olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Algonquin Power & Utilities Corp. AQN
Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)
Algonquin Power & Utilities Corp. este o companie de utilități care, în prezent, funcționează ca o companie pur reglementată, după vânzarea afacerii sale de energie regenerabilă (fără hidro). Subiectul este relevant deoarece compania a încheiat anul fiscal 2025 cu această structură simplificată, iar performanța grupului reglementat și a celui hidro determină în mare măsură rezultatele ei.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Algonquin Power & Utilities Corp. (AQN) costa 5,64 USD (+0,00 % într-o zi), cu capitalizare 3,4 mld USD, P/E 25,6 pe un EPS diluat de 0,22 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,61 %, beta 0,40, interval pe 52 de săptămâni 5,00–6,98 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 66,1
- puternic (55–70)
- Bollinger (20, 2)
- 5,00 – 5,69
- în jumătatea de sus a benzii · %B 0,93 · lățimea benzii 12,8 %
- SMA 50 / 200
- 5,32 / 5,94
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,09 / 0,05
- MACD peste semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +11,5 % | −5,9 % | +17,4 pp | — |
| 3 luni | −1,9 % | −4,6 % | +2,7 pp | — |
| 6 luni | −10,2 % | +0,2 % | −10,4 pp | — |
| De la început de an | −8,3 % | +7,4 % | −15,7 pp | — |
| 1 an | +0,9 % | +8,2 % | −7,3 pp | −3,1 % |
| 3 ani | −0,7 % | +68,4 % | −69,1 pp | +37,8 % |
| 5 ani | −60,5 % | +56,5 % | −117,0 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 33 din propriul istoric de 6 trimestre (min 12,0, mediană 27,2, max 210,7; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,6 mld | 1,6 mld | 1,7 mld | 2,3 mld | 2,8 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,4 mld |
| Venituri an/an | +8,3 % | −1,3 % | +3,1 % | +35,6 % | +21,6 % | −13,1 % | −3,5 % | +4,9 % |
| Profit net | 185,0 mil | 530,9 mil | 782,5 mil | 264,9 mil | -212,0 mil | 28,7 mil | -1,4 mld | 180,8 mil |
| Profit net an/an | +23,8 % | +187,0 % | +47,4 % | −66,2 % | −180,0 % | indisponibil | −4.914,5 % | indisponibil |
| EPS diluat | 0,38 | 1,04 | 1,37 | 0,41 | -0,33 | 0,03 | -1,90 | 0,22 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | +173,7 % | +31,7 % | −70,1 % | −180,5 % | indisponibil | −6.433,3 % | indisponibil |
| netă % | 11,2 % | 32,6 % | 46,7 % | 11,6 % | -7,7 % | 1,2 % | -59,5 % | 7,4 % |
| Flux de numerar liber | 64,0 mil | 29,9 mil | -280,8 mil | -1,2 mld | -469,9 mil | -398,1 mil | -390,7 mil | -178,3 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 32,7 mil USD
- Datorie financiară
- 7,4 mld USD
- Datorie netă
- 7,4 mld USD
- Capitaluri proprii
- 5,0 mld USD
- Active totale
- 14,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,46x
- Lichiditate curentă
- 1,00x
- ROE
- 3,2 %
- ROA
- 1,2 %
- Marja FCF
- -7,3 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,7 mld | 2,3 mld | 2,8 mld | 2,4 mld | 2,3 mld | 2,4 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 520,5 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2021verificat |
| Profit brut | 1,2 mld ≈ | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 04 mar. 2022derivat |
| Profit operațional | 384,0 mil | 413,1 mil | 402,0 mil | 467,3 mil | 446,1 mil | 504,7 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 314,1 mil | 403,0 mil | 455,5 mil | 354,1 mil | 395,7 mil | 400,3 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 698,1 mil ≈ | 816,1 mil ≈ | 857,6 mil ≈ | 821,4 mil ≈ | 841,8 mil ≈ | 905,0 mil ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 181,9 mil | 209,6 mil | 278,6 mil | 308,4 mil | 363,6 mil | 282,5 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 792,4 mil | 142,2 mil | -369,7 mil | -62,1 mil | 177,2 mil | 211,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 64,6 mil | -43,4 mil | -61,5 mil | -37,1 mil | 186,8 mil | 65,0 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Profit net | 782,5 mil | 264,9 mil | -212,0 mil | 28,7 mil | -1,4 mld | 180,8 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 1,37 | 0,41 | -0,33 | 0,03 | -1,90 | 0,22 | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 564,4 mil | 628,9 mil | 677,9 mil | 690,8 mil | 734,0 mil | 772,4 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 0,61 | 0,67 | 0,71 | 0,43 | 0,35 | 0,26 | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Venituri − Costul vânzărilor; Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 690,8 mil
- 2024
- 734,0 mil
- 2025
- 772,4 mil
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 101,6 mil | 125,2 mil | 57,6 mil | 25,1 mil | 34,8 mil | 32,7 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Creanțe | 325,6 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2021verificat |
| Active curente | 695,2 mil | 938,7 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 8,2 mld | 11,0 mld | 11,9 mld | 9,1 mld | 9,5 mld | 9,7 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | 1,2 mld | 1,2 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | 1,3 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 114,9 mil | 105,1 mil | 96,7 mil | 72,5 mil | 69,1 mil | 69,7 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Active totale | 13,2 mld | 16,8 mld | 17,6 mld | 18,4 mld | 17,0 mld | 14,1 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 192,2 mil | 185,3 mil | 186,1 mil | 180,4 mil | 164,2 mil | 145,4 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 194,5 mil | 478,2 mil | 705,4 mil | 766,9 mil | 118,3 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 4,4 mld | 5,9 mld | 7,1 mld | 6,9 mld | 6,2 mld | 6,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 955,4 mil | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,7 mld | 1,5 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 7,2 mld | 9,1 mld | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 04 mar. 2022verificat |
| Capital propriu | 5,7 mld | 7,4 mld | 6,8 mld | 6,6 mld | 6,2 mld | 5,0 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 597,1 mil | — | — | — | — | — | SEC (XBRL)· 05 mar. 2021verificat |
- 2023
- 72,5 mil
- 2024
- 69,1 mil
- 2025
- 69,7 mil
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 505,2 mil | 157,5 mil | 619,1 mil | 628,0 mil | 481,7 mil | 593,6 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 786,0 mil | 1,3 mld | 1,1 mld | 1,0 mld | 872,4 mil | 771,9 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -280,8 mil ≈ | -1,2 mld ≈ | -469,9 mil ≈ | -398,1 mil ≈ | -390,7 mil ≈ | -178,3 mil ≈ | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -1,2 mld | -1,8 mld | -1,8 mld | -1,1 mld | 132,8 mil | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 766,9 mil | 1,7 mld | 1,1 mld | 442,8 mil | -556,4 mil | -1,8 mld | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 253,8 mil | 307,1 mil | 378,6 mil | 322,5 mil | 285,1 mil | 201,3 mil | SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -398,1 mil ≈
- 2024
- -390,7 mil ≈
- 2025
- -178,3 mil ≈
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026derivat
- 2023
- 442,8 mil
- 2024
- -556,4 mil
- 2025
- -1,8 mld
SEC (XBRL)· 06 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
