olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Carpenter Technology Corporation CRS
Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens) · SIC 3312 · Verticală: Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens) (SIC 3312)
Carpenter Technology produce și distribuie aliaje speciale premium, de titan, nichel și cobalt, pentru aplicații critice în aerospațial, apărare, medical și energie. În primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 a raportat cel mai profitabil prim trimestru din istoria companiei, iar cererea din lanțul de aprovizionare aerospațial a crescut, ceea ce face ca evoluția sa să merite atenție.
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Carpenter Technology Corporation (CRS) costa 292,10 USD (−1,56 % într-o zi), cu capitalizare 14,5 mld USD, P/E 25,8 pe un EPS diluat de 11,34 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,27 %, beta 1,62, interval pe 52 de săptămâni 280,00–619,25 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 798,2 mil USD (+8,8 % an/an), profit net de 162,5 mil USD (+32,7 % an/an), EPS diluat 3,25 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 29,1
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 244,45 – 423,91
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,27 · lățimea benzii 53,7 %
- SMA 50 / 200
- 389,42 / 442,94
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -32,18 / -31,38
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −25,5 % | −1,1 % | −24,4 pp | — |
| 3 luni | −48,8 % | −0,5 % | −48,3 pp | — |
| 6 luni | −36,2 % | +4,4 % | −40,6 pp | — |
| De la început de an | −7,2 % | +12,3 % | −19,5 pp | — |
| 1 an | −4,7 % | +13,5 % | −18,2 pp | +31,2 % |
| 3 ani | +338,3 % | +76,4 % | +261,8 pp | +21,1 % |
| 5 ani | +791,6 % | +63,7 % | +728,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2027 · 30 sept. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 | Q3 '26 | Q4 '26 | Q1 '27 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 676,9 mil | 727,0 mil | 755,6 mil | 733,7 mil | 728,0 mil | 811,5 mil | 851,0 mil | 798,2 mil |
| Profit brut | 177,5 mil | 200,8 mil | 213,9 mil | 216,4 mil | 218,3 mil | 251,8 mil | 268,9 mil | 256,3 mil |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 58,6 mil | 63,0 mil | 62,6 mil | 63,1 mil | 63,1 mil | 65,3 mil | 62,0 mil | 59,9 mil |
| Profit operațional | 118,9 mil | 137,8 mil | 151,4 mil | 153,3 mil | 155,2 mil | 186,5 mil | 206,9 mil | 196,4 mil |
| Amortizare și depreciere | 34,3 mil | 35,4 mil | 35,6 mil | 36,0 mil | 36,2 mil | 36,7 mil | 38,3 mil | 36,6 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 12,2 mil | 12,0 mil | 11,8 mil | 11,5 mil | 10,2 mil | 8,7 mil | 7,5 mil | 7,1 mil |
| Profit înainte de impozit | 105,1 mil | 122,0 mil | 139,1 mil | 144,8 mil | 130,0 mil | 176,7 mil | 204,7 mil | 192,4 mil |
| Impozit pe profit | 21,0 mil | 26,6 mil | 27,4 mil | 22,3 mil | 24,7 mil | 37,1 mil | 42,3 mil | 29,9 mil |
| Profit net | 84,1 mil | 95,4 mil | 111,7 mil | 122,5 mil | 105,3 mil | 139,6 mil | 162,4 mil | 162,5 mil |
| EPS diluat | 1,66 | 1,88 | 2,21 | 2,43 | 2,09 | 2,77 | 3,23 | 3,25 |
| Flux de numerar operațional | 67,9 mil ≈ | 74,2 mil ≈ | 258,1 mil | 39,2 mil | 132,2 mil ≈ | 193,5 mil ≈ | 240,1 mil | 52,8 mil |
| Investiții (capex) | 29,3 mil | 40,2 mil | 58,0 mil | 42,6 mil | 46,3 mil | 68,7 mil | 85,1 mil | 77,7 mil |
| Dividende plătite | 10,1 mil ≈ | 10,0 mil ≈ | 10,1 mil | 10,1 mil | 10,0 mil ≈ | 10,1 mil ≈ | 10,1 mil | 9,9 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 8,2 mil ≈ | 37,5 mil ≈ | 24,1 mil | 49,1 mil | 32,1 mil ≈ | 52,7 mil ≈ | 45,2 mil | 133,9 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 43 din propriul istoric de 28 trimestre (min 5,6, mediană 29,7, max 105,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 2,4 mld | 2,2 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,1 mld |
| Venituri an/an | +10,3 % | −8,4 % | −32,3 % | +24,4 % | +38,9 % | +8,2 % | +4,3 % | +8,6 % |
| Profit net | 167,0 mil | 1,5 mil | -229,6 mil | -49,1 mil | 56,4 mil | 186,5 mil | 376,0 mil | 529,8 mil |
| Profit net an/an | −11,4 % | −99,1 % | −15.406,7 % | indisponibil | indisponibil | +230,7 % | +101,6 % | +40,9 % |
| EPS diluat | 3,43 | 0,02 | -4,76 | -1,01 | 1,14 | 3,70 | 7,42 | 10,52 |
