olivlawolivlaw

olivLaw · Cercetare acțiuni SUA

Element Solutions Inc ESI

Miscellaneous Chemical Products · SIC 2890 · Verticală: Miscellaneous Chemical Products (SIC 2890)

30,76USD−8,01 % · 1 ziÎnchidere 05 nov. 2026

Element Solutions este o companie globală de tehnologii chimice specializate, cu segmentele Electronics și Specialties, care furnizează materiale și procese folosite în fabricarea electronicei, a semiconductorilor și a componentelor auto. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat vânzări record, iar creșterea vine în principal din segmentul Electronics, în timp ce achizițiile recente lărgesc portofoliul.

La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Element Solutions Inc (ESI) costa 30,76 USD (−8,01 % într-o zi), cu capitalizare 7,5 mld USD, P/E 36,4 pe un EPS diluat de 0,85 USD în ultimele 12 luni, randament al dividendului 1,04 %, beta 1,62, interval pe 52 de săptămâni 22,99–49,09 USD. Ultimul trimestru raportat (T3 2026): venituri de 995,3 mil USD (+51,7 % an/an), profit net de 65,7 mil USD (+67,2 % an/an), EPS diluat 0,27 USD.

Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.

Capitalizare
7,5 mld USD
acțiuni la 15 oct. 2026
P/E (TTM)
36,4
EPS diluat TTM 0,85 · TTM până la 30 sept. 2026
E/P (TTM)
2,75 %
TTM până la 30 sept. 2026
Randament dividend
1,04 %
DPS 12 luni 0,32
Beta (2 ani)
1,62
Volatilitate (1 an) 48 %
Interval 52 săpt.
22,9949,09

Evoluția prețului

Se încarcă graficul…

Citirea tehnică

RSI (14)
33,5
slab (30–45)
Bollinger (20, 2)
31,94 – 37,85
sub banda inferioară · %B -0,20 · lățimea benzii 16,9 %
SMA 50 / 200
35,04 / 36,96
tendință descendentă (preț < SMA50 < SMA200)
MACD (12, 26, 9)
-0,69 / -0,37
MACD sub semnal

Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).

Performanță

CompaniaS&P 500Față de S&P 500Mediana verticalei
1 lună−18,5 %−1,1 %−17,4 pp—
3 luni−20,0 %−0,5 %−19,5 pp—
6 luni−27,2 %+4,4 %−31,6 pp—
De la început de an+23,1 %+12,3 %+10,8 pp—
1 an+13,9 %+13,5 %+0,3 pp−10,0 %
3 ani+59,1 %+76,4 %−17,3 pp−6,0 %
5 ani+18,2 %+63,7 %−45,5 pp—
Scădere maximă (1 an)
−37,3 %
22 iun. 2026 → 05 nov. 2026
Scădere maximă (5 ani)
−40,3 %
25 nov. 2024 → 08 apr. 2025
Creștere anuală compusă (5 ani)
+3,4 %
S&P 500 +10,4 %

Randamente de preț, fără dividende.

Rezultate trimestriale

Ultimul trimestru: Q3 2026 · 30 sept. 2026

Venituri
995,3 mil USD
+51,7 % an/an
Profit net
65,7 mil USD
+67,2 % an/an
EPS diluat
0,27
+68,8 % an/an
netă / operațională
6,6 % / 11,4 %

