecerea la securitate ca serviciumixt

    Modelul recurent SECaaS ar putea stabiliza veniturile pe termen lung, dacă operatorii adoptă mai repede serviciile de securitate pentru abonați 1. Până acum, creșterea a fost mai lentă decât se așteptase compania 1.

  • Inteligența artificială și noi concurențivânt din față

    Noii intrați care folosesc tehnologii avansate de inteligență artificială ar putea perturba anumite cazuri de utilizare și segmente de clienți, afectând cererea pentru soluțiile companiei 1.

  • Eficientizarea costurilorvânt din spate

    Reducerea costurilor și alinierea structurii de costuri la nivelul veniturilor au îmbunătățit marja brută în 2025, fapt care ar putea susține rentabilitatea dacă veniturile rămân stabile 1.

  • Fluctuațiile valutare și sancțiunilevânt din față

    Aprecierea shekelului și a euro față de dolar poate modifica costurile și veniturile raportate, iar sancțiunile legate de conflictul din Ucraina pot perturba activitatea și piețele financiare 1.

Poziția concurențială

Compania se confruntă cu concurenți mari, cu resurse financiare și de vânzări mult mai mari, care au relații stabilite cu operatorii și canalele de distribuție 1. În segmentul soluțiilor de inspecție profundă a rețelei, concurența vine de la producătorii de routere și switch-uri care integrează astfel de funcții în platformele lor 1.

În securitate, concurenții includ companii de securitate consacrate, care oferă aplicații direct utilizatorilor finali, firme de securitate în cloud care vând prin canale de distribuție și companii care includ securitatea în pachete cu alte produse 1. Noii intrați care se bazează pe inteligență artificială ar putea reduce cota de piață a companiei 1.

  • Furnizori consacrați de securitate pentru utilizatori finali

    Companii de securitate care oferă aplicații instalate direct pe dispozitivele clienților și concurează cu ofertele prin operatori 1.

  • Producători de routere și switch-uri

    Companii care integrează în platformele lor funcții de inspecție profundă a rețelei, abordând unele probleme similare 1.

  • Companii de securitate în cloud

    Firme care oferă produse de securitate în cloud pentru întreprinderi prin canale de distribuție 1.

  • Noi intrați bazați pe inteligență artificială

    Companii noi care folosesc tehnologii avansate de inteligență artificială și ar putea perturba anumite segmente 1.

Știri și depuneri

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Allot Ltd. · 26 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Allot Ltd. (ALLT): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw