olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
ZipRecruiter, Inc. ZIP
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)
ZipRecruiter este o piață online de angajare care folosește inteligență artificială pentru a potrivi candidații cu angajatorii, pe care compania o numește un «matchmaker» dedicat. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut ușor, iar numărul angajatorilor plătitori a urcat semnificativ, ceea ce arată o cerere care începe să se stabilizeze pe o piață încă temperată. Compania a redus datoria prin răscumpărarea de obligațiuni cu discount.
La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea ZipRecruiter, Inc. (ZIP) costa 4,20 USD (−1,87 % într-o zi), cu capitalizare 299,8 mil USD, P/E 12,0 pe un EPS diluat de 0,35 USD în ultimele 12 luni, beta 1,60, interval pe 52 de săptămâni 1,69–5,49 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 118,1 mil USD (+5,2 % an/an), profit net de 43,4 mil USD, EPS diluat 0,53 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 48,4
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 3,91 – 4,86
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,30 · lățimea benzii 21,6 %
- SMA 50 / 200
- 4,07 / 3,37
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,08 / 0,13
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +18,3 % | −2,0 % | +20,3 pp | — |
| 3 luni | −6,5 % | −2,2 % | −4,3 pp | — |
| 6 luni | +32,1 % | +4,3 % | +27,8 pp | — |
| De la început de an | +7,7 % | +10,6 % | −2,9 pp | — |
| 1 an | +1,0 % | +10,5 % | −9,5 pp | −22,5 % |
| 3 ani | −64,3 % | +73,7 % | −137,9 pp | −8,7 % |
| 5 ani | −85,4 % | +61,7 % | −147,2 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 117,1 mil | 111,0 mil | 110,1 mil | 112,2 mil | 115,0 mil | 111,7 mil | 107,5 mil | 118,1 mil |
| Costul vânzărilor | 12,4 mil | 11,5 mil | 11,7 mil | 12,0 mil | 12,5 mil | 12,1 mil | 12,0 mil | 12,6 mil |
| Profit brut | 104,7 mil | 99,5 mil | 98,4 mil | 100,3 mil | 102,5 mil | 99,5 mil | 95,6 mil | 105,5 mil |
| Cercetare și dezvoltare | 33,7 mil | 31,7 mil | 33,3 mil | 32,1 mil | 30,9 mil | 28,4 mil | 26,1 mil | 26,4 mil |
| Profit operațional | -3,2 mil | -4,0 mil | -11,7 mil | -6,7 mil | -5,0 mil | 4,0 mil | -1,5 mil | 4,1 mil |
| Amortizare și depreciere | 3,1 mil ≈ | 3,2 mil | 3,0 mil | 3,4 mil ≈ | 3,2 mil ≈ | 2,9 mil | 2,9 mil | 3,1 mil ≈ |
| Cheltuieli cu dobânzile | 7,5 mil | 7,4 mil | 7,4 mil | 7,4 mil | 7,4 mil | 7,4 mil | 7,4 mil | 6,7 mil |
| Profit înainte de impozit | -4,4 mil | -6,4 mil | -13,7 mil | -9,1 mil | -8,3 mil | 512,0 mii | -5,6 mil | 59,9 mil |
| Impozit pe profit | -1,8 mil | 4,4 mil | -875,0 mii | 396,0 mii | 1,5 mil | 1,3 mil | -836,0 mii | 16,4 mil |
| Profit net | -2,6 mil | -10,8 mil | -12,8 mil | -9,5 mil | -9,8 mil | -835,0 mii | -4,7 mil | 43,4 mil |
| EPS diluat | -0,03 | -0,11 ≈ | -0,13 | -0,10 | -0,11 | -0,01 ≈ | -0,06 | 0,53 |
| Flux de numerar operațional | 9,3 mil ≈ | 12,5 mil | -9,9 mil | 10,5 mil ≈ | 2,6 mil ≈ | 7,7 mil | -3,5 mil | 15,4 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 190,0 mii ≈ | 449,0 mii | 295,0 mii | 307,0 mii ≈ | 374,0 mii ≈ | 102,0 mii | 140,0 mii | 231,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 22,6 mil ≈ | 2,7 mil | 27,5 mil | 56,6 mil ≈ | 10,0 mil ≈ | 8,0 mil | 9,5 mil | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 8 din propriul istoric de 13 trimestre (min 10,7, mediană 31,9, max 385,8; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 429,6 mil | 418,1 mil | 741,1 mil | 904,6 mil | 645,7 mil | 474,0 mil | 449,0 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | −2,7 % | +77,2 % | +22,1 % | −28,6 % | −26,6 % | −5,3 % |
