olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Enlight Renewable Energy Ltd. ENLT

Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)

64,61USD−4,49 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Enlight Renewable Energy dezvoltă, finanțează, construiește și operează proiecte eoliene, solare și de stocare a energiei la scară utilitară, vânzând electricitate în principal prin contracte PPA pe termen lung. Compania a crescut rapid, cu venituri de 582 milioane USD în 2025, iar portofoliul său de proiecte mature și în dezvoltare este semnificativ, în special în Statele Unite, unde cererea de electricitate crește.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Enlight Renewable Energy Ltd. (ENLT) costa 64,61 USD (−4,49 % într-o zi), cu capitalizare 8,5 mld USD, P/E 64,6 pe un EPS diluat de 1,00 USD în ultimele 12 luni, beta 1,08, interval pe 52 de săptămâni 34,10–107,42 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
8,5 mld USD
acțiuni la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
64,6
EPS diluat TTM 1,00 · TTM până la 31 dec. 2025
E/P (TTM)
1,55 %
TTM până la 31 dec. 2025
Randament dividend
indisponibil
Beta (2 ani)
1,08
Volatilitate (1 an) 61 %
Interval 52 săpt.
34,10107,42

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
41,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
64,45 – 72,71
în jumătatea de jos a benzii · %B 0,02 · lățimea benzii 12,0 %
SMA 50 / 200
70,96 / 78,21
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-1,35 / -1,12
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−4,4 %−5,9 %+1,6 pp—
3 luni−23,4 %−4,6 %−18,8 pp—
6 luni−24,1 %+0,2 %−24,3 pp—
De la început de an+42,1 %+7,4 %+34,7 pp—
1 an+81,9 %+8,2 %+73,7 pp−9,1 %
3 ani+337,7 %+68,4 %+269,3 pp+37,1 %
5 aniindisponibil+56,5 %indisponibil—
Scădere maximă (1 an)
−39,9 %
29 mai 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−39,9 %
29 mai 2026 → 05 nov. 2026
Creștere anuală compusă (5 ani)
indisponibil
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 100 din propriul istoric de 3 trimestre (min 33,6, mediană 45,5, max 47,9; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu202020212022202320242025
Venituri70,3 mil102,5 mil192,2 mil255,7 mil377,9 mil488,6 mil
Venituri an/anindisponibil+45,7 %+87,6 %+33,1 %+47,8 %+29,3 %
Profit net-43,9 mil11,2 mil24,7 mil70,9 mil44,2 mil132,1 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil+120,6 %+186,6 %−37,7 %+198,8 %
EPS diluat-0,560,120,250,570,361,00
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil+108,3 %+128,0 %−36,8 %+177,8 %
netă %-62,4 %10,9 %12,9 %27,7 %11,7 %27,0 %
Flux de numerar liber-303,1 mil-440,7 mil-565,8 mil-539,4 mil-644,0 mil-1,5 mld

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
528,5 mil USD
Datorie financiară
884,1 mil USD
Datorie netă
355,6 mil USD
Capitaluri proprii
2,0 mld USD
Active totale
8,6 mld USD
Datorie / capitaluri
0,44x
Lichiditate curentă
0,67x
ROE
7,7 %
ROA
1,9 %
Marja FCF
-313,1 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
255,7 mil
2024
377,9 mil
2025
488,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
52,8 mil
2024
80,7 mil
2025
134,4 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit brut
2023
139,1 mil
2024
297,2 mil ≈
2025
354,2 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Cercetare și dezvoltare
2023
6,3 mil
2024
11,6 mil
2025
12,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit operațional
2023
158,1 mil
2024
175,5 mil
2025
332,2 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
65,8 mil
2024
108,9 mil
2025
149,9 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EBITDA
2023
223,9 mil ≈
2024
284,4 mil ≈
2025
482,1 mil ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
68,1 mil
2024
107,8 mil
2025
164,7 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
126,5 mil
2024
84,8 mil
2025
204,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
28,4 mil
2024
18,3 mil
2025
43,9 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Profit net
2023
70,9 mil
2024
44,2 mil
2025
132,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,57
2024
0,36
2025
1,00

