olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

AppLovin Corporation APP

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

245,51USD+7,28 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

AppLovin Corporation este o platformă de publicitate bazată pe inteligență artificială, care le oferă advertiserilor și editorilor soluții pentru achiziția de utilizatori și monetizare. În anul fiscal 2025 veniturile au atins 5480,717 milioane USD, iar în trimestrul al doilea din 2026 au crescut la 1923,686 milioane USD, cu 53% față de anul precedent. Compania a vândut în iunie 2025 divizia de aplicații, rămânând cu un singur segment operațional.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea AppLovin Corporation (APP) costa 245,51 USD (+7,28 % într-o zi), cu capitalizare 82,3 mld USD, P/E 18,9 pe un EPS diluat de 13,01 USD în ultimele 12 luni, beta 2,33, interval pe 52 de săptămâni 228,50–733,60 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 1,9 mld USD (+52,8 % an/an), profit net de 1,3 mld USD (+54,5 % an/an), EPS diluat 3,76 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
82,3 mld USD
acțiuni la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,9
EPS diluat TTM 13,01 · TTM până la 30 iun. 2026
E/P (TTM)
5,30 %
TTM până la 30 iun. 2026
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
2,33
Volatilitate (1 an) 74 %
Interval 52 săpt.
228,50733,60

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
37,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
234,42 – 292,04
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,19 · lățimea benzii 21,9 %
SMA 50 / 200
291,60 / 412,31
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-15,25 / -13,90
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−8,5 %−2,0 %−6,5 pp—
3 luni−41,5 %−2,2 %−39,3 pp—
6 luni−48,6 %+4,3 %−52,9 pp—
De la început de an−63,6 %+10,6 %−74,1 pp—
1 an−61,2 %+10,5 %−71,6 pp−20,6 %
3 ani+525,2 %+73,7 %+451,5 pp−22,6 %
5 ani+149,1 %+61,7 %+87,4 pp—
Scădere maximă (1 an)
−68,9 %
22 dec. 2025 → 30 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−91,9 %
11 nov. 2021 → 27 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+20,0 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026

Venituri
1,9 mld USD
+52,8 % an/an
Profit net
1,3 mld USD
+54,5 % an/an
EPS diluat
3,76
+57,3 % an/an
netă / operațională
65,8 % / 77,7 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ3 '24Q4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26
Venituri835,2 mil999,5 mil1,2 mld1,3 mld1,4 mld1,7 mld1,8 mld1,9 mld
Costul vânzărilor120,9 mil153,4 mil151,7 mil155,1 mil174,9 mil183,5 mil203,6 mil225,8 mil
Cercetare și dezvoltare80,8 mil105,9 mil56,4 mil44,0 mil43,9 mil82,2 mil94,1 mil99,9 mil
Profit operațional534,3 mil628,3 mil840,0 mil957,7 mil1,1 mld1,3 mld1,4 mld1,5 mld
Amortizare și depreciere99,6 mil ≈127,8 mil79,9 mil47,1 mil ≈35,1 mil ≈32,7 mil33,7 mil32,6 mil ≈
Cheltuieli cu dobânzile74,9 mil84,7 mil52,9 mil51,4 mil51,4 mil44,9 mil51,2 mil51,2 mil
Profit înainte de impozit467,7 mil534,7 mil794,6 mil884,0 mil1,0 mld1,3 mld1,4 mld1,5 mld
Impozit pe profit34,7 mil-61,4 mil71,1 mil112,1 mil185,4 mil151,1 mil225,8 mil239,0 mil
Profit net434,4 mil599,2 mil576,4 mil819,5 mil835,5 mil1,1 mld1,2 mld1,3 mld
EPS diluat1,251,73 ≈1,672,392,453,24 ≈3,563,76
Flux de numerar operațional550,7 mil ≈701,0 mil831,7 mil772,2 mil ≈1,1 mld ≈1,3 mld1,3 mld869,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni228,4 mil ≈625,0 mii1,0 mld271,5 mil ≈501,9 mil ≈417,6 mil981,7 mil551,2 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 0 din propriul istoric de 14 trimestre (min 34,2, mediană 48,8, max 1.331,7; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu2019202020212022202320242025
Venituri994,1 mil1,5 mld2,8 mld2,8 mld1,8 mld3,2 mld5,5 mld
Venituri an/anindisponibil+46,0 %+92,5 %+0,9 %−34,6 %+75,1 %+70,0 %
Profit net119,0 mil-125,2 mil35,4 mil-192,7 mil356,7 mil1,6 mld3,3 mld
Profit net an/anindisponibil−205,2 %indisponibil−643,8 %indisponibil+342,9 %+111,0 %
EPS diluat0,36-0,580,09-0,520,984,539,75
EPS diluat an/anindisponibil−261,1 %indisponibil−677,8 %indisponibil+362,2 %+115,2 %
netă %12,0 %-8,6 %1,3 %-6,8 %19,4 %49,0 %60,8 %
Flux de numerar liber195,1 mil219,6 mil360,5 mil412,1 mil1,1 mld2,1 mldindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
2,5 mld USD
Datorie financiară
3,5 mld USD
Datorie netă
1,0 mld USD
Capitaluri proprii
2,1 mld USD
Active totale
7,3 mld USD
Datorie / capitaluri
1,65x
Lichiditate curentă
3,32x
ROE
206,8 %
ROA
50,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
1,8 mld
2024
3,2 mld
2025
5,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
356,6 mil
2024
520,6 mil
2025
665,1 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
1,5 mld ≈
2024
2,7 mld ≈
2025
4,8 mld ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
333,8 mil
2024
374,7 mil
2025
226,5 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
772,4 mil
2024
1,9 mld
2025
4,2 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
489,0 mil
2024
448,7 mil
2025
194,8 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
1,3 mld ≈
2024
2,4 mld ≈
2025
4,3 mld ≈