| Profit net | -6,3 mil | 86,0 mil | 3,6 mil | 61,5 mil | 49,1 mil | -12,9 mil | -33,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | −95,8 % | +1.608,2 % | −20,2 % | −126,2 % | indisponibil |
| EPS diluat | -0,13 | 0,70 | 0,02 | 0,51 | 0,46 | -0,13 | -0,37 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | −97,1 % | +2.450,0 % | −9,8 % | −128,3 % | indisponibil |
| netă % | -1,5 % | 20,6 % | 0,5 % | 6,8 % | 7,6 % | -2,7 % | -7,3 % |
| Flux de numerar liber | -4,7 mil | 86,7 mil | 138,1 mil | 126,1 mil | 102,3 mil | 44,8 mil | 9,9 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 188,0 mil USD
- Datorie financiară
- 544,8 mil USD
- Datorie netă
- 356,8 mil USD
- Capitaluri proprii
- -77,2 mil USD
- Active totale
- 569,7 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 6,33x
- ROE
- indisponibil
- ROA
- -5,3 %
- Marja FCF
- 2,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 418,1 mil | 741,1 mil | 904,6 mil | 645,7 mil | 474,0 mil | 449,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 54,2 mil | 79,6 mil | 86,3 mil | 64,3 mil | 50,2 mil | 48,3 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 364,0 mil | 661,5 mil | 818,4 mil | 581,4 mil | 423,9 mil | 400,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 69,4 mil | 110,5 mil | 127,7 mil | 141,8 mil | 134,8 mil | 124,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit operațional | 64,4 mil | -8,4 mil | 97,2 mil | 79,4 mil | 1,3 mil | -19,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 9,9 mil | 9,5 mil | 10,7 mil | 11,6 mil | 12,3 mil | 12,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 74,4 mil ≈ | 1,1 mil ≈ | 107,9 mil ≈ | 91,1 mil ≈ | 13,6 mil ≈ | -6,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 1,0 mil | 916,0 mii | 28,5 mil | 29,4 mil | 29,6 mil | 29,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 64,3 mil | -9,3 mil | 74,1 mil | 70,6 mil | -6,5 mil | -30,6 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -21,7 mil | -12,9 mil | 12,6 mil | 21,5 mil | 6,4 mil | 2,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Profit net | 86,0 mil | 3,6 mil | 61,5 mil | 49,1 mil | -12,9 mil | -33,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,70 | 0,02 | 0,51 | 0,46 | -0,13 | -0,37 | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 94,2 mil | 115,5 mil | 121,4 mil | 105,8 mil | 98,6 mil | 89,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 105,8 mil
- 2024
- 98,6 mil
- 2025
- 89,9 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 114,5 mil | 254,6 mil | 227,4 mil | 283,0 mil | 218,4 mil | 188,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 21,0 mil | 41,7 mil | 44,4 mil | 27,2 mil | 23,5 mil | 25,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active curente | 144,8 mil | 310,6 mil | 632,3 mil | 562,3 mil | 543,7 mil | 448,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,0 mil | 8,7 mil | 8,1 mil | 6,2 mil | 4,9 mil | 4,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 1,7 mil | 8,5 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 11,2 mil | 13,7 mil | 15,8 mil | 0 | 5,3 mil | 3,4 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Active totale | 212,1 mil | 398,6 mil | 714,6 mil | 659,5 mil | 664,1 mil | 569,7 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 13,5 mil | 24,9 mil | 21,2 mil | 11,8 mil | 10,5 mil | 9,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 25,4 mil | 0 | 541,6 mil | 542,6 mil | 543,6 mil | 544,8 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 71,5 mil | 142,9 mil | 129,7 mil | 84,9 mil | 81,6 mil | 70,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 125,6 mil | 163,7 mil | 685,9 mil | 651,1 mil | 650,6 mil | 646,9 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | -50,3 mil † | 235,0 mil † | 28,6 mil † | 8,4 mil † | 13,4 mil † | -77,2 mil † | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 0
