olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
DoubleVerify Holdings, Inc. DV
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)
DoubleVerify este o platformă de eficiență a media care folosește inteligența artificială pentru a măsura calitatea reclamelor digitale, având ca venituri 748.3 milioane USD în 2025. În august 2026 compania a semnat un acord de fuziune prin care urmează să fie preluată de Nielsen, ceea ce schimbă perspectiva investitorilor.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea DoubleVerify Holdings, Inc. (DV) costa 13,54 USD (−0,15 % într-o zi), cu capitalizare 2,1 mld USD, P/E 34,0 pe un EPS diluat de 0,40 USD în ultimele 12 luni, beta 0,78, interval pe 52 de săptămâni 8,61–13,57 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 205,6 mil USD (+9,0 % an/an), profit net de 15,9 mil USD (+56,1 % an/an), EPS diluat 0,10 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 58,3
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 13,48 – 13,58
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,57 · lățimea benzii 0,8 %
- SMA 50 / 200
- 13,45 / 11,32
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,05 / 0,06
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +0,4 % | −2,0 % | +2,4 pp | — |
| 3 luni | +13,5 % | −2,2 % | +15,7 pp | — |
| 6 luni | +18,2 % | +4,3 % | +13,9 pp | — |
| De la început de an | +18,4 % | +10,6 % | +7,8 pp | — |
| 1 an | +20,7 % | +10,5 % | +10,2 pp | −22,1 % |
| 3 ani | −53,9 % | +73,7 % | −127,6 pp | −2,6 % |
| 5 ani | −62,5 % | +61,7 % | −124,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 190,6 mil | 165,1 mil | 189,0 mil | 188,6 mil | 205,6 mil | 180,8 mil | 193,8 mil | 205,6 mil |
| Costul vânzărilor | 34,3 mil | 31,0 mil | 33,1 mil | 33,5 mil | 35,9 mil | 33,2 mil | 32,5 mil | 38,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 37,5 mil | 44,7 mil | 47,2 mil | 44,8 mil | 41,7 mil | 45,4 mil | 46,4 mil | 44,4 mil |
| Profit operațional | 38,8 mil | 6,8 mil | 13,5 mil | 21,1 mil | 37,8 mil | 15,6 mil | 23,0 mil | 28,3 mil |
| Amortizare și depreciere | 11,8 mil | 12,4 mil | 14,7 mil | 15,2 mil | 14,3 mil | 15,3 mil | 16,7 mil | 18,3 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 300,0 mii | 420,0 mii | 443,0 mii | 467,0 mii | 403,0 mii | 413,0 mii | 475,0 mii | 652,0 mii |
| Profit înainte de impozit | 37,4 mil | 9,5 mil | 15,2 mil | 20,5 mil | 37,4 mil | 14,2 mil | 21,9 mil | 27,9 mil |
| Impozit pe profit | 14,0 mil | 7,2 mil | 6,5 mil | 10,3 mil | 8,1 mil | 7,8 mil | 9,0 mil | 12,0 mil |
| Profit net | 23,4 mil | 2,4 mil | 8,8 mil | 10,2 mil | 29,3 mil | 6,4 mil | 12,9 mil | 15,9 mil |
| EPS diluat | 0,14 ≈ | 0,01 | 0,05 | 0,06 | 0,18 ≈ | 0,04 | 0,08 | 0,10 |
| Flux de numerar operațional | 37,4 mil | 37,7 mil | 49,6 mil ≈ | 51,2 mil ≈ | 72,7 mil | 4,2 mil | 76,2 mil ≈ | 56,0 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 7,4 mil | 6,3 mil | 9,5 mil ≈ | 12,1 mil ≈ | 10,6 mil | 10,5 mil | 10,5 mil ≈ | 10,3 mil ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 77,9 mil | 82,2 mil | 0 ≈ | 50,1 mil ≈ | 0 | 75,1 mil | 25,1 mil ≈ | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 14 din propriul istoric de 22 trimestre (min 29,0, mediană 81,1, max 735,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 182,7 mil | 243,9 mil | 332,7 mil | 452,4 mil | 572,5 mil | 656,8 mil | 748,3 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +33,5 % | +36,4 % | +36,0 % | +26,6 % | +14,7 % | +13,9 % |
| Profit net | 23,3 mil | 20,5 mil | 29,3 mil | 43,3 mil | 71,5 mil | 56,2 mil | 50,7 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | −12,2 % | +43,3 % | +47,6 % | +65,2 % | −21,3 % | −9,9 % |
| EPS diluat | 0,16 | 0,14 | 0,18 | 0,25 | 0,41 | 0,32 | 0,30 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | −12,5 % | +28,6 % | +38,9 % | +64,0 % | −22,0 % | −6,3 % |
| netă % | 12,8 % | 8,4 % | 8,8 % | 9,6 % | 12,5 % | 8,6 % | 6,8 % |
| Flux de numerar liber | 23,5 mil | 11,5 mil | 73,4 mil | 54,9 mil | 102,7 mil | 132,5 mil | 172,7 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 259,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 1,1 mld USD
- Active totale
- 1,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 4,27x
