olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Match Group, Inc. MTCH

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

38,50USD−8,49 % · 1 ziÎnchidere 03 nov. 2026

Match Group deține o portofoliu de aplicații de întâlniri, printre care Tinder și Hinge, și încearcă să-și revină după o perioadă de scădere a numărului de utilizatori. Veniturile trimestriale au ajuns la 853 milioane USD, iar Hinge crește rapid, ceea ce face compania interesantă de urmărit în 2026 și 2027.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 03 nov. 2026, acțiunea Match Group, Inc. (MTCH) costa 38,50 USD (−8,49 % într-o zi), cu capitalizare 8,8 mld USD, P/E 13,1 pe un EPS diluat de 2,94 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,05 %, beta 0,87, interval pe 52 de săptămâni 28,90–46,53 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 891,2 mil USD (−2,5 % an/an), profit net de 174,4 mil USD (+8,5 % an/an), EPS diluat 0,73 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
8,8 mld USD
acțiuni la 31 oct. 2026
P/E (TTM)
13,1
EPS diluat TTM 2,94 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
7,62 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
2,05 %
DPS 12 luni 0,79
Beta (2 ani)
0,87
Volatilitate (1 an) 34 %
Interval 52 săpt.
28,9046,53

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
34,4
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
38,91 – 47,25
sub banda inferioară · %B -0,05 · lățimea benzii 19,4 %
SMA 50 / 200
42,21 / 36,64
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
-0,08 / 0,53
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−4,5 %−2,0 %−2,5 pp—
3 luni−6,6 %−2,2 %−4,5 pp—
6 luni+2,3 %+4,3 %−2,0 pp—
De la început de an+19,2 %+10,6 %+8,7 pp—
1 an+18,5 %+10,5 %+8,0 pp−18,8 %
3 ani+30,8 %+73,7 %−42,9 pp−15,0 %
5 ani−75,5 %+61,7 %−137,2 pp—
Scădere maximă (1 an)
−17,3 %
20 oct. 2026 → 03 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−83,2 %
05 nov. 2021 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
−24,5 %
S&P 500 +10,1 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
891,2 mil USD
−2,5 % an/an
Profit net
174,4 mil USD
+8,5 % an/an
EPS diluat
0,73
+17,7 % an/an
netă / operațională
19,6 % / 30,1 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri860,2 mil831,2 mil863,7 mil914,3 mil878,0 mil863,9 mil853,1 mil891,2 mil
Costul vânzărilor236,4 mil236,9 mil241,9 mil247,0 mil222,5 mil210,7 mil204,3 mil206,5 mil
Cercetare și dezvoltare109,1 mil120,9 mil114,5 mil105,0 mil109,2 mil116,8 mil114,8 mil119,8 mil
Profit operațional223,4 mil172,6 mil193,9 mil221,3 mil284,7 mil236,4 mil245,5 mil268,6 mil
Cheltuieli cu dobânzile39,6 mil35,3 mil32,2 mil37,0 mil43,1 mil42,5 mil42,4 mil41,5 mil
Profit înainte de impozit197,5 mil140,0 mil157,7 mil193,6 mil254,7 mil200,5 mil214,6 mil224,8 mil
Impozit pe profit39,3 mil22,4 mil32,2 mil32,9 mil45,1 mil33,7 mil44,1 mil50,4 mil
Profit net158,3 mil117,6 mil125,5 mil160,7 mil209,7 mil166,8 mil170,5 mil174,4 mil
EPS diluat0,58 ≈0,440,490,620,83 ≈0,680,700,73
Flux de numerar operațional254,7 mil193,1 mil243,8 mil ≈320,6 mil ≈322,8 mil194,4 mil369,8 mil ≈322,1 mil ≈
Investiții (capex)7,6 mil15,4 mil12,9 mil ≈13,8 mil ≈14,7 mil20,4 mil17,3 mil ≈17,0 mil ≈
Dividende plătite047,8 mil47,2 mil ≈45,9 mil ≈45,4 mil44,2 mil46,7 mil ≈46,0 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni122,1 mil188,7 mil231,0 mil ≈130,2 mil ≈238,9 mil60,1 mil185,3 mil ≈90,1 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 24 din propriul istoric de 38 trimestre (min 5,9, mediană 16,4, max 458,2; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu⚠ 20182019202020212022202320242025
Venituri1,7 mld2,1 mld2,4 mld3,0 mld3,2 mld3,4 mld3,5 mld3,5 mld
Venituri an/an—+18,6 %+16,6 %+24,8 %+6,9 %+5,5 %+3,4 %+0,2 %
Profit net757,7 mil566,5 mil221,6 mil276,6 mil359,9 mil651,5 mil551,3 mil613,5 mil
Profit net an/an—−25,2 %−60,9 %+24,8 %+30,1 %+81,0 %−15,4 %+11,3 %
EPS diluat3,052,150,660,931,242,262,022,38
EPS diluat an/an—−29,5 %−69,3 %+40,9 %+33,3 %+82,3 %−10,6 %+17,8 %
netă %43,8 %27,6 %9,3 %9,3 %11,3 %19,4 %15,8 %17,6 %
Flux de numerar liber956,7 mil898,9 milindisponibil832,5 mil476,6 mil829,4 mil882,1 mil1,0 mld

