olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Health Catalyst, Inc. HCAT
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. · SIC 7370 · Verticală: Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370)
Health Catalyst furnizează platforme de date și analiză, aplicații și servicii profesionale pentru sisteme de sănătate, care vor să transforme datele în îmbunătățiri clinice, financiare și operaționale măsurabile. În 2026 compania trece printr-o transformare: vânzarea Vitalware, rambursarea completă a creditului și migrarea clienților de la DOS la Ignite, în contextul unor venituri în scădere față de anul trecut.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Health Catalyst, Inc. (HCAT) costa 1,59 USD (+10,42 % într-o zi), cu capitalizare 119,7 mil USD, beta 1,36, interval pe 52 de săptămâni 1,00–3,05 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 70,5 mil USD (−12,7 % an/an), profit net de -40,5 mil USD, EPS diluat -0,55 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 44,2
- slab (30–45)
- Bollinger (20, 2)
- 1,52 – 1,88
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,20 · lățimea benzii 21,3 %
- SMA 50 / 200
- 1,71 / 1,73
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,04 / -0,02
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −9,7 % | −2,0 % | −7,7 pp | — |
| 3 luni | −33,5 % | −2,2 % | −31,3 pp | — |
| 6 luni | +1,3 % | +4,3 % | −3,0 pp | — |
| De la început de an | −33,5 % | +10,6 % | −44,0 pp | — |
| 1 an | −47,5 % | +10,5 % | −58,0 pp | −20,6 % |
| 3 ani | −79,1 % | +73,7 % | −152,7 pp | −22,6 % |
| 5 ani | −96,9 % | +61,7 % | −158,7 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 76,4 mil | 79,6 mil | 79,4 mil | 80,7 mil | 76,3 mil | 74,7 mil | 70,8 mil | 70,5 mil |
| Costul vânzărilor | 42,3 mil | 44,9 mil | 43,2 mil | 42,5 mil | 38,5 mil | 35,3 mil | 35,3 mil | 35,6 mil |
| Profit brut | 36,3 mil | — | — | — | 40,1 mil | — | — | — |
| Cercetare și dezvoltare | 14,2 mil | 15,0 mil | 15,2 mil | 12,4 mil | 12,3 mil | 9,9 mil | 9,8 mil | 11,0 mil |
| Profit operațional | -13,7 mil | -17,5 mil | -20,2 mil | -37,1 mil | -17,5 mil | -86,1 mil | -106,5 mil | -36,5 mil |
| Amortizare și depreciere | 10,0 mil | 10,3 mil | 12,3 mil | 12,7 mil | 12,6 mil | 12,9 mil | 12,1 mil | 11,0 mil |
| Impozit pe profit | -475,0 mii | 625,0 mii | 215,0 mii | 81,0 mii | 41,0 mii | 379,0 mii | 414,0 mii | 315,0 mii |
| Profit net | -14,7 mil | -20,7 mil | -23,7 mil | -41,0 mil | -22,2 mil | -91,0 mil | -111,0 mil | -40,5 mil |
| EPS diluat | -0,24 | -0,33 ≈ | -0,35 | -0,59 | -0,32 | -1,28 ≈ | -1,53 | -0,55 |
| Flux de numerar operațional | 6,2 mil ≈ | -3,5 mil | 280,0 mii | -9,0 mil ≈ | -464,0 mii ≈ | 9,9 mil | 18,5 mil | 275,0 mii ≈ |
| Investiții (capex) | 705,0 mii ≈ | 413,0 mii | 670,0 mii | -230,0 mii ≈ | 255,0 mii ≈ | 273,0 mii | 338,0 mii | 345,0 mii ≈ |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 ≈ | 0 | 5,0 mil | 0 ≈ | 0 ≈ | 0 | 0 | 0 ≈ |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 112,6 mil | 154,9 mil | 188,8 mil | 241,9 mil | 276,2 mil | 295,9 mil | 306,6 mil | 311,1 mil |
| Venituri an/an | +54,0 % | +37,6 % | +21,9 % | +28,1 % | +14,2 % | +7,1 % | +3,6 % | +1,5 % |
| Profit net | -62,0 mil | -60,1 mil | -115,0 mil | -153,2 mil | -137,4 mil | -118,1 mil | -69,5 mil | -178,0 mil |
| Profit net an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | indisponibil | -12,86 | -2,91 | -3,23 | -2,63 | -2,09 | -1,15 | -2,55 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | -55,1 % | -38,8 % | -60,9 % | -63,3 % | -49,7 % | -39,9 % | -22,7 % | -57,2 % |