- ROE
- 4,6 %
- ROA
- 3,9 %
- Marja FCF
- 23,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 243,9 mil | 332,7 mil | 452,4 mil | 572,5 mil | 656,8 mil | 748,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 35,8 mil | 54,4 mil | 77,9 mil | 106,6 mil | 116,5 mil | 133,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 208,2 mil ≈ | 278,4 mil ≈ | 374,6 mil ≈ | 465,9 mil ≈ | 540,3 mil ≈ | 614,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 47,0 mil | 62,7 mil | 95,1 mil | 125,4 mil | 153,0 mil | 178,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 21,4 mil | 26,7 mil | 59,0 mil | 85,7 mil | 82,4 mil | 79,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 24,6 mil | 30,3 mil | 34,3 mil | 40,9 mil | 45,2 mil | 56,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 46,0 mil ≈ | 57,0 mil ≈ | 93,4 mil ≈ | 126,6 mil ≈ | 127,6 mil ≈ | 135,8 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 4,9 mil | 1,2 mil | 905,0 mii | 1,1 mil | 1,1 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 17,3 mil | 25,8 mil | 59,4 mil | 95,9 mil | 88,8 mil | 82,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -3,1 mil | -3,5 mil | 16,1 mil | 24,4 mil | 32,6 mil | 32,1 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Profit net | 20,5 mil | 29,3 mil | 43,3 mil | 71,5 mil | 56,2 mil | 50,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,14 | 0,18 | 0,25 | 0,41 | 0,32 | 0,30 | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 145,4 mil | 160,3 mil | 170,8 mil | 173,4 mil | 175,1 mil | 166,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 173,4 mil
- 2024
- 175,1 mil
- 2025
- 166,7 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 33,4 mil | 221,6 mil | 267,8 mil | 310,1 mil | 292,8 mil | 259,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 94,7 mil | 122,9 mil | 167,1 mil | 206,9 mil | 226,2 mil | 221,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active curente | 141,9 mil | 367,8 mil | 445,1 mil | 533,0 mil | 559,1 mil | 519,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 18,1 mil | 17,6 mil | 47,0 mil | 58,0 mil | 70,2 mil | 103,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 227,3 mil | 350,6 mil | 343,0 mil | 436,0 mil | 427,6 mil | 516,0 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 121,7 mil | 153,4 mil | 135,4 mil | 140,9 mil | 110,4 mil | 101,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Active totale | 511,3 mil | 892,2 mil | 1,0 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 3,5 mil | 3,9 mil | 6,7 mil | 12,9 mil | 11,6 mil | 14,7 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 22,0 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 26 mai 2021verificat |
| Datorii curente | 34,0 mil | 57,0 mil | 68,9 mil | 83,9 mil | 103,5 mil | 121,6 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 94,6 mil | 93,1 mil | 160,2 mil | 169,1 mil | 192,8 mil | 222,8 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 416,7 mil † | 799,1 mil † | 876,9 mil † | 1,1 mld † | 1,1 mld † | 1,1 mld † | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 140,9 mil
- 2024
- 110,4 mil
- 2025
- 101,6 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 21,2 mil | 82,7 mil | 94,9 mil | 119,7 mil | 159,7 mil | 211,2 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 9,8 mil | 9,4 mil | 40,0 mil | 17,0 mil | 27,1 mil | 38,5 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 11,5 mil ≈ | 73,4 mil ≈ | 54,9 mil ≈ | 102,7 mil ≈ | 132,5 mil ≈ | 172,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -9,8 mil | -158,6 mil | -40,0 mil | -84,2 mil | -44,8 mil | -105,4 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 10,4 mil | 264,4 mil | -7,9 mil | 6,5 mil | -129,5 mil | -143,9 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | 1,8 mil | 10,2 mil | 4,6 mil | 128,0 mil | 132,3 mil | SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -84,2 mil
- 2024
- -44,8 mil
- 2025
- -105,4 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
- 2023
- 6,5 mil
- 2024
- -129,5 mil
- 2025
- -143,9 mil
SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 2,1 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
