olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Dogness (International) Corporation DOGZ
Miscellaneous Manufacturing Industries · SIC 3990 · Verticală: Miscellaneous Manufacturing Industries (SIC 3990)
Dogness (International) Corporation proiectează și fabrică articole pentru animale de companie, de la lese și zgărzi până la produse inteligente conectate la o aplicație mobilă, vânzând în principal pe piețele din Statele Unite și Europa. Compania a intrat într-o perioadă dificilă: în anul fiscal 2026 veniturile au scăzut cu 23,3% până la 15,9 milioane USD, pe fondul tensiunilor comerciale dintre China și Statele Unite, care afectează exporturile de care depinde business-ul.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Dogness (International) Corporation (DOGZ) costa 0,58 USD (−2,86 % într-o zi), cu capitalizare 8,7 mil USD, randament al dividendului 0,00 %, beta 0,43, interval pe 52 de săptămâni 0,58–12,62 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 22,7
- supravândut (≤ 30)
- Bollinger (20, 2)
- 0,53 – 0,88
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,13 · lățimea benzii 49,3 %
- SMA 50 / 200
- 0,84 / 1,38
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- -0,08 / -0,07
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −34,4 % | −5,9 % | −28,5 pp | — |
| 3 luni | −38,1 % | −4,6 % | −33,5 pp | — |
| 6 luni | −48,5 % | +0,2 % | −48,7 pp | — |
| De la început de an | −94,6 % | +7,4 % | −102,0 pp | — |
| 1 an | −95,2 % | +8,2 % | −103,4 pp | +1,6 % |
| 3 ani | −88,6 % | +68,4 % | −157,0 pp | +41,8 % |
| 5 ani | −99,4 % | +56,5 % | −155,9 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q4 '19 | Q4 '20 |
|---|---|---|
| Investiții (capex) | 7,3 mil | 17,9 mil |
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2019 | 2020 | ⚠ 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 25,9 mil | 19,2 mil | 1,2 mil | 2,2 mil | 1,7 mil | 101,5 mii | 20,7 mil | 15,9 mil |
| Venituri an/an | −14,1 % | −25,9 % | — | +83,2 % | −23,2 % | −94,0 % | +20.310,7 % | −23,3 % |
| Profit net | 1,4 mil | -8,4 mil | 1,5 mil | 3,2 mil | -7,2 mil | -6,1 mil | -5,1 mil | -27,6 mil |
| Profit net an/an | −69,1 % | −693,7 % | — | +113,9 % | −322,5 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| EPS diluat | 0,05 | -0,33 | 0,05 | 0,31 | -0,68 | -0,55 | -0,38 | -1,55 |
| EPS diluat an/an | −77,3 % | −760,0 % | — | +520,0 % | −319,4 % | indisponibil | indisponibil | indisponibil |
| netă % | 5,5 % | -44,0 % | 125,2 % | 146,2 % | -423,5 % | -5.968,9 % | -24,6 % | -173,9 % |
| Flux de numerar liber | -4,4 mil | -3,0 mil | 3,0 mil | -9,1 mil | -10,4 mil | -2,7 mil | -453,1 mii | -7,9 mil |
Seria se rupe înainte de 2021: anii de dinainte vin din rapoartele originale ale emitentului de atunci, anii de după dintr-o depunere ulterioară care a retratat perimetrul (separare, operațiuni întrerupte). Variația an/an peste ruptură nu se afișează.
