olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Kanzhun Limited BZ

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

17,12USD+0,35 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Kanzhun este cea mai mare platformă de recrutare online din China, care conectează candidații și angajatorii prin aplicația BOSS Zhipin. În 2025 compania a crescut veniturile, iar profitul a urcat, ceea ce face relevantă analiza modelului său bazat pe mesaje directe și pe inteligență artificială. Veniturile totale au atins 8,3 miliarde RMB, iar utilizatorii activi lunar au ajuns la 60,7 milioane.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Kanzhun Limited (BZ) costa 17,12 USD (+0,35 % într-o zi), cu capitalizare 1,7 mld USD, P/E 40,8 pe un EPS diluat de 0,42 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,62 %, beta 0,96, interval pe 52 de săptămâni 12,65–22,30 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
1,7 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2019
P/E (TTM)
40,8
EPS diluat TTM 0,42 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
2,45 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
4,62 %
Beta (2 ani)
0,96
Volatilitate (1 an) 39 %
Interval 52 săpt.
12,6522,30

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
65,2
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
15,29 – 17,35
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,89 · lățimea benzii 12,6 %
SMA 50 / 200
15,98 / 15,25
tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
MACD (12, 26, 9)
0,34 / 0,28
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+15,4 %−2,0 %+17,4 pp—
3 luni+4,1 %−2,2 %+6,2 pp—
6 luni+23,7 %+4,3 %+19,4 pp—
De la început de an−16,0 %+10,6 %−26,6 pp—
1 an−24,2 %+10,5 %−34,7 pp−18,8 %
3 ani+11,2 %+73,7 %−62,4 pp−15,0 %
5 ani−51,5 %+61,7 %−113,3 pp—
Scădere maximă (1 an)
−43,3 %
01 dec. 2025 → 25 iun. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−73,6 %
13 dec. 2021 → 28 oct. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
−13,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 4 trimestre (min 48,5, mediană 77,6, max 1.018,5; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituriindisponibil668,4 mil654,0 mil838,3 mil1,0 mld1,2 mld
Venituri an/anindisponibilindisponibil−2,1 %+28,2 %+20,2 %+17,3 %
Profit netindisponibil-168,1 mil15,5 mil154,8 mil214,7 mil391,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibilindisponibil+895,8 %+38,7 %+82,2 %
EPS diluatindisponibilindisponibil0,020,170,240,42
EPS diluat an/anindisponibilindisponibilindisponibil+750,0 %+41,2 %+75,0 %
netă %indisponibil-25,1 %2,4 %18,5 %21,3 %33,1 %
Flux de numerar liberindisponibil216,8 mil96,1 mil294,6 mil368,0 mil633,9 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
587,0 mil USD
Datorie financiară
indisponibil USD
Datorie netă
indisponibil USD
Capitaluri proprii
2,9 mld USD
Active totale
3,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
4,66x
ROE
15,9 %
ROA
12,7 %
Marja FCF
53,6 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
838,3 mil
2024
1,0 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
149,3 mil
2024
169,8 mil
2025
176,6 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Profit brut
2023
689,0 mil ≈
2024
837,9 mil ≈
2025
1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
217,4 mil
2024
248,8 mil
2025
236,5 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Profit operațional
2023
81,8 mil
2024
160,7 mil
2025
352,4 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
36,4 mil
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2024verificat

EBITDA
2023
118,3 mil ≈
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 29 apr. 2024derivat

Profit înainte de impozit
2023
172,1 mil
2024
251,1 mil
2025
457,6 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
17,3 mil
2024
36,4 mil
2025
72,9 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Profit net
2023
154,8 mil
2024
214,7 mil
2025
391,1 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,17
2024
0,24
2025
0,42

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
902,7 mil
2024
909,2 mil
2025
927,0 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
348,3 mil
2024
349,8 mil
2025
587,0 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Creanțe
2023
2,4 mil
2024
5,6 mil
2025
4,7 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Stocuri
2023
—
2024
417,0 mii
2025
342,0 mii

