olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

CME Group Inc. CME

Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services · SIC 6200 · Verticală: Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200)

308,27USD+1,38 % · 1 ziÎnchidere 04 nov. 2026

CME Group este cea mai mare piață de derivate din lume, cu sediul în Chicago, care oferă futures, opțiuni, produse cash și OTC și operează și o casă de compensare centrală. În al treilea trimestru din 2026 veniturile totale au ajuns la 1737,3 milioane USD, cu 13% peste anul precedent. Veniturile sunt dominate de taxele de compensare și tranzacționare, care depind de volumul contractelor.

La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea CME Group Inc. (CME) costa 308,27 USD (+1,38 % într-o zi), cu capitalizare 20,5 mld USD, P/E 25,2 pe un EPS diluat de 12,23 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 3,67 %, beta -0,16, interval pe 52 de săptămâni 218,58–326,46 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 1,7 mld USD (+13,0 % an/an), profit net de 1,0 mld USD (+14,2 % an/an), EPS diluat 2,89 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
20,5 mld USD
acțiuni la 17 feb. 2010
P/E (TTM)
25,2
EPS diluat TTM 12,23 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
3,97 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
3,67 %
DPS 12 luni 11,30
Beta (2 ani)
-0,16
Volatilitate (1 an) 25 %
Interval 52 săpt.
218,58326,46

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
67,4
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
273,88 – 315,24
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,83 · lățimea benzii 14,0 %
SMA 50 / 200
282,08 / 280,62
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
7,86 / 7,27
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+14,2 %−1,1 %+15,3 pp—
3 luni+16,4 %−0,5 %+16,9 pp—
6 luni+6,9 %+4,4 %+2,5 pp—
De la început de an+12,9 %+12,3 %+0,6 pp—
1 an+15,1 %+13,5 %+1,5 pp+11,2 %
3 ani+47,8 %+76,4 %−28,6 pp+40,1 %
5 ani+39,0 %+63,7 %−24,6 pp—
Scădere maximă (1 an)
−33,0 %
02 mar. 2026 → 29 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−33,1 %
21 mar. 2022 → 27 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+6,8 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
1,7 mld USD
+13,0 % an/an
Profit net
1,0 mld USD
+14,2 % an/an
EPS diluat
2,89
+16,1 % an/an
netă / operațională
59,7 % / 65,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri1,5 mld1,6 mld1,7 mld1,5 mld1,6 mld1,9 mld1,7 mld1,7 mld
Profit operațional947,1 mil1,1 mld1,1 mld972,6 mil1,0 mld1,3 mld1,1 mld1,1 mld
Cheltuieli cu dobânzile40,7 mil41,7 mil44,0 mil44,0 mil43,7 mil43,6 mil43,6 mil43,5 mil
Profit înainte de impozit1,1 mld1,2 mld1,3 mld1,2 mld1,6 mld1,5 mld1,3 mld1,4 mld
Impozit pe profit222,0 mil288,6 mil305,2 mil269,0 mil395,5 mil356,6 mil285,9 mil317,9 mil
Profit net874,6 mil956,2 mil1,0 mld908,0 mil1,2 mld1,2 mld1,0 mld1,0 mld
EPS diluat2,43 ≈2,622,812,493,28 ≈3,182,882,89
Flux de numerar operațional1,0 mld1,1 mld1,1 mld ≈968,1 mil ≈1,1 mld1,3 mld947,1 mil ≈1,1 mld ≈
Investiții (capex)26,2 mil14,2 mil18,4 mil ≈18,4 mil ≈32,5 mil21,8 mil23,6 mil ≈15,8 mil ≈
Dividende plătite418,8 mil2,6 mld455,3 mil ≈455,3 mil ≈455,0 mil2,7 mld468,1 mil ≈464,8 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 50 din propriul istoric de 44 trimestre (min 12,2, mediană 25,2, max 39,8; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri4,3 mld4,9 mld4,9 mld4,7 mld5,0 mld5,6 mld6,1 mld6,5 mld
Venituri an/an+18,2 %+13,0 %+0,3 %−4,0 %+7,0 %+11,1 %+9,9 %+6,4 %
Profit net2,0 mld2,1 mld2,1 mld2,6 mld2,7 mld3,2 mld3,5 mld4,1 mld
Profit net an/an−51,7 %+7,9 %−0,5 %+25,2 %+2,0 %+19,9 %+9,3 %+15,5 %
EPS diluat5,715,915,877,297,408,869,6711,16
EPS diluat an/an−52,2 %+3,5 %−0,7 %+24,2 %+1,5 %+19,7 %+9,1 %+15,4 %
netă %45,5 %43,5 %43,1 %56,2 %53,6 %57,8 %57,5 %62,5 %
Flux de numerar liber2,3 mld2,4 mld2,5 mld2,3 mld3,0 mld3,4 mld3,6 mld4,2 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
4,4 mld USD
Datorie financiară
0 USD
Datorie netă
-4,4 mld USD
Capitaluri proprii
28,7 mld USD
Active totale
198,4 mld USD
Datorie / capitaluri
0,00x
Lichiditate curentă
1,03x
ROE
14,8 %
ROA
2,4 %
Marja FCF
64,3 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
5,6 mld
2024
6,1 mld
2025
6,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
3,4 mld
2024
3,9 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
126,0 mil
2024
115,1 mil
2025
107,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
3,6 mld ≈
2024
4,0 mld ≈
2025
4,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
159,4 mil
2024
160,9 mil
2025
173,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
4,2 mld
2024
4,5 mld
2025
5,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
927,4 mil
2024
1,0 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
3,2 mld
2024
3,5 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
8,86
2024
9,67
2025
11,16

