olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
NETGEAR, Inc. NTGR
Computer Communications Equipment · SIC 3576 · Verticală: Computer Communications Equipment (SIC 3576)
NETGEAR proiectează și vinde echipamente, software și servicii de rețea pentru întreprinderi mici și mijlocii, audio-video profesional, consumatori și furnizori de servicii. În 2026, compania se află în a doua fază a transformării sale, în care segmentul Enterprise devine principalul motor de creștere, în timp ce segmentul Consumer se confruntă cu presiuni din partea costurilor memoriei.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea NETGEAR, Inc. (NTGR) costa 22,32 USD (+2,29 % într-o zi), cu capitalizare 586,0 mil USD, beta 1,40, interval pe 52 de săptămâni 19,87–29,73 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 167,3 mil USD (−9,3 % an/an), profit net de -12,3 mil USD, EPS diluat -0,45 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,1
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 21,69 – 23,80
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 9,3 %
- SMA 50 / 200
- 22,27 / 22,98
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,01 / 0,09
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −2,7 % | −1,1 % | −1,6 pp | — |
| 3 luni | −8,4 % | −0,5 % | −8,0 pp | — |
| 6 luni | −12,7 % | +4,4 % | −17,1 pp | — |
| De la început de an | −9,0 % | +12,3 % | −21,3 pp | — |
| 1 an | −25,0 % | +13,5 % | −38,6 pp | +10,4 % |
| 3 ani | +73,7 % | +76,4 % | −2,7 pp | +48,3 % |
| 5 ani | −25,1 % | +63,7 % | −88,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 27 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 182,4 mil | 162,1 mil | 170,5 mil | 184,6 mil | 182,5 mil | 158,8 mil | 168,6 mil | 167,3 mil |
| Costul vânzărilor | 123,0 mil | 105,7 mil | 106,6 mil | 112,3 mil | 108,8 mil | 94,5 mil | 100,8 mil | 100,3 mil |
| Profit brut | 59,4 mil | 56,3 mil | 64,0 mil | 72,3 mil | 73,6 mil | 64,3 mil | 67,8 mil | 67,1 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 20,1 mil | 18,3 mil | 20,8 mil | 23,3 mil | 23,2 mil | 21,7 mil | 22,3 mil | 22,3 mil |
| Profit operațional | -15,1 mil | -12,8 mil | -9,5 mil | -7,1 mil | -4,7 mil | -13,6 mil | -8,4 mil | -13,7 mil |
| Amortizare și depreciere | 1,8 mil | 1,7 mil | 1,6 mil ≈ | 1,8 mil ≈ | 2,9 mil | 3,6 mil | 3,6 mil ≈ | 4,0 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | -11,5 mil | -4,6 mil | -5,6 mil | -4,0 mil | -2,5 mil | -12,0 mil | -6,7 mil | -12,7 mil |
| Impozit pe profit | -2,6 mil | 1,4 mil | 864,0 mii | 736,0 mii | -1,9 mil | 1,0 mil | 513,0 mii | -390,0 mii |
| Profit net | -8,9 mil | -6,0 mil | -6,4 mil | -4,8 mil | -684,0 mii | -13,0 mil | -7,3 mil | -12,3 mil |
| EPS diluat | -0,29 ≈ | -0,21 | -0,22 | -0,17 | -0,02 ≈ | -0,47 | -0,27 | -0,45 |
| Flux de numerar operațional | 21,5 mil | -8,7 mil | -1,8 mil ≈ | -7,4 mil ≈ | 19,5 mil | 1,6 mil | -10,2 mil ≈ | -3,8 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 2,5 mil | 1,4 mil | 3,5 mil ≈ | 9,7 mil ≈ | 5,9 mil | 3,8 mil | 1,5 mil ≈ | 1,4 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 10,2 mil | 8,2 mil | 7,5 mil ≈ | 20,0 mil ≈ | 15,0 mil | 20,2 mil | 12,9 mil ≈ | 15,0 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,1 mld | 998,8 mil | 1,3 mld | 1,2 mld | 932,5 mil | 740,8 mil | 673,8 mil | 699,6 mil |
| Venituri an/an | +1,9 % | −5,7 % | +25,7 % | −6,9 % | −20,2 % | −20,6 % | −9,1 % | +3,8 % |
| Profit net | -9,2 mil | 25,8 mil | 58,3 mil | 49,4 mil | -69,0 mil | -104,8 mil | 12,4 mil | -17,9 mil |
| Profit net an/an | −147,1 % | indisponibil | +126,0 % | −15,3 % | −239,7 % | indisponibil | indisponibil | −245,0 % |
| EPS diluat | -0,28 | 0,81 | 1,90 | 1,59 | -2,38 | -3,57 | 0,42 | -0,63 |
| EPS diluat an/an | −145,9 % | indisponibil | +134,6 % | −16,3 % | −249,7 % | indisponibil | indisponibil | −250,0 % |
| netă % | -0,9 % | 2,6 % | 4,6 % | 4,2 % | -7,4 % | -14,1 % | 1,8 % | -2,6 % |