3 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 33 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,4 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie15
- Randamente57
- Calitate30
- Creștere0
- Evaluare42
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 0,83 – 8,03 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · capitalurile proprii sunt negative: raportul nu are semnificație economică (nu înseamnă automat insolvență; de regulă vine din răscumpărări)
- Dividende actualizate (DDM)3,42 – 4,59 (Mijloc 3,92)
- Colegi: EV/EBITDA0,83 – 8,03 (Mijloc 5,51)23 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 8,7x – 13,4xAEP, BKH, CEG, CNP, CWEN, D, EIX, ELLO, ENLT, ES, ETR, HE, HNRG, IDA, NEE, NRG, OTTR, POR, SO, SPRU, TVC, TXNM, VST
- Colegi: P/E4,31 – 5,17 (Mijloc 4,71)16 firme folosite · multiplul median 21,4x · quartile 19,6x – 23,5xAEP, BKH, CEG, CNP, D, ES, ETR, FE, IDA, NEE, NRG, OTTR, POR, PPL, SO, VST
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 33/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 2,8 % | 24 (față de colegi) | 7 % |
| Marja netă · Calitate | 7,4 % | 36 (față de colegi) | 7 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -4,2 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | indisponibil | indisponibil | — |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 8,1x | 14 (față de colegi) | 14 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,8x | 8 (pe interval fix) | 12 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 1,0x | 38 (pe interval fix) | 5 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 25,6x | 33 (față de colegi) | 14 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 11,8x | 52 (față de colegi) | 12 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 4,6 % | 81 (față de colegi) | 16 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 118,2 % | 0 (pe interval fix) | 7 % |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie15/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere· parțial0/100 · 1/2 factori cu valoare
- Calitate30/100 · 2/2 factori cu valoare
- Randamente57/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare42/100 · 2/2 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
Algonquin Power & Utilities Corp. (AQN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,4 mld USD în 2025; creștere an/an 4,9 %; marjă netă 7,4 %; ROE 3,9 %; datorie netă/EBITDA 8,1x.
Intervalul de valoare estimat este 3,42–5,17 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: ridicat); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 4,71 USD, prețul de 5,64 USD lasă un potențial de -16,4 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -19,7 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 33/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: growth. Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Randamentul dividendului: 4,6 %
Ce o infirmă
- ROIC: 2,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -4,2 %
- Datorie netă / EBITDA: 8,1x
- Acoperirea dobânzilor: 1,8x
- Rata de distribuire (EPS): 118,2 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): CAGR EPS 3 ani.
Față de mediana verticalei
Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NEENextera Energy Inc | 184,0 mld | 22,4 | 15,6 % | 31,5 % | +9,8 % | +2 % / +51 % |
| SOSouthern Co | 105,2 mld | 23,9 | 11,3 % | 14,5 % | +10,6 % | +2 % / +32 % |
| PAMPampa Energy Inc. | 87,1 mld | 139,3 | 21,8 % | 33,0 % | +8,3 % | −29 % / +36 % |
| CEGConstellation Energy Corporation | 84,9 mld | 23,4 | 15,3 % | 11,1 % | +8,3 % | −34 % / +98 % |
| AEPAmerican Electric Power Company, Inc. | 69,0 mld | 18,6 | 12,8 % | 16,9 % | +10,9 % | +2 % / +59 % |
