olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Kenon Holdings Ltd. KEN
Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)
Kenon Holdings este o societate holding al cărei activ principal este participația de aproximativ 46% în OPC, un producător independent de energie cu operațiuni în Israel și Statele Unite. Compania are în prezent un bilanț fără datorii materiale, ceea ce îi oferă flexibilitate pentru noi investiții și distribuții către acționari.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea Kenon Holdings Ltd. (KEN) costa 63,05 USD (−2,38 % într-o zi), cu capitalizare 3,3 mld USD, P/E 49,6 pe un EPS diluat de 1,27 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 8,16 %, beta 0,88, interval pe 52 de săptămâni 52,66–95,54 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 47,0
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 59,29 – 68,46
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,41 · lățimea benzii 14,3 %
- SMA 50 / 200
- 64,45 / 73,89
- tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,36 / 0,37
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | +3,0 % | −1,1 % | +4,1 pp | — |
| 3 luni | −1,9 % | −0,5 % | −1,5 pp | — |
| 6 luni | −31,5 % | +4,4 % | −35,9 pp | — |
| De la început de an | −4,9 % | +12,3 % | −17,2 pp | — |
| 1 an | +20,6 % | +13,5 % | +7,0 pp | −5,5 % |
| 3 ani | +218,4 % | +76,4 % | +142,0 pp | +39,1 % |
| 5 ani | +47,3 % | +63,7 % | −16,4 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Rapoartele anuale ESEF nu au trimestre: rezultatele sunt anuale (mai jos).
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 80 din propriul istoric de 5 trimestre (min 3,0, mediană 3,2, max 52,2; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 364,0 mil | 373,5 mil | 386,5 mil | 487,8 mil | 574,0 mil | 691,8 mil | 751,3 mil | 871,9 mil |
| Venituri an/an | −0,5 % | +2,6 % | +3,5 % | +26,2 % | +17,7 % | +20,5 % | +8,6 % | +16,1 % |
| Profit net | 434,2 mil | -13,4 mil | 507,1 mil | 930,3 mil | 312,7 mil | -236,0 mil | 597,7 mil | 66,3 mil |
| Profit net an/an | +83,5 % | −103,1 % | indisponibil | +83,4 % | −66,4 % | −175,5 % | indisponibil | −88,9 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | 9,41 | 17,27 | 5,80 | -4,42 | 11,34 | 1,27 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +83,5 % | −66,4 % | −176,2 % | indisponibil | −88,8 % |
| netă % | 119,3 % | -3,6 % | 131,2 % | 190,7 % | 54,5 % | -34,1 % | 79,6 % | 7,6 % |
| Flux de numerar liber | -16,9 mil | 51,2 mil | 17,7 mil | 866,0 mii | 490,1 mil | -55,3 mil | -75,6 mil | 167,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 1,5 mld USD
- Datorie financiară
- 1,7 mld USD
- Datorie netă
- 173,4 mil USD
- Capitaluri proprii
- 3,2 mld USD
- Active totale
- 5,4 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 0,52x
- Lichiditate curentă
- 4,94x
- ROE
- 2,3 %
- ROA
- 1,4 %
- Marja FCF
- 19,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 386,5 mil | 487,8 mil | 574,0 mil | 691,8 mil | 751,3 mil | 871,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 282,1 mil | 336,3 mil | 417,3 mil | 494,3 mil | 521,9 mil | 657,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit brut | 71,2 mil | 98,3 mil | 99,8 mil | 119,5 mil | 143,8 mil | 146,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 2,0 mil | 1,6 mil | 15,2 mil | 15,6 mil | 12,2 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit operațional | 23,0 mil | 22,5 mil | 2,8 mil | 42,6 mil | 47,5 mil | 62,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 33,1 mil | 53,1 mil | 56,9 mil | 78,0 mil | 85,6 mil | 67,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EBITDA | 56,1 mil ≈ | 75,7 mil ≈ | 59,7 mil ≈ | 120,6 mil ≈ | 133,1 mil ≈ | 129,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 51,2 mil | 144,3 mil | 50,4 mil | 66,3 mil | 115,2 mil | 86,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 500,4 mil | 879,6 mil | 82,3 mil | 81,2 mil | 93,3 mil | 176,5 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 4,7 mil | 4,3 mil | 38,0 mil | 25,2 mil | 40,6 mil | 28,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Profit net | 507,1 mil | 930,3 mil | 312,7 mil | -236,0 mil | 597,7 mil | 66,3 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| EPS diluat | 9,41 | 17,27 | 5,80 | -4,42 | 11,34 | 1,27 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 2,23 | 1,86 | 13,75 | 2,85 | 3,85 | 5,14 | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 286,2 mil | 474,5 mil | 535,2 mil | 696,8 mil | 1,0 mld | 1,5 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Stocuri | 0 | 1,7 mil | 1,9 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat |
| Active curente | 919,8 mil | 581,6 mil | 1,1 mld | 1,1 mld | 1,3 mld | 1,8 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 818,6 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | 1,2 mld | 1,4 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Fond comercial | — | 14,0 mil | 105,0 mil | — | — | — | SEC (XBRL)· 30 mar. 2023verificat |
| Active totale | 2,5 mld | 4,0 mld | 3,8 mld | 4,1 mld | 4,2 mld | 5,4 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 128,2 mil | 171,5 mil | 133,4 mil | 181,9 mil | 94,0 mil | 245,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 871,8 mil | 1,2 mld | 1,1 mld | 1,4 mld | 1,2 mld | 1,7 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii curente | 227,9 mil | 447,3 mil | 193,0 mil | 358,8 mil | 182,8 mil | 365,2 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Datorii totale | 1,2 mld | 1,8 mld | 1,5 mld | 2,0 mld | 1,6 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Capital propriu | 1,3 mld | 2,3 mld | 2,3 mld | 2,1 mld | 2,7 mld | 3,2 mld | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Acțiuni în circulație la sfârșitul exercițiului | 53,9 mil | 53,9 mil | 53,9 mil | 52,8 mil | 52,2 mil | 52,1 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
- 2023
- 52,8 mil
- 2024
- 52,2 mil
- 2025
- 52,1 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 92,2 mil | 240,5 mil | 771,4 mil | 276,8 mil | 265,1 mil | 283,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 74,5 mil | 239,7 mil | 281,3 mil | 332,1 mil | 340,7 mil | 116,4 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 17,7 mil ≈ | 866,0 mii ≈ | 490,1 mil ≈ | -55,3 mil ≈ | -75,6 mil ≈ | 167,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -221,6 mil | -205,5 mil | -203,4 mil | -432,2 mil | 135,9 mil | -361,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 255,8 mil | 146,6 mil | -493,7 mil | 324,6 mil | -84,1 mil | 505,8 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
| Dividende plătite | 120,1 mil | 100,2 mil | 740,9 mil | 150,4 mil | 200,6 mil | 267,9 mil | SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -432,2 mil
- 2024
- 135,9 mil
- 2025
- -361,9 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
- 2023
- 324,6 mil
- 2024
- -84,1 mil
- 2025
- 505,8 mil
SEC (XBRL)· 30 mar. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
3 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 40 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 3,3 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Bilanț și datorie50
- Evaluare9
- Calitate31
- Creștere43
- Randamente63
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 16,65 – 155,36 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)88,62 – 155,36 (Mijloc 112,72)WACC 7,9 % · FCFF de pornire 240,3 mil USD · ponderea valorii terminale în EV 79 %Sensibilitatea WACC × g dă limitele metodei; nu sunt probabilități.DCF invers: creșterea de pornire implicită de preț (scade liniar spre creșterea terminală, restul ipotezelor fixe): -9,1 %
- Dividende actualizate (DDM)67,57 – 90,87 (Mijloc 77,51)
- Colegi: EV/EBITDA16,65 – 29,99 (Mijloc 23,20)21 firme folosite · multiplul median 10,7x · quartile 8,0x – 13,4xAEP, CEG, CNP, CWEN, D, DTB, EIX, ELLO, ES, ETR, HE, HNRG, IDA, NEE, NRG, PNW, POR, SO, SPRU, TVC, VST
- Colegi: P/E25,18 – 30,36 (Mijloc 27,71)15 firme folosite · multiplul median 21,8x · quartile 19,8x – 23,9xAEP, CEG, CNP, D, ES, ETR, FE, IDA, NEE, NRG, PNW, POR, PPL, SO, VST
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 40/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 1,7 % | 17 (față de colegi) | 6 % |
| Marja netă · Calitate | 7,6 % | 46 (față de colegi) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | 15,0 % | 100 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -39,7 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 1,3x | 75 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 0,7x | 0 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 4,9x | 100 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 49,6x | 12 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 26,7x | 5 (față de colegi) | 11 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 8,2 % | 90 (față de colegi) | 15 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 404,9 % | 0 (pe interval fix) | 6 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie50/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere43/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate31/100 · 2/2 factori cu valoare
- Randamente63/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare9/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
KENON HOLDINGS LTD. (KEN). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2025-12-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 871,9 mil USD în 2025; creștere an/an 16,1 %; marjă netă 7,6 %; ROE 4,1 %; datorie netă/EBITDA 1,3x.
