olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Daktronics, Inc. DAKT

Miscellaneous Manufacturing Industries · SIC 3990 · Verticală: Miscellaneous Manufacturing Industries (SIC 3990)

19,41USD+0,88 % · 1 ziÎnchidere 06 nov. 2026

Daktronics proiectează, fabrică și vinde sisteme de afișaj electronic cu LED pentru stadioane, săli de spectacole, publicitate în aer liber și transport, completate de software de control și servicii. Compania a raportat în primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 o creștere a vânzărilor de 7,1% și o marjă operațională de 10,6%, iar vânzările anuale au atins 838,7 milioane USD în exercițiul fiscal 2026.

La închiderea din 06 nov. 2026, acțiunea Daktronics, Inc. (DAKT) costa 19,41 USD (+0,88 % într-o zi), cu capitalizare 933,5 mil USD, P/E 19,8 pe un EPS diluat de 0,98 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 0,52 %, beta 1,26, interval pe 52 de săptămâni 17,02–27,73 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2027): venituri de 234,6 mil USD (+7,1 % an/an), profit net de 19,4 mil USD (+18,0 % an/an), EPS diluat 0,40 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
933,5 mil USD
acțiuni la 24 aug. 2026
P/E (TTM)
19,8
EPS diluat TTM 0,98 · TTM până la 01 aug. 2026
E/P (TTM)
5,06 %
TTM până la 01 aug. 2026
Randament dividend
0,52 %
DPS 12 luni 0,10
Beta (2 ani)
1,26
Volatilitate (1 an) 42 %
Interval 52 săpt.
17,0227,73

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
52,5
neutru
Bollinger (20, 2)
17,59 – 20,96
în jumătatea de sus a benzii · %B 0,54 · lățimea benzii 17,5 %
SMA 50 / 200
18,59 / 20,39
tendință mixtă
MACD (12, 26, 9)
0,33 / 0,36
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+9,0 %−5,4 %+14,4 pp—
3 luni−9,4 %−4,9 %−4,5 pp—
6 luni−5,5 %−0,3 %−5,2 pp—
De la început de an−1,8 %+7,8 %−9,6 pp—
1 an+0,8 %+9,8 %−8,9 pp−46,2 %
3 ani+103,2 %+68,5 %+34,8 pp−5,3 %
5 ani+227,9 %+57,0 %+170,8 pp—
Scădere maximă (1 an)
−38,6 %
20 feb. 2026 → 25 sept. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−70,7 %
08 nov. 2021 → 08 dec. 2022
Creștere anuală compusă (5 ani)
+26,8 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q1 2027 · 01 aug. 2026

Venituri
234,6 mil USD
+7,1 % an/an
Profit net
19,4 mil USD
+18,0 % an/an
EPS diluat
0,40
+21,2 % an/an
netă / operațională
8,3 % / 10,6 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26Q4 '26Q1 '27
Venituri208,3 mil149,5 mil172,6 mil219,0 mil229,3 mil181,9 mil208,6 mil234,6 mil
Costul vânzărilor152,5 mil112,7 mil129,4 mil153,9 mil167,4 mil138,2 mil150,1 mil163,0 mil
Profit brut55,9 mil36,8 mil43,1 mil65,1 mil61,8 mil43,6 mil58,5 mil71,6 mil
Cercetare și dezvoltare9,8 mil9,4 mil10,0 mil10,7 mil10,4 mil10,5 mil11,8 mil12,1 mil
Profit operațional15,8 mil-3,6 mil-1,7 mil23,3 mil21,6 mil1,9 mil14,1 mil24,9 mil
Amortizare și depreciere4,9 mil4,9 mil4,8 mil4,8 mil4,8 mil5,2 mil4,6 mil4,7 mil
Profit înainte de impozit25,2 mil-17,8 mil-13,4 mil22,2 mil21,9 mil3,5 mil10,7 mil25,7 mil
Impozit pe profit3,8 mil-660,0 mii-4,0 mil5,8 mil4,4 mil502,0 mii2,3 mil6,2 mil
Profit net21,4 mil-17,2 mil-9,4 mil16,5 mil17,5 mil3,0 mil8,4 mil19,4 mil
EPS diluat0,22-0,36-0,19 ≈0,330,350,060,17 ≈0,40
Flux de numerar operațional43,3 mil ≈12,0 mil ≈22,9 mil26,1 mil16,5 mil ≈11,7 mil ≈-5,1 mil31,4 mil
Investiții (capex)5,4 mil ≈4,2 mil ≈4,8 mil4,3 mil2,5 mil ≈3,6 mil ≈4,5 mil4,1 mil
Răscumpărări de acțiuni0 ≈9,0 mil ≈20,5 mil10,7 mil1,6 mil ≈10,6 mil ≈2,8 mil4,4 mil