| EPS diluat an/an | −12,5 % | −99,4 % | −23.900,0 % | indisponibil | indisponibil | +224,6 % | +100,5 % | +41,8 % |
| netă % | 7,0 % | 0,1 % | -15,6 % | -2,7 % | 2,2 % | 6,8 % | 13,1 % | 17,0 % |
| Flux de numerar liber | 52,1 mil | 60,4 mil | 149,5 mil | -85,3 mil | -67,6 mil | 178,3 mil | 286,1 mil | 362,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 393,3 mil USD
- Datorie financiară
- 690,7 mil USD
- Datorie netă
- 297,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 2,2 mld USD
- Active totale
- 3,8 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,31x
- Lichiditate curentă
- 3,81x
- ROE
- 25,8 %
- ROA
- 14,5 %
- Marja FCF
- 11,6 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,6 mld | 2,8 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Profit brut | 1,0 mil | 149,8 mil | 337,3 mil | 584,3 mil | 768,6 mil | 955,5 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 19,7 mil | 20,4 mil | 24,4 mil | 25,6 mil | 26,1 mil | 27,7 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | 180,2 mil | 174,7 mil | 204,2 mil | 230,2 mil | 243,2 mil | 253,5 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Profit operațional | -248,6 mil | -24,9 mil | 133,1 mil | 323,1 mil | 521,8 mil | 702,0 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 123,6 mil | 131,4 mil | 131,0 mil | 134,6 mil | 139,2 mil | 147,1 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| EBITDA | -125,0 mil ≈ | 106,5 mil ≈ | 264,1 mil ≈ | 457,7 mil ≈ | 661,0 mil ≈ | 849,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 32,7 mil | 44,9 mil | 54,1 mil | 51,0 mil | 48,4 mil | 37,8 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | -297,9 mil | -63,1 mil | 72,5 mil | 211,6 mil | 467,3 mil | 656,2 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Impozit pe profit | -68,3 mil | -14,0 mil | 16,1 mil | 25,1 mil | 91,3 mil | 126,4 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Profit net | -229,6 mil | -49,1 mil | 56,4 mil | 186,5 mil | 376,0 mil | 529,8 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| EPS diluat | -4,76 | -1,01 | 1,14 | 3,70 | 7,42 | 10,52 | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 48,3 mil | 48,5 mil | 49,2 mil | 50,3 mil | 50,7 mil | 50,4 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | 0,80 | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 230,2 mil
- 2025
- 243,2 mil
- 2026
- 253,5 mil
SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat
- 2024
- 50,3 mil
- 2025
- 50,7 mil
- 2026
- 50,4 mil
SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 287,4 mil | 154,2 mil | 44,5 mil | 199,1 mil | 315,5 mil | 393,3 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Creanțe | 308,7 mil | 382,3 mil | 531,3 mil | 562,6 mil | 575,5 mil | 701,9 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Stocuri | 425,7 mil | 496,1 mil | 639,7 mil | 735,4 mil | 793,8 mil | 822,9 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Active curente | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,6 mld | 1,8 mld | 2,0 mld | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 1,5 mld | 1,4 mld | 1,4 mld | 1,3 mld | 1,4 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Fond comercial | 241,4 mil | 241,4 mil | 241,4 mil | 227,3 mil | 227,3 mil | 227,3 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 43,1 mil | 35,2 mil | 28,7 mil | 15,2 mil | 9,5 mil | 3,9 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Active totale | 3,0 mld | 2,9 mld | 3,1 mld | 3,3 mld | 3,5 mld | 3,8 mld | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 142,4 mil | 242,1 mil | 278,1 mil | 263,9 mil | 267,4 mil | 313,4 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 0 | 0 | 0 | — | — | — | SEC (XBRL)· 25 ian. 2024verificat |
| Datorie pe termen lung | 694,5 mil | 691,8 mil | 693,0 mil | 694,2 mil | 695,4 mil | 690,7 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Datorii curente | 306,3 mil | 375,6 mil | 459,4 mil | 466,3 mil | 483,7 mil | 520,0 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 1,7 mld | 1,6 mld | 1,6 mld | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,4 mld † | 1,3 mld † | 1,4 mld † | 1,6 mld † | 1,9 mld † | 2,2 mld † | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
† capitalurile proprii ale acționarilor societății-mamă: în acești ani emitentul nu mai raportează totalul inclusiv interesele minoritare.