- 2024
- 5,3 mil
- 2025
- 3,4 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 88,0 mil | 144,1 mil | 128,8 mil | 103,2 mil | 45,7 mil | 11,0 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,4 mil | 6,1 mil | 2,7 mil | 918,0 mii | 922,0 mii | 1,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 86,7 mil ≈ | 138,1 mil ≈ | 126,1 mil ≈ | 102,3 mil ≈ | 44,8 mil ≈ | 9,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -7,4 mil | -13,3 mil | -351,1 mil | 106,7 mil | -62,0 mil | 65,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -1,6 mil | 9,3 mil | 195,1 mil | -154,3 mil | -48,4 mil | -106,5 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 19,0 mil | 2,8 mil | 339,3 mil | 147,6 mil | 40,3 mil | 102,1 mil | SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 106,7 mil
- 2024
- -62,0 mil
- 2025
- 65,1 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
- 2023
- -154,3 mil
- 2024
- -48,4 mil
- 2025
- -106,5 mil
SEC (XBRL)· 25 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 55 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 299,8 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare85
- Randamente100
- Calitate61
- Bilanț și datorie59
- Creștere4
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 38,97 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)6,61 – 15,18 (Mijloc 9,37)WACC 6,7 % · FCFF de pornire 38,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 81 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -28,0 %
- Colegi: EV/Venit3,70 – 38,97 (Mijloc 8,97)14 firme folosite · multiplul median 1,7x · quartile 0,9x – 6,4xAPP, BMBL, DOCN, FLUT, GOOGL, HCAT, LGCL, MTCH, NIQ, RXT, SIFY, SNAP, TEAD, WB
- Colegi: EV/EBITDA0,00 – 2,46 (Mijloc 0,91)6 firme folosite · multiplul median 13,9x · quartile 5,2x – 22,0xAPP, DOCN, FLUT, LGCL, NIQ, WB
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 55/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 89,1 % | 100 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | 0,3 % | 53 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 4,7 % | 19 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -20,8 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | -5,3 % | 11 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 9,1x | 18 (față de colegi) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,0x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| EV/Venit · Evaluare | 0,9x | 73 (față de colegi) | 17 % |
| Randament FCF · Evaluare | 7,1 % | 100 (pe interval fix) | 13 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 9,2 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie59/100 · 2/2 factori cu valoare
- Creștere4/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate61/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare85/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
ZIPRECRUITER, INC. (ZIP). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 449,0 mil USD în 2025; creștere an/an -5,3 %; marjă netă 6,2 %; datorie netă/EBITDA 9,1x.