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 13 din propriul istoric de 31 trimestre (min 7,8, mediană 41,8, max 678,0; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20192020202120222023202420252026
Venituri569,7 mil608,9 mil482,0 mil611,0 mil754,2 mil818,1 mil756,5 mil838,7 mil
Venituri an/an−6,7 %+6,9 %−20,8 %+26,7 %+23,4 %+8,5 %−7,5 %+10,9 %
Profit net-958,0 mii491,0 mii10,9 mil592,0 mii6,8 mil34,6 mil-10,1 mil45,4 mil
Profit net an/an−117,2 %indisponibil+2.125,3 %−94,6 %+1.049,0 %+409,0 %−129,2 %indisponibil
EPS diluat-0,020,010,240,010,150,74-0,210,92
EPS diluat an/an−116,7 %indisponibil+2.300,0 %−95,8 %+1.400,0 %+393,3 %−128,4 %indisponibil
netă %-0,2 %0,1 %2,3 %0,1 %0,9 %4,2 %-1,3 %5,4 %
Flux de numerar liber12,3 mil-7,3 mil58,3 mil-47,4 mil-10,4 mil46,3 mil78,2 mil34,3 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2026 · 02 mai 2026

Numerar
131,6 mil USD
Datorie financiară
10,8 mil USD
Datorie netă
-120,9 mil USD
Capitaluri proprii
300,7 mil USD
Active totale
554,4 mil USD
Datorie / capitaluri
0,04x
Lichiditate curentă
2,31x
ROE
15,8 %
ROA
8,6 %
Marja FCF
4,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2024
818,1 mil
2025
756,5 mil
2026
838,7 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Costul vânzărilor
2024
595,6 mil
2025
561,0 mil
2026
609,7 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Profit brut
2024
222,4 mil
2025
195,5 mil
2026
229,0 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2024
35,7 mil
2025
38,9 mil
2026
43,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Profit operațional
2024
87,1 mil
2025
33,1 mil
2026
60,8 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2024
19,3 mil
2025
19,5 mil
2026
19,3 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

EBITDA
2024
106,4 mil ≈
2025
52,7 mil ≈
2026
80,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2024
3,4 mil
2025
2,9 mil
2026
1,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2024
54,1 mil
2025
-5,9 mil
2026
58,3 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Impozit pe profit
2024
19,4 mil
2025
4,3 mil
2026
13,0 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Profit net
2024
34,6 mil
2025
-10,1 mil
2026
45,4 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

EPS diluat
2024
0,74
2025
-0,21
2026
0,92

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2024
46,5 mil
2025
47,6 mil
2026
49,4 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2024
81,3 mil
2025
127,5 mil
2026
131,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Creanțe
2024
117,2 mil
2025
92,8 mil
2026
118,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Stocuri
2024
138,0 mil
2025
105,8 mil
2026
110,5 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Active curente
2024
401,9 mil
2025
381,5 mil
2026
448,0 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2024
71,8 mil
2025
73,9 mil
2026
64,3 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Fond comercial
2024
3,2 mil
2025
3,2 mil
2026
3,7 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2024
840,0 mii
2025
568,0 mii
2026
3,3 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Active totale
2024
527,9 mil
2025
502,9 mil
2026
554,4 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Datorii comerciale
2024
60,8 mil
2025
46,7 mil
2026
68,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2024
1,5 mil
2025
1,5 mil
2026
1,2 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2024
53,2 mil
2025
10,5 mil
2026
9,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Datorii curente
2024
192,3 mil
2025
172,0 mil
2026
193,7 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Capital propriu
2024
238,8 mil †
2025
271,9 mil †
2026
300,7 mil †

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2024
63,2 mil
2025
97,7 mil
2026
49,2 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Investiții (capex)
2024
17,0 mil
2025
19,5 mil
2026
14,9 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Flux de numerar liber
2024
46,3 mil ≈
2025
78,2 mil ≈
2026
34,3 mil ≈

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2024
-21,3 mil
2025
-23,8 mil
2026
-19,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2024
15,1 mil
2025
-27,4 mil
2026
-26,2 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Dividende plătite
2024
—
2025
—
2026
—