Marje trimestriale

Situații trimestriale · USD

ExercițiuQ4 '24Q1 '25Q2 '25Q3 '25Q4 '25Q1 '26Q2 '26Q3 '26
Venituri624,2 mil593,7 mil625,2 mil656,1 mil676,2 mil840,0 mil977,9 mil995,3 mil
Costul vânzărilor368,2 mil343,2 mil358,8 mil379,1 mil399,6 mil517,3 mil643,9 mil652,9 mil
Profit brut256,0 mil250,5 mil266,4 mil277,0 mil276,6 mil322,7 mil334,0 mil342,4 mil
Cercetare și dezvoltare14,4 mil15,9 mil16,2 mil18,1 mil17,4 mil20,2 mil19,5 mil22,9 mil
Cheltuieli generale și de vânzare166,7 mil157,2 mil155,9 mil158,1 mil189,5 mil191,1 mil200,8 mil205,6 mil
Profit operațional74,9 mil77,4 mil94,3 mil100,8 mil69,7 mil111,4 mil113,7 mil113,9 mil
Amortizare și depreciere37,8 mil37,2 mil38,2 mil ≈38,6 mil ≈37,2 mil42,5 mil44,7 mil ≈45,1 mil ≈
Profit înainte de impozit66,8 mil115,8 mil63,3 mil55,5 mil31,0 mil82,7 mil107,1 mil93,3 mil
Impozit pe profit12,0 mil17,8 mil15,8 mil16,2 mil24,8 mil26,7 mil29,8 mil27,6 mil
Profit net54,7 mil98,0 mil47,4 mil39,3 mil6,1 mil55,9 mil77,3 mil65,7 mil
EPS diluat0,23 ≈0,400,200,160,03 ≈0,230,320,27
Flux de numerar operațional—26,0 mil72,6 mil ≈100,1 mil ≈—-66,6 mil99,6 mil ≈159,2 mil ≈
Investiții (capex)22,3 mil11,0 mil17,7 mil ≈16,5 mil ≈17,0 mil25,1 mil27,9 mil ≈30,4 mil ≈
Dividende plătite19,4 mil19,8 mil19,3 mil ≈19,3 mil ≈19,4 mil20,2 mil19,6 mil ≈19,5 mil ≈
Răscumpărări de acțiuni0——0 ≈5,6 mil——37,7 mil ≈

≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)

E/P în timp

E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.

P/E-ul de azi e la percentila 72 din propriul istoric de 29 trimestre (min 19,1, mediană 30,0, max 88,1; doar trimestrele cu profit).

Exerciții anuale

Exercițiu20182019202020212022202320242025
Venituri2,0 mld1,8 mld1,9 mld2,4 mld2,5 mld2,3 mld2,5 mld2,6 mld
Venituri an/an+4,4 %−6,4 %+1,0 %+29,5 %+6,2 %−8,5 %+5,3 %+3,8 %
Profit net-324,4 mil92,9 mil75,7 mil203,7 mil187,2 mil118,1 mil244,2 mil190,8 mil
Profit net an/anindisponibilindisponibil−18,5 %+169,1 %−8,1 %−36,9 %+106,8 %−21,9 %
EPS diluat-1,130,350,300,820,760,491,010,79
EPS diluat an/anindisponibilindisponibil−14,3 %+173,3 %−7,3 %−35,5 %+106,1 %−21,8 %
netă %-16,5 %5,1 %4,1 %8,5 %7,3 %5,1 %9,9 %7,5 %
Flux de numerar liberindisponibilindisponibil247,2 mil279,7 mil248,1 milindisponibilindisponibilindisponibil

Rezultate raportate vs așteptări

Se încarcă…

Bilanț și sănătate financiară

Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025

Numerar
626,5 mil USD
Datorie financiară
1,6 mld USD
Datorie netă
1,0 mld USD
Capitaluri proprii
2,7 mld USD
Active totale
5,1 mld USD
Datorie / capitaluri
0,61x
Lichiditate curentă
3,68x
ROE
7,5 %
ROA
3,8 %
Marja FCF
indisponibil

Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)

Venituri și profit net (USD)

Marje

Cont de profit și pierdere · USD

Venituri
2023
2,3 mld
2024
2,5 mld
2025
2,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Costul vânzărilor
2023
1,4 mld
2024
1,4 mld
2025
1,5 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit brut
2023
918,5 mil
2024
1,0 mld
2025
1,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cercetare și dezvoltare
2023
68,1 mil
2024
63,0 mil
2025
67,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Cheltuieli generale și de vânzare
2023
596,8 mil
2024
628,8 mil
2025
660,7 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit operațional
2023
173,6 mil
2024
343,9 mil
2025
342,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Amortizare și depreciere
2023
166,7 mil
2024
157,6 mil
2025
151,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EBITDA
2023
340,3 mil ≈
2024
501,5 mil ≈
2025
493,4 mil ≈

