olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
BGC Group, Inc. BGC
Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services · SIC 6200 · Verticală: Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200)
BGC Group este o companie globală de piață, date și tehnologie financiară, specializată în brokeraj pe energie, mărfuri și transport maritim, precum și pe obligațiuni, valute și derivate. Compania își extinde platformele electronice Fenics și FMX, care au atras o parte tot mai mare din activitate, iar acest lucru contează pentru investitorii și clienții care urmăresc tranziția pieței spre tranzacționarea electronică. În al doilea trimestru din 2026, veniturile au atins un nivel record de 845.5 milioane USD, iar veniturile din Fenics au crescut cu 14.3%.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea BGC Group, Inc. (BGC) costa 10,46 USD (−7,19 % într-o zi), cu P/E 25,5 pe un EPS diluat de 0,41 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,76 %, beta 0,89, interval pe 52 de săptămâni 8,31–12,65 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 845,5 mil USD (+7,8 % an/an), profit net de 72,5 mil USD (+26,0 % an/an), EPS diluat 0,15 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 31,4
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 10,86 – 12,08
- sub banda inferioară · %B -0,33 · lățimea benzii 10,7 %
- SMA 50 / 200
- 11,77 / 10,88
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- -0,19 / -0,11
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −11,7 % | −5,9 % | −5,8 pp | — |
| 3 luni | −0,5 % | −4,6 % | +4,1 pp | — |
| 6 luni | −7,4 % | +0,2 % | −7,6 pp | — |
| De la început de an | +17,1 % | +7,4 % | +9,7 pp | — |
| 1 an | +14,7 % | +8,2 % | +6,5 pp | +9,2 % |
| 3 ani | +70,9 % | +68,4 % | +2,5 pp | +35,4 % |
| 5 ani | +103,5 % | +56,5 % | +47,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 561,1 mil | 572,3 mil | 664,2 mil | 784,0 mil | 736,8 mil | 756,4 mil | 955,5 mil | 845,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 19,9 mil ≈ | 20,7 mil | 21,9 mil | 25,9 mil ≈ | 27,4 mil ≈ | 28,1 mil | 25,8 mil | 25,6 mil ≈ |
| Profit înainte de impozit | 19,7 mil | 27,2 mil | 80,0 mil | 75,3 mil | 33,5 mil | 25,0 mil | 115,4 mil | 98,9 mil |
| Impozit pe profit | 6,0 mil | 3,9 mil | 26,5 mil | 19,1 mil | 7,4 mil | 14,2 mil | 32,0 mil | 30,1 mil |
| Profit net | 14,7 mil | 21,4 mil | 55,2 mil | 57,5 mil | 27,9 mil | 14,4 mil | 84,1 mil | 72,5 mil |
| EPS diluat | 0,03 | 0,04 ≈ | 0,11 | 0,11 | 0,06 | 0,03 ≈ | 0,17 | 0,15 |
| Flux de numerar operațional | 88,3 mil ≈ | 251,9 mil | 839,0 mii | 71,2 mil ≈ | 141,9 mil ≈ | 180,4 mil | 20,2 mil | 161,6 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 9,6 mil ≈ | 6,3 mil | 5,3 mil | 6,3 mil ≈ | 4,7 mil ≈ | 5,3 mil | 4,8 mil | 4,9 mil ≈ |
| Dividende plătite | 9,8 mil ≈ | 9,7 mil | 9,9 mil | 9,7 mil ≈ | 9,8 mil ≈ | 9,7 mil | 9,7 mil | 9,7 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 64,1 mil ≈ | 50,0 mil | 23,1 mil | 148,5 mil ≈ | 41,9 mil ≈ | 68,0 mil | 2,3 mil | 112,4 mil ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 35 din propriul istoric de 34 trimestre (min 11,2, mediană 29,2, max 126,0; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,9 mld | 2,1 mld | 2,1 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,9 mld |
| Venituri an/an | +10,7 % | +8,6 % | −2,3 % | −2,0 % | −10,9 % | +12,8 % | +11,7 % | +30,0 % |
| Profit net | 202,2 mil | 43,9 mil | 50,9 mil | 153,5 mil | 58,9 mil | 38,8 mil | 123,2 mil | 155,0 mil |
| Profit net an/an | +292,8 % | −78,3 % | +16,0 % | +201,4 % | −61,6 % | −34,1 % | +217,8 % | +25,8 % |
| EPS diluat | 0,62 | 0,12 | 0,12 | 0,32 | 0,13 | 0,07 | 0,25 | 0,31 |
| EPS diluat an/an | +264,7 % | −80,6 % | 0,0 % | +166,7 % | −59,4 % | −46,2 % | +257,1 % | +24,0 % |
| netă % | 10,4 % | 2,1 % | 2,5 % | 7,6 % | 3,3 % | 1,9 % | 5,4 % | 5,3 % |
| Flux de numerar liber | indisponibil | 194,4 mil | 271,8 mil | 407,1 mil | 213,8 mil | 390,3 mil | 285,7 mil | 372,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 851,5 mil USD