| DDominion Energy, Inc | 61,2 mld | 20,6 | 10,5 % | 16,9 % | +14,2 % | +11 % / +54 % |
| ETREntergy Corp | 50,5 mld | 28,0 | 11,1 % | 13,6 % | +9,0 % | +13 % / +118 % |
| VSTVistra Operations Company LLC | 37,9 mld | 18,6 | 43,1 % | 11,6 % | +3,0 % | −37 % / +219 % |
| FEFirstenergy Corp | 27,2 mld | 25,7 | 8,4 % | 6,9 % | +12,0 % | −1 % / +28 % |
| ESEversource Energy | 27,1 mld | 18,6 | 9,1 % | 10,4 % | +13,8 % | +7 % / +21 % |
| PPLPPL Corp | 27,1 mld | 22,0 | 8,3 % | 13,1 % | +6,9 % | −2 % / +38 % |
| CNPCenterpoint Energy Inc | 26,1 mld | 24,5 | 9,6 % | 11,4 % | +8,3 % | −0 % / +41 % |
| EIXEdison International | 23,4 mld | 6,4 | 20,8 % | 19,6 % | +9,8 % | +3 % / −9 % |
| NRGNRG Energy, Inc | 16,9 mld | 20,9 | 23,8 % | 2,6 % | +9,2 % | −52 % / +68 % |
| TLNTalen Energy Corporation | 13,8 mld | — | -16,7 % | -6,4 % | +22,0 % | −20 % / +451 % |
| IDAIDACORP, Inc. | 8,7 mld | 23,1 | 9,9 % | 20,5 % | −1,2 % | +12 % / +53 % |
| ENLTEnlight Renewable Energy Ltd. | 8,5 mld | 64,6 | 9,2 % | 27,0 % | +29,3 % | +61 % / +275 % |
| CWENClearway Energy, Inc. | 7,0 mld | 69,7 | 1,8 % | 6,4 % | +4,2 % | −6 % / +37 % |
| BKHBlack Hills Corporation | 6,5 mld | 20,3 | 8,2 % | 13,5 % | +8,6 % | +15 % / +64 % |
| TXNMTXNM Energy, Inc. | 6,5 mld | 41,0 | 5,5 % | 7,5 % | +9,9 % | −0 % / +40 % |
| PORPortland General Electric Company | 5,5 mld | 19,7 | 6,6 % | 7,7 % | +4,0 % | −9 % / +12 % |
| AQNAlgonquin Power & Utilities Corp. | 3,4 mld | 25,6 | 3,9 % | 7,4 % | +4,9 % | +1 % / −1 % |
| OTTROtter Tail Corporation | 3,4 mld | 19,1 | 9,4 % | 13,6 % | −2,3 % | −3 % / +5 % |
| KENKenon Holdings Ltd. | 3,0 mld | 45,6 | 4,1 % | 7,6 % | +16,1 % | −3 % / +166 % |
| HEHawaiian Electric Industries, Inc. | 1,5 mld | 6,4 | 13,7 % | 6,9 % | −4,1 % | −28 % / −31 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru AQN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 4,19 Randament total -22 % · Pe an -22 % | 7,44 Randament total 37 % · Pe an 37 % | 11,25 Randament total 106 % · Pe an 106 % |
| 3 ani | 3,39 Randament total -29 % · Pe an -11 % | 6,83 Randament total 36 % · Pe an 11 % | 11,44 Randament total 122 % · Pe an 30 % |
| 5 ani | 2,74 Randament total -36 % · Pe an -8 % | 6,27 Randament total 35 % · Pe an 6 % | 11,63 Randament total 138 % · Pe an 19 % |
- P/E la ieșire± 1,71
- Marja netă± 1,20
- Creșterea anuală a veniturilor± 1,07
- Diluare anuală± 0,10
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (07 aug. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (29 iun. 2026).
Pe scurt
Algonquin Power & Utilities Corp. este o companie de utilități care, în prezent, funcționează ca o companie pur reglementată, după vânzarea afacerii sale de energie regenerabilă (fără hidro). Subiectul este relevant deoarece compania a încheiat anul fiscal 2025 cu această structură simplificată, iar performanța grupului reglementat și a celui hidro determină în mare măsură rezultatele ei 1.
SWOT
Puncte tari
- Compania funcționează ca o entitate pur reglementată, după vânzarea afacerii regenerabile, ceea ce simplifică profilul său de risc 1.
- Auditorul independent a emis un raport de atestare privind controlul intern asupra raportării financiare, un semn de disciplină în raportare 1.
- Rezultatele sunt raportate separat pe grupuri de afaceri, ceea ce permite o analiză transparentă a fiecărei componente 1.
Puncte slabe
- Măsurile non-GAAP nu sunt standardizate, iar comparabilitatea cu alte companii poate fi limitată 1.
- Renunțarea la anumiți indicatori ajustați după vânzarea afacerii regenerabile complică urmărirea tendințelor pe termen lung 1.