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Active curente
2023
1,9 mld
2024
2,1 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
252,6 mil
2024
237,5 mil
2025
178,0 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Fond comercial
2023
801,0 mii
2024
894,0 mii
2025
934,0 mii

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,1 mil
2024
34,6 mil
2025
14,4 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Active totale
2023
2,5 mld
2024
2,6 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
88,6 mil
2024
15,2 mil
2025
17,2 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Datorii curente
2023
613,7 mil
2024
574,3 mil
2025
625,1 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Datorii totale
2023
635,3 mil
2024
595,7 mil
2025
641,6 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,9 mld
2024
2,0 mld
2025
2,9 mld

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
429,2 mil
2024
485,3 mil
2025
651,0 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
134,6 mil
2024
117,3 mil
2025
17,0 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
294,6 mil ≈
2024
368,0 mil ≈
2025
633,9 mil ≈

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,4 mld
2024
-276,3 mil
2025
-659,0 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-58,7 mil
2024
-200,1 mil
2025
236,6 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Dividende plătite
2023
79,3 mil
2024
—
2025
79,1 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
10,1 mil
2024
226,3 mil
2025
20,4 mil

SEC (XBRL)· 29 apr. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
21,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EBIT (an/an)
119,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
82,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
193,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea EPS (an/an)
75,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
175,9 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
lipsesc date de intrare
Creșterea FCF (an/an)
72,2 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
85,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
29,8 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
33,1 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
53,6 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
16,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
12,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROCE
12,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
12,5 %
calculat olivLawFY 2025

Bilanț și datorie

Datoria netă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
lipsesc date de intrare
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea imediată
0,9x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
651,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
17,0 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
633,9 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
162,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
2 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Zile de plată (DPO)
33 zile
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Capitalizare / profit net TTM
4,4x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
40,8x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
2,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
1,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/Venit
indisponibil
lipsesc date de intrare
P/FCF
2,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randament FCF
37,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
4,6 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul distribuirilor către acționari
5,8 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Date insuficiente
Ce lipsește
  • metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

17,12 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 1,7 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
1,7 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
40,8x
calculat olivLawFY 2025
P/B
0,6x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
16,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
33,1 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
17,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,6 %
calculat olivLawFY 2025

Acoperire și prospețime

31/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 apr. 2026
verificat 144

Scorul pe grupe

77 % · Date insuficiente

Interval de valoare estimat

indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
  • Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)

nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată

Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Date insuficiente

Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate85,1 %100 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate29,8 %92 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitate53,6 %100 (pe interval fix)11 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere21,8 %87 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere17,3 %73 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,7x100 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randament FCF · Evaluare37,0 %100 (pe interval fix)17 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente5,8 %100 (pe interval fix)6 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere82/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate98/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

KANZHUN LIMITED (BZ). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 1,2 mld USD în 2025; creștere an/an 17,3 %; marjă netă 33,1 %; ROE 16,0 %.

Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.

Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 85,1 %
  • Marja EBIT: 29,8 %
  • Marja FCF: 53,6 %
  • CAGR venituri 3 ani: 21,8 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 17,3 %
  • Lichiditatea curentă: 4,7x
  • Randament FCF: 37,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 5,8 %

