olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
TXNM Energy, Inc. TXNM
Electric Services · SIC 4911 · Verticală: Electric Services (SIC 4911)
TXNM Energy este o companie holding din Albuquerque care deține două utilități electrice reglementate, PNM în New Mexico și TNMP în Texas, deservind circa 846.000 de clienți. Compania trece printr-un proces de investiții mari în rețea, cerute de creșterea cererii, iar achiziția anunțată de fondul Blackstone Infrastructure este încă în curs de aprobare.
Analiza AI e posibil depășită: au apărut depuneri noi după sursele ei (vezi secțiunea «Analiză AI»).
La închiderea din 04 nov. 2026, acțiunea TXNM Energy, Inc. (TXNM) costa 58,49 USD (−0,12 % într-o zi), cu capitalizare 6,5 mld USD, P/E 41,1 pe un EPS diluat de 1,42 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 2,85 %, beta 0,27, interval pe 52 de săptămâni 56,40–59,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T1 2026): venituri de 505,0 mil USD (+4,6 % an/an), profit net de 8,0 mil USD (−37,4 % an/an), EPS diluat 0,03 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 50,6
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 58,32 – 58,75
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,40 · lățimea benzii 0,7 %
- SMA 50 / 200
- 58,32 / 58,40
- tendință mixtă
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,08
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −0,0 % | −1,1 % | +1,1 pp | — |
| 3 luni | +2,0 % | −0,5 % | +2,4 pp | — |
| 6 luni | −1,2 % | +4,4 % | −5,6 pp | — |
| De la început de an | −0,7 % | +12,3 % | −13,0 pp | — |
| 1 an | +2,7 % | +13,5 % | −10,8 pp | −2,5 % |
| 3 ani | +37,9 % | +76,4 % | −38,5 pp | +41,9 % |
| 5 ani | +20,5 % | +63,7 % | −43,1 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q1 2026 · 31 mar. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q2 '24 | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 488,1 mil | 569,3 mil | 477,0 mil | 482,8 mil | 502,4 mil | 647,2 mil | 533,2 mil | 505,0 mil |
| Profit brut | 198,5 mil | 297,3 mil | — | — | — | — | — | — |
| Profit operațional | 105,7 mil | 191,1 mil | 76,1 mil | 71,9 mil | 72,7 mil | 202,9 mil | 93,7 mil | 77,0 mil |
| Amortizare și depreciere | 103,4 mil ≈ | 107,6 mil ≈ | 109,1 mil | 114,3 mil | 120,9 mil ≈ | 125,9 mil ≈ | 122,3 mil | 125,4 mil |
| Cheltuieli cu dobânzile | 55,8 mil | 59,7 mil | 58,8 mil | 63,6 mil | 72,0 mil | 70,1 mil | 65,8 mil | 68,6 mil |
| Profit înainte de impozit | 60,9 mil | 159,8 mil | 21,7 mil | 13,8 mil | 27,3 mil | 155,3 mil | -16,4 mil | 8,0 mil |
| Impozit pe profit | 9,0 mil | 23,4 mil | 1,7 mil | 1,0 mil | 1,3 mil | 18,9 mil | -11,1 mil | -9,0 mii |
| Profit net | 52,0 mil | 136,4 mil | 20,0 mil | 12,8 mil | 26,0 mil | 136,3 mil | -5,3 mil | 8,0 mil |
| EPS diluat | 0,53 | 1,45 | 0,22 ≈ | 0,10 | 0,22 | 1,22 | -0,05 ≈ | 0,03 |
| Flux de numerar operațional | 76,7 mil ≈ | 180,0 mil ≈ | 158,6 mil | 141,3 mil | 3,5 mil ≈ | 282,0 mil ≈ | 157,7 mil | 153,2 mil |
| Investiții (capex) | 292,7 mil ≈ | 323,7 mil ≈ | 341,5 mil | 342,6 mil | 266,2 mil ≈ | 277,3 mil ≈ | 309,8 mil | 312,7 mil |
| Dividende plătite | 35,1 mil ≈ | 35,1 mil ≈ | 35,1 mil | 37,9 mil | 37,9 mil ≈ | 43,1 mil ≈ | 44,5 mil | 46,2 mil |
| Răscumpărări de acțiuni | 808,0 mii ≈ | 1,7 mil ≈ | 477,0 mii | 6,3 mil | 1,9 mil ≈ | 184,0 mii ≈ | 3,5 mil | 5,4 mil |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
P/E-ul de azi e la percentila 86 din propriul istoric de 36 trimestre (min 16,0, mediană 23,8, max 70,4; doar trimestrele cu profit).
