olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Portland General Electric Company POR

Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)

46,01USD+0,02 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Portland General Electric este o companie energetică integrată, reglementată, care livrează electricitate către aproximativ 960.000 de clienți din Oregon. Compania este în prezent concentrată pe creșterea cererii industriale generate de centrele de date și pe extinderea în Washington printr-o achiziție de 1,9 miliarde de dolari.

Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Portland General Electric Company (POR) costa 46,01 USD (+0,02 % într-o zi), cu capitalizare 5,5 mld USD, P/E 19,7 pe un EPS diluat de 2,33 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 4,62 %, beta 0,14, interval pe 52 de săptămâni 43,48–54,22 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 971,0 mil USD (+2,0 % an/an), profit net de 119,0 mil USD (+15,5 % an/an), EPS diluat 1,00 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
5,5 mld USD
acțiuni la 22 oct. 2026
P/E (TTM)
19,7
EPS diluat TTM 2,33 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
5,07 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
4,62 %
DPS 12 luni 2,13
Beta (2 ani)
0,14
Volatilitate (1 an) 20 %
Interval 52 săpt.
43,4854,22

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
56,7
puternic (55–70)
Bollinger (20, 2)
43,30 – 45,99
peste banda superioară · %B 1,01 · lățimea benzii 6,0 %
SMA 50 / 200
46,14 / 49,92
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,12 / -0,45
MACD peste semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună+3,9 %−5,9 %+9,9 pp—
3 luni−5,2 %−4,6 %−0,6 pp—
6 luni−5,4 %+0,2 %−5,6 pp—
De la început de an−4,1 %+7,4 %−11,6 pp—
1 an−3,3 %+8,2 %−11,5 pp−8,7 %
3 ani+10,8 %+68,4 %−57,6 pp+37,8 %
5 ani−8,6 %+56,5 %−65,1 pp—
Scădere maximă (1 an)
−19,8 %
09 apr. 2026 → 19 oct. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−31,7 %
06 apr. 2022 → 02 oct. 2023
Creștere anuală compusă (5 ani)
−1,8 %
S&P 500 +9,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
971,0 mil USD
+2,0 % an/an
Profit net
119,0 mil USD
+15,5 % an/an
EPS diluat
1,00
+6,4 % an/an
netă / operațională
12,3 % / 19,3 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri824,0 mil928,0 mil807,0 mil952,0 mil889,0 mil879,0 mil814,0 mil971,0 mil
Profit operațional88,0 mil168,0 mil118,0 mil174,0 mil95,0 mil107,0 mil121,0 mil187,0 mil
Amortizare și depreciere127,0 mil140,0 mil139,0 mil148,0 mil151,0 mil144,0 mil143,0 mil146,0 mil
Cheltuieli cu dobânzile55,0 mil56,0 mil57,0 mil60,0 mil59,0 mil60,0 mil61,0 mil62,0 mil
Profit înainte de impozit44,0 mil122,0 mil74,0 mil123,0 mil40,0 mil54,0 mil80,0 mil138,0 mil
Impozit pe profit6,0 mil22,0 mil12,0 mil20,0 mil-1,0 mil9,0 mil12,0 mil19,0 mil
Profit net38,0 mil100,0 mil62,0 mil103,0 mil41,0 mil45,0 mil68,0 mil119,0 mil
EPS diluat0,35 ≈0,910,560,940,36 ≈0,380,591,00
Flux de numerar operațional170,0 mil231,0 mil336,0 mil ≈403,0 mil ≈148,0 mil268,0 mil220,0 mil ≈323,0 mil ≈
Investiții (capex)392,0 mil359,0 mil237,0 mil ≈303,0 mil ≈290,0 mil259,0 mil376,0 mil ≈450,0 mil ≈
Dividende plătite52,0 mil55,0 mil54,0 mil ≈58,0 mil ≈58,0 mil60,0 mil60,0 mil ≈64,0 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 68 din propriul istoric de 31 trimestre (min 14,3, mediană 18,8, max 25,3; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,0 mld2,1 mld2,1 mld2,4 mld2,6 mld2,9 mld3,4 mld3,6 mld
Venituri an/an−0,9 %+6,6 %+1,0 %+11,7 %+10,5 %+10,4 %+17,7 %+4,0 %
Profit net212,0 mil214,0 mil155,0 mil244,0 mil233,0 mil228,0 mil313,0 mil306,0 mil
Profit net an/an+13,4 %+0,9 %−27,6 %+57,4 %−4,5 %−2,1 %+37,3 %−2,2 %
EPS diluat2,372,391,722,722,602,333,012,77
EPS diluat an/an+12,9 %+0,8 %−28,0 %+58,1 %−4,4 %−10,4 %+29,2 %−8,0 %
netă %10,6 %10,1 %7,2 %10,2 %8,8 %7,8 %9,1 %8,6 %
Flux de numerar liber35,0 mil-60,0 mil-217,0 mil-104,0 mil-92,0 mil-938,0 mil-490,0 mil-71,0 mil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
76,0 mil USD
Datorie financiară
4,7 mld USD
Datorie netă
4,6 mld USD
Capitaluri proprii
4,1 mld USD
Active totale
13,2 mld USD
Datorie / capitaluri
1,13x
Lichiditate curentă
1,08x
ROE
7,7 %
ROA
2,4 %
Marja FCF
-2,0 %