- 2024
- 15,2 mil
- 2025
- 9,5 mil
- 2026
- 3,9 mil
SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 250,0 mil | 6,0 mil | 14,7 mil | 274,9 mil | 440,4 mil | 605,0 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 100,5 mil | 91,3 mil | 82,3 mil | 96,6 mil | 154,3 mil | 242,7 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 149,5 mil ≈ | -85,3 mil ≈ | -67,6 mil ≈ | 178,3 mil ≈ | 286,1 mil ≈ | 362,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -78,9 mil | -89,1 mil | -82,3 mil | -95,9 mil | -152,9 mil | -242,7 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -76,1 mil | -52,8 mil | -40,1 mil | -23,3 mil | -167,1 mil | -286,8 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Dividende plătite | 39,1 mil | 39,2 mil | 39,4 mil | 40,0 mil | 40,3 mil | 40,3 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | — | — | 0 | 0 | 101,9 mil | 179,1 mil | SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -95,9 mil
- 2025
- -152,9 mil
- 2026
- -242,7 mil
SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat
- 2024
- -23,3 mil
- 2025
- -167,1 mil
- 2026
- -286,8 mil
SEC (XBRL)· 12 aug. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 67 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 14,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare29
- Bilanț și datorie100
- Calitate82
- Creștere79
- Randamente58
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 94,93 – 385,27 USD.
Metode calculate, dar în afara intervalului agregat: Dividende actualizate (DDM) (distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului).
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)94,93 – 151,98 (Mijloc 117,01)WACC 9,1 % · FCFF de pornire 367,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 74 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: nicio creștere între −30 % și +40 % nu justifică prețul
- Colegi: EV/EBITDA145,58 – 176,72 (Mijloc 158,76)4 firme folosite · multiplul median 9,4x · quartile 8,7x – 10,4xMT, STLD, SXC, TWI
- Colegi: P/E179,56 – 385,27 (Mijloc 276,34)6 firme folosite · multiplul median 24,4x · quartile 15,8x – 34,0xCMC, MT, MTUS, NUE, STLD, TS
- Dividende actualizate (DDM)în afara agregatului10,51 – 14,14 (Mijloc 12,06)distribuie puțin din profit ca dividend (capitalul se întoarce prin răscumpărări): modelul de dividende nu descrie valoarea, rămâne în afara agregatului
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neutru · Scor 67/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 23,6 % | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Marja netă · Calitate | 17,9 % | 92 (față de colegi) | 6 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | 59,8 % | 43 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 7,0 % | 58 (pe interval fix) | 8 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | 109,8 % | 100 (pe interval fix) | 8 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 0,6x | 100 (față de colegi) | 10 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 22,2x | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 3,9x | 100 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 25,8x | 57 (față de colegi) | 10 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 16,8x | 0 (pe interval fix) | 10 % |
| Randament FCF · Evaluare | 2,4 % | 29 (pe interval fix) | 8 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 2,1 % | 30 (pe interval fix) | 6 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | 11,8 % | 100 (pe interval fix) | 4 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere79/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate82/100 · 3/3 factori cu valoare
- Randamente58/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare29/100 · 3/3 factori cu valoare
Memo
CARPENTER TECHNOLOGY CORPORATION (CRS). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-09-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,1 mld USD în 2026; creștere an/an 8,6 %; marjă netă 17,9 %; ROE 27,8 %; datorie netă/EBITDA 0,6x.