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
359,5 mil
2024
359,9 mil
2025
360,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
9,65
2024
10,40
2025
5,00

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
2,9 mld
2024
2,9 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
535,6 mil
2024
573,1 mil
2025
639,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
94,9 mld
2024
103,0 mld
2025
165,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
409,5 mil
2024
386,2 mil
2025
362,7 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
10,5 mld
2024
10,5 mld
2025
10,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
3,1 mld
2024
2,8 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 24 iul. 2026verificat

Active totale
2023
129,7 mld
2024
137,4 mld
2025
198,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
90,6 mil
2024
79,9 mil
2025
71,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
0
2024
749,8 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
93,4 mld
2024
102,3 mld
2025
160,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
103,0 mld
2024
111,0 mld
2025
169,7 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
26,7 mld †
2024
26,5 mld †
2025
28,7 mld †

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
3,5 mld
2024
3,7 mld
2025
4,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
76,4 mil
2024
94,0 mil
2025
83,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
3,4 mld ≈
2024
3,6 mld ≈
2025
4,2 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
20,9 mil
2024
-82,6 mil
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-48,3 mld
2024
5,1 mld
2025
56,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
3,2 mld
2024
3,6 mld
2025
3,9 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
9,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
7,6 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
15,5 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
14,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
14,1 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
15,4 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
14,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
13,7 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
16,6 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
67,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
65,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
63,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
62,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
12,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
92,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
94,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
26,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
93,7 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
4,3 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
98,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
94,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
37 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Ciclul de conversie a numerarului
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
20,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
4,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
4,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
21,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
19,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 78 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

308,27 USD

04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 20,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
20,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
25,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
0,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
63,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
6,4 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
3,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

29/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 17 feb. 2010
Sursă: SEC (XBRL)publicat 23 oct. 2026
verificat 2567derivat 168

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie67
  • Evaluare63
  • Calitate99
  • Creștere87
  • Randamente75

Interval de valoare estimat

Jos
142,17
USD pe acțiune
Mijloc
183,70
USD pe acțiune
Sus
212,22
USD pe acțiune
Preț: 308,27 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -40,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -67,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 65,71 – 336,08 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: P/E218,64 – 336,08 (Mijloc 292,03)
    9 firme folosite · multiplul median 23,9x · quartile 17,9x – 27,5x
    BGC, CBOE, GSIW, ICE, LPLA, MRX, NDAQ, SNEX, TW
  • Dividende actualizate (DDM)65,71 – 88,36 (Mijloc 75,37)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 78/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitateindisponibilindisponibil—
Marja netă · Calitate63,3 %100 (față de colegi)9 %
Conversia profitului în FCF · Calitate98,1 %97 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere9,1 %76 (pe interval fix)12 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere14,7 %98 (pe interval fix)12 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie26,2x100 (pe interval fix)9 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,0x18 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare25,2x33 (față de colegi)15 %
EV/EBITDA · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare21,1 %100 (pe interval fix)12 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente19,9 %100 (pe interval fix)9 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamente94,3 %37 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie67/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere87/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate99/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente75/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare63/100 · 2/3 factori cu valoare