| Flux de numerar liber | -42,4 mil | -34,2 mil | -33,9 mil | -33,6 mil | -37,4 mil | -34,3 mil | 12,9 mil | -237,0 mii |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 50,8 mil USD
- Datorie financiară
- 153,3 mil USD
- Datorie netă
- 102,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 245,8 mil USD
- Active totale
- 502,6 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,62x
- Lichiditate curentă
- 1,89x
- ROE
- -58,3 %
- ROA
- -26,1 %
- Marja FCF
- -0,1 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 188,8 mil | 241,9 mil | 276,2 mil | 295,9 mil | 306,6 mil | 311,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 98,1 mil | 124,4 mil | 143,0 mil | 164,1 mil | 165,8 mil | 159,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 90,8 mil ≈ | 117,6 mil ≈ | 133,2 mil ≈ | 131,8 mil ≈ | 140,8 mil ≈ | 151,7 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Cercetare și dezvoltare | 53,5 mil | 62,7 mil | 75,7 mil | 72,6 mil | 58,0 mil | 49,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | -96,1 mil | -143,7 mil | -140,0 mil | -126,9 mil | -69,8 mil | -160,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 18,7 mil | 37,5 mil | 48,3 mil | 42,2 mil | 41,4 mil | 50,5 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EBITDA | -77,4 mil ≈ | -106,1 mil ≈ | -91,7 mil ≈ | -84,7 mil ≈ | -28,4 mil ≈ | -110,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Profit înainte de impozit | — | — | — | -117,8 mil | -69,2 mil | -177,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -1,2 mil | -6,9 mil | -4,3 mil | 356,0 mii | 333,0 mii | 716,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Profit net | -115,0 mil | -153,2 mil | -137,4 mil | -118,1 mil | -69,5 mil | -178,0 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | -2,91 | -3,23 | -2,63 | -2,09 | -1,15 | -2,55 | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 39,5 mil | 47,5 mil | 54,1 mil | 56,4 mil | 60,2 mil | 69,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 56,4 mil
- 2024
- 60,2 mil
- 2025
- 69,9 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 92,0 mil | 193,2 mil | 116,3 mil | 106,3 mil | 249,6 mil | 50,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 48,3 mil | 48,8 mil | 48,0 mil | 60,3 mil | 57,2 mil | 59,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active curente | 329,8 mil | 508,4 mil | 427,8 mil | 393,4 mil | 465,7 mil | 169,3 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 12,9 mil | 23,3 mil | 25,9 mil | 25,7 mil | 29,4 mil | 33,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 107,8 mil | 170,0 mil | 186,0 mil | 190,7 mil | 259,8 mil | 209,1 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 98,9 mil | 104,8 mil | 92,2 mil | 73,4 mil | 86,1 mil | 77,7 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Active totale | 577,7 mil | 832,1 mil | 752,3 mil | 701,8 mil | 858,9 mil | 502,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 5,3 mil | 4,7 mil | 4,4 mil | 6,6 mil | 11,4 mil | 9,4 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | — | — | — | 0 | 231,2 mil | 1,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 169,0 mil | 180,9 mil | 226,5 mil | 228,0 mil | 151,2 mil | 151,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 88,0 mil | 93,1 mil | 82,5 mil | 89,0 mil | 325,9 mil | 89,6 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 301,6 mil | 310,0 mil | 327,3 mil | 334,9 mil | 493,7 mil | 256,9 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 276,1 mil † | 522,1 mil † | 425,0 mil † | 366,9 mil † | 365,2 mil † | 245,8 mil † | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | — | — | — | — | — | 73,6 mil | SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2023
