olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
HUYA Inc. HUYA
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)
HUYA Inc. este o companie de divertisment legat de jocuri care livrează transmisiuni live și conținut video, cu servicii în jurul jocurilor, e-sporturilor și altor genuri interactive. În 2025 veniturile totale au crescut ușor, însă motorul de creștere s-a mutat către servicii legate de jocuri și publicitate, ceea ce schimbă profilul companiei. Veniturile totale au atins RMB6502.4 milioane.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea HUYA Inc. (HUYA) costa 2,09 USD (+4,50 % într-o zi), cu capitalizare 470,7 mil USD, randament al dividendului 83,16 %, beta 0,84, interval pe 52 de săptămâni 1,99–4,88 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 42,5
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,98 – 2,41
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,26 · lățimea benzii 19,6 %
- SMA 50 / 200
- 2,18 / 2,85
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,05 / -0,03
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −7,9 % | −2,0 % | −5,9 pp | — |
| 3 luni | −14,0 % | −2,2 % | −11,8 pp | — |
| 6 luni | −36,3 % | +4,3 % | −40,5 pp | — |
| De la început de an | −27,4 % | +10,6 % | −38,0 pp | — |
| 1 an | −21,7 % | +10,5 % | −32,2 pp | −15,2 % |
| 3 ani | −40,3 % | +73,7 % | −114,0 pp | +5,6 % |
| 5 ani | −75,1 % | +61,7 % | −136,8 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 678,3 mil | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,3 mld | 985,1 mil | 832,8 mil | 929,8 mil |
| Venituri an/an | indisponibil | +77,4 % | +39,1 % | +6,5 % | −25,0 % | −26,3 % | −15,5 % | +11,6 % |
| Profit net | -281,8 mil | 67,2 mil | 135,5 mil | 91,6 mil | -70,6 mil | -28,8 mil | -6,6 mil | -16,1 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | +101,5 % | −32,4 % | −177,1 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | 0,29 | 0,57 | 0,38 | -0,29 | -0,12 | -0,03 | -0,07 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | +96,6 % | −33,3 % | −176,3 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -41,6 % | 5,6 % | 8,1 % | 5,1 % | -5,3 % | -2,9 % | -0,8 % | -1,7 % |
| Flux de numerar liber | 93,5 mil | 270,6 mil | 181,7 mil | 45,2 mil | -86,1 mil | -21,9 mil | -12,6 mil | -49,2 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 99,0 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 703,5 mil USD
- Active totale
- 958,3 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 2,84x
- ROE
- -1,9 %
- ROA
- -1,4 %
- Marja FCF
- -5,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,7 mld | 1,8 mld | 1,3 mld | 985,1 mil | 832,8 mil | 929,8 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 1,3 mld | 1,5 mld | 1,2 mld | 870,3 mil | 721,9 mil | 805,1 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 347,6 mil | 251,1 mil | 88,6 mil | 114,8 mil | 110,9 mil | 124,7 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 112,5 mil | 128,5 mil | 98,6 mil | 81,5 mil | 70,2 mil | 71,0 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 111,1 mil | -4,7 mil | -102,4 mil | -62,5 mil | -26,0 mil | -23,2 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 158,2 mil | 40,7 mil | -66,4 mil | -26,9 mil | -4,7 mil | -13,9 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | — | 8,7 mil | 4,0 mil | 1,9 mil | 1,8 mil | 1,8 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Profit net | 135,5 mil | 91,6 mil | -70,6 mil | -28,8 mil | -6,6 mil | -16,1 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,57 | 0,38 | -0,29 | -0,12 | -0,03 | -0,07 | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 238,6 mil | 241,8 mil | 241,4 mil | 243,0 mil | 231,5 mil | 228,8 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | — | — | — | — | 1,74 | — | SEC (XBRL)· 17 apr. 2025derivat |
- 2023
- 243,0 mil
- 2024
- 231,5 mil
- 2025
- 228,8 mil
SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 504,8 mil | 281,0 mil | 95,0 mil | 72,1 mil | 162,9 mil | 99,0 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Creanțe | 10,9 mil | 13,8 mil | 11,0 mil | 9,1 mil | 10,4 mil | 34,1 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Active curente | 1,7 mld | 1,9 mld | 1,5 mld | 1,1 mld | 834,1 mil | 701,7 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 14,5 mil | 12,5 mil | 29,1 mil | 46,0 mil | 66,3 mil | 86,4 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | — | — | — | 64,4 mil | 63,5 mil | 64,8 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 9,6 mil | 13,2 mil | 8,4 mil | 22,8 mil | 21,0 mil | 18,3 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Active totale | 1,9 mld | 2,1 mld | 1,9 mld | 1,8 mld | 1,3 mld | 958,3 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 1,5 mil | 2,0 mil | 3,3 mil | 2,1 mil | 9,1 mil | 34,0 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 365,5 mil | 404,2 mil | 319,1 mil | 304,4 mil | 265,5 mil | 247,3 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 403,7 mil | 430,7 mil | 334,0 mil | 323,9 mil | 276,3 mil | 254,8 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,5 mld † | 1,6 mld † | 1,6 mld † | 1,5 mld † | 1,0 mld † | 703,5 mil † | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | 233,1 mil | 225,2 mil | — | SEC (XBRL)· 17 apr. 2025verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 22,8 mil
- 2024
- 21,0 mil
- 2025
- 18,3 mil
SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat
- 2023
- 233,1 mil
- 2024
- 225,2 mil
- 2025
- —
SEC (XBRL)· 17 apr. 2025verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 190,0 mil | 51,4 mil | -63,4 mil | -4,5 mil | 12,9 mil | -25,2 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 8,3 mil | 6,2 mil | 22,7 mil | 17,4 mil | 25,5 mil | 24,0 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 181,7 mil ≈ | 45,2 mil ≈ | -86,1 mil ≈ | -21,9 mil ≈ | -12,6 mil ≈ | -49,2 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | 154,0 mil | -295,1 mil | -123,0 mil | 7,5 mil | 504,0 mil | 312,5 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 40,7 mil | 1,7 mil | 877,0 mii | -28,5 mil | -425,3 mil | -357,2 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | — | 391,5 mil | 344,3 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | — | 28,5 mil | 34,0 mil | 12,9 mil | SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 7,5 mil
- 2024
- 504,0 mil
- 2025
- 312,5 mil
SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat
- 2023
- -28,5 mil
- 2024
- -425,3 mil
- 2025
- -357,2 mil
SEC (XBRL)· 27 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 470,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
77 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venitindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 13,4 % | 0 (pe interval fix) | 14 % |
| Marja EBIT · Calitate | -2,5 % | 35 (față de colegi) | 11 % |
| Marja FCF · Calitate | -5,3 % | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -11,4 % | 0 (pe interval fix) | 22 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 11,6 % | 51 (față de colegi) | 11 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,8x | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| EV/Venit · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -10,4 % | 0 (pe interval fix) | 17 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 75,9 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere17/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate11/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente100/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
HUYA Inc. (HUYA). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 929,8 mil USD în 2025; creștere an/an 11,6 %; marjă netă -1,7 %; ROE -1,9 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,8x
- Randamentul distribuirilor către acționari: 75,9 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 13,4 %
- Marja FCF: -5,3 %
- CAGR venituri 3 ani: -11,4 %
- Randament FCF: -10,4 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA, EV/Venit.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GOOGLAlphabet Inc. | 3.442,7 mld | 14,6 | 44,3 % | 50,0 % | +15,1 % | −13 % / +111 % |
| APPAppLovin Corporation | 82,3 mld | 18,9 | 203,7 % | 64,6 % | +70,0 % | −59 % / +555 % |
| NBISNebius Group N.V. | 35,8 mld | 428,8 | 2,1 % | 15,6 % | +479,0 % | +49 % / indisponibil |
| FDSFactset Research Systems Inc | 12,1 mld | 23,5 | 25,5 % | 21,5 % | +6,7 % | +23 % / −25 % |