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,4 mld | 1,5 mld | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,2 mld |
| Venituri an/an | −0,6 % | +1,5 % | +4,5 % | +16,9 % | +26,4 % | −13,8 % | +1,7 % | +9,9 % |
| Profit net | 101,3 mil | 92,1 mil | 187,3 mil | 211,8 mil | 185,2 mil | 106,9 mil | 258,7 mil | 169,8 mil |
| Profit net an/an | +26,8 % | −9,0 % | +103,3 % | +13,1 % | −12,6 % | −42,3 % | +142,1 % | −34,4 % |
| EPS diluat | 1,07 | 0,97 | 2,15 | 2,27 | 1,97 | 1,02 | 2,67 | 1,48 |
| EPS diluat an/an | +7,0 % | −9,3 % | +121,6 % | +5,6 % | −13,2 % | −48,2 % | +161,8 % | −44,6 % |
| netă % | 7,1 % | 6,3 % | 12,3 % | 11,9 % | 8,2 % | 5,5 % | 13,1 % | 7,8 % |
| Flux de numerar liber | -73,0 mil | -113,1 mil | -193,3 mil | -387,1 mil | -345,3 mil | -524,6 mil | -738,9 mil | -611,4 mil |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- 18,3 mil USD
- Datorie financiară
- 5,3 mld USD
- Datorie netă
- 5,3 mld USD
- Capitaluri proprii
- 3,4 mld USD
- Active totale
- 12,1 mld USD
- Datorie / capitaluri
- 1,54x
- Lichiditate curentă
- 0,55x
- ROE
- 5,6 %
- ROA
- 1,5 %
- Marja FCF
- -28,2 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 1,5 mld | 1,8 mld | 2,2 mld | 1,9 mld | 2,0 mld | 2,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit brut | 606,7 mil | 648,9 mil | 740,5 mil | 655,8 mil | — | — | SEC (XBRL)· 29 feb. 2024verificat |
| Profit operațional | 285,3 mil | 308,2 mil | 393,8 mil | 231,3 mil | 453,5 mil | 441,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 314,7 mil | 320,2 mil | 341,1 mil | 353,7 mil | 423,0 mil | 483,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EBITDA | 599,9 mil ≈ | 628,4 mil ≈ | 734,9 mil ≈ | 585,0 mil ≈ | 876,5 mil ≈ | 924,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 114,4 mil | 96,9 mil | 127,9 mil | 190,4 mil | 228,1 mil | 271,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit înainte de impozit | 208,0 mil | 244,4 mil | 211,3 mil | 90,5 mil | 280,2 mil | 180,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 20,6 mil | 32,6 mil | 26,1 mil | -16,4 mil | 21,5 mil | 10,2 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Profit net | 187,3 mil | 211,8 mil | 185,2 mil | 106,9 mil | 258,7 mil | 169,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| EPS diluat | 2,15 | 2,27 | 1,97 | 1,02 | 2,67 | 1,48 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 80,3 mil | 86,1 mil | 86,2 mil | 86,4 mil | 90,6 mil | 102,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividend pe acțiune | 1,25 | 1,33 | 1,41 | 1,49 | 1,57 | 1,65 | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 86,4 mil
- 2024
- 90,6 mil
- 2025
- 102,4 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 47,9 mil | 1,1 mil | 4,1 mil | 2,2 mil | 4,5 mil | 18,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Creanțe | 113,4 mil | 123,3 mil | 183,7 mil | 126,3 mil | 130,4 mil | 151,8 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Stocuri | 66,4 mil | 65,1 mil | 66,7 mil | 98,0 mil | 166,9 mil | 181,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active curente | 377,5 mil | 324,6 mil | 411,0 mil | 475,5 mil | 498,8 mil | 564,7 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Fond comercial | 278,3 mil | 278,3 mil | 278,3 mil | 278,3 mil | 278,3 mil | 278,3 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Active totale | 7,9 mld | 8,7 mld | 9,3 mld | 10,3 mld | 11,2 mld | 12,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 169,3 mil | 172,6 mil | 215,7 mil | 205,2 mil | 204,5 mil | 243,1 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 32,0 mil | 62,7 mil | 232,0 mil | 261,9 mil | 609,3 mil | 181,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 2,7 mld | 3,5 mld | 3,9 mld | 4,2 mld | 4,3 mld | 5,1 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii curente | 977,7 mil | 664,2 mil | 890,4 mil | 1,2 mld | 1,8 mld | 1,0 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Datorii totale | 5,8 mld | 6,4 mld | 7,0 mld | 7,8 mld | 8,6 mld | 8,6 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Capital propriu | 2,1 mld | 2,2 mld | 2,2 mld | 2,4 mld | 2,6 mld | 3,4 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 485,7 mil | 547,9 mil | 567,3 mil | 551,2 mil | 508,2 mil | 584,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 679,0 mil | 935,0 mil | 912,6 mil | 1,1 mld | 1,2 mld | 1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | -193,3 mil ≈ | -387,1 mil ≈ | -345,3 mil ≈ | -524,6 mil ≈ | -738,9 mil ≈ | -611,4 mil ≈ | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -733,8 mil | -952,3 mil | -950,3 mil | -1,1 mld | -1,2 mld | -1,2 mld | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | 292,2 mil | 357,6 mil | 386,0 mil | 537,1 mil | 684,4 mil | 642,5 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Dividende plătite | 98,5 mil | 113,0 mil | 119,8 mil | 126,7 mil | 140,3 mil | 163,4 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
| Răscumpărări de acțiuni | 12,0 mil | 10,1 mil | 8,0 mil | 9,6 mil | 8,5 mil | 12,0 mil | SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -524,6 mil ≈
- 2024
- -738,9 mil ≈
- 2025
- -611,4 mil ≈
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026derivat
- 2023
- 537,1 mil
- 2024
- 684,4 mil
- 2025
- 642,5 mil
SEC (XBRL)· 27 feb. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
3 indicatori care nu se aplică sectorului.
Evaluare
Încadrare olivLaw
Scor: 21 / 100
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
score < 40 · (margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])
Preț de închidere
04 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 6,5 mld USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
- Evaluare29
- Randamente24
- Calitate37
- Bilanț și datorie14
- Creștere3
Interval de valoare estimat
Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 21,68 – 68,31 USD.
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Intervalele metodelor (USD pe acțiune)
— — Mijloc · ▏ Preț
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)21,68 – 29,16 (Mijloc 24,87)
- Colegi: EV/EBITDA30,94 – 68,31 (Mijloc 51,75)23 firme folosite · multiplul median 11,8x · quartile 9,3x – 13,7xAEP, AQN, BKH, CEG, CNP, CWEN, D, EIX, ELLO, ENLT, ES, ETR, HE, IDA, NEE, NRG, OTTR, PNW, POR, SO, SPRU, TVC, VST
- Colegi: P/E28,31 – 34,05 (Mijloc 30,86)18 firme folosite · multiplul median 21,7x · quartile 19,9x – 23,9xAEP, AQN, BKH, CEG, CNP, D, ES, ETR, FE, IDA, NEE, NRG, OTTR, PNW, POR, PPL, SO, VST
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Profil neatractiv · Scor 21/100
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | 5,1 % | 34 (față de colegi) | 6 % |
| Marja netă · Calitate | 7,5 % | 40 (față de colegi) | 6 % |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -1,3 % | 7 (pe interval fix) | 6 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -9,1 % | 0 (pe interval fix) | 9 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | 5,7x | 28 (față de colegi) | 13 % |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | 1,6x | 3 (pe interval fix) | 11 % |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 0,5x | 0 (pe interval fix) | 4 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | 41,1x | 18 (față de colegi) | 13 % |
| EV/EBITDA · Evaluare | 12,6x | 42 (față de colegi) | 11 % |
| Randamentul dividendului · Randamente | 2,8 % | 35 (față de colegi) | 15 % |
| Rata de distribuire (EPS) · Randamente | 117,0 % | 0 (pe interval fix) | 6 % |
Grupele scorului
- Bilanț și datorie14/100 · 3/3 factori cu valoare
- Creștere3/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate37/100 · 2/2 factori cu valoare
- Randamente24/100 · 2/2 factori cu valoare
- Evaluare29/100 · 2/2 factori cu valoare
Memo
TXNM Energy, Inc. (TXNM). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-03-31.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,2 mld USD în 2025; creștere an/an 9,9 %; marjă netă 7,5 %; ROE 5,5 %; datorie netă/EBITDA 5,7x.