Intervalul de valoare estimat este 3,70–15,18 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 8,97 USD, prețul de 4,20 USD lasă un potențial de 113,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 53,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Marja brută: 89,1 %
- Lichiditatea curentă: 3,0x
- EV/Venit: 0,9x
- Randament FCF: 7,1 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 9,2 %
Ce o infirmă
- Marja FCF: 4,7 %
- CAGR venituri 3 ani: -20,8 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): -5,3 %
- Datorie netă / EBITDA: 9,1x
Față de mediana verticalei
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GOOGLAlphabet Inc. | 3.442,7 mld | 14,6 | 44,3 % | 50,0 % | +15,1 % | −13 % / +111 % |
| APPAppLovin Corporation | 82,3 mld | 18,9 | 203,7 % | 64,6 % | +70,0 % | −59 % / +555 % |
| FLUTFlutter Entertainment plc | 14,5 mld | — | -9,1 % | -5,0 % | +16,6 % | −60 % / −47 % |
| DOCNDigitalOcean Holdings, Inc. | 10,7 mld | 303,0 | 5,1 % | 3,1 % | +15,5 % | +103 % / +206 % |
| SNAPSnap Inc | 9,6 mld | — | -15,6 % | -4,9 % | +10,6 % | −27 % / −60 % |
| MTCHMatch Group, Inc. | 8,8 mld | 13,1 | — | 20,7 % | +0,2 % | +16 % / +19 % |
| NIQNIQ Global Intelligence plc | 5,9 mld | — | -65,3 % | -8,0 % | +5,7 % | +27 % / indisponibil |
| SIFYSify Technologies Ltd | 5,6 mld | — | -4,1 % | -2,0 % | +9,0 % | +15 % / +47 % |
| WIXWix.com Ltd. | 4,1 mld | 84,9 | — | 2,5 % | +13,2 % | −22 % / −26 % |
| DVDoubleVerify Holdings, Inc. | 2,1 mld | 34,0 | 5,8 % | 8,2 % | +13,9 % | +28 % / −59 % |
| BZKanzhun Limited | 1,7 mld | 40,8 | 16,0 % | 33,1 % | +17,3 % | −23 % / +4 % |
| WBWeibo Corporation | 1,5 mld | 3,7 | 12,1 % | 25,6 % | +0,1 % | −37 % / −38 % |
| HSTMHealthstream Inc | 926,0 mil | 44,3 | 6,0 % | 6,6 % | +4,3 % | +26 % / +27 % |
| NXDRNextdoor Holdings, Inc | 888,5 mil | — | -7,2 % | -11,1 % | +4,2 % | indisponibil / indisponibil |
| CEVACeva, Inc. | 823,2 mil | — | -3,6 % | -9,5 % | +2,5 % | +35 % / +34 % |
| BMBLBumble Inc. | 716,4 mil | — | -94,7 % | -58,0 % | −9,9 % | +68 % / −57 % |
| RXTRackspace Technology, Inc. | 684,3 mil | — | — | -5,9 % | −1,9 % | +153 % / +113 % |
| HUYAHUYA Inc. | 450,5 mil | — | -1,9 % | -1,7 % | +11,6 % | −30 % / −41 % |
| ZIPZiprecruiter, Inc. | 299,8 mil | 12,0 | — | 6,2 % | −5,3 % | +1 % / −64 % |
| BLNDBlend Labs, Inc. | 274,4 mil | — | — | -3,3 % | +6,8 % | −63 % / −9 % |
| HCATHealth Catalyst, Inc. | 108,4 mil | — | -118,1 % | -90,6 % | +1,5 % | −52 % / −80 % |
| JFJ & Friends Holdings Ltd | 70,6 mil | — | — | -82,9 % | −66,8 % | 0 % / −15 % |
| GOAIEva Live Inc | 32,4 mil | — | -58,5 % | -39,3 % | +82,6 % | indisponibil / indisponibil |
| HOLOMicroCloud Hologram Inc. | 28,4 mil | — | -2,3 % | -12,4 % | +38,6 % | −65 % / −100 % |
| TEADTeads Holding Co. | 24,6 mil | — | -196,2 % | -43,3 % | +46,1 % | −65 % / −93 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ZIP din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 2,52 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 4,48 Randament total 7 % · Pe an 7 % | 6,77 Randament total 61 % · Pe an 61 % |
| 3 ani | 2,00 Randament total -52 % · Pe an -22 % | 4,04 Randament total -4 % · Pe an -1 % | 6,77 Randament total 61 % · Pe an 17 % |
| 5 ani | 1,59 Randament total -62 % · Pe an -18 % | 3,65 Randament total -13 % · Pe an -3 % | 6,77 Randament total 61 % · Pe an 10 % |
- P/E la ieșire± 1,01
- Marja netă± 0,71
- Creșterea anuală a veniturilor± 0,64
- Diluare anuală± 0,06
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
ZipRecruiter este o piață online de angajare care folosește inteligență artificială pentru a potrivi candidații cu angajatorii, pe care compania o numește un «matchmaker» dedicat. În al doilea trimestru din 2026 veniturile au crescut ușor, iar numărul angajatorilor plătitori a urcat semnificativ, ceea ce arată o cerere care începe să se stabilizeze pe o piață încă temperată 12. Compania a redus datoria prin răscumpărarea de obligațiuni cu discount 3.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o bază mare de date proprietare din interacțiunile dintre utilizatori și un sistem de potrivire care se îmbunătățește în timp 1.