Intervalul de valoare estimat este 145,58–176,72 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 158,76 USD, prețul de 292,10 USD lasă un potențial de -45,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -84,0 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 67/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- ROIC: 23,6 %
- Marja netă: 17,9 %
- CAGR EPS 3 ani: 109,8 %
- Datorie netă / EBITDA: 0,6x
- Acoperirea dobânzilor: 22,2x
- Lichiditatea curentă: 3,9x
- Rata de distribuire (FCF): 11,8 %
Ce o infirmă
- EV/EBITDA: 16,8x
- Randament FCF: 2,4 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Steel Works, Blast Furnaces & Rolling Mills (Coke Ovens) (SIC 3312) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 12 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TXTernium S.A. | 103,0 mld | 233,6 | 3,6 % | 2,7 % | −11,6 % | +40 % / +30 % |
| NUENucor Corp | 60,8 mld | 35,6 | 8,2 % | 5,4 % | +5,7 % | +68 % / +58 % |
| TSTenaris SA | 59,9 mld | 31,0 | 11,6 % | 16,1 % | −4,3 % | +39 % / +61 % |
| MTArcelorMittal | 47,6 mld | 15,2 | 6,1 % | 5,1 % | −1,7 % | +45 % / +148 % |
| STLDSteel Dynamics, Inc. | 34,1 mld | 17,7 | 20,8 % | 8,8 % | +3,6 % | +43 % / +102 % |
| CRSCarpenter Technology Corporation | 14,5 mld | 25,8 | 27,8 % | 17,9 % | +8,6 % | −5 % / +338 % |
| CMCCommercial Metals Company | 7,3 mld | 11,3 | 14,8 % | 7,0 % | +20,5 % | +4 % / +47 % |
| SXCSuncoke Energy, Inc. | 886,9 mil | — | -8,5 % | -2,9 % | −5,1 % | +60 % / +12 % |
| MTUSMetallus Inc. | 737,3 mil | 35,0 | 3,4 % | 1,9 % | +6,9 % | +6 % / −12 % |
| TWITitan International, Inc. | 314,6 mil | — | -22,9 % | -5,7 % | −0,9 % | −40 % / −63 % |
| ASTLAlgoma Steel Group Inc. | — | — | -98,5 % | -47,2 % | −25,4 % | +23 % / −37 % |
| SIMGRUPO SIMEC, S.A.B. de C.V. | — | — | 19,2 % | 31,2 % | −18,2 % | −8 % / −15 % |
| PKXPosco Holdings Inc. | — | — | 2,1 % | 1,5 % | −4,7 % | −3 % / −45 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru CRS din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 179,52 Randament total -38 % · Pe an -38 % | 317,00 Randament total 9 % · Pe an 9 % | 476,98 Randament total 64 % · Pe an 64 % |
| 3 ani | 183,09 Randament total -37 % · Pe an -14 % | 362,93 Randament total 25 % · Pe an 8 % | 598,32 Randament total 106 % · Pe an 27 % |
| 5 ani | 186,73 Randament total -35 % · Pe an -8 % | 415,52 Randament total 44 % · Pe an 8 % | 750,53 Randament total 159 % · Pe an 21 % |
- P/E la ieșire± 90,73
- Marja netă± 63,51
- Creșterea anuală a veniturilor± 50,92
- Diluare anuală± 5,34
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Carpenter Technology produce și distribuie aliaje speciale premium, de titan, nichel și cobalt, pentru aplicații critice în aerospațial, apărare, medical și energie. În primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 a raportat cel mai profitabil prim trimestru din istoria companiei, iar cererea din lanțul de aprovizionare aerospațial a crescut, ceea ce face ca evoluția sa să merite atenție.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o poziție de lider recunoscut în aliaje speciale și o experiență metalurgică de peste 135 de ani 1. Rețeaua proprie de centre de service și distribuție permite livrări just-in-time 2.