Memo

CME GROUP INC. (CME). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 6,5 mld USD în 2025; creștere an/an 6,4 %; marjă netă 63,3 %; ROE 16,1 %.

Intervalul de valoare estimat este 142,17–212,22 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 183,70 USD, prețul de 308,27 USD lasă un potențial de -40,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -67,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 78/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 63,3 %
  • Conversia profitului în FCF: 98,1 %
  • CAGR venituri 3 ani: 9,1 %
  • CAGR EPS 3 ani: 14,7 %
  • Acoperirea dobânzilor: 26,2x
  • Randament FCF: 21,1 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 19,9 %

Ce o infirmă

  • Lichiditatea curentă: 1,0x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Datorie netă / EBITDA, EV/EBITDA.

Față de mediana verticalei

Security & Commodity Brokers, Dealers, Exchanges & Services (SIC 6200) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 15 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
25,2x
mediana verticalei 23,9x
peste mediană (+5,6 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 17,1x
P/S
2,9x
mediana verticalei 6,7x
sub mediană (−56,3 %)
P/B
0,8x
mediana verticalei 3,4x
sub mediană (−77,4 %)
ROE
16,1 %
mediana verticalei 14,1 %
peste mediană (+14,5 %)
Marja netă
63,3 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+1.888,1 %)
Marja EBIT
65,7 %
mediana verticalei -14,4 %
peste mediană
Venituri an/an
6,4 %
mediana verticalei 26,9 %
sub mediană (−76,3 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 2,9x
Randament dividend
3,7 %
mediana verticalei 0,9 %
peste mediană (+319,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ICEIntercontinental Exchange, Inc.97,8 mld23,914,2 %29,6 %+7,5 %+11 % / +54 %
NDAQNasdaq, Inc.60,9 mld30,017,4 %22,8 %+11,6 %+21 % / +96 %
CBOECboe Global Markets, Inc.36,0 mld24,527,4 %28,0 %+15,1 %+34 % / +89 %
LPLALPL Financial Holdings Inc.24,3 mld17,925,7 %6,8 %+37,2 %−13 % / +40 %
SNEXStoneX Group Inc.6,9 mld13,021,9 %0,3 %+32,5 %+41 % / +214 %
MRXMarex Group Ltd5,1 mld18,228,7 %14,5 %+26,9 %+102 % / indisponibil
TOPTop Financial Group Limited401,2 mil—-1,0 %-23,3 %+41,9 %+95 % / −51 %
EBONEbang International Holdings Inc.199,5 mil—-5,6 %-215,6 %+11,4 %−48 % / −73 %
GSIWGarden Stage Limited164,1 mil7,6-89,5 %-190,1 %+33,2 %−65 % / indisponibil
WTFWaton Financial Limited95,5 mil—-87,9 %-136,7 %+48,8 %−40 % / indisponibil
STEXStreamex Corp.42,0 mil—-705,4 %—+122,2 %−92 % / −86 %
SOSSOS Limited23,4 mil—-22,7 %-63,1 %−33,3 %−84 % / −100 %
CMECme Group Inc.—25,216,1 %63,3 %+6,4 %+15 % / +48 %
PLUTPlutus Financial Group Limited——-55,3 %-377,3 %+6,9 %−63 % / indisponibil
TWTradeweb Markets Inc.029,814,1 %39,8 %+18,9 %+17 % / +31 %
BGCBGC Group, Inc.—27,519,5 %6,0 %+30,0 %+30 % / +73 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CME din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
1.032,71
Randament total 251 % · Pe an 251 %
1.821,87
Randament total 513 % · Pe an 513 %
2.738,95
Randament total 815 % · Pe an 815 %
3 ani
1.097,36
Randament total 307 % · Pe an 60 %
2.169,08
Randament total 675 % · Pe an 98 %
3.566,64
Randament total 1.147 % · Pe an 132 %
5 ani
1.166,06
Randament total 365 % · Pe an 36 %
2.582,45
Randament total 868 % · Pe an 57 %
4.644,44
Randament total 1.579 % · Pe an 76 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 542,27
  • Marja netă± 379,59
  • Creșterea anuală a veniturilor± 298,40
  • Diluare anuală± 31,90

