olivLaw · Cercetare acțiuni SUA
Flexible Solutions International, Inc. FSI
Miscellaneous Chemical Products · SIC 2890 · Verticală: Miscellaneous Chemical Products (SIC 2890)
Flexible Solutions International produce polimeri biodegradabili, substanțe chimice speciale pentru apă și produse din segmentul alimentar, folosite în industriile petrolieră, agricolă și a piscinelor. Compania depinde în mare măsură de un număr mic de clienți, iar în 2026 a trecut printr-o schimbare a structurii de vânzări, odată cu noua fabrică din Panama și cu produsele alimentare, care au crescut ponderea clienților importanți, cu 54% din vânzările din trimestrul al doilea al anului 2026.
La închiderea din 05 nov. 2026, acțiunea Flexible Solutions International, Inc. (FSI) costa 6,14 USD (−2,07 % într-o zi), cu capitalizare 78,4 mil USD, randament al dividendului 1,63 %, beta 0,95, interval pe 52 de săptămâni 4,90–8,48 USD. Ultimul trimestru raportat (T2 2026): venituri de 7,6 mil USD (−33,1 % an/an), profit net de -1,9 mil USD (−194,3 % an/an), EPS diluat -0,15 USD.
Date la · analiza AI din · Sursa: depunerile SEC și prețurile de închidere, calculate de olivLaw.
Evoluția prețului
Se încarcă graficul…
Citirea tehnică
- RSI (14)
- 49,7
- neutru
- Bollinger (20, 2)
- 5,94 – 6,48
- în jumătatea de jos a benzii · %B 0,37 · lățimea benzii 8,7 %
- SMA 50 / 200
- 6,00 / 5,87
- tendință ascendentă (preț > SMA50 > SMA200)
- MACD (12, 26, 9)
- 0,06 / 0,10
- MACD sub semnal
Indicatorii descriu trecutul prețului; nu prezic singuri direcția. Pe istoricul nostru, filtrul RSI ≤ 40 nu a adăugat randament (vezi metodologia semnalelor).
Performanță
| Compania | S&P 500 | Față de S&P 500 | Mediana verticalei | |
|---|---|---|---|---|
| 1 lună | −3,0 % | −1,1 % | −1,9 pp | — |
| 3 luni | +21,8 % | −0,5 % | +22,3 pp | — |
| 6 luni | −2,2 % | +4,4 % | −6,6 pp | — |
| De la început de an | −8,7 % | +12,3 % | −21,0 pp | — |
| 1 an | −28,4 % | +13,5 % | −42,0 pp | +16,1 % |
| 3 ani | +219,8 % | +76,4 % | +143,4 pp | −6,0 % |
| 5 ani | +72,0 % | +63,7 % | +8,3 pp | — |
Randamente de preț, fără dividende.