- Profitabilitatea a atins niveluri record în ultimele exerciții, iar generarea de numerar a crescut 1. Bilanțul permite un program de răscumpărare de acțiuni și investiții în capacitate 1.
- Barierele tehnice și cerințele de calificare ale clienților reduc presiunea concurenței pe produsele de înaltă valoare 1.
Puncte slabe
- Vânzările sunt concentrate pe aerospațial și apărare, ceea ce expune compania la ciclicitatea acestor piețe 1.
- Compania depinde de materii prime volatile din surse internaționale, iar întârzierile în recuperarea costurilor pot afecta marjele 1.
- Obligațiile de pensii și beneficii pentru angajații activi și pensionari rămân semnificative, iar fluxul de numerar liber a fost negativ în primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 13.
Oportunități
- Cererea din lanțul de aprovizionare aerospațial pare să accelereze, iar comenzile au crescut puternic 3. Dacă această tendință continuă, ar putea sprijini creșterea profitului pe termen mediu 3.
- Proiectul brownfield de extindere a capacității și prețurile mai bune ar putea susține obiectivele de profit pentru anii următori 3.
- Piața energiei și dezvoltarea de noi canale internaționale ar putea aduce clienți și produse noi, dacă expansiunea reușește 1.
Amenințări
- O scădere a cererii din aerospațial sau apărare ar putea afecta negativ prețurile și volumele 1.
- Presiunile legate de reglementările de mediu și de emisiile de gaze cu efect de seră ar putea crește costurile de conformare 1.
- Tarifele vamale și conflictele geopolitice ar putea perturba lanțurile de aprovizionare și costurile materiilor prime 12.
Riscuri
- Ciclicitatea piețelor finaleridicat
Cererea din aerospațial, apărare și energie este ciclică și sensibilă la condițiile economice și politice, ceea ce ar putea afecta rezultatele 1.
- Volatilitatea materiilor primeridicat
Prețurile și disponibilitatea nichelului, cobaltului și titanului pot fluctua, iar întârzierile în recuperarea costurilor pot reduce marjele 12.
- Proiectul de extinderemediu
Dacă proiectul brownfield din Alabama întârzie sau depășește bugetul, obiectivele de profit ar putea fi amânate 13.
- Răspundere pentru mediu și produsmediu
Reglementările de mediu și eventualele cereri de despăgubire pentru calitatea produselor ar putea genera costuri neasigurate 1.
- Negocieri colectivescăzut
Contractele colective pentru o parte a angajaților expiră în 2027 și 2029, iar nerealizarea unui acord ar putea duce la întreruperi de activitate 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Compania a raportat profituri operaționale record și marje ridicate în segmentul SAO, iar comenzile din aerospațial au crescut puternic în primul trimestru 13. Ghidajul pentru exercițiul fiscal 2027 a fost menținut, iar obiectivul pentru exercițiul fiscal 2029 indică o creștere suplimentară a profitului 3.
- Prețurile sunt în creștere în ansamblu, iar compania își poate proteja marjele cu ajutorul suprataxelor și al contractelor forward 13.
- Dacă proiectul de extindere a capacității și eficientizarea producției funcționează, compania ar putea converti creșterea cererii în profit suplimentar 3.
Ce ar strica teza
- Profitabilitatea recentă se bazează pe un ciclu favorabil în aerospațial, iar o inversare a acestui ciclu ar putea reduce rapid rezultatele 1.
- Fluxul de numerar liber a fost negativ în primul trimestru, pe fondul investițiilor mari, ceea ce ar putea limita capacitatea de a finanța răscumpărările 3.
- Materiile prime volatile și angajamentele cu preț ferm pot reduce capacitatea companiei de a transfera costurile către clienți 12.