- 73,4 mil
- 2024
- 86,1 mil
- 2025
- 77,7 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- —
- 2024
- —
- 2025
- 73,6 mil
SEC (XBRL)· 30 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | -26,1 mil | -23,1 mil | -35,3 mil | -33,1 mil | 14,6 mil | 731,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 7,8 mil | 10,5 mil | 2,2 mil | 1,2 mil | 1,6 mil | 968,0 mii | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -33,9 mil ≈ | -33,6 mil ≈ | -37,4 mil ≈ | -34,3 mil ≈ | 12,9 mil ≈ | -237,0 mii ≈ | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -82,6 mil | -139,7 mil | -39,0 mil | 20,3 mil | -22,9 mil | 36,2 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 182,6 mil | 264,1 mil | -2,6 mil | 2,7 mil | 151,7 mil | -235,8 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 0 | 0 | 8,4 mil | 1,8 mil | 0 | 5,0 mil | SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- 20,3 mil
- 2024
- -22,9 mil
- 2025
- 36,2 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
- 2023
- 2,7 mil
- 2024
- 151,7 mil
- 2025
- -235,8 mil
SEC (XBRL)· 12 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
4 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 49 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 119,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie100
- Evaluare87
- Calitate26
- Creștere20
- Randamente33
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 1,51 – 29,03 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsesc date de intrare
- Colegi: EV/Venit1,51 – 29,03 (Mijloc 3,99)16 firme folosite · multiplul median 1,3x · quartile 0,7x – 7,8xAPP, CDLX, DOCN, FDS, FLUT, GMM, GOOGL, NIQ, PPLI, RXT, RZLV, SIFY, TBLA, TEAD, WB, ZIP
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 49/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| Marja brută · Calitate | 50,5 % | 26 (pe interval fix) | 11 % |
| Marja EBIT · Calitate | -84,4 % | 16 (față de colegi) | 9 % |
| Marja FCF · Calitate | 9,2 % | 37 (pe interval fix) | 9 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 4,0 % | 16 (pe interval fix) | 18 % |
| Creșterea cifrei de afaceri (an/an) · Creștere | 1,5 % | 27 (față de colegi) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,7x | 100 (pe interval fix) | 7 % |
| EV/Venit · Evaluare | 0,7x | 76 (față de colegi) | 18 % |
| Randament FCF · Evaluare | 22,6 % | 100 (pe interval fix) | 14 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 0,0 % | 33 (pe interval fix) | 5 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Creștere20/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate26/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente33/100 · 1/1 factori cu valoare
- Evaluare87/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Health Catalyst, Inc. (HCAT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 311,1 mil USD în 2025; creștere an/an 1,5 %; marjă netă -90,6 %; ROE -118,1 %.
Intervalul de valoare estimat este 1,51–29,03 USD pe acțiune (mediana a 1 metode, acord între metode: o singură metodă); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 3,99 USD, prețul de 1,59 USD lasă un potențial de 150,8 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 60,1 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 49/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: balance. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,7x
- EV/Venit: 0,7x
- Randament FCF: 22,6 %
Ce o infirmă
- Marja brută: 50,5 %
- Marja EBIT: -84,4 %
- CAGR venituri 3 ani: 4,0 %
- Creșterea cifrei de afaceri (an/an): 1,5 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Datorie netă / EBITDA.