| DOCNDigitalOcean Holdings, Inc. | 9,9 mld | 281,3 | 5,1 % | 3,1 % | +15,5 % | +89 % / +184 % |
| MTCHMatch Group, Inc. | 9,1 mld | 13,7 | — | 20,7 % | +0,2 % | +21 % / +24 % |
| SOGPSound Group Inc. | 8,8 mld | 350,3 | 70,4 % | 7,1 % | +59,4 % | −21 % / +265 % |
| SIFYSify Technologies Ltd | 5,8 mld | — | -4,1 % | -2,0 % | +9,0 % | +20 % / +53 % |
| WIXWix.com Ltd. | 4,4 mld | 91,5 | — | 2,5 % | +13,2 % | −16 % / −21 % |
| MGNIMagnite, Inc. | 3,3 mld | 21,9 | 19,6 % | 22,5 % | +6,9 % | +55 % / +182 % |
| GRNDGrindr Inc. | 2,4 mld | 27,6 | 108,7 % | 18,7 % | +27,6 % | +9 % / +108 % |
| DVDoubleVerify Holdings, Inc. | 2,1 mld | 34,0 | 5,8 % | 8,2 % | +13,9 % | +29 % / −59 % |
| BZKanzhun Limited | 1,7 mld | 41,6 | 16,0 % | 33,1 % | +17,3 % | −21 % / +6 % |
| WBWeibo Corporation | 1,6 mld | 3,8 | 12,1 % | 25,6 % | +0,1 % | −35 % / −36 % |
| DJTTrump Media & Technology Group Corp. | 1,2 mld | — | -78,9 % | -28.867,7 % | +1,8 % | −61 % / −74 % |
| TRIPTripadvisor, Inc. | 1,2 mld | 332,1 | 0,8 % | 0,3 % | +3,1 % | −31 % / −43 % |
| SMWBSimilarweb Ltd. | 766,1 mil | — | -129,6 % | -11,7 % | +13,1 % | +13 % / +75 % |
| BMBLBumble Inc. | 718,8 mil | — | -94,7 % | -58,0 % | −9,9 % | +69 % / −57 % |
| RXTRackspace Technology, Inc. | 716,2 mil | — | — | -5,9 % | −1,9 % | +165 % / +123 % |
| NEXNNexxen International Ltd. | 513,3 mil | 22,2 | 5,0 % | 6,9 % | −0,2 % | +41 % / +151 % |
| HUYAHUYA Inc. | 470,7 mil | — | -1,9 % | -1,7 % | +11,6 % | −22 % / −40 % |
| RZLVRezolve AI plc | 460,8 mil | — | -98,7 % | -216,7 % | +2.224,2 % | −55 % / −87 % |
| YALAYalla Group Limited | 413,9 mil | 6,8 | 19,6 % | 43,3 % | +0,7 % | −20 % / −6 % |
| ZIPZiprecruiter, Inc. | 321,9 mil | 12,9 | — | 6,2 % | −5,3 % | −5 % / −66 % |
| BLNDBlend Labs, Inc. | 302,7 mil | — | — | -3,3 % | +6,8 % | −59 % / +1 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HUYA din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (12 aug. 2026), 6-K (12 mai 2026).
Pe scurt
HUYA Inc. este o companie de divertisment legat de jocuri care livrează transmisiuni live și conținut video, cu servicii în jurul jocurilor, e-sporturilor și altor genuri interactive. În 2025 veniturile totale au crescut ușor, însă motorul de creștere s-a mutat către servicii legate de jocuri și publicitate, ceea ce schimbă profilul companiei. Veniturile totale au atins RMB6502.4 milioane 1.
SWOT
Puncte tari
Puncte slabe
Oportunități
- Serviciile legate de jocuri, distribuția de jocuri și vânzarea de obiecte în joc ar putea deveni o sursă mai importantă de venit 1.
- Extinderea pe piețele străine prin platforme și achiziții ar putea crea noi surse de publicitate și servicii 1.
- Distribuția conținutului pe platforme terțe ar putea ajuta la atingerea unei audiențe mai largi 1.
Riscuri
- Dependența de utilizatori și de transmițătoriridicat
Dacă utilizatorii nu rămân activi sau transmițătorii pleacă, monetizarea și rezultatele ar putea scădea 1.
- Structura corporativă VIEridicat
Compania nu deține participații directe în entitatea cu interes variabil din China, iar o schimbare a reglementării ar putea avea efecte semnificative 1.
- Costurile de conținutmediu
Partajarea veniturilor și costurile de conținut ar putea limita rentabilitatea dacă nu cresc în proporție cu veniturile 1.
- Strategia de transformaremediu
Nu există garanția că transformarea către jocuri va reuși sau va produce efectele anticipate 1.
- Influența acționarului majoritarmediu
Tencent controlează rezultatul votului acționarilor și ar putea avea conflicte de interese cu compania 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă serviciile legate de jocuri și publicitatea continuă să crească, compania ar putea reduce dependența de transmisiunile live 1.
- Dacă monetizarea pe utilizator se îmbunătățește, veniturile din transmisiuni live ar putea reveni 1.
- O bază mare de utilizatori și parteneriatele cu companii de jocuri pot sprijini extinderea ecosistemului 1.
Ce ar strica teza
- Dacă transmisiunile live continuă să scadă, compania ar putea avea dificultăți să compenseze veniturile pierdute 1.
- Dacă reglementările se înăspresc, activitatea și structura corporativă ar putea fi afectate semnificativ 1.