De urmărit
- Rezultatele trimestrului al doilea din exercițiul fiscal 2027 față de intervalul de profit operațional anunțatQ2 2027
- Menținerea ghidajului pentru profitul operațional al exercițiului fiscal 20272027
- Evoluția comenzilor din aerospațial și a prețurilornext 10-K
- Progresul proiectului brownfield din Athens, Alabama2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Fondată în 1889, Carpenter Technology Corporation fabrică, prelucrează și distribuie metale speciale, inclusiv aliaje de titan, pulberi metalice, oțeluri inoxidabile, oțeluri aliate și oțeluri pentru scule 1. Compania are două segmente raportabile: Specialty Alloys Operations, principalul producător de aliaje premium și oțeluri inoxidabile, și Performance Engineered Products, care cuprinde afacerea cu titan Dynamet, Carpenter Additive și distribuția 1. În exercițiul fiscal 2026 vânzările nete au fost de 3124.2 milioane USD, iar veniturile au fost realizate și prin propria rețea mondială de centre de service și distribuție 1.
Compania nu depinde de un singur client: niciun client nu a reprezentat cel puțin 10 la sută din vânzările nete în ultimii trei ani fiscali 1. Materiile prime critice includ nichel, cobalt, crom, mangan, molibden, titan și fier, iar prețurile lor sunt volatile, compania folosind suprataxe, mecanisme de indexare și contracte forward pentru a le transfera parțial clienților 1. Circa 43 la sută din vânzările nete provin din contracte cu preț ferm 2.
Angajații numără aproximativ 4500 de persoane la 30 iunie 2026, iar cheltuielile cu cercetarea și dezvoltarea finanțate de companie au fost de 27.7 milioane USD în exercițiul fiscal 2026 1. Pentru datele de la sfârșitul exercițiului, compania se bazează pe o producție integrată a SAO, concentrată în Pennsylvania, Carolina de Sud și Alabama 1.
Segmente
Specialty Alloys Operations (SAO)
Segmentul SAO reunește principalele operațiuni de producție de aliaje premium și oțeluri inoxidabile din uzinele din Reading și Latrobe, Pennsylvania, precum și din Carolina de Sud și Alabama 1. În exercițiul fiscal 2026 a generat 782.9 milioane USD din profit operațional, iar în primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 marja operațională ajustată a fost de 37.7 la sută 3.
Performance Engineered Products (PEP)
Segmentul PEP include afacerea cu titan Dynamet, Carpenter Additive și distribuitorii din Latrobe și Mexic, administrate cu o structură antreprenorială pentru a răspunde rapid la schimbările pieței 1. Acest segment completează oferta de aliaje cu pulberi metalice și aliaje destinate fabricării aditive 1.
Segmentul Performance Engineered Products
Segmentul PEP se concentrează pe produse diferențiate și pe servicii pentru piețe de nișă, unde flexibilitatea și agilitatea sunt esențiale 1. Rezultatele sale nu sunt detaliate separat în sursele analizate, astfel încât contribuția sa la profit nu poate fi estimată din aceste documente 1.
Piața în context
Aerospațialul și apărarea reprezentau 65 la sută din vânzările nete în exercițiul fiscal 2026, iar energia, industria și bunurile de consum rămân piețe finale importante 1. Piețele aerospațială și de apărare sunt ciclice, dar în primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 comenzile din sub-piețele structurală și de distribuție aerospațială au crescut cu 49 la sută față de anul precedent 3.
Tendințe
- Creșterea cererii în aerospațialvânt din spate
Clienții din aerospațial au tot mai multă încredere în capacitatea industriei de a crește producția, iar comenzile din sub-piețele structurală și de distribuție au crescut semnificativ 3. Dacă această tendință se menține, ar putea susține volumele și prețurile pentru aliajele companiei 3.
- Prețuri ale materiilor prime volatilevânt din față
Costurile nichelului, cobaltului, titanului și altor materii prime au fluctuat puternic, iar întârzierile dintre creșterea costurilor și recuperarea lor prin suprataxe pot afecta marjele pe termen scurt 1. Contractele cu preț ferm amplifică această expunere 2.
- Prețurile și mixul de produsemixt
Îmbunătățirea prețurilor și a mixului de produse a sprijinit profitabilitatea în ultimele trimestre, dar suprataxele au un efect diluant asupra marjei brute 1. Efectul asupra rezultatelor depinde de evoluția mixului pe fiecare perioadă 1.