Rezultate trimestriale
Ultimul trimestru: Q2 2026 · 30 iun. 2026
Marje trimestriale
Situații trimestriale · USD
| Exercițiu | Q3 '24 | Q4 '24 | Q1 '25 | Q2 '25 | Q3 '25 | Q4 '25 | Q1 '26 | Q2 '26 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 9,3 mil | 9,2 mil | 7,5 mil | 11,4 mil | 10,6 mil | 9,1 mil | 8,3 mil | 7,6 mil |
| Costul vânzărilor | 5,5 mil | 6,5 mil | 5,5 mil | 6,0 mil | 8,0 mil | 6,4 mil | 6,4 mil | 7,9 mil |
| Profit brut | 3,8 mil | 2,7 mil | 2,0 mil | 5,4 mil | 2,5 mil | 2,7 mil | 1,9 mil | -287,8 mii |
| Cercetare și dezvoltare | 27,8 mii | 113,0 mii | 106,8 mii | 167,2 mii | 255,7 mii | 85,6 mii | 116,5 mii | 107,9 mii |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | 756,1 mii | 834,1 mii | — | — | 762,4 mii | 532,6 mii |
| Profit operațional | 1,9 mil | 864,7 mii | -69,2 mii | 3,3 mil | 311,3 mii | 1,1 mil | -86,0 mii | -2,2 mil |
| Amortizare și depreciere | 488,1 mii ≈ | 529,8 mii | 465,2 mii | 494,9 mii ≈ | 484,9 mii ≈ | 520,7 mii | 509,5 mii | 562,9 mii ≈ |
| Profit înainte de impozit | 1,5 mil | 721,8 mii | -153,7 mii | 3,2 mil | 204,9 mii | 54,7 mii | -236,7 mii | -2,3 mil |
| Impozit pe profit | 367,6 mii | -338,8 mii | 110,4 mii | 1,0 mil | -181,7 mii | -45,2 mii | — | — |
| Profit net | 611,9 mii | 679,6 mii | -277,7 mii | 2,0 mil | -503,4 mii | -460,9 mii | -241,4 mii | -1,9 mil |
| EPS diluat | 0,05 | 0,05 ≈ | -0,02 | 0,15 | -0,04 | -0,03 ≈ | -0,02 | -0,15 |
| Flux de numerar operațional | 2,5 mil ≈ | -2,2 mil | -544,3 mii | 5,3 mil ≈ | 2,0 mil ≈ | -3,0 mil | -1,8 mil | 5,3 mil ≈ |
| Investiții (capex) | 1,2 mil ≈ | 2,1 mil | 354,1 mii | 976,9 mii ≈ | 2,0 mil ≈ | 1,1 mil | 2,2 mil | 745,8 mii ≈ |
| Dividende plătite | 0 ≈ | 0 | — | — | 0 ≈ | 0 | — | — |
≈ trimestru derivat (diferență de cumulate / medie pe zile-acțiune)
E/P în timp
E/P = EPS diluat pe ultimele 12 luni / prețul de la sfârșitul trimestrului. E/P este inversul P/E și rămâne definit și când profitul e negativ.
Exerciții anuale
| Exercițiu | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 17,8 mil | 27,4 mil | 31,4 mil | 34,4 mil | 45,8 mil | 38,3 mil | 38,2 mil | 38,5 mil |
| Venituri an/an | +15,1 % | +53,9 % | +14,5 % | +9,6 % | +33,2 % | −16,4 % | −0,2 % | +0,7 % |
| Profit net | 2,5 mil | 1,9 mil | 3,0 mil | 3,4 mil | 7,0 mil | 2,8 mil | 3,0 mil | 786,9 mii |
| Profit net an/an | +41,9 % | −23,2 % | +55,7 % | +15,9 % | +103,6 % | −60,5 % | +9,5 % | −74,1 % |
| EPS diluat | indisponibil | indisponibil | indisponibil | 0,28 | 0,56 | 0,22 | 0,24 | 0,06 |
| EPS diluat an/an | indisponibil | indisponibil | indisponibil | indisponibil | +100,0 % | −60,7 % | +9,1 % | −75,0 % |
| netă % | 14,0 % | 7,0 % | 9,5 % | 10,0 % | 15,3 % | 7,2 % | 7,9 % | 2,0 % |
| Flux de numerar liber | -2,4 mil | 538,6 mii | 4,6 mil | 3,8 mil | -504,4 mii | 1,1 mil | 603,6 mii | -591,7 mii |
Rezultate raportate vs așteptări
Se încarcă…
Bilanț și sănătate financiară
Exercițiu 2025 · 31 dec. 2025
- Numerar
- indisponibil USD
- Datorie financiară
- 4,4 mil USD
- Datorie netă
- indisponibil USD
- Capitaluri proprii
- 42,8 mil USD
- Active totale
- 61,8 mil USD
- Datorie / capitaluri
- 0,10x
- Lichiditate curentă
- 3,06x
- ROE
- 1,9 %
- ROA
- 1,3 %
- Marja FCF
- -1,5 %
Situații financiare (cu sursa fiecărei cifre)
Venituri și profit net (USD)
Marje