Intervalul de valoare estimat este 28,31–34,05 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 30,86 USD, prețul de 58,49 USD lasă un potențial de -47,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -89,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.
Scor olivLaw 21/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Nu este o recomandare de investiții.
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
Niciun semnal în factorii calculați. Nu înseamnă absența riscurilor: factorii fără date nu au fost evaluați, iar riscurile de afacere (marje, stocuri, cerere) sunt în analiza din surse.
Ce o infirmă
- CAGR venituri 3 ani: -1,3 %
- CAGR EPS 3 ani: -9,1 %
- Datorie netă / EBITDA: 5,7x
- Acoperirea dobânzilor: 1,6x
- Lichiditatea curentă: 0,5x
- P/E (TTM): 41,1x
- Rata de distribuire (EPS): 117,0 %
- Prețul este peste intervalul de valoare estimat
Față de mediana verticalei
Electric Services (SIC 4911) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 39 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NEENextera Energy Inc | 184,4 mld | 22,5 | 15,6 % | 31,5 % | +9,8 % | +3 % / +51 % |
| SOSouthern Co | 105,0 mld | 23,9 | 11,3 % | 14,5 % | +10,6 % | +2 % / +31 % |
| PAMPampa Energy Inc. | 88,2 mld | 141,0 | 21,8 % | 33,0 % | +8,3 % | −28 % / +38 % |
| CEGConstellation Energy Corporation | 87,1 mld | 24,0 | 15,3 % | 11,1 % | +8,3 % | −33 % / +103 % |
| AEPAmerican Electric Power Company, Inc. | 70,3 mld | 19,0 | 12,8 % | 16,9 % | +10,9 % | +4 % / +62 % |
| DDominion Energy, Inc | 61,3 mld | 20,6 | 10,5 % | 16,9 % | +14,2 % | +11 % / +54 % |
| ETREntergy Corp | 51,2 mld | 28,4 | 11,1 % | 13,6 % | +9,0 % | +15 % / +121 % |
| VSTVistra Operations Company LLC | 40,4 mld | 19,9 | 43,1 % | 11,6 % | +3,0 % | −33 % / +240 % |
| FEFirstenergy Corp | 27,3 mld | 25,7 | 8,4 % | 6,9 % | +12,0 % | −1 % / +28 % |
| PPLPPL Corp | 26,9 mld | 21,8 | 8,3 % | 13,1 % | +6,9 % | −3 % / +37 % |
| CNPCenterpoint Energy Inc | 26,8 mld | 25,2 | 9,6 % | 11,4 % | +8,3 % | +3 % / +45 % |
| ESEversource Energy | 26,5 mld | 18,2 | 9,1 % | 10,4 % | +13,8 % | +5 % / +19 % |
| EIXEdison International | 23,7 mld | 6,5 | 20,8 % | 19,6 % | +9,8 % | +4 % / −8 % |
| NRGNRG Energy, Inc | 17,5 mld | 21,6 | 23,8 % | 2,6 % | +9,2 % | −51 % / +74 % |
| TLNTalen Energy Corporation | 14,2 mld | — | -16,7 % | -6,4 % | +22,0 % | −17 % / +470 % |
| PNWPinnacle West Capital Corporation | 12,8 mld | 19,8 | 9,1 % | 11,7 % | +4,2 % | +16 % / +41 % |
| ENLTEnlight Renewable Energy Ltd. | 8,9 mld | 67,7 | 9,2 % | 27,0 % | +29,3 % | +69 % / +293 % |
| IDAIDACORP, Inc. | 8,7 mld | 23,2 | 9,9 % | 20,5 % | −1,2 % | +12 % / +53 % |
| BEPBrookfield Renewable Partners L.P. | 8,5 mld | — | -1,9 % | -1,1 % | +9,0 % | +8 % / +25 % |
| CWENClearway Energy, Inc. | 7,3 mld | 72,6 | 1,8 % | 6,4 % | +4,2 % | −2 % / +43 % |