Seria se rupe înainte de 2018: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
1,0 mld USD
Datorie financiară
4,0 mld USD
Datorie netă
2,9 mld USD
Capitaluri proprii
-253,4 mil USD
Active totale
4,5 mld USD
Datorie / capitaluri
indisponibil
Lichiditate curentă
1,42x
ROE
indisponibil
ROA
13,7 %
Marja FCF
29,4 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
3,4 mld
2024
3,5 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
954,0 mil
2024
991,3 mil
2025
948,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
2,4 mld ≈
2024
2,5 mld ≈
2025
2,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
384,2 mil
2024
442,2 mil
2025
449,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
916,9 mil
2024
823,3 mil
2025
872,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
159,9 mil
2024
160,1 mil
2025
147,6 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
776,8 mil
2024
704,1 mil
2025
746,0 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
125,3 mil
2024
152,7 mil
2025
132,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Profit net
2023
651,5 mil
2024
551,3 mil
2025
613,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,26
2024
2,02
2025
2,38

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
293,3 mil
2024
279,1 mil
2025
262,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
—
2024
0,19
2025
0,76

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
862,4 mil
2024
966,0 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
298,6 mil
2024
325,0 mil
2025
303,5 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,3 mld
2024
1,4 mld
2025
1,4 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
194,5 mil
2024
158,2 mil
2025
131,2 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,3 mld
2024
2,3 mld
2025
2,3 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
305,7 mil
2024
215,4 mil
2025
192,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Active totale
2023
4,5 mld
2024
4,5 mld
2025
4,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
—
2024
0
2025
423,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,8 mld
2024
3,8 mld
2025
3,5 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
531,8 mil
2024
549,5 mil
2025
1,0 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
-19,1 mil
2024
-63,7 mil
2025
-253,4 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
896,8 mil
2024
932,7 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
67,4 mil
2024
50,6 mil
2025
56,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
829,4 mil ≈
2024
882,1 mil ≈
2025
1,0 mld ≈

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-76,6 mil
2024
-58,5 mil
2025
-46,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-534,1 mil
2024
-758,3 mil
2025
-984,9 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
0
2024
0
2025
186,3 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
546,2 mil
2024
752,7 mil
2025
788,8 mil

SEC (XBRL)· 26 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
3,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
7,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
6,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
11,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
19,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
22,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
17,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
24,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
29,2 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
16,0 %
calculat olivLawFY 2025

Profitabilitate

Marja brută
75,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBIT
29,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
20,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
32,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
ROA
16,5 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: capitalul investit e micșorat de răscumpărări, iar ROIC ar ieși mare fără să spună ceva
ROCE
28,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
26,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
16,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Bilanț și datorie