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
273,5 mil
2024
317,2 mil
2025
200,6 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
501,6 mil
2024
1,6 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
43,8 mil
2024
22,4 mil
2025
519,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Profit net
2023
356,7 mil
2024
1,6 mld
2025
3,3 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,98
2024
4,53
2025
9,75

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
362,6 mil
2024
347,8 mil
2025
342,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
502,2 mil
2024
697,0 mil
2025
2,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
953,8 mil
2024
1,3 mld
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,6 mld
2024
2,3 mld
2025
4,4 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 13 mai 2022verificat

Fond comercial
2023
1,5 mld
2024
1,5 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
1,3 mld
2024
472,9 mil
2025
396,7 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Active totale
2023
5,4 mld
2024
5,9 mld
2025
7,3 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
371,7 mil
2024
504,3 mil
2025
747,0 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
215,0 mil
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,9 mld
2024
3,5 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
944,1 mil
2024
1,1 mld
2025
1,3 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
4,1 mld
2024
4,8 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,3 mld †
2024
1,1 mld †
2025
2,1 mld †

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
1,1 mld
2024
2,1 mld
2025
4,0 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
4,2 mil
2024
4,8 mil
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025verificat

Flux de numerar liber
2023
1,1 mld ≈
2024
2,1 mld ≈
2025
—

SEC (XBRL)· 27 feb. 2025derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-77,8 mil
2024
-106,8 mil
2025
358,4 mil

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-1,6 mld
2024
-1,7 mld
2025
-2,6 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
1,2 mld
2024
981,3 mil
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 19 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
70,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
24,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
30,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
117,3 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
111,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
115,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
88,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBITDA
79,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja EBIT
77,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja netă
64,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
203,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROA
62,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROIC
125,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROCE
75,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
461,8 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Datorie netă / EBITDA
0,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Datorie / capital propriu
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Acoperirea dobânzilor
26,6x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
4,3x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Lichiditatea imediată
2,4x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
4,5 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Investiții (capex)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
83,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
100 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Zile de plată (DPO)
309 zile
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
82,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
82,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
Capitalizare / profit net TTM
18,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Randamentul profitului
5,3 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
26,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/S
12,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
15,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/EBIT
15,7x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
EV/Venit
12,1x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
3,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 76 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