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

CME Group este cea mai mare piață de derivate din lume, cu sediul în Chicago, care oferă futures, opțiuni, produse cash și OTC și operează și o casă de compensare centrală. În al treilea trimestru din 2026 veniturile totale au ajuns la 1737,3 milioane USD, cu 13% peste anul precedent 23. Veniturile sunt dominate de taxele de compensare și tranzacționare, care depind de volumul contractelor 12.

SWOT

Puncte tari

  • Poziție de lider în futures și opțiuni, cu lichiditate profundă și recorduri repetate de volum.
  • Casa de compensare proprie oferă garanție de contrapartidă și eficiență a marjelor pentru clienți.
  • Diversificarea spre date de piață și piețe cash aduce venituri recurente și acoperire globală.

Puncte slabe

  • Veniturile depind în mare măsură de volumul tranzacțiilor, care poate scădea în perioade de calm.
  • Un singur clearing member reprezintă o parte semnificativă din veniturile de compensare.
  • Costurile de conformare la reglementări și structura de guvernanță sunt sub presiunea marilor clienți.

Oportunități

  • Cerințele SEC pentru compensarea Trezoreriei și repo ar putea deschide noi fluxuri de venit prin CMESC.
  • Extinderea în Orientul Mijlociu, Asia și Europa și produsele pentru tranziția energetică ar putea adăuga volum.
  • Parteneriatele cu Google Cloud și produsele de predicții pentru clienți retail pot crea canale noi de distribuție.

Amenințări

  • Presiunea marilor clearing members pentru a muta compensarea într-o structură non-profit ar putea reduce controlul companiei.
  • Concurenții mai mari sau cu reglementare mai ușoară ar putea oferi prețuri mai mici și produse mai atractive.

Riscuri

  • Dependența de volumul tranzacțiilorridicat

    Veniturile fluctuează cu volumul, iar o perioadă de calm pe piețe ar putea reduce semnificativ taxele.

  • Concentrarea pe un clearing membermediu

    Un singur membru de compensare reprezintă o parte importantă a taxelor de compensare; retragerea lui ar putea afecta veniturile.

  • Presiunea reglementarămediu

    Schimbările de reglementare sau interpretările legale privind contractele pe evenimente ar putea limita produsele oferite.

  • Riscul tehnologic și ciberneticmediu

    Defecțiunile platformelor, atacurile cibernetice sau migrarea în cloud ar putea perturba tranzacționarea.

  • Presiunea asupra tarifelorscăzut

    Concurența și structura de tarife ar putea reduce marja de profit dacă tarifele sunt modificate.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Volumele record și veniturile în creștere în 2026 arată că cererea pentru gestionarea riscului rămâne puternică.
  • Poziția de casă de compensare și lichiditatea profundă creează bariere competitive greu de replicat.
  • Serviciile de date și produsele noi pot diversifica veniturile și reduce dependența de volumul de tranzacționare.

Ce ar strica teza

  • Veniturile depind de volatilitate; o perioadă de calm ar putea reduce semnificativ volumele și taxele.
  • Presiunile competitive și scăderea tarifului mediu per contract ar putea erodi marja în timp.
  • Schimbările de reglementare, inclusiv posibile taxe pe tranzacții, ar putea încetini creșterea.

De urmărit

  • Lansarea serviciului CMESC de compensare valorică2026
  • Evoluția tarifului mediu per contract și a volumuluiQ4 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

CME Group permite clienților să tranzacționeze futures, opțiuni, produse cash și OTC, să își optimizeze portofoliile și să analizeze date, prin bursele CME, CBOT, NYMEX și COMEX 1. În 2025 volumul mediu zilnic al futures și opțiunilor a fost de 28,1 milioane contracte, un nivel record 1. Compania operează și casa de compensare CME, care devine contrapartidă pentru fiecare tranzacție și limitează riscul de contrapartidă 1.