| Flux de numerar liber | -115,5 mil | -705,0 mii | 170,9 mil | -14,4 mil | -19,5 mil | 51,1 mil | 155,8 mil | -18,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 209,9 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 497,8 mil USD
- Active totale
- 836,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,69x
- ROE
- -3,5 %
- ROA
- -2,1 %
- Marja FCF
- -2,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,3 mld | 1,2 mld | 932,5 mil | 740,8 mil | 673,8 mil | 699,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 883,1 mil | 802,2 mil | 681,9 mil | 491,6 mil | 477,8 mil | 433,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 372,2 mil | 365,8 mil | 250,5 mil | 249,3 mil | 195,9 mil | 266,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 88,8 mil | 93,0 mil | 88,4 mil | 83,3 mil | 81,1 mil | 85,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 75,5 mil | 66,6 mil | -82,9 mil | -33,3 mil | 12,2 mil | -34,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 18,9 mil | 13,9 mil | 10,1 mil | 7,2 mil | 6,5 mil | 8,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 94,5 mil ≈ | 80,5 mil ≈ | -72,9 mil ≈ | -26,1 mil ≈ | 18,7 mil ≈ | -26,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | 70,8 mil | 65,5 mil | -82,0 mil | -19,1 mil | 24,9 mil | -16,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 12,5 mil | 16,1 mil | -13,0 mil | 85,6 mil | 12,5 mil | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Profit net | 58,3 mil | 49,4 mil | -69,0 mil | -104,8 mil | 12,4 mil | -17,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,90 | 1,59 | -2,38 | -3,57 | 0,42 | -0,63 | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 30,6 mil | 31,0 mil | 29,0 mil | 29,4 mil | 29,7 mil | 28,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 29,4 mil
- 2024
- 29,7 mil
- 2025
- 28,6 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 346,5 mil | 263,8 mil | 146,5 mil | 176,7 mil | 286,4 mil | 209,9 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 277,5 mil | 261,2 mil | 277,5 mil | 185,1 mil | 156,2 mil | 142,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 172,1 mil | 315,7 mil | 299,6 mil | 248,9 mil | 162,5 mil | 176,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active curente | 893,2 mil | 883,1 mil | 834,3 mil | 748,0 mil | 758,0 mil | 673,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 16,1 mil | 13,3 mil | 9,2 mil | 8,3 mil | 11,3 mil | 26,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 80,7 mil | 80,7 mil | 36,3 mil | 36,3 mil | 36,3 mil | 45,0 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 3,9 mil | 1,9 mil | 1,3 mil | 0 | 0 | 38,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Active totale | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 847,1 mil | 850,2 mil | 836,3 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 90,9 mil | 73,7 mil | 85,6 mil | 46,9 mil | 58,5 mil | 43,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 365,1 mil | 341,0 mil | 346,0 mil | 264,3 mil | 270,1 mil | 250,2 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 416,7 mil | 381,7 mil | 398,9 mil | 311,6 mil | 309,2 mil | 338,4 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 689,4 mil | 696,8 mil | 620,9 mil | 535,5 mil | 541,1 mil | 497,8 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
- 2023
- 0
- 2024
- 0
- 2025
- 38,5 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 181,2 mil | -4,6 mil | -13,7 mil | 56,9 mil | 164,8 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 10,3 mil | 9,9 mil | 5,8 mil | 5,8 mil | 9,0 mil | 20,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 170,9 mil ≈ | -14,4 mil ≈ | -19,5 mil ≈ | 51,1 mil ≈ | 155,8 mil ≈ | -18,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -16,8 mil | -10,0 mil | -79,5 mil | -27,4 mil | -26,2 mil | -22,6 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -8,1 mil | -68,1 mil | -24,0 mil | 797,0 mii | -28,9 mil | -55,5 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 23,8 mil | 75,0 mil | 24,4 mil | 0 | 33,1 mil | 50,7 mil | SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -27,4 mil