245,51 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 82,3 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
82,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
P/E (TTM)
18,9x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
P/B
26,0x
calculat olivLawbilanț la 30 iun. 2026
EV/EBITDA
15,3x
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
ROE
203,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026 · bilanț la 30 iun. 2026
Marja netă
64,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 iun. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
70,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

32/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 iun. 2026
Data ultimului bilanț: 30 iun. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 05 aug. 2026
verificat 929derivat 82

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie79
  • Evaluare13
  • Calitate100
  • Creștere97
  • Randamente83

Interval de valoare estimat

Jos
47,96
USD pe acțiune
Mijloc
122,90
USD pe acțiune
Sus
265,00
USD pe acțiune
Preț: 245,51 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: -49,9 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -99,8 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 11,30 – 401,16 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/Venit11,30 – 128,84 (Mijloc 24,19)
    15 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 0,6x – 6,4x
    CDLX, DOCN, FDS, FLUT, GMM, GOOGL, NIQ, PPLI, RXT, RZLV, SIFY, TBLA, TEAD, WB, ZIP
  • Colegi: EV/EBITDA84,63 – 401,16 (Mijloc 221,61)
    8 firme folosite · multiplul median 13,8x · quartile 5,3x – 24,9x
    DOCN, FDS, FLUT, GMM, NIQ, TBLA, WB, ZIP
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 76/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate88,5 %100 (pe interval fix)14 %
Marja EBIT · Calitate77,4 %100 (față de colegi)11 %
Marja FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere24,8 %99 (pe interval fix)22 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere70,0 %92 (față de colegi)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,1x58 (față de colegi)8 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie4,3x100 (pe interval fix)8 %
EV/Venit · Evaluare12,1x13 (față de colegi)22 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente3,0 %83 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie79/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Creștere97/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente83/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare· parțial13/100 · 1/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

AppLovin Corporation (APP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 5,5 mld USD în 2025; creștere an/an 70,0 %; marjă netă 64,6 %; ROE 203,7 %; datorie netă/EBITDA 0,1x.

Intervalul de valoare estimat este 47,96–265,00 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 122,90 USD, prețul de 245,51 USD lasă un potențial de -49,9 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -99,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 76/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: valuation. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 88,5 %
  • Marja EBIT: 77,4 %
  • CAGR venituri 3 ani: 24,8 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 70,0 %
  • Lichiditatea curentă: 4,3x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 3,0 %

Ce o infirmă

  • EV/Venit: 12,1x
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Marja FCF, Randament FCF.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Banda de mărime nu s-a aplicat: ar fi rămas prea puține firme; verticala conține și firme mult mai mici sau mai mari.