Cont de profit și pierdere · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Venituri | 31,4 mil | 34,4 mil | 45,8 mil | 38,3 mil | 38,2 mil | 38,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Costul vânzărilor | 21,6 mil | 23,0 mil | 32,0 mil | 27,9 mil | 25,0 mil | 26,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit brut | 9,8 mil | 11,4 mil | 13,9 mil | 10,4 mil | 13,2 mil | 12,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cercetare și dezvoltare | 81,4 mii | 116,4 mii | 99,3 mii | 158,2 mii | 330,0 mii | 615,3 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Cheltuieli generale și de vânzare | — | — | — | — | 2,9 mil | 3,6 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit operațional | 4,1 mil | 5,5 mil | 7,1 mil | 3,5 mil | 5,5 mil | 4,6 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Amortizare și depreciere | 851,7 mii | 965,9 mii | 1,3 mil | 1,7 mil | 2,0 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EBITDA | 5,0 mil ≈ | 6,4 mil ≈ | 8,3 mil ≈ | 5,2 mil ≈ | 7,5 mil ≈ | 6,6 mil ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Cheltuieli cu dobânzile | 260,7 mii | 199,9 mii | 292,9 mii | 498,7 mii | — | — | SEC (XBRL)· 01 apr. 2024verificat |
| Profit înainte de impozit | 5,2 mil | 6,7 mil | 7,9 mil | 3,6 mil | 5,0 mil | 3,3 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Impozit pe profit | 1,6 mil | 2,4 mil | 145,9 mii | -132,7 mii | 851,2 mii | 899,6 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Profit net | 3,0 mil | 3,4 mil | 7,0 mil | 2,8 mil | 3,0 mil | 786,9 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| EPS diluat | — | 0,28 | 0,56 | 0,22 | 0,24 | 0,06 | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Media ponderată diluată a acțiunilor | 12,3 mil | 12,5 mil | 12,5 mil | 12,5 mil | 12,7 mil | 13,6 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Profit operațional + Amortizare și depreciere.
- 2023
- 12,5 mil
- 2024
- 12,7 mil
- 2025
- 13,6 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Bilanț · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Numerar | 3,5 mil | 5,7 mil | 6,1 mil | 5,0 mil | 7,6 mil | — | SEC (XBRL)· 31 mar. 2025verificat |
| Creanțe | 5,9 mil | 7,1 mil | 9,4 mil | 9,8 mil | 11,7 mil | 12,6 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Stocuri | 8,4 mil | 9,5 mil | 14,4 mil | 11,1 mil | 10,9 mil | 10,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active curente | 19,0 mil | 23,8 mil | 31,0 mil | 30,2 mil | 34,6 mil | 32,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări corporale nete | 5,1 mil | 4,9 mil | 9,7 mil | 13,2 mil | 17,1 mil | 16,1 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Fond comercial | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | 2,5 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Imobilizări necorporale (fără fond comercial) | 2,8 mil | 2,6 mil | 2,4 mil | 2,3 mil | 2,1 mil | 2,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Active totale | 35,1 mil | 39,6 mil | 51,6 mil | 55,5 mil | 60,0 mil | 61,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii comerciale | 558,1 mii | 1,3 mil | 873,9 mii | 2,0 mil | 2,0 mil | 2,2 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen scurt | 848,8 mii | 793,6 mii | 717,6 mii | 59,5 mii | 2,1 mil | 397,0 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorie pe termen lung | 3,0 mil | 1,6 mil | 5,4 mil | 6,8 mil | 6,6 mil | 4,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii curente | 7,9 mil | 9,8 mil | 10,3 mil | 10,1 mil | 11,9 mil | 10,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Datorii totale | 11,3 mil | 11,8 mil | 16,3 mil | 17,2 mil | 18,6 mil | 19,0 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Capital propriu | 23,8 mil | 27,7 mil | 35,2 mil | 38,3 mil | 41,4 mil | 42,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