Față de mediana verticalei
Services-Computer Programming, Data Processing, Etc. (SIC 7370) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| GOOGLAlphabet Inc. | 3.442,7 mld | 14,6 | 44,3 % | 50,0 % | +15,1 % | −13 % / +111 % |
| APPAppLovin Corporation | 82,3 mld | 18,9 | 203,7 % | 64,6 % | +70,0 % | −59 % / +555 % |
| FLUTFlutter Entertainment plc | 14,2 mld | — | -9,1 % | -5,0 % | +16,6 % | −61 % / −48 % |
| FDSFactset Research Systems Inc | 12,1 mld | 23,5 | 25,5 % | 21,5 % | +6,7 % | +23 % / −25 % |
| DOCNDigitalOcean Holdings, Inc. | 9,9 mld | 281,3 | 5,1 % | 3,1 % | +15,5 % | +89 % / +184 % |
| SOGPSound Group Inc. | 8,8 mld | 350,3 | 70,4 % | 7,1 % | +59,4 % | −21 % / +265 % |
| NIQNIQ Global Intelligence plc | 6,0 mld | — | -65,3 % | -8,0 % | +5,7 % | +29 % / indisponibil |
| SIFYSify Technologies Ltd | 5,8 mld | — | -4,1 % | -2,0 % | +9,0 % | +20 % / +53 % |
| DVDoubleVerify Holdings, Inc. | 2,1 mld | 34,0 | 5,8 % | 8,2 % | +13,9 % | +29 % / −59 % |
| WBWeibo Corporation | 1,6 mld | 3,8 | 12,1 % | 25,6 % | +0,1 % | −35 % / −36 % |
| DJTTrump Media & Technology Group Corp. | 1,2 mld | — | -78,9 % | -28.867,7 % | +1,8 % | −61 % / −74 % |
| HSTMHealthstream Inc | 949,7 mil | 45,4 | 6,0 % | 6,6 % | +4,3 % | +29 % / +30 % |
| NXDRNextdoor Holdings, Inc | 934,4 mil | — | -7,2 % | -11,1 % | +4,2 % | indisponibil / indisponibil |
| TBLATaboola.com Ltd. | 921,2 mil | 7,8 | 12,7 % | 6,1 % | +8,3 % | −33 % / −21 % |
| CEVACeva, Inc. | 788,9 mil | — | -3,6 % | -9,5 % | +2,5 % | +30 % / +29 % |
| RXTRackspace Technology, Inc. | 716,2 mil | — | — | -5,9 % | −1,9 % | +165 % / +123 % |
| NEXNNexxen International Ltd. | 513,3 mil | 22,2 | 5,0 % | 6,9 % | −0,2 % | +41 % / +151 % |
| HUYAHUYA Inc. | 470,7 mil | — | -1,9 % | -1,7 % | +11,6 % | −27 % / −38 % |
| RZLVRezolve AI plc | 460,8 mil | — | -98,7 % | -216,7 % | +2.224,2 % | −55 % / −87 % |
| ZIPZiprecruiter, Inc. | 321,9 mil | 12,9 | — | 6,2 % | −5,3 % | −5 % / −66 % |
| MFMindForge Inc. | 172,5 mil | — | -167,2 % | -222,9 % | −49,9 % | −83 % / indisponibil |
| HCATHealth Catalyst, Inc. | 119,7 mil | — | -118,1 % | -90,6 % | +1,5 % | −48 % / −79 % |
| GOAIEva Live Inc | 31,8 mil | — | -58,5 % | -39,3 % | +82,6 % | indisponibil / indisponibil |
| HOLOMicroCloud Hologram Inc. | 27,2 mil | — | -2,3 % | -12,4 % | +38,6 % | −66 % / −100 % |
| TEADTeads Holding Co. | 27,0 mil | — | -196,2 % | -43,3 % | +46,1 % | −61 % / −93 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru HCAT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Health Catalyst furnizează platforme de date și analiză, aplicații și servicii profesionale pentru sisteme de sănătate, care vor să transforme datele în îmbunătățiri clinice, financiare și operaționale măsurabile. În 2026 compania trece printr-o transformare: vânzarea Vitalware, rambursarea completă a creditului și migrarea clienților de la DOS la Ignite, în contextul unor venituri în scădere față de anul trecut 23.
SWOT
Puncte tari
- Platforma Ignite este construită special pentru datele din sănătate și susține atât soluțiile companiei, cât și aplicațiile clienților.
- Veniturile recurente oferă vizibilitate ridicată, iar contractele includ adesea escaladări contractuale ale veniturilor tehnologice.
- Compania are o istorie documentată de îmbunătățiri verificate de clienți și un scor bun de satisfacție în evaluările terților.
Puncte slabe
- Veniturile au scăzut în 2026, iar migrarea de la DOS la Ignite a creat churn și reduceri de contracte.
- Pierderile nete au rămas semnificative, iar deprecierile fondului comercial au influențat puternic rezultatele.
- Rata de retenție în dolari a scăzut în 2025 față de anul anterior, ceea ce arată dificultăți în extinderea relațiilor cu clienții.