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
18,9x
mediana verticalei 28,8x
sub mediană (−34,4 %)
EV/EBITDA
15,3x
mediana verticalei 15,0x
la mediană
P/S
12,1x
mediana verticalei 1,7x
peste mediană (+628,1 %)
P/B
26,0x
mediana verticalei 1,9x
peste mediană (+1.301,8 %)
ROE
203,7 %
mediana verticalei -4,1 %
peste mediană
Marja netă
64,6 %
mediana verticalei -5,5 %
peste mediană
Marja EBIT
77,4 %
mediana verticalei -0,5 %
peste mediană
Venituri an/an
70,0 %
mediana verticalei 9,0 %
peste mediană (+673,9 %)
Datorie netă/EBITDA
0,1x
mediana verticalei 1,0x
sub mediană (−91,4 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 0,4 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GOOGLAlphabet Inc.3.442,7 mld14,644,3 %50,0 %+15,1 %−13 % / +111 %
APPAppLovin Corporation82,3 mld18,9203,7 %64,6 %+70,0 %−61 % / +525 %
FLUTFlutter Entertainment plc14,2 mld—-9,1 %-5,0 %+16,6 %−61 % / −48 %
FDSFactset Research Systems Inc12,1 mld23,525,5 %21,5 %+6,7 %+23 % / −25 %
DOCNDigitalOcean Holdings, Inc.9,9 mld281,35,1 %3,1 %+15,5 %+89 % / +184 %
SOGPSound Group Inc.8,8 mld350,370,4 %7,1 %+59,4 %−21 % / +265 %
NIQNIQ Global Intelligence plc6,0 mld—-65,3 %-8,0 %+5,7 %+29 % / indisponibil
SIFYSify Technologies Ltd5,8 mld—-4,1 %-2,0 %+9,0 %+20 % / +53 %
DVDoubleVerify Holdings, Inc.2,1 mld34,05,8 %8,2 %+13,9 %+29 % / −59 %
BZKanzhun Limited1,7 mld41,616,0 %33,1 %+17,3 %−21 % / +6 %
WBWeibo Corporation1,6 mld3,812,1 %25,6 %+0,1 %−35 % / −36 %
DJTTrump Media & Technology Group Corp.1,2 mld—-78,9 %-28.867,7 %+1,8 %−61 % / −74 %
HSTMHealthstream Inc949,7 mil45,46,0 %6,6 %+4,3 %+29 % / +30 %
NXDRNextdoor Holdings, Inc934,4 mil—-7,2 %-11,1 %+4,2 %indisponibil / indisponibil
TBLATaboola.com Ltd.921,2 mil7,812,7 %6,1 %+8,3 %−33 % / −21 %
CEVACeva, Inc.788,9 mil—-3,6 %-9,5 %+2,5 %+30 % / +29 %
RXTRackspace Technology, Inc.716,2 mil——-5,9 %−1,9 %+165 % / +123 %
NEXNNexxen International Ltd.513,3 mil22,25,0 %6,9 %−0,2 %+41 % / +151 %
HUYAHUYA Inc.470,7 mil—-1,9 %-1,7 %+11,6 %−27 % / −38 %
RZLVRezolve AI plc460,8 mil—-98,7 %-216,7 %+2.224,2 %−55 % / −87 %
ZIPZiprecruiter, Inc.321,9 mil12,9—6,2 %−5,3 %−5 % / −66 %
MFMindForge Inc.172,5 mil—-167,2 %-222,9 %−49,9 %−83 % / indisponibil
GOAIEva Live Inc31,8 mil—-58,5 %-39,3 %+82,6 %indisponibil / indisponibil
HOLOMicroCloud Hologram Inc.27,2 mil—-2,3 %-12,4 %+38,6 %−66 % / −100 %
TEADTeads Holding Co.27,0 mil—-196,2 %-43,3 %+46,1 %−61 % / −93 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru APP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
162,15
Randament total -34 % · Pe an -34 %
285,37
Randament total 16 % · Pe an 16 %
428,05
Randament total 74 % · Pe an 74 %
3 ani
192,34
Randament total -22 % · Pe an -8 %
377,40
Randament total 54 % · Pe an 15 %
616,39
Randament total 151 % · Pe an 36 %
5 ani
228,15
Randament total -7 % · Pe an -1 %
499,11
Randament total 103 % · Pe an 15 %
887,61
Randament total 262 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 94,35
  • Marja netă± 66,04
  • Creșterea anuală a veniturilor± 49,26
  • Diluare anuală± 5,55

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

AppLovin Corporation este o platformă de publicitate bazată pe inteligență artificială, care le oferă advertiserilor și editorilor soluții pentru achiziția de utilizatori și monetizare. În anul fiscal 2025 veniturile au atins 5480,717 milioane USD 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 au crescut la 1923,686 milioane USD 2, cu 53% față de anul precedent 3. Compania a vândut în iunie 2025 divizia de aplicații, rămânând cu un singur segment operațional 1.

SWOT

Puncte tari

  • Tehnologia de inteligență artificială Axon AI și distribuția la scară mare creează un avantaj competitiv greu de replicat.
  • Rentabilitatea operațională este foarte ridicată, iar fluxul de numerar liber este semnificativ.
  • Modelul de venituri legat de rezultatele advertiserilor aliniază interesele companiei cu succesul clienților.