- Documentul nu oferă detalii despre cota de piață sau despre poziția competitivă a companiei 1.
Oportunități
- Concentrarea pe utilități reglementate ar putea oferi o bază mai previzibilă pentru planificarea investițiilor, dacă mediul de reglementare rămâne favorabil 1.
- Grupul Hidro, păstrat în portofoliu, ar putea deveni un element important de analizat în strategia viitoare a companiei 1.
- Simplificarea structurii poate facilita o raportare mai clară către investitori, dacă indicatorii rămân consecvenți în timp 1.
Amenințări
- Documentul avertizează că rezultatele reale ar putea diferi semnificativ de cele anticipate din cauza unor factori externi 1.
- Schimbările de reglementare sau de mediu economic ar putea afecta activitatea grupurilor reglementate și hidro 1.
- Dependența de un număr limitat de grupuri de afaceri ar putea amplifica impactul unei deteriorări a unuia dintre ele 1.
Riscuri
- Riscul de reglementareridicat
Activitatea companiei este reglementată, iar deciziile autorităților ar putea influența veniturile și rentabilitatea grupului reglementat 1.
- Riscul de execuție după vânzaremediu
Integrarea unei structuri simplificate după vânzarea afacerii regenerabile ar putea avea efecte neprevăzute asupra rezultatelor 1.
- Declarațiile prospectivemediu
Compania avertizează că informațiile prospective se bazează pe presupuneri care ar putea fi greșite, iar rezultatele reale ar putea diferi 1.
- Comparabilitatea indicatorilorscăzut
Lipsa standardizării măsurilor non-GAAP ar putea îngreuna compararea performanței cu alte companii din sector 1.
- Controlul internscăzut
Orice slăbiciune a controlului intern ar putea afecta calitatea raportării, deși auditorul nu a semnalat asemenea probleme în documentul analizat 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă structura pur reglementată se dovedește stabilă, compania ar putea prezenta rezultate mai previzibile decât înainte de vânzare 1.
- Păstrarea grupului hidro ar putea oferi o componentă suplimentară de venituri, separată de activitatea reglementată 1.
- Raportarea auditată și atestarea controlului intern ar putea consolida încrederea în cifrele prezentate 1.
Ce ar strica teza
- Renunțarea la indicatori ajustați și lipsa standardizării ar putea face dificilă evaluarea tendințelor reale 1.
- Dependența de decizii de reglementare ar putea limita flexibilitatea companiei în fața unor schimbări neașteptate 1.
- Documentul nu oferă detalii despre competitori sau despre cota de piață, ceea ce face dificilă o evaluare comparativă completă 1.
De urmărit
- Rezultatele grupului Servicii Reglementate și evoluția acestora după vânzarea afacerii regenerabileQ1 2027
- Rezultatele grupului Hidro și contribuția sa la profitul companiei2027
- Eventualele modificări ale măsurilor non-GAAP raportatenext 10-K
- Opinia auditorului privind controlul intern asupra raportării financiare2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 06 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (30 oct. 2026), 6-K (28 aug. 2026), 6-K (07 aug. 2026), 6-K (31 iul. 2026), 6-K (29 iun. 2026).
Afacerea
Algonquin Power & Utilities Corp., cunoscută sub simbolul AQN, este o companie canadiană de utilități cu sediul în Oakville, Ontario 1. Potrivit formularului 40-F pentru anul fiscal încheiat la 31 decembrie 2025, compania descrie explicit că, din primul trimestru al anului 2025, este o companie pur reglementată de utilități 1. Activitatea sa este organizată în grupuri de afaceri, iar rezultatele raportate sunt prezentate separat pentru Grupul Servicii Reglementate, Grupul Hidro și Grupul Corporativ 1.