Intervalul de valoare estimat este 46,37–60,62 USD pe acțiune (mediana a 4 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 52,61 USD, prețul de 63,05 USD lasă un potențial de -16,6 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -19,8 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 40/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- CAGR venituri 3 ani: 15,0 %
- Datorie netă / EBITDA: 1,3x
- Lichiditatea curentă: 4,9x
- Randamentul dividendului: 8,2 %
Ce o infirmă
- ROIC: 1,7 %
- CAGR EPS 3 ani: -39,7 %
- Acoperirea dobânzilor: 0,7x
- P/E (TTM): 49,6x
- EV/EBITDA: 26,7x
- Rata de distribuire (EPS): 404,9 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
- Metodele de evaluare diverg
Față de mediana verticalei
Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NEENextera Energy Inc | 184,4 mld | 22,5 | 15,6 % | 31,5 % | +9,8 % | +3 % / +51 % |
| SOSouthern Co | 105,0 mld | 23,9 | 11,3 % | 14,5 % | +10,6 % | +2 % / +31 % |
| PAMPampa Energy Inc. | 88,2 mld | 141,0 | 21,8 % | 33,0 % | +8,3 % | −28 % / +38 % |
| CEGConstellation Energy Corporation | 87,1 mld | 24,0 | 15,3 % | 11,1 % | +8,3 % | −33 % / +103 % |
| AEPAmerican Electric Power Company, Inc. | 70,3 mld | 19,0 | 12,8 % | 16,9 % | +10,9 % | +4 % / +62 % |
| DDominion Energy, Inc | 61,3 mld | 20,6 | 10,5 % | 16,9 % | +14,2 % | +11 % / +54 % |
| ETREntergy Corp | 51,2 mld | 28,4 | 11,1 % | 13,6 % | +9,0 % | +15 % / +121 % |
| VSTVistra Operations Company LLC | 40,4 mld | 19,9 | 43,1 % | 11,6 % | +3,0 % | −33 % / +240 % |
| FEFirstenergy Corp | 27,3 mld | 25,7 | 8,4 % | 6,9 % | +12,0 % | −1 % / +28 % |
| PPLPPL Corp | 26,9 mld | 21,8 | 8,3 % | 13,1 % | +6,9 % | −3 % / +37 % |
| CNPCenterpoint Energy Inc | 26,8 mld | 25,2 | 9,6 % | 11,4 % | +8,3 % | +3 % / +45 % |
| ESEversource Energy | 26,5 mld | 18,2 | 9,1 % | 10,4 % | +13,8 % | +5 % / +19 % |
| EIXEdison International | 23,7 mld | 6,5 | 20,8 % | 19,6 % | +9,8 % | +4 % / −8 % |
| NRGNRG Energy, Inc | 17,5 mld | 21,6 | 23,8 % | 2,6 % | +9,2 % | −51 % / +74 % |
| TLNTalen Energy Corporation | 14,2 mld | — | -16,7 % | -6,4 % | +22,0 % | −17 % / +470 % |
| PNWPinnacle West Capital Corporation | 12,8 mld | 19,8 | 9,1 % | 11,7 % | +4,2 % | +16 % / +41 % |
| IDAIDACORP, Inc. | 8,7 mld | 23,2 | 9,9 % | 20,5 % | −1,2 % | +12 % / +53 % |
| BEPBrookfield Renewable Partners L.P. | 8,5 mld | — | -1,9 % | -1,1 % | +9,0 % | +8 % / +25 % |
| CWENClearway Energy, Inc. | 7,3 mld | 72,6 | 1,8 % | 6,4 % | +4,2 % | −2 % / +43 % |
| ORAOrmat Technologies, Inc. | 5,8 mld | 46,3 | 5,0 % | 10,7 % | +12,5 % | −16 % / +40 % |
| PORPortland General Electric Company | 5,5 mld | 19,7 | 6,6 % | 7,7 % | +4,0 % | −9 % / +12 % |
| BEPCBrookfield Renewable Corporation | 5,4 mld | — | -501,4 % | -62,9 % | −10,0 % | −24 % / +19 % |
| KENKenon Holdings Ltd. | 3,3 mld | 49,6 | 4,1 % | 7,6 % | +16,1 % | +21 % / +218 % |
| DTBDte Energy Co | 3,2 mld | 2,5 | 10,4 % | — | +18,6 % | −15 % / −26 % |