- 2023
- 2,3 mil
- 2024
- 2,1 mil
- 2025
- 2,0 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Fluxuri de numerar · USD
| Linie | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Sursă (ultimul an) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Flux de numerar operațional | 5,7 mil | 4,5 mil | 1,5 mil | 6,1 mil | 5,6 mil | 3,8 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Investiții (capex) | 1,1 mil | 782,2 mii | 2,0 mil | 5,0 mil | 5,0 mil | 4,4 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar liber | 4,6 mil ≈ | 3,8 mil ≈ | -504,4 mii ≈ | 1,1 mil ≈ | 603,6 mii ≈ | -591,7 mii ≈ | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026derivat |
| Flux de numerar din investiții | -3,2 mil | -659,5 mii | -2,2 mil | -4,9 mil | -2,2 mil | 890,9 mii | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Flux de numerar din finanțare | -2,7 mil | -1,7 mil | 848,3 mii | -379,9 mii | -978,3 mii | -5,9 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
| Dividende plătite | — | — | — | 626,8 mii | 1,3 mil | 1,3 mil | SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat |
≈ calculat olivLaw din liniile raportate ale aceluiași an: Flux de numerar operațional − Investiții (capex).
- 2023
- -4,9 mil
- 2024
- -2,2 mil
- 2025
- 890,9 mii
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
- 2023
- -379,9 mii
- 2024
- -978,3 mii
- 2025
- -5,9 mil
SEC (XBRL)· 15 apr. 2026verificat
Indicatori calculați
Creștere
Profitabilitate
Randamente
Bilanț și datorie
Lichiditate
Numerar
Eficiență
Piață și evaluare
Risc
Evaluare
Încadrare olivLaw
- acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %
- metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
Metodologie de scor pe indicatori și evaluare, nu recomandare de investiții.
Preț de închidere
05 nov. 2026Sursă: olivLaw, serie de închidere
Capitalizare: 78,4 mil USD
Indicatori-cheie
Acoperire și prospețime
Scorul pe grupe
42 % · Date insuficiente
Interval de valoare estimat
indisponibil — nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Ipotezele de evaluare sunt alese editorial, nu măsurate; beta nu este măsurat.
Metode de evaluare
- DCF (flux de numerar actualizat)indisponibil · cheltuiala cu dobânzile raportată e mult mai veche decât ultima perioadă (emitentul a schimbat tagul XBRL): nu se folosește o cifră învechită
- Colegi: EV/EBITDAindisponibil · lipsește datoria netă: trecerea de la EV la capitaluri nu se poate face (datoria lipsă nu e zero)
- Colegi: P/Eindisponibil · baza de calcul nu este pozitivă
- Dividende actualizate (DDM)indisponibil · lipsesc date de intrare
nicio metodă de evaluare nu a putut fi calculată
Comparabilele pe clasificare (SIC) grupează după codul industrial, nu după activitatea economică; grupul direct e o selecție editorială după activitate. Multiplii membrilor sunt pe ultimele 12 luni raportate de fiecare, la ultima lor închidere.