Datoria netă
2,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
Datorie / capital propriu
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Acoperirea dobânzilor
6,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
1,2 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
69,3 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
1,1 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
158,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
33 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
8,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
11,6 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
12,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
13,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
P/S
2,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
EV/EBIT
11,2x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
3,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
7,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randament FCF
13,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
8,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

4 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 62 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

38,50 USD

03 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 8,8 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
8,8 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
13,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
EV/EBITDA
indisponibil
lipsesc date de intrare
ROE
indisponibil
capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
Marja netă
20,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
0,2 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 03 nov. 2026
verificat 2468derivat 153

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie58
  • Evaluare66
  • Calitate93
  • Creștere17
  • Randamente100

Interval de valoare estimat

Jos
35,98
USD pe acțiune
Mijloc
50,71
USD pe acțiune
Sus
119,89
USD pe acțiune
Preț: 38,50 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 31,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 24,1 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,00 – 130,13 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)71,96 – 130,13 (Mijloc 93,17)
    WACC 8,0 % · FCFF de pornire 1,3 mld USD · ponderea valorii terminale în EV 77 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -25,3 %
  • Colegi: EV/Venit0,00 – 109,64 (Mijloc 8,24)
    16 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 0,7x – 8,0x
    APP, CDLX, DOCN, FDS, FLUT, GMM, GOOGL, NIQ, PPLI, RXT, RZLV, SIFY, TBLA, TEAD, WB, ZIP
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsesc date de intrare
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 62/100

FactorValoareScorPondere folosită
Marja brută · Calitate75,8 %89 (pe interval fix)11 %
Marja EBIT · Calitate29,7 %92 (față de colegi)9 %
Marja FCF · Calitate32,7 %100 (pe interval fix)9 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,0 %12 (pe interval fix)18 %
Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere0,2 %27 (față de colegi)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,8x58 (pe interval fix)7 %
EV/Venit · Evaluare3,3x41 (față de colegi)18 %
Randament FCF · Evaluare13,0 %100 (pe interval fix)14 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente8,6 %100 (pe interval fix)5 %

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie· parțial58/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Creștere17/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate93/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
  • Evaluare66/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Match Group, Inc. (MTCH). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,5 mld USD în 2025; creștere an/an 0,2 %; marjă netă 20,7 %.

Intervalul de valoare estimat este 35,98–119,89 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 50,71 USD, prețul de 38,50 USD lasă un potențial de 31,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 24,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 62/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja brută: 75,8 %
  • Marja EBIT: 29,7 %
  • Marja FCF: 32,7 %
  • Randament FCF: 13,0 %
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 8,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 3,0 %
  • Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 0,2 %
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.