- 2024
- -26,2 mil
- 2025
- -22,6 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
- 2023
- 797,0 mii
- 2024
- -28,9 mil
- 2025
- -55,5 mil
SEC (XBRL)· 13 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 586,0 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
77 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 40,3 % | 1 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja EBIT · Calitate | -6,0 % | 40 (față de colegi) | 11 % |
| Marja FCF · Calitate | -0,8 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -9,1 % | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 3,8 % | 27 (față de colegi) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,5x | 99 (pe interval fix) | 8 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -0,9 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 10,8 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial99/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere9/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate13/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
NETGEAR, Inc. (NTGR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-27.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 699,6 mil USD în 2025; creștere an/an 3,8 %; marjă netă -4,9 %; ROE -7,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,5x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 10,8 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 40,3 %
- Marja FCF: -0,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -9,1 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 3,8 %
- Randament FCF: -0,9 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Computer Communications Equipment (SIC 3576) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| CSCOCisco Systems, Inc. | 408,5 mld | 31,1 | 27,3 % | 21,0 % | +11,8 % | +35 % / +114 % |
| ANETArista Networks, Inc. | 225,5 mld | 48,0 | 33,5 % | 40,0 % | +28,6 % | +37 % / +225 % |
| FFIVF5, Inc. | 18,7 mld | 26,3 | 19,8 % | 22,0 % | +9,7 % | +38 % / +93 % |
| EXTRExtreme Networks, Inc. | 3,0 mld | 58,0 | 67,1 % | 4,0 % | +12,6 % | +31 % / +42 % |
| DGIIDigi International Inc. | 2,8 mld | 57,5 | 7,5 % | 9,6 % | +1,5 % | +74 % / +208 % |
| ATENA10 Networks, Inc. | 1,7 mld | 40,0 | 19,4 % | 13,9 % | +11,0 % | +38 % / +91 % |
| NTGRNETGEAR, Inc. | 586,0 mil | — | -7,0 % | -4,9 % | +3,8 % | −25 % / +74 % |
| ALLTAllot Ltd. | 421,3 mil | 108,3 | 4,5 % | 3,6 % | +10,6 % | −10 % / +541 % |
| LTRXLantronix, Inc. | 263,9 mil | — | -4,3 % | -3,5 % | −1,6 % | +10 % / 0 % |
| SILCSilicom Ltd. | 181,2 mil | — | -9,4 % | -18,5 % | +6,6 % | +112 % / +95 % |
| BOSCBos Better Online Solutions Ltd | 29,8 mil | 7,4 | 14,4 % | 7,1 % | +26,6 % | −9 % / +48 % |
| FOXXFoxx Development Holdings Inc. | 13,3 mil | — | — | -100,2 % | −20,2 % | −58 % / −83 % |
| INTZIntrusion Inc. | 11,9 mil | — | -140,9 % | -194,0 % | +21,6 % | −66 % / −93 % |
| WLDSWearable Devices Ltd. | 4,2 mil | — | -72,3 % | -1.253,0 % | +23,9 % | −92 % / −100 % |
| HUBCHUB Cyber Security Ltd. | 3,4 mil | — | — | -134,5 % | −30,7 % | −100 % / −100 % |
| CIITTianci International, Inc. | 2,0 mil | — | -55,0 % | -16,7 % | +53,4 % | −93 % / −96 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru NTGR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Pe scurt
NETGEAR proiectează și vinde echipamente, software și servicii de rețea pentru întreprinderi mici și mijlocii, audio-video profesional, consumatori și furnizori de servicii. În 2026, compania se află în a doua fază a transformării sale, în care segmentul Enterprise devine principalul motor de creștere, în timp ce segmentul Consumer se confruntă cu presiuni din partea costurilor memoriei 13.
SWOT
Puncte tari
- Segmentul Enterprise are marje ridicate și o cerere susținută pentru produsele Pro AV, ceea ce sprijină profitabilitatea companiei 3.
- Compania are o bază de clienți diversificată prin distribuitori, retaileri, revânzători și furnizori de servicii, precum și o platformă integrată hardware și software 1.