Oportunități
- Dacă clienții existenti cumpără mai multe aplicații, compania poate crește veniturile fără a atrage clienți noi cu costuri mari.
- Dacă investițiile în inteligență bazată pe AI și în conținut aduc diferențiere, oferta ar putea deveni mai greu de înlocuit.
- Piața internațională este menționată ca obiectiv, iar prezența din Singapore și Regatul Unit oferă un punct de plecare.
Amenințări
- Reducerile Medicaid și ale finanțării cercetării pot întârzia deciziile clienților și pot reduce bugetele disponibile.
- Concurenții mari cu resurse mai mari și sistemele dosarelor electronice pot înlocui soluțiile companiei.
- Clienții care consolidează furnizorii pot obține condiții mai favorabile și pot cere prețuri mai mici.
Riscuri
- Churn în migrarea DOS la Igniteridicat
Clienții pot renunța sau pot cere prețuri mai mici în timpul migrării, ceea ce afectează veniturile recurente din tehnologie.
- Pierderi nete repetateridicat
Pierderile nete și deprecierile de fond comercial pot afecta bilanțul și capacitatea de a finanța investițiile.
- Presiuni macroeconomice și bugetaremediu
Inflația, dobânzile ridicate și reducerile Medicaid pot încetini deciziile de cumpărare ale sistemelor de sănătate.
- Competiție intensămediu
Concurenții mai mari pot oferi produse cu funcționalități similare și integrare mai simplă, iar presiunea asupra prețurilor poate crește.
- Executarea planurilor de transformaremediu
Dacă Project Nexus și reducerile de costuri nu aduc beneficiile estimate, rezultatele financiare ar putea fi mai slabe decât se așteaptă.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă migrarea clienților se încheie cu pierderi mai mici decât se estimează, veniturile recurente ar putea stabiliza.
- Închiderea vânzării Vitalware și rambursarea creditului pot oferi flexibilitate pentru investiții bine țintite în produse.
- Dacă sistemele de sănătate își îmbunătățesc marjele, clienții ar putea reveni la investiții în analiză și extindere a contractelor.
Ce ar strica teza
- Dacă reducerile de prețuri la migrare continuă, veniturile recurente ar putea rămâne sub nivelul anterior.
- Pierderile nete repetate și deprecierile pot limita capacitatea companiei de a investi în perioada de transformare.
- Dacă concurenții mai mari își extind ofertele de analiză, compania ar putea pierde clienți noi și cota de piață.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului trei și realizarea ghidajului de venituri de 55 până la 56 milioane USDQ3 2026
- Evoluția churn-ului DOS la Ignite și recuperarea ARR expus riscului2026
- Rezultatele financiare anuale și ghidajul pentru 2027 după Project Nexusnext 10-K
- Evoluția pierderii nete după deprecierile de fond comercial și efectul rambursării credituluiQ4 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Compania livrează o soluție formată din platforma cloud Ignite, aplicații analitice grupate în cinci domenii și expertiză, inclusiv servicii gestionate TEMS. Clienții sunt în principal furnizori de servicii medicale, iar modelul de venit este bazat pe abonamente, cu peste 90% din venituri recurente 1. La 31 decembrie 2025 erau 162 clienți Platform și peste 1.000 de clienți App 1.
Veniturile totale au fost de 311,1 milioane USD în 2025, față de 306,6 milioane USD în 2024, iar pierderea netă de 178,0 milioane USD a fost influențată de o depreciere a fondului comercial 1. În primul semestru din 2026, veniturile au scăzut la 141,2 milioane USD, din cauza ieșirii din anumite aranjamente TEMS cu marjă redusă și a migrării de la DOS la Ignite 2.
Compania a efectuat mai multe reduceri de personal în 2023, 2025 și 2026, iar în 2026 a lansat inițiativa Project Nexus pentru a-și reorganiza modelul operațional 12. Pentru al doilea trimestru din 2026 a raportat un Adjusted EBITDA de 9,9 milioane USD și ghidează un Adjusted EBITDA anual de 18 până la 18,5 milioane USD 23.