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
123,9 mil
2024
123,3 mil
2025
132,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
403,8 mil
2024
387,4 mil
2025
528,5 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active curente
2023
664,6 mil
2024
707,9 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
2,9 mld
2024
3,7 mld
2025
6,3 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fond comercial
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
288,0 mil
2024
291,4 mil
2025
304,0 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Active totale
2023
4,6 mld
2024
5,5 mld
2025
8,6 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
324,7 mil
2024
212,2 mil
2025
884,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii curente
2023
583,3 mil
2024
592,0 mil
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Datorii totale
2023
3,2 mld
2024
4,1 mld
2025
6,6 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Capital propriu
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului
2023
118,0 mil
2024
118,6 mil
2025
132,1 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
191,6 mil
2024
255,3 mil
2025
282,6 mil

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
731,0 mil
2024
899,3 mil
2025
1,8 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-539,4 mil ≈
2024
-644,0 mil ≈
2025
-1,5 mld ≈

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-785,6 mil
2024
-928,7 mil
2025
-2,2 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
800,8 mil
2024
671,1 mil
2025
2,0 mld

SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 28 mar. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,3 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
36,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
47,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
89,2 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
198,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
74,8 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea EPS (an/an)
177,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
58,7 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
72,5 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBITDA
98,7 %
calculat olivLawFY 2025
Marja EBIT
68,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja netă
27,0 %
calculat olivLawFY 2025
Marja FCF
-313,1 %
calculat olivLawFY 2025

Randamente

ROE
9,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROA
1,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROIC
14,4 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROCE
4,7 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Rata de distribuire (EPS)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
355,6 mil USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Datorie netă / EBITDA
0,7x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Datorie / capital propriu
0,5x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Acoperirea dobânzilor
2,0x
calculat olivLawFY 2025

Lichiditate

Lichiditatea curentă
0,7x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,3x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025

Numerar

Fluxul de numerar operațional
282,6 mil USD
calculat olivLawFY 2025
Investiții (capex)
1,8 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Fluxul de numerar liber
-1,5 mld USD
calculat olivLawFY 2025
Conversia profitului în FCF
-1.158,1 %
calculat olivLawFY 2025
Conversia EBITDA în numerar
58,6 %
calculat olivLawFY 2025

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
indisponibil
lipsesc date de intrare
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
8,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Valoarea întreprinderii (EV)
8,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
Capitalizare / profit net TTM
64,6x
calculat olivLawFY 2025
P/E (TTM)
64,6x
calculat olivLawFY 2025
Randamentul profitului
1,5 %
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/S
17,5x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
18,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/EBIT
26,8x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
EV/Venit
18,2x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-17,9 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat
Randamentul distribuirilor către acționari
0,0 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025

3 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 52 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

64,61 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 8,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
8,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
P/E (TTM)
64,6x
calculat olivLawFY 2025
P/B
5,1x
calculat olivLawbilanț la 31 dec. 2025
EV/EBITDA
18,4x
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
ROE
9,2 %
calculat olivLawFY 2025 · bilanț la 31 dec. 2025
Marja netă
27,0 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
29,3 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
indisponibil
niciun dividend în situațiile structurate; absența unei linii nu e un zero confirmat

Acoperire și prospețime

30/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 31 dec. 2025
Data ultimului bilanț: 31 dec. 2025
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 31 dec. 2025
Sursă: SEC (XBRL)publicat 30 mar. 2026
verificat 170