- Dacă costurile de conținut rămân ridicate, marjele ar putea rămâne sub presiune 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din servicii legate de jocuri și publicitate2026
- Marja brută și costurile de partajare a veniturilor2026
- Evoluția transmisiunilor live și a cheltuielilor utilizatorilor2026
- Reglementările din China care afectează structura VIE2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 27 apr. 2026; de atunci au apărut 6-K (12 aug. 2026), 6-K (12 mai 2026).
Afacerea
Platforma Huya a fost lansată în 2014 ca unitate de transmisiuni live ale jocurilor a JOYY Inc. și operează în principal în China continentală prin Huya Technology și entitatea cu interes variabil Guangzhou Huya 1. Compania descrie un ecosistem de transmisiuni live, e-sporturi și alte conținuturi de entertainment, cu funcții sociale precum mesajele în timp real și cadourile virtuale 1. Din 2023 compania își extinde strategia către servicii legate de jocuri, precum distribuția de jocuri, vânzarea de obiecte în joc și publicitatea 1. Compania are și o prezență internațională, prin Nimo TV și achiziția unui furnizor global de servicii de aplicații mobile în decembrie 2023 1.
Principalele surse de venit sunt vânzarea de articole virtuale în transmisiunile live și serviciile legate de jocuri, publicitatea și alte produse 1. Partea de transmisiuni live a scăzut în 2025, în timp ce veniturile din servicii legate de jocuri și publicitate au crescut, fiind asociate cu o cooperare mai strânsă cu companiile de jocuri 1.
Compania este controlată de Tencent, care deține toate acțiunile de clasă B în circulație 1. Aceasta înseamnă că deciziile importante pot fi influențate de acționarul majoritar, ceea ce este relevant pentru investitorii care analizează compania 1.
Segmente
Transmisiuni live
Transmisiunile live sunt generate în principal din vânzarea de articole virtuale, iar veniturile au fost de RMB4594.0 milioane în 2025 1. Scăderea din 2025 s-a datorat condițiilor macroeconomice și industriei, parțial compensată de o monetizare mai bună 1.
Piața în context
Compania activează pe piața chineză a transmisiunilor live de jocuri și a conținutului de entertainment, o piață în care cererea utilizatorilor și cheltuielile lor sunt sensibile la condițiile macroeconomice 1. Numărul mediu de utilizatori activi lunari a fost de 161.1 milioane în 2025 1. Compania a încetat raportarea regulată a MAU și a utilizatorilor plătitori începând cu 2026 1.
Compania extinde activitatea peste granițe, inclusiv prin Nimo TV și un furnizor global de servicii mobile, ceea ce poate crea oportunități de publicitate și servicii legate de jocuri pe piețele străine 1.
Tendințe
- Schimbarea modelului de monetizaremixt
Compania trece de la dependența de transmisiunile live către servicii legate de jocuri și publicitate, ceea ce ar putea sprijini veniturile dacă aceste servicii cresc în continuare 1.
- Presiunea asupra cheltuielilor utilizatorilorvânt din față
Condițiile macroeconomice slabe au afectat cheltuielile pentru transmisiunile live și numărul utilizatorilor plătitori 1.
- Cooperarea cu companiile de jocurivânt din spate
Parteneriatele cu companiile de jocuri susțin creșterea serviciilor legate de jocuri și a publicității 1.
- Reglementarea internetului în Chinavânt din față
Reglementările din China ar putea limita traficul, cheltuielile utilizatorilor și accesul la noi oportunități de piață 1.
Poziția concurențială
Compania se confruntă cu concurență în mai multe domenii ale activității, inclusiv în atragerea utilizatorilor, a transmițătorilor și a conținutului de jocuri 1. Sursele nu identifică în detaliu concurenții în afara celor menționați explicit în raport 1.
Relația cu Tencent poate avea atât beneficii, cât și riscuri de conflict de interese, iar poziția de piață a Tencent poate influența baza de utilizatori și imaginea companiei 1.
- Tencent
Acționarul majoritar al companiei, care controlează rezultatul votului acționarilor 1.
- JOYY Inc.
Compania-mamă de la care a provenit platforma și care nu mai deține acțiuni în companie 1.
- Nimo TV
Platforma internațională a companiei, folosită pentru transmisiuni live de jocuri în afara Chinei 1.
- Platformele de conținut partenere
Acestea distribuie conținutul companiei și pot concura pentru audiență și pentru transmițători 1.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)12 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)27 apr. 2026
- Raport anual (emitent străin)27 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)18 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 nov. 2025
- Raport curent (emitent străin)12 aug. 2025
- Raport curent (emitent străin)13 mai 2025
- Raport curent (emitent străin)22 apr. 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / HUYA Inc. · 27 apr. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.