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2026 · 30 iun. 2026
- Numerar
- 4,5 mil USD
- Datorie financiară
- indisponibil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 75,0 mil USD
- Active totale
- 94,1 mil USD
- Datorie / capitaluri
- indisponibil
- Lichiditate curentă
- 1,12x
- ROE
- -32,0 %
- ROA
- -26,2 %
- Marja FCF
- -49,7 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,2 mil | 2,2 mil | 1,7 mil | 101,5 mii | 20,7 mil | 15,9 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 15,2 mil | 17,0 mil | 13,9 mil | 11,7 mil | 15,7 mil | 13,3 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Profit brut | 9,2 mil | 10,1 mil | 3,7 mil | 3,1 mil | 5,0 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 540,6 mii | 917,2 mii | 931,1 mii | 610,4 mii | 1,1 mil | 956,9 mii | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Profit operațional | 1,9 mil | 74,1 mii | -9,6 mil | -7,5 mil | -6,8 mil | -28,8 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 3,1 mil | 3,5 mil | 3,3 mil | 2,8 mil | 2,8 mil | 2,7 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| EBITDA | 5,0 mil ≈ | 3,5 mil ≈ | -6,2 mil ≈ | -4,8 mil ≈ | -4,0 mil ≈ | -26,1 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 264,4 mii | 370,1 mii | 330,8 mii | 207,4 mii | -80,5 mii | -102,0 mii | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 1,9 mil | 238,3 mii | -8,7 mil | -6,5 mil | -6,2 mil | -28,8 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 641,5 mii | -2,8 mil | -1,2 mil | -491,6 mii | -1,1 mil | -1,2 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Profit net | 1,5 mil | 3,2 mil | -7,2 mil | -6,1 mil | -5,1 mil | -27,6 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| EPS diluat | 0,05 | 0,31 | -0,68 | -0,55 | -0,38 | -1,55 | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 27,6 mil | 10,3 mil | 10,6 mil | 10,9 mil | 13,4 mil | 17,8 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2024
- 10,9 mil
- 2025
- 13,4 mil
- 2026
- 17,8 mil
SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 4,9 mil | 16,6 mil | 4,5 mil | 7,0 mil | 12,8 mil | 4,5 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Creanțe | 2,9 mil | 2,7 mil | 2,8 mil | 2,9 mil | 1,3 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Stocuri | 4,2 mil | 3,4 mil | 2,7 mil | 3,1 mil | 2,7 mil | 1,7 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Active curente | 14,3 mil | 23,4 mil | 14,0 mil | 16,4 mil | 17,1 mil | 8,5 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 69,9 mil | 68,4 mil | 61,7 mil | 61,3 mil | 58,3 mil | 58,3 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,2 mil | 2,1 mil | 1,8 mil | 1,8 mil | 1,7 mil | 579,9 mii | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Active totale | 93,8 mil | 100,8 mil | 97,9 mil | 99,2 mil | 116,8 mil | 94,1 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 847,2 mii | 1,0 mil | 895,7 mii | 1,3 mil | — | — | SEC (XBRL)· 17 oct. 2024verificat |
| Datorie pe termen scurt | 796,4 mii | 1,4 mil | 3,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 12 oct. 2023verificat |
| Datorie pe termen lung | 6,6 mil | 4,9 mil | 1,6 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 12 oct. 2023verificat |
| Datorii curente | 21,3 mil | 6,5 mil | 9,3 mil | 8,5 mil | 6,1 mil | 7,6 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Datorii totale | 28,9 mil | 12,3 mil | 21,5 mil | 22,8 mil | 19,1 mil | 19,1 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Capital propriu | 64,9 mil | 88,5 mil | 76,3 mil | 76,4 mil | 97,8 mil | 75,0 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
- 2024
- 1,8 mil
- 2025
- 1,7 mil
- 2026
- 579,9 mii
SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 3,8 mil | 6,2 mil | -8,9 mil | 813,8 mii | 1,1 mil | -2,3 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 777,8 mii | 15,3 mil | 1,5 mil | 3,5 mil | 1,6 mil | 5,6 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 3,0 mil ≈ | -9,1 mil ≈ | -10,4 mil ≈ | -2,7 mil ≈ | -453,1 mii ≈ | -7,9 mil ≈ | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -11,2 mil | -14,7 mil | -1,5 mil | -3,4 mil | 312,3 mii | -5,6 mil | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 11,1 mil | 20,9 mil | -1,1 mil | 5,2 mil | 4,4 mil | -576,7 mii | SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2024
- -3,4 mil
- 2025
- 312,3 mii
- 2026
- -5,6 mil
SEC (XBRL)· 01 oct. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
1 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
- indicatori disponibili: 5 din minimum 6
- acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 8,7 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
33 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -173,9 % | 13 (față de colegi) | 19 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 110,6 % | 100 (pe interval fix) | 25 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | -282,3x | 0 (pe interval fix) | 19 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,1x | 26 (pe interval fix) | 13 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -91,2 % | 0 (pe interval fix) | 25 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie11/100 · 2/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial100/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial13/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Dogness (International) Corporation (DOGZ). Ultimul exercițiu complet: 2026; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 15,9 mil USD în 2026; creștere an/an -23,3 %; marjă netă -173,9 %; ROE -32,0 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (indicatori disponibili: 5 din minimum 6; acoperirea ponderilor scorului: 33,3 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 110,6 %
Ce o infirmă
- Marja netă: -173,9 %
- Acoperirea dobânzilor: -282,3x
- Lichiditatea curentă: 1,1x
- Randament FCF: -91,2 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, CAGR EPS 3 ani, Datorie netă / EBITDA, P/E (TTM), EV/EBITDA, Randamentul distribuirilor către acționari, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Miscellaneous Manufacturing Industries (SIC 3990) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 9 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| AMCRAmcor PLC | 21,2 mld | 19,6 | 9,3 % | 4,5 % | +56,6 % | +8 % / −3 % |
| DAKTDaktronics, Inc. | 925,3 mil | 19,6 | 16,2 % | 5,7 % | +10,9 % | +2 % / +84 % |
| HCAIHuachen AI Parking Management Technology Holding Co., Ltd | 85,8 mil | — | -402,1 % | -642,6 % | −83,9 % | −75 % / indisponibil |
| MWGMulti Ways Holdings Limited | 44,3 mil | — | -2,0 % | -1,0 % | +44,1 % | −51 % / −53 % |
| VTSIVirTra, Inc. | 30,6 mil | — | -6,1 % | — | indisponibil | −46 % / −63 % |
| DOGZDogness (International) Corporation | 8,7 mil | — | -32,0 % | -173,9 % | −23,3 % | −95 % / −89 % |
| JCSEJe Cleantech Holdings Limited | 8,1 mil | 3,2 | 18,3 % | 15,9 % | +11,8 % | +36 % / +66 % |
| WFFWF Holding Ltd | 5,7 mil | — | -127,3 % | -64,4 % | +61,9 % | −63 % / indisponibil |
| ODCOil-Dri Corporation of America | — | — | 20,5 % | 11,5 % | +1,7 % | +26 % / +142 % |
| BRCBrady Corp | — | — | 16,1 % | 12,4 % | +9,8 % | +2 % / +42 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru DOGZ din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 01 oct. 2026; de atunci au apărut 6-K (20 oct. 2026).
Pe scurt
Dogness (International) Corporation proiectează și fabrică articole pentru animale de companie, de la lese și zgărzi până la produse inteligente conectate la o aplicație mobilă, vânzând în principal pe piețele din Statele Unite și Europa. Compania a intrat într-o perioadă dificilă: în anul fiscal 2026 veniturile au scăzut cu 23,3% până la 15,9 milioane USD, pe fondul tensiunilor comerciale dintre China și Statele Unite, care afectează exporturile de care depinde business-ul 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania are o experiență îndelungată în producția de lese și accesorii și o gamă largă de produse inteligente conectate, precum și relații cu mai mulți retaileri mari și platforme online 1.
- Capacitatea de producție proprie, dobândită prin achiziția unei fabrici, oferă un control mai mare asupra costurilor de fabricație 1.
- Structura de vânzări acoperă mai multe țări și canale, de la comerțul tradițional la platformele online, ceea ce oferă o bază de clienți diversificată geografic 1.
Puncte slabe
- Veniturile au scăzut semnificativ în anul fiscal 2026, iar pierderea netă a fost mare în raport cu cifra de afaceri, ceea ce arată o presiune serioasă asupra rentabilității 1.
- Concentrarea clienților este ridicată, cu doi clienți care au reprezentat o parte majoritară din venituri, ceea ce face compania vulnerabilă la pierderea unui singur partener 1.
- Compania a înregistrat depreciere importantă a investițiilor și a activelor, incluzând pierderi din investiția în DITC, ceea ce indică probleme în deciziile de capital 1.
Oportunități
- Piața chineză de animale crește rapid, iar o extindere mai puternică a vânzărilor domestice ar putea compensa parțial scăderea exporturilor 1.