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026derivat

Profit înainte de impozit
2023
129,1 mil
2024
287,7 mil
2025
265,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Impozit pe profit
2023
13,0 mil
2024
44,8 mil
2025
74,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Profit net
2023
118,1 mil
2024
244,2 mil
2025
190,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

EPS diluat
2023
0,49
2024
1,01
2025
0,79

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Media ponderată diluată a acțiunilor
2023
241,8 mil
2024
242,6 mil
2025
242,4 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividend pe acțiune
2023
0,32
2024
0,32
2025
0,32

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Bilanț · USD

Numerar
2023
289,3 mil
2024
359,4 mil
2025
626,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Creanțe
2023
461,8 mil
2024
439,6 mil
2025
517,7 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Stocuri
2023
298,9 mil
2024
246,2 mil
2025
294,7 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active curente
2023
1,2 mld
2024
1,3 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări corporale nete
2023
296,9 mil
2024
276,8 mil
2025
319,6 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fond comercial
2023
2,3 mld
2024
2,1 mld
2025
2,2 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Imobilizări necorporale (fără fond comercial)
2023
879,3 mil
2024
732,0 mil
2025
657,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Active totale
2023
5,0 mld
2024
4,9 mld
2025
5,1 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii comerciale
2023
140,6 mil
2024
121,3 mil
2025
165,5 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen scurt
2023
11,5 mil
2024
10,4 mil
2025
0

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorie pe termen lung
2023
2,0 mld
2024
1,8 mld
2025
1,6 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii curente
2023
369,4 mil
2024
379,7 mil
2025
429,9 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Datorii totale
2023
2,6 mld
2024
2,5 mld
2025
2,4 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Capital propriu
2023
2,3 mld
2024
2,4 mld
2025
2,7 mld

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Fluxuri de numerar · USD

Flux de numerar operațional
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2023verificat

Investiții (capex)
2023
52,7 mil
2024
68,4 mil
2025
62,2 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar liber
2023
—
2024
—
2025
—

SEC (XBRL)· 22 feb. 2023derivat

Flux de numerar din investiții
2023
-250,2 mil
2024
-73,8 mil
2025
286,1 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Flux de numerar din finanțare
2023
-58,7 mil
2024
-206,6 mil
2025
-320,4 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Dividende plătite
2023
77,4 mil
2024
78,2 mil
2025
77,8 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Răscumpărări de acțiuni
2023
0
2024
0
2025
25,0 mil

SEC (XBRL)· 18 feb. 2026verificat

Indicatori calculați

Creștere

Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR venituri 3 ani
0,0 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR venituri 5 ani
6,6 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EBIT (an/an)
-0,5 %
calculat olivLawFY 2025
Creșterea profitului net (an/an)
-21,9 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR profit net 3 ani
0,6 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR profit net 5 ani
20,3 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea EPS (an/an)
-21,8 %
calculat olivLawFY 2025
CAGR EPS 3 ani
1,3 %
calculat olivLawFY 2022 → FY 2025
CAGR EPS 5 ani
21,4 %
calculat olivLawFY 2020 → FY 2025
Creșterea FCF (an/an)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Profitabilitate

Marja brută
36,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBITDA
16,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja EBIT
11,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Marja FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare

Randamente

ROE
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROA
3,8 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROIC
11,2 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROCE
7,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (EPS)
37,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Rata de distribuire (FCF)
indisponibil
lipsesc date de intrare

Bilanț și datorie

Datoria netă
-197,0 mil USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Datorie netă / EBITDA
-0,3x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Datorie / capital propriu
0,0x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Acoperirea dobânzilor
indisponibil
lipsesc date de intrare

Lichiditate

Lichiditatea curentă
2,8x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea rapidă
2,1x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Lichiditatea imediată
0,4x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Numerar

Fluxul de numerar operațional
indisponibil
lipsesc date de intrare
Investiții (capex)
100,4 mil USD
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Fluxul de numerar liber
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia profitului în FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Conversia EBITDA în numerar
indisponibil
lipsesc date de intrare