SEC (XBRL)· 16 iun. 2022verificat

Răscumpărări de acțiuni
2024
0
2025
29,5 mil
2026
25,6 mil

SEC (XBRL)· 24 iun. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,9 %
calculat olivLawFY 2026
CAGR venituri 3 ani
3,6 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR venituri 5 ani
11,7 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EBIT (an/an)
83,7 %
calculat olivLawFY 2026
Creșterea profitului net (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR profit net 3 ani
88,2 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR profit net 5 ani
32,9 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea EPS (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
CAGR EPS 3 ani
83,0 %
calculat olivLawFY 2023 → FY 2026
CAGR EPS 5 ani
30,8 %
calculat olivLawFY 2021 → FY 2026
Creșterea FCF (an/an)
-56,1 %
calculat olivLawFY 2026

Profitabilitate

Marja brută
27,6 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja EBITDA
9,6 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja EBIT
7,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja netă
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Marja FCF
4,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Randamente

ROE
16,2 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROA
8,4 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROIC
29,8 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROCE
16,6 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-144,1 mil USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Datorie netă / EBITDA
-1,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Acoperirea dobânzilor
42,7x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,2x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Lichiditatea rapidă
1,7x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Lichiditatea imediată
0,7x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
54,6 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Investiții (capex)
14,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Fluxul de numerar liber
39,8 mil USD
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia profitului în FCF
82,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Conversia EBITDA în numerar
66,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
60 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Zile de stoc (DIO)
67 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Zile de plată (DPO)
43 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
84 zile
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
933,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
789,4 mil USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
Capitalizare / profit net TTM
19,3x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
19,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul profitului
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/S
1,1x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
9,7x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/EBIT
12,6x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
EV/Venit
0,9x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
P/FCF
23,5x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randament FCF
4,3 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
2,1 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026

1 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 70 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

19,41 USD

06 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 933,5 mil USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
933,5 mil USD
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
P/E (TTM)
19,8x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
P/B
2,9x
calculat olivLawbilanț la 01 aug. 2026
EV/EBITDA
9,7x
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
ROE
16,2 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026 · bilanț la 01 aug. 2026
Marja netă
5,7 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
10,9 %
calculat olivLawFY 2026
Randamentul dividendului
0,5 %
calculat olivLawTTM până la 01 aug. 2026

Acoperire și prospețime

33/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2026
Ultima perioadă raportată: 01 aug. 2026
Data ultimului bilanț: 01 aug. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 24 aug. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 02 sept. 2026
verificat 2570derivat 212

Scorul pe grupe

  • Creștere65
  • Randamente30
  • Bilanț și datorie100
  • Evaluare49
  • Calitate83

Interval de valoare estimat

Jos
8,32
USD pe acțiune
Mijloc
9,64
USD pe acțiune
Sus
11,65
USD pe acțiune
Preț: 19,41 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -50,4 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -101,4 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 2,63 – 19,76 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)14,02 – 19,76 (Mijloc 16,26)
    WACC 9,2 % · FCFF de pornire 40,9 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 73 %
    Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.
    DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): 13,3 %
  • Colegi: EV/EBITDAindisponibil · colegi insuficienți
  • Colegi: P/Eindisponibil · colegi insuficienți
  • Dividende actualizate (DDM)2,63 – 3,53 (Mijloc 3,01)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Miscellaneous Manufacturing Industries (SIC 3990)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 70/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate29,8 %100 (pe interval fix)11 %
Marja netă · Calitate5,7 %63 (față de colegi)7 %
Conversia profitului în FCF · Calitate82,3 %75 (pe interval fix)7 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere3,6 %30 (pe interval fix)9 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere83,0 %100 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-1,8x100 (pe interval fix)11 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie42,7x100 (pe interval fix)7 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,2x100 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare19,8x47 (pe interval fix)11 %
EV/EBITDA · Evaluare9,7x49 (pe interval fix)11 %
Randament FCF · Evaluare4,3 %53 (pe interval fix)9 %
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente2,1 %30 (pe interval fix)7 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere65/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate83/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial30/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare49/100 · 3/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Daktronics, Inc. (DAKT). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-08-01.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 838,7 mil USD în 2026; creștere an/an 10,9 %; marjă netă 5,7 %; ROE 16,2 %; datorie netă/EBITDA -1,8x.