| HEHawaiian Electric Industries, Inc. | 1,5 mld | 6,5 | 13,7 % | 6,9 % | −4,1 % | −28 % / −30 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru KEN din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 41,24 Randament total -33 % · Pe an -33 % | 72,59 Randament total 17 % · Pe an 17 % | 108,88 Randament total 75 % · Pe an 75 % |
| 3 ani | 48,88 Randament total -17 % · Pe an -6 % | 95,92 Randament total 60 % · Pe an 17 % | 156,67 Randament total 159 % · Pe an 37 % |
| 5 ani | 57,94 Randament total 2 % · Pe an 0 % | 126,76 Randament total 117 % · Pe an 17 % | 225,45 Randament total 278 % · Pe an 30 % |
- P/E la ieșire± 23,98
- Marja netă± 16,79
- Creșterea anuală a veniturilor± 12,52
- Diluare anuală± 1,41
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (08 sept. 2026).
Pe scurt
Kenon Holdings este o societate holding al cărei activ principal este participația de aproximativ 46% în OPC, un producător independent de energie cu operațiuni în Israel și Statele Unite. Compania are în prezent un bilanț fără datorii materiale, ceea ce îi oferă flexibilitate pentru noi investiții și distribuții către acționari.1
SWOT
Puncte tari
- Bilanț solid, fără datorii materiale la nivel de holding și cu numerar important, ceea ce oferă flexibilitate pentru investiții și distribuții.
- Participația în OPC generează venituri stabile dintr-un portofoliu diversificat pe Israel și SUA, cu contracte pe termen lung.
- Istoric de distribuții către acționari și de vânzări de active cu randament ridicat, inclusiv participația în ZIM.
Puncte slabe
- Compania depinde aproape în totalitate de OPC, astfel încât performanța filialei influențează direct rezultatele holdingului.
- Participația în OPC a fost diluată în 2025 prin majorări de capital la care Kenon nu a participat integral.
- Holdingul nu are operațiuni independente și depinde de distribuțiile filialelor, care pot fi limitate de datorii și reglementări.
Oportunități
- Dezvoltarea proiectelor solare cu stocare în Israel și a proiectelor cu gaz în SUA ar putea adăuga capacitate și venituri.
- Recuperarea sumelor din litigiile privind Qoros și din arbitrajul împotriva Peru ar putea aduce numerar suplimentar, dacă va fi posibilă executarea.
- Achizițiile de participații majoritare sau minoritare în alte afaceri ar putea diversifica portofoliul, dacă condițiile sunt favorabile.
Amenințări
- Modificările tarifului de generare stabilit de Autoritatea pentru Energie ar putea reduce veniturile OPC în Israel.
- Creșterea costurilor cu gazul natural și a accizelor ar putea comprima marjele, în special dacă prețul gazului rămâne la minim.
- Condițiile volatile ale piețelor de capital ar putea face finanțarea proiectelor mai scumpă sau indisponibilă.
Riscuri
- Finanțarea proiectelor OPC și CPVridicat
Proiectele în construcție și în dezvoltare necesită finanțare suplimentară, iar dacă aceasta nu este disponibilă la condiții acceptabile, dezvoltarea ar putea întârzia.