Ipoteze (ilustrative, editoriale)
- Rata fără risc
- 4,3 %
- Prima de risc a pieței
- 5,0 %
- Beta (implicit)
- 1,00
- Costul capitalului propriu
- 9,3 %
- Creștere terminală
- 2,5 %
Scorul pe factori
Date insuficiente
Poarta de dovezi minime: acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1
| Factor | Valoare | Scor | Pondere folosită |
|---|---|---|---|
| ROIC · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| Marja netă · Calitate | -8,8 % | 29 (față de colegi) | 15 % |
| Conversia profitului în FCF · Calitate | indisponibil | indisponibil | — |
| CAGR venituri 3 ani · Creștere | -5,6 % | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| CAGR EPS 3 ani · Creștere | -52,5 % | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Datorie netă / EBITDA · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Acoperirea dobânzilor · Bilanț și datorie | indisponibil | indisponibil | — |
| Lichiditatea curentă · Bilanț și datorie | 2,8x | 100 (pe interval fix) | 10 % |
| P/E (TTM) · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| EV/EBITDA · Evaluare | indisponibil | indisponibil | — |
| Randament FCF · Evaluare | -4,4 % | 0 (pe interval fix) | 20 % |
| Randamentul distribuirilor către acționari · Randamente | 1,6 % | 23 (pe interval fix) | 15 % |
| Rata de distribuire (FCF) · Randamente | indisponibil | indisponibil | — |
Factorii fără valoare au ieșit; ponderile rămase au fost renormalizate.
Grupele scorului
- Bilanț și datorie· parțial100/100 · 1/3 factori cu valoare
- Creștere0/100 · 2/2 factori cu valoare
- Calitate· parțial29/100 · 1/3 factori cu valoare
- Randamente· parțial23/100 · 1/2 factori cu valoare
- Evaluare· parțial0/100 · 1/3 factori cu valoare
O grupă «parțială» e calculată din sub jumătate din ponderea ei sau dintr-un singur factor: nu e o evaluare completă a grupei.
Memo
FLEXIBLE SOLUTIONS INTERNATIONAL, INC (FSI). Ultimul exercițiu complet: 2025; date până la 2026-06-30.
Cifre calculate din situațiile financiare: venit 38,5 mil USD în 2025; creștere an/an 0,7 %; marjă netă -8,8 %; ROE -8,2 %.
Evaluarea nu poate fi calculată din datele disponibile.
Date insuficiente pentru un verdict (acoperirea ponderilor scorului: 41,7 % din minimum 60 %; metode de evaluare calculate: 0 din minimum 1).
Text generat determinist din cifrele afișate; fără model de limbaj. Nu este recomandare de investiții.
Ce susține teza
- Lichiditatea curentă: 2,8x
Ce o infirmă
- Marja netă: -8,8 %
- CAGR venituri 3 ani: -5,6 %
- CAGR EPS 3 ani: -52,5 %
- Randament FCF: -4,4 %
- Randamentul distribuirilor către acționari: 1,6 %
Neevaluați (date insuficiente sau indicator fără semnificație): ROIC, Conversia profitului în FCF, Datorie netă / EBITDA, Acoperirea dobânzilor, P/E (TTM), EV/EBITDA, Rata de distribuire (FCF).
Față de mediana verticalei
Miscellaneous Chemical Products (SIC 2890) · aceeași industrie (SIC 4 cifre) · comparată cu 7 firme
Multipli și rentabilitate față de mediană
Prețul rebazat la 100 (lunar, 5 ani)
Firmele verticalei
| Capitalizare | P/E | ROE | Marja netă | Venituri an/an | 1A / 3A | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ESIElement Solutions Inc | 7,5 mld | 36,4 | 7,4 % | 5,9 % | +3,8 % | +19 % / +47 % |
| CBTCabot Corp | 3,8 mld | 20,5 | 12,1 % | 5,2 % | −7,0 % | +17 % / −4 % |
| WDFCWd-40 Company | 3,0 mld | 37,4 | 30,4 % | 12,0 % | +11,0 % | +16 % / −6 % |
| FTKFlotek Industries Inc | 802,6 mil | 22,4 | 37,8 % | 13,0 % | +26,9 % | +55 % / +603 % |
| ASPIASP Isotopes Inc. | 263,7 mil | — | -80,9 % | -380,3 % | +475,5 % | −72 % / −10 % |
| OECOrion S.A. | 235,7 mil | — | -8,1 % | -1,8 % | −3,8 % | −18 % / −83 % |
| ARQArq, Inc. | 106,1 mil | — | -25,0 % | -38,5 % | +10,4 % | −35 % / −11 % |
| FSIFlexible Solutions International, Inc | 78,4 mil | — | -8,2 % | -8,8 % | +0,7 % | −28 % / +220 % |
Randamentele de preț pe 1 și 3 ani: pentru FSI din închiderile zilnice (aceleași ca în tabelul de performanță), pentru celelalte firme din închiderile de sfârșit de lună.