Intervalul de valoare estimat este 8,32–11,65 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 9,64 USD, prețul de 19,41 USD lasă un potențial de -50,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -101,4 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 70/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 29,8 %
  • Conversia profitului în FCF: 82,3 %
  • CAGR EPS 3 ani: 83,0 %
  • Datorie netă / EBITDA: -1,8x
  • Acoperirea dobânzilor: 42,7x
  • Lichiditatea curentă: 2,2x

Ce o infirmă

  • Randamentul distribuirilor către acționari: 2,1 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Miscellaneous Manufacturing Industries (SIC 3990) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
19,8x
mediana verticalei —
EV/EBITDA
9,7x
mediana verticalei —
P/S
1,1x
mediana verticalei 0,8x
peste mediană (+31,3 %)
P/B
2,9x
mediana verticalei 1,2x
peste mediană (+136,9 %)
ROE
16,2 %
mediana verticalei -2,0 %
peste mediană
Marja netă
5,7 %
mediana verticalei 1,8 %
peste mediană (+216,2 %)
Marja EBIT
7,3 %
mediana verticalei 2,4 %
peste mediană (+208,7 %)
Venituri an/an
10,9 %
mediana verticalei 10,8 %
la mediană
Datorie netă/EBITDA
-1,8x
mediana verticalei —
Randament dividend
0,5 %
mediana verticalei 5,8 %
sub mediană (−91,1 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
AMCRAmcor PLC20,7 mld19,29,3 %4,5 %+56,6 %+5 % / −5 %
DAKTDaktronics, Inc.933,5 mil19,816,2 %5,7 %+10,9 %+1 % / +103 %
HCAIHuachen AI Parking Management Technology Holding Co., Ltd83,7 mil—-402,1 %-642,6 %−83,9 %−76 % / indisponibil
MWGMulti Ways Holdings Limited45,0 mil—-2,0 %-1,0 %+44,1 %−50 % / −53 %
VTSIVirTra, Inc.30,2 mil—-6,1 %—indisponibil−46 % / −64 %
JCSEJe Cleantech Holdings Limited8,1 mil3,218,3 %15,9 %+11,8 %+37 % / +66 %
DOGZDogness (International) Corporation6,9 mil—-32,0 %-173,9 %−23,3 %−96 % / −85 %
WFFWF Holding Ltd5,9 mil—-127,3 %-64,4 %+61,9 %−62 % / indisponibil
BRCBrady Corp——16,1 %12,4 %+9,8 %+1 % / +40 %
ODCOil-Dri Corporation of America——20,5 %11,5 %+1,7 %+30 % / +149 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DAKT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
11,64
Randament total -40 % · Pe an -40 %
20,58
Randament total 6 % · Pe an 6 %
31,01
Randament total 60 % · Pe an 60 %
3 ani
11,09
Randament total -43 % · Pe an -17 %
22,09
Randament total 14 % · Pe an 4 %
36,58
Randament total 88 % · Pe an 24 %
5 ani
10,57
Randament total -46 % · Pe an -11 %
23,71
Randament total 22 % · Pe an 4 %
43,15
Randament total 122 % · Pe an 17 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 5,52
  • Marja netă± 3,87
  • Creșterea anuală a veniturilor± 3,20
  • Diluare anuală± 0,32

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Daktronics proiectează, fabrică și vinde sisteme de afișaj electronic cu LED pentru stadioane, săli de spectacole, publicitate în aer liber și transport, completate de software de control și servicii. Compania a raportat în primul trimestru al exercițiului fiscal 2027 o creștere a vânzărilor de 7,1% și o marjă operațională de 10,6% 3, iar vânzările anuale au atins 838,7 milioane USD în exercițiul fiscal 2026 1.

SWOT

Puncte tari

  • Compania are o poziție de lider în sistemele de afișaj mari și control, cu un model integrat care acoperă de la proiectare până la întreținere 13.
  • Backlogul de produse s-a menținut peste pragul de 300 de milioane USD timp de șase trimestre consecutive, ceea ce oferă o vizibilitate relativă asupra activității 3.
  • Situația de numerar este solidă, iar compania a reușit să finanțeze investiții și răscumpărări de acțiuni din fluxul operațional 3.

Puncte slabe

  • Dependența de componente electronice importate, inclusiv din China și Taiwan, expune compania la întreruperi și la costuri volatile 1.
  • Activitatea bazată pe proiecte produce comenzi neregulate, iar veniturile pot fluctua semnificativ de la un trimestru la altul 1.
  • Compania a avut în trecut exerciții cu pierderi nete, iar marjele au fost afectate de tarife și de costurile de intrare 1.