- Brandul are o recunoaștere ridicată printre angajatori și candidați, iar aplicația este evaluată ca fiind printre cele mai bine cotate din categorie 13.
- Costurile de marketing sunt în mare parte variabile, ceea ce permite ajustarea rapidă a cheltuielilor la schimbările economice 1.
Puncte slabe
- Compania a raportat pierderi nete în 2025 și profitabilitate instabilă de la un trimestru la altul 12.
- Veniturile per angajator plătitor au scăzut în ultimul trimestru, ceea ce indică o presiune asupra prețurilor sau o structură de clienți mai fragilă 2.
- Veniturile provin aproape în întregime din Statele Unite, ceea ce face compania vulnerabilă la condițiile economice de acolo 1.
Oportunități
- Dacă numărul angajatorilor plătitori continuă să crească, compania ar putea recupera veniturile pierdute în perioadele mai slabe 2.
- Reducerea datoriei prin răscumpărări de obligațiuni cu discount ar putea îmbunătăți flexibilitatea financiară 3.
- Extinderea funcțiilor AI pentru potrivire ar putea atrage noi angajatori și candidați dacă rezultatele se mențin 13.
Amenințări
- Concurenții mai mari, cu resurse mai mari, pot adopta tehnologii AI similare și pot oferi alternative mai ieftine 1.
- Schimbările de reglementare privind datele personale și AI ar putea impune costuri de conformitate și modificări ale modelului de afaceri 1.
- O încetinire economică sau tensiuni comerciale ar putea reduce bugetele de recrutare ale angajatorilor 12.
Riscuri
- Dependența de condițiile economiceridicat
Cererea pentru servicii de recrutare scade rapid când activitatea economică slăbește, iar revenirea poate fi lentă și inegală 1.
- Concurență intensăridicat
Concurenții mai mari, cu relații și resurse mai mari, pot limita capacitatea companiei de a menține cota de piață și prețurile 1.
- Reînnoirea contractelormediu
Angajatorii nu sunt obligați să reînnoiască planurile, iar rata de reînnoire pentru produsele noi poate fi mai mică decât cea istorică 1.
- Riscuri tehnologicemediu
Erorile software sau întreruperile infrastructurii cloud pot afecta platforma, reputația și veniturile 1.
- Reglementări privind datelemediu
Schimbările legislative privind confidențialitatea și AI în mai multe jurisdicții pot crește costurile de conformitate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă creșterea numărului angajatorilor plătitori se menține, veniturile ar putea reveni la o creștere mai susținută, iar marja ar putea continua să se îmbunătățească 23.
- Platforma are un avantaj de date și un efect de rețea care ar putea face potrivirile mai bune în timp și ar putea consolida poziția pe piață 1.
- Reducerea datoriei prin răscumpărări cu discount ar putea oferi companiei mai multă flexibilitate operațională 3.
Ce ar strica teza
- Piața muncii rămâne subdusă, iar dacă angajatorii își reduc în continuare bugetele, veniturile ar putea stagna 12.
- Concurența din partea platformelor mai mari și a instrumentelor AI ar putea limita creșterea și ar putea pune presiune pe prețuri 1.
- Veniturile per angajator plătitor au scăzut recent, ceea ce ar putea semnala o calitate mai slabă a bazei de clienți 2.
De urmărit
- Evoluția numărului de angajatori plătitori și a veniturilor per angajatorQ3 2026
- Ghidajul de venituri și marjă pentru trimestrul următor, prezentat de companieQ3 2026
- Modificările reglementare privind datele și AI care ar putea afecta modelul de afaceri2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
ZipRecruiter își definește activitatea ca o piață cu două fețe: angajatorii plătesc taxe pentru a publica joburi și a accesa funcții suplimentare, iar candidații folosesc platforma gratuit 12. Venitul companiei provine aproape în întregime din aceste taxe, plătite fie pe tarife cu durată de la o zi la un an, fie pe bază de performanță, de exemplu cost pe clic 2. Motorul platformei este un sistem de potrivire bazat pe învățare automată, alimentat de miliarde de interacțiuni între candidați și angajatori, iar compania susține că efectul de rețea îl face tot mai bun în timp 1.