Prognoza motorului olivLaw
Motorul de lume a rulat după ultimul comunicat material al firmei. Probabilitățile sunt de ATINGERE a unui nivel în orizont (nu de închidere acolo) și stau lângă mersul aleator (p_rw), reperul fără informație.
Motorul nu are încă o rulare publicată pentru această firmă.
Scenarii de evaluare (ipoteze editabile)
Scenarii ilustrative
Ilustrative: nu sunt previziuni și nu au probabilități. Fiecare caz este o poveste coerentă de ipoteze, calculată pe cifrele de azi.
Preț estimat (USD)
| Preț estimat | Pesimist | De bază | Optimist |
|---|---|---|---|
| 1 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 3 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
| 5 ani | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil | date insuficiente Randament total indisponibil · Pe an indisponibil |
Analiză AI
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Pe scurt
Flexible Solutions International produce polimeri biodegradabili, substanțe chimice speciale pentru apă și produse din segmentul alimentar, folosite în industriile petrolieră, agricolă și a piscinelor. Compania depinde în mare măsură de un număr mic de clienți, iar în 2026 a trecut printr-o schimbare a structurii de vânzări, odată cu noua fabrică din Panama și cu produsele alimentare, care au crescut ponderea clienților importanți, cu 54% din vânzările din trimestrul al doilea al anului 2026 2.
SWOT
Puncte tari
- Portofoliu de polimeri biodegradabili cu aplicații în mai multe industrii, care reduce dependența de un singur sector 12.
- Capacitate de finanțare internă, cu capital de lucru pozitiv și flux de numerar operațional semnificativ în 2025 1.
- Prezență internațională, cu vânzări în afara Statelor Unite care reprezintă o parte importantă a veniturilor 1.
Puncte slabe
- Concentrarea vânzărilor pe câțiva clienți mari, a căror pierdere ar putea avea un impact semnificativ 12.
- Istoricul de pierderi operaționale și dificultatea de a menține profitabilitatea în perioade cu venituri scăzute 1.
- Lipsa contractelor pe termen lung cu furnizorii, ceea ce expune compania la întreruperi de aprovizionare 1.
Oportunități
- Extinderea producției alimentare și a noii fabrici din Panama ar putea diversifica veniturile dacă volumele cresc 2.
- Cererea pentru soluții de economisire a apei și a energiei ar putea crește în regiuni cu secetă 13.
- Licența acordată în urma acordului din iunie 2026 ar putea deschide vânzări în America Latină și Caraibe 2.
Amenințări
- Tarifele asupra materiilor prime din China ar putea crește costurile sau prețurile pentru clienți 12.
- Scăderea activității în industria petrolieră sau o schimbare a prețului petrolului brut ar putea reduce cererea 12.
- Concurenții ar putea copia produsele, iar protecția prin brevete este limitată în unele domenii 1.
Riscuri
- Dependența de clienți mariridicat
Un număr mic de clienți generează o parte importantă a vânzărilor, iar pierderea unuia dintre ei ar putea reduce semnificativ veniturile 12.
- Aprovizionare cu materii primemediu
Lipsa contractelor pe termen lung cu furnizorii ar putea duce la întreruperi care afectează rezultatele 1.
- Risc de mediu și de reglementaremediu
Produsele chimice sunt supuse unor reglementări stricte de mediu, iar nerespectarea acestora ar putea atrage amenzi sau modificări ale producției 1.