Scorul pe grupe

  • Creștere100
  • Bilanț și datorie43
  • Evaluare8
  • Calitate94

Interval de valoare estimat

Jos
23,09
USD pe acțiune
Mijloc
30,59
USD pe acțiune
Sus
34,64
USD pe acțiune
Preț: 64,61 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -52,7 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -111,2 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 2 metode folosite · 1 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 20,23 – 45,23 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)indisponibil · compania nu distribuie dividende: modelul de dividende nu se aplică fără o ipoteză explicită de inițiere
  • Colegi: EV/EBITDA25,95 – 45,23 (Mijloc 38,66)
    21 firme folosite · multiplul median 11,3x · quartile 7,9x – 13,1x
    AEP, AQN, CEG, CNP, D, DTB, EIX, ELLO, ES, ETR, HE, HNRG, IDA, NEE, NRG, OGE, OTTR, SO, TVC, TXNM, VST
  • Colegi: P/E20,23 – 24,06 (Mijloc 22,51)
    16 firme folosite · multiplul median 22,5x · quartile 20,2x – 24,1x
    AEP, AQN, CEG, CNP, D, ES, ETR, FE, IDA, NEE, NRG, OGE, OTTR, PPL, SO, VST
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electric Services (SIC 4911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 52/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate14,4 %93 (față de colegi)8 %
Marja netă · Calitate27,0 %94 (față de colegi)8 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere36,5 %100 (pe interval fix)8 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere58,7 %100 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie0,7x80 (față de colegi)16 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,0x15 (pe interval fix)14 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie0,7x0 (pe interval fix)5 %
P/E (TTM) · Evaluare64,6x8 (față de colegi)16 %
EV/EBITDA · Evaluare18,4x9 (față de colegi)14 %
Randamentul dividendului · Randamenteindisponibilindisponibil—
Rata de distribuire (EPS) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie43/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere100/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate94/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente· parțialindisponibil · 0/2 factori cu valoare
  • Evaluare8/100 · 2/2 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Enlight Renewable Energy Ltd. (ENLT). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 488,6 mil USD în 2025; creștere an/an 29,3 %; marjă netă 27,0 %; ROE 9,2 %; datorie netă/EBITDA 0,7x.

Intervalul de valoare estimat este 23,09–34,64 USD pe acțiune (mediana a 2 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 30,59 USD, prețul de 64,61 USD lasă un potențial de -52,7 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -111,2 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 52/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • ROIC: 14,4 %
  • Marja netă: 27,0 %
  • CAGR venituri 3 ani: 36,5 %
  • CAGR EPS 3 ani: 58,7 %
  • Datorie netă / EBITDA: 0,7x

Ce o infirmă

  • Acoperirea dobânzilor: 2,0x
  • Lichiditatea curentă: 0,7x
  • P/E (TTM): 64,6x
  • EV/EBITDA: 18,4x
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat
  • Metodele de evaluare diverg

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Randamentul dividendului, Rata de distribuire (EPS).

Față de mediana verticalei

Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
64,6x
mediana verticalei 22,4x
peste mediană (+188,1 %)
EV/EBITDA
18,4x
mediana verticalei 11,6x
peste mediană (+59,2 %)
P/S
17,5x
mediana verticalei 2,8x
peste mediană (+514,5 %)
P/B
5,1x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+138,2 %)
ROE
9,2 %
mediana verticalei 9,4 %
la mediană
Marja netă
27,0 %
mediana verticalei 11,6 %
peste mediană (+134,1 %)
Marja EBIT
68,0 %
mediana verticalei 20,6 %
peste mediană (+230,5 %)
Venituri an/an
29,3 %
mediana verticalei 8,3 %
peste mediană (+251,7 %)
Datorie netă/EBITDA
0,7x
mediana verticalei 4,7x
sub mediană (−84,3 %)
Randament dividend
—
mediana verticalei 3,1 %