- Produsele inteligente pot atrage generațiile mai tinere, iar canalele online și transmisiunile live ar putea deschide acces direct la acești clienți 1.
- Strategia de achiziții a unor producători mai mici din China ar putea aduce capacitate și integrare pe lanțul de aprovizionare, dacă se realizează în condiții favorabile 1.
Amenințări
- Tensiunile comerciale dintre China și Statele Unite pot majora costurile și reduce cererea pentru produsele vândute în Statele Unite, principala piață de export 1.
- Concurența intensă din Statele Unite și apariția rapidă a brand-urilor locale din China pot presa prețurile și cota de piață 1.
- Riscurile legate de cadrul juridic și de guvernanța din China, inclusiv influența guvernului asupra operațiunilor, pot afecta negativ activitatea și valoarea acțiunilor 1.
Riscuri
- Intervenția guvernului chinezridicat
Autoritățile din China pot interveni în operațiunile companiei și pot exercita un control mai strict asupra ofertelor din străinătate, ceea ce ar putea limita accesul investitorilor la acțiuni 1.
- Restricții valutare și dividendemediu
Convertibilitatea renminbi-ului este limitată, iar filialele din China pot distribui dividende doar din profituri acumulate, ceea ce poate restricționa finanțarea activității 1.
- Lanțul internațional de aprovizionareridicat
Perturbările logistice, congestia porturilor și tarifele pot crește costurile și întârzia livrările, cu efecte asupra cererii pentru produse 1.
- Concentrarea cliențilormediu
Un număr mic de clienți generează o parte semnificativă din venituri, iar pierderea unuia dintre aceștia ar putea afecta rapid cifra de afaceri 1.
- Securitatea informațiilorscăzut
Atacurile cibernetice sau accesul neautorizat la sistemele informatice ar putea întrerupe activitatea și afecta reputația companiei 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă piața chineză de animale continuă să crească rapid și compania reușește să își redreseze vânzările domestice, veniturile ar putea reveni treptat pe fondul unei game de produse extinse 1.
- Capacitatea de producție proprie și integrarea unor producători mai mici ar putea reduce costurile și îmbunătăți marjele, dacă aceste planuri se materializează 1.
- Succesul produselor inteligente și al canalelor online ar putea atrage o bază de clienți mai tineri și ar putea diversifica sursele de venit 1.
Ce ar strica teza
- Dacă tensiunile comerciale cu Statele Unite persistă, exporturile, care reprezintă majoritatea vânzărilor, ar putea continua să scadă, iar presiunea asupra rentabilității ar putea crește 1.
- Pierderea netă mare și depreciările de active din anul fiscal 2026 indică o situație financiară fragilă, care ar putea necesita capital suplimentar 1.
- Concentrarea pe câțiva clienți mari și concurența intensă din piețele țintă ar putea limita capacitatea companiei de a recupera veniturile pierdute 1.
De urmărit
- Evoluția veniturilor din export către Statele Unitenext 10-K
- Evoluția tensiunilor comerciale China-SUA și a tarifelor2027
- Stadiul achizițiilor de producători mai mici din Chinanext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 01 oct. 2026; de atunci au apărut 6-K (20 oct. 2026).
Afacerea
Dogness este o companie holding constituită în Insulele Virgine Britanice, cu operațiuni în principal în China, prin filiale din Dongguan și Zhangzhou și o entitate în Delaware pentru vânzările din Statele Unite 1. Compania produce lese, zgărzi, hamuri, cârlige pentru cățărare și articole din textile, precum și o gamă de produse inteligente pentru animale, de la hrănitoare și fântâni cu cameră și aplicație la trackere GPS și covorașe de antrenament. Acțiunile Class A sunt listate la Nasdaq, iar controlul efectiv rămâne la fondatorul și directorul general, care deține o pondere majoritară a drepturilor de vot 1.
Structura juridică include mai multe entități din Hong Kong, China continentală, Japonia (vândută ulterior) și o cultură de animale dizolvată, ceea ce face ca raportarea financiară să fie consolidată sub compania-mamă din Insulele Virgine Britanice 1. Compania descrie strategia sa ca fiind bazată pe produse noi, achiziții de producători mai mici din China și diversificarea canalelor de vânzare, de la comerțul tradițional la platformele online și transmisiunile live 1.