Oportunități

  • Extinderea în noi verticale de piață, serviciile software și afișajele micro-LED ar putea sprijini creșterea veniturilor recurente 3.
  • Fabrica din Mexic ar putea reduce costurile de producție și expunerea la tarife dacă ajunge la capacitatea planificată 13.
  • Achizițiile în produse și piețe complementare, la care compania spune că se uită, ar putea accelera creșterea organică 3.

Amenințări

  • Noile tarife sau schimbările de politică comercială ar putea reduce marjele și cererea din proiectele finanțate de guverne 12.
  • Concurenții cu resurse mai mari sau cu producție mai ieftină ar putea prelua contracte prin prețuri mai agresive 1.
  • Încetinirea economică sau tensiunile geopolitice ar putea amâna deciziile clienților și proiectele mari 1.

Riscuri

  • Tarife și politici comercialeridicat

    Schimbările de tarife și rambursările incerte pot afecta costurile, marjele și decizia clienților de a semna contracte 12.

  • Dependența de furnizoriridicat

    Componentele semiconductoare sunt obținute în principal din Taiwan și China; o întrerupere ar putea opri producția până la găsirea unei surse alternative 1.

  • Concentrarea pe proiecte marimediu

    Comenzile depind de câteva contracte importante, iar amânarea unuia poate schimba vizibil cifrele trimestriale, cum s-a văzut în trimestrul întâi fiscal 2027 3.

  • Costul componentelormediu

    Creșterea prețurilor la memorie și la alte componente sensibile la preț ar putea comprima marja brută 3.

  • Execuția operaționalăscăzut

    Ramp-up-ul fabricii din Mexic și al inițiativelor de eficientizare ar putea întârzia sau costa mai mult decât era planificat 13.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă creșterea vânzărilor și a marjei operaționale se menține, compania ar putea atinge țintele pe trei ani anunțate pentru exercițiul fiscal 2028 3.
  • Backlogul stabil și fluxul de numerar operațional oferă companiei flexibilitate pentru investiții și pentru răscumpărări de acțiuni 3.
  • Adoptarea tehnologiilor LED și micro-LED și extinderea serviciilor software ar putea deschide venituri recurente mai mari în timp 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă tarifele rămân ridicate sau cresc, marjele ar putea rămâne sub presiune și cererea clienților publici ar putea scădea 12.
  • Natura bazată pe proiecte face ca rezultatele trimestriale să fie greu de prevăzut, iar o amânare a contractelor mari ar putea afecta comparațiile de la un an la altul 3.
  • Concurența din partea producătorilor cu costuri mai mici ar putea limita prețurile pe care compania le poate practica 1.

De urmărit

  • Semnarea comenzilor importante așteptate în trimestrul al doilea și nivelul backloguluiQ2 2027
  • Sumele și calendarul rambursărilor de tarife și efectul lor asupra marjei brute2027
  • Ramp-up-ul producției în Mexic și efectele asupra costurilor2027
  • Progresul către țintele pe trei ani pentru exercițiul fiscal 2028next 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Daktronics, fondată în 1968 la Brookings, South Dakota, și listată public din 1994, funcționează cu un model integrat vertical, care acoperă vânzările, inginerie, producția, instalarea și suportul pentru clienți 1. Portofoliul variază de la panouri mici și scorboard-uri până la sisteme video de mari dimensiuni pentru stadioane și arene, iar compania oferă și software de management al conținutului, precum Venus Control Suite 1. Compania are aproximativ 2.693 de angajați la nivel global 1.

Activitatea de servicii include suport tehnic, servicii profesionale și soluții software, care pot genera venituri recurente pe durata de viață a sistemelor instalate 12. Compania descrie și un proces de contractare tehnică pentru instalațiile mari, cu licențe de contractor general în multe jurisdicții 1.

Producția majoritară se face în Statele Unite, în South Dakota și Minnesota, iar compania are fabrici în China și Irlanda și și-a extins capacitatea prin o unitate în Mexic, care urma să intre în producție în exercițiul fiscal 2027 13. Această configurație oferă companiei flexibilitate, dar o expune și la costurile de import și la lanțurile de aprovizionare globale 1.

Segmente

Segmente domestice și internaționale

Compania raportează cinci segmente: patru unități de business domestice (Commercial, Live Events, High School Park and Recreation și Transportation), care includ SUA și Canada, plus unitatea internațională 1. În primul trimestru al exercițiului fiscal 2027, creșterea vânzărilor a fost condusă de unitățile Transportation, Live Events și International 3.