Compania își declară strategia de creștere pe trei direcții: extinderea futures și opțiunilor la nivel global, diversificarea afacerii prin piețe cash și servicii de date și eficiențe operaționale pentru clienți, inclusiv prin parteneriatul cu Google Cloud 1. Până la sfârșitul anului 2025 compania prezenta o rată de cinci zile pe săptămână ?

Segmente

Piețe cash și servicii de date

Piețele cash includ BrokerTec pentru obligațiuni și repo și EBS pentru valute spot și metale prețioase spot, care au generat taxe de 283,7 milioane USD în 2025 1. Serviciile de date oferă date de piață în timp real și istorice, indici de referință și date alternative, iar o parte importantă a veniturilor provine din afara SUA 1.

Compensare valorică

CMESC a primit în decembrie 2025 aprobarea SEC pentru a deveni agenție de compensare a valorilor mobiliare, cu scopul de a ajuta participanții să respecte cerințele de compensare pentru tranzacțiile cu Trezorerie SUA și repo 1. Compania anticipează lansarea acestui serviciu mai târziu în 2026 1.

Piața în context

Piața derivatelor a fost activă în 2026, cu volatilitate ridicată generată de presiuni inflaționiste și de conflictul geopolitic din Orientul Mijlociu, care au crescut volumele pe rate de dobândă, acțiuni și metale 2. Volumul mediu zilnic din trimestrul al treilea 2026 a atins 29,4 milioane contracte, un record pentru trimestrul trei 3.

Concurența vine din alte burse, piețe OTC, platforme cripto și de predicții, precum și din furnizori de tehnologie și date 1. Schimbările de reglementare și eventualele presiuni ale marilor clearing members privind structura de proprietate a caselor de compensare rămân factori de atenție pentru piață 1.

Tendințe

  • Volatilitatea macroeconomicăvânt din spate

    Incertitudinea economică și geopolitică a crescut volumele de hedging și speculație, iar în 2026 creșterea dobânzilor de către Rezerva Federală a dus la activitate intensă pe Trezorerie 2. Dacă volatilitatea scade, volumele ar putea reveni la niveluri mai moderate.

  • Presiunea asupra tarifelorvânt din față

    Tariful mediu per contract a scăzut în 2026, în timp ce concurenții ar putea oferi prețuri mai competitive, ceea ce poate reduce marja 12.

  • Reglementare și cerințe de compensaremixt

    Cerințele SEC pentru compensarea tranzacțiilor cu Trezorerie și repo ar putea crea oportunități noi, dar și costuri de conformare și presiuni asupra modelului de business 1.

Poziția concurențială

CME Group recunoaște concurența din partea burselor de futures, valori mobiliare și opțiuni, a piețelor OTC, a casele de compensare, a platformelor cripto și de predicții și a furnizorilor de tehnologie 1. Concurenții mai mari ca resurse pot răspunde mai rapid presiunilor de preț și pot exploata diferențele de reglementare 1.

Compania susține că brandul, adâncimea lichidității, eficiența marjelor și diversitatea produselor îi oferă un avantaj, dar avertizează că presiunile competitive vor continua să se intensifice 1. Pierderea unor clienți mari sau reducerea tarifelor ar putea afecta profitabilitatea 1.

  • Intercontinental ExchangeICE

    Operator de burse și de servicii de date, un competitor de referință pe piețele de derivate și de date, menționat în categoria celorlalte burse din surse.

  • Cboe Global MarketsCBOE

    Operator de burse de opțiuni și de volatilitate, care concurează pe produse de opțiuni și pe volumele de tranzacționare.

  • NasdaqNDAQ

    Bursă și furnizor de date de piață, relevant pe piețele de indici și de servicii de date.

  • Platforme cripto și de predicții

    Platforme noi care concurează pentru volumele de tranzacționare, în special pe cripto și pe contracte de evenimente, menționate explicit în sursă.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 22 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 23 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / CME Group Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / CME Group Inc. · 23 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / CME Group Inc. · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.