Structura de costuri este în mare parte variabilă, deoarece cheltuielile de marketing pot fi ajustate rapid în funcție de condițiile economice, iar cheltuielile cu cercetarea și dezvoltarea reprezintă o parte importantă a veniturilor 1. Compania operează aproape exclusiv pe servicii cloud și are echipe de inginerie în mai multe țări 1.
Segmente
Angajatori plătitori
Veniturile provin din angajatorii plătitori, al căror număr a fost de 70721 în al doilea trimestru din 2026, după o creștere de 12% față de trimestrul anterior 2. Venitul mediu per angajator a scăzut în acel trimestru, din cauza unui val de clienți noi și reveniți care au contribuit doar parțial la trimestru 2.
Piața în context
Piața recrutării online este vastă, competitivă și foarte fragmentată, cu multe platforme care concurează pentru atenția angajatorilor și a candidaților 1. Cererea de forță de muncă este sensibilă la ciclurile economice, iar compania observă că piața muncii rămâne temperată, cu un anumit grad de stabilizare în 2025 și în prima parte a lui 2026 12.
Efectele macroeconomice, inclusiv inflația, costul împrumuturilor și tarifele comerciale, pot influența bugetele de recrutare ale angajatorilor, ceea ce face ca evoluția cererii să fie greu de prezis 12.
Tendințe
- Inteligența artificială în recrutarevânt din spate
Compania pune accent pe AI pentru potrivirea candidaților și pentru asistentul Phil, iar conducerea susține că aceste instrumente pot ajuta la câștigarea de cotă de piață în era AI, dacă rezultatele continuă 13.
- Cerere de muncă temperatăvânt din față
Piața muncii rămâne subdusă, iar angajatorii își reduc sau amână bugetele de recrutare din cauza incertitudinii economice, ceea ce poate limita creșterea veniturilor 12.
- Politici comerciale și tarifevânt din față
Schimbările în politicile comerciale ale SUA și tarifele pot reduce comerțul și activitatea de angajare a clienților, ceea ce ar putea afecta vânzările companiei 12.
- Reglementări privind datele și AImixt
Reglementările privind confidențialitatea datelor și inteligența artificială se schimbă constant în SUA, Canada, UE și Regatul Unit, ceea ce poate impune modificări ale modelului de afaceri 1.
Poziția concurențială
ZipRecruiter concurează cu platforme de locuri de muncă bine stabilite, precum Craigslist, Glassdoor, Google, Indeed, LinkedIn și Meta, dar și cu sute de alte site-uri, multe dintre ele mai mari și cu resurse financiare mai mari 1. Concurența include și companii care folosesc modele de limbaj mare și alte tehnologii AI pentru a oferi alternative automate 1.
Pentru angajatori, compania se diferențiază prin viteza candidaților, mărimea comunității de candidați și experiența simplă de utilizare, dar presiunea asupra prețurilor rămâne ridicată 1.
- Indeed
Platformă de joburi cu o mare bază de candidați, prezentă ca concurent direct pentru angajatori și candidați 1.
- LinkedIn
Rețea profesională care concurează pentru angajatori și pentru candidați, cu acces la o bază mare de profesioniști 1.
- Glassdoor
Platformă de joburi și recenzii, menționată ca alternativă pentru candidați și angajatori 1.
- GoogleGOOGL
Motor de căutare care include funcții de căutare de locuri de muncă și concurează cu platforma pentru atenția candidaților 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent02 nov. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial05 aug. 2026
- Raport curent05 aug. 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 iul. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent25 iun. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 iun. 2026Vot al acționarilor
- Raport trimestrial07 mai 2026
- Raport curent07 mai 2026Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)24 apr. 2026
- Raport anual25 feb. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / ZipRecruiter, Inc. · 25 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / ZipRecruiter, Inc. · 05 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / ZipRecruiter, Inc. · 05 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.