olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Intrusion Inc. INTZ

Computer Communications Equipment · SIC 3576 · Verticală: Computer Communications Equipment (SIC 3576)

0,48USD−15,09 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Intrusion Inc. este o companie de securitate cibernetică din Plano, Texas, care vinde informații despre amenințări bazate pe o bază de date proprie a adreselor IP și soluția Shield, aflată în tranziție de la clienți guvernamentali la clienți comerciali. Compania rămâne pierdere netă și are incertitudini legate de continuitate, ceea ce face relevantă urmărirea capacității ei de a atinge profitabilitatea în 2027, mai ales după achiziția VigilAigent.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Intrusion Inc. (INTZ) costa 0,48 USD (−15,09 % într-o zi), cu capitalizare 11,9 mil USD, beta 0,55, interval pe 52 de săptămâni 0,48–1,79 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,5 mil USD (−22,4 % an/an), profit net de -2,6 mil USD, EPS diluat -0,13 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
11,9 mil USD
acțiuni la 11 aug. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
EPS diluat TTM -0,55 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
-113,75 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
0,55
Volatilitate (1 an) 102 %
Interval 52 săpt.
0,481,79

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
32,9
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
0,50 – 0,70
sub banda inferioară · %B -0,10 · lățimea benzii 32,5 %
SMA 50 / 200
0,70 / 0,85
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,04 / -0,04
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−29,9 %−2,0 %−27,9 pp—
3 luni−37,1 %−2,2 %−35,0 pp—
6 luni−38,7 %+4,3 %−43,0 pp—
De la început de an−57,9 %+10,6 %−68,5 pp—
1 an−72,8 %+10,5 %−83,3 pp+10,4 %
3 ani−92,7 %+73,7 %−166,3 pp+63,6 %
5 ani−99,4 %+61,7 %−161,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−73,0 %
10 nov. 2025 → 04 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−99,7 %
10 oct. 2022 → 23 dec. 2024
Creștere anuală compusă (5 ani)
−63,7 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,5 mil USD
−22,4 % an/an
Profit net
-2,6 mil USD
indisponibil an/an
EPS diluat
-0,13
indisponibil an/an
netă / operațională
-178,3 % / -171,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri1,5 mil1,7 mil1,8 mil1,9 mil2,0 mil1,4 mil888,0 mii1,5 mil
Costul vânzărilor344,0 mii421,0 mii432,0 mii442,0 mii461,0 mii380,0 mii229,0 mii488,0 mii
Profit brut1,2 mil1,3 mil1,3 mil1,4 mil1,5 mil1,1 mil659,0 mii965,0 mii
Cercetare și dezvoltare1,2 mil1,2 mil1,2 mil1,3 mil1,3 mil1,3 mil1,5 mil1,1 mil
Profit operațional-2,0 mil-1,9 mil-2,1 mil-2,1 mil-2,1 mil-2,8 mil-3,6 mil-2,5 mil
Amortizare și depreciere357,0 mii ≈465,0 mii540,0 mii391,0 mii ≈425,0 mii ≈406,0 mii405,0 mii414,0 mii ≈
Cheltuieli cu dobânzile-242,0 mii ≈0——————
Profit net-2,1 mil-2,0 mil-2,1 mil-2,0 mil-2,1 mil-2,8 mil-3,6 mil-2,6 mil
EPS diluat-0,35-0,24 ≈-0,11-0,10-0,10-0,14 ≈-0,18-0,13
Flux de numerar operațional-2,1 mil ≈-178,0 mii-1,7 mil-1,6 mil ≈-3,0 mil ≈-531,0 mii-1,8 mil-3,6 mil ≈
Investiții (capex)33,0 mii ≈467,0 mii392,0 mii333,0 mii ≈34,0 mii ≈18,0 mii54,0 mii1,0 mii ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri10,3 mil13,6 mil6,6 mil7,3 mil7,5 mil5,6 mil5,8 mil7,0 mil
Venituri an/an+49,8 %+32,8 %−51,5 %+9,9 %+3,5 %−25,5 %+2,9 %+21,6 %
Profit net2,3 mil4,5 mil-6,5 mil-18,8 mil-16,2 mil-13,9 mil-7,8 mil-9,1 mil
Profit net an/anindisponibil+95,2 %−246,0 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
EPS diluat0,140,28-0,45-1,05-16,39-11,46-1,63-0,46
EPS diluat an/anindisponibil+100,0 %−260,7 %indisponibilindisponibilindisponibilindisponibilindisponibil
netă %22,3 %32,7 %-98,5 %-258,4 %-215,6 %-247,6 %-135,0 %-129,1 %
Flux de numerar liber2,4 mil4,0 mil-5,5 mil-17,6 mil-13,5 mil-7,9 mil-6,8 mil-7,5 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
3,6 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
7,3 mil USD
Active totale
10,4 mil USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
2,37x
ROE
-133,9 %
ROA
-82,7 %
Marja FCF
-107,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
5,6 mil
2024
5,8 mil
2025
7,0 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,3 mil
2024
1,3 mil
2025
1,7 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
4,4 mil
2024
4,4 mil
2025
5,4 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
5,6 mil
2024
4,4 mil
2025
5,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
-12,0 mil
2024
-8,4 mil
2025
-9,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
1,7 mil
2024
1,6 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
-10,4 mil ≈
2024
-6,8 mil ≈
2025
-7,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
1,9 mil
2024
20,0 mii
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat

Profit înainte de impozit
2023
-13,9 mil
2024
-7,8 mil
2025
-9,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
0
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Profit net
2023
-13,9 mil
2024
-7,8 mil
2025
-9,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
-11,46
2024
-1,63
2025
-0,46

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
1,2 mil
2024
5,3 mil
2025
19,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
139,0 mii
2024
4,9 mil
2025
3,6 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Creanțe
2023
364,0 mii
2024
169,0 mii
2025
131,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Active curente
2023
1,1 mil
2024
5,5 mil
2025
4,2 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,9 mil
2024
3,8 mil
2025
4,3 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
0

SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat

Active totale
2023
6,2 mil
2024
11,5 mil
2025
10,4 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 09 mar. 2021verificat

Datorii curente
2023
14,3 mil
2024
3,7 mil
2025
1,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
-9,6 mil †
2024
6,3 mil
2025
7,3 mil

SEC (XBRL)· 11 aug. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
-7,8 mil
2024
-6,3 mil
2025
-6,8 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
157,0 mii
2024
533,0 mii
2025
777,0 mii

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-7,9 mil ≈
2024
-6,8 mil ≈
2025
-7,5 mil ≈

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,4 mil
2024
-1,8 mil
2025
-2,5 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
6,3 mil
2024
12,8 mil
2025
8,1 mil

SEC (XBRL)· 25 mar. 2026verificat

Dividende plătite
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 18 mar. 2022verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
21,6 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
-2,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
1,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
74,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
-164,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
-193,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
-194,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
-158,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Randamente

ROE
-140,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
-76,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
-170,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
-8,9 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
107,0 mii USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Fluxul de numerar liber
-9,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Conversia profitului în FCF
indisponibil
date insuficiente
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
date insuficiente

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
50 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
11,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
indisponibil
date insuficiente
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
Randamentul profitului
-113,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-76,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
lipsesc date de intrare

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

0,48 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 11,9 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
11,9 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
indisponibil
date insuficiente
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
-140,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
-194,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
21,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 11 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 11 aug. 2026
verificat 1941derivat 173

Scorul pe grupe

72 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Computer Communications Equipment (SIC 3576)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate74,1 %85 (pe interval fix)15 %
Marja EBIT · Calitate-193,6 %7 (față de colegi)12 %
Marja FCF · Calitate-158,1 %0 (pe interval fix)12 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere-2,3 %0 (pe interval fix)24 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere21,6 %80 (față de colegi)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,4x0 (pe interval fix)9 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare-76,1 %0 (pe interval fix)18 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere27/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate35/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