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEENextera Energy Inc184,0 mld22,415,6 %31,5 %+9,8 %+2 % / +51 %
SOSouthern Co105,2 mld23,911,3 %14,5 %+10,6 %+2 % / +32 %
PAMPampa Energy Inc.87,1 mld139,321,8 %33,0 %+8,3 %−29 % / +36 %
CEGConstellation Energy Corporation84,9 mld23,415,3 %11,1 %+8,3 %−34 % / +98 %
AEPAmerican Electric Power Company, Inc.69,0 mld18,612,8 %16,9 %+10,9 %+2 % / +59 %
DDominion Energy, Inc61,2 mld20,610,5 %16,9 %+14,2 %+11 % / +54 %
ETREntergy Corp50,5 mld28,011,1 %13,6 %+9,0 %+13 % / +118 %
VSTVistra Operations Company LLC37,9 mld18,643,1 %11,6 %+3,0 %−37 % / +219 %
FEFirstenergy Corp27,2 mld25,78,4 %6,9 %+12,0 %−1 % / +28 %
ESEversource Energy27,1 mld18,69,1 %10,4 %+13,8 %+7 % / +21 %
PPLPPL Corp27,1 mld22,08,3 %13,1 %+6,9 %−2 % / +38 %
CNPCenterpoint Energy Inc26,1 mld24,59,6 %11,4 %+8,3 %−0 % / +41 %
EIXEdison International23,4 mld6,420,8 %19,6 %+9,8 %+3 % / −9 %
NRGNRG Energy, Inc16,9 mld20,923,8 %2,6 %+9,2 %−52 % / +68 %
TLNTalen Energy Corporation13,8 mld—-16,7 %-6,4 %+22,0 %−20 % / +451 %
OGEOge Energy Corp.10,5 mld22,69,6 %14,0 %+9,2 %+11 % / +45 %
IDAIDACORP, Inc.8,7 mld23,19,9 %20,5 %−1,2 %+12 % / +53 %
ENLTEnlight Renewable Energy Ltd.8,5 mld64,69,2 %27,0 %+29,3 %+82 % / +338 %
BEPBrookfield Renewable Partners L.P.8,4 mld—-1,9 %-1,1 %+9,0 %+7 % / +24 %
TXNMTXNM Energy, Inc.6,5 mld41,05,5 %7,5 %+9,9 %−0 % / +40 %
ORAOrmat Technologies, Inc.5,7 mld43,15,2 %11,1 %+12,5 %−18 % / +38 %
BEPCBrookfield Renewable Corporation5,4 mld—-501,4 %-62,9 %−10,0 %−25 % / +18 %
OKLOOklo Inc.3,6 mld—-7,7 %—indisponibil−79 % / +86 %
AQNAlgonquin Power & Utilities Corp.3,4 mld25,63,9 %7,4 %+4,9 %−8 % / −8 %
OTTROtter Tail Corporation3,4 mld19,19,4 %13,6 %−2,3 %−3 % / +5 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ENLT din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
42,21
Randament total -35 % · Pe an -35 %
74,28
Randament total 15 % · Pe an 15 %
111,43
Randament total 72 % · Pe an 72 %
3 ani
50,07
Randament total -23 % · Pe an -8 %
98,24
Randament total 52 % · Pe an 15 %
160,45
Randament total 148 % · Pe an 35 %
5 ani
59,39
Randament total -8 % · Pe an -2 %
129,92
Randament total 101 % · Pe an 15 %
231,06
Randament total 258 % · Pe an 29 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 24,56
  • Marja netă± 17,19
  • Creșterea anuală a veniturilor± 12,82
  • Diluare anuală± 1,44

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (24 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (08 iul. 2026).

Pe scurt

Enlight Renewable Energy dezvoltă, finanțează, construiește și operează proiecte eoliene, solare și de stocare a energiei la scară utilitară, vânzând electricitate în principal prin contracte PPA pe termen lung. Compania a crescut rapid, cu venituri de 582 milioane USD în 2025, iar portofoliul său de proiecte mature și în dezvoltare este semnificativ, în special în Statele Unite, unde cererea de electricitate crește.

SWOT

Puncte tari

  • Integrare completă a ciclului de viață al proiectelor, de la dezvoltare până la operare, și o poziție solidă în contracte pe termen lung.
  • Portofoliu diversificat geografic și tehnologic, cu proiecte de eoliene, solare și stocare în mai multe țări.
  • Acces la finanțare bancară și de pe piețele de capital la costuri competitive, susținut de un istoric de tranzacții mari.

Puncte slabe

  • Dependența de calendarul de interconectare și de autorizările de mediu poate întârzia punerea în funcțiune a proiectelor.
  • Problemele tehnice la echipamente, precum defectele de pale de la un parc eolian din Suedia, au redus disponibilitatea sub nivelul contractual.
  • O parte din veniturile din regim merchant este expusă volatilității prețurilor pe piața spot.

Oportunități

  • Cererea crescută de electricitate din SUA și din centrele de date ar putea susține contracte noi pe termen lung.
  • Dezvoltarea proiectelor de stocare cu baterii ar putea deschide noi surse de venit în Europa și în SUA.
  • Ritmul de scădere a costurilor bateriilor ar putea îmbunătăți marjele proiectelor viitoare de stocare.