Ce o infirmă

Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
40,8x
mediana verticalei 22,0x
peste mediană (+84,9 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 14,9x
P/S
1,4x
mediana verticalei 2,0x
sub mediană (−27,3 %)
P/B
0,6x
mediana verticalei 1,9x
sub mediană (−67,9 %)
ROE
16,0 %
mediana verticalei -4,1 %
peste mediană
Marja netă
33,1 %
mediana verticalei -5,5 %
peste mediană
Marja EBIT
29,8 %
mediana verticalei -0,5 %
peste mediană
Venituri an/an
17,3 %
mediana verticalei 9,0 %
peste mediană (+91,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
4,6 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+1.122,7 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GOOGLAlphabet Inc.3.442,7 mld14,644,3 %50,0 %+15,1 %−13 % / +111 %
APPAppLovin Corporation82,3 mld18,9203,7 %64,6 %+70,0 %−59 % / +555 %
FLUTFlutter Entertainment plc14,5 mld—-9,1 %-5,0 %+16,6 %−60 % / −47 %
FDSFactset Research Systems Inc11,7 mld22,825,5 %21,5 %+6,7 %+20 % / −27 %
DOCNDigitalOcean Holdings, Inc.10,7 mld303,05,1 %3,1 %+15,5 %+103 % / +206 %
SOGPSound Group Inc.9,0 mld358,370,4 %7,1 %+59,4 %−19 % / +273 %
NIQNIQ Global Intelligence plc5,9 mld—-65,3 %-8,0 %+5,7 %+27 % / indisponibil
SIFYSify Technologies Ltd5,6 mld—-4,1 %-2,0 %+9,0 %+15 % / +47 %
DVDoubleVerify Holdings, Inc.2,1 mld34,05,8 %8,2 %+13,9 %+28 % / −59 %
BZKanzhun Limited1,7 mld40,816,0 %33,1 %+17,3 %−24 % / +11 %
DJTTrump Media & Technology Group Corp.1,7 mld—-78,9 %-28.867,7 %+1,8 %−48 % / −66 %
WBWeibo Corporation1,5 mld3,712,1 %25,6 %+0,1 %−37 % / −38 %
TBLATaboola.com Ltd.1,1 mld9,612,7 %6,1 %+8,3 %−17 % / −1 %
HSTMHealthstream Inc926,0 mil44,36,0 %6,6 %+4,3 %+26 % / +27 %
NXDRNextdoor Holdings, Inc888,5 mil—-7,2 %-11,1 %+4,2 %indisponibil / indisponibil
CEVACeva, Inc.823,2 mil—-3,6 %-9,5 %+2,5 %+35 % / +34 %
RXTRackspace Technology, Inc.684,3 mil——-5,9 %−1,9 %+153 % / +113 %
RZLVRezolve AI plc501,1 mil—-98,7 %-216,7 %+2.224,2 %−51 % / −86 %
NEXNNexxen International Ltd.490,8 mil21,35,0 %6,9 %−0,2 %+35 % / +140 %
HUYAHUYA Inc.450,5 mil—-1,9 %-1,7 %+11,6 %−30 % / −41 %
ZIPZiprecruiter, Inc.299,8 mil12,0—6,2 %−5,3 %−12 % / −69 %
MFMindForge Inc.216,8 mil—-167,2 %-222,9 %−49,9 %−79 % / indisponibil
GOAIEva Live Inc32,4 mil—-58,5 %-39,3 %+82,6 %indisponibil / indisponibil
HOLOMicroCloud Hologram Inc.28,4 mil—-2,3 %-12,4 %+38,6 %−65 % / −100 %
GMMGlobal Mofy Ai Limited27,0 mil—-35,8 %-34,5 %+35,3 %−99 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru BZ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
104,10
Randament total 508 % · Pe an 508 %
183,21
Randament total 970 % · Pe an 970 %
274,81
Randament total 1.505 % · Pe an 1.505 %
3 ani
123,48
Randament total 621 % · Pe an 93 %
242,29
Randament total 1.315 % · Pe an 142 %
395,73
Randament total 2.212 % · Pe an 185 %
5 ani
146,47
Randament total 756 % · Pe an 54 %
320,43
Randament total 1.772 % · Pe an 80 %
569,85
Randament total 3.229 % · Pe an 102 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 60,57
  • Marja netă± 42,40
  • Creșterea anuală a veniturilor± 31,62
  • Diluare anuală± 3,56

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (18 sept. 2026).