- Risc internaționalmediu
Vânzările în străinătate expun compania la fluctuații valutare, schimbări politice și întârzieri în plata clienților 1.
Teza de investiție
Ce ar trebui să fie adevărat (scenariul favorabil)
- Dacă noua fabrică din Panama și producția alimentară ajung la volume constante, compania ar putea recupera marjele și ar putea reduce dependența de clienții mari 2.
- Acordul din iunie 2026 ar putea deschide piețe din America Latină și Caraibe, iar sprijinul unui portofoliu divers ar putea stabiliza veniturile 2.
- Compania a menținut un capital de lucru pozitiv și a declarat că are resurse suficiente pentru angajamentele viitoare, ceea ce ar putea susține investițiile 1.
Ce ar strica teza
- Dacă vânzările ar rămâne concentrate pe câțiva clienți, pierderea unuia dintre ei ar putea reduce veniturile în mod semnificativ 12.
- Volumele din 2025 și din primul semestru al anului 2026 au scăzut pentru anumite produse, iar întârzierile din Panama ar putea prelungi perioada de revenire 2.
- Tarifele și volatilitatea prețului petrolului ar putea reduce marjele, iar istoricul de pierderi arată că profitabilitatea nu este sigură 1.
De urmărit
- Revenirea vânzărilor SPCH după întârzierile din PanamaQ3 2026
- Evoluția marjei brute după scalarea producției alimentareQ3 2026
- Ponderea celor trei clienți principali în vânzărinext 10-Q
- Impactul tarifelor asupra prețului aspartic acidului importat din China2027
Produse, piață și concurență
Generat de AIAnaliză generată de AI (Claude), din surse publice citate; poate conține erori. Nu este o recomandare de investiții. Situația la 27 oct. 2026 · Model: claude-haiku-5-5.
Afacerea
Flexible Solutions International, Inc. dezvoltă, fabrică și comercializează polimeri biodegradabili (TPA) obținuți din acid aspartic, utilizați de industriile petrolieră, chimică, a utilităților și minieră pentru a preveni coroziunea și depunerile în conductele de apă 1. Gama include și produse de conservare a azotului pentru agricultură și produse alimentare fabricate pentru clienți specifici, pe care compania le comercializează prin divizia SPCH și, respectiv, FGPI 2. În exercițiul financiar 2025, cifra de afaceri a companiei a scăzut din cauza comenzilor mai mici pentru produsele EWCP și TPA, iar vânzările în afara SUA au reprezentat aproximativ 16% din venituri 1.
Compania are sediul în Victoria, Columbia Britanică, iar operațiunile de producție includ și fabrica din Peru, Illinois, și o nouă instalație în Panama 23. Veniturile sunt sensibile la prețul petrolului brut, deoarece acesta influențează costul aspartic acidului importat din China, și la activitatea din industria petrolieră și la secetă, întrucât produsele TPA sunt vândute și fermierilor 1.
Compania a menționat că nu are contracte pe termen lung de aprovizionare cu materii prime, iar pierderea oricăruia dintre cei trei clienți mari ar putea reduce semnificativ veniturile 1. Produsul WATERSAVR nu a generat încă venituri semnificative, iar compania a alocat cheltuieli de marketing și producție pentru acesta în 2026 1.
Segmente
SPCH (substanțe chimice speciale)
Include polimerii biodegradabili TPA, produsele de conservare a azotului pentru agricultură și chimicalul EWCP pentru piscine și rezervoare, care reduce evaporarea apei 2. În primul semestru al anului 2026, vânzările SPCH au scăzut, în parte din cauza unei întârzieri la noua fabrică din Panama și a vânzărilor mai mici către fostul partener de investiții 2.