Clienții principali includ lanțuri de magazine pentru animale, retaileri mari și platforme de comerț electronic, iar cei doi cei mai mari clienți au reprezentat 26,3% și 19,5% din veniturile anului fiscal 2026, o concentrare semnificativă 1.
Segmente
Produse tradiționale pentru animale
Lesele, zgărzile și hamurile constituie cel mai mare segment, reprezentând 60,7% din venituri în anul fiscal 2026, în creștere față de anul precedent, când ponderea era mai mică 1.
Cârlige pentru cățărare și altele
Acest segment a fost cel mai afectat de scăderea din anul fiscal 2026, fiind în scădere față de anul precedent, iar veniturile au scăzut semnificativ din cauza comenzilor reduse 1.
Piața în context
Compania vinde în principal pe piețele de export, care au reprezentat 68,4% din vânzările anului fiscal 2026, restul fiind pe piața domestică din China 1. Piața din Statele Unite este descrisă ca mare și în creștere, dar foarte competitivă, în timp ce piața chineză crește rapid, cu brand-uri locale care câștigă teren 1.
Sursa indică faptul că cererea de produse pentru animale din Statele Unite este susținută de puterea de cumpărare a consumatorilor, dar presiunile inflaționiste reduc cheltuielile discreționare și afectează produsele cu marje mai mari 1.
Tendințe
- Tensiuni comerciale China-SUAvânt din față
Tarifele, restricțiile la export și măsurile de protecționism afectează direct exporturile către Statele Unite, care reprezintă o parte substanțială din vânzări. Dacă tensiunile persistă, costurile logistice și de aprovizionare ar putea rămâne ridicate 1.
- Creșterea pieței chineze de animalevânt din spate
Industria de animale de companie din China se extinde rapid, cu cheltuieli de consum în creștere, ceea ce deschide oportunități pentru vânzările domestice ale companiei 1.
- Canale de vânzare online și live streamingmixt
Extinderea către platforme de comerț electronic și transmisiuni live ar putea atrage clienți mai tineri, interesați de produsele inteligente, dar presupune investiții și concurență intensă 1.
- Inflația și consumul discreționarvânt din față
Inflația persistentă a redus cheltuielile discreționare ale consumatorilor americani, iar acest efect ar putea continua să afecteze vânzările produselor cu marje mai mari 1.
Poziția concurențială
Sursa descrie piața din Statele Unite ca fiind foarte competitivă, iar în China apar rapid brand-uri locale care câștigă cotă de piață, ceea ce intensifică presiunea asupra companiei 1. Concurenții nu sunt identificați pe nume în sursă, iar comparația directă cu aceștia nu poate fi făcută pe baza documentului.
Avantajele competitive declarate includ inovația în produse inteligente, relațiile cu retaileri mari și capacitatea proprie de producție, însă sursa recunoaște că acestea nu au protejat compania de scăderea comenzilor din anul fiscal 2026 1.
- Brand-uri locale din China
Sursa menționează că brand-urile locale din China cresc rapid și capturează o parte tot mai mare din piață, fără a le numi.
- Producători de produse inteligente pentru animale
Concurența în segmentul produselor conectate este descrisă ca intensă, fără identificarea unor companii anume în sursă.
- Retaileri și platforme online proprii
Canalele de vânzare directă online și live streaming sunt menționate ca mod de a ajunge la clienți, dar sursa nu precizează concurenții din acest spațiu.
- Furnizori alternativi de accesorii pentru animale
Sursa vorbește despre concurența din piețele SUA și China în ansamblu, fără a numi firme specifice din acest segment.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)20 oct. 2026
- Raport anual (emitent străin)01 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)04 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)02 apr. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 mar. 2026
- Raport curent (emitent străin)17 feb. 2026
- Raport curent (emitent străin)27 ian. 2026
- Raport anual (emitent străin)17 oct. 2025
- Raport curent (emitent străin)19 mai 2025
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2026-06-30 · SEC / Dogness (International) Corporation · 01 oct. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.