- Proiectul de extindere a capacitățiimixt
Proiectul brownfield de la Athens, Alabama, presupune investiții mai mari, iar cheltuielile de capital au crescut în primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 3. Dacă proiectul este realizat la timp, ar putea sprijini obiectivele de profit pe termen mediu, dar întârzierile ar pune presiune pe rezultate 1.
Poziția concurențială
Compania afirmă că există mai puțin de zece competitori majori pentru produsele sale cu valoare ridicată, iar pentru alte produse există câteva zeci de producători mai mici și numeroși producători din străinătate 1. Barierele de intrare sunt constituite din expertiza metalurgică, calificările clienților și capacitățile tehnice 1.
Concurenții includ și distribuitori independenți și produse substituibile, care pot înlocui produsele finite în anumite aplicații 1. Presiunea concurențială depinde de capacitatea globală și de nivelul cererii, iar un exces de ofertă ar putea afecta prețurile 1.
- Producători majori de aliaje speciale
Compania identifică mai puțin de zece concurenți majori pentru produsele sale de înaltă valoare, fără a-i numi în sursele analizate.
- Producători mai mici și companii de conversie
Pentru alte produse, există câteva zeci de producători și companii de conversie mai mici, potrivit documentului de raportare.
- Producători străini de oțeluri speciale
Numeroase companii din străinătate produc materiale similare, fără ca sursele să le identifice individual.
- Distribuitori independenți
Există câteva sute de distribuitori independenți de produse similare, care concurează pe anumite piețe.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Sister June Carpenter , one of the few remaining Shakers , dies in Maine . She was 88 .Surge — GDELT DOC · 04 nov. 2026 · RO
- Carpenter 91 - Year - Old Farmhouse Saved from Demolition in Virginia Road Project | World NewsSurge — GDELT DOC · 21 oct. 2026 · RO
- Madonna a revenit la MTV VMA după 23 de ani. A apărut pe scenă alături de Sabrina Carpenter și Charli XCX - tvrinfo.roSurge — Google News · 28 sept. 2026 · RO
- Madonna a revenit la MTV VMA după 23 de ani. A apărut pe scenă alături de Sabrina Carpenter și Charli XCX - TVRInfo.roSurge — Google News · 28 sept. 2026 · RO
- Madonna ROASTS Sabrina Carpenter who is left frantically defending her team as their MTV VMAs 2026 speech goes off the railsSurge — GDELT DOC · 28 sept. 2026 · RO
- Dupa un an cu incasari de 4,2 miliarde de dolari din box office, Tom Holland a inceput repetitiile pentru rolul lui Fred Astaire. Margaret Qualley si Sabrina Carpenter se alatura distributiei. - urban.roSurge — Google News · 27 sept. 2026 · RO
- Sabrina Carpenter în rolul lui Ginger Rogers: adevăratul pariu din biopicul lui Fred Astaire cu Tom Holland - Martin Cid MagazineSurge — Google News · 25 sept. 2026 · RO
- Strength in Specialty: Carpenter Technology’s (CRS) Drive in Aerospace MaterialsYahoo Finance — News · 02 sept. 2026 · EN
- Michael Carpenter, fost înalt oficial la Casa Albă și Pentagon: „Campaniile de pe rețelele sociale amplificate de Kremlin au profitat de incidentele cu drone pentru a promova o narațiune conform căreia România ar trebui pur și simplu să caute un compromis cu Rusia” EXCLUSIVLibertatea.ro · 25 iun. 2026 · RO
- Madonna a lansat un scurtmetraj în care apar Kate Moss și Sabrina Carpenter. Videoclipul a strâns rapid 1,4 milioane de vizualizăriHotNews.ro · 09 iun. 2026 · RO
- Sabrina Carpenter gets restraining order against man who showed up at her homeBBC World News · 02 iun. 2026 · EN
Depuneri SEC
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent22 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial22 oct. 2026
- Raport curent15 oct. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 oct. 2026Vot al acționarilor
- Convocare AGA (proxy)11 sept. 2026
- Raport curent25 aug. 2026Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport curent12 aug. 2026Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Situații financiare și anexe
- Raport anual12 aug. 2026
- Raport curent30 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Carpenter Technology Corporation · 12 aug. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Carpenter Technology Corporation · 22 oct. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Carpenter Technology Corporation · 22 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.