Piața în context
Compania vinde în industriile petrolieră, chimică, minieră, agricolă și a piscinelor, iar cererea depinde de activitatea din sectorul petrolier, de condițiile de secetă și de prețul petrolului brut 12. Sezonalitatea este redusă pentru TPA, dar vânzările de produse pentru piscine cresc vara, astfel că vânzările din ianuarie până în iunie sunt de obicei mai mari decât cele din iulie până în decembrie 1.
Tarifele asupra materiilor prime importate din China reprezintă un factor de incertitudine, iar compania a precizat că nu are contracte pe termen lung cu furnizorii săi 12.
Tendințe
- Tarifele asupra importurilor din Chinavânt din față
Aspartic acidul importat din China intră în produsul TPA, iar tarifele mai mari ar putea duce la creșteri de prețuri pentru clienți dacă nu există derogări 12.
- Activitatea din industria petrolieră și gazelormixt
Cererea pentru produsele TPA depinde de activitatea companiilor din petrol și gaze, astfel că o activitate mai scăzută ar putea reduce comenzile 12.
- Extinderea în Panama și produsele alimentaremixt
Noua fabrică din Panama și producția alimentară ar putea sprijini creșterea volumelor, dar, pe termen scurt, au generat costuri de pornire și marje mai mici 2.
- Secetă și utilizarea în agriculturămixt
Condițiile de secetă pot crește cererea pentru produsele de conservare a apei și a azotului, dar pot și reduce activitatea fermierilor 1.
Poziția concurențială
Sursele analizate nu identifică concurenți cu nume. Compania arată însă că piața este competitivă, iar presiunile concurenței pot reduce prețurile de vânzare, iar lansările de produse noi ale concurenților pot afecta vânzările 1.
Protecția proprietății intelectuale este limitată în anumite domenii, ceea ce permite concurenților să copieze produse și procese 1.
- Concurenți nenumiți din industria chimiei speciale
Sursele nu numesc concurenții; compania menționează doar presiunile de preț și lansările de produse noi ale rivalilor 1.
- Producători de polimeri biodegradabili
Concurența poate veni de la firme care oferă alternative biodegradabile pentru aceleași aplicații industriale și agricole 1.
- Furnizori de produse pentru piscine
Concurența pentru produsele de reducere a evaporării la piscine nu este detaliată în surse 1.
- Producători de ingrediente alimentare pe comandă
Segmentul FGPI operează pentru clienți confidențiali, iar concurența în acest domeniu nu este precizată în surse 2.
Legături, dependențe și riscuri
Cu cine e legată firma, din propriile depuneri SEC (clienți, furnizori, producție, parteneri, concurenți, țări, reglementare), din declarațiile acționarilor de peste 5 % (13D/13G) și din ce alte firme spun despre ea. Clic pe un nod pentru dovadă; pe o firmă listată, graful se mută pe ea.
Se încarcă legăturile…
Știri și depuneri
Din presă
Nicio știre în arhiva noastră în ultimele 180 de zile.
Depuneri SEC
- Convocare AGA (proxy)07 oct. 2026
- Raport curent01 sept. 2026Schimbări în conducere · Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 aug. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial14 aug. 2026
- Raport curent01 iul. 2026Acord material · Situații financiare și anexe
- Raport curent08 iun. 2026Item 4.01 · Situații financiare și anexe
- Raport curent18 mai 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport trimestrial15 mai 2026
- Raport curent20 apr. 2026Alte evenimente · Situații financiare și anexe
- Raport anual15 apr. 2026
Surse
- [1] Form 10-K, fiscal year ended 2025-12-31 · SEC / Flexible Solutions International, Inc. · 15 apr. 2026
- [2] Form 10-Q, quarter ended 2026-06-30 · SEC / Flexible Solutions International, Inc. · 14 aug. 2026
- [3] Form 8-K, results release (exhibit 99.1) · SEC / Flexible Solutions International, Inc. · 25 apr. 2024
Cifre calculate de olivLaw din depunerile SEC și prețurile de închidere; analiza calitativă e generată de AI din surse citate. Nu este o recomandare de investiții.