Structura de raportare se bazează pe rezultatele nete ale fiecărui grup, precum și pe câteva măsuri non-GAAP, printre care «Câștiguri nete ajustate» și «Vânzări nete de utilități» 1. Compania precizează că aceste măsuri nu sunt standardizate și că metodele de calcul pot diferi de la o companie la alta 1. Documentele de referință includ formularul anual de informații (AIF), situațiile financiare auditate și analiza conducerii (MD&A), toate incluse ca anexe la formularul 40-F 1.
Auditorul independent este Ernst & Young LLP, care a emis și un raport de atestare privind eficiența controlului intern asupra raportării financiare la 31 decembrie 2025 1. Comitetul de audit și finanțe are doi experți financiari desemnați, ceea ce face parte din cadrul de guvernanță pe care compania îl descrie în document 1.
Segmente
Grupul Servicii Reglementate
Grupul Servicii Reglementate reprezintă principala activitate a companiei după vânzarea afacerii regenerabile (fără hidro) și este raportat separat, cu propriul rezultat net pentru anul 2025 1. Documentul menționează explicit un capitol dedicat rezultatelor trimestrului al patrulea și anului 2025 pentru acest grup, ceea ce indică rolul său central în profilul de venituri 1.
Piața în context
Documentele sursă nu conțin date despre dimensiunea pieței de utilități din Canada sau din Statele Unite, nici despre cota de piață a companiei. Formularul 40-F se referă la compania ca la o entitate pur reglementată, dar nu cuantifică piața în care operează 1. Analiza pieței ar necesita surse suplimentare, pe care această profilare nu le folosește.
Tendințe
- Simplificarea portofoliului către utilități reglementatevânt din spate
Compania a vândut afacerea de energie regenerabilă (fără hidro) și s-a concentrat pe utilități reglementate, ceea ce ar putea reduce volatilitatea rezultatelor, dacă structura rămâne stabilă 1. Formularul notează că indicatorii precum EBITDA ajustat și fondurile din operațiuni ajustate nu mai sunt prezentați, deoarece erau relevanți mai ales pentru fostul grup regenerabil 1.
- Schimbări în indicatorii raportațivânt din față
Renunțarea la anumite măsuri non-GAAP după vânzare face comparațiile cu perioadele anterioare mai dificile pentru analist, deoarece definițiile și perimetrul s-au modificat 1.
- Declarații prospective și incertitudinevânt din față
Documentul avertizează că rezultatele reale ar putea diferi semnificativ de cele anticipate, iar compania nu asigură că informațiile prospective se vor dovedi exacte 1.
- Guvernanță și control internmixt
Auditorul a emis un raport de atestare privind controlul intern asupra raportării financiare, ceea ce indică un cadru de control monitorizat extern 1.
Poziția concurențială
Documentele sursă nu identifică concurenții direcți ai companiei și nu compară poziția sa de piață cu alți operatori. Formularul 40-F menționează doar că Grupul Servicii Reglementate și Grupul Hidro sunt activități distincte, fără detalii despre concurență 1. Concluziile despre competiție nu pot fi trase din aceste surse.
- Nu există concurenți identificați în surse
Documentul sursă nu numește companii concurente, prin urmare nu sunt propuse nume sau simboluri bursiere.
- Nu există concurenți identificați în surse
Lipsa informațiilor din surse face imposibilă o comparație cu alți operatori de utilități.
- Nu există concurenți identificați în surse
Pentru a completa această secțiune ar fi nevoie de surse suplimentare, care nu fac parte din acest dosar.
- Nu există concurenți identificați în surse
Profilul se limitează la informațiile din formularul 40-F, care nu tratează subiectul concurenței.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- Algonquin (AQN) is Selling its Chilean Water Stake for $126.5M. Will Simplification Improve Returns?Yahoo Finance — News · 04 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 04 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)07 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)31 iul. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 iun. 2026
- Raport curent (emitent străin)20 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)13 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)08 mai 2026
- Raport curent (emitent străin)08 apr. 2026
Surse
- [1] Form 40-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Algonquin Power & Utilities Corp. · 06 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.