Afișaje pentru servicii publice și vânzare cu amănuntul

Linia de afișaje cu prețuri pentru stațiile de carburanți (Fuelight) și sistemele de afișare digitală în aer liber, inclusiv panourile stradale, completează portofoliul și extind publicitatea digitală în spații mai apropiate de public 1.

Piața în context

Piața sistemelor de afișaj digital se extinde, susținută de investițiile clienților din sport, publicitate, transport și infrastructură publică și de trecerea de la afișajele statice la cele digitale 1. Compania descrie piețele țintă ca fiind mari și în creștere, dar momentul și amploarea adoptării depind de condițiile economice și de finanțarea disponibilă pentru clienți 1.

Creșterea comenzilor din exercițiul fiscal 2026 a fost susținută de proiecte mari la arene sportive, de sisteme de transport inteligent și de cereri din educație și din străinătate, dar comenzile sunt sensibile la calendarul proiectelor individuale 1.

Tendințe

  • Tarifele vamalevânt din față

    Tarifele SUA asupra componentelor electronice, oțelului, aluminiului și cuprului au crescut costurile și au afectat marjele; compania a depus cereri de rambursare a tarifelor anulate de Curtea Supremă, dar suma și momentul încasării rămân incerte 12. Dacă tarifele se mențin sau cresc, presiunea asupra costurilor ar putea continua.

  • Rambursările de tarifemixt

    În primul trimestru al exercițiului fiscal 2027, câștigul de marjă brută include încasarea unor rambursări de tarife, ceea ce înseamnă că un efect pozitiv punctual ar putea să nu se repete 3. Compania recunoaște rambursările doar când sunt primite 2.

  • Adoptarea afișajelor LED și micro-LEDvânt din spate

    Tehnologiile de tip micro-LED și pixel fin cresc cererea pentru afișaje cu performanță și eficiență mai bune, iar compania investește în acest segment și în software-ul de control 13.

  • Cerere dependentă de proiectemixt

    Activitatea fiind bazată pe proiecte, comenzile pot fluctua de la un trimestru la altul; comenzile din primul trimestru fiscal 2027 au scăzut față de anul anterior, companiia anticipând că unele contracte importante se vor închide în trimestrul al doilea 3.

Poziția concurențială

Compania arată că piața este competitivă, cu concurenți care oferă produse mai ieftine sau cu funcții mai reduse, unii având resurse financiare mai mari și capacitatea de a face achiziții 1. Produsele concurează și cu alte forme de publicitate, precum televiziunea, presa tipărită și afișajele fixe 1.

Unii concurenți folosesc sponsorizări pentru a câștiga contracte în anumite locații, iar concurenții care pot produce în afara SUA sau beneficiază de excepții tarifare ar putea avea un avantaj de cost 1.

  • Producători de afișaje LED din Asia

    Concurenți care produc în afara Statelor Unite și pot oferi prețuri mai mici, menționați în riscurile companiei 1.

  • Furnizori de sisteme de publicitate digitală în aer liber

    Companii care concurează în segmentul panourilor și afișajelor digitale pentru publicitate în aer liber, un domeniu în care Daktronics activează 1.

  • Integratori audiovizuali și revânzători

    Parteneri de vânzare și instalare care pot concura direct pentru proiecte în anumite regiuni, mai ales în afara Americii de Nord 1.

  • Alți furnizori de tehnologie pentru afișaje sportive

    Concurenți din segmentul sistemelor pentru stadioane și arene, care pot avea resurse mai mari pentru a se adapta rapid cerințelor clienților 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 11 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 14 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

  • Raport curent14 oct. 2026
    Costuri de restructurare · Depreciere materială · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent18 sept. 2026
    Schimbări în conducere · Vot al acționarilor · Situații financiare și anexe
  • Raport curent11 sept. 2026
    Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe
  • Raport trimestrial02 sept. 2026
  • Raport curent02 sept. 2026
    Acord material · Rezultate financiare · Schimbări în conducere · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent17 iul. 2026
    Schimbări în conducere
  • Raport anual24 iun. 2026
  • Raport curent24 iun. 2026
    Rezultate financiare · Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
  • Raport curent21 mai 2026
    Schimbări în conducere · Situații financiare și anexe

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2026-05-02 · SEC / Daktronics, Inc. · 24 iun. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-08-01 · SEC / Daktronics, Inc. · 02 sept. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Daktronics, Inc. · 02 sept. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.