INTRUSION INC. (INTZ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 7,0 mil USD în 2025; creștere an/an 21,6 %; marjă netă -194,0 %; ROE -140,9 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 74,1 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 21,6 %

Ce o infirmă

  • Marja EBIT: -193,6 %
  • Marja FCF: -158,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: -2,3 %
  • Lichiditatea curentă: 0,4x
  • Randament FCF: -76,1 %

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Computer Communications Equipment (SIC 3576) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
—
mediana verticalei 46,8x
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 26,9x
P/S
2,1x
mediana verticalei 2,9x
sub mediană (−29,0 %)
P/B
2,9x
mediana verticalei 4,0x
sub mediană (−27,8 %)
ROE
-140,9 %
mediana verticalei 7,5 %
sub mediană (−1.988,6 %)
Marja netă
-194,0 %
mediana verticalei 3,6 %
sub mediană (−5.439,8 %)
Marja EBIT
-193,6 %
mediana verticalei 3,5 %
sub mediană (−5.578,5 %)
Venituri an/an
21,6 %
mediana verticalei 9,7 %
peste mediană (+123,2 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 1,1x
Randament dividend
—
mediana verticalei 1,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
CSCOCisco Systems, Inc.406,0 mld30,927,3 %21,0 %+11,8 %+34 % / +113 %
ANETArista Networks, Inc.214,3 mld53,631,5 %38,4 %+28,6 %+30 % / +209 %
FFIVF5, Inc.18,8 mld26,419,8 %22,0 %+9,7 %+38 % / +93 %
EXTRExtreme Networks, Inc.3,0 mld58,067,1 %4,0 %+12,6 %+31 % / +42 %
DGIIDigi International Inc.2,8 mld57,57,5 %9,6 %+1,5 %+74 % / +208 %
ATENA10 Networks, Inc.1,7 mld40,019,4 %13,9 %+11,0 %+38 % / +91 %
NTGRNETGEAR, Inc.606,6 mil—-5,3 %-3,7 %+3,8 %−16 % / +64 %
ALLTAllot Ltd.421,3 mil108,34,5 %3,6 %+10,6 %−10 % / +541 %
LTRXLantronix, Inc.263,9 mil—-4,3 %-3,5 %−1,6 %+10 % / 0 %
SILCSilicom Ltd.181,2 mil—-9,4 %-18,5 %+6,6 %+112 % / +95 %
BOSCBos Better Online Solutions Ltd29,8 mil7,414,4 %7,1 %+26,6 %−9 % / +48 %
CIITTianci International, Inc.16,5 mil—-59,1 %-14,7 %+7,7 %−93 % / −96 %
FOXXFoxx Development Holdings Inc.13,3 mil——-100,2 %−20,2 %−58 % / −83 %
INTZIntrusion Inc.11,9 mil—-140,9 %-194,0 %+21,6 %−73 % / −93 %
WLDSWearable Devices Ltd.4,2 mil—-72,3 %-1.253,0 %+23,9 %−92 % / −100 %
HUBCHUB Cyber Security Ltd.3,4 mil——-134,5 %−30,7 %−100 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru INTZ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
date insuficiente
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Pe scurt

    Intrusion Inc. este o companie de securitate cibernetică din Plano, Texas, care vinde informații despre amenințări bazate pe o bază de date proprie a adreselor IP și soluția Shield, aflată în tranziție de la clienți guvernamentali la clienți comerciali. Compania rămâne pierdere netă și are incertitudini legate de continuitate, ceea ce face relevantă urmărirea capacității ei de a atinge profitabilitatea în 2027, mai ales după achiziția VigilAigent.

    SWOT

    Puncte tari

    • Baza de date proprie de informații despre IP-uri, construită în timp, este greu de replicat de concurenți 1.
    • Produsul Shield are o arhitectură Zero Trust, care se adresează amenințărilor zero-day și ransomware-ului 1.
    • Achiziția VigilAigent adaugă venituri recurente din contracte multianuale 3.

    Puncte slabe

    • Compania depinde în mare măsură de clienții guvernamentali și de câteva contracte mari 12.
    • Există incertitudine semnificativă privind continuitatea activității, iar lichiditatea este redusă 12.
    • Pierderile nete rămân mari în raport cu veniturile 12.