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,9 mld
2024
3,4 mld
2025
3,6 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
396,0 mil
2024
512,0 mil
2025
555,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
458,0 mil
2024
496,0 mil
2025
578,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
854,0 mil ≈
2024
1,0 mld ≈
2025
1,1 mld ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Cheltuieli cu dobânzile
2023
173,0 mil
2024
211,0 mil
2025
232,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit înainte de impozit
2023
273,0 mil
2024
350,0 mil
2025
359,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
45,0 mil
2024
37,0 mil
2025
53,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Profit net
2023
228,0 mil
2024
313,0 mil
2025
306,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
2,33
2024
3,01
2025
2,77

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
98,0 mil
2024
104,2 mil
2025
110,7 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
1,88
2024
1,98
2025
2,08

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
5,0 mil
2024
12,0 mil
2025
76,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
414,0 mil
2024
456,0 mil
2025
460,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active curente
2023
935,0 mil
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Active totale
2023
11,2 mld
2024
12,5 mld
2025
13,2 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
347,0 mil
2024
365,0 mil
2025
330,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
146,0 mil
2024
0
2025
0

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
3,9 mld
2024
4,4 mld
2025
4,7 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
1,1 mld
2024
1,1 mld
2025
993,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
7,9 mld
2024
8,8 mld
2025
9,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
3,3 mld
2024
3,8 mld
2025
4,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
420,0 mil
2024
778,0 mil
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Investiții (capex)
2023
1,4 mld
2024
1,3 mld
2025
1,2 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
-938,0 mil ≈
2024
-490,0 mil ≈
2025
-71,0 mil ≈

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-1,4 mld
2024
-1,3 mld
2025
-1,2 mld

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
778,0 mil
2024
526,0 mil
2025
142,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
179,0 mil
2024
200,0 mil
2025
225,0 mil

SEC (XBRL)· 17 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
—

SEC (XBRL)· 14 feb. 2025verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
10,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
10,8 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
8,4 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-2,2 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
9,5 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
14,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-8,0 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
2,1 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
10,0 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Profitabilitate

Marja brută
indisponibil
lipsesc date de intrare
Marja EBITDA
30,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
14,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
-11,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Randamente

ROE
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
2,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
5,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
4,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
91,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă

Bilanț și datorie

Datoria netă
4,9 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
4,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
1,2x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Lichiditate

Lichiditatea curentă
1,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
indisponibil
lipsesc date de intrare
Lichiditatea imediată
0,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
959,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Investiții (capex)
1,4 mld USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
-416,0 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia profitului în FCF
-152,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Conversia EBITDA în numerar
87,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
46 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
5,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
10,4 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
20,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
19,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
5,1 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
1,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
9,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
20,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,9x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
baza de calcul nu este pozitivă
Randament FCF
-7,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Randamentul dividendului
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
4,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

3 indicatori care nu se aplică sectorului.