Față de mediana verticalei

Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
13,1x
mediana verticalei 22,0x
sub mediană (−40,5 %)
EV/EBITDA
—
mediana verticalei 14,9x
P/S
2,5x
mediana verticalei 2,0x
peste mediană (+26,0 %)
P/B
—
mediana verticalei 1,9x
ROE
—
mediana verticalei -4,1 %
Marja netă
20,7 %
mediana verticalei -5,5 %
peste mediană
Marja EBIT
29,7 %
mediana verticalei -0,5 %
peste mediană
Venituri an/an
0,2 %
mediana verticalei 9,0 %
sub mediană (−97,5 %)
Datorie netă/EBITDA
—
mediana verticalei 0,7x
Randament dividend
2,1 %
mediana verticalei 0,4 %
peste mediană (+443,6 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
GOOGLAlphabet Inc.3.442,7 mld14,644,3 %50,0 %+15,1 %−13 % / +111 %
APPAppLovin Corporation82,3 mld18,9203,7 %64,6 %+70,0 %−59 % / +555 %
FLUTFlutter Entertainment plc14,5 mld—-9,1 %-5,0 %+16,6 %−60 % / −47 %
FDSFactset Research Systems Inc11,7 mld22,825,5 %21,5 %+6,7 %+20 % / −27 %
DOCNDigitalOcean Holdings, Inc.10,7 mld303,05,1 %3,1 %+15,5 %+103 % / +206 %
SOGPSound Group Inc.9,0 mld358,370,4 %7,1 %+59,4 %−19 % / +273 %
MTCHMatch Group, Inc.8,8 mld13,1—20,7 %+0,2 %+18 % / +31 %
NIQNIQ Global Intelligence plc5,9 mld—-65,3 %-8,0 %+5,7 %+27 % / indisponibil
SIFYSify Technologies Ltd5,6 mld—-4,1 %-2,0 %+9,0 %+15 % / +47 %
DVDoubleVerify Holdings, Inc.2,1 mld34,05,8 %8,2 %+13,9 %+28 % / −59 %
DJTTrump Media & Technology Group Corp.1,7 mld—-78,9 %-28.867,7 %+1,8 %−48 % / −66 %
WBWeibo Corporation1,5 mld3,712,1 %25,6 %+0,1 %−37 % / −38 %
TBLATaboola.com Ltd.1,1 mld9,612,7 %6,1 %+8,3 %−17 % / −1 %
HSTMHealthstream Inc926,0 mil44,36,0 %6,6 %+4,3 %+26 % / +27 %
NXDRNextdoor Holdings, Inc888,5 mil—-7,2 %-11,1 %+4,2 %indisponibil / indisponibil
CEVACeva, Inc.823,2 mil—-3,6 %-9,5 %+2,5 %+35 % / +34 %
RXTRackspace Technology, Inc.684,3 mil——-5,9 %−1,9 %+153 % / +113 %
RZLVRezolve AI plc501,1 mil—-98,7 %-216,7 %+2.224,2 %−51 % / −86 %
NEXNNexxen International Ltd.490,8 mil21,35,0 %6,9 %−0,2 %+35 % / +140 %
HUYAHUYA Inc.450,5 mil—-1,9 %-1,7 %+11,6 %−30 % / −41 %
ZIPZiprecruiter, Inc.299,8 mil12,0—6,2 %−5,3 %−12 % / −69 %
MFMindForge Inc.216,8 mil—-167,2 %-222,9 %−49,9 %−79 % / indisponibil
GOAIEva Live Inc32,4 mil—-58,5 %-39,3 %+82,6 %indisponibil / indisponibil
HOLOMicroCloud Hologram Inc.28,4 mil—-2,3 %-12,4 %+38,6 %−65 % / −100 %
GMMGlobal Mofy Ai Limited27,0 mil—-35,8 %-34,5 %+35,3 %−99 % / −100 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru MTCH din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
24,22
Randament total -35 % · Pe an -35 %
42,85
Randament total 14 % · Pe an 14 %
64,58
Randament total 70 % · Pe an 70 %
3 ani
22,81
Randament total -36 % · Pe an -14 %
45,48
Randament total 25 % · Pe an 8 %
75,36
Randament total 105 % · Pe an 27 %
5 ani
21,49
Randament total -36 % · Pe an -9 %
48,27
Randament total 38 % · Pe an 7 %
87,95
Randament total 145 % · Pe an 20 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 11,37
  • Marja netă± 7,96
  • Creșterea anuală a veniturilor± 6,63
  • Diluare anuală± 0,67

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Pe scurt

Match Group deține o portofoliu de aplicații de întâlniri, printre care Tinder și Hinge, și încearcă să-și revină după o perioadă de scădere a numărului de utilizatori. Veniturile trimestriale au ajuns la 853 milioane USD 3, iar Hinge crește rapid, ceea ce face compania interesantă de urmărit în 2026 și 2027.

SWOT

Puncte tari

  • Portofoliul de branduri acoperă segmente diferite de utilizatori, de la descoperire rapidă la relații serioase 1.
  • Hinge are o creștere puternică și o poziție bună în categoria relațiilor intenționate 3.
  • Compania generează flux de numerar liber semnificativ și returnează capital acționarilor prin răscumpărări și dividende 3.