Amenințări

  • Scăderea prețurilor energiei în Europa ar putea reduce veniturile din vânzările pe piața spot.
  • Tarifele comerciale și restricțiile la import ar putea crește costurile echipamentelor pentru proiectele din SUA.
  • Modificările de reglementare și întârzierile în procedurile de autorizare ar putea afecta calendarul proiectelor.

Riscuri

  • Întârzieri de interconectareridicat

    Proiectul CO Bar a fost amânat din cauza reformei cozii de interconectare din Arizona, ceea ce ar putea amâna veniturile așteptate.

  • Probleme de echipamentemediu

    Defectele paletelor de turbină de la Björnberget au redus disponibilitatea parcului, iar recuperarea prejudiciilor depinde de furnizor.

  • Volatilitatea prețurilor energieimediu

    Prețurile din Europa pot fluctua, ceea ce ar putea afecta veniturile proiectelor în regim merchant.

  • Costul și disponibilitatea capitaluluimediu

    Creșterea sau volatilitatea ratelor dobânzii ar putea face finanțarea noilor proiecte mai scumpă.

  • Politici comerciale și lanțuri de aprovizionaremediu

    Tarifele și restricțiile la import pot crește costurile echipamentelor și pot întârzia livrările pentru proiectele din SUA.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea de electricitate continuă să crească, portofoliul mare de proiecte în construcție și dezvoltare ar putea transforma rapid creșterea în venituri și profit.
  • Ponderea mare a contractelor PPA pe termen lung oferă o bază de venituri previzibilă, iar nivelul contractat ar putea susține finanțarea noilor proiecte.
  • Expansiunea în SUA și în stocarea cu baterii ar putea aduce proiecte cu randamente mai mari decât cele din Europa.

Ce ar strica teza

  • Întârzierile de interconectare și de autorizare ar putea amâna punerea în funcțiune a proiectelor și veniturile asociate.
  • Dacă prețurile energiei din Europa rămân scăzute, veniturile din regim merchant ar putea fi mai mici decât se așteaptă compania.
  • Creșterea capitalului necesar și diluarea prin emisiuni de acțiuni sau obligațiuni convertibile ar putea afecta rentabilitatea pentru acționari.

De urmărit

  • Progresul proiectului CO Bar și obținerea acordurilor de interconectare finale2026
  • Data punerii în funcțiune comercială a proiectului Crimson Orchard1S 2027
  • Disponibilitatea parcului Björnberget după repararea turbinelor2026
  • Evoluția prețurilor PPA din SUA și a prețurilor energiei din Europaurmătorul 20-F

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (03 nov. 2026), 6-K (28 oct. 2026), 6-K (13 oct. 2026), 6-K (24 aug. 2026), 6-K (04 aug. 2026), 6-K (08 iul. 2026).

Afacerea

Enlight Renewable Energy Ltd. este o platformă globală de energie regenerabilă fondată în 2008 în Israel, tranzacționată la TASE din 2010 și la Nasdaq din februarie 2023 sub simbolul ENLT 1. Compania controlează întregul ciclu de viață al proiectelor, de la dezvoltarea greenfield până la proprietate și operare. Portofoliul total cuprinde aproximativ 20,6 GW de capacitate de generare și 61,0 GWh de stocare, din care 6,4 GW și 17,5 GWh sunt proiecte mature 1. Compania are operațiuni în 14 țări de pe patru continente 1.

Veniturile și profitul au crescut semnificativ în 2025. Veniturile totale au fost de 582 milioane USD, cu o creștere anuală de 46%, iar profitul net de 161 milioane USD, o creștere de 142% 1. Compania a obținut în februarie 2026 un milestone important pentru complexul CO Bar din Arizona, inclusiv un acord de interconectare de 1 GW și contracte ESA pe 20 de ani cu Salt River Project 1.

Finanțarea este un element central al modelului: compania obține finanțare non-recourse de la bănci locale, emisiuni de obligațiuni în Israel și plasamente private de acțiuni. Proiectul Crimson Orchard din Idaho are un angajament de finanțare de 304 milioane USD cu o rată all-in de 5,8% 1.