| TXNMTXNM Energy, Inc. | 6,5 mld | 41,1 | 5,5 % | 7,5 % | +9,9 % | +3 % / +38 % |
| BKHBlack Hills Corporation | 6,4 mld | 21,3 | 7,9 % | 13,0 % | +8,6 % | +14 % / +63 % |
| PORPortland General Electric Company | 5,5 mld | 19,7 | 6,6 % | 7,7 % | +4,0 % | −9 % / +12 % |
| OKLOOklo Inc. | 4,1 mld | — | -7,7 % | — | indisponibil | −76 % / +114 % |
| OTTROtter Tail Corporation | 3,5 mld | 20,0 | 9,4 % | 13,6 % | −2,3 % | +2 % / +10 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru TXNM din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | 34,12 Randament total -40 % · Pe an -40 % | 60,50 Randament total 6 % · Pe an 6 % | 91,38 Randament total 59 % · Pe an 59 % |
| 3 ani | 29,39 Randament total -44 % · Pe an -18 % | 58,99 Randament total 8 % · Pe an 3 % | 98,34 Randament total 78 % · Pe an 21 % |
| 5 ani | 25,32 Randament total -49 % · Pe an -12 % | 57,51 Randament total 11 % · Pe an 2 % | 105,84 Randament total 97 % · Pe an 15 % |
- P/E la ieșire± 14,75
- Marja netă± 10,32
- Creșterea anuală a veniturilor± 8,97
- Diluare anuală± 0,87
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).
Pe scurt
TXNM Energy este o companie holding din Albuquerque care deține două utilități electrice reglementate, PNM în New Mexico și TNMP în Texas, deservind circa 846.000 de clienți. Compania trece printr-un proces de investiții mari în rețea, cerute de creșterea cererii, iar achiziția anunțată de fondul Blackstone Infrastructure este încă în curs de aprobare.
SWOT
Puncte tari
- Utilități reglementate, cu mecanisme de recuperare a costurilor care sprijină investițiile în rețea.
- Diversificare geografică între New Mexico și Texas, cu o bază de active în creștere în jurisdicții federale și din Texas.
- Portofoliu semnificativ de resurse regenerabile și de stocare în New Mexico.
Puncte slabe
- Dependență de generarea pe combustibili fosili în New Mexico, cu costuri de conformare și de ieșire din centrale existente.
- Concentrarea veniturilor TNMP la câțiva furnizori de energie, cu expunere comercială ridicată.
- Incertitudine legată de aprobarea achiziției, care lasă perspectivele strategice pe termen scurt neclare.
Oportunități
- Creșterea cererii din centre de date și din industrie ar putea susține noi investiții în transport și distribuție.
- Planul de resurse depus în 2026 include achiziții eoliene, solare și de stocare, care ar putea sprijini tranziția energetică.
- Aderarea la piețe regionale, precum EDAM, ar putea reduce costurile operaționale pentru clienți.
Amenințări
- Reglementările federale privind emisiile și CCR pot crește costurile sau pot limita operațiunile centralelor existente.
- Inițiativele de municipalizare sau creșterea autogenerării ar putea reduce baza de active și volumele vândute.
- Presiunea tarifară asupra clienților ar putea conduce la reducerea consumului sau la rezistență politică la majorări.