- Diluarea participației în OPCridicat
Dacă Kenon nu participă proporțional la majorările de capital ale OPC, participația sa ar putea scădea în continuare, ceea ce ar reduce cota din rezultatele filialei.
- Tarifele și reglementarea din Israelmediu
Modificările structurii tarifului sau ale componentei de generare pot afecta direct profitabilitatea segmentului israelian.
- Dependența de distribuțiile filialelormediu
Fiind holding, Kenon depinde de fluxurile de numerar ale OPC și de vânzări de active, iar acestea pot fi limitate prin contracte sau legi.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă OPC își continuă dezvoltarea proiectelor solare și de stocare și își crește participațiile în centralele din SUA, valoarea participației Kenon ar putea crește în timp.
- Bilanțul fără datorii materiale și numerarul disponibil ar putea permite noi investiții sau distribuții către acționari, dacă condițiile sunt favorabile.
- Recuperarea sumelor din arbitraje ar putea aduce venituri neașteptate, dacă hotărârile favorabile vor fi executate.
Ce ar strica teza
- Participația în OPC a scăzut prin diluare, iar dacă Kenon nu mai poate participa la majorările de capital, cota sa ar putea continua să scadă.
- Creșterea costurilor cu gazul și modificările tarifelor din Israel ar putea comprima marjele OPC și veniturile holdingului.
- Dacă investițiile noi nu generează randamente adecvate, distribuțiile către acționari ar putea fi reduse sau întârziate.
De urmărit
- Evoluția participației în OPC după majorările de capital2026
- Finalizarea achiziției participației din Maryland și consolidarea rezultatelor CPVQ2 2026
- Punerea în operare a Sorek 2 și a proiectelor cu stocare din Israel2026
- Rezultatele recuperării sumelor din arbitrajele Qoros și Perunext 10-K
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 30 mar. 2026; de atunci au apărut 6-K (28 oct. 2026), 6-K (30 sept. 2026), 6-K (29 sept. 2026), 6-K (28 sept. 2026), 6-K (10 sept. 2026), 6-K (08 sept. 2026).
Afacerea
Kenon este o societate holding înființată în Singapore, cotată la NYSE și TASE sub simbolul KEN. Singurul său activ operațional este OPC, care a generat toate veniturile companiei în 2025, de 872 milioane USD.1 Potrivit raportului 20-F, la 30 martie 2026 Kenon deținea aproximativ 46% din OPC, după ce participația sa a scăzut de la aproximativ 55% la începutul lui 2025, când nu a participat la toate majorările de capital ale OPC.1
Compania a distribuit acționarilor peste 2,8 miliarde USD în numerar și titluri cotate de la Spin-Off în 2015, iar în martie 2026 a anunțat un dividend de aproximativ 200 milioane USD.1 La 30 martie 2026, Kenon avea numerar și alte investiții de aproximativ 708 milioane USD și nu avea datorii materiale.1 Compania a vândut și participațiile sale în ZIM, Tower și Inkia, iar un litigiu privind participația rămasă în Qoros este încă pe rol.1
Conducerea evaluează oportunități de investiții în afaceri noi, de regulă în industrii consacrate, și poate sprijini dezvoltarea OPC prin participări la majorările de capital. Finanțarea acestor planuri ar putea veni din numerarul existent, din vânzări de active sau din noi finanțări, în funcție de condițiile pieței.1
Segmente
Israel (OPC Israel)
Segmentul israelian generează energie electrică pentru clienți privați și pentru operatorul de sistem Noga, prin centrale pe gaz natural și proiecte solare co-amplasate cu stocare. În 2025 segmentul a avut venituri de 675 milioane USD.1 Tarifele Autorității pentru Energie influențează direct rezultatele, iar în 2026 componenta de generare a fost fixată la 28,90 agorot pe kWh.1
SUA (CPV Group)
CPV Group, controlat de OPC în proporție de aproximativ 71%, operează centrale cu gaz și proiecte regenerabile în SUA. Segmentul de tranziție energetică a generat venituri de 197 milioane USD în 2025, iar centrala Fairview are o capacitate de 1.050 MW.1 Compania a extins participațiile în unele centrale și a finalizat achiziția a aproximativ 11% din Shore în ianuarie 2026.1
Proiecte regenerabile SUA