Segmente

Proiecte contractate și producție de electricitate

Aproximativ 85% din capacitatea proiectelor operaționale este contractată, cu o durată medie rămasă a PPA de 13,5 ani 1. Veniturile din PPA au reprezentat 80% din totalul vânzărilor de electricitate în 2025 1.

Vânzări pe piața spot (Merchant Model)

O parte din proiectele din Suedia, Ungaria și Spania vinde electricitate în regim merchant, cu veniturile de 10% din vânzările de electricitate în 2025 1. Aproximativ 15% din capacitatea operațională este expusă riscului de piață 1.

Dezvoltare și stocare

Proiectele de stocare cu baterii și solare din SUA, precum CO Bar și Crimson Orchard, domină portofoliul în curs de construcție și dezvoltare 1. Compania a intrat semnificativ pe piața stocării stand-alone din Europa în 2025 1.

Piața în context

Prețurile energiei din Europa au scăzut după vârful din august 2022, ajungând la o medie de 85 EUR/MWh în 2025 pentru Italia, Spania, Ungaria și țările nordice, dar compania consideră că aceste prețuri rămân favorabile 1. În SUA, prețurile PPA pentru energie solară au crescut la aproximativ 68 USD/MWh până la sfârșitul lui 2025 1. Cererea crescută de electricitate, inclusiv din centrele de date, susține creșterea pieței regenerabilelor 1.

Costurile echipamentelor sunt volatile: prețurile panourilor solare au crescut în 2025, în timp ce cele ale bateriilor au continuat să scadă 1. Tarifele comerciale din SUA au crescut costurile importurilor, ceea ce ar putea influența marjele proiectelor noi dacă aprovizionarea nu se diversifică 1.

Tendințe

  • Creșterea cererii de electricitatevânt din spate

    Cererea de energie crește datorită electrificării economiei și a centrelor de date care folosesc inteligență artificială, iar regenerabilele sunt văzute ca o sursă rapidă de aprovizionare 1.

  • Scăderea prețurilor energiei în Europavânt din față

    Prețurile energiei din Europa s-au redus considerabil după 2022, ceea ce ar putea diminua veniturile proiectelor în regim merchant, deși compania le consideră încă favorabile 1.

  • Prețurile PPA în creștere din SUAvânt din spate

    Prețurile contractelor PPA din SUA cresc, ceea ce ar putea susține veniturile viitoare ale proiectelor noi din această țară 1.

  • Întârzieri de interconectare și reglementaremixt

    Procesele de interconectare și autorizare s-au prelungit, iar unele proiecte, precum CO Bar, au fost întârziate cu 6 până la 24 de luni, ceea ce ar putea afecta calendarul de punere în funcțiune 1.

Poziția concurențială

Compania concurează atât cu dezvoltatori strategici, cât și cu investitori financiari în proiecte regenerabile, în special în Europa și SUA, unde accesul la interconectare și terenuri devine o resursă rară 1. Sursele furnizate nu identifică în mod explicit concurenții cotați pe piețele din SUA.

Avantajul companiei constă în capacitatea de a obține proiecte la costuri atractive și în accesul la furnizori mari de turbine, panouri și baterii, precum Nordex, Vestas, LONGi, Jinko, CATL și Tesla 1. Aceste relații de aprovizionare pot fi un avantaj față de dezvoltatorii mai mici.

  • Dezvoltatori strategici din energie

    Companii industriale care dezvoltă proiecte proprii de energie regenerabilă, menționate ca rivali în sursă.

  • Investitori financiari în infrastructură

    Fonduri de investiții care achiziționează proiecte în faze avansate de dezvoltare, concurând pentru aceleași oportunități.

  • Dezvoltatori locali parteneri

    Dezvoltatori locali cu care compania colaborează în piețele unde nu are echipe proprii, dar care pot fi și concurenți.

  • Producători de turbine și panouri

    Furnizori precum Nordex, Vestas, Siemens Gamesa și LONGi, care sunt și parteneri, dar influențează costurile și termenele.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 21 aug. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 03 nov. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Surse

  1. [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Enlight Renewable Energy Ltd. · 30 mar. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.