- Venitul recurent din abonamente și servicii crește și susține diversificarea modelului de afaceri 3.
Puncte slabe
- Segmentul Consumer a înregistrat scăderi de venituri și de marjă, iar dependența de canalul furnizorilor de servicii adaugă volatilitate 13.
- Compania depinde de furnizori unici sau limitați pentru componente esențiale, ceea ce ar putea afecta livrările și costurile 1.
- Gestionarea stocurilor din canalele partenerilor este dificilă, iar prognozele inexacte pot duce la stocuri excesive sau la pierderi de vânzări 1.
Oportunități
- Creșterea adopției Pro AV și a tranziției către rețele IP ar putea extinde veniturile segmentului Enterprise 13.
- Serviciile în abonament și cele de securitate ar putea crește ponderea veniturilor recurente 13.
- Dezvoltarea software internă și achizițiile selective ar putea accelera inițiativele de creștere în faza următoare a transformării 13.
Amenințări
- Concurența intensă din partea companiilor mari și a producătorilor asiatici ar putea presa prețurile și marjele 1.
- Creșterea costurilor memoriei și întârzierile de producție ar putea afecta marjele în a doua jumătate a anului 2026 3.
- Incertitudinea comercială, tarifele și reglementările privind produsele fabricate în străinătate ar putea crește costurile și complica operațiunile 12.
Riscuri
- Dependența de componente din surse limitateridicat
Întreruperi în aprovizionarea cu semiconductoare sau creșteri bruște de preț ar putea întârzia livrările și reduce marjele 1.
- Gestionarea stocurilor din canalemediu
Stocurile excesive sau insuficiente la distribuitori ar putea duce la depreciere, la retururi sau la pierderea de vânzări 1.
- Costurile memorieiridicat
Creșterea costurilor memoriei ar putea reduce marja brută, în special în segmentul Consumer, unde compania așteaptă un impact mai mare 3.
- Reglementări privind echipamentelemediu
Cerințele de conformitate și restricțiile privind produsele fabricate în anumite țări ar putea crește costurile și limita lansarea de produse noi 2.
- Riscuri internaționalescăzut
Operațiunile internaționale expun compania la fluctuații valutare, schimbări fiscale și incertitudini geopolitice 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă segmentul Enterprise continuă să crească și să își mențină marjele ridicate, compania ar putea îmbunătăți profitabilitatea generală, chiar și în condițiile unei piețe de consum dificile 3.
- Creșterea veniturilor recurente din abonamente ar putea reduce dependența de vânzările unice de hardware 3.
- Tranziția industriei audio-video spre rețele IP ar putea susține cererea pe termen lung pentru produsele companiei 1.
Ce ar strica teza
- Scăderea veniturilor din segmentul Consumer și presiunile din partea costurilor memoriei ar putea afecta în continuare profitabilitatea companiei 3.
- Concurența intensă și sensibilitatea consumatorilor la preț ar putea limita capacitatea companiei de a-și menține prețurile și marjele 1.
- Dacă tensiunile comerciale și reglementările se înăspresc, costurile și întârzierile ar putea crește, afectând rezultatele operaționale 12.
De urmărit
- Venituri și marjă operațională față de ghidajul pentru trimestrul treiQ3 2026
- Evoluția costurilor memoriei și impactul asupra marjei brute în a doua jumătate a anului2026
- Creșterea veniturilor recurente din abonamente și serviciinext 10-K
- Evoluția segmentului Consumer și a canalului furnizorilor de servicii2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate), 10-Q (04 nov. 2026).
Afacerea
NETGEAR, Inc. (NASDAQ: NTGR) este un furnizor global de tehnologii de rețea pentru companii, locuințe și furnizori de servicii, oferind hardware, software și servicii destinate conectivității și securității 1. Cifra de afaceri netă a fost de 699.6 milioane USD în exercițiul financiar 2025, comparativ cu 673.8 milioane USD în 2024 1. Compania operează cu două segmente raportabile, Enterprise și Consumer, din al patrulea trimestru al anului 2025 1.
Produsele Enterprise includ soluții Pro AV pentru audio și video peste Ethernet, routere profesionale, puncte de acces WiFi gestionate în cloud, platforma Insight pentru gestionare la distanță și soluții de securitate precum firewall și SASE 1. Produsele Consumer cuprind sisteme mesh WiFi 7, routere, modemuri, hotspoturi mobile și servicii în abonament pentru securitate și suport 1. Vânzările se realizează prin distribuitori, retaileri, revânzători, furnizori de servicii de rețea și magazinul online propriu 1.