Eficiență

Zile de încasare (DSO)
65 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de stoc (DIO)
58 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Zile de plată (DPO)
28 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Ciclul de conversie a numerarului
94 zile
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Piață și evaluare

Capitalizare bursieră
7,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Valoarea întreprinderii (EV)
7,3 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
Capitalizare / profit net TTM
36,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
36,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul profitului
2,7 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/S
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
12,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/EBIT
17,8x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
EV/Venit
2,1x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
P/FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randament FCF
indisponibil
lipsesc date de intrare
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Randamentul distribuirilor către acționari
1,6 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026

Risc

Altman Z
2,35
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026

Evaluare

Încadrare olivLaw

Profil neatractiv

Scor: 41 / 100

Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.

(margin_of_safety <= -0.25 & agreement in ['high', 'medium'])

Preț de închidere

30,76 USD

05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere

Capitalizare: 7,5 mld USD

Indicatori-cheie

Capitalizare bursieră
7,5 mld USD
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
P/E (TTM)
36,4x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
P/B
2,6x
calculat olivLawbilanț la 30 sept. 2026
EV/EBITDA
12,6x
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
ROE
7,4 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026 · bilanț la 30 sept. 2026
Marja netă
5,9 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026
Creșterea cifrei de afaceri (an/an)
3,8 %
calculat olivLawFY 2025
Randamentul dividendului
1,0 %
calculat olivLawTTM până la 30 sept. 2026

Acoperire și prospețime

35/37 linii de raportare prezente
Ultimul exercițiu complet: 2025
Ultima perioadă raportată: 30 sept. 2026
Data ultimului bilanț: 30 sept. 2026
Numărul de acțiuni (coperta ultimei depuneri), la: 15 oct. 2026
Sursă: SEC (XBRL)publicat 22 oct. 2026
verificat 2291derivat 164

Scorul pe grupe

  • Bilanț și datorie100
  • Randamente23
  • Calitate68
  • Creștere4
  • Evaluare11

Interval de valoare estimat

Jos
15,27
USD pe acțiune
Mijloc
16,85
USD pe acțiune
Sus
25,27
USD pe acțiune
Preț: 30,76 USD
Prețul este peste interval
Potențial până la valoarea centrală: -45,2 % (valoare / preț − 1)
Marja de siguranță: -82,5 % (1 − preț / valoare)
Acord între metode: mediu · 3 metode folosite · 2 baze independente

Intervalul agregat = mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor valide; nu e un interval de probabilitate și nu acoperă toate rezultatele. Anvelopa tuturor metodelor: 4,21 – 39,40 USD.

Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.

Intervalele metodelor (USD pe acțiune)

— — Mijloc · ▏ Preț

Metode de evaluare

  • DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · intrarea există, dar ultima ei cifră e mult mai veche decât ultima perioadă raportată: nu se folosește
  • Colegi: EV/EBITDA15,27 – 39,40 (Mijloc 16,85)
    3 firme folosite · multiplul median 6,7x · quartile 6,1x – 16,2x
    CBT, OEC, WDFC
  • Colegi: P/E18,13 – 25,27 (Mijloc 18,94)
    3 firme folosite · multiplul median 22,4x · quartile 21,4x – 29,9x
    CBT, FTK, WDFC
  • Dividende actualizate (DDM)4,21 – 5,66 (Mijloc 4,82)
Comparațiile pe multipli folosesc verticala SIC: Miscellaneous Chemical Products (SIC 2890)

Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.