77 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 82,2 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja EBIT · Calitate | 13,3 % | 84 (față de colegi) | 11 % |
| Marja FCF · Calitate | 21,3 % | 85 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 18,3 % | 73 (pe interval fix) | 22 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 13,9 % | 59 (față de colegi) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,7x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | 7,9 % | 100 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 4,7 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere69/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate90/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
DoubleVerify Holdings, Inc. (DV). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 748,3 mil USD în 2025; creștere an/an 13,9 %; marjă netă 8,2 %; ROE 5,8 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 82,2 %
- Marja EBIT: 13,3 %
- Marja FCF: 21,3 %
- CAGR venituri 3 ani: 18,3 %
- Lichiditatea curentă: 4,7x
- Randament FCF: 7,9 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 4,7 %
Ce o infirmă
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GOOGLAlphabet Inc. | 3.442,7 mld | 14,6 | 44,3 % | 50,0 % | +15,1 % | −13 % / +111 % |
| APPAppLovin Corporation | 82,3 mld | 18,9 | 203,7 % | 64,6 % | +70,0 % | −59 % / +555 % |
| FLUTFlutter Entertainment plc | 14,5 mld | — | -9,1 % | -5,0 % | +16,6 % | −60 % / −47 % |
| FDSFactset Research Systems Inc | 11,7 mld | 22,8 | 25,5 % | 21,5 % | +6,7 % | +20 % / −27 % |
| DOCNDigitalOcean Holdings, Inc. | 10,7 mld | 303,0 | 5,1 % | 3,1 % | +15,5 % | +103 % / +206 % |
| SOGPSound Group Inc. | 9,0 mld | 358,3 | 70,4 % | 7,1 % | +59,4 % | −19 % / +273 % |
| NIQNIQ Global Intelligence plc | 5,9 mld | — | -65,3 % | -8,0 % | +5,7 % | +27 % / indisponibil |
| SIFYSify Technologies Ltd | 5,6 mld | — | -4,1 % | -2,0 % | +9,0 % | +15 % / +47 % |
| DVDoubleVerify Holdings, Inc. | 2,1 mld | 34,0 | 5,8 % | 8,2 % | +13,9 % | +21 % / −54 % |
| BZKanzhun Limited | 1,7 mld | 40,8 | 16,0 % | 33,1 % | +17,3 % | −23 % / +4 % |
| DJTTrump Media & Technology Group Corp. | 1,7 mld | — | -78,9 % | -28.867,7 % | +1,8 % | −48 % / −66 % |
| WBWeibo Corporation | 1,5 mld | 3,7 | 12,1 % | 25,6 % | +0,1 % | −37 % / −38 % |
| TBLATaboola.com Ltd. | 1,1 mld | 9,6 | 12,7 % | 6,1 % | +8,3 % | −17 % / −1 % |
| HSTMHealthstream Inc | 926,0 mil | 44,3 | 6,0 % | 6,6 % | +4,3 % | +26 % / +27 % |
| NXDRNextdoor Holdings, Inc | 888,5 mil | — | -7,2 % | -11,1 % | +4,2 % | indisponibil / indisponibil |
| CEVACeva, Inc. | 823,2 mil | — | -3,6 % | -9,5 % | +2,5 % | +35 % / +34 % |
| RXTRackspace Technology, Inc. | 684,3 mil | — | — | -5,9 % | −1,9 % | +153 % / +113 % |
| RZLVRezolve AI plc | 501,1 mil | — | -98,7 % | -216,7 % | +2.224,2 % | −51 % / −86 % |
| NEXNNexxen International Ltd. | 490,8 mil | 21,3 | 5,0 % | 6,9 % | −0,2 % | +35 % / +140 % |
| HUYAHUYA Inc. | 450,5 mil | — | -1,9 % | -1,7 % | +11,6 % | −30 % / −41 % |
| ZIPZiprecruiter, Inc. | 299,8 mil | 12,0 | — | 6,2 % | −5,3 % | −12 % / −69 % |
| MFMindForge Inc. | 216,8 mil | — | -167,2 % | -222,9 % | −49,9 % | −79 % / indisponibil |
| GOAIEva Live Inc | 32,4 mil | — | -58,5 % | -39,3 % | +82,6 % | indisponibil / indisponibil |
| HOLOMicroCloud Hologram Inc. | 28,4 mil | — | -2,3 % | -12,4 % | +38,6 % | −65 % / −100 % |
| GMMGlobal Mofy Ai Limited | 27,0 mil | — | -35,8 % | -34,5 % | +35,3 % | −99 % / −100 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DV din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 9,19 Randament total -32 % · Pe an -32 % | 16,17 Randament total 19 % · Pe an 19 % | 24,26 Randament total 79 % · Pe an 79 % |
| 3 ani | 10,90 Randament total -20 % · Pe an -7 % | 21,39 Randament total 58 % · Pe an 16 % | 34,93 Randament total 158 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 12,93 Randament total -5 % · Pe an -1 % | 28,28 Randament total 109 % · Pe an 16 % | 50,30 Randament total 271 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 5,35
- Marja netă± 3,74
- Creșterea anuală a veniturilor± 2,79
- Diluare anuală± 0,31
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).