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neutru

Scor: 55 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

Preț de închidere

46,01 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 5,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
5,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
19,7x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
1,3x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
9,5x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
6,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
4,0 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
4,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

28/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 22 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 29 oct. 2026
verificat 2348derivat 199

Scorul pe grupe

  • Calitate34
  • Creștere55
  • Bilanț și datorie39
  • Randamente70
  • Evaluare73

Interval de valoare estimat

Jos
45,41
USD pe acțiune
Mijloc
51,30
USD pe acțiune
Sus
55,77
USD pe acțiune
Preț: 46,01 USD
Prețul este în interval
Potențial până la valoarea centrală: 11,5 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: 10,3 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: scăzut · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 27,27 – 78,70 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
  • Dividende actualizate (DDM)27,27 – 36,67 (Mijloc 31,28)
  • Colegi: EV/EBITDA53,48 – 78,70 (Mijloc 66,89)
    18 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 10,3x – 13,1x
    AEP, AQN, BKH, CEG, CNP, CWEN, D, EIX, ES, ETR, HNRG, NRG, OGE, OTTR, PNW, SO, SPRU, VST
  • Colegi: P/E45,41 – 55,77 (Mijloc 51,30)
    17 firme folosite · multiplul median 22,0x · quartile 19,5x – 23,9x
    AEP, AQN, BKH, CEG, CNP, D, ES, ETR, FE, NEE, NRG, OGE, OTTR, PNW, PPL, SO, VST
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Electric Services (SIC 4911)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neutru · Scor 55/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate5,0 %32 (față de colegi)6 %
Marja netă · Calitate7,7 %35 (față de colegi)6 %
CAGR venituri 3 ani · Creștere10,5 %100 (pe interval fix)6 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere2,1 %21 (pe interval fix)9 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie4,5x52 (față de colegi)13 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie2,1x17 (pe interval fix)11 %
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie1,1x56 (pe interval fix)4 %
P/E (TTM) · Evaluare19,7x68 (față de colegi)13 %
EV/EBITDA · Evaluare9,5x78 (față de colegi)11 %
Randamentul dividendului · Randamente4,6 %86 (față de colegi)15 %
Rata de distribuire (EPS) · Randamente91,2 %31 (pe interval fix)6 %

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie39/100 · 3/3 factori cu valoare
  • Creștere55/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate34/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Randamente70/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Evaluare73/100 · 2/2 factori cu valoare

Memo

PORTLAND GENERAL ELECTRIC COMPANY (POR). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 3,6 mld USD în 2025; creștere an/an 4,0 %; marjă netă 7,7 %; ROE 6,6 %; datorie netă/EBITDA 4,5x.

Intervalul de valoare estimat este 45,41–55,77 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: scăzut); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 51,30 USD, prețul de 46,01 USD lasă un potențial de 11,5 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de 10,3 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 55/100, încadrare metodologică: profil neutru (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • CAGR venituri 3 ani: 10,5 %
  • EV/EBITDA: 9,5x
  • Randamentul dividendului: 4,6 %

Ce o infirmă

  • CAGR EPS 3 ani: 2,1 %
  • Acoperirea dobânzilor: 2,1x
  • Metodele de evaluare diverg