Ipoteze (ilustrative, editoriale)

Rata fără risc
4,3 %
Prima de risc a pieței
5,0 %
Beta (implicit)
1,00
Costul capitalului propriu
9,3 %
Creștere terminală
2,5 %

Scorul pe factori

Profil neatractiv · Scor 41/100

FactorValoareScorPondere folosită
ROIC · Calitate11,2 %67 (față de colegi)14 %
Marja netă · Calitate5,9 %71 (față de colegi)8 %
Conversia profitului în FCF · Calitateindisponibilindisponibil—
CAGR venituri 3 ani · Creștere0,0 %0 (pe interval fix)11 %
CAGR EPS 3 ani · Creștere1,3 %9 (pe interval fix)11 %
Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie-0,3x100 (pe interval fix)14 %
Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorieindisponibilindisponibil—
Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie2,8x100 (pe interval fix)6 %
P/E (TTM) · Evaluare36,4x0 (pe interval fix)14 %
EV/EBITDA · Evaluare12,6x22 (pe interval fix)14 %
Randament FCF · Evaluareindisponibilindisponibil—
Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente1,6 %23 (pe interval fix)8 %
Rata de distribuire (FCF) · Randamenteindisponibilindisponibil—

Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.

Grupele scorului

  • Bilanț și datorie100/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Creștere4/100 · 2/2 factori cu valoare
  • Calitate68/100 · 2/3 factori cu valoare
  • Randamente· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
  • Evaluare11/100 · 2/3 factori cu valoare

O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.

Memo

Element Solutions Inc (ESI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-09-30.

Cifre calculate din situațiile financiare: venit 2,6 mld USD în 2025; creștere an/an 3,8 %; marjă netă 5,9 %; ROE 7,4 %; datorie netă/EBITDA -0,3x.

Intervalul de valoare estimat este 15,27–25,27 USD pe acțiune (mediana a 3 metode, acord între metode: mediu); ipotezele sunt ilustrative. Față de valoarea centrală de 16,85 USD, prețul de 30,76 USD lasă un potențial de -45,2 % (valoare / preț − 1) și o marjă de siguranță de -82,5 % (1 − preț / valoare). Intervalul e mediana limitelor inferioare, centrale și superioare ale metodelor, nu un interval de probabilitate.

Scor olivLaw 41/100, încadrare metodologică: profil neatractiv (scorul, marja de siguranță și acordul metodelor împreună; nu o judecată despre prețul corect). Grupe evaluate parțial: returns. Nu este o recomandare de investiții.

Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.

Ce susține teza

  • Marja netă: 5,9 %
  • Datorie netă / EBITDA: -0,3x
  • Lichiditatea curentă: 2,8x

Ce o infirmă

  • CAGR venituri 3 ani: 0,0 %
  • CAGR EPS 3 ani: 1,3 %
  • P/E (TTM): 36,4x
  • EV/EBITDA: 12,6x
  • Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
  • Prețul este peste intervalul de valoare estimat

Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): Conversia profitului în FCF, Acoperirea dobânzilor, Randament FCF, Rata de distribuire (FCF).

Față de mediana verticalei

Miscellaneous Chemical Products (SIC 2890) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme

Multipli și rentabilitate față de mediană

P/E
36,4x
mediana verticalei 22,4x
peste mediană (+62,4 %)
EV/EBITDA
12,6x
mediana verticalei 6,7x
peste mediană (+86,7 %)
P/S
2,1x
mediana verticalei 2,2x
la mediană
P/B
2,6x
mediana verticalei 2,1x
peste mediană (+22,7 %)
ROE
7,4 %
mediana verticalei -8,1 %
peste mediană
Marja netă
5,9 %
mediana verticalei -1,8 %
peste mediană
Marja EBIT
11,7 %
mediana verticalei 4,0 %
peste mediană (+194,4 %)
Venituri an/an
3,8 %
mediana verticalei 10,4 %
sub mediană (−63,2 %)
Datorie netă/EBITDA
-0,3x
mediana verticalei 1,1x
sub mediană (−130,1 %)
Randament dividend
1,0 %
mediana verticalei 1,7 %
sub mediană (−38,5 %)

Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)

Firmele verticalei

CapitalizareP/EROEMarja netăVenituri an/an1A / 3A
ESIElement Solutions Inc7,5 mld36,47,4 %5,9 %+3,8 %+14 % / +59 %
CBTCabot Corp3,8 mld20,512,1 %5,2 %−7,0 %+17 % / −4 %
WDFCWd-40 Company3,0 mld37,430,4 %12,0 %+11,0 %+16 % / −6 %
FTKFlotek Industries Inc802,6 mil22,437,8 %13,0 %+26,9 %+55 % / +603 %
ASPIASP Isotopes Inc.263,7 mil—-80,9 %-380,3 %+475,5 %−72 % / −10 %
OECOrion S.A.235,7 mil—-8,1 %-1,8 %−3,8 %−18 % / −83 %
ARQArq, Inc.106,1 mil—-25,0 %-38,5 %+10,4 %−35 % / −11 %
FSIFlexible Solutions International, Inc78,4 mil—-8,2 %-8,8 %+0,7 %−10 % / +304 %

Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru ESI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.