Pe scurt

Kanzhun este cea mai mare platformă de recrutare online din China, care conectează candidații și angajatorii prin aplicația BOSS Zhipin. În 2025 compania a crescut veniturile, iar profitul a urcat, ceea ce face relevantă analiza modelului său bazat pe mesaje directe și pe inteligență artificială 1. Veniturile totale au atins 8,3 miliarde RMB, iar utilizatorii activi lunar au ajuns la 60,7 milioane 1.

SWOT

Puncte tari

  • Platforma are o bază foarte mare de utilizatori și un ciclu de date care îmbunătățește continuu potrivirea candidaților 1.
  • Modelul de recrutare cu acord reciproc și chat direct protejează confidențialitatea candidaților și creează interacțiuni de calitate 1.
  • Compania are un model lingvistic propriu dedicat recrutării, ceea ce oferă un avantaj tehnologic specific domeniului 1.

Puncte slabe

  • Dependența de un număr mare de clienți mici și de un singur segment de venit poate face veniturile sensibile la schimbările din acest segment 1.
  • Structura cu VIE creează incertitudine juridică pentru investitorii care dețin ADS-uri, nu acțiuni directe în entitatea operațională 1.
  • Veniturile din serviciile pentru candidați s-au redus în 2025, ceea ce arată vulnerabilitatea unei linii de venit secundare 1.

Oportunități

  • Extinderea serviciilor către clienții cheie existenți ar putea crește cheltuielile acestora și veniturile companiei 1.
  • Dezvoltarea segmentului muncitorilor din industrie și a instrumentelor AI ar putea deschide noi surse de creștere 1.
  • Dacă eficiența operațională se menține, marja de profit ar putea rămâne ridicată pe măsură ce veniturile cresc 1.

Amenințări

  • O încetinire a economiei chineze sau globale ar putea reduce bugetele de recrutare ale companiilor 1.
  • Concurența din partea jucătorilor noi sau consacrați ar putea reduce cota de piață a platformei 1.
  • Schimbările de reglementare din China continentală ar putea afecta modelul de afaceri sau structura contractuală 1.

Riscuri

  • Concurență intensăridicat

    Intrarea unor jucători din alte industrii sau a unor start-up-uri tehnologice ar putea reduce cota de piață și marjele companiei 1.

  • Structura VIEridicat

    Dacă autoritățile chineze consideră că aranjamentele contractuale nu respectă legislația, compania ar putea fi sancționată sau forțată să renunțe la anumite operațiuni 1.

  • Încetinirea economicămediu

    Un declin economic sau tensiuni geopolitice ar putea reduce dorința și bugetele angajatorilor de a recruta 1.

  • Protecția datelormediu

    Colectarea și prelucrarea datelor sensibile ale utilizatorilor expun compania la sancțiuni și la pierderea încrederii clienților 1.

  • Risc tehnologic AImediu

    Dacă noile tehnologii AI nu funcționează așa cum se așteaptă, potrivirea candidaților ar putea scădea și retenția utilizatorilor ar putea avea de suferit 1.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Baza mare de utilizatori și creșterea continuă a numărului de candidați activi ar putea susține expansiunea serviciilor pentru companii 1.
  • Profitabilitatea în creștere arată că eficiența operațională s-a îmbunătățit, iar acest lucru ar putea continua dacă veniturile cresc în continuare 1.
  • Modelul de chat direct și tehnologia proprie ar putea menține un avantaj față de concurenții care oferă doar anunțuri statice 1.

Ce ar strica teza

  • Dacă economia chineză încetinește, numărul de companii care recrutează ar putea scădea, afectând direct veniturile 1.
  • Structura VIE implică incertitudine juridică ce ar putea afecta valoarea investiției pentru deținătorii de ADS-uri 1.
  • Scăderea cheltuielilor de marketing în 2025 ar putea reflecta o nevoie mai mică de a atrage utilizatori, dar și o expunere la concurență mai mare pe termen lung 1.