Puncte slabe

  • Veniturile provin aproape în întregime dintr-un singur produs, Axon Ads Manager, ceea ce concentrează riscul.
  • Compania nu are contracte pe termen lung cu majoritatea clienților, ceea ce face cererea mai greu de prevăzut.
  • Rezultatele trimestriale pot fluctua semnificativ, iar acest lucru poate afecta percepția investitorilor.

Oportunități

  • Extinderea în comerțul electronic web și în televiziunea conectată prin Wurl ar putea deschide noi surse de creștere.
  • Trecerea rețelelor de publicitate la licitația în timp real ar putea stimula adoptarea produsului MAX.
  • Strategiile de achiziții și parteneriate ar putea accelera creșterea și extinderea în noi piețe.

Amenințări

  • Schimbările politicilor marilor magazine de aplicații ar putea reduce eficiența campaniilor.
  • Concurența din partea marilor companii tehnologice, care au resurse foarte mari, ar putea crește presiunea asupra prețurilor.
  • Reglementările privind confidențialitatea și inteligența artificială ar putea limita modul în care sunt folosite datele.

Riscuri

  • Dependența de un singur produsridicat

    Majoritatea veniturilor provine din Axon Ads Manager, deci problemele acestui produs ar putea afecta întreaga companie.

  • Dependența de platformele terțeridicat

    Accesul la publicul din aplicații depinde de politicile Apple App Store și Google Play, care pot fi modificate unilateral.

  • Securitatea datelor și atacurile ciberneticemediu

    Compania procesează volume mari de date, iar o breșă de securitate ar putea afecta reputația și ar putea atrage sancțiuni.

  • Îndatorare și datoriimediu

    Compania are datorii pe termen lung semnificative, iar obligațiile de serviciu al datoriei ar putea limita flexibilitatea financiară dacă condițiile se înrăutățesc.

  • Structura cu mai multe clase de acțiuniscăzut

    Structura de vot și statutul de companie controlată pot limita influența acționarilor minoritari asupra deciziilor importante.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea veniturilor și marjele ridicate se mențin, compania ar putea finanța investiții în tehnologie fără a depinde de capital extern.
  • Extinderea în comerțul electronic și în televiziunea conectată ar putea adăuga surse de venit noi, reducând dependența de jocuri mobile.
  • Avantajul tehnologic al motorului Axon AI ar putea atrage noi advertiseri și ar putea consolida poziția pe piață.

Ce ar strica teza

  • Concentrarea veniturilor într-un singur produs și dependența de magazinele de aplicații ar putea face rezultatele vulnerabile la schimbări externe.
  • Creșterea rapidă ar putea fi greu de menținut, iar ghidajul pe termen scurt nu garantează continuitatea ritmului actual.
  • Reglementările privind datele și inteligența artificială ar putea crește costurile și ar putea restrânge modelul de targetare.

De urmărit

  • Rezultatele trimestrului trei față de ghidajul de venituri și EBITDA ajustatQ3 2026
  • Evoluția veniturilor din comerțul electronic web și din Wurl2026
  • Modificările politicilor Apple App Store și Google Play privind datele2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 8-K (04 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

AppLovin își propune să creeze legături semnificative între companii și clienții lor ideali, oferind soluții publicitare end-to-end bazate pe AI. Veniturile provin aproape în totalitate din taxele plătite de advertiseri pentru Axon Ads Manager, a cărui sumă este determinată dinamic în funcție de obiectivele campaniilor 1. Compania a încheiat în 2025 vânzarea diviziei de aplicații către Tripledot, pentru 400 milioane USD în numerar și un pachet de capitaluri proprii, iar rezultatele acelei divizii sunt raportate ca operațiuni întrerupte 1.

Rentabilitatea operațională este ridicată: EBITDA ajustat a fost de 4512,452 milioane USD în 2025, cu o marjă de 82,3% 1, iar în trimestrul al doilea din 2026 marja a fost de 83,9% 2. Fluxul de numerar liber a atins 2150,065 milioane USD în primele șase luni ale lui 2026 2. Compania a răscumpărat și reținut acțiuni în valoare de 551,3 milioane USD în trimestrul al doilea din 2026 3.