Prognoza motorului olivLaw

Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.

Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.

Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)

Scenarii ilustrative

Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.

Pesimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
De bază
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Optimist
Interval admis: -50 … 50 %
Interval admis: -100 … 100 %
Interval admis: 0 … 100
Interval admis: -10 … 20 %
Interval admis: 0 … 100 %
Nimic nu se salvează.

Preț estimat (USD)

Preț estimatPesimistDe bazăOptimist
1 ani
17,36
Randament total -43 % · Pe an -43 %
30,76
Randament total 1 % · Pe an 1 %
46,43
Randament total 52 % · Pe an 52 %
3 ani
15,37
Randament total -48 % · Pe an -19 %
30,78
Randament total 3 % · Pe an 1 %
51,21
Randament total 70 % · Pe an 19 %
5 ani
13,60
Randament total -52 % · Pe an -14 %
30,79
Randament total 5 % · Pe an 1 %
56,49
Randament total 91 % · Pe an 14 %
Ce mută cel mai mult prețul la 3 ani
  • P/E la ieșire± 7,69
  • Marja netă± 5,39
  • Creșterea anuală a veniturilor± 4,62
  • Diluare anuală± 0,45

Analiză AI

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Pe scurt

Element Solutions este o companie globală de tehnologii chimice specializate, cu segmentele Electronics și Specialties, care furnizează materiale și procese folosite în fabricarea electronicei, a semiconductorilor și a componentelor auto. În al treilea trimestru din 2026 compania a raportat vânzări record, iar creșterea vine în principal din segmentul Electronics, în timp ce achizițiile recente lărgesc portofoliul. 13

SWOT

Puncte tari

  • Poziții de piață solide în nișe cu creștere rapidă, susținute de expertiză tehnică, portofoliu de proprietate intelectuală și relații strânse cu clienții și OEM-urile. 1
  • Venituri recurente, deoarece produsele sunt consumate în procesul de producție al clienților și sunt reaprovizionate continuu. 1
  • Creștere puternică în trimestrul al treilea din 2026, cu profitabilitate în creștere și generare de numerar pozitivă. 3

Puncte slabe

  • Dependență mare de piețele externe, ceea ce expune compania la riscuri valutare, politice și comerciale. 1
  • Expunere la volatilitatea prețurilor metalelor, care afectează costurile și marjele. 13
  • Datoria crescută după achizițiile recente poate limita flexibilitatea financiară în anii următori. 2

Oportunități

  • Cererea pentru inteligență artificială și ambalarea avansată a semiconductorilor ar putea genera creștere suplimentară în segmentul Electronics. 3
  • Integrarea Micromax și EFC ar putea extinde gama de produse și accesul la noi lanțuri de aprovizionare. 23
  • Investițiile în capacitate și în inovație ar putea consolida poziția companiei pe segmentele cu cea mai mare valoare. 3

Amenințări

  • Concurența din partea companiilor mai mari și mai bine finanțate poate pune presiune pe prețuri și pe cota de piață. 1
  • Schimbările tehnologice rapide pot face unele produse mai puțin relevante dacă compania nu își adaptează portofoliul. 1
  • Tarifele și tensiunile geopolitice pot afecta lanțurile de aprovizionare și cererea din mai multe regiuni. 13

Riscuri

  • Concurență și pierderea cotei de piațămediu

    Dacă concurenții încheie acorduri exclusive cu clienții sau furnizorii, compania ar putea pierde vânzări și marje.

  • Expunerea internaționalăridicat

    Majoritatea vânzărilor vine din afara SUA, astfel încât riscurile valutare, tarifele și schimbările de reglementare pot avea un impact material.