Americile reprezintă partea cea mai mare a veniturilor, aproximativ 68% din cifra de afaceri netă în fiecare dintre anii 2023, 2024 și 2025 1. Compania se află într-o fază de transformare menită să consolideze execuția și marjele, iar o fază ulterioară ar putea include inițiative de creștere și achiziții selective, în funcție de condițiile pieței 1.
Segmente
Enterprise
Segmentul Enterprise s-a deplasat pe o traiectorie de creștere în trimestrul al doilea din 2026, cu venituri de 89.0 milioane USD și o creștere de 7.7% față de anul anterior 3. Marja brută non-GAAP a atins 54.1%, cel mai ridicat nivel din istoria segmentului 3. Cererea pentru switch-urile Pro AV gestionate a rămas puternică, în timp ce compania și-a mărit capacitățile interne de dezvoltare software 13.
Piața în context
Piața profesională audio-video se extinde, pe măsură ce organizațiile folosesc tot mai mult afișaje digitale și sisteme de conferințe, iar tranziția de la arhitecturi matriciale la rețele IP sporește cererea de switch-uri Ethernet 1. Întreprinderile mici și mijlocii depind de rețele pentru operațiuni critice, adesea cu resurse IT limitate, ceea ce ar putea sprijini cererea pentru soluții gestionate în cloud și pentru securitate 1. Cererea de consum este determinată de densitatea dispozitivelor, de standardele WiFi noi și de nevoia de conectivitate mobilă, dar piața este sensibilă la prețuri 12.
Tendințe
- Tranziția audio-video spre IPvânt din spate
Trecerea de la HDMI și arhitecturi matriciale la Ethernet pentru AV ar putea extinde piața switch-urilor Pro AV, segment în care compania a raportat cerere puternică 13.
- Cererea pentru securitate și servicii gestionatevânt din spate
Creșterea cerințelor de securitate și dependența IMM-urilor de furnizorii de servicii gestionate ar putea favoriza soluțiile cloud și abonamentele companiei 1.
- Costurile memoriei și ale componentelorvânt din față
Creșterea costurilor memoriei, generată parțial de cererea pentru centre de date cu inteligență artificială, ar putea reduce marjele, mai ales în segmentul Consumer 13.
- Politici comerciale și tarifemixt
Tarifele și incertitudinea comercială ar putea crește costurile lanțului de aprovizionare și ar putea influența planificarea stocurilor și cererea 1.
Poziția concurențială
Piețele întreprinderilor, consumatorilor și furnizorilor de servicii sunt extrem de competitive, iar compania se așteaptă la o intensificare a concurenței 1. Factorii principali de competiție includ gama de produse, prețul, brandul, securitatea, performanța și canalele de vânzare 1. Concurenții menționați includ companii din domeniul rețelelor enterprise, al securității și al produselor de consum 1.
Compania încearcă să se diferențieze prin soluții integrate hardware și software, parteneriate, capabilități centralizate de gestionare și servicii 1. Presiunea concurențială în segmentul Consumer este accentuată de prețurile memoriei și de dinamica piețelor electronice, ceea ce ar putea limita capacitatea companiei de a menține veniturile 13.
- Cisco SystemsCSCO
Companie menționată în zona rețelelor enterprise, cu soluții de switching și securitate.
- Ubiquiti
Furnizor menționat în zona rețelelor pentru întreprinderi și a securității, cu o prezență în segmentul IMM.
- TP-Link
Concurent menționat atât în segmentul enterprise, cât și în cel de consum, cu rețele WiFi și switch-uri.
- Eero (Amazon)
Sistem mesh WiFi de consum deținut de un grup mare, concurent în segmentul Consumer.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Netgear’s (NTGR) Enterprise Boom Cannot Erase Consumer WeaknessYahoo Finance — News · 11 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 11 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 04 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial04 nov. 2026
- Raport curent04 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent02 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial01 mai 2026
- Raport curent29 apr. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)16 apr. 2026
- Raport curent16 apr. 2026Schimbări în conducere
- Raport curent14 apr. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / NETGEAR, Inc. · 13 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-28 · SEC / NETGEAR, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / NETGEAR, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.