    Oportunități

    • Extinderea Shield către clienții comerciali și civili ar putea reduce dependența de guvern 1.
    • Integrarea VigilAigent ar putea crea o platformă unificată pentru clienți enterprise mai mari 3.
    • Economiile de costuri identificate după achiziție ar putea accelera drumul spre profitabilitate 3.

    Amenințări

    • Întârzierile bugetare și procedurile federale pot amâna veniturile sau anula contracte 12.
    • Concurenții mai mari, cu recunoaștere mai mare, pot împinge compania pe piețe cu prețuri mai mici 1.
    • Diluarea acționarilor din noi emisiuni de acțiuni ar putea deveni inevitabilă pentru finanțare 12.

    Riscuri

    • Continuitatea activitățiiridicat

      Auditorul a semnalat incertitudini semnificative privind capacitatea companiei de a continua activitatea, iar dacă finanțarea nu se realizează, operațiunile ar putea fi limitate 1.

    • Dependența de guvernridicat

      Vânzările către clienții guvernamentali din SUA reprezintă aproape toate veniturile, iar anularea sau întârzierea unor comenzi ar putea afecta grav rezultatele 12.

    • Concentrarea cliențilormediu

      Un număr mic de clienți generează majoritatea veniturilor, iar pierderea unuia dintre ei ar putea reduce rapid cifra de afaceri 12.

    • Integrarea achizițieimediu

      Integrarea VigilAigent poate întâmpina dificultăți tehnice și culturale, iar obiectivele de economii ar putea fi întârziate 3.

    • Dilutarea acționarilormediu

      Finanțarea prin emisiuni de acțiuni ar putea diminua valoarea acțiunilor existente pentru acționarii actuali 12.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Dacă restabilirea contractului guvernamental și creșterea secvențială continuă, veniturile ar putea reveni la nivelurile dinaintea întârzierii finanțării 3.
    • Achiziția VigilAigent ar putea adăuga venituri recurente și ar putea deschide accesul la clienți enterprise mai mari 3.
    • Baza de date proprie, construită de peste 20 de ani, ar putea rămâne o barieră greu de depășit pentru concurenți 1.

    Ce ar strica teza

    • Compania ar putea rămâne cu pierderi nete mari și cu lichidități reduse, ceea ce ar putea forța noi emisiuni de acțiuni 12.
    • Dependența de bugetele guvernamentale ar putea repeta întârzierile care au redus veniturile în 2026 23.
    • Dacă integrarea VigilAigent nu aduce sinergiile estimate, compania ar putea rămâne în pierdere mai mult timp decât se preconizează 3.

    De urmărit

    • Finalizarea celei de-a doua tranșe din VigilAigent și condițiile de închiderepână la 30 august 2026
    • Reluarea veniturilor din contractul guvernamental întârziatQ3 2026
    • Realizarea sinergiilor de costuri după integrare2027
    • Obiectivul de profitabilitate anunțat pentru anul fiscal 20272027

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Afacerea

    În 2026, compania a achiziționat VigilAigent, cu o achiziție în două etape, prima tranșă de 60% fiind finalizată la 29 iunie 2026 pentru 2.0 milioane USD 2. Conducerea estimează că VigilAigent va adăuga aproximativ 3.5 milioane USD venituri recurente anuale, din contracte multianuale 3.

    Compania a fost organizată în Texas în 1983 și reincorporată în Delaware în 1995 1. La finalul anului 2025 avea 52 de angajați 1. Pe termen scurt, modelul depinde de finanțarea prin piețele de capital, deoarece compania a declarat existența unor incertitudini semnificative privind continuitatea activității 1.

    Segmente

    TraceCop și Savant

    TraceCop este un instrument de inteligență despre IP-uri și domenii, folosit în investigații forensice, care reprezintă o parte importantă din veniturile istorice ale companiei 1. Savant este un instrument de monitorizare a rețelei, bazat pe datele TraceCop, utilizat de agenții guvernamentale și corporații cu echipe proprii de cercetare 1.