  • Prețurile materiilor prime și ale metalelormediu

    Fluctuațiile de preț ale metalelor și ale altor materii prime pot afecta costurile și capacitatea de transfer către clienți.

  • Integrarea achizițiilormediu

    Dificultățile de integrare a afacerilor achiziționate sau eventualele depreciere ale fondului comercial pot reduce beneficiile așteptate.

  • Dependența de personal cheiescăzut

    Pierderea unor directori sau a unor specialiști tehnici ar putea afecta execuția strategiei și inovația.

Teza de investiție

Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)

  • Dacă cererea din electronica de înaltă performanță rămâne puternică, creșterea organică raportată în 2026 ar putea continua și susține ghidajul de EBITDA ajustat.
  • Achizițiile recente ar putea adăuga venituri și profitabilitate suplimentare, mai ales dacă sinergiile sunt realizate la timp.
  • Generarea de numerar și pozițiile de nișă ar putea permite companiei să finanțeze investiții și să mențină un flux de numerar solid.

Ce ar strica teza

  • Dacă ciclul din electronică încetinește, creșterea accelerată din 2026 ar putea reveni la un ritm mai scăzut.
  • Datoria crescută după achizițiile din 2026 ar putea limita flexibilitatea financiară dacă profitabilitatea nu urmează ghidajul.
  • Tarifele, tensiunile geopolitice și volatilitatea metalelor ar putea reduce marjele mai mult decât se estimează acum.

De urmărit

  • Realizarea ghidajului de EBITDA ajustat și a creșterii ajustate a EPS2026
  • Contribuția Micromax și EFC la vânzări și profitabilitateQ4 2026
  • Evoluția creșterii organice în segmentul ElectronicsQ4 2026
  • Nivelul datoriei și al numerarului după achizițiile recentenext 10-K

Produse, piață și concurență

Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.

Afacerea

Element Solutions, înregistrată în Delaware în ianuarie 2014, descrie ca activitate principală furnizarea de soluții chimice specializate care îmbunătățesc performanța produselor din industrii cu valoare ridicată, precum electronica de consum, electronica de putere, fabricarea semiconductorilor, calculul de înaltă performanță, sistemele auto, finisarea industrială a suprafețelor și energia offshore. Produsele sunt consumate în procesul de producție al clienților, ceea ce generează venituri recurente pe măsură ce materialele sunt reaprovizionate. 1

Compania își organizează operațiunile în două segmente raportabile, redenumite în trimestrul al patrulea din 2025: Electronics (fost MacDermid Alpha Electronics Solutions) și Specialties (fost Industrial & Specialty, denumit acum Element Specialties). Clienții sunt implicați într-o dinamică de inovație rapidă, iar compania susține că poziția sa de piață, costurile de schimbare a furnizorului și intensitatea serviciului tehnic îi permit să își păstreze clienții. 1

Între evenimentele recente se numără vânzarea afacerii cu plăci flexografice MacDermid Graphics Solutions la 28 februarie 2025, pentru aproximativ 320 milioane de dolari, achiziția EFC Gases & Advanced Materials la 2 ianuarie 2026 și achiziția Micromax la 2 februarie 2026. Compania a anunțat și un acord de fuziune cu Solstice în iulie 2026, încetat în august 2026. 123

Segmente

Electronics

Segmentul Electronics, care reprezintă aproximativ 70% din vânzările din 2025, cuprinde soluții pentru asamblare, circuitare și semiconductori. Asamblarea (aproximativ 51% din vânzările segmentului) include pastele SMT și materialele termice, circuitarea acoperă chimia pentru plăci cu circuite imprimate, iar semiconductorii includ interconectări de cupru și materiale de sinterizare. Micromax, adăugat în 2026, extinde gama cu paste pentru componente pasive și cerneluri electronice. 12

Specialties

Segmentul Specialties furnizează chimie pentru finisarea metalelor și a plasticului, precum și fluide hidraulice pe bază de apă pentru energia offshore. Industrial Solutions, cu aproximativ 85% din vânzările segmentului în 2025, este cel mai mare business, iar Energy Solutions acoperă restul. Gazele de înaltă puritate de la EFC, achiziționate în 2026, sunt raportate în acest segment. 12