Față de mediana verticalei

Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 38 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
19,7x
mediana verticalei 22,5x
sub mediană (−12,4 %)
EV/EBITDA
9,5x
mediana verticalei 12,1x
sub mediană (−21,4 %)
P/S
1,5x
mediana verticalei 2,8x
sub mediană (−44,4 %)
P/B
1,3x
mediana verticalei 2,1x
sub mediană (−40,1 %)
ROE
6,6 %
mediana verticalei 9,2 %
sub mediană (−28,2 %)
Marja netă
7,7 %
mediana verticalei 11,6 %
sub mediană (−34,0 %)
Marja EBIT
14,4 %
mediana verticalei 20,7 %
sub mediană (−30,8 %)
Venituri an/an
4,0 %
mediana verticalei 9,1 %
sub mediană (−56,5 %)
Datorie netă/EBITDA
4,5x
mediana verticalei 4,7x
la mediană
Randament dividend
4,6 %
mediana verticalei 3,2 %
peste mediană (+43,0 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
NEENextera Energy Inc184,0 mld22,415,6 %31,5 %+9,8 %+2 % / +51 %
SOSouthern Co105,2 mld23,911,3 %14,5 %+10,6 %+2 % / +32 %
PAMPampa Energy Inc.87,1 mld139,321,8 %33,0 %+8,3 %−29 % / +36 %
CEGConstellation Energy Corporation84,9 mld23,415,3 %11,1 %+8,3 %−34 % / +98 %
AEPAmerican Electric Power Company, Inc.69,0 mld18,612,8 %16,9 %+10,9 %+2 % / +59 %
DDominion Energy, Inc61,2 mld20,610,5 %16,9 %+14,2 %+11 % / +54 %
ETREntergy Corp50,5 mld28,011,1 %13,6 %+9,0 %+13 % / +118 %
VSTVistra Operations Company LLC37,9 mld18,643,1 %11,6 %+3,0 %−37 % / +219 %
FEFirstenergy Corp27,2 mld25,78,4 %6,9 %+12,0 %−1 % / +28 %
ESEversource Energy27,1 mld18,69,1 %10,4 %+13,8 %+7 % / +21 %
PPLPPL Corp27,1 mld22,08,3 %13,1 %+6,9 %−2 % / +38 %
CNPCenterpoint Energy Inc26,1 mld24,59,6 %11,4 %+8,3 %−0 % / +41 %
EIXEdison International23,4 mld6,420,8 %19,6 %+9,8 %+3 % / −9 %
NRGNRG Energy, Inc16,9 mld20,923,8 %2,6 %+9,2 %−52 % / +68 %
TLNTalen Energy Corporation13,8 mld—-16,7 %-6,4 %+22,0 %−20 % / +451 %
PNWPinnacle West Capital Corporation12,6 mld19,59,1 %11,7 %+4,2 %+14 % / +39 %
OGEOge Energy Corp.10,5 mld22,69,6 %14,0 %+9,2 %+11 % / +45 %
ENLTEnlight Renewable Energy Ltd.8,5 mld64,69,2 %27,0 %+29,3 %+61 % / +275 %
CWENClearway Energy, Inc.7,0 mld69,71,8 %6,4 %+4,2 %−6 % / +37 %
BKHBlack Hills Corporation6,5 mld20,38,2 %13,5 %+8,6 %+15 % / +64 %
ORAOrmat Technologies, Inc.5,7 mld43,15,2 %11,1 %+12,5 %−18 % / +38 %
PORPortland General Electric Company5,5 mld19,76,6 %7,7 %+4,0 %−3 % / +11 %
OKLOOklo Inc.3,6 mld—-7,7 %—indisponibil−79 % / +86 %
AQNAlgonquin Power & Utilities Corp.3,4 mld25,63,9 %7,4 %+4,9 %−8 % / −8 %
OTTROtter Tail Corporation3,4 mld19,19,4 %13,6 %−2,3 %−3 % / +5 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru POR din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
28,35
Randament total -35 % · Pe an -35 %
49,98
Randament total 14 % · Pe an 14 %
75,10
Randament total 69 % · Pe an 69 %
3 ani
30,96
Randament total -21 % · Pe an -7 %
61,08
Randament total 49 % · Pe an 14 %
100,26
Randament total 139 % · Pe an 34 %
5 ani
33,81
Randament total -6 % · Pe an -1 %
74,64
Randament total 93 % · Pe an 14 %
133,86
Randament total 232 % · Pe an 27 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 15,27
  • Marja netă± 10,69
  • Creșterea anuală a veniturilor± 8,29
  • Diluare anuală± 0,90

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Pe scurt

Portland General Electric este o companie energetică integrată, reglementată, care livrează electricitate către aproximativ 960.000 de clienți din Oregon. Compania este în prezent concentrată pe creșterea cererii industriale generate de centrele de date și pe extinderea în Washington printr-o achiziție de 1,9 miliarde de dolari 123.