Pe scurt
DoubleVerify este o platformă de eficiență a media care folosește inteligența artificială pentru a măsura calitatea reclamelor digitale, având ca venituri 748.3 milioane USD în 2025. În august 2026 compania a semnat un acord de fuziune prin care urmează să fie preluată de Nielsen, ceea ce schimbă perspectiva investitorilor.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o metrică proprie de calitate, un set larg de integrări și un portofoliu de clienți cu retenție ridicată.
- Modelul de afaceri este scalabil, cu costuri marginale mici pentru clienți noi și bilanț fără datorii la mijlocul lui 2026.
- Baza de date acumulată în timp consolidează avantajul față de concurenți mai mici.
Puncte slabe
- Activitatea de activare a scăzut ușor în trimestrul al doilea din 2026, ceea ce arată dependența de volumele programatice.
- Compania depinde de platforme partenere care pot concura direct cu soluțiile sale.
- Clientela este în principal din Statele Unite, iar extinderea internațională este încă în curs.
Oportunități
- Extinderea în CTV și în platformele sociale ar putea aduce noi surse de venituri.
- Produsele bazate pe inteligența artificială, precum DV Authentic AdVantage, ar putea crește valoarea oferită clienților.
- Piețele din afara Americilor oferă potențial de creștere, dacă investițiile locale dau rezultate.
Amenințări
- Concurența se poate intensifica și poate duce la comoditizarea serviciilor.
- Reglementările privind datele și criticile publice asupra publicității digitale ar putea reduce cererea.
- Atacurile cibernetice și întreruperile centrelor de date ar putea afecta furnizarea serviciilor.
Riscuri
- Acord de fuziuneridicat
Compania a semnat un acord de fuziune cu Nielsen, iar finalizarea depinde de condiții și aprobări de reglementare. Dacă tranzacția nu se finalizează, situația ar putea diferi de cea descrisă acum.
- Renunțarea la prognozemediu
Compania a retras ghidajul financiar și a suspendat apelurile cu investitorii pe durata tranzacției, ceea ce limitează informațiile disponibile.
- Concurență intensămediu
Concurenții mai mari sau platformele partenere ar putea reduce prețurile și pierde cota de piață.
- Risc de tehnologiemediu
Dacă soluțiile nu se adaptează rapid noilor tehnologii, ele ar putea deveni mai puțin competitive.
- Risc ciberneticmediu
Întreruperile sau atacurile asupra sistemelor ar putea afecta furnizarea serviciilor și reputația companiei.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piața publicității digitale continuă să crească, cererea pentru măsurare independentă ar putea susține veniturile companiei.
- Retenția ridicată a clienților și marjele solide ar putea sprijini valoarea acordului de fuziune pentru acționari.
- Produsele noi legate de inteligența artificială și CTV ar putea deschide surse suplimentare de venit.
Ce ar strica teza
- Dacă fuziunea nu se finalizează, acțiunile ar putea reflecta un risc diferit față de situația actuală.
- Scăderea activării și concurența platformelor partenere ar putea încetini creșterea.
- Incertitudinea economică ar putea reduce bugetele publicitare ale clienților.