- Datorie financiară
- 1,8 mld USD
- Datorie netă
- 944,2 mil USD
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld USD
- Active totale
- 4,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,57x
- Lichiditate curentă
- indisponibil
- ROE
- 13,9 %
- ROA
- 3,9 %
- Marja FCF
- 12,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,1 mld | 2,0 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | 2,3 mld | 2,9 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 85,4 mil | 81,9 mil | 75,1 mil | 80,4 mil | 81,4 mil | 103,3 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 76,6 mil | 69,3 mil | 57,9 mil | 77,2 mil | — | — | SEC (XBRL)· 29 feb. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 72,2 mil | 176,5 mil | 97,5 mil | 57,7 mil | 173,1 mil | 213,7 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 21,3 mil | 23,0 mil | 38,6 mil | 18,9 mil | 49,9 mil | 67,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Profit net | 50,9 mil | 153,5 mil | 58,9 mil | 38,8 mil | 123,2 mil | 155,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,12 | 0,32 | 0,13 | 0,07 | 0,25 | 0,31 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 546,8 mil | 540,0 mil | 499,4 mil | 490,0 mil | 479,1 mil | 481,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,17 | 0,04 | 0,04 | 0,04 | 0,07 | 0,08 | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 490,0 mil
- 2024
- 479,1 mil
- 2025
- 481,0 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 596,3 mil | 553,6 mil | 485,0 mil | 655,6 mil | 711,6 mil | 851,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 214,8 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 01 mar. 2021verificat |
| Fond comercial | 556,2 mil | 486,9 mil | 486,6 mil | 506,3 mil | 540,3 mil | 648,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 287,2 mil | 207,7 mil | 192,8 mil | 211,3 mil | 240,9 mil | 428,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Active totale | 4,0 mld | 3,3 mld | 3,1 mld | 3,2 mld | 3,6 mld | 4,4 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 3,8 mil | 3,6 mil | 1,9 mil | — | 0 | 20,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 3,1 mld | 2,7 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,5 mld | 3,3 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 811,3 mil | 663,3 mil | 733,2 mil | 898,2 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
- 2023
- 211,3 mil
- 2024
- 240,9 mil
- 2025
- 428,0 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 302,6 mil | 417,2 mil | 224,4 mil | 405,2 mil | 315,4 mil | 394,4 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 30,8 mil | 10,1 mil | 10,6 mil | 14,9 mil | 29,6 mil | 21,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 271,8 mil ≈ | 407,1 mil ≈ | 213,8 mil ≈ | 390,3 mil ≈ | 285,7 mil ≈ | 372,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -77,9 mil | 121,1 mil | -53,3 mil | -90,7 mil | -97,0 mil | -282,6 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -13,1 mil | -819,5 mil | -233,2 mil | -146,9 mil | -149,0 mil | 21,2 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 60,4 mil | 15,1 mil | 14,9 mil | 17,4 mil | 34,2 mil | 39,0 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 6,0 mii | 365,4 mil | 103,9 mil | 114,6 mil | 262,2 mil | 281,5 mil | SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -90,7 mil
- 2024
- -97,0 mil
- 2025
- -282,6 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
- 2023
- -146,9 mil
- 2024
- -149,0 mil
- 2025
- 21,2 mil
SEC (XBRL)· 02 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: indisponibil
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
44 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 6,90 – 10,30 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: P/E6,90 – 10,30 (Mijloc 9,74)9 firme folosite · multiplul median 23,7x · quartile 16,8x – 25,1xCBOE, CME, GSIW, ICE, LPLA, MRX, NDAQ, SNEX, TW
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului1,05 – 1,41 (Mijloc 1,21)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | 6,0 % | 50 (față de colegi) | 14 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 243,6 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 17,9 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 33,6 % | 100 (pe interval fix) | 19 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| P/E (TTM) · Evaluare | 25,5x | 22 (față de colegi) | 24 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 8,0 % | 100 (pe interval fix) | 10 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțialindisponibil · 0/3 factori cu valoare
- Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate75/100 · 2/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial22/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
BGC Group, Inc. (BGC). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,9 mld USD în 2025; creștere an/an 30,0 %; marjă netă 6,0 %; ROE 19,5 %.
Intervalul de valoare estimat este 6,90–10,30 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,74 USD, prețul de 10,46 USD lasă un potențial de -6,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -7,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 43,8 % din minimum 60 %).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Conversia profitului în FCF: 243,6 %
- CAGR venituri 3 ani: 17,9 %
- CAGR EPS 3 ani: 33,6 %
- Rata de distribuire (FCF): 8,0 %
Ce o infirmă
- P/E (TTM): 25,5x
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.
Față de mediana verticalei
Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ICEIntercontinental Exchange, Inc. | 97,2 mld | 23,7 | 14,2 % | 29,6 % | +7,5 % | +11 % / +53 % |
| NDAQNasdaq, Inc. | 59,3 mld | 29,2 | 17,4 % | 22,8 % | +11,6 % | +17 % / +91 % |
| CBOECboe Global Markets, Inc. | 36,8 mld | 25,1 | 27,4 % | 28,0 % | +15,1 % | +37 % / +94 % |
| LPLALPL Financial Holdings Inc. | 23,4 mld | 17,3 | 25,7 % | 6,8 % | +37,2 % | −15 % / +35 % |
| SNEXStoneX Group Inc. | 6,5 mld | 12,3 | 21,9 % | 0,3 % | +32,5 % | +33 % / +196 % |
| MRXMarex Group Ltd | 4,7 mld | 16,8 | 28,7 % | 14,5 % | +26,9 % | +87 % / indisponibil |
| TOPTop Financial Group Limited | 438,2 mil | — | -1,0 % | -23,3 % | +41,9 % | +113 % / −46 % |
| EBONEbang International Holdings Inc. | 182,3 mil | — | -5,6 % | -215,6 % | +11,4 % | −52 % / −75 % |
| GSIWGarden Stage Limited | 162,5 mil | 7,5 | -89,5 % | -190,1 % | +33,2 % | −65 % / indisponibil |
| WTFWaton Financial Limited | 94,5 mil | — | -87,9 % | -136,7 % | +48,8 % | −41 % / indisponibil |
| STEXStreamex Corp. | 38,0 mil | — | -705,4 % | — | +122,2 % | −93 % / −87 % |
| SOSSOS Limited | 20,9 mil | — | -22,7 % | -63,1 % | −33,3 % | −85 % / −100 % |
| CMECme Group Inc. | — | 25,1 | 16,1 % | 63,3 % | +6,4 % | +9 % / +41 % |
| PLUTPlutus Financial Group Limited | — | — | -55,3 % | -377,3 % | +6,9 % | −64 % / indisponibil |
| BGCBGC Group, Inc. | — | 25,5 | 19,5 % | 6,0 % | +30,0 % | +15 % / +71 % |
| TWTradeweb Markets Inc. | 0 | 29,9 | 14,1 % | 39,8 % | +18,9 % | +17 % / +32 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BGC din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Scenariile nu sunt disponibile. lipsesc date de intrare
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Pe scurt
BGC Group este o companie globală de piață, date și tehnologie financiară, specializată în brokeraj pe energie, mărfuri și transport maritim, precum și pe obligațiuni, valute și derivate. Compania își extinde platformele electronice Fenics și FMX, care au atras o parte tot mai mare din activitate, iar acest lucru contează pentru investitorii și clienții care urmăresc tranziția pieței spre tranzacționarea electronică. În al doilea trimestru din 2026, veniturile au atins un nivel record de 845.5 milioane USD, iar veniturile din Fenics au crescut cu 14.3%.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție puternică pe brokerajul de energie și mărfuri, întărită de achiziții recente și de o platformă tehnologică proprie, Fenics, cu marje mai ridicate decât brokerajul tradițional.
- Platforma FMX a câștigat cote de piață importante pe trezoreria SUA și pe futures, iar rețeaua globală de birouri și personalul de front-office susțin accesul la clienți instituționali.
- Veniturile au crescut în mai multe clase de active în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată o bază diversificată de venituri și o capacitate de a crește în medii diferite de piață.
Puncte slabe
- Brokerajul prin voce și cel hibrid rămân o parte importantă a activității, cu marje mai mici decât platformele electronice, ceea ce limitează impactul conversiei spre tehnologie asupra profitabilității.
- Veniturile depind de volumele de tranzacționare, care pot scădea rapid în perioade de volatilitate redusă, iar acest lucru afectează direct rezultatele companiei.
- Compania a avut în trecut dependență de conducere și de relații cu entități afiliate, iar schimbările din conducerea executivă au adus incertitudine privind continuitatea strategiei.
Oportunități
- Piața de predicții, în care compania a încheiat un parteneriat cu Fanatics, ar putea deschide noi surse de venit din date și produse noi, dacă se dezvoltă conform așteptărilor.
- Extinderea FMX pe toate scadențele trezoreriei SUA și creșterea volumelor pe futures ar putea aduce cote de piață suplimentare față de concurenți consacrați.
- Cererea tot mai mare pentru tranzacționare electronică și pentru date de piață ar putea crește veniturile din Fenics, în special dacă noi clienți trec la platformele electronice.
Amenințări
- Reducerea volumelor de tranzacționare, din cauza tensiunilor geopolitice sau a schimbărilor de politică monetară, ar putea reduce veniturile din toate diviziile de brokeraj.
- Concurența puternică din partea unor burse și platforme consacrate poate limita creșterea cotelor de piață ale platformei FMX și ale altor produse noi.
- Schimbările de reglementare, inclusiv cerințele de capital și de garantare, pot crește costurile de conformitate și pot limita anumite activități ale companiei.
Riscuri
- Dependența de volumele de tranzacționareridicat
Veniturile scad sensibil atunci când volumele de tranzacționare pe piețele financiare se reduc, iar acest lucru ar putea afecta profitabilitatea companiei.
- Expunerea la evenimente geopolitice și la politica monetarăridicat
Conflictele, sancțiunile și deciziile băncilor centrale pot modifica volumele și valorile tranzacțiilor, cu efecte pozitive sau negative asupra rezultatelor.
- Riscuri legate de achiziții și integraremediu
Integrarea unor afaceri achiziționate recent, precum OTC Global și AMCOM, ar putea ridica costuri neașteptate sau ar putea întârzia atingerea beneficiilor estimate.
- Riscuri de reglementare și fiscalemediu
Activitatea companiei este supusă unei reglementări extinse, iar controalele, amenzile sau schimbările fiscale ar putea genera costuri suplimentare și restricții.
- Dependența de personalul de front-officemediu
Compania depinde de brokeri și manageri pentru generarea veniturilor, iar pierderea unor persoane-cheie sau dificultatea de a angaja talente ar putea afecta activitatea.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Creșterea veniturilor în trimestrul al doilea din 2026 și a veniturilor din Fenics arată că strategia de electronizare și diversificare produce rezultate.
- Platforma FMX câștigă cote de piață pe trezoreria SUA și pe futures, iar dacă lansarea completă a scadențelor se traduce în volume mai mari, compania ar putea consolida poziția față de concurenți mari.
- Achizițiile din energie și mărfuri au făcut din companie un lider în brokerajul de energie și transport maritim, o poziție care ar putea susține creșterea când piețele sunt active.
Ce ar strica teza
- Veniturile depind de volumele de tranzacționare, iar o perioadă de volatilitate scăzută sau de tensiuni geopolitice ar putea reduce rezultatele trimestriale.
- Ghidajul pentru al treilea trimestru din 2026 sugerează un interval de venituri în care cifrele reale pot varia, iar o performanță sub estimări ar putea afecta încrederea investitorilor.
- Concurența din partea unor burse și platforme consacrate ar putea limita câștigurile de cotă de piață ale FMX, iar integrarea achizițiilor recente ar putea aduce costuri suplimentare.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului al treilea din 2026 față de ghidajul de venituri și de câștiguri ajustate înainte de impoziteQ3 2026
- Volumele FMX Futures Exchange și cota de piață FMX UST după listarea tuturor scadențelor de trezorerieQ3 2026
- Evoluția veniturilor Fenics Growth Platforms, în special PortfolioMatch și LuceraQ3 2026
- Dezvoltarea parteneriatului cu Fanatics pentru ecosistemul de piață de predicții și impactul asupra veniturilor din date2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 10 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (05 nov. 2026 · rezultate).
Afacerea
BGC Group, Inc. este o companie globală de piață, date și tehnologie financiară, cu operațiuni în ECS (energie, mărfuri și transport maritim) și pe piețele financiare. Oferă brokeraj și executare de tranzacții pentru produse listate și OTC, precum și servicii de date de piață, rețea, conectivitate și post-tranzacționare. Compania are birouri în toate marile zone geografice și 2.467 de brokeri, agenți de vânzări și manageri de front-office la 30 iunie 2026 2.
Structura de business este împărțită între brokerajul tradițional prin voce și hibrid, care încă reprezintă majoritatea veniturilor, și divizia Fenics, mai profitabilă și bazată pe tehnologie. Fenics includea în exercițiul 2025 o pondere de 22.4% din veniturile totale 1. Compania a fost reorganizată în 2023 printr-o conversie în societate de capital, care a simplificat structura și a făcut din BGC Group compania-mamă publică listată la Nasdaq sub simbolul BGC 1.
Achizițiile recente au consolidat poziția în energie și mărfuri, în special OTC Global în aprilie 2025, care a făcut din BGC cel mai mare broker de energie, mărfuri și transport maritim după venituri la 31 decembrie 2025, și AMCOM în decembrie 2025, care a adăugat tranzacționarea de mărfuri agricole 1. Platforma FMX, creată împreună cu mari bănci de investiții, combină un schimb de futures pe rata dobânzii din SUA cu piețele de trezorerie și de valută la vedere 1.
Segmente
Fenics
Fenics este divizia tehnologică cu marje mai ridicate, care cuprinde brokerajul complet electronic, datele de piață, rețeaua și serviciile post-tranzacționare. Veniturile Fenics au ajuns la 186.2 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026, în creștere cu 14.3% 2. Divizia este împărțită în Fenics Markets și Fenics Growth Platforms, din care fac parte FMX UST, FMX FX, FMX Futures Exchange, Lucera și PortfolioMatch 2.
ECS (energie, mărfuri, transport maritim)
ECS acoperă brokerajul pe produse petroliere și rafinate, energie, gaz natural, mediu și tranziție energetică, metale, produse agricole și fret maritim. În trimestrul al doilea din 2026, veniturile ECS au fost de 275.5 milioane USD, în creștere cu 5.3%, susținute de transport maritim, mediu și mărfuri, dar parțial compensate de volume mai mici la petrol și produse rafinate, din cauza perturbărilor generate de închiderea strâmtorii Hormuz 3.
Piața în context
BGC activează pe piețe globale de brokeraj în care clienții sunt bănci mari, firme de tranzacționare, fonduri speculative, guverne, corporații și producători de mărfuri. Compania se concentrează pe nișe în care electronizarea crește, cum ar fi tranzacționarea electronică a obligațiunilor și a valutelor, și pe piețele de futures pe rata dobânzii și de mărfuri.
Conform analizei de piață dezvoltată în raportul trimestrial, piața de brokeraj OTC se mută tot mai mult spre execuția electronică, iar reglementările din bănci, piețele de capital și derivatele OTC accelerează această tranziție 2. Veniturile companiei depind însă de volumele de tranzacționare, care pot scădea la perioade de volatilitate scăzută sau de tensiuni geopolitice 1.
Tendințe
- Trecerea spre tranzacționarea electronicăvânt din spate
Clienții își mută tot mai mult tranzacțiile spre platforme electronice, iar Fenics beneficiază de marje mai mari decât brokerajul prin voce. Compania spune că se așteaptă la continuarea acestei tendințe 2.
- Creșterea platformelor FMXvânt din spate
Platforma FMX își crește cota de piață pe trezoreria SUA și pe futures, iar lansarea tuturor scadențelor de futures pe trezoreria SUA, planificată pentru august 2026, ar putea susține volumele și interesul deschis 2.
- Volatilitate geopolitică și de dobânzimixt
Conflictele regionale, deciziile băncilor centrale și incertitudinea privind tarifele pot modifica volumele de tranzacționare în ambele direcții. Dobânzile mai ridicate au avut un efect pozitiv asupra veniturilor, dar scăderea dobânzilor ar putea încetini tranzacțiile valutare 1.
- Cerere de date de piață și servicii de conectivitatevânt din spate
Cererea pentru date de piață, conectivitate și servicii post-tranzacționare crește, iar Lucera și Fenics Market Data au contribuit la creșterea veniturilor din această categorie 3. Vânzarea activității kACE, la 31 decembrie 2025, a redus însă veniturile din date în cifrele raportate 3.
Poziția concurențială
Compania concurează pe brokeraj, tehnologie de tranzacționare și date de piață cu alte case de brokeraj și burse. Documentul de raportare menționează în mod explicit CME drept principalul concurent pe futures pe rata dobânzii, trezoreria SUA la vedere și valutele la vedere pe care le urmărește platforma FMX 2.
Concurența este intensă, iar strategia companiei se bazează pe executarea a mai multe tranzacții, creșterea cotei de piață și lansarea de produse noi sau inovatoare 1. Nu există date din surse despre poziția relativă a companiei față de fiecare concurent în fiecare segment, așa că acest tablou rămâne parțial.
- CME GroupCME
Concurent direct pe futures pe rata dobânzii și pe piețele de trezorerie și valută la vedere, unde platforma FMX încearcă să îi ia din cotă.
- Alți brokeri de energie și mărfuri
Concurenți pe brokerajul energiei, mărfurilor și transportului maritim, unde compania a crescut prin achiziții recente.
- Burse și platforme de tranzacționare electronică
Concurenți pe tranzacționarea electronică a obligațiunilor, valutelor și derivatelor, în care Fenics își propune să crească.
- Furnizori de date de piață
Concurenți pe datele de piață și analitică, unde Fenics Market Data concurează cu furnizori specializați.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent05 nov. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent03 nov. 2026Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)08 oct. 2026
- Raport curent28 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial10 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent15 mai 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / BGC Group, Inc. · 02 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / BGC Group, Inc. · 10 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / BGC Group, Inc. · 30 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.