SWOT

Puncte tari

  • Compania operează într-un cadru reglementat, cu prețuri stabilite pe baza costurilor și a unei rentabilități aprobate, ceea ce oferă previzibilitate veniturilor 1. Baza de clienți este stabilă și în creștere, iar cererea industrială a crescut puternic în 2026 13.
  • Compania are un program de energie regenerabilă recunoscut și o strategie clară de descarbonizare și electrificare 3.
  • Ghidajul de câștiguri pentru 2026 a fost menținut, ceea ce sugerează o execuție operațională consistentă 3.

Puncte slabe

  • Expunerea geografică la o singură regiune face compania vulnerabilă la evenimente locale, precum incendii sau dezastre naturale 1.
  • Compania depinde de aprobările organismelor de reglementare pentru tarife, investiții și structura holding, ceea ce poate întârzia procesele 3.

Oportunități

  • Cererea din centrele de date și din industria high-tech ar putea genera creștere suplimentară a veniturilor, dacă se concretizează 13.
  • Achiziția operațiunilor din Washington ar putea extinde baza de clienți într-un nou stat 1.
  • Proiectele de regenerabile și de stocare, contractate prin procesul RFP, ar putea sprijini obiectivele de decarbonizare și creșterea bazei de active 3.

Amenințări

  • Incendiile forestiere și evenimentele meteo extreme pot genera răspunderi financiare și costuri neacoperite de tarife sau asigurări 1.
  • Presiunea politică privind accesibilitatea prețurilor poate limita creșterile tarifare necesare pentru investiții 3.
  • Volatilitatea prețurilor energiei și a gazelor naturale, precum și tarifele comerciale, pot crește costurile de achiziție 2.

Riscuri

  • Răspunderea pentru incendii forestiereridicat

    Incendiile cauzate de echipamentele companiei ar putea genera răspunderi financiare mari, iar legislația care să limiteze aceste răspunderi nu există încă 1.

  • Condiții meteo extrememediu

    Furtunile, căldura extremă și secetele pot întrerupe livrarea energiei și pot crește costurile de reparație și de achiziție de energie 1.

  • Acces la capitalmediu

    Schimbările de rating de credit sau volatilitatea piețelor de capital ar putea crește costul finanțării investițiilor 12.

  • Securitate ciberneticămediu

    Atacurile cibernetice sau fizice asupra infrastructurii ar putea întrerupe serviciile și ar putea genera costuri de remediere 1.

  • Întârzierea proiectelor de capitalscăzut

    Întârzierile în lanțul de aprovizionare, în obținerea permiselor sau costurile tot mai mari ar putea împiedica recuperarea costurilor proiectelor 12.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din centrele de date și din industrie se menține, veniturile ar putea crește într-un cadru reglementat cu rentabilitate previzibilă 13.
  • Ghidajul de câștiguri pentru 2026 a fost menținut, iar compania a raportat o execuție operațională solidă în al doilea trimestru 3.
  • Achiziția operațiunilor din Washington și proiectele regenerabile ar putea extinde baza de active și de clienți pe termen mediu 13.

Ce ar strica teza

  • Dacă riscurile de incendiu sau evenimentele meteo extreme se materializează, costurile neacoperite ar putea afecta grav rezultatele 1.
  • Presiunea politică privind prețurile ar putea limita creșterile tarifare necesare pentru finanțarea investițiilor 3.
  • Achiziția din Washington și proiectele mari de capital ar putea genera riscuri de execuție și de integrare 13.

De urmărit

  • Decizia OPUC privind cererea generală de tarife din 2027 și cota de creștere propusă2027
  • Aprobarea structurii holding și a achiziției din Washington2027
  • Încheierea contractelor din procesul RFP 2025începutul lui 2027
  • Evoluția cererii industriale și a ghidajului de câștiguri pentru 2026Q3 2026

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (29 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (29 oct. 2026).

Afacerea

PGE este un furnizor de electricitate integrat vertical, cu sediul în Portland, Oregon, care generează, transportă, distribuie și vinde energie electrică clienților din statul Oregon 1. Activitatea sa este reglementată, prețurile fiind stabilite de Comisia pentru Utilități Publice din Oregon (OPUC) pe baza costului de servicii și a unei rate rezonabile a rentabilității 1. Compania are un singur segment de business, iar veniturile și costurile sunt analizate pe total operațiuni electrice 1.