De urmărit
- Finalizarea fuziunii cu Nielsen și condițiile de reglementareQ1 2027
- Evoluția veniturilor din activare și măsurarenext 10-Q
- Rata de retenție netă a veniturilor2027
- Extinderea produselor pentru CTV și inteligența artificială2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 07 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).
Afacerea
DoubleVerify este una dintre platformele de referință pentru eficiența media, care măsoară calitatea reclamelor digitale prin metrica proprie DV Authentic Ad, verificând frauda, adecvarea față de brand, vizibilitatea și geografia fiecărei reclame. Veniturile provin în principal din taxa de analiză plătită de advertiseri per mie de impresii, iar în 2025 compania a măsurat aproximativ 9.5 trilioane de tranzacții media, cu clienți în 110 țări. Compania a fost fondată în 2008 și operează ca un singur segment raportat.
Clienții sunt în mare parte advertiseri globali, iar peste 2500 de clienți acoperă industrii variate precum bunurile de larg consum, serviciile financiare și telecomunicațiile. Relațiile sunt de lungă durată, cu o retenție brută a veniturilor de peste 95 la sută, ceea ce indică un portofoliu stabil.
Compania a crescut prin achiziții, precum Scibids AI și Rockerbox, și prin produse noi precum DV Authentic Attention și DV Authentic AdVantage, care extind măsurarea către CTV și rețele sociale.
Segmente
Activation
Activation măsoară reclamele cumpărate programatic sau pe platforme sociale înainte de cumpărare; în trimestrul al doilea din 2026 a generat 107.7 milioane USD, cu o scădere de 1 la sută față de anul precedent 3.
Measurement
Measurement verifică reclamele după ce au fost cumpărate direct de pe proprietăți digitale; în trimestrul al doilea din 2026 a crescut cu 6 la sută, până la 66.8 milioane USD 3.
Piața în context
Piața globală a publicității digitale, fără căutare, era estimată la 378 miliarde USD în 2025 și ar putea ajunge la 518 miliarde USD în 2029, conform estimărilor citate de companie 1. Creșterea cheltuielilor pe programatic și pe rețele sociale sprijină cererea pentru măsurare independentă.
Piața de măsurare și verificare este competitivă și se schimbă rapid, iar platformele integrate pot oferi soluții similare la prețuri mai mici sau gratuit, ceea ce ar putea pune presiune pe marje.
Tendințe
- Creșterea publicității digitalevânt din spate
Cheltuielile pe publicitate digitală și pe programatic cresc, ceea ce ar putea spori volumul tranzacțiilor măsurate de companie.
- Inteligența artificială și conținutul generatmixt
Conținutul generat de inteligența artificială amplifică nevoia de protejare a calității media, dar și riscul de reclame plasate lângă conținut slab.
- Restricții de confidențialitatevânt din spate
Reglementările privind datele personale limitează cookie-urile terțe, iar soluțiile contextuale ale companiei nu depind de acestea.
- Incertitudine economicăvânt din față
Scăderile economice și piețele instabile ar putea reduce bugetele publicitare ale clienților.
Poziția concurențială
Compania concurează cu alte firme de măsurare și verificare, unele cu resurse mai mari, precum și cu platforme partenere care oferă soluții proprii. Agențiile de publicitate pot prefera și ele alte soluții.
Avantajul companiei constă în independența față de platforme, în acoperirea largă a canalelor și în metrica DV Authentic Ad, dar presiunea concurențială ar putea duce la reduceri de prețuri.
- Integration platforms
Platforme programatice și sociale care oferă propriile soluții de măsurare, uneori gratuit.
- Advertising agencies
Agențiile pot promova soluții concurente și pot controla alegerea instrumentelor pentru campanii.
- Established measurement firms
Firme consacrate de măsurare și analiză a publicității, cu resurse mai mari.
- Emerging AI optimization tools
Noi companii de optimizare bazate pe inteligență artificială care pot intra pe piață.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Can DoubleVerify’s (DV) AI Push Still Matter With A Buyout Pending?Yahoo Finance — News · 23 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 23 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent30 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent29 oct. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent20 oct. 2026Alte evenimente
- Raport curent10 aug. 2026Acord material · Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
- Raport curent (amendament)07 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial07 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent06 aug. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 mai 2026Vot al acționarilor
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / DoubleVerify Holdings, Inc. · 26 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / DoubleVerify Holdings, Inc. · 07 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / DoubleVerify Holdings, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.