Puncte slabe

  • Tinder a pierdut utilizatori în ultimii ani, ceea ce a afectat veniturile și atractivitatea brandului 1.
  • Compania depinde de magazinele de aplicații Apple și Google pentru distribuție și plăți 1.
  • Datoria este semnificativă, iar costurile cu dobânzile au crescut în 2026 2.

Oportunități

  • Expansiunea Hinge în Europa și America Latină ar putea susține creșterea veniturilor 3.
  • Funcționalitățile bazate pe inteligență artificială și verificarea profilurilor ar putea îmbunătăți experiența utilizatorilor 1.
  • Evenimentele Tinder din lumea reală ar putea atrage utilizatori tineri care nu au mai folosit aplicația 3.

Amenințări

  • Concurența din partea platformelor sociale mari și a aplicațiilor noi ar putea reduce numărul de utilizatori 1.
  • Reglementările privind magazinele de aplicații ar putea modifica costurile și condițiile de plată 1.
  • Retragerea aplicației Azar din App Store a redus veniturile și a dus la depreciere 2.

Riscuri

  • Pierderea utilizatorilorridicat

    Dacă compania nu reușește să mențină sau să extindă baza de utilizatori, veniturile și rezultatele financiare ar putea fi afectate în continuare 1.

  • Concurența intensăridicat

    Costurile reduse de trecere la alte servicii pot permite apariția rapidă a unor concurenți, mai ales din partea marilor platforme sociale 1.

  • Dependența de magazinele de aplicațiimediu

    Distribuția și plățile depind în mare parte de Apple și Google, iar schimbările de politică pot afecta direct veniturile 1.

  • Restructurarea internămediu

    Reducerile de personal și reorganizările ar putea perturba operațiunile și nu își vor atinge neapărat obiectivele 1.

  • Datoria și refinanțareamediu

    Compania are datorii fixe importante, iar capacitatea de a le deservi depinde de generarea continuă de numerar 2.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă îmbunătățirile produsului Tinder continuă, scăderea utilizatorilor ar putea fi inversată în timp 3.
  • Creșterea rapidă a Hinge și extinderea internațională ar putea compensa declinul altor branduri 3.
  • Economiile la comisioanele magazinelor de aplicații ar putea susține marja de profit 1.

Ce ar strica teza

  • Declinul Tinder ar putea continua dacă utilizatorii tineri nu revin la aplicație 1.
  • Concurența din partea platformelor sociale ar putea limita creșterea în orice regiune 1.
  • Retragerea Azar și alte schimbări de reglementare ar putea reduce în continuare veniturile 2.

De urmărit

  • Evoluția utilizatorilor activi zilnici ai TinderQ3 2026
  • Realizarea țintei de venituri a Hinge2027
  • Ghidajul pentru veniturile și EBITDA ajustatQ3 2026
  • Reintegrarea Azar în App Store și impactul asupra bazei de utilizatorinext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 05 aug. 2026; de atunci au apărut 10-Q (03 nov. 2026), 8-K (02 nov. 2026 · rezultate).

Afacerea

Match Group, Inc. este un furnizor digital care ajută oamenii să își facă conexiuni, printr-un portofoliu de branduri precum Tinder, Hinge, Match și Plenty Of Fish 1. Veniturile provin în principal din abonamente recurente și din achiziții à la carte făcute de utilizatori, iar publicitatea are o pondere mult mai mică 1. Compania administrează portofoliul în trei unități operaționale, Tinder, Hinge și Everyone Everywhere, după reorganizarea din al doilea trimestru al anului 2026 2.

Segmente

Tinder

Tinder este cel mai mare brand al companiei și funcționează în model freemium, cu abonamente premium 1. Brandul a cunoscut o scădere a numărului de utilizatori în ultimii ani, iar în trimestrul al doilea din 2026 scăderea anuală a utilizatorilor activi zilnici s-a redus la 4% 3.