Segmente

Clienți rezidențiali, comerciali și industriali

Veniturile din clienții cu consum mare au crescut în 2025 la 3.032 milioane de dolari din clienții retail de bază, fiind o parte esențială a veniturilor 1. Cererea industrială, susținută de high-tech și de centrele de date, a crescut cu 11,2% în al doilea trimestru din 2026, în timp ce cererea rezidențială și comercială a rămas aproximativ constantă 3. Noua tarifă pentru consumatorii mari a crescut prețurile pentru centrele de date cu circa 30%, fapt care ar putea modela structura veniturilor viitoare 3.

Operațiuni de generare și achiziții de energie

PGE îndeplinește cerința de sarcină din surse proprii și din energie achiziționată pe piața angro, iar costurile de energie achiziționată și combustibil sunt recuperate printr-un mecanism anual de actualizare a costurilor 1. Ajustările anuale ale prețurilor pot reflecta modificări ale costurilor variabile nete ale energiei 1.

Piața în context

Piața PGE este regională, concentrată în statul Oregon, unde compania deservește aproximativ două milioane de locuitori 1. Creșterea economică din sectorul high-tech și al serviciilor digitale, împreună cu noile centre de date, ar putea sustine cererea pe termen mediu 13. Clienții pot alege furnizori de energie autorizați (ESS) sau programe de agregare comunitară, ceea ce ar putea reduce cererea pentru serviciile PGE 2.

Tendințe

  • Creșterea sarcinii industriale din centrele de datevânt din spate

    Cererea din sectorul industrial, condus de centrele de date, a crescut semnificativ și ar putea solicita investiții suplimentare în generare și transport 13. Dacă această creștere se menține, ar putea sprijini veniturile, dar și necesită planificare atentă a resurselor 3.

  • Accesibilitatea prețurilor și presiunea politicăvânt din față

    Accesibilitatea prețurilor a devenit o temă națională, iar compania a introdus o tarifă pentru consumatorii mari pentru a proteja clienții casnici 3. Creșterile de tarife propuse, precum cea din cererea generală de tarife din 2027, ar putea provoca rezistență din partea organismelor de reglementare 3.

  • Incendii forestiere și schimbări climaticevânt din față

    Frecvența crescută a incendiilor forestiere și a fenomenelor meteo extreme poate afecta infrastructura și poate crește costurile de întreținere și asigurare 12. Costurile pot fi recuperate prin tarife doar parțial, ceea ce ar putea afecta rezultatele financiare 1.

  • Investiții în regenerabile și reducerea emisiilormixt

    Legislația din Oregon impune reduceri ale emisiilor și standarde tot mai ridicate pentru energia regenerabilă, ceea ce ar putea accelera investițiile în resurse noi care pot fi recuperate prin mecanismele de reglementare 13. Procesul RFP din 2025 avansează spre contractare, iar compania se așteaptă să încheie contractele la începutul anului 2027 3.

Poziția concurențială

PGE concurează cu furnizori de energie autorizați (ESS) pentru o parte din nevoile clienților comerciali și industriali și cu compania locală de distribuție a gazelor naturale pentru încălzire 1. Energia eficientă, răspunsul la cerere, instalațiile solare pe acoperiș și stocarea pot reduce cererea de energie de la rețea 1.

  • Furnizori de energie autorizați (ESS)

    Furnizori care pot vinde energie clienților comerciali și industriali din zona PGE, în locul companiei, ceea ce ar putea reduce volumele de energie vândută 1.

  • Compania locală de distribuție a gazelor naturale

    Concurează cu PGE pentru încălzirea spațiilor, apei și aparatelor de uz casnic 1.

  • Programe de agregare comunitară

    Pot permite comunităților să achiziționeze energie separat, ceea ce ar putea reduce cota de piață a companiei 2.

  • Producătorii locali de energie solară pe acoperiș

    Instalațiile distribuite pot reduce consumul din rețea și afecta cererea pentru serviciile companiei 1.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 04 iun. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 29 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Portland General Electric Company · 17 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Portland General Electric Company · 31 iul. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Portland General Electric Company · 31 iul. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.