Riscuri
- Aprobarea achiziției de către Blackstoneridicat
Închiderea tranzacției depinde de aprobările NMPRC și NRC, iar data-limită a fost prelungită până în mai 2027, ceea ce ar putea afecta planificarea strategică 23.
- Recuperarea costurilor investițiilorridicat
Dacă autoritățile nu aprobă recuperarea integrală a costurilor, rezultatele financiare și fluxurile de numerar ar putea fi afectate negativ 1.
- Reglementările de mediu și climaticemediu
Incertitudinea privind reglementările federale GHG, CCR și emisiile centralelor poate genera costuri neprevăzute de conformare și de remediere 1.
- Scăderea consumului de energiemediu
Eficiența energetică, autogenerarea și tarifele mai mari pot reduce consumul, ceea ce ar putea duce la subutilizarea capacității 1.
- Expunerea la REP-uri în Texasscăzut
Dependența TNMP de câțiva furnizori de energie concentrează riscul comercial, iar problemele financiare ale acestora ar putea afecta veniturile 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
Ce ar strica teza
- Aprobările de reglementare întârzie, iar termenul de închidere a fost extins până în 2027, ceea ce ar putea afecta încrederea investitorilor 23.
- Creșterea tarifelor necesară pentru finanțarea investițiilor ar putea genera rezistență din partea clienților și a autorităților de reglementare 1.
- Tranziția de la combustibilii fosili și ieșirea din Four Corners implică costuri și riscuri de execuție, care ar putea afecta marjele 12.
De urmărit
- Decizia NMPRC privind achiziția și aprobarea NRC2027
- Aprobarea planului de resurse 2029-2032 al PNM2027
- Tarifele finale TNMP după aprobarea din iulie 2026Q3 2026
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Posibil depășită: cel mai nou document citit e din 31 iul. 2026; de atunci au apărut 8-K (30 oct. 2026 · rezultate), 10-Q (30 oct. 2026).
Afacerea
TXNM Energy, Inc. este o companie holding cu două utilități electrice reglementate: PNM, care oferă generare, transport și distribuție de energie electrică în New Mexico, și TNMP, care oferă servicii de transport și distribuție în Texas, fără a vinde energie 12. Potrivit raportului anual, compania deservea aproximativ 842.000 de clienți la sfârșitul anului 2025, iar în trimestrul al doilea din 2026 cifra a ajuns la 846.000 12. Compania își propune să ofere energie sigură, fiabilă și accesibilă, cu accent pe investiții în rețea și pe îmbunătățirea experienței clienților 1.
Structura veniturilor și a activelor este împărțită între două jurisdicții de reglementare. PNM este reglementată de NMPRC și FERC, iar TNMP de PUCT, iar compania a urmărit să-și diversifice baza de active între aceste jurisdicții, astfel încât TNMP și transportul reglementat de FERC să depășească jumătate din baza de active consolidată 1. Compania se bazează pe mecanisme de recuperare a costurilor, precum cererile tarifare generale și riderele tarifare, pentru a-și recupera investițiile 1.
Din perspectiva surselor de energie, PNM are o capacitate de generare de 4.733 MW la 31 decembrie 2025, din care aproximativ 51% sunt resurse regenerabile, iar restul include stocare, gaz natural, energie nucleară prin participarea la PVNGS și cărbune la Four Corners 1. Compania a anunțat în mai 2026 că intenționează să iasă din Four Corners în 2031 și să achiziționeze capacitate eoliană, solară și de stocare prin noul său plan de resurse 2.
Segmente
PNM
PNM este utilitatea electrică verticală integrată din New Mexico, cu activități de generare, transport și distribuție, care deservește zonele Albuquerque, Rio Rancho și Santa Fe 13. Creșterea sarcinii comerciale și industriale a sprijinit rezultatele din trimestrul al doilea din 2026 3.
TNMP
TNMP este o utilitate de transport și distribuție în Texas, care operează în ERCOT și nu vinde energie 1. Compania a înregistrat o creștere de 70,5% a sarcinii centrelor de date în 2025 comparativ cu 2024 1, iar în 2026 a obținut aprobarea unei soluții tarifare pentru reglementarea bazei de active 2.