Segmentul de energie regenerabilă din SUA dezvoltă și operează proiecte eoliene și solare, cu participația CPV Group de 66,7% în proiectele din portofoliu. Proiectele sunt contractate pe termen lung sau legate de certificate de energie regenerabilă, iar capacitatea este în mare parte pe piețele PJM și SPP.1
Piața în context
OPC activează pe piața israeliană de energie, unde prețurile contractelor sunt legate de tariful de generare stabilit de Autoritatea pentru Energie și exprimat în NIS. Pe piața americană, centralele cu gaz vând energie în principal în rețea, pe piețe reglementate precum PJM și NYISO. Ambele piețe au fost influențate în 2025 de costuri variabile ale gazului și de noi reguli fiscale.1
Structura tarifului israelian s-a schimbat de la 1 ianuarie 2026, când componenta de generare a fost împărțită într-o parte fixă și una variabilă, ajustate periodic.1 Creșterea accizei pe gaz natural, de la 19 la 33 NIS pe tonă în 2025 și la 54 NIS în 2026, ar putea majora costul gazului pentru OPC, deși conducerea se așteaptă ca o parte din impact să fie compensată de tarife mai mari.1
Tendințe
- Tarife electrice în Israelmixt
Componenta de generare a tarifului a scăzut în 2025 și a fost fixată la un nivel mai mic pentru 2026, ceea ce comprimă marjele din Israel. Noua structură cu indexare ar putea însă proteja veniturile pe termen lung dacă variabila urmează costurile reale.1
- Costul gazului naturalvânt din față
Contractele de gaz ale OPC sunt legate parțial de dolar și de tariful de generare, cu prețuri minime. Dacă tariful scade sub nivelul minim, costul gazului nu scade proporțional, ceea ce ar putea limita impactul unei reduceri de tarif.1
- Finanțarea proiectelorvânt din față
OPC are proiecte în construcție și în dezvoltare în Israel și SUA care necesită capital important. Accesul la piețele de capital ar putea fi mai scump dacă condițiile se deteriorează, ceea ce ar putea întârzia dezvoltarea.1
- Cerere pentru energie regenerabilă și stocarevânt din spate
Proiectele solare co-amplasate cu stocare, precum Ramat Bekka și Hadera 2, reflectă o orientare spre energie regenerabilă și flexibilitate. Dacă aceste proiecte ajung la operare comercială, ar putea sprijini creșterea segmentelor OPC.1
Poziția concurențială
Compania nu prezintă un capitol dedicat concurenței în sursele analizate, iar concurenții direcți nu sunt identificați explicit. Riscurile legate de achiziții sunt însă descrise: Kenon concurează cu investitori financiari și companii locale sau internaționale pentru oportunități de investiții, iar unii concurenți au resurse mai mari sau costuri de capital mai mici.1
În segmentul de producție independentă, OPC își desfășoară activitatea pe piețe în care producătorii de energie concurează pe contracte de vânzare și pe proiecte de dezvoltare. Dacă alți dezvoltatori obțin proiecte similare, avantajul de cost al OPC ar putea fi redus.1
- Investitori financiari și fonduri de infrastructură
Concurează cu Kenon pentru oportunități de investiții și achiziții, uneori cu resurse mai mari și costuri de capital mai mici.
- Companii locale și internaționale de energie
Participă la licitații și achiziții de active de generare, ceea ce poate crește costul investițiilor noi.
- Dezvoltatori de proiecte regenerabile și de stocare
Concurează pe aceleași piețe din SUA și Israel pentru proiecte solare, eoliene și de stocare.
- Producători de energie pe gaz natural
Concurează pe piețele de capacitate și de energie din SUA, unde centralele cu gaz vând în principal în rețea.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Raport curent (emitent străin)28 oct. 2026
- Raport curent (emitent străin)30 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)28 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)10 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)08 sept. 2026
- Raport curent (emitent străin)19 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)14 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)12 aug. 2026
- Raport curent (emitent străin)29 iun. 2026
Surse
- [1] Form 20-F, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Kenon Holdings Ltd. · 30 mar. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.