    Piața în context

    Piața securității rețelelor este intens competitivă și se schimbă rapid, cu produse noi și presiuni asupra prețului și performanței 1. Compania operează pe o nișă de informații despre amenințări și detectare a amenințărilor avansate persistente, unde concurează cu firme și tehnologii open-source din domeniul firewall-urilor, al antivirusului și al protecției endpoint-urilor 1. Clienții guvernamentali domină cererea actuală, ceea ce face ca bugetele federale să influențeze direct vânzările 1.

    În primul semestru din 2026, veniturile au scăzut la 2.3 milioane USD față de 3.6 milioane USD cu un an înainte, din cauza întârzierii unui contract important cu Departamentul Apărării 2. Compania a raportat că o parte semnificativă din veniturile întârziate ar putea fi recunoscută în perioadele viitoare, dacă ar fi atribuit și finanțat contractul 3.

    Tendințe

    • Finanțarea guvernamentalăvânt din față

      Cea mai mare parte a veniturilor provine de la clienți din sectorul public al SUA, iar întârzierile în finanțarea și atribuirea contractelor au afectat trimestrul patru din 2025 și al doilea trimestru din 2026 13. Dacă bugetele federale rămân instabile, veniturile ar putea fi amânate din nou.

    • Diversificare către comercialvânt din spate

      Conducerea încearcă să extindă Shield către clienții comerciali și către administrația civilă, iar parteneriatul cu Port Nexus și noua achiziție VigilAigent ar putea reduce dependența de guvern 12.

    • Presiunea marjelormixt

      Marja brută a scăzut în 2026, deoarece ponderea Shield în venituri s-a redus, iar produsele de consultanță au marje mai mici 2. Dacă ponderea Shield crește din nou, marjele ar putea reveni.

    • Acces la capitalvânt din față

      Compania s-a bazat pe emisiuni de acțiuni și pe programe de vânzare pe piață, iar raportul său privind continuitatea activității arată că finanțarea viitoare este incertă 1. Dacă finanțarea nu se realizează, planul de profitabilitate ar putea fi afectat.

    Poziția concurențială

    Principalii concurenți declarați în domeniul extragerii de date și al amenințărilor avansate sunt Darktrace, Trellix și Recorded Future 1. Compania consideră că, pentru TraceCop, concurența este redusă, deoarece istoricul de date colectat de peste 20 de ani este greu de replicat 1.

    Concurența este mai ridicată pentru Shield, unde compania a recunoscut că alți furnizori ar putea încerca să ofere soluții similare dacă produsul câștigă acceptare pe piață 1. Bariera de intrare ar putea rămâne baza de date proprie, dacă concurenții nu o pot replica 1.

    • Darktrace

      Concurent principal în domeniul extragerii de date și al detectării amenințărilor avansate persistente, citat în raportul anual 1.

    • Trellix

      Concurent în zona firewall-urilor, a detecției intruziunilor și a protecției endpoint, menționat de companie 1.

    • Recorded Future

      Concurent în informațiile despre amenințări, menționat ca principal competitor de companie 1.

    • Furnizori open-source și antivirus

      Companie și tehnologii open-source din zona antivirusului și a analizei rețelei, care concurează indirect cu produsele Intrusion 1.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

    Depuneri SEC

    • Raport curent02 nov. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Modificarea statutului · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent15 sept. 2026
      Schimbări în conducere
    • Raport curent03 sept. 2026
      Item 3.02 · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
    • Raport curent28 aug. 2026
      Acord material · Achiziție sau vânzare de active · Obligație financiară nouă · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
    • Raport curent18 aug. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Situații financiare și anexe
    • Raport trimestrial11 aug. 2026
    • Raport curent11 aug. 2026
      Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
    • Raport curent22 iul. 2026
      Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
    • Raport curent30 iun. 2026
      Acord material · Item 3.02 · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Intrusion Inc. · 25 mar. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Intrusion Inc. · 11 aug. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Intrusion Inc. · 11 aug. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

    Intrusion Inc. (INTZ): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw