olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Tradeweb Markets Inc. TW

Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services · SIC 6200 · Verticală: Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200)

126,99USD+1,01 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

Tradeweb Markets este una dintre cele mai mari platforme electronice de tranzacționare pentru obligațiuni, rate, credit, acțiuni și fonduri monetare, cu peste 3.000 de clienți din instituții, dealeri, brokeri cu amănuntul și companii. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 9,0% la 558,9 milioane USD, iar volumul mediu zilnic a urcat cu 18,2% la 3,0 trilioane USD, pe fondul trecerii continue a pieței la tranzacționare electronică.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Tradeweb Markets Inc. (TW) costa 126,99 USD (+1,01 % într-o zi), cu capitalizare 0 USD, P/E 29,8 pe un EPS diluat de 4,26 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,43 %, beta 0,24, interval pe 52 de săptămâni 91,50–126,99 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 584,5 mil USD (+14,9 % an/an), profit net de 197,5 mil USD (+6,4 % an/an), EPS diluat 0,94 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
0 USD
acțiuni la 30 sept. 2019
P/E (TTM)
29,8
EPS diluat TTM 4,26 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,36 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
0,43 %
DPS 12 luni 0,54
Beta (2 ani)
0,24
Volatilitate (1 an) 31 %
Interval 52 săpt.
91,50126,99

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
76,6
supracumpărat (≥ 70)
Bollinger (20, 2)
106,62 – 129,10
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,91 · lățimea benzii 19,1 %
SMA 50 / 200
109,43 / 109,49
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
4,84 / 4,33
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+18,6 %−2,0 %+20,6 pp—
3 luni+24,1 %−2,2 %+26,3 pp—
6 luni+16,0 %+4,3 %+11,8 pp—
De la început de an+18,1 %+10,6 %+7,5 pp—
1 an+21,1 %+10,5 %+10,7 pp+8,0 %
3 ani+38,1 %+73,7 %−35,6 pp+39,2 %
5 ani+34,4 %+61,7 %−27,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−27,7 %
09 mar. 2026 → 25 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−48,8 %
28 dec. 2021 → 11 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+6,1 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
584,5 mil USD
+14,9 % an/an
Profit net
197,5 mil USD
+6,4 % an/an
EPS diluat
0,94
+9,3 % an/an
netă / operațională
33,8 % / 43,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri463,3 mil509,7 mil513,0 mil508,6 mil521,2 mil617,8 mil558,9 mil584,5 mil
Profit operațional188,5 mil204,1 mil199,9 mil210,4 mil221,0 mil287,3 mil245,3 mil253,4 mil
Amortizare și depreciere62,9 mil62,7 mil63,0 mil64,4 mil60,1 mil60,7 mil61,5 mil62,3 mil
Cheltuieli cu dobânzile573,0 mii587,0 mii429,0 mii522,0 mii403,0 mii624,0 mii505,0 mii522,0 mii
Profit înainte de impozit210,2 mil221,6 mil227,1 mil269,6 mil456,7 mil302,9 mil270,2 mil290,0 mil
Impozit pe profit50,3 mil53,3 mil51,5 mil59,1 mil89,6 mil69,8 mil63,5 mil65,1 mil
Profit net142,2 mil148,4 mil153,8 mil185,6 mil325,0 mil205,3 mil181,3 mil197,5 mil
EPS diluat0,66 ≈0,690,710,861,51 ≈0,960,850,94
Flux de numerar operațional282,0 mil60,2 mil409,2 mil ≈342,3 mil ≈355,9 mil103,8 mil394,1 mil ≈347,3 mil ≈
Investiții (capex)25,2 mil1,6 mil5,5 mil ≈14,0 mil ≈19,4 mil9,6 mil8,3 mil ≈9,3 mil ≈
Dividende plătite21,3 mil25,6 mil25,6 mil ≈25,6 mil ≈25,6 mil29,8 mil29,7 mil ≈29,4 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni34,7 mil844,0 mii0 ≈0 ≈103,3 mil53,3 mil187,2 mil ≈206,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 14 din propriul istoric de 29 trimestre (min 23,7, mediană 55,7, max 91,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20172019202020212022202320242025
Venituri504,4 mil775,6 mil892,7 mil1,1 mld1,2 mld1,3 mld1,7 mld2,1 mld
Venituri an/anindisponibilindisponibil+15,1 %+20,6 %+10,4 %+12,6 %+29,0 %+18,9 %
Profit net83,6 mil83,8 mil166,3 mil226,8 mil309,3 mil364,9 mil501,5 mil812,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+98,5 %+36,4 %+36,4 %+18,0 %+37,4 %+62,1 %
EPS diluatindisponibil0,540,881,091,481,712,333,78
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+63,0 %+23,9 %+35,8 %+15,5 %+36,3 %+62,2 %
netă %16,6 %10,8 %18,6 %21,1 %26,0 %27,3 %29,1 %39,6 %
Flux de numerar liber211,1 mil295,2 mil431,7 mil561,1 mil609,6 mil727,6 mil856,8 mil1,1 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,1 mld USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
7,2 mld USD
Active totale
8,2 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
indisponibil
ROE
12,0 %
ROA
10,5 %
Marja FCF
54,9 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,3 mld
2024
1,7 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
505,3 mil
2024
678,0 mil
2025
835,3 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
185,4 mil
2024
220,0 mil
2025
250,2 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
690,6 mil ≈
2024
898,0 mil ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
2,0 mil
2024
4,3 mil
2025
1,9 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
548,0 mil
2024
754,4 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
128,5 mil
2024
184,4 mil
2025
253,5 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Profit net
2023
364,9 mil
2024
501,5 mil
2025
812,8 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
1,71
2024
2,33
2025
3,78

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
212,7 mil
2024
214,9 mil
2025
214,9 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,36
2024
0,40
2025
0,48

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
1,7 mld
2024
1,3 mld
2025
2,1 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
33,6 mil
2024
46,0 mil
2025
78,2 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,8 mld
2024
3,2 mld
2025
3,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,0 mld
2024
1,3 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Active totale
2023
7,1 mld
2024
7,3 mld
2025
8,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
1,1 mld
2024
869,1 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
5,9 mld
2024
6,4 mld
2025
7,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
746,1 mil
2024
897,7 mil
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
18,5 mil
2024
41,0 mil
2025
40,6 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
727,6 mil ≈
2024
856,8 mil ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-132,8 mil
2024
-969,2 mil
2025
-126,5 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-168,2 mil
2024
-290,3 mil
2025
-307,5 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
75,9 mil
2024
85,2 mil
2025
102,3 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
35,2 mil
2024
59,1 mil
2025
104,2 mil

SEC (XBRL)· 05 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
20,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
18,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
23,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
62,1 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
38,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
37,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
62,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
36,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
33,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
31,5 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
54,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
44,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
39,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
50,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
14,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
11,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (EPS)
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
9,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
490,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
indisponibil
lipsesc date de intrare

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
46,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
1,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
127,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
96,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
0 USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
29,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
3,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
0,0x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
indisponibil
date insuficiente
Randamentul dividendului
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
indisponibil
date insuficiente

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

126,99 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 0 USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
0 USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
29,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
14,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
39,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
18,9 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
0,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

25/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 1041derivat 79

Scorul pe grupe

50 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

Jos
72,82
USD pe acțiune
Mijloc
99,45
USD pe acțiune
Sus
105,97
USD pe acțiune
Preț: 126,99 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -21,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -27,7 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: o singură metodă · 1 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 72,82 – 105,97 USD.

Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E72,82 – 105,97 (Mijloc 99,45)
    9 firme folosite · multiplul median 23,3x · quartile 17,1x – 24,9x
    BGC, CBOE, CME, GSIW, ICE, LPLA, MRX, NDAQ, SNEX
  • Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului6,31 – 8,48 (Mijloc 7,24)
    distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate39,8 %93 (față de colegi)13 %
Conversia profitului în FCF · Calitate127,0 %100 (pe interval fix)13 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere20,0 %100 (pe interval fix)17 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere36,7 %100 (pe interval fix)17 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie490,2x100 (pe interval fix)13 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
P/E (TTM) · Evaluare29,8x0 (față de colegi)21 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (FCF) · Randamente9,9 %100 (pe interval fix)8 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate96/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Tradeweb Markets Inc. (TW). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,1 mld USD în 2025; creștere an/an 18,9 %; marjă netă 39,8 %; ROE 14,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 72,82–105,97 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 99,45 USD, prețul de 126,99 USD lasă un potențial de -21,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -27,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 50,0 % din minimum 60 %).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 39,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 127,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 20,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: 36,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 490,2x
  • Rata de distribuire (FCF): 9,9 %

Ce o infirmă

  • P/E (TTM): 29,8x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, Lichiditatea curentă, EV/EBITDA, Randament FCF, Randamentul distribuirilor către acționari.

Față de mediana verticalei

Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
29,8x
mediana verticalei 23,3x
peste mediană (+27,7 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,0x
P/S
0,0x
mediana verticalei 6,8x
sub mediană (−100,0 %)
P/B
0,0x
mediana verticalei 3,7x
sub mediană (−100,0 %)
ROE
14,1 %
mediana verticalei 14,2 %
la mediană
Marja netă
39,8 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+1.150,2 %)
Marja EBIT
44,1 %
mediana verticalei -14,4 %
peste mediană
Venituri an/an
18,9 %
mediana verticalei 26,9 %
sub mediană (−29,8 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,9x
Randament dividend
0,4 %
mediana verticalei 1,1 %
sub mediană (−60,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ICEIntercontinental Exchange, Inc.95,5 mld23,314,2 %29,6 %+7,5 %+9 % / +50 %
NDAQNasdaq, Inc.59,4 mld29,217,4 %22,8 %+11,6 %+18 % / +92 %
CBOECboe Global Markets, Inc.35,9 mld24,527,4 %28,0 %+15,1 %+33 % / +89 %
LPLALPL Financial Holdings Inc.23,2 mld17,125,7 %6,8 %+37,2 %−16 % / +34 %
SNEXStoneX Group Inc.6,9 mld13,021,9 %0,3 %+32,5 %+41 % / +214 %
MRXMarex Group Ltd5,1 mld18,228,7 %14,5 %+26,9 %+102 % / indisponibil
TOPTop Financial Group Limited401,2 mil—-1,0 %-23,3 %+41,9 %+95 % / −51 %
EBONEbang International Holdings Inc.199,5 mil—-5,6 %-215,6 %+11,4 %−48 % / −73 %
GSIWGarden Stage Limited164,1 mil7,6-89,5 %-190,1 %+33,2 %−65 % / indisponibil
WTFWaton Financial Limited95,5 mil—-87,9 %-136,7 %+48,8 %−40 % / indisponibil
STEXStreamex Corp.42,0 mil—-705,4 %—+122,2 %−92 % / −86 %
SOSSOS Limited23,4 mil—-22,7 %-63,1 %−33,3 %−84 % / −100 %
CMECme Group Inc.—24,916,1 %63,3 %+6,4 %+8 % / +39 %
BGCBGC Group, Inc.—27,519,5 %6,0 %+30,0 %+30 % / +73 %
TWTradeweb Markets Inc.029,814,1 %39,8 %+18,9 %+21 % / +38 %
PLUTPlutus Financial Group Limited——-55,3 %-377,3 %+6,9 %−63 % / indisponibil

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TW din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
3 ani
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
5 ani
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament total indisponibil · Pe an indisponibil
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani

    Analiză AI

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

    Pe scurt

    Tradeweb Markets este una dintre cele mai mari platforme electronice de tranzacționare pentru obligațiuni, rate, credit, acțiuni și fonduri monetare, cu peste 3.000 de clienți din instituții, dealeri, brokeri cu amănuntul și companii. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut cu 9,0% la 558,9 milioane USD, iar volumul mediu zilnic a urcat cu 18,2% la 3,0 trilioane USD, pe fondul trecerii continue a pieței la tranzacționare electronică.

    SWOT

    Puncte tari

    • Rețeaua mare de clienți și adâncimea lichidității creează un efect de rețea greu de copiat.
    • Diversificarea pe clase de active și regiuni reduce dependența de un singur segment de venituri.
    • Integrarea tehnologică în sistemele clienților face mutarea spre o altă platformă costisitoare.

    Puncte slabe

    • Costurile fixe mari înseamnă că o scădere a volumelor se poate traduce rapid în presiune asupra profitului.
    • Veniturile din credit cresc mai lent decât volumele, ceea ce arată presiune pe taxele medii.
    • Multe contracte nu au angajamente pe termen lung, ceea ce lasă clienții liberi să se mute.

    Oportunități

    • Electronificarea mai multor piețe, inclusiv a celor de tip voce, poate crește volumele pe termen lung.
    • Monetizarea mai mare a datelor și a analizelor ar putea reduce dependența de volumele de tranzacționare.
    • Expansiunea în piețele emergente și în activele digitale ar putea adăuga clienți și produse noi.

    Amenințări

    • O scădere prelungită a volatilității sau a activității economice ar putea reduce volumele tranzacționate.
    • Presiunea concurențială poate forța reduceri de taxe sau investiții suplimentare în tehnologie.
    • Schimbările de reglementare sau întârzierile în aplicarea lor pot afecta clienții și piețele.

    Riscuri

    • Dependența de volumeridicat

      Veniturile depind de volumele tranzacționate, iar o scădere prelungită ar putea reduce profitul, mai ales din cauza costurilor fixe.

    • Concentrarea pe dealeriridicat

      Platforma depinde de dealerii care susțin lichiditatea pentru ceilalți clienți, iar pierderea unor dealeri importanți ar putea afecta piețele.

    • Reglementaremediu

      Costurile de conformitate și schimbările de reguli pot crește cheltuielile și pot modifica comportamentul clienților.

    • Riscuri tehnologice și de securitatemediu

      Defecte ale platformei, atacuri cibernetice sau întreruperi ale serviciului ar putea afecta reputația și veniturile.

    • Expunere valutară și la activele digitalescăzut

      Veniturile internaționale expun compania la fluctuații valutare, iar investițiile în active digitale aduc riscuri specifice de pierdere financiară.

    Teza de investiție

    Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

    • Creșterea veniturilor și a volumelor la un ritm susținut ar putea arăta că efectul de rețea funcționează și că noile produse câștigă teren.
    • Marja ajustată EBITDA ridicată și creșterea veniturilor din date de piață ar putea indica o bază de profit solidă și mai diversificată.
    • Expansiunea internațională și adoptarea automatizării ar putea deschide surse noi de creștere pe termen lung.

    Ce ar strica teza

    • Dacă volatilitatea scade și volumele se reduc, costurile fixe ridicate ar putea comprima rapid marjele.
    • Creșterea mai lentă a veniturilor din credit și presiunea pe taxele medii ar putea indica o erodare a prețului în anumite segmente.
    • Investițiile în active digitale și în tehnologie noua aduc riscuri de execuție și pot să nu producă rezultatele așteptate.

    De urmărit

    • Evoluția volumului mediu zilnic și a taxelor medii pe segmente de credit și rateQ3 2026
    • Contribuția veniturilor din date de piață după modificările contractului cu LSEG2026
    • Adoptarea AiEX și a soluțiilor de automatizare de către clienții instituționali2026
    • Evoluția veniturilor internaționale și a efectului valutarQ3 2026

    Produse, piață și concurență

    Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

    Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

    Afacerea

    Tradeweb construiește și operează piețe electronice care conectează clienții din sectorul instituțional, cel de wholesale, cel de retail și cel al companiilor, acoperind pre-tranzacționare, execuție, post-tranzacționare și date și analiză. Platforma acoperă rate, credit, acțiuni și fonduri monetare, iar compania lucrează cu clienți în peste 85 de țări și în peste 30 de monede, potrivit raportului anual. Veniturile provin dintr-un amestec de taxe fixe și variabile, iar o parte din date este monetizată prin licențe de date de piață.

    Modelul de afaceri se bazează pe efectul de rețea: cu cât mai mulți participanți tranzacționează pe platformă, cu atât lichiditatea crește și atrage și mai mulți clienți. Compania a extins treptat gama de produse, de la trezoreriile SUA până la credit, acțiuni, fonduri monetare și derivate, prin achiziții și inovații precum protocoale de tip RFQ, RFM și portofoliu. Tehnologia proprietară este integrată în sistemele de ordine, risc și contabilitate ale clienților, ceea ce face platforma greu de înlocuit.

    În 2025 compania a adăugat parteneriate în zona activelor digitale și a infrastructurii blockchain, inclusiv o tranzacție live cu trezorerii tokenizate pe Canton Network. Aceste investiții sunt concepute să reducă nevoia de cercetare internă, dar aduc și riscuri legate de noile tehnologii, despre care raportul vorbește explicit.

    Piața în context

    Volumul de tranzacționare depinde însă de volatilitate și de condițiile economice, iar raportul trimestrial notează că o volatilitate mai scăzută poate reduce volumele. Reglementările și incertitudinea privind noile reguli pot avea efecte mixte, în funcție de piață și de calendarul aplicării lor.

    Tendințe

    • Electronificarea piețelorvânt din spate

      Trecerea de la tranzacționarea vocală la cea electronică continuă în obligațiuni, derivate și credit, iar compania o vede ca pe un motor structural de creștere. Dacă tendința se menține, ar putea susține volumele chiar și în perioade de volatilitate mai scăzută.

    • Extinderea internaționalămixt

      Veniturile internaționale au crescut cu 13,9% în trimestrul al doilea din 2026, iar compania spune că expansiunea în America Latină și Orientul Mijlociu a adus clienți noi. Creșterea rapidă în afara SUA este un semnal pozitiv, dar expune și la riscuri valutare.

    • Tehnologie AI și automatizaremixt

      Adoptarea AiEX și a instrumentelor AI, inclusiv un asistent de cercetare generativ pentru credit, indică o creștere a automatizării în fluxurile clienților. Riscul este că investițiile tehnologice pot costa mult și nu toate inițiativele vor avea succes.

    • Volatilitate și reglementarevânt din față

      Volumele depind de volatilitatea pieței, de politicile băncilor centrale și de schimbările de reglementare. Raportul notează că incertitudinea în jurul regulilor finale ar putea afecta clienții și volumele în anumite piețe, deși relaxarea unor reguli ar putea avea efect pozitiv.

    Poziția concurențială

    Compania spune că concurează pe baza gamei de soluții, a rețelei de participanți și a lichidității, a structurii de taxe și a funcționalităților pre- și post-tranzacționare. Concurenții aduc frecvent inovații de structură de piață, iar acest lucru crește presiunea pentru investiții constante în tehnologie.

    Avantajul declarat al companiei este integrarea adânc în fluxurile clienților, care îi reduce motivația de a schimba platforma. Totuși, raportul recunoaște că ritmul rapid al inovației din industrie poate eroda această poziție dacă nu este susținut de investiții continue.

    • Platforme de tranzacționare electronică pentru obligațiuni

      Concurență directă în rate și credit, prin platforme care oferă și ele execuție electronică multi-dealer.

    • Operatori de piață și furnizori de date financiare

      Concurență pentru date de piață și analiză, un segment în care compania încearcă să crească mai mult.

    • Brokeri și dealeri care dezvoltă propriile platforme

      Concurență prin propriile sisteme de execuție algoritmică pe care marii dealeri le oferă clienților.

    • Furnizori de tehnologie pentru tranzacționare algoritmică

      Concurență indirectă, deoarece soluțiile lor pot fi integrate de clienți în alte fluxuri de lucru.

    Știri și depuneri

    Din presă

    Ultima știre din arhiva noastră e din 08 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

    Depuneri SEC

    Surse

    1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Tradeweb Markets Inc. · 05 feb. 2026
    2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Tradeweb Markets Inc. · 30 iul. 2026
    3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Tradeweb Markets Inc. · 30 iul. 2026

    Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.