Piața în context

Piețele în care operează compania sunt influențate de cererea pentru infrastructura de inteligență artificială, centrele de date, electronica auto și ambalarea avansată a semiconductorilor. Cererea din electronica de înaltă performanță a generat în trimestrul al treilea din 2026 creștere organică cu două cifre în fiecare vertical din Electronics. Totuși, sectorul este supus rapidelor schimbări tehnologice și presiunilor de preț, care pot afecta volumele și marjele. 13

Activitatea internațională este semnificativă, deoarece o parte majoră a vânzărilor provine din afara SUA, ceea ce expune compania la fluctuații valutare, tarife și riscuri geopolitice. Prețurile metalelor, în special ale metalului conținut în materialele de asamblare, au un impact direct asupra cifrei de afaceri și sunt parțial transferate clienților. 13

Tendințe

  • Cererea pentru inteligență artificială și electronică avansatăvânt din spate

    Creșterea investițiilor în infrastructura AI și în ambalarea avansată a semiconductorilor ar putea susține volumele segmentului Electronics pe termen mediu, iar compania raportează deja creștere organică puternică în acest zonă. 3

  • Achizițiile și integrarea lormixt

    Contribuția achizițiilor recente la veniturile și profitabilitatea din 2026 crește rapid, dar integrarea și capacitatea de a obține sinergiile așteptate rămân un element de atenție. 23

  • Tarifele și politica comercialăvânt din față

    Tarifele și schimbările de politică comercială din SUA și din alte țări pot crește costurile și pot reduce cererea, așa cum au arătat riscurile raportate în declarațiile anterioare. 13

  • Prețurile metalelor și ale materiilor primevânt din față

    Volatilitatea prețurilor metalelor și a materiilor prime poate modifica costul vânzărilor și marjele, cu toate că o parte din variație este transferată clienților. 13

Poziția concurențială

Compania activează pe piețe fragmentate la nivel global, în care concurenții includ firme mai mari, cu resurse și recunoaștere de brand mai mari. Consolidarea concurenței poate reduce pozițiile companiei în unele piețe. Avantajul declarat constă în soluțiile complete de la formare de circuite până la asamblare și în relațiile tehnice cu clienții. 1

Riscul de pierdere a cotei de piață este crescut dacă concurenții încheie acorduri exclusive cu clienții sau furnizorii. Compania își propune să rămână competitivă prin inovație constantă și cheltuieli de cercetare și dezvoltare, dar eficiența acestei strategii depinde de capacitatea de a anticipa schimbările de cerere. 1

  • Concurenți globali din chimia specializată pentru electronică

    Sursele nu numesc concurenți individuali, dar descriu prezența unor competitori mai mari și mai bine finanțați pe piețele companiei.

  • Furnizori de materiale de asamblare și de paste

    Companiile din această categorie concurează direct în segmentul Assembly Solutions, unde compania are o poziție importantă.

  • Producători de chimie pentru finisarea metalelor

    Concurența din Industrial Solutions vine de la furnizori globali care oferă soluții similare pentru protecția și decorarea suprafețelor.

  • Furnizori de gaze de înaltă puritate

    Pe linia EFC, concurența vine de la producători specializați în gaze pentru semiconductori și infrastructură electrică.

Știri și depuneri

Din presă

Ultima știre din arhiva noastră e din 06 sept. 2026; cea mai nouă depunere SEC e din 22 oct. 2026. Arhiva de presă vine din fluxurile RSS urmărite și nu acoperă neapărat ultimul eveniment — depunerile de alături da.

Depuneri SEC

Surse

  1. [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Element Solutions Inc · 18 feb. 2026
  2. [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-09-30 · SEC / Element Solutions Inc · 22 oct. 2026
  3. [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Element Solutions Inc · 21 oct. 2026

Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.

Element Solutions Inc (ESI): acțiune, rezultate, evaluare și prognoză · olivLaw