Hinge

Hinge se adresează utilizatorilor care caută relații serioase și a crescut cu 22% în trimestrul al doilea din 2026 3. Compania își propune să ajungă la un venit de 1 miliard USD în 2027, pe fondul expansiunii internaționale 3.

Everyone Everywhere

Această unitate reunește brandurile Evergreen și Emerging, împreună cu Pairs și Azar, care erau anterior în Match Group Asia 2. Azar a fost scos din App Store-ul Apple în februarie 2026, iar perioada a afectat veniturile 2.

Piața în context

Piața aplicațiilor de socializare este fragmentată, fără un singur serviciu dominant la nivel global, iar utilizatorii folosesc adesea mai multe aplicații în același timp 1. Costurile de trecere de la o aplicație la alta sunt reduse, ceea ce face concurența intensă 1. Veniturile din trimestrul al doilea din 2026 au scăzut cu 1% față de anul precedent, dar RPP a crescut cu 6% 3.

Tendințe

  • Redresarea Tindermixt

    Compania a schimbat strategia Tinder spre îmbunătățirea rezultatelor utilizatorilor, cu noi funcționalități și verificare facială, iar indicatorii de utilizare s-au îmbunătățit în al doilea trimestru 13. Dacă tendința continuă, declinul ar putea încetini, însă veniturile Tinder ar putea scădea în continuare în 2026 1.

  • Costurile magazinelor de aplicațiivânt din spate

    Comisioanele pe care compania le plătește Apple și Google pentru achizițiile in-app au scăzut în 2025, iar compania se așteaptă la economii și în 2026, dacă structura comisioanelor rămâne neschimbată 1. Reglementările din Uniunea Europeană ar putea modifica în continuare aceste costuri 1.

  • Reglementarea magazinelor de aplicațiivânt din față

    Apple și Google sunt investigate și reglementate în multe jurisdicții, ceea ce ar putea modifica condițiile de plată și distribuție pentru aplicațiile companiei 1. Retragerea Azar din App Store arată cât de mult depinde compania de aceste platforme 12.

  • Scăderea cererii în rândul tinerilorvânt din față

    Cererea pentru aplicațiile de întâlniri a scăzut în rândul generațiilor tinere, în special al femeilor, iar compania își concentrează investițiile pe experiența utilizatorilor 1. Dacă schimbările de comportament continuă, numărul de utilizatori plătitori ar putea rămâne sub presiune 13.

Poziția concurențială

Industria aplicațiilor de socializare nu are un lider global clar, iar compania se confruntă cu concurenți din zona platformelor sociale și a aplicațiilor de descoperire 1. Platforme precum Facebook, Instagram, TikTok și Snap oferă funcționalități de întâlnire sau de socializare, uneori fără taxă pentru utilizatori 1. Concurența din partea serviciilor offline, precum agențiile de matrimoniale, rămâne și ea relevantă 1.

Avantajul Match Group constă în portofoliul său diversificat de branduri, care acoperă nevoi diferite, de la conexiuni ocazionale la relații serioase 1. Un utilizator folosește adesea mai multe aplicații ale companiei, ceea ce întărește avantajul portofoliului 1. Totuși, concurenții mai mari ar putea dezvolta rapid servicii similare 1.

  • Meta Platforms (Facebook, Instagram)META

    Platforme sociale care includ funcționalități de întâlnire și au o bază mare de utilizatori 1.

  • SnapSNAP

    Aplicație de socializare menționată printre concurenții pentru conexiuni între oameni 1.

  • TikTok

    Platformă de socializare și descoperire menționată printre concurenții companiei 1.

  • Agenții de matrimoniale offline

    Servicii tradiționale de întâlnire, menționate ca alternativă la aplicații 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 02 nov. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Match Group, Inc. · 26 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Match Group, Inc. · 05 aug. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Match Group, Inc. · 04 aug. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.