Segmente

Axon Ads Manager

Este produsul principal de achiziție de utilizatori, care potrivește cererea advertiserilor cu oferta editorilor prin licitații foarte rapide. Reprezintă marea majoritate a veniturilor, iar veniturile sunt determinate dinamic în funcție de obiectivele de rentabilitate ale advertiserilor 12.

MAX

Este soluția de monetizare în aplicație, care rulează o licitație competitivă în timp real între rețelele de publicitate. Veniturile sunt generate ca procent din cheltuielile câștigătoare din licitație, iar compania se așteaptă la creștere pe măsură ce tot mai multe rețele trec la licitația în timp real 12.

Adjust

Este platforma de măsurare, atribuire și prevenire a fraudei pentru marketeri, oferită ca abonament software anual. Veniturile sale sunt mai mici decât cele ale produselor de achiziție și monetizare 12.

Piața în context

Compania activează în ecosistemul publicitar fragmentat, alături de divizii ale unor companii mari și firme private, iar advertiserii folosesc în mod obișnuit mai multe platforme în paralel 1. Ecosistemul aplicațiilor mobile rămâne piața de bază, dar AppLovin urmărește extinderea spre comerțul electronic web și spre televiziunea conectată prin Wurl 1.

Cererea publicitară este sezonieră, legată de sărbători, de lansările de jocuri și de bugetele advertiserilor, iar pe măsură ce crește numărul de advertiseri mari din comerțul electronic, efectele sezoniere ar putea deveni mai pronunțate 1. Modificările politicilor magazinelor de aplicații, precum Apple App Store și Google Play, pot schimba rapid condițiile din piață 1.

Tendințe

  • Extinderea în comerțul electronic și CTVvânt din spate

    Compania a început să ofere soluții advertiserilor web și să extindă Wurl în televiziunea conectată. Noile verticale ar putea deschide creștere suplimentară, dar sunt încă în faza timpurie 1.

  • Schimbările din politicile platformelor de aplicațiivânt din față

    Magazinele Apple App Store și Google Play pot modifica regulile privind datele utilizatorilor și identificatorii publicitari, ceea ce ar putea afecta eficiența campaniilor 1.

  • Reglementarea privind confidențialitatea și AImixt

    Legislația privind datele, confidențialitatea și utilizarea inteligenței artificiale în publicitate evoluează și ar putea impune costuri de conformitate sau restricții noi 1.

Poziția concurențială

Compania concurează cu divizii ale unor companii mari precum Meta, Google, Amazon și Unity Software, dar și cu numeroase firme private, mai multe dintre ele fiind și parteneri sau clienți 1. Factorii principali de concurență sunt capacitatea de a inova, relațiile cu terțe părți din ecosistem, capacitatea de a ajunge la un număr mare de utilizatori și prețul soluțiilor 1.

Conducerea companiei consideră că se află într-o poziție competitivă favorabilă, în special datorită motorului Axon AI și avantajului conferit de distribuția la scară mare 1. Totuși, mulți dintre concurenți sunt și clienți, ceea ce face ca relațiile de piață să fie complexe 1.

  • Meta PlatformsMETA

    Platformă socială care are și propriile soluții publicitare și este menționată drept client important al companiei 1.

  • Alphabet (Google)GOOGL

    Companie cu platforme publicitare de mari dimensiuni, prezentă atât ca rival, cât și ca client 1.

  • AmazonAMZN

    Companie care activează în publicitate și în comerțul electronic, domenii în care AppLovin dorește să se extindă 1.

  • Unity SoftwareU

    Companie care oferă soluții de dezvoltare și monetizare pentru aplicații și jocuri, menționată ca rival în ecosistem 1.

Știri și depuneri

Din presă

Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / AppLovin Corporation · 19 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / AppLovin Corporation · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / AppLovin Corporation · 05 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.