Piața în context
Piața pe care operează compania este reglementată, iar veniturile sunt în mare parte determinate de tarifele aprobate de NMPRC, PUCT și FERC. Cererea de energie este sezonieră, cu vârfuri în lunile calde de vară 1. Creșterea rapidă a sarcinii, în special din centre de date și industrie, a condus la noi vârfuri de sistem în vara lui 2026 23.
Contextul de reglementare federală privind emisiile de gaze cu efect de seră este incert, ceea ce ar putea influența costurile de conformare ale generării pe combustibili fosili 1. Schimbările de politică din perioada recentă pot modifica condițiile de piață și de recuperare a costurilor pe termen lung 1.
Tendințe
- Creșterea cererii din centre de date și industriemixt
Cererea din centre de date și din industrie crește rapid, ceea ce necesită investiții în transport și distribuție, dar poate determina presiuni asupra tarifelor pentru clienți 12.
- Program amplu de investiții în rețeavânt din spate
Compania planifică investiții de capital foarte mari în perioada 2026-2030, iar recuperarea lor prin tarife reglementate poate susține creșterea bazei de active 1.
- Tranziție energetică și reglementări de mediuvânt din față
Cerințele de energie regenerabilă din New Mexico și incertitudinea privind reglementările GHG cresc costurile și complică planificarea generării, mai ales după ieșirea din Four Corners 12.
Poziția concurențială
Compania operează în zone de utilități reglementate cu licență exclusivă, astfel încât concurența directă este limitată, dar există presiune din partea producătorilor independenți, a autogenerării și a surselor alternative de energie, care pot reduce consumul din rețea 1. În Texas, TNMP depinde de REP-uri pentru furnizarea energiei către consumatori, iar concentrarea veniturilor la două REP-uri reprezintă o expunere comercială 1.
Riscul de concurență include și posibile inițiative de municipalizare a instalațiilor PNM, care ar putea reduce baza de active și câștigurile dacă ar avea succes 1. Participarea la piețe regionale, precum EIM și planul de aderare la EDAM, reprezintă modalități prin care compania încearcă să-și apere poziția 2.
- Alte utilități electrice reglementate din sud-vest
Companii cu operațiuni similare în New Mexico, Arizona și Texas, care concurează pentru investiții și resurse de capital, dar nu sunt identificate individual în sursele furnizate.
- Furnizori independenți de energie și autogenerare
Producători privați și clienți industriali care pot reduce cererea din rețea prin soluții proprii, după cum se menționează în factorii de risc ai companiei.
- Retail Electric Providers în Texas
Furnizori de energie care folosesc rețeaua TNMP și au un impact important asupra veniturilor, fiind concentrați în câțiva clienți mari.
- Fondul de investiții Blackstone Infrastructure
Actor care a achiziționat compania prin tranzacție și care ar putea modifica strategia operațională după închiderea achiziției.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
- TXNM (TXNM) Prices a $400M Equity Offering to Repay Term Debt. Does Balance-Sheet Repair Justify the Dilution Before Its Blackstone Transaction Closes?Yahoo Finance — News · 09 sept. 2026 · EN
Ultima știre din arhiva noastră e din 09 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 30 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.
Depuneri SEC
- Raport trimestrial30 oct. 2026
- Raport curent30 oct. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent28 oct. 2026Informare publică (Reg FD)
- Raport curent30 sept. 2026Alte evenimente
- Raport curent02 sept. 2026Informare publică (Reg FD) · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent19 aug. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial31 iul. 2026
- Raport curent31 iul. 2026Rezultate financiare · Situații financiare și anexe
- Raport curent21 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Situații financiare și anexe
- Raport curent20 iul. 2026Acord material · Obligație financiară nouă · Informare publică (Reg FD)
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / TXNM Energy, Inc. · 27 feb. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / TXNM Energy, Inc. · 31 iul. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / TXNM Energy, Inc. · 31 iul. 2026
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.