Segmente
Tehnologie (abonamente Ignite și DOS)
Segmentul tehnologic include accesul la platforma de date și aplicațiile analitice, facturate de regulă anual sau trimestrial. În primul trimestru al 2026 a generat 48,8 milioane USD, în scădere față de 52,9 milioane USD, iar migrarea clienților de la DOS la Ignite a creat churn și down-sell 2.
Servicii profesionale
Segmentul de servicii include analiză de date, expertiză de domeniu, servicii de implementare și TEMS. Veniturile au scăzut la 21,7 milioane USD în al doilea trimestru din 2026, pe fondul reducerii numărului de angajați alocați de clienți și al ieșirii din aranjamente TEMS cu marjă mică 2.
Piața în context
Piața vizată sunt organizațiile de sănătate din Statele Unite, pentru care compania estimează o piață de bază de peste 1.200 de organizații 1. Presiunile financiare asupra sistemelor de sănătate, precum reducerea finanțării Medicaid, întârzie ciclurile de vânzare, iar compania lucrează cu clienții existenți, care sunt mai receptivi la extindere decât clienții noi 2.
Tendințe
- Migrarea de la DOS la Ignitevânt din față
Clienții care trec de la infrastructura DOS la Ignite negociază adesea prețuri mai mici, ceea ce reduce veniturile recurente. Compania estimează circa 52 milioane USD ARR expus riscului în 2026 și 2027 2. După 2027, conducerea se așteaptă să fie în mare parte trecută de această presiune 2.
- Presiuni asupra finanțării sistemelor de sănătatevânt din față
Reducerile Medicaid și ale finanțării cercetării, legate de legea OBBBA din iulie 2025, pun presiune pe bugetele clienților și alungesc ciclurile de vânzare, mai ales în Life Sciences 12. Dacă marjele sistemelor de sănătate se îmbunătățesc, cererea ar putea reveni mai rapid decât se așteaptă acum.
- Inteligență artificială și date ca avantajmixt
Compania susține că infrastructura de date devine tot mai ușor de înlocuit, iar avantajul real ar putea veni din inteligența și conținutul construite deasupra ei 2. Strategia Project Nexus și accentul pe soluții bazate pe AI urmăresc această direcție 2.
- Vânzarea Vitalware și reducerea datorieimixt
Închiderea divizării Vitalware și rambursarea integrală a creditului îmbunătățesc bilanțul și oferă flexibilitate pentru investiții țintite, dar reduc baza de venituri și afectează rezultatele pe termen scurt 23.
Poziția concurențială
Concurența vine din companii de analiză independente de industrie, furnizori de dosare electronice precum Epic Systems și Oracle Health, furnizori de soluții punctuale și organizații care își construiesc singure analiza datelor 1. Unii concurenți mari, precum Optum Analytics și IBM, au recunoaștere mai mare și resurse considerabil mai mari 1.
Presiunea concurențială poate duce la scăderea prețurilor, iar unele sisteme de sănătate și-au dezvoltat propriile sisteme de gestionare a populației 1. Diferențierea companiei se bazează pe platforma Ignite, pe expertiza clinică și pe rezultatele documentate ale clienților 1.
- Epic Systems
Furnizor de dosare electronice care extinde analiza datelor și serviciile pentru pacienți, iar clienții pot alege să își acopere singuri aceste servicii.
- Oracle Health
Companie cu soluții de dosar electronic care concurează pe analiza datelor și pe integrarea cu sistemele existente ale clienților.
- Optum Analytics
Concurent de mare anvergură cu notorietate mai mare și rețele de distribuție consolidate în rândul furnizorilor.
- IBM
Companie tehnologică mare cu resurse considerabile, care poate concura pe analiză și soluții pentru sănătate.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent14 sept. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 sept. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial06 aug. 2026
- Raport curent06 aug. 2026Încetarea unui acord material · Achiziție sau vânzare de active · Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Vot al acționarilor
- Raport curent04 iun. 2026Acord material · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Convocare AGA (proxy)03 iun. 2026
- Raport trimestrial11 mai 2026
- Raport curent11 mai 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent30 apr. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Health Catalyst, Inc. · 12 mar. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Health Catalyst, Inc. · 06 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Health Catalyst, Inc. · 06 aug. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.