De urmărit

  • Evoluția numărului de clienți plătitori și a veniturilor din clienții cheieQ1 2027
  • Ponderea cheltuielilor de marketing în venituri și efectul asupra utilizatorilor activi2027
  • Impactul instrumentelor AI asupra timpului de angajare și a retenției utilizatorilor2027

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 29 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (23 oct. 2026), 6-K (07 oct. 2026), 6-K (02 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (23 sept. 2026), 6-K (18 sept. 2026).

Afacerea

Kanzhun operează o platformă de recrutare mobil-nativă, cu o structură cu două fețe: candidații (job seekers) găsesc locuri de muncă gratuit, iar companiile plătesc pentru servicii de recrutare și instrumente cu valoare adăugată 1. Funcția semnătură este « chat-ul direct », care permite comunicarea imediată între candidați și recrutori, iar CV-urile complete se transmit doar cu acordul candidatului 1. Compania a avut 252,6 milioane de candidați verificați la 31 decembrie 2025 și 6,8 milioane de clienți corporativi plătitori în 2025 1.

Compania este listată la Nasdaq din iunie 2021 (simbol BZ) și, din decembrie 2022, și la Bursa din Hong Kong 1. Structura operațională din China continentală se bazează pe un VIE, controlat prin aranjamente contractuale, ceea ce aduce riscuri juridice specifice pentru investitorii în ADS-uri 1.

Segmente

Servicii cu valoare adăugată pentru candidați

Candidații pot aplica gratuit, însă pot plăti instrumente precum amplificarea vizibilității CV-ului sau antrenamentul pentru interviu cu AI. Această linie de venit a scăzut în 2025, întrucât compania a simplificat ofertele pentru candidați 1.

Alte servicii

Restul veniturilor provine din alte servicii, a căror pondere este foarte mică în total și s-a redus în 2025 1.

Piața în context

Piața este influențată de politicile guvernamentale privind internetul și recrutarea, precum și de noile tehnologii AI, care pot schimba cererea de recrutare 1.

Tendințe

  • Digitalizarea recrutăriivânt din spate

    Companiile trec tot mai mult la servicii online de recrutare, ceea ce sprijină creșterea platformei, mai ales dacă adoptarea continuă 1.

  • Inteligența artificialămixt

    Modelele AI pot reduce timpul de angajare și îmbunătăți potrivirea, dar implementarea necesită resurse mari și prezintă riscuri tehnologice și juridice 1.

  • Încetinirea economieivânt din față

    Dacă economia chineză sau cea globală încetinesc, bugetele de angajare ale companiilor pot scădea, ceea ce ar reduce cererea pentru servicii 1.

  • Reglementarea datelorvânt din față

    Legislația chineză privind protecția datelor și securitatea cibernetică este complexă și în schimbare, iar nerespectarea ei poate aduce sancțiuni și costuri suplimentare 1.

Poziția concurențială

Piața de recrutare online din China este foarte competitivă, iar intrarea unor jucători din alte industrii sau a unor start-up-uri tehnologice ar putea intensifica presiunea asupra cotei de piață 1. Sursele nu detaliază numele concurenților, ci doar riscul unei concurențe sporite 1.

Avantajul declarat al companiei constă în marca BOSS Zhipin, în chat-ul direct și în mecanismul de transmitere a CV-ului doar cu acordul candidatului, care diferențiază platforma de modelele tradiționale 1.

  • Jucători tradiționali din recrutare online

    Sursa menționează existența unor competitori consacrați, fără a-i numi, care activează pe aceeași piață 1.

  • Jucători din alte industrii

    Companii consacrate din alte sectoare ar putea intra pe piața recrutării, potrivit riscurilor descrise în raport 1.

  • Start-up-uri tehnologice

    Noi companii bazate pe tehnologie ar putea intra pe piață și ar putea schimba dinamica concurențială 1.

  • Platforme generaliste de recrutare

    Concurenții generaliști disputa aceleași candidați și angajatori, deși sursa nu le numește explicit 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Kanzhun Limited · 29 apr. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.